Skocz do zawartości

Budujemy Dom - otoczenie domu

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  141
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  2

Budujemy Dom - otoczenie domu last won the day on lipca 9 2021

Budujemy Dom - otoczenie domu had the most liked content!

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Budujemy Dom - otoczenie domu's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

9

Reputacja

 1. W przypadku drzwi przesuwnych z systemem naściennym trzeba pamiętać, że dla wygody codziennego użytkowania powinniśmy mieć możliwość otwierania skrzydła na całą szerokość - nie powinny go blokować żadne sprzęty domowe czy meble (należy pozostawić wolne miejsce na ścianie). Okucia takich drzwi oraz szyny często są w kolorze czarnym bądź srebrnym – ich kolor warto zgrać z okuciami mebli i innymi elementami wyposażenia. Drzwi tego typu często stosuje się we wnętrzach w stylu retro lub loftowym. System jest tańszy i łatwiej go zamontować, niż drzwi przesuwne chowane w kasecie.
 2. Wydaje się, że do paneli w takim odcieniu ("połączenie ciepłego kremu i chłodnego szarego") najlepiej będą pasować meble/dodatki w kolorze szarym, beżowym oraz jasnego drewna (z ciemnym drewnem i różnymi odcieniami brązu byłabym ostrożna). Uniwersalna biel i czerń też oczywiście się tu sprawdzą.
 3. Elektryczny wycinak, wyposażony w obrotową szczotkę z nylonowym włosiem, sprawdzi się przy usuwaniu mchu, trawy czy chwastów w miejscach trudno dostępnych, jak opaska przy budynku czy schody. Nadaje się do powierzchni betonowych, kamiennych, z kostki brukowej itp.
 4. Skrzydłokwiat lubi stanowiska dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednie silne światło. Pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie rośnie w cieniu koron drzew. Najlepiej ustawić go w okolicy okna wschodniego lub zachodniego.
 5. Przedwiośnie, a nawet zima, to czas cięcia niektórych drzew i krzewów (pamiętajmy jednak, że przy temperaturze ujemnej rany nie mogą się zabliźnić, a pędy są narażone na przemarzanie i choroby). Podczas pracy w ogrodzie podczas chłodów dobrze sprawdzają się narzędzia z uchwytami metalowymi powlekanymi warstwą tworzywa. Narzędzia ręczne są ciągle udoskonalane przez producentów - są dość lekkie, mają odpowiednio wyprofilowane uchwyty czy trzonki (niekiedy o regulowanej długości).
 6. Poza tym łąkę kwietną kosi się tylko raz w roku pod koniec sezonu – gdy wysiane były rosliny jednoroczne. W przypadku wieloletnich kosi się dwa razy - najpierw w czerwcu/lipcu, potem w sierpniu/wrześniu. Pokos trzeba pozostawić na łące, aby osypały się nasiona, z których w nastepnym roku wyrosną rośliny. Wiele osób używa do koszenia w tym przypadku tradycyjnej kosy.
 7. Jest to pewne rozwiązanie Można też założyć łąkę kwietną.
 8. Ciężko polecić konkretny model, ale warto wybierac urządzenia renomowanych producentów – mniejsze będzie ryzyko ich uszkodzenia i problemów z naprawą. Wiele kosiarek akumulatorowych wyposażona jest w funkcję mulczowania oraz w grzebienie do trawy, które automatycznie wyłapują źdźbła rosnące przy krawędziach, więc nie ma potrzeby dodatkowego ich przycinania. Poradzą sobie też z powierzchnią 500m2 i więcej. Jednak ciężar akumulatora wpływa na zwiększenie oporów toczenia kosiarki. Na bardzo nierównym, pochyłym terenie oraz w zakamarkach czasem najlepiej skosic trawę za pomocą kosy mechanicznej lub podkaszarki.
 9. Na początku trzeba dokładnie usunąć korozję i łuszczące się powłoki, przy użyciu szczotki drucianej (zwykłej lub montowanej do wiertarki) bądź szlifierki i papieru ściernego. Następnie oczyścić metal z pyłu i odtłuścić rozpuszczalnikiem, a po wyschnięciu zastosować preparat podkładowy i farbę do metalu w wybranym kolorze.
 10. Skrzynkę na listy najłatwiej przymocować do skrzydła furtki, do przęsła ogrodzeniowego bądź do słupka. W trakcie jego murowania można wykonać w nim wnękę lub otwór na skrzynkę – dzięki temu nie będzie ona wystawać poza lico muru. Zamontowanie domofonu wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej (choć można też kupić urządzenie bezprzewodowe – radiowe). Instalacja przyda się także do zasilania oświetlenia furtki. Lampę można zainstalować na szczycie słupka czy pod daszkiem nad wejściem. W przypadku wideodomofonu należy pamiętać o umieszczeniu panelu zewnętrznego na odpowiedniej wysokości, inaczej na panelu z monitorem w budynku nie będzie dobrze widać twarzy osoby stojącej przy furtce.
 11. W użytkowanych już domach najprościej zastosować system bezprzewodowy, którego największym atutem jest prostota wykonania. Komponenty bezprzewodowe (czujniki ruchu, łączniki ścienne itp.) są jednak droższe. Twórcy systemów inteligentnych stosują bardzo różne rozwiązania techniczne, ale zawsze są one dostosowane do jednego z dwóch schematów – scentralizowany lub rozproszony. W tym pierwszym jest główny moduł, zbierający i przetwarzający informacje, a następnie wpływający na działanie rolet, lamp itd. W drugim brak centralnego modułu - urządzenia komunikują się więc ze sobą nawzajem bezpośrednio.
 12. Padło pytanie o kuchnię - oświetleniem kuchennym też można sterować, podobnie jak scenami świetlnymi w pokojach. Można np. jednym przyciskiem włączać te punkty świetlne, które są najbardziej potrzebne podczas gotowania.
 13. Choć najpopularniejszym rozwiązaniem są osłony okienne montowane w pomieszczeniach, to ich zewnętrzne odpowiedniki wykazują dużo większą skuteczność. Za pomocą rolet czy żaluzji zewnętrznych można łatwo zasłaniać np. okna tarasowe, które zwłaszcza od strony południowej mogą prowadzić do przegrzewania wnętrz. Rolety dachowe to akcesoria często zintegrowane z oknami połaciowymi. Żaluzje czy rolety fasadowe najlepiej przewidzieć już na etapie projektu domu (ew. przy wymianie okien), bo można wtedy zaplanować taki ich montaż, który umożliwia ukrycie w ścianie kasety z mechanizmem.
 14. Czasem u małych producentów można kupić naprawdę dobrej jakości rośliny/krzewy, głównie sprawdzone i odporne odmiany (to co dobrze rośnie i dobrze się sprzedaje), choć nie zawsze jest duży wybór gatunków.
 15. Jesienią, gdy dni są coraz krótsze, a w mieszkaniach rozpoczyna się sezon grzewczy, pamiętajmy, by odpowiednio dbać o rośliny domowe, a przede wszystkim: -rekompensować im niedobór światła – w miarę możliwości ustawić donice blisko okna i przecierać liście z kurzu, który także ogranicza dopływ promieni słonecznych; -przeciwdziałać spadkowi wilgotności powstającego na skutek ogrzewania wnętrz. Większości roślin preferuje wilgotne powietrze. Można umieścić na grzejnikach specjalne pojemniki z wodą lub ustawić doniczki w podstawkach z kamykami, do których wlewa się wodę. Warto też regularnie zraszać liście; -w okresie jesienno-zimowym wiele roślin domowych przechodzi w stan spoczynku, należy więc ograniczyć nieco ich podlewanie i nawożenie.
×
×
 • Utwórz nowe...