Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  1 184
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  28

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne last won the day on czerwca 19

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne had the most liked content!

Reputacja

195 Dobry doradca

O Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Proszę zmienić fachowca. Duża objętość (zład) wody w układzie w niczym nie przeszkadza. Przecież ta woda jest ogrzewana, ale ciepło oddaje do wnętrza budynku.
 2. Rzeczywiście, najprawdopodobniej brak lub wadliwie zrobiona izolacja pozioma na styku płyty i ścian wewnętrznych. Niech wykonawca poprawia. Jedna iniekcja to najwyraźniej zbyt mało. Bardziej martwi mnie jednak to na ile zawilgoceniu izolacja cieplna pod płytą.
 3. Pionowo prowadzone rury będą się zapowietrzać, a usunięcie powietrza będzie b. trudne. Zdecydowanie lepiej ułożyć je poziomo. I tak to się zwykle robi.
 4. Czy dobrze rozumiem, że rury są nieco przesunięte na połączeniu? Po zdjęciu trudno oceniać czy jest to istotne, czy jakoś wpływa na szczelność połączenia. Bo to szczelność połączeń ostatecznie się liczy. A lekkie przesunięcie rur może wynikać z pewnej tolerancji wymiarów elementów.
 5. Na jakim odcinku odkopane są fundamenty? Jak głęboko i na jakiej długości? Bo większa tego rodzaju odkrywka jest niebezpieczna dla stabilności budynku. W jakim miejscu znajduje się ta folia?
 6. To co jest z pustaków? Ściana nadziemia? Podstawa to rzeczywiście przeciwwilgociowa izolacja pozioma, pomiędzy fundamentem i częścią nadziemną. Jeżeli jest piwnica to konieczne jest także zrobienie izolacji pionowej. Jedno i drugie to poważne przedsięwzięcia, prace, które trzeba prowadzić pod okiem fachowca. Ale być może chodzi jedynie o dodanie izolacji cieplnej na fundamencie?
 7. To ma być wentylacja grawitacyjna? No to przy takim sposobie prowadzenia kanałów nie ma ona szans działać prawidłowo. Osobna sprawa to użyte materiały i ich średnice. Takich elastycznych rur to można użyć do połączenia pionu kanalizacyjnego z wywiewką ponad dachem. Bardzo ciekawe jak te wentylacyjne "kominy" wyglądają właśnie powyżej dachu. I jak to coś ma przejść odbiór kominiarski.
 8. Folii w podłodze i tak nie da się sensownie połączyć z papą na wierzchu fundamentu, skoro tak mało wystaje. Już na tym etapie popełniono błąd. Pozostaje zrobić tak jak napisano powyżej – skuć pas tynku, nałożyć emulsję żeby zmniejszyć nasiąkliwość. Izolacja nie będzie idealna, ale przerwiemy możliwość podciągania wilgoci przez tynk. PS. Podciąganie wilgoci z gruntu nie ma nic do tego czy fundament jest ocieplony, czy nie.
 9. Koniecznie z rurą osłonową. Inaczej odwiert nie jest zabezpieczony. I tylko w wariancie z rurą osłonową można zastosować pompę głębinową (opuszczaną do studni).
 10. W takiej sytuacji potrzebne każdą z tych grup trzeba połączyć osobno i zastosować albo dwa falowniki (inwertery) albo automatykę, która będzie w stanie pracować z takim układem. Przecież w czasie, gdy jedna grupa będzie nasłoneczniona, druga będzie w cieniu.
 11. W sezonie grzewczym produkcja energii elektrycznej z PV będzie i tak stosunkowo niska. Zimą i tak nie nagrzejemy takiego zbiornika prądem z własnej instalacji. W praktyce mamy więc nadprodukcję prądu przez część roku, oddajemy go do sieci, a potem czerpiemy z niej prąd w sezonie grzewczym (70% z tego co uprzednio oddaliśmy). Zbiornik akumulacyjny w takim układzie ma sens jeżeli będziemy korzystać z II taryfy (nocnej). Wtedy nagrzewamy go tańszym prądem i wykorzystujemy zgromadzone ciepło przez resztę doby. Tu jednak ważne są zasady rozliczania z dostawcą energii.
 12. Ostatecznie mamy nie tylko miejsce postojowe na samochód ale i faktycznie budynek gospodarczy. Tyle, że połączony (rozszerzony) wiatą. Budynek gospodarczy wymaga zaś zgłoszenia zamiaru budowy.
 13. Z zasady umieszcza się ją na granicy działki, w linii ogrodzenia. Choćby dlatego, że przecież musi stać na czyimś terenie (najlepiej inwestora). Ponadto za skrzynką (złączem) zaczyna się część należąca do inwestora. A tak to do kogo ma należeć te 25 m kabla od skrzynki do granic posesji?
 14. Skoro szczeliny już są to nie pozostaje nic innego niż wypełnić je pianką lub paskami styropianu. Na przyszłość lepiej nie zostawiać szczelin.
 15. Trudno po jednym zdjęciu oceniać na ile ta wada zmniejszy wytrzymałość drewna. Jeżeli jest możliwość jej zwrotu i wymiany lepiej to zrobić. Jeżeli nie, to pozostaje wzmocnienie nadbitkami z desek.
×
×
 • Utwórz nowe...