Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - działka i dom

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  76
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  6

Budujemy Dom - działka i dom last won the day on października 9 2018

Budujemy Dom - działka i dom had the most liked content!

Reputacja

19 Neutralny

O Budujemy Dom - działka i dom

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Handlowiec w składzie budowlanym czy dekarz nie powinni mieć z tym problemu.
 2. Tu liczyliśmy coś takiego: https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/a/844-porownanie-kosztow-dachu-3-warianty Ceny mniej więcej sprzed roku i dla dachówki, ale widać różnicę.
 3. Sprawdziłbym jeszcze, czy w księdze wieczystej jest wpisana służebność przesyłu na rzecz zakładu energetycznego - czy, ewentualnie jak, ogranicza możliwość zabudowy/korzystania z działki.
 4. Nie, działka nabyta przed ślubem wchodzi do majątku osobistego/odrębnego. Dom, który zostanie na niej zbudowany (nawet jeśli zbudujecie go wspólnie) będzie należał tylko do właściciela działki (czyli męża). Żeby nieruchomość należała do obojga, mąż może po ślubie podarować żonie notarialnie połowę działki. To zupełnie tak nie działa.
 5. Linia zabudowy od drogi asfaltowej (to ta działka ma numer 692/2). Dalej generalnie interpretacja właściwa, przy czym wysokość do okapu liczy się do dolnej krawędzi dachu. Gmina nie musi przejąć wydzielonej drogi, a taki prywatny dojazd w przyszłości może być źródłem problemów (nie musi). Przy zakupie notarialnie należy ustanowić na czas nieoznaczony służebność przechodu i przejazdu oraz - co ważne - służebność przesyłu mediów na rzecz konkretnych firm je dostarczających (zakładu energetycznego, gazowni, wodociągów). Utrzymanie takiej drogi w należytym stanie należy do jej użytkowników, a właściciel może chcieć opłaty za ustanowienie służebności. Czy nie byłoby lepiej, gdyby nabywcy działek (I, II, III) razem z działką za symboliczną opłatą nabywali 1/3 udziału w działce dojazdowej?
 6. W pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8. Oba pokoje spełniają ten warunek z zapasem. Z oknami dachowymi będzie jaśniej, ale przy takiej ekspozycji latem także dużo cieplej. Do poczytania: https://budujemydom.pl/stan-surowy/okna-i-drzwi/a/17-wybieramy-okna-dachowe-jakie-rodzaje-sa-dostepne-na-rynku
 7. Jak już napisano, wentylacja w łazience jest niezbędna. "Dorobienie małego kominka w dachu" to jednak zwykle rozwiązanie dalekie od dobrego. Mały znaczy krótki, czyli ciąg będzie słaby, albo żaden. Zimą może się odwrócić, czyli kominek będzie zasysał do środka mroźne powietrze z zewnątrz, a nie odprowadzał zużyte. Komfort korzystania z wychłodzonej łazienki - taki sobie.
 8. Rysunek jest może zbyt uproszczony. Murowana ściana sąsiada jest posadowiona na warstwie ubitego, ceglanego gruzu - budynek jest z lat 30-tych ubiegłego wieku, tak wtedy budowano. Grubość warstwy ubitego gruzu odpowiada wysokości betonu podkładowego po stronie części dobudowywanej - fundamenty obu połówek są zatem posadowione na tej samej głębokości.
 9. 800 m2 to nie mało, ale ok. - wszystko jest względne. Natomiast wąska to ta działka zdecydowanie nie jest - przepisy uznają za wąską taką, która ma do 16 m szerokości.
 10. Nie - płacisz przecież za wiedzę, kupując projekt i zatrudniając kierownika budowy. Z wieńca zalanego już stropu piwnicy powinny być wyprowadzone startery pod żelbetowe słupki wykusza. Ich brak to ewidentny błąd i jeśli kierownik go nie zauważył, to źle to świadczy o jego kompetencjach. Jeśli w dodatku to on jest autorem/współautorem projektu, masz problem. Zwykle w projekcie jest część wykonawcza, a w niej m. in. dokładne rysunki zbrojeń stropów i trudnych detali. Czy w tym wypadku ktoś w ogóle przeliczał część konstrukcyjną? Radzę poszukać fachowca z uprawnieniami, który na miejscu zweryfikuje to, co zrobiono dotychczas, nim roboty ruszą dalej.
 11. Porządkując nieco: Za realizację Programu Czyste Powietrze odpowiadają Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Bank Ochrony Środowiska. Wnioskodawcy, którzy nie mogą skorzystać z wprowadzonej od 1 stycznia 2019 ulgi termomodernizacyjnej oraz budujący nowe domy, dostaną dopłaty w wysokości ustalonej, gdy ruszał program. Dotacja na poziomie 90% należy się więc inwestorom, których miesięczny dochód nie przekracza 600 zł netto na osobę w gospodarstwie domowym. Każde dodatkowe 200 zł na osobę obniża poziom finansowania o 10%. Przy dochodach powyżej 1600 zł netto/os., dotacja wynosi maksymalnie 30%. Jeśli wnioskodawca (rozliczając się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem), może skorzystać z nowej ulgi termomodernizacyjnej, rzecz się komplikuje. Dwie grupy o najniższych dochodach (do 600 i do 800 zł netto/os. w gospodarstwie domowym) nadal otrzymają dotację odpowiednio do 90 lub 80%. Pozostałym dotacja spada, ale stratę (w porównaniu z tabelą sprzed zamian) ma wyrównać ulga podatkowa. Przy dochodach powyżej 1600 zł/os. robi się jeszcze bardziej zawile: dotacja może wynieść 15 lub 18%, albo nie przysługuje wcale, w zależności od dochodów rocznych. Obowiązująca od 1 stycznia 2019 r. ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od dochodu do 53 tys. zł, wydanych na termomodernizację budynku jednorodzinnego. Mogą z niej skorzystać podatnicy opłacający PIT według skali, przedsiębiorcy płacący liniowy PIT, a także ryczałtowcy. Ulga przysługuje tylko przy remoncie, nie da się z niej korzystać, budując nowy dom. Dokładniej piszemy o tym tutaj: https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/22767-sposoby-walki-ze-smogiem-w-polsce-czyli-program-czyste-powietrze
 12. Jeśli inwestor zapłacił za projekt konstrukcji, to powinien dostać rysunki wykonawcze. I tam znajdzie odpowiedź na postawione na początku pytanie. To wszystko się liczy, nie zgaduje.
 13. Zgodnie z Warunkami technicznymi w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej dopuszcza się sytuowanie budynku ścianą bez okien i drzwi w odległości mniejszej niż 3 m i nie mniejszej niż 1,5 m na działce budowlanej o szerokości do 16m.
 14. Co się zmieniło? Pojawiła się nowa kategoria uprawnionych do dopłat - właściciele lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, wydzielonych w budynkach jednorodzinnych. Ubiegających się o dotacje podzielono na 2 główne grupy: pierwsza to ci, którzy nie mogą skorzystać z wprowadzonej z początkiem roku ulgi termomodernizacyjnej oraz budujący nowe domy, druga - ci, którzy (rozliczając się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem) mogą skorzystać z ulgi. Grupę pierwszą obowiązuje tabela dopłat sprzed zmian. W przypadku grupy drugiej rzecz się komplikuje - inwestorom o najniższych dochodach (do 600 i do 800 zł netto/os. w gospodarstwie domowym) nadal przysługują dotacje odpowiednio do 90 lub 80%. Pozostałym dopłata spada, ale stratę (w porównaniu do tabeli sprzed zamian) ma wyrównać ulga termomodernizacyjna. Przy dochodach powyżej 1600 zł/os. robi się jeszcze bardziej zawile: dotacja może wynieść 15 lub 18%, albo nie przysługuje wcale, w zależności od dochodów rocznych. Obie tabele w Załączniku o zmianach ze strony NFOŚiGW: http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1359,nabor-wnioskow-w-programie-czyste-powietrze-wznowiony.html A gdy idzie o ocieplenie: dopłata przysługuje tylko do docieplenia budynku już użytkowanego, pod warunkiem wymiany źródła ciepła na spełniające wymogi Programu.
 15. Pół roku jak na sprzedaż działki to nie jest jeszcze długo. Może też towar nie jest szczególnie atrakcyjny? Na pierwszy rzut oka: działki na odludziu, w szczerym polu, a kształt taki sobie (wąskie). Mocno zadrzewione (są warunki zabudowy/plan zagospodarowania?), do publicznego transportu daleko, dojazd od drogi publicznej nieutwardzony i najpewniej prywatny. To i muszą poczekać na amatora. Czy agent wie, za ile sprzedają się działki w okolicy?
×
×
 • Utwórz nowe...