Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  657
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  19

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne last won the day on czerwca 5

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne had the most liked content!

Reputacja

120 Dobry doradca

O Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Od 2015 roku ten jastrych wielokrotnie zmieniał już temperaturę i przypuszczam, że bardzo znacznie. Jego wymiary się już więc ustabilizowały. Nie sądzę więc, żeby brak wygrzewania tu zaszkodził. Warto jedynie poczekać z miesiąc od ułożenia płytek do uruchomienia ogrzewania. Wtedy mamy pewność, że klej osiągnie już w pełni swoje deklarowane parametry. Klej rozrabiać koniecznie zgodnie z instrukcją, bez nadmiaru wody! To sam co do wielkości zębów pacy i całej reszty - zgodnie z instrukcją. Starannie nakładać i tyle. Nie ma co mnożyć problemów.
 2. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Samoistne posiadanie gminy

  Powiedziałbym raczej, że właścicielowi rzeczy z natury przysługuje władztwo nad rzeczą. Z kolei to posiadacz samoistny zachowuje się tak jakby był właścicielem danej rzeczy. W tym przypadku skoro gmina twierdzi, że jest posiadaczem samoistnym to powinna to wykazać.
 3. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Samoistne posiadanie gminy

  Jasne, że byciu posiadaczem nie musi towarzyszyć własność. Choć może i zwykle tak jest. Jednak skoro władze gminy twierdzą, że jest ona posiadaczem samoistnym to naturalne jest pytanie o podstawę prawną takiego stwierdzenia i zawartość księgi wieczystej. Kto jest właścicielem terenu, na którym znajduje się droga? Z opisu wynika, że autor tematu. Jak więc doszło do zaistniałej sytuacji? Tu sprawę musi rozjaśnić autor tematu.
 4. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Samoistne posiadanie gminy

  Dlatego właśnie pytam o podstawę prawną. Rzecz jest i tak dla prawnika i wymaga zapoznania się z całym materiałem sprawy.
 5. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Samoistne posiadanie gminy

  Podstawowe pytanie w takim razie, na podstawie czego gmina jest/uważa się za samoistnego posiadacza tej drogi? Jaki jest tu tytuł prawny? Jeżeli działka jest wpisana w księdze wieczystej jako Pańska własność, to co do zasady, zapis w księdze wieczystej ma pierwszeństwo.
 6. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Zapycha się wymiennik ciepła czarnymi płytkami w kotle Ariston z komorą zamkniętą

  Zapycha się po stronie wodnej wymiennika czy po stronie spalin? To podstawowa kwestia do ustalenia.
 7. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Usytuowanie budynku na działce w kształcie trapezu

  T gmina jest od ustalenia warunków zabudowy, więc odsyłanie do starostwa jest taką "spychologią". Cała reszta wygląda na problem z dostosowaniem urzędniczego myślenia do rzeczywistości. Fakt, że na formularzu wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy wpisano do wyboru kalenicę prostopadle lub równolegle do drogi, do niczego przy wydawaniu decyzji nie obliguje. I w żaden sposób nie wprowadza ograniczenia. Proponuje zrobić w tym punkcie znaczek przypisu i dalej we wniosku rozwinąć go. Uzasadnić, że ze względu na nietypowy kształt działki i specyfikę jej usytuowania względem drogi publicznej planują państwo budynek o kalenicy biegnącej prostopadle/równolegle do pozostałych granic działki, zgodnie z załączonym szkicem. Usytuowanie w inny sposób drastycznie ograniczyłoby możliwości zagospodarowania działki. Proponowany sposób zlokalizowania budynku jest ponadto taki sam jak pobliskich, zabudowanych już działek. W żaden sposób nie zaburzy więc ładu przestrzennego.
 8. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  MPZP

  Zmianę MPZP musiałaby przeprowadzić rada gminy. Jednak proszę zapytać co znaczy to dość dziwaczne określenie "dach typu 25°". Ma być dokładnie tyle, bo tak literalnie wynika z zapisu.
 9. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  MPZP

  Na przeciętnej wielkości dom jednorodzinny w sam raz. Nieco dziwi tylko tak sztywne ograniczenie kąta nachylenia połaci dachu. Trzeba się do niego zastosować.
 10. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Odpływ z kratki ściekowej

  Co znaczy z odpływem do powierzchniowych wód? Jeżeli chodzi o kanalizację deszczową to łączenie odpływu deszczówki i ścieków bytowo-gospodarczych jest dopuszczalne w przypadku gdy i tak łączą się one w sieci kanalizacyjnej. Zwykle jednak kanalizacja deszczowa jest odrębna.
 11. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Styropian pozostawiony bez warstwy zaprawy

  Niszczeniu na zewnątrz pod wpływem słońca i promieniowania UV. Wewnątrz pomieszczeń ten efekt jest bardzo słaby.
 12. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Remont instalacji wodnej

  Generalnie możliwe jest obrócenie zaprasowanej już złączki (przynajmniej w niektórych systemach). Trudno powiedzieć zaś jaki będzie efekt wykonania wielu obrotów. Przemyślałbym zastąpienie złączki zaciskanej skręcaną, dostęp narzędziami może być łatwiejszy.
 13. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Jak zagospodarować nieruchomość będącą zabytkiem?

  Ewentualnie jeszcze Urząd Marszałkowski danego województwa może przyznać na ten cel środki z programów regionalnych. Ale tu nabór wniosków jest najczęściej tylko raz w roku.
 14. Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

  Wieniec z nadprożem

  A co przewidywał projekt? Generalnie, takie zespolenie, gdy wieniec pełni również funkcję nadproża jest możliwe, ale powinno być dodatkowe zbrojenie nad oknem, z prętami odgiętymi ku górze (jak w typowym nadprożu). Dlatego ważne jaki wariant przewidywał projekt. To projektant robi obliczenia wytrzymałościowe i bierze odpowiedzialność za zaproponowane rozwiązania.
 15. Styropian grafitowy nie powinien pozostawać bez osłony na słońcu. Nagrzewa się znacznie bardziej niż biały i płyty "pracują" rozszerzając sie i kurcząc pod wpływem zmian nasłonecznienia. Dlatego w wielu instrukcjach producentów systemów ociepleń jest wpisany wymóg stosowania siatek osłaniających przed słońcem lub zacienienia w inny sposób. Nie jest to w pełni skuteczne, ale nic lepszego nie ma.
×