Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

Aktywni na Forum


Posty wysoko ocenione

Pokazuje posty z najwyższą reputacją od 27.03.2017

 1. 4 points
  Bierz takie parapety jakie Ci pasują , niech się martwi ten co będzie je osadzał , zresztą to żadna filozofia , jeżeli coś trzeba będzie podkuć to po prostu trzeba będzie to zrobić . Jeżeli ten co będzie je wstawiał będzie miał odrobinę ,,poukładane na strychu ''to zrobi to bez większych problemów . Jeżeli będzie musiał na prawdę sporo strugać ze ściany to pewnie będziesz musiała się liczyć z dodatkową dopłatą , ale nie wierzę aby to miały być jakieś zaporowe kwoty .
 2. 3 points
  Sprowadza się to do sprawności "kotła" (urządzenia grzewczego), oraz sprawności ogrzewania (układu grzewczego) - a są to dwie różne rzeczy. Sprawność grzałki elektrycznej, czyli zamiana energii elektrycznej na ciepło, to od 98 do trochę ponad 99%. Sprawność układu grzewczego (bez "kotła"), czyli wchodzi w to sprawność regulacji i wykorzystania ciepła to 75 do 98% - najniższa to ogrzewanie wodne z grzejnikami członowymi lub płytowymi w przypadku regulacji centralnej, bez regulacji miejscowej, - najwyższa to elektryczne grzejniki bezpośrednie: konwektorowe, płaszczyznowe i promiennikowe. Ergo. W przypadku grzejnika elektrycznego bezpośredniego, bez względu na to, czy jest to grzejnik konwektorowy, płaszczyznowy, czy też promiennik - ogólna sprawność takiego ogrzewania będzie taka sama (96-97%) Ps. Dane z obowiązującej metodologii obliczania ...............
 3. 3 points
  Dzień dobry, zabiorę głos trochę z poczucia odpowiedzialności za tych, którzy nie są fachowcami, a na forum szukają porad i wiedzy. Mamy tu swobodę wypowiedzi, ale może warto zastanowić się chwilę przed zamieszczaniem takich wpisów, jak ten zenkowy okraszony zdjęciem z TVP 3 Kraków? Bo po co ludzi wprowadzać w błąd? Dlaczego rzecz zwróciła moją uwagę? Bo ten materiał budowlany, którego mogło brakować w PRL-u to stal, nie żelazo. Budynek, z którego zdmuchnęło dach z pewnością był nowy - ale pod koniec lat 70-tych, może na początku 80-tych. Ma wieniec stropowy, więc jak zdjęcie ma dowodzić, że dachy odlatują, gdy nie ma wieńca?
 4. 3 points
  To jest kompakt wc warszawski To jest kompakt wc poznański W uniwersalnym masz dwie możliwości, tylko musisz użyć do tego dwóch różnych rur do podłączenia do kanalizacji. Do podłączenia warszawskiego kolana takiego jak poniżej lub podobnego Do podłączenia poznańskiego kawałek rury lub coś podobnego. Wiem, to taka ostateczna, ostateczność ta harmonijka. Też za nią nie przepadam ale bywały przypadki gdzie nie było szans inaczej podłączyć jak tylko harmonijką.
 5. 2 points
  Zasadniczo nie trzeba przycinać. Same z siebie rosną jako gęsta kula. Chyba, ze pojawią się błędy pielęgnacyjne i zrobi się ażurowy. Wówczas można zagęścić przycinając lub obłamując pączki szczytowe po kwitnieniu. Dużo też zależy od tego jaką odmianę kupiliście. Niektóre sa luźniejsze pokrojowo a inne bardziej poduchowate. Za to trzeba prawidłowo posadzić. Wymagają gleby kwaśnej i rozluźnienia bryły korzeniowej przed posadzeniem (to ważne!). I możesz te różaneczniki podsadzić karłowymi różanecznikami i azaliami japońskimi. Zwykle mieszańce katawbijskie rozpoczynają kwitnienie w drugiej połowie maja, a np. grupa Impeditum kwitnie pod koniec kwietnia - czyli można, odpowiednio dobierając odmiany, wydłużyć okres atrakcyjności takiej rabaty
 6. 2 points
  Z całym szacunkiem do wszystkich tu się wypowiadających, jak wspomniałem temat pił spalinowych czy elektrycznych to temat rzeka. Ale poz kryterium wyboru danej pilarki do swoich potrzeb jest takie coś jak umiejętność posługiwania się sprzętem. Ja rozumiem, że nie wszyscy są szpecami z pilarek ale jeżeli taki zenek udaje że zna się na pilarkach a pisze takie bzdury (pomijam jego kryteria dlaczego odrzucił spalinową) że pilarka spalinowa ma pompę paliwową to wybaczcie ale jak tu nie ripostować. Są przypadki gdzie elektryczna będzie górowała nad spalinową jak są tez sytuacje gdzie będzie na odwrót, ale niech nikt a w szczególności zenek nie wpiera że elektryczna jest najlepsza do wspomnianego ogrodu dla wszystkich. Jeżeli twierdzi że wybór elektrycznej jest wg niego słuszny i uzasadni to w sensowny sposób tak jak zrobili koledzy Razmes i Jarek z Redakcji BD to miło aż poczytać i podyskutować Co do wagi/ciężaru pilarek to spalinowe o mocy 1,8-2,2 kM nieco więcej ważą od elektrycznych, a różnica bierze się przede wszystkim że jest zbiornik paliwa i jest większa obudowa i przeważnie dłuższa prowadnica wraz z łańcuchem. Inna kwestia to jeszcze cena i porównuje tu pilarki znanych marek a nie pilarka spalinowa firmy np Stihl a elektryczna noname, i tu przy pilarkach małej mocy spalinowych cena nie jest dużo większa niż elektrycznych np elektryczna Stihl MSE 170 C-Q o mocy 1,7 kW i wadze 4,2 kg(z prowadnica i łańcuchem tnącym) kosztuje 839 zł a spalinowa Stihl MS 211 o mocy 1,7 kW i wadze 4,3 kg(bez prowadnicy i łańcucha tnącego) kosztuje 1229 zł Można iść jeszcze krok dalej, są na rynku pilarki akumulatorowe zasilane baterią litowo-jonową i wspomniana wyżej firma ma takie w swojej ofercie, ale cena to już znacznie przebija spalinową i dla porównania pilarka aku Stihl MSA 120 C-BQ, z akumulatorem i ładowarką o wadze 2,5 kg (bez akumulatora, prowadnicy i łańcucha tnącego) a kosztuje 1299 zł. Duża oferta w/w firmy ale innych renomowanych liczących się na rynku firm świadczy o zapotrzebowaniu na takie pilarki, czyli inaczej każda pilarka ma swojego nabywcę, w innym razie produkowano by tylko jeden rodzaj.
 7. 2 points
  Wszystko zależy od tego kto, do czego i jak często ma używać pilarki. Na korzyść elektrycznej, również moim zdaniem, przemawia łatwość obsługi. W pełni rozumiem Zenka, bo amator użyje piły raz na miesiąc albo i tego nie. Szczególnie, jeżeli potrzebna jest na parę minut , to przy spalinowej dłużej będziemy robić całą resztę niż ciąć. Intensywne, częste użytkowanie i do tego jeszcze na dużej działce to zupełnie inna sprawa. Do tego jeszcze zasadnicza różnica pomiędzy kimś, kto ma w obsłudze pilarek doświadczenie (post #20). Mhtyl napisał, że pilarek używa od 20 lat i to intensywnie. Do sporadycznego użycia przez Zenka ma się to nijak. W amatorskim użytku niekłopotliwa obsługa, lekkość i niska cena przemawiają na korzyść elektrycznych. Spalinowe maja większe możliwości ale to sprzęt dobry dla bardziej zaawansowanych i tam gdzie elektryczne zasilanie jest kłopotliwe. Argumenty mogą być różne. Przykładowo, mieliśmy teraz wichury, powalone drzewa i tysiące ludzi było bez prądu. Pilarki spalinowe w takiej sytuacji górą. Ale można też dojść do wniosku, że przeciętnemu Polakowi, który na małej działce ma ledwie kilka drzew, zamiast pilarki wystarczą dobre piły ręczne - do gałęzi, płatnica i kabłąkowa.
 8. 2 points
  Proponuję jeszcze raz uważnie przeczytać powyższy post Bajbagi. Jeżeli porównamy różne elektryczne urządzenia grzewcze różnica w ich sprawności wyniesie zaledwie kilka procent (3-4%). Też już pisałem, że różnice będą znikome. Zenek, nie da się porównać postępu technologicznego kotłów gazowych i grzejników elektrycznych. Fundamentalna różnica jest taka, że w takim grzejniku jedynie przekształcamy energię elektryczną na ciepło. W kotle masz paliwo, które trzeba wymieszać z powietrzem, mniej lub bardziej dokładnie spalić, część ciepła ucieknie przez komin itd. Czyli wieloetapowy proces, w którym jest co poprawić. Grzejnik może co najwyżej rozgrzewać się szybciej lub wolniej. Albo sterowanie może być lepsze lub gorsze - łatwiej i dokładniej będzie można utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Jednak sama ilość ciepła pozyskiwana z 1 kWh energii elektrycznej i tak się nie zmieni, niezależnie od tego czy jest to nowy grzejnik "z bajerami", czy staroć zrobiony 50 lat temu. Różnice w zużyciu energii na ogrzewanie pomieszczenia grzejnikami elektrycznymi będą wynikać z tego na ile ten grzejnik będzie potrafił się dostosować do zapotrzebowania na ciepło. Jeżeli będzie ono w miarę stałe, bo we wnętrzu chcemy ciągle utrzymywać tę samą temperaturę i nie ma jakiś dużych zysków ciepła (np. przez nasłonecznione okna), wybór rodzaju grzejnika będzie miał minimalne znaczenie. Co innego jeżeli ciepło ma być dostarczane tylko okresowo. Podawałem już przykład warsztatu do majsterkowania. Tam wybierając promiennik zmniejszymy zużycie energii. Bo promiennik można szybko włączyć i wyłączyć, a dodatkowo w ograniczonym jedynie stopniu ogrzewamy mury. Czy jednak chcesz ogrzewać tylko wybrane pomieszczenia po kilka godzin dziennie?
 9. 2 points
  Geodezja - zamówić dla tego terenu mapę zasadniczą. Koszt około 100zł - czas oczekiwania do 2 tygodni.
 10. 2 points
  nic nie trza, nawet zgłoszenia
 11. 2 points
  A co to jest i czym ma być w przyszłości ?. Wygląda trochę jak świerk inversa, lub jodła hiszańska. Pewnie ani jedno ani drugie i jest to zwykły świerk nieco pokiereszowany (takie są najładniejsze). Dużych drzew nie sadza się przy samym domu, ale jeżeli to będzie miało docelowo formę krzaczastą to może sobie spokojnie rosnąć.
 12. 2 points
  A owszem, mam. Elektryczna tańsza jest, mniej zabiera czasu z obsługą, bo: łatwiej łańcuch regulować, nie smrodzi i lżejsza jest. Nie ma problemu z tajemniczym nieodpalaniem i brakiem benzyny, oleju do mieszanki. Do łańcucha od biedy zwykły silnikowy można wlać 10 lub 15W40. A więc tu przewaga elektrycznej. Nie można jej za to włożyć do auta i zabrać na outdoor, nie wciągnie się jej też na wysokie drzewo. Czyli jest jak zawsze: zastanów się chłopie/babo do czego będziesz używać.
 13. 2 points
  Jak wszystko spadnie, to Ty będziesz odpowiedzialny, nawet jak masz podpisaną zgodę inwestora na działanie niezgodne ze sztuką budowlaną, to on może Cię puścić w skarpetkach - sąd uzna Twoją winę, bo TY jesteś fachowcem, a klient nie wie co czyni w tej materii...
 14. 2 points
  Jeśli wyskrobiesz starą farbę nawet jak najdokładniej, zagruntujesz nawet najlepszym na świecie gruntem i pomalujesz najlepszą na świecie farbą - to i tak wyjdzie kaszana ... Szkoda roboty i kasy ... Żeby to JAKOŚ wyglądało, to TRZEBA wszystkie powstałe przy skrobaniu "strupy" i dołki zakleić i wyrównać jakąś "masą", potem dopiero po wysuszeniu zagruntować i pomalować. Sugerowałbym akurat wszystkie produkty Atlasa, włącznie z odradzanym UNIGRUNTEM Atlasa... Po wyskrobaniu farby należałoby zagruntować powierzchnię, po dokładnym wyschnięciu położyć masę szpachlową REKORD (szarą, bo jest tańsza niż biała) http://www.atlas.com.pl/pl/produkty/grupa/518/525/530/1170/ATLAS_REKORD_SZARY Przy umiejętnej aplikacji wyjdzie jak gładź... I dopiero wyrównaną powierzchnię pomalować.
 15. 2 points
  I jeszcze ... Gdzie się ma podziać ta woda, która odparuje podczas wysychania??? Jak tynk nie wysechł do końca, to radzę na biegu ten tynk zdrapać/usunąć, położyć prawdziwy tynk, tzn. cementowo-wapienny, przeczekać aż dojrzeje i dopiero kleić płytki. Jeśli czas popędza, to naklej płyty zielone g/k (tak radzę, chociaż generalnie nie polecam płyt g/k w łazienkach czy kuchniach), przyłap kołkami i na nie klej płytki - jest to rozwiązanie o wiele lepsze niż pomysł klejenia płytek na tynk gipsowy i to jeszcze nie wysezonowany...
 16. 2 points
  Tak, jak pisze @mhtyl kłaść można, tyle że pewnie odpadną razem z tynkiem.
 17. 2 points
  Dużo zależy od tego, czym wykończone są drzwi - jeśli folią, to najpierw ostrym nożem natnij tę folię i wtedy weź się za cięcie tarczówką, najlepiej z jak najmniejszym ząbkiem. Można też wyrzynarką z długim brzeszczotem z drobnymi zębami. Dobrze jest przymocować ściskami sztywną listwę, np. poziomicę - jako "culagę" - prowadnicę, wymierzoną odpowiednio, aby uwzględnić odległość brzegu stopy piły od krawędzi brzeszczotu. Można również jako zabezpieczenia przed strzępieniem użyć z obu stron drzwi podłożyć paski płyty hdf (stary panel na przykład) i przez nie ciąć - wtedy zmniejszy się ryzyko uszkodzenia krawędzi cięcia.
 18. 2 points
  Kto kładzie tynk gipsowy pod kafelki? Nawet jak wyschnie ten tynk to potem wątpiące jest trzymanie się płytek do tego tynku.
 19. 2 points
  Było z jaskini nie wychodzić
 20. 2 points
  W odniesieniu do wyboldowanej frazy Kolegi Jarka - bingo. Promieniowanie, konwekcja unoszenie. A+B+C = ciepło. A lub B lub C też = ciepło. Tylko, ze w tym całym procesie fale się odbijają, zostają pochłonięte, wypromieniowane ponownie ale już o innej długości itd itp. I nie ma sensu dzielić zapałki, w tym przypadku, na 3 Po jednej stronie czujesz ciepło a po drugiej masz wtyczkę w gniazdku. I uwierz mi , czy podłączysz grzejnik elektryczny o mocy 2 KW czy też promiennik IR o mocy 2 KW, licznik elektryczny na korytarzu tak samo się będzie kręcił. Tylko, ze odczujesz to ciepło inaczej.
 21. 2 points
  Gdzie tu widzisz "żółć i ramolenie"??? A co to jest ramolenie? to taki nowotwór zenkowo-językowy? Może i interesuje, ale odpowiedzi możesz oczekiwać... Jeśli problem będzie sensownie zapodany... Jeśli ktoś aktualnie rozpatruje takie rozwiązanie... Jeśli będzie zapodany przez kogoś, kogo naprawdę może coś sensownego na zadany temat zaproponować... Wady i zalety domu wielopokoleniowego były nie raz poruszane - spróbuj użyć wyszukiwarki i zbierz cytaty - Ty to umiesz robić i masz czas nocami bezsennymi - może się komuś takie kompendium przyda... a i Ty będziesz spełniony, a może nawet i DOCENIONY... Jak widzisz, Twoje starania o uznanie na forum idą nie tą, co potrzeba drogą... liczba postów rośnie lawinowo, a "plusików" jakoś mniej... Wiem, że ja też jestem wg Ciebie "ze stadka" - ale nie zależy nam na utrzymaniu na siłę aktualnego stanu "stadka" - dołącz, tylko nie wpychaj się łokciami, a zaprezentuj swoją wiedzę/mądrość choć w maleńkim temaciku a nie usiłuj prezentować się jako omnibus, czy jakiś Leonardo da Vinci współczesny... Zanim odpowiesz - przeczytaj jeszcze raz mój post od początku
 22. 2 points
  Nie rozumiesz, Widok z tyłu kompaktu z uniwersalnym odpływem, bo to własnie ten tyłek kompaktu ma znaczenie i odpowie na twoje wątpliwości. Możesz podłączyć do prosto do ściany ja również za pomocą kolana lub harmonijki do podłogi. Załapałeś teraz?
 23. 2 points
  Mały oftop, ale wybaczcie. Tak mi się to skojarzyło... Przy wyborze rodzaju listew przypodłogowych dobrze jest pomyśleć, że kiedyś może nam się przydarzyć konieczność poprowadzenia dodatkowych kabli lub przewodów, bez demolowania ścian i remontu w domu. Otóż przestrzeń za listwami i/lub w wyfrezowanych w nich kanałach jest dla tych celów dość dobrym miejscem. To prawda, że metrow trochę wtedy będzie, ale to i tak wyjdzie nam najtaniej. Dlatego przy wyborze wzoru listew radzę wybierać takie, które tę ewentualność przewidują. Za parę lat będzie jak znalazł.
 24. 2 points
  Zenek drążysz na zasadzie - po ilu warstwach nałożonej emulsji będę miał farbę olejną ???? dla mnie osobiście podczerwień ma sens z uwagi na to czego grzać nie muszę oraz czas kiedy grzać nie muszę utrzymanie w pomieszczeniu temperatury minimalnej oraz praktycznie natychmiastowe podniesienie do wartości wrażenia - ciepła. im mniej kumulujesz tym większą masz oszczędność bo są to tony do nagrzania , a tak tylko płyta GK 1,2 cm i izolacja , jeżeli w pomieszczeniu przebywasz przez długi okres czasu oczywiście że się wszystko nagrzeje - tylko że - wszystko się nagrzeje - nie jest potrzebne do twojego odczuwania ciepła . z tego względu np montuje się w niektórych kościołach ,gdzie zamiast stale utrzymywać określoną temperaturę grzeje się tylko w czasie mszy i też tylko w określonych częściach kościoła czyli upraszczając jeżeli coś na starcie po kilku minutach spełnia Twoje wymagania co do komfortu cieplnego to po ki grzyb brnąć dalej rozkładając to na zakresy zapożyczone z innych rodzajów ogrzewania - skoro tu są one niewymagane ???? tak czy inaczej ogrzewanie jest sprawne gdy w pomieszczeniu jest mi ciepło a sposoby pomiaru i sterowania są tylko dodatkiem i ułatwieniem dla utrzymania stanu między zimno/ciepło/gorąco ;p
 25. 2 points
  ja to widzę tak, ten sens
 26. 2 points
  Temat był o sposobie jej wykonania, gdy z szkieletowej zamieniono ją na murowaną i dopiero wtedy ktoś sobie uzmysłowił szkopuł z jej dociepleniem. Nie o zasadności stosowania lukarn oraz o wyższości lub też niższości okien dachowych w stosunku do wyżej wymienionej. Reklama produktu velux pojawiła się i to do niej skierowałem swe przemyślenia. Więc jeżeli Cię natchnęło, to stwórz konkretny temat, bo zaraz dojdziemy do zabezpieczeń przed gołębiami...
 27. 2 points
  Zbyt mało informacji o układzie hydraulicznym i już istniejącej regulacji, aby jednoznacznie wskazać konkretne rozwiązanie. Ogólnie, bufor można traktować jako kocioł stałopalny i dostosowywać pobór mocy grzewczej do aktualnych potrzeb grzewczych stosując najprostszy układ załączania i wyłączania pompy obiegowej przez termostat pokojowy typu ON/OFF umieszczony w reprezentatywnym pomieszczeniu (o największych stratach ciepła). Z kolei równoległe sterowanie ogrzewania podłogowego powinien zapewnić termostatyczny zawór trójdrogowy z dobraną eksperymentalnie nastawą lub regulowany siłownikiem. Za utrzymanie pożądanej temperatury w w pokojach z grzejnikami odpowiadają przygrzejnikowe zawory termostatyczne.
 28. 2 points
  Podam Ci co mam w notatkach. To są cytaty i parafrazy wypowiedzi różnych dekarzy udzielających się na forach. Niektórzy pojawiają się i na tym forum. Poniższe wypowiedzi traktuj jako "notatkę zewsząd, niekoniecznie wiadomo skąd" 1. Polecałbym gonty skandynawskie , modyfikowane elastomerem SBS, w pełni podklejanie, z odpowiednią wkładką nośną. KATEPAL, ISOLA, 2. Tylko Skandynawskie gonty dodają SBS. SBS lub APP czyli są modyfikowane elastomerami. 3. Przy wyborze gontu zwracamy uwagę : pełny klej , grubość ( robiłem 6mm ) , można zagiąć w tem. pokojowej, jak powstanie rysa to -, staramy się udrzeć - można wyczuć różnicę w wytrzymałości. Mniej się kierujmy opisami , wiadomo papier cierpliwy jest. I to by było na tyle. Jan. 4. Istotnym jest wielkość i rozkład pól bitumicznych łączących listki. IKO to bardzo przeciętny produkt. Odradzam wszystkim IKO. Ja preferuję ISOLĘ. 5. Gonty modyfikowane szybciej się starzeją, choć sa bardziej elastyczne (patrz długość gwarancji). Zatem lepsze są Owens Corning , Gaf , czy IKO. Najlepszy - Gaf. 6. Ktoś tam twierdził, żeby "koniecznie dać podkład pod gont." Z ostatnim twierdzeniem, ja, PeZet, się nie zgadzam, bo niby jak się ma wtedy zwulkanizować warstwa papy i warstwa gontu? Dodam: rok temu zacząłem śledzić ceny gontu GAf. nie kupiłem, zmiana planów. Pod koniec roku na stronie GAF trafiłem promocję 30% rabatu! Skontaktowałem się z GAfem, i z poleconymi przez niego handlowcami. Ściema! Cena od marca nie uległą zmianie. Kontakt z Gafem przyniósł też spychologię. Aż tydzień temu GAF do mnie zadzwonił. Sam z siebie z pytaniem: no i co ? kupił pan? Rozmowa cenna, choć nie w wymiarze finansowym. O czym? Gwarancja 100 lat jest nawet jak sam kładziesz, nawet gdy nie założysz systemowych rozwiązań! Jak ci strzeli na dachu gont, to za friko dadzą ci tyle samo co ci strzeliło! Czyli ten m2 po prostu. uważam, że to jest uczciwe. Opisuję ten przypadek, bo wg mnie dowodzi on, że cena się nie zmienia i że rządzą GAF i OWENS CORNING. Może R-32 się wypowie, on kładł samodzielnie Owensa. Pozdrowienia. Śledzę i też się biedzę, bo bym kładł ale czasu brak i tego, no, czasu. Na Nicol i ja zwróciłem uwagę. Chyba z uwag na właściwą grubość. Innych wniosków nie pamiętam, poza tymi że cena 26,50, gdy Gaf 36,50, a Owens 34,50. takie ceny były w minionym sezonie.
 29. 1 point
  Pic na wodę. Mydlą oczy i mówią, że coś zrobili w zakresie ochrony Matki Ziemi. Kompletnie martwy "przepis" (lokalny) - martwy i nie do wyegzekwowania. Gdybym miał dom w Krakowie, to na elewacji umieściłbym ogromny bilbord z napisem: "W tym domu palę węglem o wartości opałowej 22kJ/kg, popiołu mam 13%, a wilgotny tak, że leje się woda. Siarczę 10% oparem z komina". I jakoś spokojnie bym spał nieuszczuplony o te 1.000zł.
 30. 1 point
  Nie ważnne czy zamontujesz deszczownice czy zwykla sluchawke, jak bedziesz bral prysznic, a w kuchni ktos odkreci ciepla wode to nie dosc ze spadnie cisnienie to jeszcze obleje Cie zimniejsza woda. I tu nie ma znaczenia czy bedziesz uzywal jej na "pol gwizdka" czy na full, zawsze tak bedzie. podczas mycia zmywarki poczujesz tylko wtedy spadek cisnienia i obnizenie temperatury gdy zmywarka bedzie napelniac i dopelniac sie woda podczas pracy.
 31. 1 point
  Nie doszukałem się wymiarów Twojego dachu ale coś się chyba rąbłeś w obliczeniach. Kontrłat wychodzi zawsze mniej i to o wiele mniej niż łat. I łaty co 50 cm są na moje oko ciut za duże, co 40 cm powinno być w sam. Zresztą co do rozstawu łat do danej blachy można zastosować wzór i obliczyć jaki powinien być rozstaw. Na pewno rozstaw zależy od kąta/spadku dachu. Tu przy wkrętach też dostrzegam nieprawidłowość. Wkręty 4,8X35 są do obróbek i jak widzę jest ich 1800 szt a do blachy połaciowej tylko 100szt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??? przecież obróbek blacharskich jest o wiele mniej niż połaci dachu. I mała uwaga, wkręty na połać dachu liczy się na m2, na mb liczy się wkręty do obróbek blacharskich. Rynny domniemywam, że metalowe, a więc długości są raczej tylko jako 3m. Haki możesz spokojnie dać co 80-90 cm. Rury spustowe tez występują w odcinkach 3m. jakiego systemu chcesz kupić rynny? Zapomniałeś doliczyć do wyliczeń uszczelek pod gąsiory Co do wyliczeń ile m2 blachy trzeba kupić to polecam Ci obmierzyć dokładnie dach, zrobić rysunek i wysłać do kilku hurtowniach z zapytaniem o wyliczenie potrzebnego materiału i cenę. Przeważnie firmy wystawiają faktory proforma a na takiej fakturze masz wyliczenie poszczególnych elementów i ich ilość. Mogę dać Ci namiary do hurtowni (ja tam zamawiałem blachę z Blachtrapezu) aby Ci wyliczyli potrzebny materiał, ceny też mieli dobre, nawet bym powiedział bardzo dobre (znaczy się niskie).
 32. 1 point
  Cała fabryka... Na pewno co Ci mogę poradzić, to zrób szybko kopię dysku z komputera, bo jak padnie to możesz mieć kłopot. Poza tym - no cóż. Jeśli jeden klimakonwektor weźmie powiedzmy 0,8KW na godz. no to przemnóż przez ilość godzin i ilość konwektorów. Zapytam głupio: masz jakiś schemat instalacji?
 33. 1 point
  Jako że fotele obsadzone, to ja coś na stojąco. Mogę być heroldem, który obwieści np. że węgla do grilla brakuje, albo kanapki się skończyły. Czy tam dno prześwituje... Będziesz wtedy miała pewność, że jesteś najlepiej poinformowana.
 34. 1 point
  Sprawy związane z wykonaniem przyłączy reguluje tzw. taryfa obowiązująca w odbiorców znajdujących się w zasięgu określonego OSD (Operatora Sieci Dystrybucyjnej), czyli zakładu energetycznego. Taryfa dostępna jest na stronach internetowych dla poszczególnych regionów, ale wszędzie warunki są mniej więcej takie same. Przyłącze może być doprowadzone jako stałe do budynku mieszkalnego, obiektu produkcyjnego czy usługowego bądź jako tzw. budowlane, gdy realizowana jest jakaś inwestycja. Istniejący blaszak można traktować jako np. garaż i wnosić o jego przyłączenie na warunkach innych niż dla gospodarstw domowych. Parametry przyłącza zależą od możliwości sieci i podanych we wniosku wartości - wyższa moc przyłącza rodzi większe opłaty stałe za jego użytkowanie.
 35. 1 point
  @zenek, zgłoś to do któregoś z programów unijnych jako badanie socjologiczne i wystąp o dofinansowanie eksperymentu. A gdy po wielu latach ponownie wrocisz na forum, będziesz bogatszy o wiedzę praktyczną i mnóstwo kasy. Powodzenia!
 36. 1 point
  Ładny jest. Prawdopodobnie zadano obciążenia, więc wytrzyma. Nie znasz rozstawu wiązarów, rodzaju pokrycia. Pasy górne prawie 20cm wysokości, więc stabilnie raczej. Do tego drewno skandynawskie o odpowiednich parametrach. Miodzio.
 37. 1 point
  Zenek, przejrzałem ten plik z linku. Nie chcę tu specjalnie zagłębiać się w szczegóły, na ile merytorycznie jest w porządku. Jednak czy zwróciłeś uwagę, ogrzewania jakiego typu obiektów dotyczą te rozważania? Chodzi o kościoły, chale, stadiony. Czyli obiekty o zupełnie innej charakterystyce niż domy jednorodzinne. Pisałem w swoim poprzednim poście, że są szczególne obiekty i sytuacje kiedy promienniki podczerwieni maja przewagę. Bo chcemy np. ogrzewać tylko niewielka część pomieszczenia , ogrzewania potrzebujemy na krótko, albo ciepłe powietrze uleciałoby pod sufit, który mamy kilka metrów nad głową. Stąd właśnie stosowanie promienników w halach, warsztatach, kościołach na stadionach. Czy w normalnie eksploatowanym domu masz takie szczególne sytuacje? Kolega z redakcji napisał bardzo trafnie - jak grzejnik będzie miał 2 kW, to tak samo będzie Ci się kręcił licznik, niezależnie od tego co to będzie za grzejnik. Nie ma jakiś magicznych sposobów, żeby z tej samej ilości energii elektrycznej uzyskać więcej ciepła. Rzecz w tym, czy to ciepło zostanie optymalnie wykorzystane. Dlatego, jeżeli masz warsztat do majsterkowania, w którym spędzasz godzinę dziennie, ogrzewaj go promiennikiem lub konwektorem. W salonie, gdzie chcesz mieć stale ciepło, podłogówka wcale nie będzie gorsza i mniej ekonomiczna.
 38. 1 point
  Pytanie z formularza ze strony: http://www.budujemydom.pl/porady-ekspertow Zastanawiam się nad zainstalowaniem odkurzacza centralnego do domu jednorodzinnego 140 mkw. Mam pytanie, czy uważacie, że taki odkurzacz jest skuteczniejszy od zwykłego? Pytam, bo mamy trzy koty, które wszędzie zostawiają włosy, problem jest zwłaszcza z dywanami, które im służą do ocierania się. Włosy tkwią głęboko w dywanach i odkurzacz tego nie wyciąga, więc teraz zbieram je mokrą ścierką, a to straszna robota. Czy odkurzacz centralny sobie z tym poradzi?
 39. 1 point
  Jeżeli zostawi się ruszt z łat i kontrłat, na to płyty to wentylacja będzie prawidłowa, pod warunkiem, że będą wloty i wyloty powietrza. Moje wątpliwości budzi jednak stabilność zamocowania płyt OSB do rusztu z łat i kontrłat. Nawet gęste przybicie płyt do łat nie zagwarantuje, że płyty nie będą się ruszać, a to uwidoczni się na pokryciu z gontów bitumicznych. Po prostu konstrukcja z łat i kontrłat z założenia nie jest całkiem sztywna. Skoro łaty i kotrłaty ą w dobrym stanie, to bym je oderwał do ponownego wykorzystania. Wtedy na krokwiach układamy: - paroprzepuszczalną FWK albo równie dobrze siatkę (uniemożliwia zbyt mocne dopchniecie wełny); - nabijamy kontrłaty (tworzą nam szczelinę wentylacyjną; - przybijamy płyty OSB, przez kontłaty do krokwi; - papa i gonty. Pozostałe łaty można wykorzystać do zrobienia rusztu od strony poddasza. Dla pogrubienia izolacji i zrobienia dopasowanej konstrukcji pod płyty lub boazerie od środka.
 40. 1 point
  Nigdy w życiu nie doradziłbym ocieplenia od wewnątrz przy zastosowaniu wełny mineralnej, czy styropianu... Natomiast dobrą i sprawdzoną metodą jest zastosowanie multiporu, klejonego bez przerwy/dylatacji na zewnętrznej ściance i narożniku (ze ścianką wewnętrzną i sufitem). http://www.ocieplenieodwewnatrz.pl/ https://www.ytong-silka.pl/pl/multipor_1183.php
 41. 1 point
  Cześć Dla porównania na fotce parapety wpuszczone w ścianę 15 mm parapety dębowe
 42. 1 point
  Taryfy gwarantowane wciąż są zapisane w ustawie OZE, nie skasowano ich w ramach nowelizacji, wbrew temu jakie informacje pojawiły się przy tej okazji w prasie. . W praktyce w ogóle system wsparcia dla fotowoltaiki nie bardzo działa, jednak mamy pełne prawo domagać się odkupu energii w ramach taryf gwarantowanych. Moc elektryczna paneli niestety spada wraz ze wzrostem temperatury. W przybliżeniu to około 0,4% mocy nominalnej na 1°C powyżej temperatury dla której wyznaczono moc. A to zwykle temp. 25°C. W praktyce trzeba się liczyć z jej przekroczeniem w lecie nawet o 50 K. Mamy wiec spadek mocy nawet o 20%. To prawda, że powinno się zapewnić możliwość cyrkulacji powietrza, jednak to nie rozwiąże całkowicie problemu. Nie schłodzimy dzięki temu paneli do 30°C. Z uwagi na charakter tekstu tylko zasygnalizowałem problem. Dla zainteresowanych więcej informacji np. tu: http://sinovoltaics.com/solar-basics/measuring-the-temperature-coefficients-of-a-pv-module/ Co do cen wyraźnie napisałem, że rozpiętość jest duża 6000-8000 zł/kWp. Jest to cena orientacyjna i będzie tym wyższa im mniejsza instalacja.
 43. 1 point
  Tak. Zdecydowanie poziom obecnego rządu...
 44. 1 point
  Człowieku, guzik mnie obchodzi czy jesteś klerykałem, pisiakiem, cyklistą, czy wręcz odwrotnie. A RODZINY do głupot nie mieszaj. Prawie codziennie widuję się z matką (mieszkającą samotnie), posiedzę z godzinkę, porozmawiamy, gdyż jej sąsiadki powymierały i rzadko ją ktoś odwiedza, ale nie chcę z nią mieszkać! Mam inny dom, pól kilometra dalej i tam przebywam, również sam. Bo mi tak dobrze! I mojej matce tak samo to odpowiada! To tyle z mojej strony, dyskusja z nawiedzonymi jest bezcelowa.
 45. 1 point
  No to założyciel tematu ma wyłożone "kawę na ławę"
 46. 1 point
  Pod bramę powinien być zrobiony fundament zazbrojony konkretnie .........słupki betonuje się razem z fundamentem
 47. 1 point
  Robisz ramkę z profili dookoła gniazda.
 48. 1 point
  Z nowinek - po artykule na lokalnym portalu społecznościowym znalazł się właściciel psa. Szkody ma pokryć interrisk z OC właściciela. Piszę z małej bo to co żądają to jakieś cyrki - mianowicie akt własności kóz (chyba chodzi im o chrzciny ?:) ), szczepienie psa etc.. A co do psa - okazało się, że właściciel w szpitalu był, a właścicielka głowę miała zajętą mężem i pies wydostał się z kojca... A Policja... pominę to milczeniem. Wracając do tematów budowlanych - salon maluję. I tak - Śnieżka EKO na goły tynk - jest super za to Ticurilla White - kompletnie do bani 2x droższa od śnieżki a 2x mniej kryje. Na główny kolor też poszła śnieżka. I jest cool. Teraz czas na okap w kuchni Zakupiłem fajne deski dębowe - obczaję jak się za to zabrać. PYTANKO: Kontakt/gniazdko elektryczne na płycie G-K - to płytę dać podwójnie czy wystarczy pojedynczo ? Szerokość ścianki to ok 30cm A umorzyli po 7 dniach - ale jakie przemowy były... nagrodę Nobla w dziedzinie Poezji bym normalnie przyznał.
 49. 1 point
  Wytrzymałościowo to raczej nie problem, gorzej z wykonawstwem zwłaszcza w betonie. Przy takiej kumulacji osprzętu instalacyjnego stosuje się obudowy maskujące (z gips-kartonu) pod którymi zmieści się dowolna liczba wyłączników. Swoją drogą może lepiej przejść na bezprzewodowe sterowanie pilotem?
 50. 1 point
  a Dzięki Bogu, że tylko twoim zdaniem bo inni twierdzą całkiem co innego. Akurat te argumenty które wymieniłaś to żadne argumenty aby gazowa była lepsza od indukcji. Piszesz, że jedzenie powinno przyrządzać się powoli (nie wiem co to znaczy u Ciebie powoli) ale gdybyś używała indukcji to byś wiedziała że też można gotować na malej mocy na indukcji.
This leaderboard is set to Warszawa/GMT+02:00