Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Instalacje elektryczne

Zaloguj się, aby obserwować  
Instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym. Zadaj pytanie ekspertowi.

189 tematów w tym forum

• 0 odpowiedzi
    • 423 wyświetleń
  1. Pętla z kabla ziemnego

• 6 odpowiedzi
    • 671 wyświetleń
    • 3 odpowiedzi
    • 608 wyświetleń
    • 2 odpowiedzi
    • 693 wyświetleń
    • 6 odpowiedzi
    • 960 wyświetleń
    • 2 odpowiedzi
    • 991 wyświetleń
  2. Prąd z gniazdka

• 25 odpowiedzi
    • 3 222 wyświetleń
    • 0 odpowiedzi
    • 1 407 wyświetleń
  3. Peszel pod przewód YDYp 3x2,5

• 2 odpowiedzi
    • 1 600 wyświetleń
    • 35 odpowiedzi
    • 2 680 wyświetleń
    • 5 odpowiedzi
    • 2 018 wyświetleń
    • 48 odpowiedzi
    • 8 076 wyświetleń
    • 2 odpowiedzi
    • 1 589 wyświetleń
    • 10 odpowiedzi
    • 2 209 wyświetleń
    • 13 odpowiedzi
    • 2 580 wyświetleń
    • 23 odpowiedzi
    • 3 265 wyświetleń
    • 18 odpowiedzi
    • 7 129 wyświetleń
  4. Tańszy prąd/gaz ?

• 33 odpowiedzi
    • 15 034 wyświetleń
  5. Temat obnażających "fahofców" 1 2 3 4 5

• 247 odpowiedzi
    • 42 723 wyświetleń
  6. Ocena nowej instalacji

• 20 odpowiedzi
    • 5 109 wyświetleń
    • 64 odpowiedzi
    • 51 727 wyświetleń
    • 1 odpowiedź
    • 6 311 wyświetleń
    • 6 odpowiedzi
    • 6 305 wyświetleń
    • 11 odpowiedzi
    • 18 461 wyświetleń
    • 14 odpowiedzi
    • 6 604 wyświetleń
    • 33 odpowiedzi
    • 19 959 wyświetleń
  7. Grubość przewodu

• 5 odpowiedzi
    • 6 404 wyświetleń
  8. Oprawy LED do łazienki

• 20 odpowiedzi
    • 37 378 wyświetleń
  9. Przyłącze elektryczne

• 27 odpowiedzi
    • 8 800 wyświetleń
    • 40 odpowiedzi
    • 11 950 wyświetleń
  10. Włączniki, gniazda

• 24 odpowiedzi
    • 36 116 wyświetleń
    • 15 odpowiedzi
    • 15 329 wyświetleń
    • 4 odpowiedzi
    • 19 489 wyświetleń
  11. Ochrona przepięciowa 1 2

• 69 odpowiedzi
    • 17 418 wyświetleń
  12. Tablica elektryczna.

• 3 odpowiedzi
    • 7 463 wyświetleń
  13. Sieć TN-C Rozdzielenie PEN pytanie

• 4 odpowiedzi
    • 11 683 wyświetleń
    • 5 odpowiedzi
    • 7 245 wyświetleń
    • 9 odpowiedzi
    • 8 346 wyświetleń
    • 2 odpowiedzi
    • 12 105 wyświetleń
    • 5 odpowiedzi
    • 7 285 wyświetleń
  14. Czy zatynkować puszki ?

• 41 odpowiedzi
    • 26 300 wyświetleń
    • 10 odpowiedzi
    • 10 704 wyświetleń
    • 7 odpowiedzi
    • 14 142 wyświetleń
    • 5 odpowiedzi
    • 8 233 wyświetleń
  15. Jaki przekrój przewodu

• 18 odpowiedzi
    • 11 266 wyświetleń
    • 1 odpowiedź
    • 7 405 wyświetleń
  16. Koszty ogrzewania prądem; wątek elektryzujący :))) 1 2 3 4 5

• 222 odpowiedzi
    • 90 707 wyświetleń
    • 5 odpowiedzi
    • 11 319 wyświetleń
    • 25 odpowiedzi
    • 15 753 wyświetleń
    • 11 odpowiedzi
    • 22 634 wyświetleń
Zaloguj się, aby obserwować  
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Chciałbym wykonać zadaszenie tarasu z drewna. Taras ma wymiary 6,60mx4m. Wysokość przy ścianie budynku wynosiłaby 2,7m. Ile belek i o jaki przekrojach użyć ? Jakie przekroje krokwi ? Na konstrukcji drewniane byłby poliwęglan komorowy lub zwijana tkanina. Jakie drewno - lite czy klejone ? Wszelkie porady mile widziane.
    • ciekawe spostrzeżenia 
    • Część Kto buduje dom według projektu Z203 studia Z500? Chciałbym zasięgnąć opinii.
    • Cześć  Jako że jestem nowy na forum i żeby nie było że szukam tu gotowych informacji, chciałbym się podzielić swoim doświadczeniem. Do rzeczy.   Jeśli kupujecie działkę zwróćcie uwagę na media. Czy są podciągnięte pod granice działki i czy już zostały wykupione przez gminę. Dlaczego? W moim przypadku, kupiłem działkę która wydzielona została z działki rolnej, moja działka ostatnia-  dziesiąta od drogi gminnej, oddalona o około 250 metrów. Do działki dojazd drogą wyznaczoną na polu, do której dostałem udział przy zakupie działki 1/10 udziału. Uwaga, na trzech pierwszych działkach od drogi stoją domy. Reszta niezbudowana ale po części sprzedana(wziąłem ostatnią bo najlepszy widok - górka). No i tu dochodzę do sedna: Działka kupiona od właściciela 10 ar. Akt notarialny z udziałem w drodze 1/10. Media dociągnięte do trzeciej działki od drogi(tam gdzie domy) - myślałem że sobie wykopie dziurę wstawię rurę, architekt zrobi kreskę i po sprawie. Niestety nie tak to wyglądało. Okazało się że trzeba zrobić projekt do mojej działki i tu 2500zł projekt wod-kan, bo hydranty co 150 metrów, studzienki itd. Dalej badania geologiczne 800zł, kierownik budowy i wykonawca 27tys. zł (jedna firma chciała nawet 54 tys.) i koszt materiałów jakieś 20tys. zł.  Później się ukazało że właściciele tych pierwszych trzech domów chcą zwrot kosztów za swoje przyłącze, dodatkowe 8tys. zł.(zgadzam się w końcu sami zapłacili). I tak oto samo doprowadzenie wody i kanalizacji do mojej działki wyszło drożej niż sama działka. Na szczęście moi przyszli sąsiedzi z trzech działek przede mną, okazali się bardzo fajnymi ludźmi i podzieliliśmy koszty na 4. Pocieszenie w tym że w przyszłości gmina odkupi przyłącze i zwróci koszty materiałów.   TUTAJ RADA DLA TYCH CO NIE CHCĄ CZYTAĆ MOICH WYPOCIN:   Kupujcie działkę zawsze z mediami podciągniętymi pod działkę, jeśli mediów nie ma, doliczcie sobie koszt przyłączy mediów do ceny działki, wtedy porównajcie z innymi i podejmijcie decyzję zakupu.  Zawsze pytajcie sprzedajnego o to czy przyłącza są odkupione przez gminę, czy trzeba komuś za coś zwrócić (dobry argument do negocjacji ceny).   Mi nie miał kto doradzić, dom buduje się raz w życiu więc wszystkiego zazwyczaj uczymy się na własnych błędach. No chyba że ma kto doradzić.    P.S. Być może to co piszę jest rzeczą oczywistą i tylko ja jestem tak bardzo niedoinformowany, za co z "górki" przepraszam.    
    • Okaze sie wszystko za okolo 2 tygodnie na ta chwile wiem tyle ze wedlug uchwaly mozna modernizowac dobudowywac itp te budynki gospodarcze. Ale czy bede mogl to zrobic ja nie posiadajac hektara to sie okaze
    • Studium jest wydane wiele lat temu, dzialka przylega na nim do obszaru gdzie jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, na studium dzialka ma przenaczenie rolne, natomiast wiele lat nikt tam już nic nie uprawia. Działka spełnia wszystkie warunki które są wymagane do wydania WZ sprawdzone przez niezależnego Urbaniste, który usmiechnął się jak zobaczył że działka nie występuje na stronach ISOK jako tereny zagrożone powodzą i powiedział, że to smiech na sali że ktos robi pod gorę z wydaniem WZ. Z tego co mi wiadomo to po wydaniu "niezadowalajacych warunkow" lub negatywnych, można się odwołać od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (oni mają od 1 do 2 miesięcy na zajęcie stanowiska) natomiast odwołanie jest rozpatrywane pod kątem poprawności wydanej decyzji w przypadku zastrzeżeń wraca do gminy do ponownego rozpatrzenia, SKO nie wydaje decyzji zastępczych, może jedynie podtrzymać decyzję gminy lub zmusić gminę do ponownego rozpatrzenia (kolejne 65dni lub dlużej) ... Od SKO również można się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ale tam sprawy potrafią ciągnąć się miesiącami, jak nie latami... Wojewoda chyba nie ma tu stanowiska... co do Wojta powiedzial ze tam zalega niekiedy tygodniami woda i ze ma na to dowowdy, zadając pytanie o podstawy prawne lub niezależne opinie na temat jego "dowodow" przemilczal sprawę i zaczął opowiadać o tym jak straszna jest woda i ze będziemy mieszkali na bagnie... żałuję że tego nie nagrałem bo byłby ubaw jak bym to komuś puścił... 
    • Cześć. Orientacyjnie, ile kosztowałaby mniej więcej robocizna za wykonanie stanu zero, domu parterowego o powierzchni 158m^2? Nie wiem czy jeśli firma poda wycenę cieszyć się czy szukać dalej. Wysłałem ofertę do jednej firmy, bo tylko tą w moich okolicach mi polecają Głogów- dolnoślaskie.   Projekt: https://z500.pl/projekt/180/Z203,parterowy-dom-z-duzym-garazem-od-frontu-na-dwa-samochody-obszerny-taras-od-ogrodu.html
    • Ja też umiem dopiekać i przypiekać ale chyba nie o to tu chodzi.. myślałam że to forum budowlane a nie kulinarne..
    • jest tam studium? działka spełnia warunki konieczne do wydania WZ? fakt, że "jest mokro" nic nie znaczy, badania geotechniczne też tu nie są wyrocznią (w obie strony) Żeby tak "paplać" to wójt musi mieć coś "w garści", an nie że nie wyda, czy też wyda negat a odwołanie to chyba do Wojewody
  • Doradcy redakcyjni i firmowi

• Utwórz nowe...