Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Aktywni na Forum


Posty wysoko ocenione

Pokazuje posty z najwyższą reputacją od 21.02.2019

 1. 2 points
  Ja to widzę niestety nieco inaczej i powiem szczerze że bardzo przykro sie czyta takie komentarze - to Państwo ma walczyć o czyste powietrze samo? Czy to nie w interesie obywateli jest dbać o otoczenie? Czy to nie my jesteśmy odpowiedzialni za to, gdzie i w jakich warunkach żyjemy? To, że są pieniądze i najwięcej dofinansowania dostają najbiedniejsi to chyba dobrze. Tyle, że nam Polakom ciągle mało. Dzisiaj pieniądze i programy dotacyjne są. Jutro może ich nie być. Jedno jest pewne - jak sami się nie zabierzemy za działania, to zrobimy na złość tylko sobie nawzajem.....
 2. 2 points
  Przy takiej konstrukcji płyty fundamentowej z powodzeniem można stawiać nawet obiekt piętrowy
 3. 2 points
  Jesteś pewien, że sąsiad ma "odrolnioną" całą działkę ? W ewidencji gruntu tamta działka ma oznaczenie B ? Ps. Dokładnie to co napisałem służebność to nie droga i nie podlega, w zasadzie, zadnym wymogom co do jej stanu.
 4. 2 points
  Dla wszystkich zainteresowanych: Byłem w Wydziale Budownictwa w moim mieście, Pani oznajmiła mi, że wiatę jak najbardziej można budować, droga wewnętrza która widnieje też jako taka na mapkach ewidencyjnych nie jest działką budowlaną, dlatego nie obowiązują przepisy o odległości 3 metrów od granicy działki. Poleciła mi jednak dla 100% pewności złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, tak też zrobiłem i teraz czekam na decyzję, ale jestem dobrej myśli. Jak się sprawa wyjaśni dam znać. Mam nadzieję, że sprawa będzie przydatna dla wszystkich którzy w przyszłości bedą miały podobny problem. Pozdrawiam
 5. 2 points
  odsprzedać za grosze? jesteś pewny o czym piszesz? Z tego co się orientuję, teraz nie ma odsprzedaży w ogóle. W zamian za potrącenie 20%,(instalacje mniejsze niż 10kw, powyżej 10kw jest to już 30%) masz rok czasu, żeby prąd wyprodikowany wprowadzony do sieci sobie odebrać. Jak go nie odbierzesz, to chyba zwyczajnie przepada. Więc zależy jak na to patrzeć... Załóżmy, że potrzebujemy w skali roku 8kw - na prąd bytowy i na ogrzewanie PC. Jak najbardziej na miejscu będzie budowa instalacji trochę mniejszej niż 10kw, bo 80% z tego to będzie akurat tyle ile potrzebujemy w skali roku. Co najistotniejsze - ważna jest tutaj ilość mocy paneli a nie moc inwertera (tak to interpretują ZE - możesz mieć inwerter 9kw, a paneli więcej niż 10kw - i potrącą ci 30% zamiast 20%). Oczywiście - to dotyczy tych, którzy już mieszkają i dokładnie wiedzą na podstawie zużycia z ostatnich lat ile dokładnie prądu potrzebują. Najkorzystniejsza jest też oczywiście bieżąca konsumpcja, wtedy omijamy te 20%....
 6. 1 point
  Warunki sprzedaży nieruchomości to forma umowy, na której treść zgadzają się obie strony. Zatem trzeba brać pod uwagę oczekiwania drugiej strony co do formy umożliwienia dojazdu, a przy kilku kontrahentów zdania mogą być podzielone.
 7. 1 point
  Redakcja i NIBMSKO proponuje Spotkanie Przyjaciół Wszelakich a Zwłaszcza Forum Budujemy Dom. TERMIN spotkania Forumowiczów BudujemyDom.pl to 31.05.2019 - 02.06.2019r. Proszę zapisać sobie w kalendarzyku Spotykamy się na Ranczu w piątek. Sobota Piknik nad zalewem w Poraju - powrót autokarem do miejsca zakwaterowania i dalsza zabawa NOCLEG: Ranczo Czerwony Młyn https://www.czerwonymlyn.pl/ Zakwaterowaniem i wszystkimi sprawami noclegów zajmuje się @bajbaga pisać na PW PIKNIK: Miejscówka zeszłorocznej integracji Żeglarsko - Rekreacyjnej się spodobała więc zostajemy. http://www.kwenif.pl GPS: 50°39'57 19°12'15 42-360 Jastrząb ul. Zielona 24 Atrakcje i program spotkania będzie aktualizowany w tym poście. LISTA OSÓB
 8. 1 point
  To urząd gminy, który opracował MPZP nie wie jak interpretować własne zapisy?
 9. 1 point
 10. 1 point
 11. 1 point
  Jak to jest MINI piecyk to nie chce widzieć NORMALNEGO piecyka Po wykonie instalacji elektrycznej i po instalacji c.o. widać, że robi u Ciebie fachowcy nie z pod budki z pifem. Gratulacje i oby szlo tak dalej
 12. 1 point
 13. 1 point
  Jedno klapowa wystarczy no chyba że występują jakieś specyficzne warunki wtedy dwu klapowa, a czy w studzience czy na rurze to jak uważasz, ja dałbym w studzience aby w razie czego mieć dostęp aby oczyścić.
 14. 1 point
  Mam podobne przemyślenia. 16 lat temu robiłem zadaszenie drewutni. Słupy które wkopywałem w ziemie włożyłem do grubych reklamówek, w których była niewielka warstwa przepracowanego oleju. Całość owinąłem taśmą, poprawiłem dodatkowo streczem aby zacisnąć i wkopałem na odpowiednią głębokość. Podglądam czasami jak te słupy tam żyją, wyłazi ponad grunt opity olejem słup, stoi to wszystko już tyle lat bez problemów. Myślę że nie warto czasami kombinować, tylko wykorzystać stare dziadka metody i będzie skutecznie.
 15. 1 point
  Te posty nie są merytoryczne. To jakieś ględzenie, wprowadzające w błąd, mniej kumatego czytelnika. Prawdy (normalnej, a nie objawionej) jest mniej niż w stwierdzeniu, że ja jestem atrakcyjnym szatynem.
 16. 1 point
  Źle ci wiadomo Poprawienie stanu drogi (jeśli jest to droga, albo odrębna działka ze służebnością "drogową")) należy do zwykłych czynności, a w zasadzie do obowiązku zarządu/współwłaścicieli i potrzeba zgody zwykłej większości - czyli 50% + 1. I po raz kolejny. Sprawdź status tej "drogi": - czy jest odrębną działką, - czy jest drogą, - jak jest opisana służebność w KW i akcie notarialnym. Jest to kluczowe dla sprawy utwardzenia tej "drogi" i dla wiaty.
 17. 1 point
  Jeżeli ścianka działowa wypadnie pod płatwią to możesz dodatkowo ja podeprzeć murując wyżej aż do płatwi. Długość tego murowania wystarczy na dwie szerokości płatwi i dobrze gdyby to podparcie zrobić z twardego materiału. Będziesz miał podparta płatew bo pomimo, że ona jest z metalu to może ugiąć się pod ciężarem pokrycia. Tak jak pokazano na poniższym zdjęciu.
 18. 1 point
  było, bo po zimie od razu przyszło lato. W tym roku jest inaczej. Prace wiosenne w toku. Od lutego plewię. Chcę się ostatecznie rozprawić z resztkami perzu i innymi niepożądanymi badylami. Przy okazji zbieram kamienie i wysypuję nimi drogę dojazdową. Od jakiegoś czasu kwitnie u mnie oczar. Cieszę się nim, bo jest humorzasty. W pierwszym roku kwitł, w ubiegłym nie było ani jednego kwiatka. W tym kwitnie dość obficie. W końcu zakwitły też ciemierniki. Długo się decydowały, pąki były od ho, ho. Z ziemi wychodzą już tulipany i krokusy. Na ostatnim zdjęciu zagadka. Kto wie, co to za roślina? Zdjęcie nie jest wybitne, ale to nieistotne, chodzi mi o kolor, piękny prawda?
 19. 1 point
  Racja - zbytnio uprościłem. Jakie jest oznaczenie na MPZP tego terenu - ML ? I jeszcze jedna sprawa. W zasadzie, jeśli budynek mieszkalny (rekreacyjny to też mieszkalny) jest zamieszany przez cały rok, to naliczą tak jak za mieszkalny (jednorodzinny).
 20. 1 point
  To jest ubezpieczenie grupowe na życie i zdrowotne, nie na mieszkanie, czy domek... to są różne rzeczy... To Heniowe ubezpieczenie, o którym pisze...
 21. 1 point
  Sorki, źle zrozumiałem. Ja uważam, że jeżeli w MPZP jest zapisane że działka ML , czyli tereny rekreacji indywidualnej - zabudowa letniskowa. to może być sprzeczne z budową domku całorocznego, bo że jest w wypisie ujęta jako tereny mieszkaniowe to domek letniskowy jakby nie patrzeć jest domkiem w którym można zamieszkać ale okresowo nie cało rocznie. Uważam, że najszybciej dowiesz się tego gdy udasz się do gminy, bo nie ma jak pytać u źródła Tylko może być tak, że działkę kupowałaś gdy jeszcze nie był uchwalony MPZP dla tego terenu i dlatego masz tak napisane, albo notariusz nie doprecyzował przy spisywaniu umowy kupna/sprzedaży bo akt notarialny bazuje na WZ albo MPZP.
 22. 1 point
  O podatku decyduje gmina i tam powinnaś udać się z tym pytaniem. Natomiast co do domku letniskowego z którego chcesz zrobić domek całoroczny to może okazać sie problem, bo zmieniasz przeznaczenie użytkowania.
 23. 1 point
  Nie mieszkaniowy, tylko przeznaczony pod budowę - niekoniecznie mieszkaniową. Nie jest terenem/działką rolną. Co można tam budować określa MPZP. Tal jak napisała Zębata Podatek od nieruchomości to zupełnie inna bajka.
 24. 1 point
  Oznaczenia użytku gruntu w ewidencji gruntów, budynków i lokali to coś zupełnie innego niż przeznaczenie działki w MPZP. W ewidencji gruntów B znaczy, że jest to działka budowlana, ale nie daje Ci uprawnień do budowy domu jednorodzinnego. To co możesz na danym gruncie o użytku B wybudować powie Ci MPZP a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy. Dopiero na podstawie jednego z nich przystępujesz do projektowania.
 25. 1 point
  Panowie dzięki wielkie za odzew. Oczywiście, żeby było jasne, drogę chcę utwardzić na swój koszt, żadnych pieniędzy od niego nie chcę. Wydaje mi się, że macie rację z tym, że na razie nie ma z czym iść do Sądu. Najpierw więc zamówię kliniec, jeśli będzie się wtrącał to porobimy zdjęcia, w razie potrzeby wezwiemy policję, a po wszystkim wszystko opiszemy w pozwie sądowym. Szczerzę wierzę w to, że uda mi się z nim wygrać, tym bardziej, że w orzeczeniach sądu napotykam się na takie sprawy i są one z reguły rozstrzygane na korzyść ludzi którzy chcą utwardzać. Fragment z jednego z takich orzeczeń: "[...]W takim stanie faktycznym Sąd Rejonowy uznał, że roszczenie powodów jest uzasadnione. Wskazał, że na skutek zabraniania i czynienia przez pozwanych przeszkód w dokonywaniu remontów drogi polegających na jej utwardzaniu, naruszone zostało prawo powoda do dokonywania swobodnych przejazdów i przechodów po szlaku służebnym. Jak wywodził Sąd z istoty służebności przejazdu wynika, że ma ona umożliwić swobodny dojazd do nieruchomości władnącej, a tego warunku nie spełnia ustanowiony szlak służebny. Stan drogi i konfiguracja terenu uniemożliwia swobodny przejazd. Pozwani nie wyrażają natomiast zgody na utwardzanie drogi. " Pokażę paniczowi, że nie jest władcą
 26. 1 point
  Powtórzę. Nie ma podstaw prawnych do zwracania się na drogę sądową. Wniosek musi zawierać jakiekolwiek uzasadnienie podparte przepisami prawa. W tym przypadku nie widzę takich podstaw.
 27. 1 point
  Szczelina rozumiana jako dosłownie rysa może wystąpić, ale nie takie coś jak na zdjęciu. Tu widać że cała rama chyba chodzi, swoją drogą aż dziwne jak im udało się to aż tak spaprać.
 28. 1 point
  Powierzchnia ca. 140 metrów. Tak garaż zasysał ciepło. W zasadzie na spółkę z wyłazem na poddasze (ocieplony strop, ale poddasze już nie). Niekoniecznie. Odczuwanie temperatury jest zupełnie inne przy grzaniu kalafiorami, niż przy podłogówce. Mieszkam w bloku i czasem się trzęsę przy 20 stopniach. Jadąc do 18 stopni na budowie, jest mi ciepło i się rozbieram.
 29. 1 point
  Dziękuję Ci bardzo za okazanie oznak radości Na szczęście okazało się, że to, co mogło kolidować z terminem Letki, zostało ustalone na tydzień wcześniej Kamień z serca
 30. 1 point
  Olek... że jacyś nowi użytkownicy wpadają i bawią się w archeologów, jeszcze rozumiem, ale Redakcja? kociołek dawno wisi. Nawet jeśli mamy zasobnik to można programować podgrzewanie wody w danych godzinach. Nie trzeba podtrzymywać temperatury 24/7
 31. 1 point
  Pierwszy sezon grzewczy zakończony. Zużyliśmy 615m3 gazu (trochę ponad tysiąc złotych wyszło) plus 2 metry drewna za 120 zł. Utrzymywana temperatura 18 stopni. Biorąc pod uwagę, że nie wszystko mieliśmy docieplone i brak drzwi między garażem, a resztą domu uważam wynik za dobry.
 32. 1 point
  Potem może się okazać drożej , wywal wszystko łącznie z legarami i zrób jak w mądrych książkach pisze . Trochę chudziaka , folia , styro , folia , wylewka . Na Twoje życie starczy ...i Twoich dzieci pewnie też ..
 33. 1 point
  Ława może być wyższa niż w projekcie. Nie może być węższa. Jeżeli w obu wariantach szerokość będzie taka sama (70 cm), ma problemu. Tylko po co to robić? I jak potem zostanie na tym oparta ściana nadziemia? Przypuszczalnie już nie osiowo na tej gigantycznej ławie 70/90 cm. A ława obciążona mimośrodowo zamiast osiowo będzie wywierać zupełnie inny nacisk na grunt. Uważam takie rozwiązanie (ławy 70/90 cm) za pozbawione sensu.
 34. 1 point
  Szerokości ani wysokości ław nie można tak po prostu sobie pomniejszać. Ważne są też proporcje szerokości ław pod poszczególnymi ścianami. Odzwierciedlają odmienność obciążenia wywieranego na grunt. Nie po to projektant robi obliczenia, żeby potem zupełnie zignorowano projekt. Jeżeli ktoś chce robić istotne zmiany, to posadowienie trzeba zaprojektować od nowa.
 35. 1 point
  Po to wykonuje się ławę fundamentową, aby zmniejszyć zużycie materiału użytego do budowy ścian podziemia i jednocześnie "odchudzić" budynek. Podstawa ławy musi mieć szerokość zgodną z projektem , bo od tego zależy nacisk jednostkowy przenoszony na grunt i kierownik budowy zadecyduje o sposobie wykonania.
 36. 1 point
  czuję jakiś niepokój, ale chyba pasuje mi ten termin....
 37. 1 point
  ~demo, mój błąd, napisałem, że złożyłem pozwolenie na budowę, a jedynie ją zgłosiłem to nie kosztuje nic, jezeli do 30 dni nie wyślą Ci odmowy, można budować
 38. 1 point
  Zawsze mnie drażni to, że takie artykuły są pisane po łebkach, bez zaangażowania, byle zgarnąć wierszówkę. Materiałów na ściany można byłoby wymienić więcej, w tym mniej oczywistych. Bo na oczywiste to każdy potencjalny czytelnik sam wpadnie, nie potrzebuje do tego kupować czasopisma. Natomiast gdyby poruszyć tematy: - maty Sibu - ile kosztują, jak się je układa? - korek: tapety, płytki ścienne. Jakie są różnice w technice kładzenia, odporności? - okładziny z paneli (drewnianych lub laminowanych), klejone bezpośrednio do ściany - jakie kleje, jak przygotować podłoże, jak wykończyć krawędzie? - sklejka - efekt niby rustykalnej boazerii lub całe płyty mocowane do ścian. - nowe rodzaje szkła ściennego (Rehau) - panele skórzane - tapety kamienne (łupkowe) To tak pierwsze z marszu, które przyszły mi na myśl, materiałów pewnie dałoby się znaleźć więcej. I są to tematy, które mnie naprawdę interesują a w necie trudno znaleźć szczegółowe informacje. Gdyby zostały szczegółowo, rzetelnie opracowane (ceny, montaż, wymagane narzędzia, potencjalni producenci), byłabym skłonna wówczas kupić czasopismo. Z tym, że autor musiałby się jakoś zaangażować w temat a nie odbębniać.
 39. 1 point
  Myślałem że błękit to ściana mi wygląda że odchodzi gładź a nie tynk, ale jakby na to nie patrzeć nie zmienia to faktu, że trzeba to naprawić. Musiałbyś to co odchodzi zeskrobać do miejsc gdzie gładź trzyma się mocno podłoża i ponownie zaszpachlować, najlepiej kupić gotową gładź a miejsca w którym odspoiła sie gładź od podłoża prze położeniem nowej trzeba zagruntować.
 40. 1 point
  sąsiad to stary emerytowany wariat, zgłosi to 10 minut bo skończeniu wiaty.. jakby okazało się, że nie mogę tam parkować samochodów to po co wydawać tyle kasy.. znalazłem ciekawy wyrok w tej sprawie: "VIII SA/Wa 42/08 - Wyrok WSA w Warszawie", kto chce niech sobie poczyta, chyba jest na moją korzyść. Dla zainteresowanych tematem dołączam jeszcze screen z pewnej stronki. Dalej jednak nie jestem pewny, czy rzeczywiscie mogę ją stawiać. Wszystko to są moje domysły na podstawie internetu.
 41. 1 point
  Na pewno ktoś coś ale dokładniej będę wiedział za 2-3 dni
 42. 1 point
  Sprzedawca zawsze będzie chciał sprzedać więcej czasami 1-2 panele to konieczność większego inwertera itp. Ale zawsze lepiej na koniec okresu rozliczeniowego lepiej dokupić trochę prądu niż (nadwyżkę) go odsprzedać za grosze. Przewymiarowana instalacja kusi do większego zużycia prądu. Przy mniejszej jest większa sama na większe (procentowo) zużycie energii od razu ... bez magazynowania jej w sieci (z kosztem 20%).
 43. 1 point
  Możesz wyciągnąć mapkę z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Jedyne źródło jakie udzieli Ci na to odpowiedzi to gmina.
 44. 1 point
  Dokładnie tak. Możesz spróbować dogadać się z sąsiadem i podłączyć się pod jego studnie.
 45. 1 point
  I słusznie. Obejrzyj sobie także ogrody permakulturowe, jeśli interesuje cie produkcja warzyw. Oraz xeriscape - ogrody bez nawadniania.
 46. 1 point
  Na to nie licz. To prawda, że baterie litowe nie są tym samym co niklowo - kadmowe. Zadaj jednak sobie pytanie, że skoro baterię litową można zawsze "podnieść" to po kiego ciula istnieją do jej ładowania specjalne ładowarki, nie kompatybilne z innymi? Dlaczego ładowarką np. od baterii żelowej nie wolno ładować baterii litowej? Trochę pokory wobec współczesnej techniki się przyda, czasy naprawiania auta młotkiem i kluczem francuskim już się zakończyły. I skoro planujesz przez dwa lata nie zaglądać do wkrętarki, to kup taką jednorazową z promocji. Zrobisz co należy i wyrzucisz. Po co ma Ci zalegać w domu? Za dwa lata kupisz nową, z gwarancją i nie będziesz miał problemów.
 47. 1 point
  Właśnie. Już niejeden specjalista tłumaczył zaczadziałym reklamami ludziom, że niszczenie chemią wszelakich żyjątek w łazience spowoduje tylko to, ze napłyną tam takie z nami nieoswojone, obce, szkodliwe. Bo będzie puste miejsce. Więc niszczenie tych które nas znają i nasz organizm już się do nich przyzwyczaił jest głupotą i kretyństwem, a nie troską o czystość i zdrowie. Ale ciemny naród łyka reklamy niczym bociek ślimaki, więc jest jak jest. Niszczymy te żyjątka które bronią nas i naszych siedzib przed zalewem obcych, a potem popłakujemy, ze musimy jeszcze jeden azotoks kupić...
 48. 1 point
  Zaleca się, aby przynajmniej raz na trzy miesiące odkurzyć sprzęt, nieco nim popracować (nawet na jałowo) po czym doładować akumulatory. Pozostawianie na rok, dwa bez troski o warunki przechowywania (temperatura otoczenia, wilgotność) nie jest najlepszym pomysłem. To już raczej przeszłość. Tak jak i mercedesy. Te dawne jeżdżą bez problemów, nawet przedwojenne. Te nowe 20 lat nie wytrzymają, a jeśli nawet to dużym nakładem kosztów.
 49. 1 point
  Co Ty człowieku tu bełkoczesz? Widziałeś w ogóle taką listwę na oczy? Raczkujące dziecko weźmie śrubokręt i wymieni bezpiecznik w listwie? Przez takich głupiomądrych przedrzeźniaczy odechciewa się pytać ludzi o cokolwiek na forach.
 50. 1 point
  Na budowie, w przeciwieństwie do domowego użytku, wiertarka musi być znacznie bardziej wytrzymała. Dobrze sprawdzi się dwubiegowa GSB 21-2 RCT jest to wysokiej klasy wiertarka udarowa, która świetnie sprawdzi się nawet do bardziej wymagających zastosowań. Alternatywą w podobnej cenie jest GSB 19-2 REA o niższej mocy, za to z przystawką odsysającą.
This leaderboard is set to Warszawa/GMT+01:00
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×
×
 • Utwórz nowe...