Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  5 239
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  85

Wszystko napisane przez Budujemy Dom - budownictwo ogólne

 1. Jeżeli zapewnisz sobie w pomieszczeniach dostateczną temperaturę, czemu nie? Co zmieni, że zalejesz teraz? Masz podłogówkę i rozprowadzone centralne i źródło ciepła? Jeśli nie i się boisz o "przymrozki" nocne, poczekaj do wiosny.
 2. Cytuję ze źródła https://www.okpol.pl/wylaz-dachowy-kiedy-jest-wymagany-i-jak-poprawnie-go-zamontowac/: " Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak stanowi przepis § 308 wejścia na dach: 1. W budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych. 2. W budynkach wysokich (W) i wyso
 3. To się dzieje zawsze przy pełnym podajniku? Czyli tak samo obciążonym? Już po dwóch tygodniach? A to ciekawe.
 4. Cyrkulacja powietrza i usuwanie nadmiaru wilgoci musi być, tu jednak nie chodzi o mielenie dla mielenia powietrza a o nawiew i wywiew. Ten osuszacz - nie jestem przekonany odpowiednia ilość wody w tynkach i wylewkach musi być zachowana dla prawidłowych reakcji. Wylewki cementowe "schną" czyli w zasadzie reagują do max 28 dni, te modyfikowane - zgodnie z instrukcjami producenta. Tynki cementowo-wapienne - również mają swój czas na reakcję: tak dobry miesiąc. Tu się nic nie podgoni.
 5. Przecież ja mieszkam w takim mieszkaniu i przez ścianę sąsiadka mieszka w prawie identycznym. Mamy schody na piętro, ale każde z nas ma inne schody. Były robione już po odbiorze. I nie widzę w tym żadnego niedopatrzenia.
 6. Mieszkanie dwupoziomowe jest i schody wewnątrz są po Twojej stronie.
 7. Najgorsze sa drgania, hałas no fakt - mieszkałem 350 m od torów i czasem słyszałem wieczorami. Kolega mieszkał przez ulicę i cóż - miał o wiele gorzej :). Myślę, że ciężkie ogrodzenie na wzór specjalistycznych ekranów dobrze zniweluje odgłosy. Kolej ma takie super ekrany, ale to chyba droga sprawa jest. Masywna przegroda dobrze tłumi hałas. Dodatkowo w ścianach lepsza wełna niż styropian. Okna z pakietem szyb odpowiednim - pomogą. Na ścianie od środka możesz dodatkowo dac jeszcze przedścianke wyciszającą szkieletową. Jest jeszcze taki patent i wg producenta wycina hałas bardzo skutec
 8. Dokładnie, jak radzi mateusz_oleksy, roboty mokre oddają do pomieszczeń ogromne ilości wody. Teraz wilgotność powietrza na zewnątrz dodatkowo wzrosła. Przy zamkniętych oknach potrafi woda ściekać po oknach od środka. karton-gipsy nie lubią wody :). Pytanie - ta pianka gdzie pójdzie? Nie nadążam. Może dlatego, ze jeszcze porannej kawy nie dopiłem
 9. Głęboko ta glina zalega? Niezła wanna się z tego robi po opadach. Tutaj mam poradę n/t odwodnienia działki gliniastej: źródło: https://building-companion.pl/blog/artykuly/po-budowie/drenaz-dzialki-gliniastej-jak-to-zrobic/ " Jak prawidłowo wykonać drenaż działki gliniastej? 1) Pierwszą czynnością jest wykopanie rowków, w których będą biegły rury drenażowe. Ich głębokość powinna sięgać warstwy nieprzemarzalnej, aby instalacja nie zamarzła w okresie zimowym. Zazwyczaj jest to około 80 – 90 cm. 2) Na dno wykopu wysypujemy warstwę piasku, na który kładziemy geowłókninę. Jest on
 10. Przecież to nie chatka na kurzej łapce, zeby tak kręcić dowolnie. Przecież jest mapka sytuacyjna, są okna w ścianach, są odległości od sąsiednich działek. Ludzie, czy wy chociaż raz czytaliście Prawo Budowlane. Widzę, ze mamy już kolejną wersję nowego ładu. Trzeba zmienić plan sytuacyjny, a poza tym - nawet jesli ten budynek jest na rzucie kwadratu w najlepszym możliwym przypadku, to i tak trzeba go od nowa wrysować.
 11. Daj tu ogłoszenie na forum BD na słupie ogłoszeniowym i dodatkowo na grupach tematycznych na platformach social media czyli FB, na OLX też są grupy pośrednictwa. Sugeruję w grupach ściśle tematycznych - jest kilka grup dekarskich na FB. Tutaj możesz czekać na odzew po ogłoszeniu na słupie. Specjalnie do tego przewidziana część forum lub/i szukam ekipy. https://forum.budujemydom.pl/forum/139-słup-ogłoszeniowy/ https://forum.budujemydom.pl/forum/143-szukam-ekipy-materiałów-na-budowę/
 12. OK pośmialiśmy się, ale tak jak wspomniałeś - beczka to za mało, ale gdzie ma wypompować wodę z tej beczki? Na ulicę. To tak jak wylewanie wody z tonącej łodzi na morzu. Chodzi o to by woda się rozsączyła po działce a nie wpadała do garażu. Dlatego wspomniałem o tym dole zasypanych warstwą przepuszczalną. 100 Procent gwarancji to dno na poziomie warstwy przepuszczalnej. Jeżeli zacznie konkretnie padać to nawet pompa górnicza nie da rady. Wiadomo w końcu, jaki tam jest grunt? Przecież raz w życiu ktoś tam dół na tej działce kopał i chyba wiadomo, co na łopacie było glina/piasek/pospółka?
 13. W moim poście padło pytanie o rodzaj gruntu. Nawet jeśli ma grunt nieprzepuszczalny to wykopanie dołu i zasypanie go warstwą przepuszczalną ma "jakiś sens". Nie wiadomo - jaka warstwa i jak gruba jest pod trawą. Poza tym - skoro do garażu jest spadek, to sam dół nic nie da przy bardzo intensywnych opadach bez wydajnego drenażu opaskowego, który odprowadzi wodę poza obrys budynku. informacji jest bardzo mało a sprawa bardzo złożona bez głębszej analizy tematu.
 14. Dokładnie tak, zamykanie wilgoci to błąd.
 15. Jaki tam jest grunt? wykopać rów i zasypać go warstwą przepuszczalną. Można też np. kilka metrów od garażu wykopać przysłowiowy dół "dwa na dwa bez dna" i zasypać go warstwą przepuszczalną. Ja tak zrobiłem na działce dawno temu. Jedna wielka studnia rozsączająca. Podczas ulewnego deszczu woda musi być bardzo szybko rozsączania, retencji i odprowadzana do kanalizacji. Inaczej znowu zaleje garaż. Trzeba się poważeni zastanowić na d warunkami wodno-gruntowymi na działce i możliwe, ze sprawdzi się system skrzynek rozsączająco-retencyjnych STORMBOX lub coś, co działa na podobnych zasadach.
 16. Załóżmy, że wiatę potraktujemy jako miejsca postojowe na samochód, maszyny rolnicze etc. Minimum 3 m od posesji sąsiedniej. https://www.prawo-budowlane.info/uzytkowanie-zadaszonej-wiaty-postawionej-na-granicy-z-sasiadem,333,material_prawo_budowlane.html
 17. Możliwe, że taka jest cyrkulacja powietrza i tam się wykrapla na suficie. Ciekawostka. W kuchni jest prawidłowa wentylacja? Czy jest kratka wentylacyjna?
 18. Czy powietrze z tego okapu (pochłaniacza) jest kierowane na tą ścianę z plamami? Tak zgaduję, bo nie wiem, czy masz okap czy pochłaniacz. Słowo regiony to miały byc regipsy? Sposób mocowania płyt g-k nie powinien mieć znaczenia, o ile ściana jest sucha i się nic na niej nie wykrapla pod płytami. Masz zdjęcia tych plam? Tak będzie łatwiej "zgadywać".
 19. Brak konkretów w Twoim poście (jakie zmiany, z czego rezygnacja?), ale jeżeli chodzi o nieistotną zmianę w konstrukcji dachu, możliwe, ze wystarczy wpis kierownika budowy z rysunkiem zastępczym do projektu i z podpisem osoby uprawnionej czyli projektanta. Tak jest ujęte w Prawie budowlanym. Pogadaj z kierownikiem i ustalcie. Może sam ma uprawnienia projektowe. A jeśli nie to trzeba jeszcze parafkę projektanta.
 20. To trochę radykalne stwierdzenie i mija się z prawdą. Przecież są regiony takie jak Dolny Sląsk, Wielkopolska i może nawet część Mazowsza, Kujaw, gdzie ostrej zimy dawno nie było. Pompy ciepła powietrze-woda radzą sobie znakomicie przy mrozach i większość z tych urządzeń ma nagrzewnice na wypadek warunków brzegowych. Wystarczy zapoznać się z listami referencyjnymi czołowych producentów i o każe się, ze nie taki diabeł straszny. Tu na forum jest wielu forumowiczów, którzy mają doświadczenie z tego typu urządzeniami i mogą doradzić. Wiedza poparta doświadczeniem jest bezcenna.
 21. Ja bym się tylko zastanowił nad posadzką i raczej nie bawił się w okładziny z fugami. Posadzka przemysłowa na żywicy jest moim zdaniem dobrym pomysłem. Może być też beton szlifowany i malowany jakąś epoksydową farbą do betonu. To ze względów praktycznych oczywiście.
 22. Trzeba się porozglądać za kratkami wentylacyjnymi układem pomieszczeń. Możliwe, ze pomogą otwory w drzwiach , bo tak to się robi śluza a w domu parterowym z układem "wokół komina" czasem z wentylacją są kłopoty. Przy starych, skrzynkowych oknach, przez które wiało, mało kto na to uwagę zwracał. Przy szczelnej stolarce nagle po sezonie wyłazi w narożnikach grzyb i się domownicy dziwią. Kominy tez trzeba sprawdzić, po lecie może coś wpaść i się przytkać.
 23. Koszty dostaniesz w wycenie. Wyślij zapytanie do kilku firm w okolicy i wszystkiego się dowiesz. Przyjedzie ktoś na oględziny i obmiar, potem dostaniesz wycenę. Do tego doliczyć trzeba jeszcze cenę drzwi to chyba tyle. Jeśli mogę coś doradzić, zdecyduj się a drzwi przeszklone z szybą antywłamaniową z dołem pełnym lub naświetlem z boku. Możliwości jest wiele. Na wzór drzwi do klatek schodowych, przychodni etc. Zawsze możesz zainspirować się ofertą KRISPOL. Zerknij na te drzwi na końcu salonu KRISHOME można też tradycyjnie
 24. Przy instalacji otwartej nie ma się czym martwić z uwagi na naczynie przelewowe, natomiast przy instalacji zamkniętej trzeba wyregulować ciśnienie w instalacji przez stosunek zładu (czyli wody) do powietrza. Na naczyniu przeponowym jest manometr. Lepiej, żeby to zrobiła osoba wykwalifikowana. Tutaj polecam lekturę. Można się doktoryzować https://www.imi-hydronic.com/sites/EN/pl-pl/Strefa-wiedzy/artykuly-techniczne/utrzymanie-cisnienia-i-odgazowanie/Pages/Najwazniejsze-cisnienie-w-instalacji.aspx
 25. Kryteria można wymienić na jednym wydechu: gust, cena, rekomendacje wykonawcy/sąsiadów, reklama w mediach, przekonania z uwagi na region kraju, zalecenia architekta.
×
×
 • Utwórz nowe...