Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  1 514
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  38

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne last won the day on listopada 4

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne had the most liked content!

Reputacja

254 Dobry doradca

O Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Ponawiam pytanie o to co steruje załączaniem się pompy ogrzewania podłogowego? I co steruje samym kotłem? Bo jeżeli nie ma nigdzie czujnika temperatury, to kocioł reaguje tylko na zmiany różnicy temperatury zasilania i powrotu. Na początek spróbowałbym spowolnić przepływ, Na którym biegu pracuje pompa podłogówki? Przy zbyt szybkim przepływie woda nie schładza się wystarczająco w pętlach podłogi i kocioł traktuje to jako brak zapotrzebowania na ciepło. W przypadku kotła lepiej żeby było te 10 stopni różnicy pomiędzy zasilaniem i powrotem. Bardzo możliwe, że kocioł się wyłącza, gdy
 2. Sytuacja jest niejednoznaczna pod względem prawnym. Proszę spróbować w trybie zgłoszenia, być może się uda.
 3. Kilka miesięcy temu mieliśmy na forum podobny temat zabudowy wiatrołapu: Jeżeli w tym miejscu powstanie zamknięte pomieszczenie, to w zasadzie należy tego rodzaju prace mogą być traktowane jako rozbudowa. Problem w tym, że nie ma oficjalnej definicji ganku w przepisach.
 4. Formalnego obowiązku na tym etapie nie ma. A nadanie numeru adresowego to zupełnie osobna procedura. Można o taki numer wystąpić w dowolnym momencie, jest przypisany do posesji, można go nadać nawet działce na której jeszcze nie ma budynku.
 5. A co w takim razie steruje działaniem pompy obiegowej ogrzewania podłogowego? Skoro się wyłącza, to coś musi. Nie ma tam czasem przylgowego czujnika temperatury na którejś rurze (raczej na powrocie)?
 6. Trochę za mało wiemy. W pewnych okolicznościach pompa ciepła może mieć przewagę, szczególnie, że może posłużyć również do chłodzenia. A gruntowa nawet do b. taniego w eksploatacji chłodzenia pasywnego. Ale tu zaczynają się wysokie koszty inwestycji.
 7. Skoro dostępny jest gaz, to biorąc pod uwagę koszty inwestycji stawiałbym na ten sposób ogrzewania.
 8. W tej chwili producenci mas do fugowania mają w ofercie silikony w tej samej palecie kolorów. W składach i marketach budowlanych można je kupić bez problemu. Skoro układanie na dotyk to w narożniku lepiej zrobić mijankę w poszczególnych warstwach, tak jak przy murowaniu. ▌▀▀ ▀▀ ▌
 9. Jeśli to tylko koniec krokwi, już za miejscem oparcia na murłacie, to z wytrzymałością nie będzie problemu. Drewno trzeba ułożyć porządnie w stos na przekładkach i przykryć od góry. Jeszcze trochę podeschnie i nie będzie się wichrować.
 10. Możliwości są dwie. Albo płytki zwyczajnie na dotyk, albo obie płytki ścinamy na końcach w klin 45 stopni. Fugę najlepiej zrobić w narożniku z akrylu lub silikonu dobranego pod kolor. Zwykła może się kruszyć po jakimś czasie, bo tam jednak sumują się naprężenia.
 11. W praktyce raczej nikt w urzędach nie interesuje się zmianą sposobu ogrzewania na pompę ciepła. Ale formalnie może to być zmiana istotna. W niektórych sytuacjach może spowodować bowiem, że budynek nie zmieści się już w limitach zapotrzebowania na energię pierwotną (EP). Szczególnie jeżeli pompa ciepła zastępuje kocioł na pelety, drewno lub inną biomasę.
 12. A jakie podłoże - deski czy płyta OSB (cieńsza)? Na OSB często mocuje się długimi zszywkami. Jakie są zalecenia producenta tej papy odnośnie mocowania? Nawet jeżeli dopuszcza samo klejenie dałbym jednak gwoździe przy krawędziach.
 13. Robienie otworów w klapie zasłaniającej wejście na strych nie ma sensu. Kładłbym teraz wełnę, dzięki ociepleniu wilgoć przestanie się wykraplać pod folią. Po prostu temperatura stropu będzie wyższa.
 14. Trzeba też zapewnić wymianę powietrza na strychu. Mogą to być np. otwory w ścianach szczytowych strychu. Ale tu wszystko zależy od jego wielkości i kształtu.
 15. Proszę napisać pismo do sąsiada,, w którym opisze Pani przebieg wypadków i sprecyzuje swoje żądania (np. przywrócenie drogi do stanu poprzedniego albo zwrot przejętych materiałów). Proszę oznaczyć w piśmie realny termin na ustosunkowanie się do żądań. Pismo proszę wysłać do sąsiada za potwierdzeniem odbioru. Jeżeli sąsiad nie zareaguje, to trzeba będzie zwrócić się do sądu. Ale będzie Pani miała dowód, że próbowała Pani polubownie rozwiązać problem.
×
×
 • Utwórz nowe...