Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  794
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  24

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne last won the day on marca 4

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne had the most liked content!

Reputacja

136 Dobry doradca

O Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Zawór mieszający stosuje się gdy mamy instalację mieszaną – z podłogówką i grzejnikami. Wtedy kocioł przygotowuje wodę o wyższej temperaturze, właściwej dla obiegu grzejnikowego, a zawór obniża ją na potrzeby ogrzewania podłogowego. Gdy mamy tylko podłogówkę nie ma czego obniżać, kocioł od razu przygotowuje wode o odpowiednio niskiej temperaturze, co jest przy tym korzystne dla jego sprawności. Zaś jeżeli chodzi o przepływ to potrzebne są obliczenia. Może być tak, że pompa w kotle będzie niewystarczająca. Ale wtedy stosuje się pompy obiegowe przy rozdzielaczach oraz sprzęgło hydrauliczne pomiędzy nimi i kotłem.
 2. Można dobrze przykleić płytki bezpośrednio do OSB. Na silikon sanitarny w gęsto ułożonych pasmach. Żadne wstrząsy i ruchy tej klapy nie spowodują odspojenia płytek. Będzie też trochę lżejsza.
 3. Podstawowe pytanie jaki będzie jastrych (rodzaj i grubość) i jak zdylatowany w salonie i jadalni?
 4. Ława może być wyższa niż w projekcie. Nie może być węższa. Jeżeli w obu wariantach szerokość będzie taka sama (70 cm), ma problemu. Tylko po co to robić? I jak potem zostanie na tym oparta ściana nadziemia? Przypuszczalnie już nie osiowo na tej gigantycznej ławie 70/90 cm. A ława obciążona mimośrodowo zamiast osiowo będzie wywierać zupełnie inny nacisk na grunt. Uważam takie rozwiązanie (ławy 70/90 cm) za pozbawione sensu.
 5. Szerokości ani wysokości ław nie można tak po prostu sobie pomniejszać. Ważne są też proporcje szerokości ław pod poszczególnymi ścianami. Odzwierciedlają odmienność obciążenia wywieranego na grunt. Nie po to projektant robi obliczenia, żeby potem zupełnie zignorowano projekt. Jeżeli ktoś chce robić istotne zmiany, to posadowienie trzeba zaprojektować od nowa.
 6. Trudno tu przywołać jakiś przepis. To są rzeczy do ustalenia w ramach umowy. Zawieranej przecież dobrowolnie przez obie strony.
 7. Reguluje to rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie § 68.3 Minimalna szerokość schodów zewnętrznych to 1,2 m. Tak samo minimalna szerokość spocznika. Link do pełnego tekstu: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150001422
 8. Wylewka samopoziomująca na takim niestabilnym podłożu z płyt będzie po prostu pękać. Z opisu wynika, że już pęka. Ponadto płyta OSB została zamknięta pomiędzy istniejącym stropem i nową wylewką. Nie wiemy czy nie ulegnie tam zawilgoceniu. Ułożenie płyt przed wykonaniem nowej instalacji elektrycznej to już totalny bezsens. Jedyne co tu się zgadza z zasadami dobrej roboty to pozostawienie starych przewodów po odcięciu od zasilana.
 9. Wracając do pierwotnego tematu cyrkulacji. Przy długości rur po 3-4 m od zasobnika do punktu poboru czekanie na ciepłą wodę nie będzie bardzo uciążliwe, ale jednak będzie odczuwalne. Kwestia wygody, bez dramatu. Czy obecny kocioł gazowy jest dwufunkcyjny, podgrzewa wodę przepływowo? To wydłuża czas czekania na nią.
 10. Zasadniczo nie ma obowiązku wyposażenia takiego budynku w instalację elektryczną. W związku z tym traktowałbym ten zapis jako wskazanie, nie wymóg.
 11. Czy nie popadamy tutaj w przesadę? O stanie instalacji w tym domu lub mieszkaniu nie wiemy przecież kompletnie nic. Z opisu wynika jedynie, że te przedłużacze z rozgałęziaczem służą do zasilania urządzeń elektronicznych w typie komputera, drukarki, monitora. Zasilanie akurat takiego zestawu z jednego gniazda i użycie tzw. listwy przeciwprzepięciowej jest jak najbardziej uzasadnione. Tyle, że zapewnienia ochrony to powinien być ostatni stopień ochrony, po ogranicznikach przepięć w rozdzielnicy i ewentualnie również w złączu. Dlatego właśnie zgadzam się, że instalację powinien sprawdzić elektryk. Czy w ogóle nadaje się ona do zastosowania tego rodzaju zabezpieczeń. Nie raz widziałem listwy przeciwprzepięciowe zasilane z gniazda bez styku ochronnego (bez uziemienia). A co do wyłączania takiej listwy, lepiej to zrobić, gdy ze sprzętu nie korzystamy. Powinien to być przy tym model, którego łącznik przerywa dwie żyły przewodu (L oraz N). Takie mają po dwa bezpieczniki.
 12. Przede wszystkim do schematu i tak powinno się zrobić legendę. A szczególnie gdy pojawiają się w nim nietypowe elementy. Bez tego będą tylko problemy i niejasności. Same czujki ruchu najczęściej oznacza się takim symbolem.
 13. To jest zadanie dla projektanta. On bierze za to odpowiedzialność.
 14. Dość dziwne podejście. A typowe przewody do gniazd to YDYp 3x2,5 mm2, zaś do oświetlenia YDYp 3x1,5 mm2. Nie spodziewałbym się innych w projekcie.
 15. Gniazda i stałe oświetlenie zawsze się rozdziela. W przypadku 9oświetlenia nie ma konieczności robienia aż tylu obwodów. Może być wspólny dla kilku pomieszczeń. Byle logicznie ułożonych. Do tego opis w rozdzielnicy. Można ponumerować obwody i zrobić listę, który za co odpowiada.
×
×
 • Utwórz nowe...