Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

Budujemy Dom - działka i dom

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  13
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  3

Reputacja

4 Neutralny

O Budujemy Dom - działka i dom

 • Ranga
  Profesjonalista
 1. Dom Bezpieczny z pracowni Roberta Koniecznego. Dlaczego i jak powstał?

  Drobna uwaga do zdjęć wklejonych przez Zenka - czwarte (licząc od dołu) przedstawia nie Dom Bezpieczny, a Dom Aatrialny. Też z pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W 2006 r. w konkursie World Architecture News właśnie ten dom uznano za najlepszy na świecie.
 2. Jak wygląda nowoczesny dom na zamówienie?

  Nie musi się podobać wszystkim - ludzie mają różne gusta . A co do wmawiania ludziom, że to nowoczesne - za Słownikiem Języka Polskiego: nowoczesny to tyle co współczesny, właściwy nowym czasom. Co więc Twoim zdaniem jest nowoczesne ?
 3. Dom za półtora miliona złotych.

  1,5 mln to duża kwota, szczególnie za połówkę bliźniaka, to fakt. Ale w Warszawie i okolicach ( a także innych dużych miastach, np. we Wrocławiu), to nic nadzwyczajnego. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia "sprzedam dom" na dowolnym portalu. Można też zobaczyć, z czego ta cena wynika. Po pierwsze, Inwestor kupił dom z działką - a ta w Warszawie może kosztować więcej, niż cała budowa domu 100 km od stolicy. Po drugie, kupił go od dewelopera, co zawsze wychodzi drożej, niż samodzielna budowa. Po trzecie, zwróćcie uwagę na wykończenie: elewacja z drewna egzotycznego, okna P4, zabudowa w kuchni - fornir z z dębu bagiennego, wyspa i blat z granitu brazylijskiego, schody ze spieku, itd. - to wszystko słono kosztuje.
 4. posadzenie krzewow

  Mamy w ogródku pigwowiec - bardzo ładnie kwitnie, a jesienią można zbierać owoce na nalewki. Nie sadziłbym zbyt blisko mniejszych roślin - pigwowiec jest dość ekspansywny i bardzo gęsto odbija od korzeni. Niestety, jest wrażliwy na przymrozki - na początku tygodnia mróz zniszczył nam większość kwiatów.
 5. Wichury - i zniszczone dachy

  Dzień dobry, zabiorę głos trochę z poczucia odpowiedzialności za tych, którzy nie są fachowcami, a na forum szukają porad i wiedzy. Mamy tu swobodę wypowiedzi, ale może warto zastanowić się chwilę przed zamieszczaniem takich wpisów, jak ten zenkowy okraszony zdjęciem z TVP 3 Kraków? Bo po co ludzi wprowadzać w błąd? Dlaczego rzecz zwróciła moją uwagę? Bo ten materiał budowlany, którego mogło brakować w PRL-u to stal, nie żelazo. Budynek, z którego zdmuchnęło dach z pewnością był nowy - ale pod koniec lat 70-tych, może na początku 80-tych. Ma wieniec stropowy, więc jak zdjęcie ma dowodzić, że dachy odlatują, gdy nie ma wieńca?
 6. Chata wujka Tomka ;)

  Montaż ciepły i warstwowy, które pojawiają się w dyskusji, opisujemy dość dokładnie w ostatnim numerze BD. Zainteresowanych zapraszam tu: http://www.budujemydom.pl/okna-i-drzwi/13414-cieply-montaz-okien-co-to-jest Trzeba jeszcze dodać, że choć właściwe stosowanie taśm jest niewątpliwie korzystne, gdy idzie o izolacyjność termiczną styku muru z ościeżnicą, to tynkarze zwracają uwagę, że otynkowanie ościeża oklejonego taśmą może być problematyczne.
 7. Otoczenie wokół domu

  Mnóstwo firm wywozi odpady budowlane - jeśli jest ich dużo, można zamówić kontener 7 m3, cena około 300 zł. Najlepiej znaleźć firmę z okolicy wpisując w wyszukiwarkę np. wywóz gruzu. Na mniej śmieci wystarczy big bag - taki worek o pojemności 1,5 m3. Żeby było tanio/bezkosztowo śmieci można podzielić i np. metalowe samodzielnie zawieźć do skupu - jeszcze parę groszy zarobisz. Niepotrzebne deski/inne materiały budowlane można komuś oddać/odsprzedać. Większość rzeczy przyjmą bezpłatnie w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych (masz w gminie) - ale trzeba zorganizować transport. Czasami tzw. gabaryty (czyli np. stare meble) zabierze za darmo firma, z którą masz umowę na wywóz śmieci. Ale skarbów ślubnego może lepiej nie ruszać ?
 8. Izolacyjność akustyczną określa współczynnik Rw­ wyrażany w decybelach (dB). Im wyższy, tym okno lepiej tłumi dobiegające z zewnątrz hałasy. Standardowe okna mają Rw między 30 a 32 dB. W budynkach przy ruchliwej ulicy niezbędne będą okna o współczynniku wyższym, np. 40 dB. Trzeba też pamiętać, że nawiewnik zamontowany w oknie mocno obniża jego dźwiękochronność.
 9. Ściany odkurzamy i myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu (nie stosujemy zawierających nabłyszczacze płynów do mycia naczyń) – dobrze sprawdzi się mydło malarskie. Dokładnie czyścimy narożniki i łączenia ścian z sufitem. Drobne uszkodzenia wypełniamy zaprawą gipsową lub szpachlówką do tynku. Pęknięcia warto poszerzyć, pogłębić i zwilżyć przed uzupełnieniem. Plamy usuwamy wodą z mydłem malarskim i zamalowujemy farbą izolującą. Wyczyszczone ściany gruntujemy – co zwiększa przyczepność farby i zmniejszając chłonność podłoża, redukuje jej zużycie.
 10. Podniesienie terenu przed budową domu

  Podniesienie poziomu działki to dodatkowy koszt, trzeba je też uwzględnić w projekcie budowlanym. My podnosiliśmy, bo sąsiedzi, którzy wybudowali się wcześniej mocno podnieśli, a drogowcy zrobili ulicę na nasypie, 0,5 m powyżej poziomu terenu. Najlepiej podnosić po zrobieniu fundamentów. Najważniejsze - woda spływająca z Twojej działki nie może zalewać sąsiadów.
 11. jak często czyścicie komin?

  To obowiązek, który artykuł 62. prawa budowlanego nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu. Zaświadczenia są też potrzebne do ubezpieczenia. Jeśli - odpukać - przytrafi się pożar, a nie mamy zaświadczenia o przeglądzie kominiarskim, to mimo opłaconego ubezpieczenia z odszkodowania nici.
 12. ile kosztuje życie w domu jednorodzinnym?

  Tekst jest co prawda z poprzedniego roku, ale na forum chyba się nie pojawił, a wyliczenia są dość dokładne: http://www.budujemydom.pl/budowa-krok-po-kroku/22433-co-jest-drozsze-dom-czy-mieszkanie
 13. Hormann oferuje też drzwi marki Schorghuber, które także można było obejrzeć w Monachium. Generalnie są to drzwi do hoteli, szpitali, przedszkoli, ale inwestorom z grubym portfelem mogą się spodobać.