Skocz do zawartości

Niestabilna praca kotła Vitodens 100-W


Recommended Posts

Dzień dobry forumowicze,

 

Od niedawna jestem posiadaczem kotła Vitodens 100-W 19 kW B1HF o mocy 3,2-19kW z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej 100l.

Zauważyłem niestabilną pracę kotła zarówno w aplikacji jak i finansowo. 

Zaobserwowane objawy to podwyższona temperatura na zasilaniu obiegów grzewczych np. zadana temperatura np. 45°C rośnie do 70°C oraz modulacja palnika z 25% podwyższa się do 80%. Podane wartości w piku, są ruchome, ponieważ nie utrzymują stałych parametrów.

Wykonałem test wyłączając ogrzewanie podłogowe, ale pozostawiłem zawór otwarty, który doprowadza wodę do ogrzewania podłogowego. Anomalia w dalszym ciągu występowały. Dlatego zamknąłem zawór i woda już nie przebywała tak długiej drogi. W aplikacji zauważyłem od razu spadek na modulacji. Jednakże po systematycznym obserwowaniu parametrów pomimo to pojawiają się te anomalia.

 

Poniżej przedstawiam zdjęcie systemu ogrzewania.

Z góry dziękuję za każdą radę oraz pomysł.

 

image.thumb.png.b1ec8706617fef903ab2cdc41f6e2b7e.png

Edytowano przez Czekol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Temperatura na c.w.u 48°C. Po obserwacji danych na aplikacji wychodzi, że w takich okolicznościach jak ktoś bierze prysznic temperatura na zasilaniu wynosi 68°C, temp. gazów spalinowych 60°C, pompa obw. grzewczego włączona, pompa ładująca podgrzewacz wyłączona. Temp. ciepłej wody 50°C. Trwa to chwilowo, ok 5 min.

 

Zastanawia mnie też, jedno rozwiązanie jakie mam zastosowane, mianowicie w c.o. spaliny są odprowadzane krótką rurą na zewnątrz z pominięciem szachtu kominowego czy zasysanie zimnego powietrza ma wpływ na sprawność pieca?

Link do komentarza

Wygląda to dziwnie. Skoro dzieje się tak, gdy ktoś bierze prysznic, to raczej spodziewałbym się, że pompa obiegów grzewczych (c.o.) jest chwilowo wyłączona, włączona jest natomiast pompa odpowiedzialna za zasobnik c.w.u. Wtedy zapewniałoby to szybkie uzupełnienie ubytku ciepłej wody z zasobnika c.w.u. 

Udało się może zaobserwować, czy rzeczywiście w takim momencie wzrasta wyraźnie temperatura rozdzielacza c.o.? To byłby sygnał, że faktycznie trafiła do niego bardziej gorąca woda. 

Link do komentarza

Jak często kocioł się załącza? Wygląda to tak, jakby po załączeniu dostawał dużą porcję zimnej wody z obiegu, to warto byłoby właśnie zaobserwować, jaka jest w tym momencie temperatura powrotu, bo być może kocioł dostaje impuls do podniesienia mocy po informacji o zbyt zimnej wodzie w obiegu. Bo skoro piszesz, że nagle mu po otwarciu pełnego obiegu moc wzrasta prawie do maksymalnej, to być może to jest powodem. A po zamknięciu obiegu może powrót nie jest tak wychłodzony jak przy pełnym otwarciu. To są tylko moje domysły, bo sam użytkuję Termeta od niedawna i wszystko jest ok, dopóki jest temperatura poniżej zera, wtedy kocioł pracuje w zasadzie kilka dni pod rząd bez przerwy. Natomiast dziś, kiedy ma ustawione 32°C potrafi się załączyć dosłownie na kilka sekund i wyłączyć. Ten Wiessmann o którym piszesz ma dobrą elektronikę i parametry też, ale może warto popracować nad ustawieniami. Btw, 45°C wydaje mi się dużo na podłogówkę. Napisz przede wszystkim jak często kocioł się załącza.
Jutro planuję zmniejszyć moc maksymalną do 50% i zwiększyć histerezę o 1°C bo u mnie tylko grzejniki.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...