Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budujemy Dom - otoczenie domu

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  123
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  2

Budujemy Dom - otoczenie domu last won the day on lipca 9

Budujemy Dom - otoczenie domu had the most liked content!

Reputacja

9 Neutralny

O Budujemy Dom - otoczenie domu

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Obydwa materiały mają wysoką odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Poliwęglan wymaga jednak dostosowania rodzaju i wytrzymałości konstrukcji nośnej do grubości pokrycia.
 2. Zgadza się, ponadto bodziszki to bardzo trwałe i proste w pielęgnacji byliny. Tworzą szczelne kobierce. Do gatunków zadarniających zalicza się np. kantabryjski, himalajski, czerwony. Rozanne to też ciekawa odmiana okrywowa - tworzy okazałe kępy i kwitnie aż do przymrozków. Sprawdza się np. w ogrodach naturalistycznych i w pojemnikach wiszących.
 3. Betonowe stojaki/płyty to raczej za mało dla utrzymania pergoli. A może zamiast niej jakieś lżejsze zadaszenie - typu żagiel przeciwsłoneczny?
 4. Warto próbować, gdy jest szansa na zwrot nawet 80% kosztów. Zbiornik może być naziemny, ale też można zastosować np. podziemny system rozsączeniowy.
 5. Przy cieciu żywopłotów najlepiej sprawdzają się sekatory spalinowe z dłuższą, nawet ok. 75-80 cm listwą tnąca. Choć 60 cm [jak w linku] też moze wystarczyć.
 6. Choć mech nie ma wpływu na trwałość nawierzchni, na której się pojawił, to po deszczu robi się śliski. Można go usuwać mechanicznie (np. sztywną szczotką), ale jest to bardzo pracochłonne. Skuteczniejsze jest stosowanie specjalnych preparatów, ale nie pozostają one bez wpływu na środowisko.
 7. Kabiny walk-in sprawdzają się zarówno w dużych, jak i bardzo małych łazienkach - ścianka może mieć szerokość nawet ok. 70 cm. Jednak o jej montażu trzeba pomyśleć już na etapie wykańczania łazienki, albo podczas jej remontu (należy odpowiednio przygotować i wypoziomować posadzkę).
 8. Producenci robotów koszących wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania (w gąszczu wszystkich danych technicznych coraz łatwiej się pogubić). Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na to, jakie wzniesienia może pokonywać, jaką ma szerokość pracy, czy może pracować podczas deszczu, w jakie zabezpieczenia jest wyposażone (niektóre nie mogą być używane poza obszarem wyznaczonym przez właściciela).
 9. Nawierzchnię boiska przydomowego można wykonać na wiele sposobów. Trawiastą wykonamy samodzielnie, jednak będzie ona dość wrażliwa na deptanie. Nawierzchnia ziemna jest tańsza - z terenu trzeba usunąć kamienie i wszelkie zanieczyszczenia, wyrównać ziemię, wyprofilować niewielkie spadki i zagęścić. Nawierzchnia ze żwiru na podbudowie z tłucznia będzie dobrze przepuszczać wodę deszczową w głąb podłoża. Można też wykonać np. nawierzchnię z tworzywa sztucznego, z elementów prefabrykowanych układanych na utwardzonym podłożu z kruszywa. Wykazuje ona dużą sprężystość i przyczepność.
 10. W okresie późno-wiosennym i letnim w czasie suszy trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu warzyw, zwłaszcza kalarepy, marchwi czy rzodkiewki. Do podlewania pomidorów najlepiej używać deszczówki, a nie zimnej wody prosto z wodociągu. W czerwcu można też zasilić rozsady nawozem wieloskładnikowym, jeśli na liściach widoczne są ślady niedoboru składników.
 11. Jako roślina okrywowa najlepiej sprawdzi się odporny powojnik w odmianie 'Praecox', którego silnie rosnące pędy płożą się po ziemi i przez rok mogą urosnąć nawet na długość kilku metrów. Ma jasnofioletowe drobne kwiaty, pojawiające się w lipcu i w sierpniu. Można też zastosować odmianę 'Cassandra' - powojnik bylinowy tworzący duże kępy i kwitnący na niebieskofioletowo.
 12. Przy iglakach można posadzić np. borówkę brusznicę lub golterię rozesłaną (mało ekspansywne krzewinki podobne do borówki leśnej). Na wielu stanowiskach sprawdzi się zimozielony barwinek, bluszcz pospolity czy bodziszek. W miejscach dobrze nasłonecznionych można zastosować w większych skupiskach trawy ozdobne.
 13. Choć niedawno rośliny ogrodowe i domowe kupowało się głównie w sklepach ogrodniczych czy na bazarkach, dziś robi się to także podczas wizyty w supermarkecie czy przez Internet. Trudno wskazać najlepszy sposób. Największą gwarancję jakości mamy u producentów, w szkółkach. W supermarketach, jakość czasami bywa wątpliwa. Zakup przez Internet wiąże się z pewnym ryzykiem, jest to jednak wygodne rozwiązanie.
 14. Wybierając płyty kamienne, warto je obejrzeć zarówno gdy są suche, jak i mokre (ich wygląd wtedy może się znacznie zmienić). W ogrodach pięknie prezentuje się piaskowiec, z uwagi na ciepłą jasną barwę, ale nie jest on tak wytrzymały jak np. granit. Betonowe płyty, tak jak kostkę, poddaje się je procesom uszlachetniania. Wyroby płukane, z naturalnym, np. granitowym kruszywem na wierzchu, wykazują bardzo dobre właściwości antypoślizgowe, jednak trudniej utrzymać je w czystości.
 15. Przy planowaniu ogrodu i rabat warto pamiętać, że efektownie zawsze wygląda zieleń sadzona w sporych jednorodnych grupach, zaś posadzenie wiele pojedynczych roślin może dawać wrażenie chaosu. Szkielet kompozycji powinny stanowić drzewa albo większe krzewy. W nowoczesnych ogrodach raczej unika się różnorodności kolorów, wystarczą 2–3 przewodnie. Liczy się przy tym nie tylko kolor kwiatów, ale również ulistnienia.
×
×
 • Utwórz nowe...