Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - działka i dom

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  64
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  6

Budujemy Dom - działka i dom last won the day on października 9 2018

Budujemy Dom - działka i dom had the most liked content!

Reputacja

14 Neutralny

O Budujemy Dom - działka i dom

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Budujemy Dom - działka i dom

  Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

  Co się zmieniło? Pojawiła się nowa kategoria uprawnionych do dopłat - właściciele lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, wydzielonych w budynkach jednorodzinnych. Ubiegających się o dotacje podzielono na 2 główne grupy: pierwsza to ci, którzy nie mogą skorzystać z wprowadzonej z początkiem roku ulgi termomodernizacyjnej oraz budujący nowe domy, druga - ci, którzy (rozliczając się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem) mogą skorzystać z ulgi. Grupę pierwszą obowiązuje tabela dopłat sprzed zmian. W przypadku grupy drugiej rzecz się komplikuje - inwestorom o najniższych dochodach (do 600 i do 800 zł netto/os. w gospodarstwie domowym) nadal przysługują dotacje odpowiednio do 90 lub 80%. Pozostałym dopłata spada, ale stratę (w porównaniu do tabeli sprzed zamian) ma wyrównać ulga termomodernizacyjna. Przy dochodach powyżej 1600 zł/os. robi się jeszcze bardziej zawile: dotacja może wynieść 15 lub 18%, albo nie przysługuje wcale, w zależności od dochodów rocznych. Obie tabele w Załączniku o zmianach ze strony NFOŚiGW: http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1359,nabor-wnioskow-w-programie-czyste-powietrze-wznowiony.html A gdy idzie o ocieplenie: dopłata przysługuje tylko do docieplenia budynku już użytkowanego, pod warunkiem wymiany źródła ciepła na spełniające wymogi Programu.
 2. Budujemy Dom - działka i dom

  Nie mogę sprzedać działki... :(

  Pół roku jak na sprzedaż działki to nie jest jeszcze długo. Może też towar nie jest szczególnie atrakcyjny? Na pierwszy rzut oka: działki na odludziu, w szczerym polu, a kształt taki sobie (wąskie). Mocno zadrzewione (są warunki zabudowy/plan zagospodarowania?), do publicznego transportu daleko, dojazd od drogi publicznej nieutwardzony i najpewniej prywatny. To i muszą poczekać na amatora. Czy agent wie, za ile sprzedają się działki w okolicy?
 3. Budujemy Dom - działka i dom

  Ściany, wieniec czy dobrze wykonane?

  Jeśli masz wątpliwości, to może warto zatrudnić własnego inspektora nadzoru? Zażądaj od dewelopera (pisemnie!) umożliwienia inspektorowi sprawdzenia jakości wykonanych robót w związku z wątpliwościami dotyczącymi wieńca. To dodatkowy koszt, ale może warto go ponieść dla własnego spokoju? A i deweloper będzie się bardziej starał. Bo na tych pierwszych zdjęciach to wygląda, jakby dorzucono do betonu trochę gruzu, albo wylano go na gruz.
 4. Budujemy Dom - działka i dom

  Co jest droższe? Dom czy mieszkanie?

  Tekst jest co prawda sprzed dwóch lat, ale wyliczenia wykonano bardzo rzetelnie, dla dwóch konkretnych nieruchomości. Fakt, że coś nie mieści się w głowie Komentującemu nie znaczy, że w ogóle nie jest możliwe.
 5. Budujemy Dom - działka i dom

  Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

  Na etapie budowy dotacja przysługuje jedynie na zakup i montaż źródła ciepła, na kolektory słoneczne i fotowoltaikę można ubiegać się o pożyczkę.
 6. Budujemy Dom - działka i dom

  Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

  W wersji dokumentacji 1.4 (z 22.VIII.2018 - dostępna na stronie mazowieckiego WFOŚiGW) jest taki zapis: Działania z punktów od A.III do A.VIII to m. in. docieplenie przegród. Czyli wychodziłoby, że jeśli w budynku będzie kocioł na paliwo stałe klasy 5, to dofinansowanie do docieplenia przysługuje, o ile pozwolenie na budowę zostało wydane przed 15.XII.2002. Ale w wersji dokumentów 1.6 (z 19.IX.2018 - dostępna na stronie NFOŚiGW) takiego zapisu nie widzę. Pozostaje zatem pytać w swoim Wojewódzkim FOŚiGW.
 7. Budujemy Dom - działka i dom

  Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

  Ale w tym wariancie trzeba by chyba znaleźć wykonawcę, który zechce kredytować inwestora, bo z zapisu wynika, że jakaś część robót musi być zrealizowana przed rozliczeniem.
 8. Budujemy Dom - działka i dom

  Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

  Myślę, że potrzeba kilku miesięcy, żeby było jasne, jak ten program naprawdę działa. Bo na razie to nawet odpowiedź na proste - wydawałoby się - pytanie postawione przez @MrTomo : "Ostatecznie gdyby akurat nie miał gotówki na upatrzony kocioł to na jakiej podstawie dostanie ten kredyt na 2,5% i na jaką sumę? Całą czy pomniejszoną o dopłatę?" jest dość trudna. Bo jak się wczytać w Ogłoszenie o naborze, to jest napisane: "Warunki dofinansowania (...) 3. Dotacja i pożyczka mogą być wypłacane zarówno po zrealizowaniu etapu, jak i całości przedsięwzięcia." Czyli wychodziłoby, że żeby dostać pożyczkę, trzeba najpierw zapłacić za kocioł i robotę ?! Zapytałem o to w NFOŚiGW, czekam na odpowiedź.
 9. Budujemy Dom - działka i dom

  Służebność przesyłu

  Przy sprzedaży każdej działki należy notarialnie ustanowić służebność przesyłu mediów na rzecz firm je dostarczających, czyli np. zakładu wodociągowego. Służebność ma być wpisana w księdze wieczystej wspólnej działki drogowej.
 10. Budujemy Dom - działka i dom

  Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

  Moim zdaniem warto próbować sięgnąć po te pieniądze. Trzeba jeszcze pamiętać, że dofinansowanie przysługuje, gdy wyda się przynajmniej 7 tys. zł. To akurat byłby wymiana kotła i powiedzmy 2 dobre okna. Formalności owszem trochę jest, ale w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym co najmniej 2100 zł dostaniemy z powrotem.
 11. Budujemy Dom - działka i dom

  Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

  Spróbuję cokolwiek wyjaśnić. Po pierwsze, ten nowy kocioł musi spełniać wymogi rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 (ekoprojekt - wymogi od 01.01.2020r.) - to trochę więcej niż nasza klasa 5. Po drugie, dopłata do kotła na paliwo stałe przysługuje pod warunkiem, że nie jest możliwe/uzasadnione ekonomicznie podłączenie do sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej. Wniosek o dofinansowanie można złożyć drogą elektroniczną po zarejestrowaniu się na Portalu Beneficjenta właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tu instrukcja, jak złożyć wniosek ze strony mazowieckiego WFOŚiGW: https://portal.wfosigw.pl/jak-wnioskowac-instrukcja-krok-po-kroku (ma 44 strony!). Potrzebne będą jeszcze: oświadczenia współwłaścicieli budynku o zgodzie na realizację przedsięwzięcia, dokumenty potwierdzające dochody, dokument potwierdzający prawo własności budynku (jeśli we wniosku nie wpisano numeru Księgi Wieczystej), ewentualnie audyt energetyczny (jeśli został wykonany). Potem będzie wizyta przedstawiciela Funduszu i ewentualnie podpisanie umowy o dofinansowanie. Na realizację przedsięwzięcia są 2 lata, liczone od dnia podpisania umowy. Można to zrobić tak, że najpierw będzie wymiana kotła, rozliczenie tego etapu, a potem wymiana okien (częściowo finansowana pieniędzmi zwróconymi za wymianę kotła). Kocioł i okna muszą być fabrycznie nowe i mieć pisemną gwarancję producenta w zakresie jakości towaru. Współczynnik przenikania ciepła okien musi spełniać warunki obowiązujące po 31 grudnia 2020 r., czyli wynosić góra 0,9 W/(m²·K) (dla okna pionowego). Nie wiem, czy do programu można zgłosić się więcej niż raz (najpierw wymiana kotła, a dopiero po np. 3 latach wymiana okien). Do rozliczenia przedsięwzięcia potrzebne będzie złożenie wniosku o płatność z fakturami za materiał i usługi (kocioł +montaż) i dokumentami potwierdzającymi ich opłacenie (np. potwierdzenie przelewu).
 12. Budujemy Dom - działka i dom

  Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

  Fakt - w tej wersji gwiazdki nie ma. Cóż, po Nowym Roku zobaczymy, jak będzie ostatecznie.
 13. Budujemy Dom - działka i dom

  Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

  Ta tabela to część oficjalnych materiałów informacyjnych Ministerstwa Środowiska i NFOŚiGW - proszę spojrzeć na link, który wrzuciłem wcześniej. A o zamianie 30% dotacji na ulgę podatkową i 7% dotacji mówiła 11 września na konferencji prasowej Anna Król, zastępca prezesa NFOŚiGW (zresztą odpowiadając na moje pytanie).
 14. Budujemy Dom - działka i dom

  Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

  Raczej tak. Przy grupie VII (dochód powyżej 1600 PLN netto na osobę) jest gwiazdka, a na dole dopisek: Od 2019 dotacja zawierająca ulgę podatkową. Ten zapis wzbudzał kontrowersje między ministrem środowiska i i finansów, ale najpewniej skończy się tak, jak napisałem wyżej. Pytałem o to w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i takie było oficjalnie stanowisko w połowie września (23% ulgi podatkowej + 7 % dotacji).
 15. Budujemy Dom - działka i dom

  Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

  Jeszcze porządkując - co jest trudne, bo pewne szczegóły dotyczące programu wielokrotnie się zmieniały. W zasadzie jest tylko ta pierwsza ścieżka, czyli dotacje. Ministerstwo Finansów chce po prostu, żeby po 1 stycznia 2019 (po nowelizacji ustawy podatkowej) gospodarstwa domowe o dochodzie powyżej 1600 zł netto na osobę zamiast dopłaty/dotacji w wysokości do 30% poniesionych kosztów miały ulgę podatkową (23%) i dotację (7%).
×