Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Aktywni na Forum


Posty wysoko ocenione

Pokazuje posty z najwyższą reputacją od 18.03.2019

 1. 4 points
  Zaglądaj, pisz jak najczęściej. Forum potrzebuje normalnych użytkowników. Inaczej zginie marnie.
 2. 3 points
  Z gazem nie wyjdziesz - koszty instalacji cię zjedzą. Grzejnik akumulacyjny, ale z ceną za prąd.... przy grzejniku 1000W wychodzi 396 zł/m-c. Biorąc pod uwagę, że masz taki zawód a nie inny i często cię w domu nie będzie - ja bym prąd wybrał.
 3. 2 points
  Agawę raczej nie bo jest niebezpieczna dla małych dzieci, a tym bardziej w takim miejscu. Nie wytrzyma też naszych zim bo to nie ten minus ileś tam ją zabija ale nasze zmienne warunki pogodowe. Żona chce lawendę to ma być lawenda i już. U siebie mam na takiej wyniesionej półce kilka sztuk i ładnie zimują. Trzeba tylko przed największymi mrozami okryć włókniną. Wyłóż w tę doniczkę 3 cm warstwą XPS, na dno możesz dać trochę czegoś ale nie musisz bo zastoin i tak nie będzie gdyż donica jest wyniesiona, a ziemia jak pisze Elfir. Ja bym nie mieszał z niczym tej lawendy bo będzie wyglądać jak chwastowisko. Najlepiej wygląda sama lawenda a najładniejsza jest odmiana francuska, choć jest najmniej mrozoodporna. No i ten zapach !
 4. 2 points
  To jest doświadczenie z Twoich prac? Takie odspajanie, to wynik nieprzestrzegania technologii klejenia... Jeśli kleisz w nieodpowiednich temperaturach, klej nie ma szans na osiągnięcie odpowiednich parametrów i nie jest to przyczyna oświetlania przez słońce, bo tak można zrozumieć Twój wpis (wpływ światła czy UV) tylko ogrzania powierzchni klejonej ponad 25 stopni... Taki np klej Crersitu wymaga temperatur od +5 do +25 stopni - jak kleisz latem w temp ponad 30 stopni osłanianie niewiele da... Przed laty robiłem taras od południowo-zachodniej strony i osłanianie niewiele dawało... Było upalne lato i pomimo osłaniania plandeką, mogłem pracować tylko od godz 6 do godz 11i po przerwie po 17 do nocy.
 5. 2 points
  W tak małym domku - sens ma tylko ogrzewanie podłogowe elektryczne (kable lub maty). Drugim niezbędnym elementem jest rekuperacja. Zapomnij o tych rekuperatorach kanałowych, bo koszt wykonania prawidłowej wentylacji (z ułomną rekuperacją) przewyższy koszt wykonania wentylacji mechanicznej w oparciu o "normalną" centralę wentylacyjną z rekuperacją. Luknij: http://www.vents-group.pl/oferta/wentylacja-profesjonalna-centrale/centrale-wentylacyjne-z-odzyskiem-ciepla-do-1000-m3-h/vut-vue-100-p-mini . Koszt materiałów: centrala około 1.200zł + anemostat wywiewny (łazienka) + 2 anemostaty nawiewne (inne pomieszczenia) + czerpnia + wyrzutnia + kanały wentylacyjne = około 2.000 zł. Ps. Pozostała kwestia grzania CWU - istotna w tak małym domku, bo koszt CWU będzie wyższy niż koszt ogrzania powierzchni. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie najtańsza pompa ciepła do CWU - np: https://www.ceneo.pl/50307244#tab=spec
 6. 2 points
  Tak. Mam nadzieję, że przyjdzie jeszcze czas na rozsądek. Bo ułatwianie sobie pracy i czynienie jej lżejszą tylko po to, żeby po pracy gnać co prędzej na siłownię żeby się zmęczyć, to brak krytycyzmu i rozsądku, a nie nowoczesność. Nikt nie wspomniał tu jeszcze o najważniejszym. Wszystkie "inteligentne domy" i ich systemy zarządzania dają się zhakować. Nie pomogą wtedy wspomniane przez Ciebie UPS-y oraz wszelkie inne badziewie. Na razie hakerzy niezbyt się tym zajmują, bo i domów z takimi instalacjami jest niewiele. Królują więc pomyłki oprogramowania, przez które inteligentna lodówka zamówiła pewnemu redaktorowi dostawę trzech ton masła po tym, jak wyjmował kostkę by posmarować kanapkę na śniadanie. Gorzej będzie, jak złodzieje zamiast łomem drzeć zamki, przejmą nad nimi kontrolę za pomocą krótkiego programu. I nie łudźmy się, niewielu z nas zarabia tyle, by zakupić zabezpieczenie takie jakie mają banki. Bo nie jesteśmy bankami. Więc zhakowanie domu będzie o wiele prostsze niż przejęcie cudzego konta. Dlatego tzw. inteligentny dom to namawianie przypominające mi pokemony. Wszystkim przedszkolakom były potrzebne, bez pokemonów życie w przedszkolu nie istniało, ale już tak nie jest i na pytanie po jaką cholerę ludzkości było to potrzebne, do dziś nikt nie odpowiedział.
 7. 1 point
  Moim skromnym zdaniem - te 55 m2 ogrzejesz nawet wkładem kominkowym 9kW bez płaszcza i to ze 100% zapasem mocy. Ciepłe powietrze z kominka i tak ogrzeje górę. NA DOLE BĘDZIE BIŁO CIEPŁO OD SZYBY KOMINKA (PROMIENIOWANIE) A NA GÓRZE BĘDZIE CIEPŁE POWIETRZE, które powędruje do góry z dołu. Ewentualnie możesz się dogrzać na górze jakimś promiennikiem albo grzejnikami rozproszonymi - 2kW wystarczy na ogrzanie samej góry jak nie będziesz miał siły palić w kominku albo ci ogień w nocy wygaśnie.. CWU zrealizuj nawet małym podgrzewaczem przepływowym żebyś bez potrzeby nie grzał wody, którą użyjesz rano do kąpieli, potem do mycia naczyń z 3 razy i może kąpiel na wieczór. Jak będziesz miał zmywarkę to tylko cwu na kąpiel pozostanie. Mała przepływka wystarczy.
 8. 1 point
  Można zabudować i zrobić schowek na np. ozdoby choinkowe albo inne rupiecie . Przydają się takie schowki .
 9. 1 point
  To jakaś okleina? Można próbować przykleić i zamalować łączenie, ale idealnie już wyglądać nie będą.
 10. 1 point
  Nie spokojne :-) O uroboros mnie wyprzedził :-) Tak więc spokojnie, spokojnie
 11. 1 point
  I właśnie Ty jesteś ta Czytaj powolutku, literka po literce... Elfir napisała, że Lawenda znosi spokojnie mrozy, a nie spokojne mrozy... ale: za to zimą nie toleruje wilgoci. Oj, mhtylu, mhtylu...
 12. 1 point
  Ja mam bez kołków. I kilka wichur za sobą.
 13. 1 point
  Tyle, że akurat ja, nie doradzałam w tym temacie - raczej, sprostowałem niefortunne stwierdzenie. Ale uwaga teraz będę doradzał Niedaleko nas (od Rynku jakieś 8 km), w Unisławiu, jest coś takiego jak Lawendowe Sudety - Spółdzielnia rolnicza Unisław Sląski 97 www.facebook.com/lawendowesudety. Pogadaj z dziewczynami, doradzą, sprzedadzą własne ekologiczne wyroby (polecam mydło i sok), być może kupisz u nich sadzonki "przyzwyczajone" do naszego wałbrzyskiego klimatu.
 14. 1 point
  Bajbaga - nie bądź naiwny. Sprzedawcy w necie mają w ofercie też "mrozoodporne" palmy i eukaliptusy. O tym, jak zimuje się w Polsce palmy "mrozoodporne" możesz poczytać na forum oaza-palmy. Kabel ogrzewający + gruby chochoł. Zdjęcie jest z pixabay, wiec pewnie cyknięte w Kalifornii.
 15. 1 point
  Minus dziesięć - powiadasz ? http://www.egzotycznyogrod.com/agawy.php Tak wiem ..................., ............................................, ..................................... . Ale: z https://poradnikogrodniczy.pl/agawa-ogrodowa.php
 16. 1 point
  Po przeliczeniu u mnie wyszło praktycznie to samo co wydałbym na grzejniki .Jak nie ciut taniej . Jeśli chodzi o materiały oczywiście , robocizna była moja .
 17. 1 point
  Chciałbym zaznaczyć czy bardziej uczulić Cię na te schody bo wydaje mi się, że są źle wykonane a dokładnie chodzi o wysokość ostatniego stopnia, powinien być niższy niż pozostałe bo trzeba doliczyć jeszcze na poddaszu wysokość wylewki. Jak wygląda pierwszy stopień? powinien być wyższy niż pozostałe. W innym razie będziesz musiał robić poziomowanie schodów, znaczy sie stopni.
 18. 1 point
  Lawenda może podmarzać. Musi mieć glebę przepuszczalną, lekko zasadową, więc nie wsypuj do donicy workowanej ziemi do kwiatów (bo to głównie sam torf). Czy ta donica nie ma odpływu? Jeśli tak, to najwyżej można posadzić tam gatunki jednoroczne. Z lawendą ładnie komponują się trawy ozdobne, np. ostnica trzcinnikowata, kostrzewy. Można też posadzić krzewy szczepione na pniu - np. podobne wymagania co lawenda będzie miała karagana Walker.
 19. 1 point
 20. 1 point
  Dawaj rośliny jednoroczne, nie będziesz musiał ocieplać. A będzie pięknie. Pomysł z lawendą porzuciłem po 2 latach nieudanych prób. Wymagająca, chimeryczna....Mnie się nie udało
 21. 1 point
  Nie bez przyczyny pokazałem akurat taką centralę - z uwagi na ciężar i wymiary może być podwieszona pod sufitem wewnątrz domku. Ps. Jakoś nie widziałem by zakwestionowano wcześniej grzejniki elektryczne akumulacyjne - to zabierają znacznie więcej miejsca.
 22. 1 point
  Na nieużytkowym poddaszu, na przykład...
 23. 1 point
 24. 1 point
  Ja poza wcześniej wspomnianym wyczyszczeniem uszczelki, jeszcze wymoczyłabym uszczelkę w płynie do naczyń i zobaczyła co się stanie. Wymiana syfonu, to nie taka prosta sprawa Poszłam ostatnio ze starym syfonem do Leroy Merlin, trzy razy wracałam do Pana, któy miał mi to dobrać na podstawie starego, gdyż źle mi dobierał, na szczęście zobaczyłam to jeszcze przed zapłaceniem, bo miałam kilka rzeczy. Umywalka w kuchnii niby normalna z dwoma odpływami, ale ludzie... co tam się działo. Rurki PCV za długie, trzeba było przyciąć, to potem uszczelki trójkątne się nie trzymały, to nożem delikatnie ścinałam rurki tak, jak się obiera ziemniaki... no i uszczelki wpasowały w obie docięte rurki, to syfon ciekł, po 2 godzinach dopasowywania uszczelek udało się. Zaczęło się właśnie przy odpływach, z jednej strony wszystko pasowało, nie ciekło, a z drugiej nie ważne jakby ułożyć, to lało się przy odpływie z umywalki Ostatecznie nie widząc rozwiązania, użyłam silikonu tylko zwyczajnego, a nie sanitarnego, to w razie czego da się to oderwać potem. W rezultacie przestało cieknąć z wielu miejsc, a syfon zaczął funkcjonować. I nie, nie kupiłam chińczyka, tylko produkt litwiński za ok. 50 zł Może nie rury mosiężne, ale za taką cenę myślę powinno chulać, a Panowie doradzający w Leroy już któryś raz wyprowadzili mnie w pole. W reultacie, ja bym namoczyła w płynie, po dokręcała, jak nie działa, to kupić nową uszczelkę, a potem dopiero bawić się w nowy syfon.
 25. 1 point
  Chyba nie... W tym domku widzę na miejsce na trzy aparaty
 26. 1 point
  Dlatego pytałem o materiał, z którego wykonana jest instalacja CO...
 27. 1 point
  Gdyby miało sie coś stać to by już dawno się to stało. Nie ma w tym nic niepokojącego, ale jeżeli chcesz to załatać to nie potrzeba żadnego zbrojenia i betonu, wystarczy jak zamurujesz to na zaprawie cementowej kawałkami cegły które musiałbyś dociąć tak aby weszły w tą bruzdę.
 28. 1 point
  Wełna mineralna np. wełna skalna ze względu na swoją paroprzepuszczalność jest idealnym materiałem do izolowania domów drewnianych. W zależności od sposobu wykończenie elewacji dobierane są odpowiednie produkty i np. do elewacji metodą lekką mokra (deska elewacyjna) najlepiej sprawdzają się miękkie produkty układane między rusztem drewnianym np. wełna Rockton https://www.rockwool.pl/produkty/rockton lub Superrock https://www.rockwool.pl/produkty/superrock Następnie na produkt przychodzi wiatroizoalcja mocowana do rusztu, koniecznie listwa dystansowa i deska elewacyjna. Pominięcie listwy dystansowej zapewniającej wentylację może skutkować wykropleniem się pary wodnej na desce i w konsekwencji jej uszkodzenie. Elewację możemy również wykonać metodą lekką mokrą gdzie warstwę wykończeniową stanowić będzie warstwa tynku. Wówczas wełnę np. Frontrock max E https://www.rockwool.pl/produkty/frontrock-max-e mocuje się łącznikami do drewna i następnie wykonuje warstwę zbrojącą z siatką i tynkiem.
 29. 1 point
  Ja myślę, że przekroczysz założony budżet.
 30. 1 point
  Bo autorka tematu ma pełne deskowanie.
 31. 1 point
  Nie masz miejsca na kotłownie, więc dylemat węglowy z głowy. "A prąd jest przecież bardzo drogi" hmm, ale go używasz... czy może kompa i komórkę ładujesz kogeneratorem pędzonym biogazem? Przy takiej powierzchni prąd jest bardzo dobrym wyborem.
 32. 1 point
  To co linkujesz, jest małym domkiem, bardzo fajnym, nie garażem. to domek wielkości garażu. Ma ocieplenie, media, parę okien i inny standard niż garaż. Ale spokojnie, według mnie i tak wybudujesz go za mniej niz 100tys zł, nawet wliczając robociznę. Ale obstawiam, że na zakup dziaki będziesz musiał albo coś jeszce wygospodarować albo zmienić standard domku i na przykład sprawić sobie drewniany z kantówki - całkiem ładny, znajomi mają takie dwa, służą jako domki noclegowe - z montażem kosztuje taki domek wiele mniej niż murowany, nie wiem ile, zdaje się, że jakieś 30tys na gotowo. Ale nie masz w nim komina, ogrzewania nie masz, ocieplenia, masz dwoje okien i drzwi, a w środku jest izba plus łazienka, za to z kabiną kibelkiem i umywalką w cenie. Mój dom razem z działką i dokumentacjami kosztował jak dotąd 250tys zł. Ale nie zapłaciłem złotówki fachowcom. Sorki - rozdzielnicę budowlaną stawiał elektryk za 500zł w 2005 roku. Czeka mnie jeszcze wydatek rzędu 20tys zł albo 30tys, dokładnie nie wiem.
 33. 1 point
  Wiem, osoba świadoma może zejść na zawał, jak dojrzy do końca.
 34. 1 point
  No i nie ma ocieplenia dachu i wykończenia dachu od środka: - 60m2 wełny grub 15cm po 20zł/m2 = 1200zł I folia, gipskarton - jakieś 1000zł No, jeśli i działkę chcesz mieć w tej cenie, to nie dasz rady, choćby to były Bieszczady albo głęboka Suwalszczyzna.
 35. 1 point
  Hej, Karoool20, fajny ten domek Gdyby na szybko oszacować: - fundamenty: jakieś 12000zł - jeśli bez robocizny to masz tu zapas, a jeśli z robocizną, to pewnie 10000 wystarczy tu na styk - ściany: 10000zł z robocizną; pow ścian konstrukcyjnych to pewnie około 100m2 x 7 bloczków/m2r = 700 bloczków x 10zł = 7000zł - ocieplenie - dasz 20cm na 100m2, to wyjdzie 20m3 styropianu x 250zł/m3 = 5000zł + tynk zewnętrzny i robocizna: niech będzie że wydasz 15000zł - dach: konstrukcja + pokrycie wstępne + pokrycie finalne + robocizna: 4000 + 3000 + 8000 + 5000 = 20000zł - otwory: duże okno + okna + drzwi wejściowe: 4000 + 1500 +2500 = 8000zł - podłoga: pospółka + wylewka + ocieplenie 40m2 grubości 20cm+ wykończenie = 1500 + 2000 + 8*250zł = 5500zł Ile mamy? 70500zł. Co zostało do policzenia? - konstrukcja ścian wewnętrznych - ze 2000zł - tynki wewnętrzne - ze 2000zł - malowanie - 1000zł - instalacje - po 3000 zł na medium: woda + elektryka. = 6000zł Razem: 11000zł. Ile uzbieraliśmy? 81500zł Czego wciąż nie ma? - komin: 3000zł z robocizną - Ociepl komin! = 4000zł - osprzęt w domu: umywalka, kibelek, zlew, prysznic ze 2500zł W sumie: 88000zł + 15% na nieprzewidziane koszty wody, prądu, benzyny, piwo, jeść coś trzeba, kawę pić, kibelek powołać i czajnik = 13200zł Ergo: 101200zł Konkludując: wg mnie wydasz tę stówkę jak nic, ale wybudujesz się porządnie i z fasonem, a jeśli sam wiele zrobisz, to zostanie Ci jeszcze na zmianę samochodu. Ja, gdybym miał taki budżet, jak piszesz i ten projekt chciał budować, bez zastanowienia bym się brał do roboty, bo wg mnie jest dobrze. No ale pominąłem kozę; 5000zł i drewno do niej za jakieś 1200zł... Wg mnie zmieścisz się ze wszystkim. A jeśli się mylę, niech mnie inni prostują. Ściskam, PeZet Ale weź pozór, że moje szacunki są bardzo zgrubne, więc ich broń cię panbóg nie pokazuj ani handlarzom, ani robociarzom, bo mogą być za bardzo zawyżone. Wymagają korekty. Raczej chciałem na szybko oszacować. Nie liczyłem też wieńca i stropu, bo stropu pewnie nie ma, a wieniec zginie gdzieś w tych kosztach.
 36. 1 point
  To samo można powiedzieć o ciepłym montażu, ile w tym prawdy że coś to da? jedyny pewnik ciepłego montażu to wyższa cena.
 37. 1 point
  "Snieżka grunt" to nie preparat gruntujący, ale farba podkładowa o dużej gęstości zwierająca dużo wypełniacza (talk, glina) i pełni raczej funkcję wygładzenia podłoża (taka ciekła szpachla). Na podłożach chłonnych pod doborowe malowanie na surowe podłoże stosuje się rzadkie, "wodniste" grunty, które głęboko wnikają w strukturę tynku wzmacniając go i wyrównując chłonność powierzchni.
 38. 1 point
  A korek 4mm, wygluszenie 20 dB a 20mm korka akustycznego to 40-50dB mniej
 39. 1 point
  Dodatkowe mocowanie mechaniczne tzw. kołkowanie i konieczność jego stosowania zależy od kilku czynników jak np: nośność podłoża do którego będą mocowane płyty styropianowe, rodzaj stosowanego systemu ociepleń, wysokość budynku, itp. Jeżeli na powierzchniach ścian nie ma warstw osłabiających przyczepność klejonego styropianu w postaci starych łuszczących się tynków, farby, itp., to przy zastosowaniu kompletnego systemu ociepleń Termo Organika (wszystkie elementy systemu pochodzą od jednego producenta) i przy klejeniu płyt styropianowych przy pomocy kleju uniwersalnego TO-KU kołkowanie można pominąć. W przypadku nowobudowanego domu jak i w przypadku budynku docieplanego, ściany należy zagruntować przy pomocy gruntu uniwersalnego TO-GU, a następnie mocować płyty przy użyciu kleju uniwersalnego TO-KU. W tym przypadku „kołkowanie” styropianu też może zostać pominięte, o ile projektujący rozwiązanie nie podał szczegółów w projekcie. Prawidłowy sposób nanoszenia kleju jest dostępny w „Instrukcji Wykonania Ocieplenia Systemem Termo Organika” dostępna na stronie: https://termoorganika.pl/sites/default/files/Instrukcja-ETICS.pdf     Decyzje o użyciu kołków lub ich braku podejmuje kierownik budowy lub osoba odpowiedzialna za ten etap prac budowlanych, w oparciu o wytyczne zawarte w projekcie i zalecenia wykonawcze producenta kompletnego systemu ociepleń, którego rozwiązanie będzie zastosowane na budowie.
 40. 1 point
  Jakby ktoś chciał porady/informacji na temat budowy z Ytonga to chętnie podpowiem A kalkulator jaki by nie był trzeba brać na poprawke. Odpadu bowiem jest sporo jeśli nie chcemy murować na odwal. Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
 41. 1 point
  Każde rozwiązanie ma swoje przeznaczenie. Świetliki rurowe pozwalają doświetlić pomieszczenia w których nie zastosujemy standardowych okien dachowych. Rura światłonośna świetlików pozwala doprowadzić światło do pomieszczeń pozornie zamkniętych jak na poniższym schemacie: Pozdrawiam Konsultant FAKRO
 42. 1 point
  To właśnie jest sprawą podstawową. Służebność przejazdu. Rozwiązanie, które już w zalążku jest zapowiedzią konfliktów nie do rozwiązania. W życiu nie kupiłbym działki, która oferuje takie "wygody". Czyli cena działek będzie niska. Pozostałe warianty są niewiele lepsze. Bo cóż po udziałach ułamkowych, jeśli trafi się jedna czarna owca i zablokuje wszystko? Poza tym nie każdy będzie zainteresowany całą długością drogi. Ten z pierwszej działki nie bedzie zainteresowany naprawą drogi na końcu. Czyli znów przyszły konflikt. Optowałbym za wydzieleniem pasa na dojazd i oddanie go we władanie gminie. Żeby został drogą gminną. Takie rozwiązanie zastosowano w ubiegłym roku obok mnie. Gmina kupiła część działki mojego szwagra i jego sąsiadki, gdyż chciała wybudować "orlika" dla szkoły, a innej możliwości nie było. Ale sąsiadka straciłaby w ten sposób możliwość wyjazdu ze swojej działki, gdyż posesja jest długa i wąska, nie można nawrócić samochodem. Dlatego tuż za ogrodzeniem boiska wydzielono drogę o statusie drogi gminnej, tylko dla szwagra i sąsiadki. Oczywiście, szwagier i jego sąsiadka mają bardzo dobre relacje (ona jest kuzynką) i nie stawiałby żadnych przeszkód, aby jeździła czasem przez jego teren. Ale to jest rozwiązanie na przyszłość. Wartość działek zawsze jest większa gdy nie mają żadnych służebności.
 43. 1 point
  To urząd gminy, który opracował MPZP nie wie jak interpretować własne zapisy?
 44. 1 point
  Na takie traktowanie - nie tylko przez niego - solidnie zapracowałeś swoją tutaj działalnością Coż - taki jest zenek... Chyba już gdzieś to pisałem... Ooooo: Przydałoby się małe sorry
 45. 1 point
  Betonowych podłóg ciąg dalszy czyli poranne lanie z pompo gruszki. A w nocy zacieranie. Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
 46. 1 point
  Całkiem nieźle. Spawanie pierwsza klasa.
 47. 1 point
  Ja zrobiłem sam...
 48. 1 point
  Czym pomalowaną? Farba się trzyma? Jeśli farbą akrylową czy lateksową to ja zastosowałbym grunt polecany przez producenta nowej farby. Na to dałbym jedną warstwę białej farby i dalej 2 warstwy ecru. Nie dawaj farby podkładowej.
 49. 1 point
  Często też takie "udogodnienia" okazują się być dobrymi początkami złego. Trzeba pamiętać że to dużo elektroniki która niestety nie jest wieczna, a im więcej tego mamy, tym większe prawdopodobieństwo wielu irytujących problemów. Problemów których niestety sami nie będziemy w stanie zlokalizować i usunąć. Ale co kto lubi i faktycznie nic nie trzeba.
 50. 1 point
This leaderboard is set to Warszawa/GMT+02:00
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×
×
 • Utwórz nowe...