Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budujemy Dom - działka i dom

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  123
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  7

Budujemy Dom - działka i dom last won the day on listopada 3

Budujemy Dom - działka i dom had the most liked content!

Reputacja

28 Neutralny

O Budujemy Dom - działka i dom

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. A jak rozwiązana jest wentylacja tego pokoju (nawiewnik, podcięcie w drzwiach)? To może ułatwić ustalenie, dlaczego pleśń pojawiła się przy listwach przypodłogowych. Bo pokój ewidentnie jest zawilgocony. Co do ściany od sąsiada, to w lepszym wariancie została zalana przed oddaniem budynku. Przy odbiorze mieszkania upierałbym się chyba przy skuciu tynku i wysuszeniu muru, malowanie to takie pudrowanie trupa. W gorszym wariancie (ale mało prawdopodobnym) nadal coś tam podcieka - pytanie, co jest nad balkonem sąsiada? Najprawdopodobniej ściana była zalana, nie została wysuszon
 2. Numer porządkowy może też zostać nadany z urzędu, po ujawnieniu budynku w ewidencji gruntów i budynków (w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, którą trzeba zrobić przed zgłoszeniem zakończenia budowy).
 3. Może tak: niski stopień zdecydowanie na szerokość ściany. Dwa drewniane klocki/krawędziaki po bokach mocowane do ościeży lub/i betonu. Na to drewniana stopnica i niska podstopnica. Do środka tej skrzyneczki twardy styropian dach/podłoga, przyklejony na pianoklej do betonu. Różnicę wysokości między betonem a anhydrytem wyrównać wpuszczając panel pod stopień, albo styropianem.
 4. Duży tekst o różnych sposobach pozyskiwania dofinansowania przy prowadzeniu prac termomodernizacyjnych (programy Czyste Powietrze, Stop Smog, ulga termomodernizacyjna) będziemy mieli w następnym (11-12) numerze Budujemy Dom.
 5. Osobne, jak najlepsze ekipy, do stanu surowego, dachu, elektryki, hydrauliki, itd. Wyjdzie taniej i lepiej niż od generalnego wykonawcy, ale inwestor też musi się zaangażować (wbrew pozorom niemało). Dobrą opcją jest zatrudnienie wykonawców, którym już zdarzyło się współpracować - jest wtedy szansa, że robiąc swoją robotę, pomyślą, jak ją wykonać, żeby ułatwić zadanie tym, którzy przyjdą po nich. Jeśli inwestor nie ma pojęcia o budowaniu i ochoty na pogłębianie wiedzy, a ma pieniądze, z generalnym wykonawcą będzie bezpieczniej.
 6. Przy połówce bliźniaka obszar oddziaływania inwestycji wykracza poza działkę inwestora, trzeba więc zgłosić roboty w starostwie.
 7. Jak już napisali doświadczeni forumowicze, niektórych prac nie da się prowadzić bez opróżnienia budynku (podłogówka), inne z kolei będą bardzo uciążliwe, jeśli ktoś miałby w nim mieszkać (powiększanie otworów okiennych, kucie pod elektrykę, itd.). Jeśli przeprowadzka nie wchodzi w rachubę, a budynek gospodarczy jest w takim stanie, że da się w nim urządzić prowizoryczne mieszkanko, planowałbym najgorsze roboty na czerwiec/lipiec. Latem budynku gospodarczego nie trzeba ogrzewać, bez problemu da się do niego prowizorycznie podciągnąć wodę, żeby uruchomić jakiś kran i prysznic, pytanie, czy
 8. Zważywszy na to, że w oknie jest nawiewnik (czyli w gruncie rzeczy dziura), zacząłbym od ustalenia z producentem stolarki, o ile (czy zauważalnie) zmiany mogą poprawić sytuację.
 9. Po likwidacji tego progu, trwałe uszczelnienie przestrzeni pod oknem, bez zrywania płytek ułożonych przed nim, może być trudne. I jeszcze jedno dość zasadnicze pytanie - na jakiej wysokości w stosunku do powierzchni płytek na balkonie wypadną otwory odwadniające w ramie okna (po likwidacji progu oczywiście)?
 10. Zrobić w końcu szambo jak należy - czyli szczelne! I w odpowiedniej odległości od domu - minimum 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (zbiornik do 10 m3, w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej, rekreacji indywidualnej).
 11. Akurat wykończenie kosztuje tyle samo. I w mieszkaniu i w domu można dać te same panele na podłogę, płytki na ścianę, taką samą kabinę prysznicową do łazienki i identyczne meble do kuchni. Znaczenie ma jedynie metraż, ale jaki sens ma porównywanie mieszkania o powierzchni 30 m2 z pięć razy większym domem? Bez trudu da się też znaleźć mieszkania, których wykończenie kosztowało sporo więcej, niż niejednego domu.
 12. Jeśli pytanie dotyczy remontu opisanego w tekście - dzień. Ale prace były dobrze przygotowane i wykonała je firma, która wcześniej zakładała tę oczyszczalnię.
 13. Tu pisaliśmy o gminnej ewidencji zabytków: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/7497-czy-wpisanie-domu-do-rejestru-zabytkow-jest-korzystne
×
×
 • Utwórz nowe...