Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budujemy Dom - działka i dom

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  91
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  6

Budujemy Dom - działka i dom last won the day on października 9 2018

Budujemy Dom - działka i dom had the most liked content!

Reputacja

23 Neutralny

O Budujemy Dom - działka i dom

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Folia kubełkowa może mieć u góry wąski pas bez "kubełków". Pod folią widać chyba niebieski styropian typu fundament. Właściwa hydroizolacja ściany fundamentowej jest zapewne za nim, naniesiona na ścianę. Podstawowym zadaniem folii kubełkowej jest ochrona hydroizolacji np. z masy bitumicznej przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby powstać podczas zasypywania fundamentów, na ścianach fundamentowych bez ocieplenia. W przypadku ścian ocieplonych często nie ma potrzeby jej stosowania - to zależy od warunków gruntowych, nasadzeń itp.
 2. Jeśli było robione badanie gruntu (a powinno być) to wykonawca nie może się tłumaczyć tym, że to wina gruntu. Kontaktowałbym się z producentem oczyszczalni - zapewne może polecić jakiegoś fachowca działającego na tym terenie.
 3. Mi się podoba, ale może okazać się droższa od elewacji z nowej cegły. Za posegregowanie i oczyszczenie cegły podczas rozbiórki trzeba dodatkowo zapłacić (chyba, że zrobi się to samemu). Z jednej rozbiórki miałem cegłę z trzech czy czterech różnych cegielni - mocno różniącą się wymiarami. Murowanie z takiego materiału też jest droższe, więc wariant z nową cegłą w tym konkretnym przypadku wychodził taniej.
 4. Roboty, które zmieniają parametry techniczne lub użytkowe budynku (np. wymiana więźby), to przebudowa. Trzeba je zgłosić, załączając projekt budowlany (w zasadzie potrzebne są te same dokumenty, co przy pozwoleniu na budowę - cztery egzemplarze projektu wraz z wymaganymi uzgodnieniami, opiniami i oświadczeniem o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane). Jeśli przebudowa dachu spowoduje powiększenie obszaru oddziaływania budynku na posesje sąsiednie, niezbędne jest pozwolenie na budowę.
 5. Ważny jest układ względem stron świata - jeśli południe mamy na dole, to jak radzi @Elfir 3 lub 1. Z tych dwóch wybrałbym tę, która daje większe poczucie prywatności - biorąc pod uwagę położenie okien względem okien sąsiadów i to, czy w ogródku da się stworzyć jakiś prywatny kąt, niewystawiony na ich spojrzenia.
 6. Równo jest - ja bym chyba przykleił styrodur (są płyty o grubości 10 mm, chyba też 9 mm), a wcześniej dał tam taśmę do ciepłego montażu okien.
 7. Przecież i jeden i drugi będzie najpewniej posadowiony na betonowych fundamentach/płycie fundamentowej, które powinny być prawidłowo (zgodnie z projektem) izolowane przeciwwilgociowo/przeciwwodnie. A przy wyborze materiału na ściany znaczenie mogą mieć raczej zapisy planu zagospodarowania przestrzennego (poza oczekiwaniami i fantazją inwestora), niż wilgotność powietrza.
 8. Może komuś kiedyś przyda się krótkie wyjaśnienie, jak wygląda rozwiązanie takiej sprawy. W poziomie (jeden właściciel parteru, inny piętra) dom dzieli się ustanawiając odrębną własność samodzielnych lokali mieszkalnych, zgodnie z Ustawą o własności lokali. Najpierw trzeba uzyskać od starosty zaświadczenie o samodzielności lokalu, dopiero potem idzie się do notariusza lub sądu. Do lokalu mogą przynależeć pomieszczenia przynależne: strych, piwnica, komórka, garaż itp. Nawet jeśli do niego nie przylegają lub są położone poza budynkiem - wystarczy, że są w granicach działki. Dz
 9. Tu nic się nie zmieniło. Zgodnie z przepisami plac budowy musi być oznaczony tablicą informacyjną. Takie stanowisko zajął także Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Na tablicy należy umieścić wszystkie informacje/dane wyszczególnione w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Jest to motywowane względami bezpieczeństwa - jeśli np. przypadkowy przechodzień zauważy, że na budowie wybuchł pożar, od razu będzie wiedział, do kogo zadzwonić.
 10. Gminna może być ewidencja zabytków, tę prowadzi wójt/burmistrz/prezydent miasta. Rejestr zabytków prowadzi wojewódzki konserwator zabytków. Pierwsza lista jest zwykle obszerniejsza (dom może być w gminnej ewidencji zabytków, co nie zawsze oznacza, że jest w rejestrze). Wpis do rejestru zabytków daje pewne korzyści (możliwość uzyskania dotacji na remont czy zwolnienia z podatku od nieruchomości - pod pewnymi warunkami oczywiście), ale też nakłada na właściciela zabytku mnóstwo ograniczeń. Od niedawna o przyznaniu podobnych korzyści właścicielom budynków wpisanych do gminnej ewidencji
 11. Płatwi nie widać na tych zdjęciach, wchodzi w ścianę zewnętrzną (tę z oknem) zapewne gdzieś nad początkiem pęknięcia, nad podwieszonym sufitem. Znaczy, najpierw trzeba ustalić czy dach wykonano zgodnie z projektem.
 12. Jak pisali przedmówcy to efekt nieprawidłowego łączenia murowanych ścian i karton-gipsu - zalecane jest połączenie ślizgowe. To niedoróbka i wada estetyczna, nie większy problem. Podobnie jest chyba z pionowym pęknięciem obok okna na dole - wygląda, jakby odspajała się obróbka glifu. To też raczej kwestia kiepskiego wykonawstwa, a nie jakiś istotny problem. Choć oczywiście trzeba naprawić - słałbym oficjalne pismo do dewelopera z dokładnym opisem usterek, żądaniem wyjaśnienia dlaczego powstały i wskazania terminu naprawy. I jeszcze to pęknięcie na ścianie zewnętrznej:
 13. To artykuł redakcyjny, żaden tekst sponsorowany. Opisaliśmy bramy o zbliżonych parametrach: wszystkie mają takie same wymiary (szerokość 250 cm, wysokość 220-225 cm), panele wypełnione pianą PUR zbliżonej grubości (40-45 mm lub 60 mm), napędy zamykające je z podobną prędkością (14-18 cm/s).
 14. Handlowiec w składzie budowlanym czy dekarz nie powinni mieć z tym problemu.
×
×
 • Utwórz nowe...