Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  1 289
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  29

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne last won the day on stycznia 19

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne had the most liked content!

Reputacja

213 Dobry doradca

O Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. To po prostu musi obejrzeć przynajmniej kierownik budowy. Nie wiemy jakie siły działają w tym miejscu na wieniec, a w efekcie czym grozi (lub nie) jego osłabienie.
 2. Dokładnie tak jak napisał kolega powyżej - należałoby policzyć zapotrzebowanie budynku na ciepło (straty w pomieszczeniach). A tu trzeba uwzględnić jeszcze okna, izolację dachu itp. Chociaż prawdopodobnie wystarczy. Jaka była moc dotychczasowego kotła i jak często ją w pełni wykorzystywano? Kocioł był zasypowy czy z podajnikiem?
 3. Przecież to rozdzielacz na 5 grzejników, dosłownie pół metra szerokości. Rozdzielacz może być najprostszy - bez rotometrów i zaworów regulacyjnych (przepływ można wyregulować na grzejnikach).
 4. Nie jest tego dużo. Ja zrobiłbym układ rozdzielaczowy - rozdzielacz i wprost z niego podłączenia PEX-Al-PE do każdego grzejnika. Różnica w cenie nie będzie duża, jeśli w ogóle. A nie będzie żadnych połączeń w podłodze i wykonanie też będzie prostsze.
 5. Przecież MPZP stanowi wprost: pkt1,przeznaczenia dopuszczalne: 1) obiekty i urządzenia usług publicznych 2) budynki mieszkalne lub mieszkania, stanowiące część obiektu usługowego lub uzupełnienie funkcji usługowej realizowanej na terenie, pkt 2,przeznaczenia zabronione: 2) budynki tylko o funkcji mieszkaniowej z zastrzeżeniem jak w ust.1 pkt 2, a także zachowania oraz możliwości przebudowy i rozbudowy (do 50% powierzchni zabudowy lub kubatury)istniejącej zabudowy mieszkaniowej; Czyli, budynki mieszkalne są dopuszczone tylko pod warunkiem, że na tej samej dz
 6. A którą taryfę przyjęła ta miła pani z działu obsługi klienta? Pewnie przemysłową/budowlaną? Jeśli będą bardzo się przy niej upierać to radzę w starostwie przekwalifikować ten domek z gospodarczego na letniskowy. A następnie wystąpić o taryfę G, jak w gospodarstwach domowych.
 7. Spodziewałbym się, że ich objętość będzie zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania na energię. Ponadto ryzykujemy ich zamrożenie. Tu trzeba porównać zapotrzebowanie budynku na energię i jej zasób zgromadzony w szambie i basenie. Za to dobrym rozwiązaniem jest ułożenie poziomego kolektora ziemnego poniżej drenażu oczyszczalni przydomowej. Przede wszystkim ze względu na to poprawę właściwości cieplnych gruntu w wyniku takiego nasączenia.
 8. Proponuję przeczytać: https://www.adwokat-sekpiotr.pl/prawo-administracyjne/legalizacja-samowoli-budowlanej Samowola nie ma formalnej definicji, ale uznaje się za nią prowadzenie robót budowlanych bez pozwolenia/zgłoszenia.
 9. Podstawowe pytanie brzmi: Z czego zrobione są ściany? Druga rzecz to wymagania dla konkretnego systemu kominowego. W kodzie na etykiecie producent określa minimalną odległość od materiałów palnych. Przykładowe oznaczenie to G75, czyli minimalna odległość wynosi 75 mm. Ale mamy jeszcze kwestię tego jak wykonano czopuch. W przypadku kominów stalowych dwuściennych przez ścianę może być użyty systemowy, izolowany trójnik do przejścia przez ścianę. Ale trzeba wykonać wszystko zgodnie z wymogami z warunków technicznych (WT) określające minimalne odległości pieców i kominów od materiałów pa
 10. A co z ustawieniami sterownika? On mierzy temperaturę powietrza czy ma wyjście na zewnętrzny czujnik?
 11. Minimum to inwentaryzacja powykonawcza, przecież bez tego nie ma jak nanieść uzbrojenia terenu na mapy. Brak projektu prawdopodobnie zakład przyjmie.
 12. Nie jest to drobna zmiana, a w efekcie jest to samowola. Czy przynajmniej zrobiono tę piwniczkę w porozumieniu z konstruktorem? Przecież trzeba było zmienić fundament, podłogę, zrobić strop.
 13. Docieplenie tzw. metodą lekką suchą, czyli z ociepleniem na ruszcie. Tu opis i poglądowa ilustracja, na której widać wszystkie niezbędne elementy: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/budowa-krok-po-kroku/a/877-metoda-lekka-sucha-krok-po-kroku Trzy uwagi do tego. 1. Wełna nie musi być typu przeznaczonego na elewacje. Ta jest przeznaczona pod tynk cienkowarstwowy i musi mieć określoną wytrzymałość mechaniczną, której w metodzie lekkiej suchej nie potrzebujemy. Taka twarda wełna elewacyjna jest znacznie droższa. Wystarczy miękka wełna w matach lub płytach.
 14. Narożnik i tak musi zostać wypełniony silikonem, skoro nie zastosowano listwy kątowej. A w takiej sytuacji silikon i tak zakryje krawędź płytek. Gorzej, jeżeli takie nierówności występują jeszcze gdzieś indziej.
 15. Standardowe rozwiązanie to uszczelka. Inaczej naprężenia pomiędzy kabiną i podłogą mogą spowodować pęknięcie szkła. Ponadto trudno o szczelność. Uszczelka jest niewielka i przezroczysta, trudno ją zauważyć.
×
×
 • Utwórz nowe...