Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  37
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza

 • Ranga
  Profesjonalista
 1. Zamieszczony w artykule projekt, to tylko przykład pokazujący w jaki sposób rozplanowywać pomieszczenia gospodarcze. Jak wiadomo gotowych projektów energooszczędnych spełniających wszystkie kryteria nie ma za wiele. Kominek na ścianie zewnętrznej faktycznie nie jest dobrym pomysłem. Brak okien od południa, z godnie z zasadami, również, choć nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie. Kuchnia z oknami od zachodu, to już kwestia indywidualnego wyboru. Akumulacyjność ciężkiej ściany odnosi się do pory zimowej i intensywnego słońca. Latem okna powinny zasłaniać drzewa i rolety. Dom budowany zgodnie z zasadami energooszczędności powinien spełniać jak najwięcej wytycznych, ale przede wszystkim musi być dostosowany do potrzeb rodziny, indywidualnych preferencji inwestorów i możliwości np. kształtu czy wielkości działki. Zbudowanie idealnego, oszczędnego domu dla każdego oznacza co innego.
 2. Właściwości użytkowe i parametry okien z PVC i z drewna są w zasadzie bardzo podobne. Kwestią wyboru jest to, czy preferujemy naturalne materiały i bierzemy pod uwagę konieczność malowania profili po kilku-, kilkunastu latach, czy też wolimy wygodę, bez wymagającej konserwacji i wybieramy PVC. Dobrej jakości okleiny wyglądają prawie jak drewno. PVC jest też tańsze, co dla większości inwestorów nie jest bez znaczenia. Drewno, choć naturalne też wymaga zabezpieczenia impregnatami, lakierami, farbami, najczęściej rozpuszczalnikowymi, które już naturalne nie są, więc demonizowanie PVC w tym kontekście jest mocno przesadzone. W przypadku okien montowanych na 8 piętrze, duże znaczenie będzie miał solidny montaż. Obecnie produkowane okna są bardzo szczelne, ale czy nie będzie przez nie hulał wiatr, to zależy od montażu. W blokach bardzo często fruwają firanki, bo wieje spod parapetów albo schodka balkonowego.
 3. Przykleić domowym sposobem, czyli konkretnie na jaki klej?
 4. Jeśli dom nie ma centralnej wentylacji mechanicznej, to zapewne do łazienki na poddaszu napływa powietrze z pozostałych pomieszczeń (pokoje z oknami z opisanym rekuperatorem) przez np. podcięcia w drzwiach.
 5. Z rysunku wynika, że największe zyski ciepła będą w nocy, między 24 a 6 rano, przy najniższej temperaturze zewnętrznej, co wydaje się dość oczywiste. Latem, powinno być odwrotnie, czyli chłodniejsze powietrze powinno napływać do pomieszczenia w szczycie upałów, gdy różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz będzie największa. Pod warunkiem, że technicznie jest taka możliwości i rekuperator sam jest na tyle dobrze izolowany, że nie będzie się nagrzewał od słońca.
 6. To jest nowy produkt, dane zapewne "laboratoryjne", ciekawe jakie będą opinie użytkowników. "Rekuperator" montuje się tylko na jednym oknie w pomieszczeniu. Intensywnością wentylacji można sterować. Latem jej wydajność będzie kiepska, ale zimą może się sprawdzić.
 7. Jeżeli w całym domu sprawnie działa wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, to montaż dodatkowej naokiennej na poddaszu nie jest już potrzebny. Rozwiązanie to ma największy sens właśnie w domach z wentylacją grawitacyjną. Zimą może dać zauważalne oszczędności na ogrzewaniu poddasza. tu jest trochę więcej szczegółów http://www.velux.pl/produkty/wentylacja/wentylacja-z-rekuperatorem-do-okien-dachowych#danetechniczne
 8. Tu można o tym poczytać http://www.velux.pl/produkty/wentylacja/wentylacja-z-rekuperatorem-do-okien-dachowych Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
 9. W jakim stopniu wentylacja okien dachowych z rekuperatorem może zastąpić tę typowa, montowaną centralnie w całym domu? Nowatorskie rozwiązanie od niedawna dostępne na naszym rynku wydaj się ciekawą alternatywą, szczególnie jeśli w domu jest wentylacja grawitacyjna. Przepływ powietrza można regulować ręcznie lub automatycznie. Czy warto wyposażyć w nią okna na poddaszu?
 10. Rolety rzymskie są fajne, ale mocuje się je inaczej niż ciężkie żaluzje z drewna. Czy wiercąc otwory montażowe w profilach utraci się gwarancję na okna?
 11. Wszelkie osłony wewnętrzne do dobra alternatywa. Tańsza na pewno, acz mniej wygoda. Jednak w nowych oknach koszt montażu żaluzji międzyszybowych może nie być opłacalny ekonomicznie. Poza tym bardzo niewiele firm oferuje takie produkty.
 12. Za garaż wolnostojący płaci się też większy podatek, niż za garaż w bryle domu. Niektórzy by tego uniknąć łączą oba budynki wspólnym dachem (pomiędzy mają dodatkową wiatę) i traktują je jako całość.
 13. Czy jest jakiś nieinwazyjny sposób by do nowych okien zamontować drewniane żaluzje, które do starych są przymocowane na wkręty - dziury w profilach? Część sprzedawców twierdzi, że w nowych profilach można wiercić dziury, nie wpływa to na trwałość okna ani na utratę na nie gwarancji. Inni, uważają, że nie da się do nowych okien takich żaluzji (ciężkich, drewnianych) zamontować, chyba że mocując do ściany, ale zasłoniętego okna nie da się otworzyć. Poza tym wygląda to fatalnie. Jak to jest w praktyce? Montował ktoś drewniane żaluzje na nowych oknach?
 14. Czyli jak ze wszystkimi wyborami, powinny być dostosowane do konkretnych potrzeb. Osobiście uważam, że garaż musi być duży, bo ma służyć jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze z funkcją parkowania - właśnie w takiej kolejności. Samochód, to tylko samochód, nie musi mieć swojego pokoju, acz zdecydowanie przyjemniej wsiada się do niego bez konieczności odśnieżania, etc. Drzwi są moim zdaniem więc niezbędne, kwestia, czy w bramie garażowej czy oddzielne, zostaje do rozstrzygnięcia na etapie dopracowywania projektu.
 15. Dom jest w planach, na razie dość odległych. Przed budową dylematów jest milion. Drzwi w garażu są jedynym z nich.