Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  1 366
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  32

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne last won the day on lutego 24

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne had the most liked content!

Reputacja

226 Dobry doradca

O Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Generalnie producenci betonu komórkowego nie przewidują podparcia mniej niż 20 cm z każdej strony. Czyli belka musi być o 40 cm dłuższa niż całkowita szerokość otworu. To rozsądne ze względu na małą wytrzymałość bk na skupione obciążenia. A podejrzewam, że to drzwi maja mieć 80 cm w świetle, nie sam otwór w murze. Czyli w rzeczywistości otwór będzie miał ok 90 cm i na podparcie zostaje po 5 cm. Nie bardzo więc nadproża o tej długości się nadają. Ewentualnie można je dać razem ze zbrojeniami w spoinach.
 2. Pod względem prawnym samo połączenie tych budynków nie jest problemem. Zostaje kwestia dachu i ewentualnie innych obostrzeń w MPZP i ogólnych przepisach prawa. Łącznik jest dość specyficznym elementem i w związku z tym wydział budownictwa i architektury starostwa mimo wszystko zaakceptuje projekt z dachem płaskim. Trzeba pytać i tyle. Jeżeli będzie z tym problem. to zamiast dachu płaskiego można formalnie zrobić taras nad pomieszczeniem. Ale wówczas powinien mieć on balustrady.
 3. Teoretycznie jest to możliwe, w praktyce będzie trudne. Przede wszystkim trzeba ustalić o zapotrzebowaniu na jaką energię do ogrzewania mówimy: - pierwotną; - końcową; - użytkową. W projektach i świadectwach charakterystyki energetycznej najbardziej wyeksponowana jest wartość energii pierwotnej - EP. Jednak ilość energii na którą faktycznie jest zapotrzebowanie w instalacji grzewczej może być skrajnie różna od wartości EP. Jeśli projekt będzie miał EP na poziomie 30 kWh/m2 przy założeniu, że ogrzewanie ma być elektryczne zasilane tylko z sieci energetycznej to jego rzeczywi
 4. To istotna zmiana. Wątpię żeby był on idealnie symetrycznym kwadratem. Przecież zmieni się położenie wszystkich charakterystycznych punktów budynku - narożników, kalenicy, okien itd. Nawet jeśli wymagane odległości od granic działki zostaną zachowane to jest to niedopuszczalne.
 5. Jaki nadmiar? Natężenie prądu zależy od poboru mocy, rośnie wraz z nią, bo napięcie jest praktycznie niezmienne. O swego rodzaju nadmiarze można mówić w przypadku dużego obciążenia tzw. mocą bierną. To moc obciążająca sieć, ale nie wykorzystywana efektywnie. Dawniej tego rodzaju dodatkowe obciążenie powstawało głównie za sprawą silników różnych urządzeń. Dziś w największym stopniu generuje je elektronika.
 6. XPS będzie droższy od styropianu podłogowego. To bardzo dobry materiał, ale jego przewagi nad styropianem w takim miejscu i tak nie wykorzystamy. A pogrubienie wylewki to najprostszy i najpewniejszy sposób poprawienia jej wytrzymałości. Ponadto nieco grubsza warstwa sprzyja wyrównaniu temperatury na powierzchni podłogi.
 7. Po pierwsze, znacznie bezpieczniej będzie zastosować cieńszą warstwę ocieplenia, a nieco grubszą wylewkę. Pogrubienie jej do 6-7 cm da już typową grubość. Czy jest jakiś szczególny powód zastosowania tak cienkiej wylewki (np. obciążenie stropu)? Po drugie, dlaczego styrodur (XPS), a nie styropian typu dach/podłoga? W opisanych warunkach nie widzę uzasadnienia do stosowania XPS. Po trzecie, co z wysokością otworów drzwiowych, parapetów, wysokością pomieszczenia. To jednak ponad 20 cm różnicy.
 8. Wszystko zależy tego kiedy i ile energii pobieramy oraz od zapisów umowy kompleksowej zawartej z jej dostawcą. Zasadnicze znaczenie mają: - nasze zużycie energii w proporcji dzień/noc/weekend; - długość okresu rozliczeniowego; - czy nadwyżki z czasu obowiązywania pierwszej strefy przechodzą na drugą. W zupełnie innej sytuacji będzie ktoś, kto używa prądu do ogrzewania i może jego pobór przesunąć głównie na czas obowiązywania niższych stawek, niż ten któremu zużycie powodują głównie urządzenia działające w ciągu dnia, w tym intensywnie użytkowana kuchenka elektryczna. Pamię
 9. Nie warto się męczyć z wpuszczaniem rur w ścianę. Prędzej tam pojawią się jakieś wady i nieszczelności niż przy starannie obrobionych połączeniach kominków z pokryciem. Kominki przechodzące tylko przez pokrycie i wentylujące szczelinę pomiędzy pokryciem i podkładem nie muszą być wysokie. Tu i tak woda spłynie po dachu do rynny. Skoro dach ma 10×6 m powinny ich wystarczyć 3-4 sztuki. Natomiast do wentylowania przestrzeni nad wełną mineralną przydałyby się ze 3 kominki, za to możliwie jak najwyższe.
 10. Moim zdaniem taka wersja jak opisana wyżej, w której kominki sięgają tylko pod pokrycie może nie zapewniać dobrej wentylacji przestrzeni nad wełną mineralną. Po prostu będzie tu nieuchronna tendencja do zaciągania powietrza z przestrzeni pomiędzy deskowaniem i pokryciem. Przy starannym wykonaniu obróbek o szczelność połączenia kominka z resztą dachu bym się nie martwił.
 11. Szczerze mówiąc, ja bym robił wersję z kominkami. Przy tak małym spadku dachu wysoki kominek to praktycznie jedyny sposób żeby wymusić jakiś ruch powietrza w tym dachu. Lepszy będzie jeden wysoki na 1,5 m niż kilka mniejszych. Skroplinami nie ma co się martwić, jeśli wełnę pokryje się folią dachową o wysokiej paroprzepuszczalności. Raczej nie będzie ich dużo, więcej wody byłoby z deszczu i wiatru nawianego w szczelinę. Lepiej nie próbować łączyć wentylacji przestrzeni nad wełną z wentylacją przestrzeni pod blachą. Powietrze popłynie i tak drogą najmniejszego oporu. Lepiej zrobić np
 12. W jaki sposób ogrzewany jest ten budynek, że jedno mieszkanie jest już ogrzewane i niemal wykończone, a drugie nie ma w ogóle instalacji? Jeśli faktycznie tak jest, mieszkanie powyżej jest nieogrzewane, to stan faktyczny jest taki, że Pani mieszkanie ma nad sobą przestrzeń nie ogrzewaną. A od takiej powinno być odizolowane cieplnie, tak samo jak od przestrzeni zewnętrznej albo nieużytkowego strychu. Czyli wymagany współczynnik U w takiej sytuacji wyniesie ok. 0,2 W/(m2·K). Nie wiem kiedy był zatwierdzany projekt tego budynku, należałoby sprawdzić ówczesne wymogi zawarte w rozporządzeniu w spra
 13. Właśnie ze względu na widoczne na pierwszym zdjęciu wskazanie manometru pisałem żeby zacząć od podniesienia ciśnienia wody w instalacji. Tu nie chodzi o ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym tylko o ciśnienie wody zasilającej grzejniki. W instalacji jest wymiennik ciepła, Prawdopodobnie widać go częściowo na drugim zdjęciu. Rozdziela on obieg wody pomiędzy siecią ciepłowniczą i instalacją c.o. budynku. To w tej ostatniej - pomiędzy wymiennikiem i grzejnikami - trzeba podnieść ciśnienie wody. W instalacji powinien być zawór umożliwiający dodanie wody z instalacji wodociągowej do c.o. Jeśli
 14. Proszę podnieść ciśnienie wody w instalacji za wymiennikiem ciepła, po stronie domu.
 15. A dlaczego nie? Skoro ściana jest na granicy działki to raczej nie ma okien. Może sąsiad chce mieć jakiś przyjemniejszy widok (zieleń) na granicy niż mur.
×
×
 • Utwórz nowe...