Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Elfir

Uczestnik
 • Posty

  2 101
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  65

Elfir last won the day on grudnia 31 2020

Elfir had the most liked content!

Reputacja

357 Dobry doradca

O Elfir

 • Ranga
  Ostoja forum

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  371

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Wykonanie mapy zlecasz geodecie. Ale skonsultuj to najpierw z architektem, bo moze w przypadku rozbudowy coś jest inaczej. I jeszcze jedno - trzeba sprawdzić warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
 2. mapka do celów projektowych, inwentaryzacja, projekt, pozwolenie na budowę. Architekt cię pokieruje
 3. wspólnota już istnieje, bo ona powstaje z automatu. To, ze omijacie prawo, nie oznacza, ze ono was nie obowiązuje. Jedno zaczadzenie i wszyscy macie prokuratora na głowie. Jeden wypadek podczas remontu, i wszyscy macie prokuratora na głowie.
 4. przybudówka jest de facto rozbudową domu. Projekt, pozwolenie na budowę.
 5. dlatego muszą wziąć kredyt jako wspólnota, jeśli pojedynczy właściciele nie dysponują od ręki wymaganą kwotą. Nie ma wyjścia. To efekt wieloletnich zaniedbań prawnych i myślenia w bardzo krótkiej perspektywie "Myślę że warto wziąć takowego tylko na jakiś okres czasu a potem zrezygnować bo potrzebujemy tylko do dachu i elewacji wszystko inne jest okay".
 6. Obowiązkowe przeglądy techniczne wykonujecie zgodnie z ustawą? Obowiązkowe sprawozdania finansowe do urzędu skarbowego? Jako były administrator wspólnot mieszkaniowych twierdze, ze łatwiej przeprowadzić jest jakąkolwiek inwestycję w dużej wspólnocie a nie małej. wspólnota biorąca kredyt na remont jest dla banku bardziej wiarygodna niż pojedyncze fizyczne osoby biorące osobne kredyty. wasz przykład jest dobitnym dowodem dlaczego ustawodawca zaleca tworzenie funduszu remontowego. Lepiej co roku zbierać niewielką kwotę i po latach mieć kasę na remonty niż teraz szukać ka
 7. To jest największe przekleństwo. NIGDY MAŁEJ WSPÓLNOTY! Mała wspólnota opiera się głównie na zasadach KC (współwłasnosć) Duża na podstawie Ustawy o Własności Lokali. W małej na każdą duperelę musisz mieć 100% zgody wszystkich właścicieli (koszmar, gdy któryś nie mieszka na miejscu a tylko wynajmuje). W dużej wystarczy tylko zgoda większości wyrażona uchwałą.
 8. wyślijcie zapytanie ofertowe do kilku firm zarządzających nieruchomościami w waszej miejscowości. Jednak przekazywanie zarządu zwykłego w obce ręce może wyjść wam bokiem (trzeba oddzielić pojęcie zarządu od administrowania nieruchomością). Jest was 5 rodzin, wiec zróbcie 5-osobowy zarząd i przekażcie administrację firmie zewnętrznej.
 9. za niezgodności odpowiada właściciel obiektu a nie ten kto budował. Poszukaj informacji o legalizacji samowoli - ostatnia nowelizacja prawa złagodziła prawo. Jednakże może cię czekać konieczność dostosowania budynku do WT2021.
 10. rozbudowa domu jest budową - musi spełniać aktualne WT
 11. a będziesz miała idealny porządek w kuchni? Bo tylko wówczas wygląda to dobrze.
 12. to nowa cześć 3-3,5 tys a stara +/-1,5 tys. - bo musicie dostosować do WT 2021
 13. będzie kosztować tyle, co budowa domu 120 m2, może kilka procent mniej. Starą część musicie dostosować do nowych WT 2021. Pewnie przy okazji wymienicie instalacje, tynki, podłogi. Więc zostaną gołe mury. GUS szacuje koszty budowy na 3-3,5 tyś zł/m2
 14. to raczej nie problem domu tylko błędnie wybranej działki w stosunku do własnych możliwości i trybu życia.
×
×
 • Utwórz nowe...