Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  734
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  22

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne last won the day on września 22

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne had the most liked content!

Reputacja

126 Dobry doradca

O Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Zmiana wyłącznika ciśnieniowego na sterownik automat PC-59 - pytania

  Pasujący do istniejących rur. Wybór dostępnych średnic jest pełen.
 2. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Powizoryczna instalacja elektryczna garażu

  Czy są jakieś przeszkody, żeby taki rozgałęziacz jak podałem (ew. z adapterami) umieścić w miejscu, gdzie wygodnie będzie załączać oświetlenie? Jeżeli tak, to można do wybranego gniazda rozgałęziacza włożyć adapter z funkcja włączania/wyłączania pilotem.
 3. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Słup średniego napięcia

  Dopuszczalna jest nawet mniejsza odległość minimalna, zaledwie 3 m. Jednak decydujące znaczenie mają warunki wydane przez operatora. Tu wchodzą bowiem w grę np. przepisy BHP dotyczące prowadzenia robót budowlanych w pobliżu działających linii. A te jako minimalną odległość podają 15m. Może ona zostać zmniejszona po uzgodnieniu z operatorem. Ale nie ma przecież Pani gwarancji, że ten się zgodzi. Wtedy budynek musiałby powstawać w odległości aż 15 m. Proponuję więc skontaktować się z operatorem sieci zanim zapadnie decyzja o kupnie działki.
 4. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Jakiej grubości wełny między krokwie

  Zakładam, że nie ma deskowania, tylko łaty i kontrłaty. W takiej sytuacji wełna może się stykać z folią dachową. Jeżeli wchodzi w grę adaptacja poddasza w przyszłości, odpowiednia będzie wełna na całą wysokość krokwi plus przynajmniej 5 cm na stelażu poprzecznym.
 5. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Zmiana wyłącznika ciśnieniowego na sterownik automat PC-59 - pytania

  Jak już napisano powyżej, mułek z wody zanieczyści każdy zawór zwrotny. Proponuję dać zawory odcinające przed i za zaworem odcinającym, żeby można go było łatwo i szybko wyczyścić. Zawór zwrotny zaś klapowy, a nie ze sprężyną. czyści się go łatwo po wykręceniu bocznego korka.
 6. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Powizoryczna instalacja elektryczna garażu

  Proponuję zastosować rozgałęziacz-listwę z wyłącznikami dla każdego gniazda osobno, ewentualnie zastosować adaptery z wyłącznikiem dla poszczególnych gniazd. Bardzo uprości to całość i znakomicie zmniejszy liczbę połączeń (wszystkie w jednym miejscu). Bo do takich prowizorek nie mam zaufania
 7. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Pęka ściana szczytowa

  Te pęknięcia są tylko na tynku czy pęka cała grubość ściany?
 8. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Mokry komin i zawilgocenia ściany szczytowej

  Proponuję owinąc ten komin wentylacyjny wełną mineralną z rolki. I co parę dni obserwować czy znów robia się na nim zacieki. Wysiłek niewielki, a będzie przynajmniej wiadomo, czy nie jest to po prostu wilgoć skraplająca się z powietrza pochodzącego z wnętrza domu. Budynek jest nowy, bardzo możliwe, że ma w przegrodach jeszcze mnóstwo wody do odparowania.
 9. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  wykończenie drewnianych schodów panelami

  Skoro są to schody drewniane to panele można przykleić tylko czymś co zniesie dość duże ruchy podłoża, np. klejem poliuretanowym, silikonem sanitarnym. Łatwiej będzie jednak przykręcić je cienkimi wkrętami. Na przedniej krawędzi najlepiej dać listwę metalową, taką jak widać na zdjęciu przy podłodze. Na bocznych wystarczą drewniane ćwierćwałki.
 10. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Jaka podłoga nad ogrzewanie podłogowe - panele laminowane czy wyroby drewniane?

  Nadają się te panele, których producent dopuszcza takie zastosowanie. Prawdopodobnie chodzi o maksymalną temperaturę samych paneli, a ta jest najwyższa na ich spodniej stronie. Od góry jest niższa z racji oporu cieplnego (R) samych paneli i podkładu. Pod względem cieplnym ułożenie paneli bez podkładu byłoby najlepsze. Ale stosuje się go ze względu na wygłuszenie i wyrównanie podłoża. Powinien mieć on po prostu jak najniższą wartość oporu cieplnego R. Zwykle przyjmuje się, że suma oporu cieplnego paneli i podkładu nie powinna przekraczać 0,15 m2·K/W. Jednak w przypadku ogrzewania wodnego nie jest to aż tak ważne. Da się nieco podnieść temperaturę wody w obiegu i w ten sposób skompensować wyższy opór cieplny. Inaczej jest w przypadku elektrycznych przewodów stałooporowych. Tam wysoka wartość oporu cieplnego podkładu i paneli grozi ich przegrzaniem i uszkodzeniem.
 11. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Remont? Modernizacja? Budowa? "Wymiana kubatury"??

  Przy takim zapisie: "wymianę kubatury istniejących obiektów budowlanych przy zachowaniu dotychczasowych parametrów (wysokości i powierzchni obiektu)" prawdopodobnie będzie możliwe postawienie, w miejscu starego budynku, nowego o zbliżonych wymiarach. Proszę jednak sprawdzić czy użytych tu pojęć nie doprecyzowano w innej części dokumentu lub nie narzucono jakiś istotnych ograniczeń, np. co do użycia materiałów. Warto zapoznać się z wyrokiem NSA, interpretującym dość podobne zapisy: http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-gl-1014-09/pozwolenie_na_budowe_uzytkowanie_obiektu_lub_jego_czesci_wykonywanie_robot_budowlanych_innych_niz/1b96190.html?q=&_symbol=601_6010&_haslo=Budowlane+prawo&_sad=Wojew%C3%B3dzki+S%C4%85d+Administracyjny+w+Gliwicach&_skarzony=Wojewoda&_okres=2010_02
 12. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Przebudowa domu na dom pietrowy

  Najlepiej zwrócić się od razu do konstruktora. I tak on będzie musiał opracować większość dokumentacji technicznej związanej z rozbudową. Koszty to przede wszystkim pochodna poziomu skomplikowania.
 13. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Zbyt wysokie ciśnienie w układzie cwu

  W pierwszym swoim poście pisałem przecież w jakich warunkach sprawdzić ciśnienie. "Mierzymy je po odcięciu dopływu wody (zasilania) i upuszczeniu jej, tak aby woda nie napierała na poduszkę gazową." Wystarczy pompka samochodowa z manometrem. Jeżeli przy otwartym wypływie wody ciśnienie w części gazowej naczynia nie będzie rosnąć pomimo pompowania, to znak, że membrana jest dziurawa. Tak, będzie wracać do normy po upuszczeniu ciepłej wody. Potem znowu rosnąć, gdy woda się podgrzeje.
 14. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Zajęcie pasa drogowego

  Niestety, inwestor. I to on musi załatwić niezbędne formalności związane z budową.
 15. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Budowa domu ściany pęknięte pustaki

  Efekty zwykłego niechlujstwa. Na tym etapie pozostaje zapełnić te dziury w spoinach zaprawą. Ściany będą, oczywiście, ocieplone od zewnątrz?
×