Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budujemy Dom - działka i dom

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  104
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  6

Budujemy Dom - działka i dom last won the day on października 9 2018

Budujemy Dom - działka i dom had the most liked content!

Reputacja

25 Neutralny

O Budujemy Dom - działka i dom

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. tu się tym zajmowaliśmy: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/6249-pionowy-i-poziomy-podzial-domu
 2. Wydaje się, że budynek stoi w granicy działki - będzie zatem potrzebne pozwolenie na rozbiórkę, projekt rozbiórki, kierownik...
 3. Niekoniecznie, przy tradycyjnym układzie warstw czasami też stosuje się balast. Odpowiedzi na te pytania powinien dać projekt, ewentualnie projektant, bo tylko on wie co zaplanował i przeliczył.
 4. Ten wpis wskazuje niestety na brak dość podstawowej wiedzy o dachach płaskich - może lepiej nie udzielać porad w takiej sytuacji?
 5. W sumie to nie zawsze - na płaskich dachach balastowych termoizolacji się nie mocuje. Od góry wszystkie warstwy dachu obciąża balast, czyli np. warstwa żwiru, gleby... Ale tu jedynym balastem będzie ten taras - pytanie, czy tak to widział i przeliczył projektant? Jeśli nie, to ta uwaga może być słuszna: Moim zdaniem, projektant powinien wskazać, czy zaprojektował dach balastowy, czy jego warstwy mają być jakoś mocowane. Jest coś takiego jak siła ssąca wiatru - attyka ją zmniejsza, ale nie eliminuje.
 6. A jak dekarz od piasku chce mocować ocieplenie? Czy w projekcie opisano rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe? Przy warstwach dachu powinno być napisane np. papa podkładowa samoprzylepna, co wskazuje na sposób mocowania. Jeśli nie ma takich informacji, pytałbym autora projektu. Niecka nie jest wielkim problemem - to w gruncie rzeczy drobiazg, z którym można sobie poradzić na różne sposoby. Kluczowe jest to, czy dekarz jest fachowcem i czy ma doświadczenie w wykonywaniu dachów płaskich. Jeśli w projekcie są braki - tym bardziej. A co na to wszystko kierownik budowy? Może wa
 7. Takie rozwiązanie się stosuje - brak betonowej warstwy dociskowej nie jest niczym nadzwyczajnym. W projekcie powinien być wskazany sposób mocowania termoizolacji - mocowanie mechaniczne, klejenie... Przecież tam idzie twardy styropian, przynajmniej typu dach/podłoga, np. taki jak w garażu pod wylewkę. Dlatego te warstwy powinny być jakoś mocowane.
 8. To nawiewniki, które w budynkach z wentylacją grawitacyjną zapewniają dopływ świeżego powietrza. Jak są zapchane, to jak powietrze jest doprowadzane do mieszkania? A jak nie ma wymiany powietrza, to pojawią się bóle głowy, zmęczenie itp. Zimą wilgotność na poziomie 40-50% jest prawidłowa, więc może problemem jest nie tyle (albo nie tylko) suchość powietrza, co brak wentylacji.
 9. Budynek nie spełnia warunków planu miejscowego: kąt nachylenia połaci to 25° (dopuszczalne nie mniej niż 30° i nie więcej niż 50°), wysokość ścianki kolankowej to 2,20 m (dopuszczalne 1,20 m). Gdy chodzi o kształt dachu (chociaż to i tak bez znaczenia, bo budowy tego domu ten konkretny plan nie dopuszcza), rzecz jest ciekawa: dach dwuspadowy ma dwie połacie, tu jest ich więcej. Z drugiej strony w dachu wielospadowym połacie się krzyżują, a tu nie - może zatem można by uznać, że mamy tu kilka dachów dwuspadowych na różnych częściach budynku?
 10. Formalności też jak przy budowie nowego domu + ekspertyza techniczna stanu konstrukcji części rozbudowywanej.
 11. Dobudowanie piętra to nadbudowa, a tę (podobnie jak rozbudowę i odbudowę obiektu budowlanego) w myśl ustawy Prawo budowlane, należy traktować jak budowę. Co oznacza, że przy nadbudowie piętra trzeba spełnić wszystkie te formalności, co przy budowie nowego domu. A nawet trochę więcej, bo zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie rozbudowa, nadbudowa, przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku powinny być poprzedzone ekspertyzą techniczną stanu konstrukcji i elementów budynku, z uwzględnienie
 12. Tu pisaliśmy o takich pracach: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/remonty-i-modernizacje/a/25037-wyburzanie-scian-czyli-zmiana-ukladu-wnetrz-w-domu-z-lat-70 Proszę zwrócić uwagę na ten fragment tekstu: Ściany wewnątrz domu - nośne i działowe
 13. Mam oczyszczalnię (i 3 kominki wentylacyjne) prawie 15 lat. Co ważne - oczyszczalnię prawidłowo eksploatowaną. W tym czasie dało się ją "wyczuć" może kilka razy - góra kilka metrów od kominków. Nie wiem, czy miało to związek z temperaturą (było ciepło) czy z wiatrem. Jak sąsiedzi wybierają szambo, czuć dużo bardziej, a robią to przynajmniej raz w miesiącu.
 14. Folia kubełkowa może mieć u góry wąski pas bez "kubełków". Pod folią widać chyba niebieski styropian typu fundament. Właściwa hydroizolacja ściany fundamentowej jest zapewne za nim, naniesiona na ścianę. Podstawowym zadaniem folii kubełkowej jest ochrona hydroizolacji np. z masy bitumicznej przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby powstać podczas zasypywania fundamentów, na ścianach fundamentowych bez ocieplenia. W przypadku ścian ocieplonych często nie ma potrzeby jej stosowania - to zależy od warunków gruntowych, nasadzeń itp.
×
×
 • Utwórz nowe...