Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  3 417
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  44

Wszystko napisane przez Budujemy Dom - budownictwo ogólne

 1. Do odważnych świat należy, ale przecież warstwa pod płytki musi być wypoziomowana a poza tym działa jako warstwa dociskowa. Na takim styropianie możesz najwyżej płytę OSB położyć albo deski jak będziesz taczkami jeździł - to sposób na prowizorkę. Jeśli chcesz ułożyć płytki lub panele lub posadzkę wg ogólnie przyjętych prawideł, rozwiń folię, dociśnij jakąś szlichtą i na tym wylewka samopoziomująca a potem dopiero płytki.
 2. Ja zawsze byłem przeciwnikiem rozwiązań 2w1. Nie wiemy nic o zapotrzebowaniu na ciepło w domu, w którym były takie wysokie rachunki za prąd. Bez konkretów to trochę trąci plotami od fryzjera
 3. Mam takie wrażenie, że domy budowane obecnie będą zasilane wyłącznie kotłami kondensacyjnymi na gaz (o ile będzie infrastruktura w okolicy) albo pompą ciepła. Kotły na ekogroszek emitują w atmosferę dużo zanieczyszczeń nawet przy maksymalnej optymalizacji procesu spalania, ale z różnych względów są jeszcze w wielu kotłowniach domowych w Polsce. Dlatego biorąc pod uwagę działania na rzecz poprawy jakości powietrza, źródłem ciepła będzie urządzenie zasilane gazem ziemnym albo pompa ciepła + ewentualnie dodatkowe metody ograniczenia strat ciepła przez wentylację - mimo niskiego zapotrzebowania budynku na ciepło. Wracając do pompy ciepła do CWU - pomysł bardzo dobry przy rodzinie 2+2 i zapotrzebowaniu na cwu przez cały dzień. Ceny tych urżądzeń są już na poziomie akceptowalnym przez przeciętnego zjadacza chleba. I bardzo ważne - 100x to lepsze rozwiązanie niż latem używać kotła na paliwo stałę tylko po to żeby podgrzać 200-300 l wody
 4. Przedstawiam film, na którym widać montaż - jedni są zadowoleni z kominków Kratki a inni muszą mieć Brunera. Zupełnie jak z samochodami. Czemu tu sie dziwić. Myślisz, ze paląc w tym zabudowanym kominku i wybierając popiół będziesz wiedział, że wybierasz z Kratek czy z kominka innej marki. Jeśli tak, jestem pełen podziwu i tez się chętnie tego nauczę Wracając do manufaktury - ja już wolę zachwalać to , co widziałem, niż krytykować to, czego nie widziałem. Widziałem na żywo kominek Kratki, byłem przy zabudowie. Nie wiem jak odróżnić dobre od złego w tej grupie produktów. Rozpadnie się, nie grzeje, drzwiczki się nie domykają - no nie wiem. Chętnie posłucham o tych kryteriach, które jedną markę dyskwalifikują a inną chwalą pod niebiosa - bo zagraniczna Kiedyś zdun murował kuchnię i piec i do tej pory stoją i grzeją, a żadnego logo na tym nie było. Śmiało, ta informacja przyda się Innym Forumowiczom, o to tu chodzi. Teraz zbytnio nie napalisz bo aura już wiosenna, ale pierwsze wrażenia możesz opisać.
 5. Organizm ludzki, rośliny i zwierzęta do życia potrzebują tlenu. Wymiana powietrza w pomieszczeniach to jest nasze być albo nie być. Dziwię się Wszystkim, którzy tego nie doceniają czyli lekceważą. Nie poruszam tematu jakości powietrza bo o tym zdążymy się nagadać w kolejnym okresie zimowym.
 6. Moim skromnym zdaniem - te 55 m2 ogrzejesz nawet wkładem kominkowym 9kW bez płaszcza i to ze 100% zapasem mocy. Ciepłe powietrze z kominka i tak ogrzeje górę. NA DOLE BĘDZIE BIŁO CIEPŁO OD SZYBY KOMINKA (PROMIENIOWANIE) A NA GÓRZE BĘDZIE CIEPŁE POWIETRZE, które powędruje do góry z dołu. Ewentualnie możesz się dogrzać na górze jakimś promiennikiem albo grzejnikami rozproszonymi - 2kW wystarczy na ogrzanie samej góry jak nie będziesz miał siły palić w kominku albo ci ogień w nocy wygaśnie.. CWU zrealizuj nawet małym podgrzewaczem przepływowym żebyś bez potrzeby nie grzał wody, którą użyjesz rano do kąpieli, potem do mycia naczyń z 3 razy i może kąpiel na wieczór. Jak będziesz miał zmywarkę to tylko cwu na kąpiel pozostanie. Mała przepływka wystarczy.
 7. i potem "Wierzchnią wyprawę tynkarską należy nakładać po dokładnym wyschnięciu warstwy zbrojonej i po wyschnięciu uprzednio wykonanego na niej podkładu tynkarskiego (o ile występuje w systemie), nie wcześniej jednak niż po 48 godzinach." Cytowałem z http://www.systemyocieplen.pl/pliki/SSO_wytyczne_web.pdf To wszystko zależy od instrukcji systemodawcy ale na 99% nie ma takiej potrzeby - o ile "taka sztuczka" jak wspomniał joks, czyli prawidłowe zatopienie siatki, uda się za pierwszym razem.
 8. Równie dobrze możesz zrobić ścieżkę z rur w ścianie na jakimś rastrze - będziesz miał ogrzewanie ścienne i nie jesteś ograniczony typoszeregiem grzejników.
 9. Tak Beckers to dobrze kryjąca i wydajna farba, warta swojej ceny. Nie pamiętam jakim rodzajem farby malowałem ale rozprowadzała sie jak olej po teflonowej patelni
 10. O kosztach ogrzewania pompą było na tym forum wielokrotnie pisane. Na 100% jest to ogrzewanie bezobsługowe. Przy obecnych cenach prądu - jeszcze opłacalne. Zawsze można połączyć to ogrzewanie z odzyskiem ciepła z powietrza czyli z rekuperacją. Zapomnisz o kominie i kosztach z tym związanych - poza kanałem wentylacyjnym. Natomiast przy rekuperacji i mechanicznym sposobie wentylacji, zapomnisz o kominie całkowicie. Pompa nie musi mieć dolnego źródła gruntowego chociaż jest to stabilne źródło - niezależne od warunków pogodowych i kapryśnej aury. To temat na dłuższą "debatę". Wracając do kotłów na pellet - są już kotły kondensacyjne.
 11. Skoro styropian bez przetarcia odpada od ściany a po przetarciu nie odpada od ściany a klej trzyma się ściany - odpowiedź jest prosta - wina leży po stronie wykonawcy. Przecież nie odpadł cały styropian razem z klejem. Tak ja to rozumiem.
 12. Jako błąd technologiczny, niezgodny z wytycznymi producenta. Minimum - jeden z warunków nie został spełniony w trakcie robót. Możemy tylko zgadywać - który?
 13. Che się szukać i takie opisy też znalazłem, mówię tylko, że nie zawsze szary styropian jest przecierany od wewnątrz przed nałożeniem kleju.
 14. Fakt, to był biały styropian. O szarym wtedy nawet wróbelki nie ćwierkały. Faktycznie na kilku filmach firm wykonawczych jest zacieranie a raczej szybkie zmatowienie. Są jednak wyjątki w materiałach filmowych od tej zasady. Tu nie widzę zacierania powierzchni przylegającej do ściany. Tu też nie widzę. Alternatywnie zamiast kleju mieszanego w wiadrze - szybki "klej" np. TYTAN.
 15. Widziałem przecieranie przed nałożeniem siatki i naciąganiem jej klejem ale przed przyklejaniem - nie widziałem. Może mało jeszcze widziałem ? Bardzo dobre pytanie.
 16. Klej trzyma a styropian leży na ziemi. Ciekawostka. Gdzie był składowany ten styropian zanim ktoś go klejem posmarował?
 17. Kawał deski z litego drewna krajowego, sklejone 2 kawałki i do tego olejowanie. 3x taniej wychodzi niż te paździochy z laminatem egzotycznym. Mówię o moim konkretnym przypadku. Potem częścć idzie na straty bo trzeba wyrzynarką wyciąć szablon pod umywalkę ale efekt wow jest gwarantowany. Olejowanie to dobry pomysł - wspominaliśmy tu na forum kiedyś o farbach, bejcach i olejach okrętowych. Ja jeszcze nie ponawiałem olejowania - zależy jaki produkt zastosujesz. Powłoka nie do ruszenia, może leżeć w wodzie
 18. Trzeba do takiej wejść - inaczej to wygląda na zdjęciu a inaczej "na żywo" . Dla pełnego odbioru albo wrażenia ważne jest oświetlenie i przestrzeń. Nie taki diabeł straszny
 19. Chemia budowlana: tynki, szpachle, gładzie to teraz wybór przeogromny. Każdy ma Swoje doświadczenia z jakimś sprawdzonym produktem - sprawdzonym oczywiście na Swojej ścianie. Wychodzi na to, że "osiołkowi w żłoby dano" ale to dobry objaw
 20. Owszem, mam u siebie czarny, szary, biały. Kolorowymi kubeczkami czy nawet ręcznikami można ciekawie "zmienić" wystrój. Inna sprawa, że w łazience na zdjęciu by nawet sauna weszła
 21. Można jednak skorzystać z pozostałych modeli pomp ciepła w celu modernizacji instalacji w kilkunastoletnim domu. Ja zawsze byłem zwolennikiem przygotowania cwu za pomocą oddzielnego urządzenia grzewczego.
 22. Faktycznie, jest to większy sprzęt niż te malutkie tradycyjne odkurzaczyki ale czasem trzeba coś wilgotna szmatka przetrzeć i tu by się właśnie przydał taki odkurzacz nie tyle piorący co myjący (sprzątający z małym dodatkiem wody). Lepsze to niż machanie mopem.
 23. Jeszcze brakuje słupów. Przecież tam nie ma opisanego przykładu posadowienia na torfowisku lub jakimś terenie podmokłym. Kiedyś chałupy na wsi na czterech kamieniach stawiano i do tej pory stoją To oczywiście wspomnień czar a nie nawoływanie do starych "sprawdzonych" metod.
 24. W hurtowni/sklepie budowlanym polegamy wyłącznie na deklaracjach producentów. Nikt przecież nie bada jakości cegły, wapna, cementu, wełny mineralnej, farby etc. Do tego powołane są uprawnione instytucje. Oczywiście, jeżeli są proste sposoby na wstępne określenie jakości produktu, korzystajmy z tej możliwości zanim zapakujemy produkt do bagażnika.
×
×
 • Utwórz nowe...