Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  4 174
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  58

Wszystko napisane przez Budujemy Dom - budownictwo ogólne

 1. Załóżmy, że to wyjdzie 130 m3. Chcesz to miec na własność czy nie lepiej to wypożyczyć na jakiś czas. Jeśli w piwnicy jest non-stop wilgotno, może lepiej pomyśleć nad przyczyną i usunąć. Te marketowe osuszacze za 300 PLN max mają wydajność mniejszą - do 30m2. Oczywiście nie wiem czemu tam nie jest podana wymiana powietrza w m3/godzinę.
 2. Taki oto cytat i trzeba wziąć pod uwagę, że to budynek w standardzie NF 40 (zapotrzebowanie na ciepło 40 kWh/m²/rok), a WT2021, i tak postrzegane jako restrykcyjne, narzucają budowę w standardzie NF 70. Czyli koszty ogrzewania takiego budynku będą jeszcze większe. Ale do sedna - cytuję fragment z artykułu: "Aby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną pompy ciepła pracującej na cele c.o. oraz c.w.u., potrzebujemy instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 2,88 kW, czyli 9 paneli o mocy 320 Wp. Przyjmując średnią cenę za wykonanie kompleksowej instalacji fotowoltaicznej na poziomie 4500 zł za 1 kW mocy instalacji, koszt wykonania instalacji wyniesie około 12 960 zł. W takim samym budynku z innym elektrycznym urządzeniem grzewczym, do pokrycia zapotrzebowania na energię potrzebowalibyśmy instalacji fotowoltaicznej o mocy 11,2 kW, czyli aż 35 paneli. W związku z tym, koszt wykonania takiej instalacji wyniósłby ponad 50 000 zł." Do cen bym się nie przywiązywał ściśle i założył widełki 10%, ale zwrócił uwagę na zużycie energii i konieczna jej produkcję.
 3. Cóż, po wnikliwej lekturze można skupić się na takich zagadnieniach jak: Nasłonecznienie i zacienienie działki. Nachylenie dachu Powierzchnia dachu Miejsce na falownik Niezbędne formalności i odbiory przy elektrowni o określonej mocy I to by było chyba na tyle. Reszta wyjdzie w praniu. Jeśli chodzi o dofinansowanie, to do 18 grudnia 2020 jest szansa dostać 5 tysięcy dofinansowania. Niby to mało, ale na ulicy nie znajdziemy.
 4. Wierzba pali się nawet na mokro i jest to pewnego rodzaju zaleta, ale również trzeba ja dobrze wypalić. W innym przypadku może zakleić ścianki, a przy paleniu w kotle na drewno po długim czasie może spowodować zatkanie czopucha i przy dopalaniu weglem nawet pożar sadzy. To w najgorszym scenariuszu.
 5. Przecież hydroizolacja to zagadnienie dostosowane do warunków wodno-gruntowych. Dawno temu uczono mnie na studiach, że mamy izolację typu lekkiego, średniego i ciężkiego. Wtedy nie było systemów izolacji, a były papy i różnego rodzaju Abizole, a nawet glina i bentonit oraz szczelne zaprawy i betony. Nikt nie wspominał o robieniu izolacji na zapas. Uczono mnie o budynkach, które stoją od kilkudziesięciu lat i o tzw. nowoczesnych technologiach, które teraz są na porządku dziennym. Profesor mawiał, ze mosty stoją w wodzie i nic im sie nie dzieje Wybór jest duży np. Hydroizolacje WEBER (bitumiczne, mineralne) Schomburg Botament i jeszcze milion innych Zawsze można zastosować tzw. profesjonalne rozwiązania dedykowane dla przypadków "bardzo ciężkich" tylko kto za to zapłaci. Inwestor złapie się za kieszeń i zapyta o jakieś mazidło i XPS lub folie kubełkową.
 6. W takim razie wybierz okna, które spełniają WT2021. Myślę, że trzeba poprzestać na Współczynniku Ug 0.9-1.0, biała rama + nawiewniki w pokojach. Czyli z twojej oferty - Iglo5Classic.
 7. Niie wiem, czy to nie daleko idąca nadinterpretacja. Rodzina złozy razem zeznanie, nie przekroczy kwoty, a na dachu pojawią się panele PV. Sąsiad spadnie z krzesła bo przecież dobrze wie, że tylko jedna osoba pracuje, a na podwórku 4 samochody i jeszcze elektrownia na dachu. Niby z czego i za co?
 8. Taśmy przylepne papierowe do malowania czyli taśmy malarskie (pewno lakiernicze też by się sprawdziły). Metoda sprawdzona i stara jak świat.
 9. Warto wspomnieć, że tego typu rozwiązania są często uwzględniane przez projektantów. Może już zapomnieliśmy o stropach w systemie kanałowym i popularnym systemie żerańskim, ale ta technologia powraca w nowych odsłonach. Są firmy, które się w tym specjalizują i wykorzystują np. stropy SMART do budowy całych osiedli mieszkaniowych.
 10. Nie ma co się śmiać. Ludzie na wsiach żyją z zasiłku lub z renty babci, która mieszka w ostatnim pokoju, a budują domy . Poza tym w miastach ludzie pracują na umowach śmieciowych i zarobki na papierze nie sa imponujące. Teraz jest możliwość uzyskania dofinansowania.
 11. Klimatyzacja jst dobrym pomysłem. Biorąc pod uwagę pseudo zimy w południowo-zachodnich rejonach kraju można się nad tym powaznie zastanowić. Można jeszcze pomyśleć o ogrzewaniu elektrycznym + rekuperacji. Artykuł na temat klimatyzatorów firmy, która słynie z piecyków do wody. https://budujemydom.pl/irbj/porady/91964-klimatyzatory-scienne-bosch-z-czynnikiem-r32-idealnym-rozwiazaniem-do-mieszkan I takie małe pouczenie w formie kolejnego artykułu: Jaki klimatyzator wybrać? https://budujemydom.pl/irbj/porady/91678-jaki-klimatyzator-wybrac-pamietaj-o-dwoch-kryteriach Film na temat montażu rekuperacji na przykładzie jednej z firm. W TV Budujemy Dom mamy kilka filmów na temat montażu rekuperacji. Widać krzątaninę, widać trochę gruzu, ale widać też efekt końcowy
 12. Tutaj lekturka o rurach miedzianych i wszelkiego typu instalacjach https://instalacjezmiedzi.pl/sites/default/files/publication_files/wytyczne-stosowania-i-projektowania.pdf Rozdział 6.4
 13. Tak tak. Oczywiście potem pozostanie ci jedynie skrobanie przy chęci jakiejś modernizacji
 14. Jeżeli masz taki zamiar, proponuję płyty z pianki PIR/PUR dodatkowo wykończone płytami g-k. np. Eurothane G. Zastanów się jeszcze nad izolacją z wełny mineralnej w płytach lub lamelach.
 15. Czyli pompa ciepła jest bez sensu bo przy temperaturze w obiegu grzewczym na poziomie 35-40 stopni nie da rady ogrzać dużego domu? Pokrętna logika
 16. Pas dolny tego wiązara jaki ma przekrój. Tam na przekroju jest krojenie miedzy belkami dolnymi przez wartswe izolacji. Masz innych przekrój z widokiem na te ścianki kolankowe czyli krojenie na rzucie prostopadle do tego , co jest teraz. Tam na 99% można ułożyć podłogę i bezpiecznie obciążyć. Przecież tam ludzie będą chodzić, a nie regały magazynowe stać Zgaduję, że pas dolny wiązara ma przekrój krokwi, chyba, że jest zrobiony jako kleszcze. Zgadywanka. U ciebie coś podobnego jest.
 17. Pralka, umywalka, wanna się zmieści? Wentylacja w łazience musi być, wentylacja w kuchni musi być. Nie wiadomo czy wentylacja w łazience nie zakłóci wentylacji w kuchni i odwrotnie. Np. przy włączonym wyciągu/okapie lub przy włączonym wentylatorze w łazience - o ile będzie wentylator. Wejście z kuchni do łazienki - cóż - ciekawe i niespotykane rozwiązanie. Jest to wyzwanie godne uwagi. Oby tylko zapachy nie mieszały się w pomieszczeniach.
 18. Jak wyżej. Są dedykowane rozwiązania firm, które tym się specjalizują. Całe hale są z tego stawiane i przekrywane ogromne połacie dachów o różnych spadkach. Kiedyś na to mówiono -płyta obornicka. Np. firma Blachy Pruszyński produkuje takie płyty.
 19. Na samym dole jest taki smok z uszczelką. Zbiera się kamień i ta uszczelka przestaje uszczelniac. Dodatkowo ten pływak ma mechanizm plastikowy i przestaje dociskać. Kup zestaw naprawczy i wymień całe to ustrojstwo pionowe. Możesz prowizorycznie jeszcze podregulować, ale na mój rozum starczy ten zabieg na miesiąc, o ile coś da.
 20. Wszystko zależy od pomysłu i projektu budynku. Fundament musi być. Czy część stodoły przyda ci się jako magazynek/garaż etc - pytanie raczej do Ciebie. Rysunki by się przydały i konsultacja projektanta. Takie doklejanie to było dobre w czasach przesiedleń. Teraz trzeba budować "z głową" O kwestiach formalnych nie wspomnę. Pewno będzie tu również o nich mowa.
 21. Najpierw rozmowa z sąsiadem, a w ostateczności interwencja w odpowiednim wydziale w Urzędzie Gminy/Miasta etc. Ja wiem, że z sąsiadami trzeba żyć i donoszenie jest passe, ale ta niepisana zasada obowiązuje obydwie strony. Może też komin przedłużyć i założyć strażak. Wtedy trzeba się tylko modlić o odpowiedni kierunek wiatru . Najpierw negocjacje a potem drastyczne kroki.
 22. Najważniejszy jest ten cały mechanizm, który, wiadomo, powoduje odpływ wody i szczelne napełnienie "rezerwuaru" Ja bym poszukała po słowie zamiennik albo zadzwonił do producenta i zapytał o części. W zwykłej toalecie wymieniałem ten mechanizm bo kupiłem uniwersalny zestaw naprawczy. Za radą obsługi w markecie budowlanym , po okazaniu zdjęć, pracownik dobrał mi element perfekcyjnie. Tutaj trzeba zrobić podobnie. Ostatecznie kupic całkiem nowy zestaw.
 23. Oczywiście, ze tak. Trzeba też mieć na uwadze najsłabsze punkty, które zauważy włamywacz. Chronimy posesję, chronimy dom, unikamy fałszywych alarmów.
 24. Powiem krótko - popularne i sprawdzone metody zostały przedstawione. Teraz tylko trzeba zakasać rękawy i zacząć wdrażać jedną wybraną metodę ocieplenia. Ja bym zrobił dno z płyt OSB lub nawet desek, ale do tego trzeba nabić dystanse z klocków drewnianych (jak w stelażu łóżka - materac nie będzie wisiał w powietrzu )
 25. Wszystko zależy od projektu domu. Dom to słowo uniwersalne, ale powierzchnia zabudowy już nie
×
×
 • Utwórz nowe...