Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

Dzisiejsze posty

Pokazuje tematy napisane w ostatnich 1 dniach.

Strumień aktualizowany automatycznie   

 1. Ostatnia godzina
 2. Nie jestem urzędnikiem , ale zawsze było (pewnie jest) tak,że określony projekt ma iles branż i do podpisania się pod branżą potrzebne są uprawnienia do danego zakresu. Jeśli podpisujący je ma - to dany projekt jest ważny. Są projeketanci, ktorzy mają uprawnienia projektowania danej branży bez ograniczeń i dodatkowo pewne dodatkowe branże z ograniczeniem zakresu. No i musi sie zmieścić z tym w danym projekcie. Tak to rozumiem. Jeszcze dochodzi do tego obligatoryjna przynależnośc do izb zawodowych i wykupione ubezpieczenia - ale nie znam szczegolow aktualnych.
 3. Do rozdzielenia obiegu hydraulicznego pompy ciepła i ogrzewania podłogowego wystarczy sprzęgło hydrauliczne. Nie ma potrzeby instalowania zbiornika buforowego. Pytanie czytelnika dotyczyło zbiornika buforowego i konkretnej sytuacji, domu z ogrzewaniem podłogowym na całej powierzchni i pompa typu powietrze/woda. W takiej sytuacji stosowanie zbiornika buforowego lub akumulacyjnego nie ma uzasadnienia. Co opisałem i uzasadniłem w odpowiedzi.
 4. Ale serio pytasz????? Zaczyna się robić akademicko Powiem tak - Chłopie - uszanuj mój wysiłek i chociaż przeczytaj lekturę zawartą w pliku pdf. Błagam.
 5. Szanowny Panie, Oczywiście sforsowanie rolety wymaga użycia siły, a przy tym generuje hałas, co z pewnością nie pomaga włamywaczowi. W celu uzyskania większej ilości przydatnych informacji zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem wideo: https://www.youtube.com/watch?v=NyPiamf7QW0. Odsyłam także do FAQ, w którym powinien Pan znaleźć odpowiedzi na nurtujące Pana pytania: https://oknoplast.com.pl/lab/jak-dzialaja-okna-antywlamaniowe/ Pozdrawiam serdecznie.
 6. Dzisiaj
 7. Trudno się z Tobą nie zgodzić! Ale czasami jest Ciężko ugryźć się w język jak ktoś robi coś takiego i potem to rzutuje na naszą pracę. Przytoczę przykład księży/komorników/ sędziów jedna osoba coś nabroi to przyklejana jest łatka całej grupie. Pozdrawiam
 8. Dokładnie to samo miałam napisać. Z gazem miałam swego czasu nieprzyjemne przygody i zrezygnowałam z niego całkowicie.
 9. Kolejność prawidłowa.
 10. Ciekawie w kabinie prysznicowej prezentuje się moim zdaniem mozaika. Piszę tutaj o propozycjach takich jak na przykład na tym zdjęciu: Czyli połączenie mniejszych płytek z wiekszymi. Ogolnie pomysłów jest bardzo wiele. Wszystko będzie zalezało od projektu oraz od ogólnego stylu w jakim jest łazienka. Czy jest to pomieszczenie w stylu tradycyjnym czy jednak nowoczesne: https://www.rawdecor.pl/content/44-plytki-lazienkowe-aranzacje
 11. Pic na wodę. Mydlą oczy i mówią, że coś zrobili w zakresie ochrony Matki Ziemi. Kompletnie martwy "przepis" (lokalny) - martwy i nie do wyegzekwowania. Gdybym miał dom w Krakowie, to na elewacji umieściłbym ogromny bilbord z napisem: "W tym domu palę węglem o wartości opałowej 22kJ/kg, popiołu mam 13%, a wilgotny tak, że leje się woda. Siarczę 10% oparem z komina". I jakoś spokojnie bym spał nieuszczuplony o te 1.000zł.
 12. Świetny przepis muszę go wypróbować
 13. No właśnie każde źródło mówi inaczej...tej zimy spaliliśmy 3 tony węgla, ale wiecie jak to jst z zasypowym..,.kiedy nas nie ma nie grzejemy potem temperatura w domu wysoka, w dodatku parter nie ma jeszcze pociągniętej instalacji, jak wspomniałem jest teraz okresowo ogrzewany kominkiem ...
 14. witam, chciałbym zapytać doświadczonych wykonawców wylewek anhydrytowych lub inwestorów, którzy mieli być może podobny problem na budowie. zleciłem, wydaje się doświadczonej firmie wykonanie wylewki anhydrytowej w domu. po blisko 2 dniach, kiedy sprawdziłem jak wygląda sytuacja okazało się, że wg mnie wypłynęły w niektórych miejscach rurki ogrzewania łącznie z zaczepami. gołą ręką przeciągając po podłodze czuć górki od rurek. załączam zdjęcia, które być może pokażą problem. dodatkowo w jednym miejscu rozszczelniona jest taśma przyścienna co spowodowało, że jakaś część wylewki wpłynęła pod termoizolację i pod folię, bo w tym narożniku widać, jakby podłoga miała niższy poziom. jak jest wg Was na to rada? z góry dziękuję za pomoc i podpowiedzi
 15. Witam. Jest możliwość przeniesienia kominów wentylacyjnych o kilkanaście centymetrów w inne miejsce? Budowa już jest na etapie ścian nośnych. Jest to zmiana istotna? Co należy zrobić w takim przypadku.
 16. Hmmm... kominek to ja już mam moja droga, ale może znasz się też na drzwiczkach kominkowych? Przeglądam sobie http://drzwiczki-kominkowe.pl/ w poszukiwaniu dobrych drzwiczek i kompletnie nie mogę sobie poradzić. Czym kierować się przy wyborze mogłabyś pomóc?
 17. ciekawy artykuł ale brakuje w nim kilku zasadniczych uwag: 1. kierując się wyborem określonej pompy ciepła do podgrzewu cwu należy porównać zużycie energii elektrycznej deklarowane przez producenta na etykiecie energetycznej - wielkość ta określa roczny koszt eksploatacji urządzenia przy określonym znormalizowanym rozbiorze wody, proste porównanie dwóch producentów przy tym samym rozbiorze wody pokarze różnicę w rocznym koszcie eksploracyjnym, różnica ta w skali 3 lat określa czy tańsza pompa ale o wyższym zużyciu prądu po uwzględnieniu kosztu eksploatacji jest rzeczywiście tańsza 2. nie wolno montować takich pomp w kotłowniach gazowych o ile wykorzystywane będzie powietrze wewnętrzne - jest to związane z zagrożeniem wybuchu przy wystąpieniu nieszczelności instalacji gazowej 3. pompa ciepła do cwu modelowo powinna zostać podłączona do systemu wentylacji mechanicznej budynku, dzięki czemu cały rok będzie miała korzystne warunki pracy odzyskując ciepło wyrzutowe, w przypadku braku wentylacji mechanicznej montaż na powietrzu zewnętrznym to lepsza wersja kolektora słonecznego bo umożliwia pracę w nocy, w dni pochmurne oraz nie powoduje konieczności montażu żadnych elementów na dachu, montaż do pracy na powietrzu wewnętrznym to błąd gdyż efektem pracy będzie wychładzanie pomieszczenia co będzie kompensowane podgrzewem przez system grzewczy w budynku a więc praca pompy ciepła będzie powodować wzrost kosztu eksploatacji podstawowego systemu grzewczego 4. wykorzystywanie pompy do chłodzenia pomieszczeń nie ma sensu gdyż po pierwsze dysponujemy mocą chłodniczą na poziomie 2 kW co odpowiada klimatyzacji pomieszczenia do 20 m2 a po drugie moc ta jest dostępna wyłącznie w okresach zapotrzebowania na cwu a nie w okresach zapotrzebowania na chłód !! czasami mogą to być zbieżne okresy ale w zasadzie szczyt zapotrzebowania na cwu to rano i wieczorem a szczyt zapotrzebowania na chłód to południe, inną ważną sprawą jest niski spręż wentylatorów pompy ciepła co oznacza, że efektywny nadmuch z pompy ciepła nie da się rozprowadzić na większą odległość niż kilka metrów.
 18. Opòr cieplny nie zależy od grubości ściany a od lambdy :)
 19. Wczoraj
 20. Witam, czy miał ktoś styczność z firmą Trigeo? Właśnie zastanawiam się nad zleceniem im usług, mają sporo opinii w internecie, aczkolwiek szukam opinii osoby która się na tym zna.
 21. Sa materialy tlumiące a dzieci pparze nie przeszkadzają? Dla mnie nie. Tam są linki, gdzie są wymagania dot. domu wielopokoleniowego. Przecież nie chodzi o to, by wszystko robić razem - dom duży wlasnie dlatego - osobne łazienki, kuchnie - dlaczego nie - kwestia dogadania. Przecież młodzi mogą chcieć mieć np. powierzchnię do hobby, np salę prób dla zespołu, albo do czegoś innego. wspolna może być siłownia np. mogą być 2 salony, mniejszy i większy - dla wszystkich w razie potrzeby. Ale gabinet - bo dziadek np. jest lekarzem - jest osobisty. Jak trzeba , to dwa, bo wnuk jest np. informatykiem pracującym w domu. Popatrz na propozycje amerykańskie - tam jest więcej wejść niż jedno, itd. Ale to wszystko nie wyklucza wspolnej kuchni, gdy ktoś chce, nie wyklucza wspólnych rozmow, obiadów czy imprez. i współpracy: To jest kwestia wyczucia i proporcji. Tu a forum różni ludzie anonimowi innym anonimowym udzielają rad - czy uważasz, że jedni drugich wykorzystują? Myślę że nie - a przecież ci radzący traca czasem dużo czasu. Tak samo może być z tą pomocą w rodzinie. Dajesz i bierzesz. A reszta to życie. Ja lubię rozmawiać z własną matką i cięzko mi będzie gdy ni będę mogł. Z ojcem już nie porozmawiam. A kto będzie potrzebował od kogo opieki - nigdy nie przewidzisz. Jasne, że może być tak, że ktoś chce żyć na koszt kogoś bez dawania od siebie. Ale tak bywaw małżeństwie też.
 22. ja podnosci nie bede, jak juz to sasiad i to przy samej siatce o okolo pol metra, daltego zastanawia mnie jak to jest wg prawa z tym
 23. Dzięki- postaram si na drugi raz lepiej Nie bierze mnie elektryka - wolałbym w tym przypadku benzynę - ale nie znam sie na silnikach spalinowych i nie lubię łazić po mechanikach - więc dla mnie w sumie wygodniejszy jest silnik elektryczny. Ale jak nie znajdę - to się zmuszę do spalinowego. Jakieś propozycje konkretne?
 24. Orynnowanie stalowe zwykle jest około 1,5 razy droższe od pvc. Łaty pod trapez zdecydowanie co 40cm. Wybierz bariery przeciwśniegowe zawczasu. Łezki kręcisz do blachy do jednego rzędu łaty. Płotki przy płaskim mocowaniu kręcisz do dwóch rzędów łat, otwory bywają np co 28cm, więc łatę dodatkową trzeba dobić przed położeniem blachy. Prościej oczywiście mocować haki rynnowe doczołowe. Blacha poszła od końca ubiegłego roku średnio 10-15% do góry 😐
 25. Może być jeszcze tak, że jeżeli instalacja elektryczna jest na aluminium to w puszcze utlenił się jeden z kabli i co jakiś czas tan kabel się zgrzewa i przewodzi prąd po czym po większym obciążeniu się rozłącza, coś na zasadzie bimetalu. Powiedz jeszcze co do tego gniazdka jest podłączone i kiedy ten prąd zanika, czy jak jest coś włączone czy po prostu sam znika bez Twojej wiedzy.
 26. Nie ważnne czy zamontujesz deszczownice czy zwykla sluchawke, jak bedziesz bral prysznic, a w kuchni ktos odkreci ciepla wode to nie dosc ze spadnie cisnienie to jeszcze obleje Cie zimniejsza woda. I tu nie ma znaczenia czy bedziesz uzywal jej na "pol gwizdka" czy na full, zawsze tak bedzie. podczas mycia zmywarki poczujesz tylko wtedy spadek cisnienia i obnizenie temperatury gdy zmywarka bedzie napelniac i dopelniac sie woda podczas pracy.
 27. z tego co znalazłem, to tutaj https://umigsycow.eboi.pl/Eform/EformList na samym dole jest "Wniosek w sprawie opracowania nowego lub zmiany istniejącego planu zagospodarowania przestrzennego" - jest to wniosek elektroniczny. Nic więcej nie pomogę, bo trzeba mieć założone konto, żeby przejśc dalej. To akurat, że jest obsługa elektroniczna, powinno być zaletą....
 28. Nie znam się "świetnie". Sama nie mam trawnika w ogrodzie - za dużo przy nim pracy. Tyle tylko co na wykładach i z opowiadań firm realizacyjnych. Ja projektuję ogrody, ale ich nie zakładam. Czerwona trawa wskazuje albo na brak fosforu - z resztą brak wiosennego nawożenia to błąd. Polecam wysypać przynajmniej Azofoskę (albo Yara mila Complex) Albo to może być choroba grzybowa: czerwona nitkowatość traw, spowodowana zbyt wysoką wilgotnością podłoża. Wówczas trzeba popsikać Topsinem i zrobić aerację w formie nakłuwania gruntu i piaskowania otworów. I potem nawożenie. Pod trawniki podłoże powinno być przepuszczalne. Na czystej glinie ciężko będzie uzyskać ładny trawnik.
 1. Załaduj więcej aktywności