Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budujemy Dom - otoczenie domu

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  78
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

5 Neutralny

O Budujemy Dom - otoczenie domu

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Pierwszym etapem konserwacji drewnianego niemalowanego płotu powinno być zastosowanie impregnatu. Do wyboru są produkty o różnych właściwościach i działaniu. Większość z nich nie tworzy powłoki, tylko wnika w drewno, co ułatwia aplikację kolejnego preparatu - lakieru (do stosowania na zewnątrz), lakierobejcy czy emalii. Te środki zapewniają dodatkową ochronę, jak również dekorację. Jednak to impregnat dogłębnie zabezpiecza materiał.
 2. Ciepłolubnym trawom, do których należą rozplenice, miskanty, trawa pampasowa, najlepiej związać u góry źdźbła na kształt chochoła. Dodatkowo trzeba osłonić korzenie kopczykiem z torfu lub liści. Do okrywania rośłin nie powinno się stosować folii, gdyż nie przepuszcza powietrza i wody. Folia bąbelkowa polecana jest za to do zabezpieczania donic.
 3. Ścieżkę od furtki do domu (jak również w obrębie samego ogrodu) warto wykonać z kostki betonowej antypoślizgowej – płukanej, z warstwą kruszywa. Jest ona szorstka, ale równa. Doskonale sprawdza się zimą. Wybierając konkretny wzór, trzeba pamiętać o dopasowaniu wyglądu bruku do otoczenia budynku (aby powstała spójną całość). Niektóre kostki płukane są barwione, inne zawierają tylko naturalne kruszywo na wierzchu – najlepiej kupować te ostatnie, bo ich kolor z czasem nie blaknie.
 4. Bloczki z ozdobną fakturą to ciekawe rozwiązanie. Podmurówkę często buduje się z takich samych materiałów, które nadają się na ogrodzenie murowane lite (kamien, cegła, bloczki). Warto jednak, by materiał nawiązywał wyglądem np. do cokołu budynku.
 5. Deski zaimpregnowane ciśnieniowo wystarczy dodatkowo zabezpieczyć olejem
 6. Myślę, że po obwodzie kwadratu będzie lepiej wyglądać. Moim zdaniem ukośne podziały nie wyglądają dobrze w nowoczesnych wnętrzach - choć to rzecz gustu.
 7. Do garaży polecane są dwuskładnikowe farby. Wymagają większej wprawy w aplikacji ale mają długą żywotność i mniejszą ścieralność.
 8. Blacha trapezowa dzięki większej grubości jest odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne, intensywne opady gradu itp. Zadowalający jest również stosunek ceny do jakości. Trzeba jednak zaakceptować industrialny, nieco przemysłowy charakter takiego pokrycia dachowego.
 9. Płyty g-k dają szerokie możliwości aranżacyjne. Wykonuje się z nich ścianki działowe (proste lub zaokrąglone), sufity podwieszane, wyrównuje ściany i tworzy różnego typu półki (które można też efektownie podświetlić). Są one częścią ściany (nie ma mocowań itd.). Ich wykonanie nie jest trudne, jednak dość pracochłonne. Budowa przypomina nieco prace stolarskie, tylko zamiast drewna mamy płyty i profile metalowe. Na początku najlepiej zaprojektować (a przynajmniej naszkicować ołówkiem na kartce) rozmieszczenie/układ półek.
 10. Zlecenie wykonania mebli stolarzowi jest bardzo dobrą opcją, gdy kuchnia ma nietypowe wymiary i chcemy, żeby każda szafka był idealnie dopasowana. Rozwiązanie takie daje też większy wybór materiałów wykończeniowych. Możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone. Gotowe meble kuchenne to jednak bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Pamiętajmy natomiast, że ich ostateczna cena może być różna, w zależności od jakości materiału, z którego wykonane są fronty, sposobu otwierania szuflad i szafek czy liczby szuflad. W małej kuchni warto zaplanować wysoką zabudowę (można np. zabu
 11. Układanie bezfugowe jest ostatnio modne i pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię - bez spoin, które mogą ulec zabrudzeniu. Rozwiązanie to często stosuje się w przypadku, gdy w małym pomieszczeniu mają być ułożone bardzo wielkie płytki. Tworząc jednolitą płaszczyznę (najlepiej jasną) nie wyglądają przytłaczająco, tak jak odrębne duże elementy, oddzielone wyraźnymi fugami. W innych przypadkach, warto pomyśleć o wykonaniu przynajmniej cienkiej fugi. Obecnie wybór zapraw spoinujących jest bardzo duży, co umożliwia idealne zgranie odcienia z kolorem płytek. Możemy też wybrać fugę odporną na w
 12. Wiele zależy od aranżacji pomieszczenia - jeśli będzie w nim dużo sprzętów/mebli to pewnie w znacznej mierze przysłonią szczelinę, i może wystarczy dywanik, który ją ostatecznie zamaskuje. Pod względem wizualnym/ kolorystycznym, na pewno da się dobrać taki, który będzie pasował do koloru ścian i całego wystroju. W pokojach (szczególnie sypialniach, pokojach dzieci) dobrze sprawdzają się wykładziny dywanowe – miękkie, ciepłe, tłumiące dźwięki. Jeśli jednak w domu mieszkają zwierzęta, warto zastanowić się nad jej zakupem, ponieważ trudno będzie utrzymać ją w czystości. Rozwiązanie to z pewn
 13. Tzw. pionowe ogrody są ostatnio modne. Rośliny powieszone w kieszonkach na metalowej ramie można zamontować wewnątrz i na zewnątrz domu. Odpowiednio dobrane gatunki będą rosły w cieniu oraz w miejscu silnie nasłonecznionym. Woda i minerały dostarczane są automatycznie za pomocą specjalnego sprzętu. Zaletą takiego „ogródka” jest to, że zajmuje mało miejsca i wygląda oryginalnie. Trzeba jednak uważać, żeby nie doszło do zawilgocenia ściany. Możemy w ten sposób stworzyć np. ogródek ziołowy – sadząc niskie zioła, jak oregano czy tymianek. Na zewnątrz dobrze sprawdzą się niewysokie byliny i m
 14. Jeśli chodzi o pęcherznicę, zwykle tworzy się z niej żywopłoty nieformowane, sadząc krzewy co 70-80 cm. Jeśli żywopłot ma być formowany - co 50 cm. Warto zachować odstęp min. 60 cm od nawierzchni utwardzonej i innych obiektów.
 15. Wszytko zależy od gatunku zakupionych roślin, siły ich wzrostu. Można przyjąć ogólną zasadę, że rośliny liściaste, które mają tworzyć żywopłot nieformowany, sadzimy co 30–100 cm – w zależności od tempa i siły ich wzrostu. W przypadku żywopłotu formowanego – co 20–50 cm. Jeśli chodzi o krzewy iglaste: w żywopłotach nieformowanych odległość między roślinami powinna wynosić 30–70 cm – zależnie od ich smukłości – a w żywopłotach formowanych 20–50 cm. Rozstaw dobiera się tak, by był on równy mniej więcej 1/2 średnicy jaką osiągnie krzew po kilku latach. Gdy zależy nam na szybszym zwa
×
×
 • Utwórz nowe...