Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

Elfir

Uczestnik
 • Posty

  717
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  22

Reputacja

127 Dobry doradca

O Elfir

 • Ranga
  Aktywny

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  45
 1. Na glinie dobrze sobie poradzą derenie białe, lilaki, jaśminowce - ale u gatunków kwitnących kwiaty będą tworzyły się głownie w słońcu. Pytanie podstawowe to ilość światła. Drugie pytanie - czy to ma być rabata tylko z krzewów czy także z bylin i traw ozdobnych?
 2. ta ostatnia to odmiana pastewna, niezbyt ładna, ale wytrzymała i szybko rosnąca (częste koszenie). Wysokiej jakości mieszanki traw dla amatorów to Barenbrug, Kiepenkerl
 3. problemem grzania prądem jest produkcja ciepłej wody użytkowej. Wychodzi drogo. Dlatego PC jest alternatywą dla posiadaczy małych dzieci w chłodnych rejonach Polski. Bo muszą grzać mocniej niż dla dorosłych, bo mają wysokie zużycie wody, bo klimat zmusza do zużywania większej ilości energii. Dlatego nie ma jednego uniwersalnego przepisu "co jest lepsze?". To suma wszystkich składników - konstrukcji domu i trybu życia,
 4. domy socjalne nigdy nie maja wysokiego standardu.
 5. Jako posiadaczka kotła gazowego i domu o prawie pasywnego stwierdzam, że koszt montażu instalacji, pieca, konserwacja i bieżąca eksploatacja doprowadziły mnie do wniosku, że inwestycja była bez sensu. Teraz wiem, ze trzeba było grzać czystym prądem (nie PC, ale zwykły kocioł na prąd). Jak ogrzewać dom energooszczędny - najlepiej wcale. Tak trzeba zrobić izolacje, by zapotrzebowanie na ciepło było minimalne i dało się dom ogrzać najprostszym, najtańszym w montażu systemem. Powyższe nie dotyczy rodzin z dużą liczbą dzieci o dużym zużyciu ciepłej wody, chyba, że doliczą kolektory słoneczne. Nie dotyczy okolic Suwałk czy Przemyśla oraz ludzi, którzy zimą grzeją 25 stopni w domu.
 6. termoizolacja musi spełniać przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.
 7. 20 m2 - kupić używaną przyczepę kempingową.
 8. Podziemny garaż jest tańszy od garaży jako osobnych budynków (koszt materiału + koszt gruntu+ koszt dróg dojazdowych). W tej chwili większość MPZP dla budownictwa wielorodzinnego wymaga zapewnienia miejsc parkingowych (i to coraz częściej min. 2 na lokal), więc budowa garaży (lub parkingów) będzie obligatoryjna. Prezes z nadania politycznego zna się tak na realiach budownictwa, jak Szyszko na ochronie przyrody. Cały program pewnie runie, ale pensje przez kilka lat prezes, wice-prezes, sekretarka dostawać będą. póki PiS będzie u koryta.
 9. Uniwersalny Yara Mila Complex.
 10. Masz zdjęcie z boku? Kwitła? Wygląda na jakąś karłową sanserverię
 11. Kartka, którą zeskanowałaś jest rozliczeniem ciepła. Ale jako wspólnota chyba macie jeszcze jakieś koszty? Dozorcę, ubezpieczenie OC, światło na klatce schodowej, przeglądy techniczne itp? To MUSI obligatoryjnie być rozliczane co roku w pierwszym kwartale. Jeśli nie, jest to podstawą do odwołania zarządu, bo złamane zostaje w ten sposób prawo. Natomiast o rachunki za olej trzeba się pofatygować osobiście lub poprosić o skany. Zarząd można odwołać. Można na zebraniu zawnioskować o płacenie zaliczek na poczet ogrzewania, żeby potem zimą nie było problemów ze znalezieniem nagle 600 zł. Lepiej płacić co miesiąc mniej i odkładać na koncie niż naraz całość. Polecam lekturę "Ustawy o Własności Lokali" - jest dość krótka.
 12. Jesteś członkiem wspólnoty? Jeśli tak, to utrudnianie ci dostępu do dokumentów jest niedozwolone. Poza tym każde sprawozdanie finansowe (robione obligatoryjnie w pierwszym kwartale każdego roku) musi być przyjęte przez członków wspólnoty podczas głosowania. Opłata stała jest zawsze od metrażu mieszkania (czyli de facto udziałów). Podobnie jak każdy inny koszt ponoszony we wspólnocie. Nie płacicie co miesiąc zaliczek na poczet ogrzewania? Kto jest zarządcą/administratorem? Kto jest zarządem? Zewnętrzna firma czy ktoś z mieszkańców? Kto rozlicza ciepło? Firma odczytująca podzielniki, zarząd czy zarządca?
 13. Składniki pokarmowe zostaną wypłukane wgłąb profilu glebowego (azot), poza zasięg korzeni, a fosfor uwsteczniony do form nieprzyswajalnych dla roślin - bo rośliny ich nie pobiorą, bo jeszcze śpią. W glebie zostanie co najwyżej wolno rozpuszczalny potas. Innymi słowy efekt będzie podobny, jak gdybyś wysypała go na śmieci.
 14. Pewnie nigdy poza gazową nie gotowała na innej
 15. Opłata stała: 1. Jej wysokość jest ustalana w regulaminie rozliczania ciepła przez wspólnotę. Jeśli wspólnota olewała sobie zebrania i uchwalanie regulaminów, pewnie zarządca sam musiał podjąć salomonową decyzję za właścicieli. Kiedy zajmowałam się administrowaniem nieruchomościami opłaty stałe do zmiennych w różnych regulaminach kształtowały się między 30:70 a 50:50. Im słabiej ocieplony budynek tym zaleca się by ten stosunek był bliższy pół na pół. 2. Zapobiega "januszowaniu" na ogrzewaniu - czyli skręceniu grzejników, żeby grzać się ciepłymi ścianami od sąsiadów. Wówczas samemu ma się niskie zużycie a sąsiadom rośnie. Zasadniczo twój rachunek udowadnia, że duży dom jest oszczędniejszy w utrzymaniu niż małe mieszkanie Macie nieocieplony budynek? Bo zużycie ciepła naprawdę spore.