Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  575
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  18

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne last won the day on stycznia 5

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne had the most liked content!

Reputacja

113 Dobry doradca

O Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

 • Ranga
  Profesjonalista
 1. Problem z narożnikiem domu

  I wszystkie prace robić pod nadzorem fachowca. Odkopywanie fundamentów jest potencjalnie niebezpieczne dla budynku! Do tego osoba znająca sie na hydroizolacjach musi na miejscu ocenić stan fundamentu i tego przemurowania.
 2. Komin systemowy - czy tak powinna być rozpatrzona reklamacja

  Proszę zażądać na piśmie przeprowadzenia oględzin przez przedstawiciela producenta i sporządzenia z nich protokołu. W oczywisty sposób na podstawie samych zdjęć i opisu sytuacji pochodzącego od użytkownika, który przecież nie jest fachowcem w tej dziedzinie, trudno wyrokować o zasadności reklamacji. Choćby to ciemniejsze miejsce na kominie wcale nie musi być śladem po jego naprawianiu (i pisze Pan, że nie jest). Jeżeli producent będzie dalej twierdził, że komin został wadliwie zmontowany, to niech wskaże gdzie w instrukcji montażu lub innej dokumentacji zawarł te wymogi. Jeżeli tego nie zrobił to i nie ma prawa stawiać takich żądań. Jeżeli firma odmówi przeprowadzenia oględzin lub będzie stawiać nieuzasadnione zarzuty, pozostaje zlecić przeprowadzenie ekspertyzy rzeczoznawcy budowlanemu. Jej kopię proszę przesłać firmie odmawiającej uznania roszczeń gwarancyjnych. To często świetnie wpływa na jej nastawienie. Jeżeli to nie pomoże, pozostanie zwrócić się do rzecznika praw konsumenta i ew. wkroczyć na drogę prawną.
 3. Badania geotechniczne - prośba o interpretację.

  Przecież na dom bez piwnicy to są naprawdę dobre warunki. Piaski, a woda na głębokości prawie metra i to na wiosnę. W czym więc problem? Tu można robić typowe fundamenty na ławach.
 4. ogrzewanie podłogowe jak lepiej połączyć obwód

  Lepiej jeżeli rozdzielacz znajdzie się wyżej niż pętle ogrzewania podłogowego. Powietrze w naturalny sposób gromadzi się w najwyżej położonym miejscu, a z rozdzielacza można je łatwo usunąć. Lepszy będzie wiec rozdzielacz na poddaszu.
 5. Wyłączniki naprądowe

  No to życzę powodzenia w zmuszeniu ZE do zastosowania właściwego zabezpieczenia przed nadmiernym poborem prądu... Polecam jeszcze raz przeczytać, uważnie: "Selektywne działanie to wymóg stawiany wszystkim zabezpieczeniom. Chodzi o to, by w razie przeciążenia lub zwarcia w jednym obwodzie odbiorczym tylko on został odcięty, a nie doszło do wyłączenia prądu w całej instalacji."
 6. Wykwit na ścianie

  Podcięcie byłoby dobre, gdyby można je było zrobić na poziomie istniejących izolacji przeciwwilgociowych. Jednak tu mamy już chyba na nich izolację cieplna i wylewkę? A w takim układzie ciągłości izolacji przeciwwilgociowej nie będzie. Przede wszystkim powinien to obejrzeć fachowiec na miejscu. I to dobry, jak nasz MTW Orle. Fakt, że wilgoć wyszła właśnie na tym kawałku ściany wcale nie musi znaczyć, że w tym miejscu wnika ona z otoczenia. Mokro może zaczynać się robić gdzieś indziej pod folią przyciśniętą styropianem i wylewką. A że wilgoć nie ma jak się przez folie i styropian wydostać do góry, to migruje do miejsca, gdzie przy ścianie jest dylatacja brzegowa i ma drogę wyjścia. Ale na odległość to sobie można pogdybać. Ja osobiście wyciąłbym pasy wylewki przy tej ścianie z plamami, wyjął styropian i obejrzał izolację oraz chudziak pod spodem. Nie jest to specjalnie trudna robota. Szlifierką kątową z tarczą 230 mm można to zrobić błyskawicznie. Wtedy mamy dostęp do poziomu na którym jest izolacja przeciwwilgociowa. Cała reszta to robota na ślepo.
 7. Fundamenty - dom szkieletowy

  Nie jest tak zaprojektowane. Po co izolacja cieplna cokołu i jego obustronna izolacja przeciwwilgociowa? W podłodze styropianu tylko 10 cm. Za to EPS 200. Do jeżdżenia czołgiem po salonie? Twardo, ale zimno?
 8. Fundamenty - dom szkieletowy

  Dla następnych budujących. Fundament dla domu szkieletowego z typową podłoga na gruncie można zrobić bardzo łatwo w ogóle nie bawiąc się w jego izolowanie. Wynosimy izolację cieplna podłogi i jastrych wyżej. Żeby izolacja cieplna podłogi przynajmniej częściowo była już na poziomie ścian szkieletowych a nie cokołu fundamentu. Coś w tym typie: PS. Co do tej płyty to uzgodnić sposób wykonania z architektem, który ma robić te korekty w projekcie i tyle. Opis jest na tyle niejasny, że trudno coś doradzać.
 9. Fundamenty - dom szkieletowy

  Dopuszczalne jest zrobienie tego zgodnie z projektem. Co on przewiduje? Tak na marginesie, zostawianie zagęszczonego piasku bez przykrycia chudziakiem na kilka miesięcy było bez sensu.
 10. szczelina wentylacyjna poddasza

  Jak drzwi są przesuwne to zmieniać ich nie trzeba Zamykania izolacji cieplnej bez wentylowania nie polecam. Drewno zacznie gnić pod spodem i nawet tego nie zauważymy. Zaś krótkie szczeliny robione od płatwi do płatwi będą bardzo słabo wentylowane.
 11. szczelina wentylacyjna poddasza

  Sytuacja faktycznie nietypowa. Czemu ma służyć to ocieplenie dachu? Jeżeli nadal ma tam być nieużytkowy strych, a chcemy zmniejszyć straty ciepła, pomyślałbym raczej o ułożeniu izolacji na stropie. Tego dachu nie da się prawidłowo, a przy tym prosto i tanio ocieplić od środka. A lepiej czegoś nie robić niż zepsuć.
 12. Izolować kanały wywiewne i nawiewne - czym i jak ?

  Oba rodzaje kanałów jednak bym zaizolował ze względu na akustykę. Izolacja cieplna przy okazji tłumi też dźwięki. Jednak trudno powiedzieć coś więcej nie znając planu instalacji (przez jakie pomieszczenia biegną kanały?).
 13. Brak zgody na budynek usługowy - Warunki Zabudowy

  Skoro nie ma MPZP to wszystko zależy od koncepcji zabudowy jaką przyjmą władze gminy. Wystarczy, że wyznaczą np. nieprzekraczalną linię zabudowy w takiej odległości w jakiej znajdują się od drogi budynki na sąsiednich działkach. Zaś zgodnie z prawem tak powinny właśnie postąpić.
 14. Wersja skomplikowana. Bezprzewodowy regulator temperatury umieszczamy tam gdzie temperatura ma być w danym momencie najwyższa. Przykładowo w łazience, albo w pokoju, gdzie temperatura była celowo obniżona lecz teraz chcemy ja podnieść. W pozostałych pomieszczeniach mamy termostaty połączone z elektrozaworami na rozdzielaczu. W razie potrzeby ustawiamy na nich inna temperaturę, nieco niższą niż w tym wnętrzu, w którym postawiliśmy nasz bezprzewodowy regulator. W ten sposób w razie potrzeby przymykamy elektrozawory na poszczególnych pętlach. Jak ktoś lubi komplikować takie układy to i kocioł może być w wersji z dwoma niezależnie sterowanymi obiegami grzewczymi (np. parter i piętro). W jednoobiegowym kotle też da się dalszą częśc instalacji rozdzielić na takie części. Wersja prosta. Liczymy straty ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Oczywiście, uwzględniamy pożądaną temperaturę w każdy z nich. Rurki ogrzewania podłogowego, w zależności od tego co wyszło, układamy gęściej lub w większych odstępach, żeby uzyskać zróżnicowaną moc cieplną. Całość musi być zrównoważona hydraulicznie (pod względem przepływu wody). W efekcie mamy samoczynnie zróżnicowaną temperaturę. W salonie będzie np. 20°C, a w łazience 23°C. Bez elektrozaworów i termostatów w każdym pokoju. Jak chcemy, to dokładamy elektrozawory i termostaty w pokojach. Przypominam przy tym, że podłogówka to nie grzejnik ścienny. Na efekty tego, że elektrozawór przymknał się lub otworzył możemy czekać nawet 2-3 godziny. Rozwagi i myślenia w ich stosowaniu nic nie zastąpi. PS. Widziałem już nawet zwykłe głowice termostatyczne zamknięte w szafce z rozdzielaczem. Pytanie po co?
 15. Czy łączyć WC z łazienką

  Jeżeli drzwi do łazienki da się przesunąć w kierunku wanny o 90 cm, zostanie dość miejsca na kabinę przy wspólnej ścianie łazienki i WC. Teraz łazienka jest duża, ale niezbyt ustawna.
×