Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

FAQ - bestsellery, czyli tematy rozpalające dyskusje

Fora

 1. Gorące debaty

  Dyskusje na najbardziej aktualne tematy społeczno–budowlane.
  5767
  postów
 2. Dylematy

  Dyskusje na tematy budowlane trudne do rozwiązania.
  3919
  postów
 3. Dom energooszczędny

  Projektowanie i budowanie domu o małym zużyciu energii na ogrzewanie i nie tylko.
  2990
  postów
 4. Pompy ciepła

  Tanie ogrzewanie wzbudza coraz większe zainteresowanie i coraz więcej pytań
  3540
  postów
 5. Rekuperatory

  Oszczędzanie energii przez odzysk ciepła z powietrza to temat na czasie.
  4341
  postów
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zgadzam siię, takim "sianem" jednak nie napalimy i prawdopodobnie pójdziemy szukać chrustu w lesie, palet u sąsiada, starych mebli etc. Miałem na myśli raczej skalę zjawiska. To, że na jesieni ktoś pali liście albo na wiosnę wypala trawy to nie to samo, co palenie kiepskim węglem (wszak pochodzenia roślinnego). Ciekawe czy ktoś, poza starszymi ludźmi, słyszał o antracycie?   Najpierw nowoczesny kocioł, potem czyste paliwo a na to wszystko pieniądze. I po te pieniądze jest okazja wyciągnąć rękę.  
  • https://plus.kurierlubelski.pl/palisz-na-dzialce-liscie-i-galezie-tez-produkujesz-trujacy-smog/ar/13090888 - Spalanie liści, traw czy gałęzi z całą pewnością przyczynia się do powstawania zanieczyszczenia powietrza – podkreśla prof. Dobiesław Nazimek, chemik z Uniwersytetu Przyrodniczego. - Rośliny składają się nie tylko z węgla i wody, przyswajają też różne substancje np. z gleby. Ich spalanie powoduje, że do powietrza trafiają prawie wszystkie, poza węglanami i siarczanami, składniki smogu. Paląc np. liście emitujemy więc m.in. toksyczne i rakotwórcze dioksyny, pyły PM 2,5, PM 10, azotany. Trujemy siebie, rodzinę, sąsiadów – wyjaśnia prof. Nazimek.
  • Dym z liści to jeszcze nie smog, równie dobrze można zwracać uwagę ludziom podczas sezonu grilowego, że im się tłuszcz z kiełbasek przypala a na palenisku jest brykiet i podlewają to parafiną czyli tzw. rozpałką Gorzej, że kupią węgiel za 700 zł za tonę  - wyszło tanio ale w powietrze poszło dużo pyłów ujętych w składzie smogu. To wina sprzedawcy a nie kupującego. Poza tym spalą ten kiepskiej jakości węgiel w kotle o sprawności 60 procent lub w kozie albo węglowej kuchence.   I tak grosz do grosza czyli tona pyłu + tona pyłu i mamy już 2 tony niedopalonego pyłu w powietrzu. Tak tak oczywiście. Śledząc ostatnio różne źródła dofinansowań dochodzę do wniosku, że w akcji Czyste Powietrze będzie więcej formalności. Mam też wrażenie, że te kwoty powinny być zarządzane przez samorządy bo Kowalscy bez wsparcia urzędnika się pogubią a drzwi w oddziałach WFOŚiGW się nie domkną.
  • Nie od dziś wiadomo ze zycie w domu jest tansze pod wzgledem roznorakich oplat ale ogolnie sie z toba  zgadzam. Pierwsi do darcia sie są zawsze ci z domów. Jacy to oni biedni, musza ciagle cos remontowac, na ogrzewanie im tyle idzie, tymczasem nikt ich przeciez siła w tych domach nie trzyma. Taka sytuacja kilka dni temu: Pogodny, bezwietrzny wieczór, mieszkam na górce, wychodze na balkon, całe miasto zasnute smogiem, oddychac sie nie da. LUDZIE LISCIE PALILI. K...a , przeciez liscie odbierają ZA DARMO! Zainwestuje w lornetke, wezme mapy google i zaczne ich ppdlać! 😈
  • Dzień dobry,   polecamy uzupełnić styrodur, przyklejając go na polecany wcześniej webertec bitumal. Nie degraduje on styropianu. https://www.pl.weber/hydroizolacje/hydroizolacje-bitumiczne/webertec-bitumal   W takiej sytuacji najlepszym sposobem byłaby przebudowa cokołu - na warstwie stryoduru należałoby wykonać odpowiednią wyprawę tynkarską.   Pozdrawiamy!
  • Gość Niedowiarek
   Ciekawa grupa produktów z dodatkiem wapna - Baumit Klima_xxx. Autor utrzymuje, że są to produkty prozdrowotne. O wapnie w tym ujęciu sporadycznie się wspomina, a przecież był to niegdyś główny składnik tynków i sposób na pozbycie się robactwa w wiejskiej chacie.
  • W ciągu ostatnich dekad ośrodki badawcze na całym świecie wielokrotnie dostarczały dowodów na wpływ materiałów budowlanych na ludzkie zdrowie. Coraz większą wiedzą na ten temat wykazują się także sami konsumenci, którzy często zwracają szczególną uwagę na materiały ekologiczne i naturalne. Znacząco eliminują one ryzyko występowania wielu komplikacji, w tym zagrożeń dla zdrowia, czym zyskują uznanie Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
   Pełna treść artykułu pod adresem:
   https://www.budujemydom.pl/sciany-wewnetrzne/25912-pozwol-scianom-chronic-swoje-zdrowie
  • Tak, maksymalną wartość takiej inwestycji (zakup gazowego kotła kondensacyjnego z systemem odprowadzania spalin) określono na 15 tys. zł. Dofinansowanie wynosi 30 do 90% w zależności od dochodu netto na osobę w gospodarstwie domowym (do 90% dla tych, którzy mają mniej niż 600 zł na osobę, każde 200 zł na osobę więcej to o 10% dofinansowania mniej. Przy dochodzie powyżej 1600 zł netto na osobę schodzimy do 30%). Dopłaty z samorządów to jedno, program Czyste Powietrze to co innego. Tym ostatnim zajmują się Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Gość Dociekliwy
   Zwróciłem uwagę na opis silikatów, dawno temu ktoś mi tłumaczył, że na ścianach z silikatów grzyb nie zagości. Poza tym z uwagi na dodatek wapna są zdrowe.
  • Inna sprawa, że w tych osiedlach często też funkcjonują jeszcze osiedlowe kotłownie, a w nich pracują kotły na węgiel. Poza tym, są rejony, w których nie ma przyłączy gazowych i nie ma infrastruktury gazowej - to już wstyd. Taka ilość kotłów na węgiel w niektórych regionach to nie przypadek. To zaniedbanie Samorządów. Teraz jest nagonka na EKO - i słusznie ale nie obwiniajmy ludzi, że palą węglem. Przecież ktoś im wcześniej takie rozwiązanie proponował i zapewniał, że tak jest OK. 
 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×