Skocz do zawartości

Przewód pod gniazdo zewnętrzne umieszczone na elewacji oraz do bramy


Recommended Posts

Cześć,

Potrzebuję dołożyć gniazdko 230V na zewnątrz, tj. na elewacji. Przewód prowadzony będzie od rozdzielnicy piwnicą, a następnie przez ścianę na zewnątrz. Czy mogę do tego celu użyć przewodu YDYp czy powinien być YKY?

Drugie pytanie, dotyczy przewodu do bramy - tutaj nie ma wątpliwości, powinien być kabel ziemny (YKY). Pytanie brzmi natomiast czy istnieje taki (YKY lub inny odpowiednik) ale płaski, tak aby łatwiej się go układało w piwnicy (zanim wyjdzie na zewnątrz)? Czy niestety pozostaje mi zabawa w podkuwanie?

Link do komentarza

Tylko poddasze to jednak inne warunki niż zewnętrzne. Przewód tam nie jest narażony na niekorzystne warunki pogodowe.

 

Teoretycznie tak, ale jeśli peszel pęknie czy dostanie się do niego woda to nie wyjdzie z tego nic dobrego, więc wolałbym puścić typowy przewód ziemny. Niestety YKY z tego co widzę nie występują jako przewody płaskie - chyba że taki przewód ma inne oznaczenie?

 

Ponawiam także pytanie, czy do gniazda zewnętrznego (cały przewód prowadzony wewnątrz, poza przejściem przez ścianę zewnętrzną i puszką/gnaizdem umieszczonym na zewnątrz) wystarczający będzie przewód YDY?

Link do komentarza
13 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Elektryka na zewnątrz wymaga osprzętu hermetycznego  z uszczelnionymi przelotkami  i ochrony przed słońcem. Przewód można poprowadzić w korytku, a gniazdo  osłonić daszkiem bądź obudową. Niestaranne wykonanie może powodować okresowe zadziałanie wyłącznika różnicowo-prądowego.  

Moje pytanie dotyczy przewodu, a nie osprzętu. Jeśli istnieje płaski kabel zewnętrzny, to chętnie go zastosuję. Jeśli nie, to szukam alternatyw, bo okrągły będzie mi ciężko przykryć tynkiem a nie chcę dodatkowo bruzdować pod jeden przewód.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 26.06.2023 o 23:00, radziula napisał:

Cześć,

Potrzebuję dołożyć gniazdko 230V na zewnątrz, tj. na elewacji. Przewód prowadzony będzie od rozdzielnicy piwnicą, a następnie przez ścianę na zewnątrz. Czy mogę do tego celu użyć przewodu YDYp czy powinien być YKY? 

 

Możesz, chociaż prezentował się będzie nieszczególnie. Chyba, że go zagipsujesz w ścianie.

 

Dnia 26.06.2023 o 23:00, radziula napisał:

Drugie pytanie, dotyczy przewodu do bramy - tutaj nie ma wątpliwości, powinien być kabel ziemny (YKY). Pytanie brzmi natomiast czy istnieje taki (YKY lub inny odpowiednik) ale płaski, tak aby łatwiej się go układało w piwnicy (zanim wyjdzie na zewnątrz)? Czy niestety pozostaje mi zabawa w podkuwanie?

A czemu Ci okrągły w piwnicy przeszkadza? Połóż go w kanale, po ścianie i już. 

 

Dnia 27.06.2023 o 08:41, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

A tego płaskiego nie da się w gruncie na zewnątrz w jakimś peszlu puścić?

Nigdy w życiu!!! Peszla nigdy nie stosuje się na zewnątrz!!! Można stosować rurę Arota, ale w niej i tak winien być kabel typu YKY.

 

Dnia 27.06.2023 o 09:25, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Elektryka na zewnątrz wymaga osprzętu hermetycznego  z uszczelnionymi przelotkami  i ochrony przed słońcem. Przewód można poprowadzić w korytku, a gniazdo  osłonić daszkiem bądź obudową. Niestaranne wykonanie może powodować okresowe zadziałanie wyłącznika różnicowo-prądowego.  

Osprzęt współczesny (większość) jest przystosowany zarówno do przewodów (kabli) okrągłych jak i płaskich.

 

Dnia 27.06.2023 o 09:45, radziula napisał:

  Jeśli istnieje płaski kabel zewnętrzny, to chętnie go zastosuję.  

Diabli wiedzą, oferta tak często się zmienia, że większą znajomość rzeczy mają hurtownie.

Dnia 26.06.2023 o 23:00, radziula napisał:

Drugie pytanie, dotyczy przewodu do bramy - tutaj nie ma wątpliwości, powinien być kabel ziemny (YKY). Pytanie brzmi natomiast czy istnieje taki (YKY lub inny odpowiednik) ale płaski, tak aby łatwiej się go układało w piwnicy (zanim wyjdzie na zewnątrz)? Czy niestety pozostaje mi zabawa w podkuwanie?

 

przecież możesz dać małą puszkę i połączyć płaski w piwnicy z kablem na zewnątrz.

Link do komentarza
Dnia 26.06.2023 o 23:00, radziula napisał:

Potrzebuję dołożyć gniazdko 230V na zewnątrz, tj. na elewacji. Przewód prowadzony będzie od rozdzielnicy piwnicą, a następnie przez ścianę na zewnątrz. Czy mogę do tego celu użyć przewodu YDYp?

Tak, YDYp (ŻO)

puszka-elektryczna-do-elewacji-kopos-kez

https://www.dobregniazdka.pl/product/puszka-elektryczna-do-elewacji-kopos-kez-300-mm

 

Puszka do montażu w styropianie.

Link do komentarza

Dziękuję, położę YDYpżo 3x2.5. Przewód będzie i tak prowadzony głównie wewnątrz + przejście przez ścianę zewnętrzną. Przewodu zostawię lekki zapas, abym w razie czego mógł docelowe gniazdko przesunąć. Gdyby się okazało, że będę musiał jakiś odcinek poprowadzić na zewnątrz, to wykonam bruzdę i w niej umieszczę przewód, a następnie zakleje go, tak że nie będzie wystawiony na bezpośrednie działanie wody i słońca. Na wierzch przyjdzie dodatkowo styropian i puszka zaproponopwana przez @animus.

 

Jeszcze raz dziękuję.

Link do komentarza
1 godzinę temu, radziula napisał:

 Gdyby się okazało, że będę musiał jakiś odcinek poprowadzić na zewnątrz, to wykonam bruzdę i w niej umieszczę przewód, a następnie zakleje go, tak że nie będzie wystawiony na bezpośrednie działanie wody i słońca.  

I bardzo dobrze. Tutaj masz literaturę, która może by przydatna.

Wykonywanie zewnętrznej instalacji elektrycznej

Mocowanie urządzeń elektrycznych na elewacji budynku docieplonego styropianem

Link do komentarza
5 godzin temu, radziula napisał:

 Na wierzch przyjdzie dodatkowo styropian i puszka zaproponopwana przez @animus.

Jeszcze raz dziękuję.

Nie koniecznie ta czy w tej cenie.

To była podpowiedź poglądowa, tu jest wybór proszę wybrać.

https://allegro.pl/kategoria/elektryka-i-akcesoria-puszki-elektryczne-256021?string=puszka do docieplen&order=p 

 

 

https://allegro.pl/kategoria/elektryka-i-akcesoria-puszki-elektryczne-256021?string=puszka elewacyjna

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...