Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

Budujemy Dom - działka i dom

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  10
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  3

Reputacja

5 Neutralny

O Budujemy Dom - działka i dom

 • Ranga
  Profesjonalista
 1. Mamy w ogródku pigwowiec - bardzo ładnie kwitnie, a jesienią można zbierać owoce na nalewki. Nie sadziłbym zbyt blisko mniejszych roślin - pigwowiec jest dość ekspansywny i bardzo gęsto odbija od korzeni. Niestety, jest wrażliwy na przymrozki - na początku tygodnia mróz zniszczył nam większość kwiatów.
 2. Dzień dobry, zabiorę głos trochę z poczucia odpowiedzialności za tych, którzy nie są fachowcami, a na forum szukają porad i wiedzy. Mamy tu swobodę wypowiedzi, ale może warto zastanowić się chwilę przed zamieszczaniem takich wpisów, jak ten zenkowy okraszony zdjęciem z TVP 3 Kraków? Bo po co ludzi wprowadzać w błąd? Dlaczego rzecz zwróciła moją uwagę? Bo ten materiał budowlany, którego mogło brakować w PRL-u to stal, nie żelazo. Budynek, z którego zdmuchnęło dach z pewnością był nowy - ale pod koniec lat 70-tych, może na początku 80-tych. Ma wieniec stropowy, więc jak zdjęcie ma dowodzić, że dachy odlatują, gdy nie ma wieńca?
 3. Montaż ciepły i warstwowy, które pojawiają się w dyskusji, opisujemy dość dokładnie w ostatnim numerze BD. Zainteresowanych zapraszam tu: http://www.budujemydom.pl/okna-i-drzwi/13414-cieply-montaz-okien-co-to-jest Trzeba jeszcze dodać, że choć właściwe stosowanie taśm jest niewątpliwie korzystne, gdy idzie o izolacyjność termiczną styku muru z ościeżnicą, to tynkarze zwracają uwagę, że otynkowanie ościeża oklejonego taśmą może być problematyczne.
 4. Mnóstwo firm wywozi odpady budowlane - jeśli jest ich dużo, można zamówić kontener 7 m3, cena około 300 zł. Najlepiej znaleźć firmę z okolicy wpisując w wyszukiwarkę np. wywóz gruzu. Na mniej śmieci wystarczy big bag - taki worek o pojemności 1,5 m3. Żeby było tanio/bezkosztowo śmieci można podzielić i np. metalowe samodzielnie zawieźć do skupu - jeszcze parę groszy zarobisz. Niepotrzebne deski/inne materiały budowlane można komuś oddać/odsprzedać. Większość rzeczy przyjmą bezpłatnie w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych (masz w gminie) - ale trzeba zorganizować transport. Czasami tzw. gabaryty (czyli np. stare meble) zabierze za darmo firma, z którą masz umowę na wywóz śmieci. Ale skarbów ślubnego może lepiej nie ruszać ?
 5. Izolacyjność akustyczną określa współczynnik Rw­ wyrażany w decybelach (dB). Im wyższy, tym okno lepiej tłumi dobiegające z zewnątrz hałasy. Standardowe okna mają Rw między 30 a 32 dB. W budynkach przy ruchliwej ulicy niezbędne będą okna o współczynniku wyższym, np. 40 dB. Trzeba też pamiętać, że nawiewnik zamontowany w oknie mocno obniża jego dźwiękochronność.
 6. Ściany odkurzamy i myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu (nie stosujemy zawierających nabłyszczacze płynów do mycia naczyń) – dobrze sprawdzi się mydło malarskie. Dokładnie czyścimy narożniki i łączenia ścian z sufitem. Drobne uszkodzenia wypełniamy zaprawą gipsową lub szpachlówką do tynku. Pęknięcia warto poszerzyć, pogłębić i zwilżyć przed uzupełnieniem. Plamy usuwamy wodą z mydłem malarskim i zamalowujemy farbą izolującą. Wyczyszczone ściany gruntujemy – co zwiększa przyczepność farby i zmniejszając chłonność podłoża, redukuje jej zużycie.
 7. Podniesienie poziomu działki to dodatkowy koszt, trzeba je też uwzględnić w projekcie budowlanym. My podnosiliśmy, bo sąsiedzi, którzy wybudowali się wcześniej mocno podnieśli, a drogowcy zrobili ulicę na nasypie, 0,5 m powyżej poziomu terenu. Najlepiej podnosić po zrobieniu fundamentów. Najważniejsze - woda spływająca z Twojej działki nie może zalewać sąsiadów.
 8. To obowiązek, który artykuł 62. prawa budowlanego nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu. Zaświadczenia są też potrzebne do ubezpieczenia. Jeśli - odpukać - przytrafi się pożar, a nie mamy zaświadczenia o przeglądzie kominiarskim, to mimo opłaconego ubezpieczenia z odszkodowania nici.
 9. Tekst jest co prawda z poprzedniego roku, ale na forum chyba się nie pojawił, a wyliczenia są dość dokładne: http://www.budujemydom.pl/budowa-krok-po-kroku/22433-co-jest-drozsze-dom-czy-mieszkanie
 10. Hormann oferuje też drzwi marki Schorghuber, które także można było obejrzeć w Monachium. Generalnie są to drzwi do hoteli, szpitali, przedszkoli, ale inwestorom z grubym portfelem mogą się spodobać.