Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - działka i dom

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  27
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  5

Budujemy Dom - działka i dom last won the day on kwietnia 18

Budujemy Dom - działka i dom had the most liked content!

Reputacja

12 Neutralny

O Budujemy Dom - działka i dom

 • Ranga
  Profesjonalista
 1. Szpaler drzew - zasłona od sąsiada

  Pergola to dobry trop, także jako rodzaj zadaszenia, bo latem na południowym tarasie cień będzie na wagę złota. Gęste rośliny wiecznie zielone od strony południowego sąsiada mogą natomiast mocno zacienić ogród. Ja bym proponował modrzew - swojski, majestatyczny, chyba pasowałby do okolicy. Dość szybko rośnie, co prawda wysoko, ale za to w sezonie ładnie się zazieleni a zimą zgubi igły i dopuści słońce do domu.
 2. Problem z narożnikiem domu

  Może jeszcze tak: skoro woda z rury spustowej jest odprowadzana do studzienki, to gdzieś pod kostką, zaraz obok ściany jest kolano. Jeśli połączenie się rozszczelniło, to mamy tam sporo wody. Problem pojawia się po zimie, bo wtedy ta woda nie ma gdzie uciec - grunt może być nierozmarznięty, odparować też nie da rady, bo od góry ogranicza ją szczelnie ułożona kostka brukowa. Jeśli izolacja przecwiwilgociowa jest uszkodzona/ zbyt nisko /miejscowo jej nie ma - wilgoć idzie w ścianę.
 3. działka przy lesie - dylemat kupna

  Moi rodzice mieszkają w domu, który stoi jakieś 120 m od dużej sali weselnej. Oddzielają ich od niej dwie posesje z domami jednorodzinnymi, mała osiedlowa uliczka i pusta działka (obok domu weselnego). Są fajerwerki, latem nawet muzyka na zewnątrz - ale przy tej odległości to nie jest uciążliwe sąsiedztwo. Jak będzie w tym przypadku? Ulica Polna tworzy coś na kształt tunelu między ścianami lasu, może też stać się głównym traktem spacerowym dla weselników. Domy weselne są dwa, ale za to zwrócone - zdaje się - w kierunku głównej drogi, co może mieć kluczowe znaczenie, gdy idzie o doznania dźwiękowe. W każdym razie, dom weselny w odległości 120 m w naszym przypadku nie jest problemem. Dużo bardziej uciążliwe są imprezy, które kilka razy w roku urządzają w swoim ogródku młodzi i nie znający umiaru sąsiedzi zza płota.
 4. Przemieszczenie drzwi w ścianie nośnej

  O podciągach i przebijaniu otworów na nowe drzwi pisaliśmy w marcowym numerze: https://www.budujemydom.pl/sciany-wewnetrzne/25037-wyburzanie-scian-czyli-zmiana-ukladu-wnetrz-w-domu-z-lat-70
 5. Planowanie kolejności robót - ruszamy z budową

  Dzień dobry, to dość obszerny tekst w którym stropy prefabrykowane są tylko wspomniane, a nie omawiane szczegółowo. Nie znajduję w nim informacji, że stropy ani że Owszem, stropy prefabrykowane można układać bez użycia podpór. Tu można zobaczyć, jak to się robi: http://www.konbet.com.pl/LEKKI_STROP_PANELOWY_SMART,1616.html I jeszcze jedno: Stropów nie należy wykonywać na podstawie czyichś rad, tylko dokładnie tak, jak to opisuje projekt.
 6. Szeregówka

  Te 12 m to minimalna szerokość działki, na której w tym konkretnym przypadku można wybudować dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej (czyli potocznie "połówkę" bliźniaka). W cytowanym fragmencie planu miejscowego w ogóle nie ma mowy o możliwości zabudowy szeregowej. Budowa i sprzedaż domów to działalność deweloperska - pytanie, czy czy warto się w nią angażować, jeśli nawet odpowiedzi na najprostsze pytania trzeba szukać na forum?
 7. Kupno działki- udział w drodze

  Jak sprawdzić, czy ustanowiono służebność - najprościej zapytać sprzedającego, bezpieczniej przejrzeć księgę wieczystą działki z drogą (służebności wpisuje się w dziale III). Jak ustanowić służebność przesyłu mediów - notarialnie, do notariusza muszą pofatygować się jednocześnie wszyscy właściciele nieruchomości. Niektórzy dostawcy mediów mają swoje formułki na okazję ustanowienia służebności (trzeba pytać w lokalnym zakładzie energetycznym, wodociągach i gazowni) - dobrze, żeby w treści aktu notarialnego pojawiły się właśnie one (służebność przesyłu ustanawia się na rzecz konkretnej firmy, będącej właścicielem urządzeń przesyłowych). Warto też wcześniej ustalić, kto płaci za notariusza.
 8. Kupno działki- udział w drodze

  Dzień dobry, Co do ceny udziału w drodze prywatnej, stanowiącej jedyny dojazd do sprzedawanej działki - dobrą praktyką jest po prostu uzgodnienie ceny za działkę i rozbicie jej w akcie notarialnym na 2 części: za działkę i za udział w drodze (ta kwota może być symboliczna). Trudno uzasadnić dodatkową opłatę za udział w drodze, bo działka bez dostępu do drogi publicznej z punktu widzenia kogoś, kto myśli o budowie, jest bezwartościowa. Od działki, która w praktyce jest drogą dojazdową, będziecie płacić podatek od nieruchomości w takiej wysokości, jak od waszego gruntu, stosownie do wielkości udziału. Sami będziecie ją odśnieżać, utwardzać, oświetlać... Nie możesz nikogo zmusić do partycypowania w kosztach tych robót. BARDZO WAŻNE! Na poprowadzenie mediów przez prywatną działkę (w tym przypadku będącą drogą dojazdową), muszą wyrazić zgodę wszyscy jej właściciele! Najlepiej rozwiązać to tak, że u notariusza, przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży działki, każdy kolejny właściciel udziału w drodze, ustanowi służebność przesyłu mediów na rzecz firm je dostarczających (zakładu energetycznego, gazowni, wodociągów). W przeciwnym razie możecie mieć problem, bo np. ktoś nie zgodzi się na przeciągnięcie mediów, albo wyjechał za granicę i będziecie czekali na jego zgodę parę lat. Gdy chodzi o działkę z ustanowioną służebnością przejazdu i przechodu - to jej właściciel płaci za nią podatek.Od was może zażądać opłaty za ustanowienie służebności, odśnieżanie/utrzymanie drogi w należytym stanie, będzie po waszej stronie.
 9. Co zmienić aby poprawić wentylację

  Za prawidłowy poziom wilgotności w domu uznaje się 30-65%, człowiek czuje się najlepiej, gdy wynosi 40-60%.
 10. Wilgotność w mieszkaniu

  Czy Szanowny Forumowicz mógłby spróbować przeczytać ze zrozumieniem / zrozumieć to, co komentuje przed wrzuceniem kolejnego posta?
 11. Wilgotność w mieszkaniu

  To akurat nieprawda. Przecieki z dachu czy podciąganie wody z gruntu nie są niezbędne, żeby zagrzybić pomieszczenie. Kluczowa jest sprawna/wydajna wentylacja. Jak nie będzie działać (bo na zimę nawiewniki zostaną zamknięte, a kratki wentylacyjne zatkane, żeby nie ciągnęło), to grzyby się pojawią i bez przecieków. Zatem - jeśli dbasz o wentylację - jak radzili przedmówcy, nie przejmuj się nadmiernie. U mnie w domu tej jesieni wilgotność przekracza 70%, a problemów z grzybami nigdy nie było.
 12. Perypetie budowlane Solange :)

  Też mieliśmy taki problem. Rozwiązanie tymczasowe (jeśli kocioł jest zamontowany): może da się wymienić palnik i podłączać 11kg butle z propan-butanem? Ja miałem takie trzy i wymieniałem je na okrągło.
 13. Zakup działki

  W niektórych przypadkach umowa przedwstępna zawarta notarialnie zdecydowanie lepiej zabezpiecza interesy kupującego nieruchomość. Umożliwia bowiem wpisanie roszczenia do księgi wieczystej.
 14. Ring: 6 różnic między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną

  Gdy dom stoi w mieście, to za oknem zamiast śpiewu ptaków może być hałas i chmura spalin. Wtedy wentylacja mechaniczna ma sens. Jak inwestor chce maksymalnie ograniczyć straty ciepła, to rekuperator też jest dobrym pomysłem. Ale pewnie - w domu stojącym w ogrodzie albo wśród pól będzie przyjemniej, gdy przez szeroko otwarte okna wpuścimy do środka powietrze pachnące maciejką czy skoszoną trawą.
 15. Dom Bezpieczny z pracowni Roberta Koniecznego. Dlaczego i jak powstał?

  Drobna uwaga do zdjęć wklejonych przez Zenka - czwarte (licząc od dołu) przedstawia nie Dom Bezpieczny, a Dom Aatrialny. Też z pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W 2006 r. w konkursie World Architecture News właśnie ten dom uznano za najlepszy na świecie.
×