Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  3035
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  35

Budujemy Dom - budownictwo ogólne last won the day on listopada 9

Budujemy Dom - budownictwo ogólne had the most liked content!

Reputacja

159 Dobry doradca

O Budujemy Dom - budownictwo ogólne

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Budujemy Dom - budownictwo ogólne

  Sposoby walki ze smogiem w Polsce, czyli program Czyste Powietrze

  A no nic - ekogroszek też jest EKO. Tu trzeba jeszcze kilka klas więcej nauki, których nie mam
 2. Zbrojenie płyty - którą przeważnie jest podłoga (zamiennie nazywana czasem posadzką) wylewana w pomieszczeniu - wynika z jej późniejszego obciążenia mechanicznego i/lub termicznego. Czasami wykonuje się zbrojenia, które mają zapobiegać uszkodzeniom płyty w wyniku szczególnie dużych obciążeń statycznych - słupy, wsporniki pod prasy, podnośniki etc. - ale to się robi w płycie stropowej. Warstwa kumulacyjna wylewana na ogrzewaniu podłogowym "spoczywa" już na ustroju konstrukcyjnym i sama w sobie sporadycznie stanowi samodzielny (nośny) ustrój konstrukcyjny. Niektóre technologie wykonania płyt podłóg przewidują zbrojenie rozproszone. Ale tu kieruję do wypowiedzi Eksperta Cezarego.
 3. Budujemy Dom - budownictwo ogólne

  Sposoby walki ze smogiem w Polsce, czyli program Czyste Powietrze

  Płacisz za pellet słuszną cenę - eko paliwo ale sam nie musisz w wiadrze z wodą brykietować Palenie drewnem w kominku nie jest EKO ale palenie pelletem już tak.
 4. Budujemy Dom - budownictwo ogólne

  Regulacja przepływomierzami w podłogówce

  Ja bym zmierzył temperatury w pomieszczaniach - jak nie ma strasznych rozbnieżności to nie ma sensu ruszać. Chyba, że jedna z pętli zupełnie nie grzeje to wtedy owszem - można zacząć działać.
 5. Budujemy Dom - budownictwo ogólne

  Sposoby walki ze smogiem w Polsce, czyli program Czyste Powietrze

  Dochodzi jeszcze sprawa sprawności - masz kocioł węglowy klasy I o mocy 15kW i sprawności 80 procent o ile paliwo masz super. I ja tym ogrzewałem dom 150 m2. Pomyślmy teraz - ile opału zmarnujemy i ile ciepła pójdzie w komin i pieniędzy zanim uzyskamy zamierzony efekt. O wygodzie nie wspomnę bo nie było tu żadnej wygody Jesienią i na wiosnę - OK ale jak nadchodzą siarczyste mrozy to zasuwasz do kotłowni max co 6 godzin. Te całe rozmowy o paliwie i ekologii kończą się na komforcie i kosztach użytkowania. I teraz pytanie - jak szybko będziesz biegał po tych schodach za 20 lat i kto Ci węgiel do piwnicy zrzuci ? Kładę głowę na pień - bez przyłącza gazowego bym sobie LPG z butli zafundował i wysokosprawny kocioł gazowy a CWU ewentualnie z pompy ciepła dedykowanej do CWU lub elektryka przepływowego. Zależy od liczebności rodziny i bilansu "zysków i strat". Mówie o modernizacji. Dom nowy to raczej podłogówka i cwu do zastanowienia - możliwe, że kocioł 2f + ewentualne wspomaganie awaryjne na prąd. Nigdy nie wiadomo kiedy i co wyłączą :)? Nie chcę tu zaczynać dyskusji - co się bardziej opłaca ale wiem jedno - na pewno nie opłaca się instalować urządzenia, które wymaga od nas obsługi - poza serwisem i nastawą temperatury - chyba, że życie czyli niekorzystne warunki nas do tego zmuszą.
 6. Budujemy Dom - budownictwo ogólne

  Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

  Możesz to zrobić bezprzewodowo - bezprzewodowe termometry, które będą współpracowały z głowicą (zaworem na rozdzielaczu) https://www.auraton.pl/produkty/auraton-200-tra/. Auraton ma w ofercie takie produkty. Można zastanowić się nad termostatami przewodowymi lub bezprzewodowymi. Tu jest listwa bezprzewodowa na kilka stref podłogówki https://www.auraton.pl/produkty/auraton-rth-8d-pro/ Do tego potrzebne są jeszcze termometry żeby zawór w porę się otwierał lub dławił. Tam gdzie masz wyprowadzoną instalację elektryczną skorzystaj z rozwiązań przewodowych a tam, gdzie nie masz - rzecz jasna - bezprzewodowych. https://www.auraton.pl/produkty/auraton-t-1-r/ Dokładnie przestudiuj ofertę Auraton i dodatkowo zadzwoń na infolinię - tylko musisz dokładnie określić zagadnienie. Sterowanie kotła De Dietrich może również odbywać się bezprzewodowo sterownikiem Auratona.
 7. Można zamiast litego drewna pomyśleć o imitacji deski. Alpol (Piotrowice II) ma w ofercie ciekawy system elewacyjny - tynk dekoracyjny w strukturze drewna.
 8. Budujemy Dom - budownictwo ogólne

  Pozwól ścianom chronić swoje zdrowie

  Wapno jeszcze wróci do łask wykonawców. Na rynku jest ogromny przesyt modyfikowanych tynków o różnych właściwościach. Nikt już nie pamięta jak do betoniarki dodawano łopatę wapna i co to jest dół z wapnem i co to jest wapno lasowane. Dobrze, że niektórzy producenci chemii budowlanej pamiętają o pozytywnych właściwościach wapna i dodają go do swoich produktów.
 9. Budujemy Dom - budownictwo ogólne

  Naczynie przeponowe w instalacji CWU

  Naczynia przeponowe do cwu występują przeważnie w kolorze niebieskim i zapraszam przy okazji do lektury https://www.budujemydom.pl/kotly-i-podgrzewacze/21718-jakie-naczynie-wzbiorcze-dla-instalacji-cieplej-wody-uzytkowej
 10. Tak tak, ludy koczownicze dawno już na to wpadły rozstawiając jurty
 11. sola ależ ja Ci to wszystko wytłumaczę. Kiedyś wznoszono grube ściany bo o docieplaniu (poza wieńcem) nikt nie marzył. Ewentualnie robiono pustkę powietrzną i wypełniano wełną (zwaną watą szklaną w postaci sypanej lub welony - takie koce ppoż ). Weź pod uwagę, że ściana jednowarstwowa budowana obecnie z Ytonga, 20 lat temu uznana by została za cud technologii. Takie próby podejmował też Wienerberger i wprowadził na rynek pustak z ceramiki poryzowanej Porotherm 44 (ściana miała być bez ocieplenia ale poprzeczka została podniesiona przez Ustawodawcę), potem Porotherm 50. W następnej kolejności. Była też Silka a Ytong opracował system, w którym połączono zalety bloczków z betonu komórkowego z bloczkami silikatowymi. Także producenci szukają luki w rynku i jeszcze pewno nasz zaskoczą.
 12. Budujemy Dom - budownictwo ogólne

  styropian na chudziaku, grubość, jaki?

  Właśnie - pytanie zasadnicze - jaka jest grubość warstwy izolacyjnej podłogi na gruncie, którą zaproponował projektant? Nie bez powodu zaproponował rozwiązanie zgodne z wymaganym współczynnikiem U dla danej przegrody.
 13. Budujemy Dom - budownictwo ogólne

  Jaki kocioł wybrać, by nie zanieczyszczać środowiska?

  Niestety tak, instalacja centralnego ogrzewania przed zimą wymagała nagłej interwencji. Pojawiła się okazja dofinansowania i tak wyszło. Parametry przegród były mi znane, natomiast mimo przewymiarowania kotła - biorąc pod uwagę jego moc maksymalną - pracuje on na 1/4-1/3-1/2 mocy maksymalnej (nie wiem na 100% jakie jest obciążenie kotła ale przy obecnych nastawach kocioł raz zapalił 5/5 kresek na skali na wyświetlaczu przez 10 minut po przestoju) . Po miesiącu będę znał zużycie gazu. Warunki nie są optymalne do testów bo aura sprzyja Obsługa - ogranicza się do nastawy temperatury maksymalnej na kotle i temperatury na sterowniku bezprzewodowym w najchłodniejszym pokoju. Sam wyświetlacz na kotle dotykowy strzałka w górę, strzałka w dół i OK. Jest kilka ustawień tzw. bajerów ale w piwnicy to nie ma znaczenia (kolor wyświetlacza etc.) Zewnętrzna pompka do kondensatu pracuje, kondensat spływa. Za miesiąc dokupię zasilanie awaryjne z prostownikiem i AKU ponieważ czasem wyłączają prąd - chcę być kuty na 4 łapy :). Jedno jest pewne - kocioł szybko podnosi temperaturę medium w instalacji (modulacja palnika - rewelacja) - temperatura w pomieszczeniach spada bardzo wolno mimo wyłączonego kotła (to raczej zaleta grzejników, których częśc jest żeliwna). Odnotowałem też pierwsze przestoje i obniżyłem temp. na kotle o 2 stopnie do 48 stopni Celsjusza. Nastawy na sterowniku w pomieszczeniu - urlop 16.2. w weekend max 18.2. Mimo to są zyski ze słońca w dzień bo w kuchni termometr wskazuje ponad 18-19 stopni - bez gotowania . Na noc i wieczorem - temperatura na zewnątrz 6-11 stopni - opuszczam roletki na największych oknach. Minimum obsługi i komfort cieplny - bezcenne. PS. tutaj artykuł o działaniu pogodówki i krzywych grzewczych
 14. Budujemy Dom - budownictwo ogólne

  Jaki kocioł wybrać, by nie zanieczyszczać środowiska?

  Racja dla Eksperta Viessmann. Ja czekam na pompy powietrze/woda, które nie "padną" na siarczystym mrozie. W zasadzie to wystarczy pompa powietrze/powietrze (popularny klimatyzator z grzaniem), która da radę na siarczystym mrozie. Możliwe, że taki dzień trafi się raz w roku ale właśnie wtedy wszystko ma działać bez zarzutu Na chwilę obecną zrobiłem własny mały krok na drodze ku ekologii (zakupiłem i zamontowałem kocioł Vitodens) a w przyszłym roku docieplam chałupę.
 15. Budujemy Dom - budownictwo ogólne

  Czy każdy dom można i warto ocieplić?

  Niestety nie. Wystarczy przeczytać warunki programu Czyste Powietrze. Nie wykluczone, że zasady dofinansowania z programów samorządów lokalnych pozwalają a dofinansowania do inwestycji wcześniejszych. Jest to jednak o tyle trudna sprawa, że trudno przedstawić koszty inwestycji - chyba, że ktoś trzyma faktury/umowy etc.
×