Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  557
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  18

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne last won the day on stycznia 5

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne had the most liked content!

Reputacja

110 Dobry doradca

O Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

 • Ranga
  Profesjonalista
 1. Vitodens 100-W +Vitocell 100-W pytania

  Najwygodniej taką, żeby nie trzeba jej było mieszać z zimną w bateriach.
 2. Piec z zasobnikiem czy nie, podłogówka warto?

  Ten kocioł z zasobnikiem (Integra) to wersja dwufunkcyjna z zasobnikiem. Dzięki temu można zrobić cyrkulację c.w.u. i ciepłą wodę dostajemy natychmiast. Ponadto przy niewielkim poborze (np. umycie rąk) nie uruchamia się przepływowe podgrzewanie wody. Ewentualne wahania temperatury przy poborze w kilku miejscach równocześnie też będą mniejsze. Sens jego zastosowania zależy przede wszystkim od tego na ile oddalone są punkty poboru wody (czy brak cyrkulacji będzie bardzo odczuwalny). Decyzja podłogówka/grzejniki to raczej kwestia preferencji i osobistego przekonania. Oba systemy powinny tu działać dobrze.
 3. Piec z zasobnikiem czy nie, podłogówka warto?

  Zaczynając od końca. Koszty ogrzewania będą zbliżone. Co do samego kotła i przygotowania c.w.u: - komfort korzystania będzie wyższy przy zastosowaniu zasobnika; - można zrobić cyrkulacje, co będzie tym bardziej odczuwalne im bardzie punkty poboru ciepłej wody są oddalone od kotła; Znacznie tańszym inwestycyjnie rozwiązaniem będzie ten sam kocioł (Ecocondens silver) w wersji jednofunkcyjnej plus wymiennik c.w.u 120 l. Różnica kosztów ok. 1200 zł.
 4. Przewody do instalacji grzewczej

  Takie rzeczy zwykle wymagają przewodów dwużyłowych, ale lepiej sprawdzić w dokumentacji kotła. To tylko przewody sygnałowe, więc przekrój może być bardzo mały, nawet 0,5 mm2. Osobiście jednak wolę grubsze, ze względu na wytrzymałość mechaniczną (np. 1 mm2). Grubsze są też wskazane jeżeli mają być bardzo długie.
 5. Vitodens 100-W +Vitocell 100-W pytania

  Dokładnie tak jak napisał Demo. Temperatura wody w grzejnikach oraz zbiorniku c.w.u. jest ustawiana niezależnie. Różnica względem dwufunkcyjnego polega na tym, że dwufunkcyjny to de facto kocioł c.o. i przepływowy podgrzewacz wody. Do jednofunkcyjnego potrzebujemy zaś zbiornika z wężownicą lub dwupłaszczowego. Chociaż, żeby nie było za prosto, są teraz i urządzenia z własnym wymiennikiem c.w.u. ładujące zasobnik wody od razu podgrzaną wodą.
 6. Zielony nalot na elewacji

  Prawdopodobnie to algi rozwijające się na powierzchni tynku w miejscach wilgotnych i zacienionych. Nie znając budynku trudno powiedzieć coś więcej. Niepokojące jest jednak tempo ich pojawiania się. Najpewniej popełniono błędy, np. przy projektowaniu i wykonaniu orynnowania. Nie świadczy to dobrze o jakości inwestycji.
 7. jakie sugestie do instaiacji i pieca galmet 8lat pracy

  O co właściwie chodzi? Bo nijak nie rozumiem.
 8. Austria Email ???? Co to za firma

  Tyko ta cena z dotacją (ponad 13 000 zł) jest strasznie zawyżona. Te pompy kosztowały normalnie ok. 8000 zł. Ktoś przy tej okazji nieźle zarabia. A pieniądze z dotacji w połowie się marnują (zresztą jak zwykle).
 9. Pompa ciepła w istniejącym budynku

  Proszę przeczytać cały artykuł. Wyraźnie napisałem, że nawet w starszych budynkach, których instalacji grzewczych nie projektowano pod kątem zastosowania pomp ciepła (nie ma ogrzewania płaszczyznowego), w praktyce możliwa jest często praca instalacji c.o. na dość niskich parametrach wody grzewczej. Jednak pod warunkiem termomodernizacji budynku i ewentualnie zmianie grzejników na większe lub innego rodzaju. Podając przybliżone koszty ciepła zastrzegłem dlatego, że mogą się znacznie różnić w konkretnej sytuacji. Tu trzeba zawsze robić indywidualny rachunek ekonomiczny.
 10. Piec elektryczny zamiast pompy ciepła. Koszt, opłacalność, sterowanie

  Nawet jeżeli pompa i cała instalacja jest niezbyt dobrze dobrana (w efekcie sprawność pompy jest niska) to zastąpienie jej kotłem elektrycznym spowoduje 2-3 krotny wzrost rachunków. Jednak zbyt mało mamy tu informacji o pompie i budynku (choćby jego zapotrzebowanie na ciepło, rodzaj i parametry pracy pompy) żeby coś sensownego doradzać.
 11. Zwykła deszczownica - zamontowanie w suficie podwieszanym bez tr. uchwytu

  Nie bardzo rozumiem w czym problem. Dokupić ramię do deszczownicy, wkręcić wężyk od wody, umocować ją przez przegub kulowy do ramienia. Żadnych więcej mocowań nie potrzeba. Jeżeli ma być zlicowana z sufitem podwieszanym to cała sztuka w wycięciu i wykończeniu otworu. PS. Jeżeli typowe ramiona będą zbyt długie da się najpewniej zastąpić je kolanem z łapkami umocowanym do sufitu i odpowiedniej długości nagwintowana rurka 1/2 cala. Czy jednak ta deszczownica nie będzie zbyt wysoko?
 12. Dlaczego diody LED świecą krócej, przy wyższej temperaturze? 

  Specyfika materiału, jego szybszej degradacji w wyższej temperaturze. To samo zjawisko dotyczy również wielu innych materiałów elektronicznych, izolacji , innych źródeł światła. Generalnie trzeba z b. dużą ostrożnoscia podchodzić do deklarowanej żywotności tego rodzaju elementów.
 13. Grzyb na suficie w łazience

  Skoro to najwyższe piętro w bloku to niestety przyczyną mogą być też nieszczelności dachu. Od jak dawna łazienka jest używana? Czy w poprzednich latach były tego rodzaju problemy? Jeżeli kłopot pojawił się po kilku latach użytkowania, a w warunkach eksploatacji nic się nie zmieniało, to podejrzanym staje się dach.
 14. Pęknięcie ściany działowej na poddaszu

  Czy pęka tylko połączenie ściany szczytowej i działowej? Na ostatnim zdjęciu widać chyba też ukośną rysę na ścianie szczytowej. Prawdopodobnie przewiązanie tych ścian było zrobione zbyt słabo. A wystarczą minimalne ruchy ściany szczytowej żeby doszło do czegoś takiego. Górna część ścian jest na to bardziej narażona, bo w dole dodatkowym usztywnieniem jest ścianka kolankowa i jej wieniec. Do zaszpachlowania masą akrylową. bo gładź i tak by szybko znów popękała.
 15. Jak napisano powyżej - liczy się powierzchnia krycia, nie powierzchnia całkowita, bo pasy gontów układa się na zakład. Trzeba też uwzględnić odpady przy wykonywaniu podkładu. Z opisu kształtu dachu wynika, że będzie ich sporo.
×