Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - otoczenie domu

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  74
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

5 Neutralny

O Budujemy Dom - otoczenie domu

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Deski zaimpregnowane ciśnieniowo wystarczy dodatkowo zabezpieczyć olejem
 2. Myślę, że po obwodzie kwadratu będzie lepiej wyglądać. Moim zdaniem ukośne podziały nie wyglądają dobrze w nowoczesnych wnętrzach - choć to rzecz gustu.
 3. Do garaży polecane są dwuskładnikowe farby. Wymagają większej wprawy w aplikacji ale mają długą żywotność i mniejszą ścieralność.
 4. Blacha trapezowa dzięki większej grubości jest odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne, intensywne opady gradu itp. Zadowalający jest również stosunek ceny do jakości. Trzeba jednak zaakceptować industrialny, nieco przemysłowy charakter takiego pokrycia dachowego.
 5. Płyty g-k dają szerokie możliwości aranżacyjne. Wykonuje się z nich ścianki działowe (proste lub zaokrąglone), sufity podwieszane, wyrównuje ściany i tworzy różnego typu półki (które można też efektownie podświetlić). Są one częścią ściany (nie ma mocowań itd.). Ich wykonanie nie jest trudne, jednak dość pracochłonne. Budowa przypomina nieco prace stolarskie, tylko zamiast drewna mamy płyty i profile metalowe. Na początku najlepiej zaprojektować (a przynajmniej naszkicować ołówkiem na kartce) rozmieszczenie/układ półek.
 6. Zlecenie wykonania mebli stolarzowi jest bardzo dobrą opcją, gdy kuchnia ma nietypowe wymiary i chcemy, żeby każda szafka był idealnie dopasowana. Rozwiązanie takie daje też większy wybór materiałów wykończeniowych. Możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone. Gotowe meble kuchenne to jednak bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Pamiętajmy natomiast, że ich ostateczna cena może być różna, w zależności od jakości materiału, z którego wykonane są fronty, sposobu otwierania szuflad i szafek czy liczby szuflad. W małej kuchni warto zaplanować wysoką zabudowę (można np. zabudować jedną ze ścian szafkami od dołu do góry), albo pojemne szafki dolne – zależnie od warunków.
 7. Układanie bezfugowe jest ostatnio modne i pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię - bez spoin, które mogą ulec zabrudzeniu. Rozwiązanie to często stosuje się w przypadku, gdy w małym pomieszczeniu mają być ułożone bardzo wielkie płytki. Tworząc jednolitą płaszczyznę (najlepiej jasną) nie wyglądają przytłaczająco, tak jak odrębne duże elementy, oddzielone wyraźnymi fugami. W innych przypadkach, warto pomyśleć o wykonaniu przynajmniej cienkiej fugi. Obecnie wybór zapraw spoinujących jest bardzo duży, co umożliwia idealne zgranie odcienia z kolorem płytek. Możemy też wybrać fugę odporną na wodę, wykruszenie itd. Ponadto do układania bezfugowego używa się płytek rektyfikowanych (bardzo dokładnych wymiarowo).
 8. Wiele zależy od aranżacji pomieszczenia - jeśli będzie w nim dużo sprzętów/mebli to pewnie w znacznej mierze przysłonią szczelinę, i może wystarczy dywanik, który ją ostatecznie zamaskuje. Pod względem wizualnym/ kolorystycznym, na pewno da się dobrać taki, który będzie pasował do koloru ścian i całego wystroju. W pokojach (szczególnie sypialniach, pokojach dzieci) dobrze sprawdzają się wykładziny dywanowe – miękkie, ciepłe, tłumiące dźwięki. Jeśli jednak w domu mieszkają zwierzęta, warto zastanowić się nad jej zakupem, ponieważ trudno będzie utrzymać ją w czystości. Rozwiązanie to z pewnością nie sprawdzi się też w pomieszczeniach, w których łatwo się brudzi bądź panuje wilgoć.
 9. Tzw. pionowe ogrody są ostatnio modne. Rośliny powieszone w kieszonkach na metalowej ramie można zamontować wewnątrz i na zewnątrz domu. Odpowiednio dobrane gatunki będą rosły w cieniu oraz w miejscu silnie nasłonecznionym. Woda i minerały dostarczane są automatycznie za pomocą specjalnego sprzętu. Zaletą takiego „ogródka” jest to, że zajmuje mało miejsca i wygląda oryginalnie. Trzeba jednak uważać, żeby nie doszło do zawilgocenia ściany. Możemy w ten sposób stworzyć np. ogródek ziołowy – sadząc niskie zioła, jak oregano czy tymianek. Na zewnątrz dobrze sprawdzą się niewysokie byliny i mchy.
 10. Jeśli chodzi o pęcherznicę, zwykle tworzy się z niej żywopłoty nieformowane, sadząc krzewy co 70-80 cm. Jeśli żywopłot ma być formowany - co 50 cm. Warto zachować odstęp min. 60 cm od nawierzchni utwardzonej i innych obiektów.
 11. Wszytko zależy od gatunku zakupionych roślin, siły ich wzrostu. Można przyjąć ogólną zasadę, że rośliny liściaste, które mają tworzyć żywopłot nieformowany, sadzimy co 30–100 cm – w zależności od tempa i siły ich wzrostu. W przypadku żywopłotu formowanego – co 20–50 cm. Jeśli chodzi o krzewy iglaste: w żywopłotach nieformowanych odległość między roślinami powinna wynosić 30–70 cm – zależnie od ich smukłości – a w żywopłotach formowanych 20–50 cm. Rozstaw dobiera się tak, by był on równy mniej więcej 1/2 średnicy jaką osiągnie krzew po kilku latach. Gdy zależy nam na szybszym zwarciu, sadzimy w odstępach równych 1/3 tej średnicy.
 12. Wanna wolnostojąca bardzo dobrze się sprawdzi, ale w naprawdę dużej łazience. Bardzo ładnie będzie się prezentować na środku pomieszczenia. Można kupić produkt w stylu retro, albo o nowoczesnej, prostej formie.
 13. Słupki drewniane wykonuje się zwykle z krawędziaków o przekroju od 4 × 4 cm do 9 × 9 cm (wierzchołki słupków przycina się trójkątnie lub zaokrągla – tak, aby ułatwić spływanie wody opadowej). Słupki metalowe mogą mieć dowolny przekrój – dopasowany do wyglądu ogrodzenia.
 14. Fronty mebli kuchennych często wykonuje się z płyty wiórowej. Jest popularna ze względu na niską cenę czy duży wybór wzorów i odcieni. Może być laminowana, foliowana, fornirowana lub lakierowana. Sama w sobie jest nietrwała i mało odporna na wilgoć, ale dobrze polakierowana posłuży latami. Jest też krucha, dlatego drzwiczki mebli muszą mieć proste kształty, bez zaokrągleń, żłobień, boniowania. Bardzo trwałe jest drewno, zwłaszcza dąb i buk. Stosowane jest też sosnowe, olchowe i brzozowe. Powierzchnia może być lakierowana lub woskowana. Niekiedy bejcowana, np. w przypadku tańszego drewna sosnowego – tak, by imitowało droższe. Elegancki wygląd zyskuje też poprzez pokrycie fornirem ze szlachetniejszego gatunku. Pamiętajmy, że drewno pod wpływem zmian wilgotności może pękać i się wypaczać. Płyta MDF ma twardość porównywalną do litego miękkiego drewna. Pokrywana się ją folią PVC, melaminą, lakierem lub fornirem drewnianym. Jest tańsza od drewna, za to odporna na wilgoć. Daje się łatwo formować, dlatego drzwiczki mogą mieć różne żłobienia. Szklane fronty często są osadzane w ramkach z aluminium lub drewna (jednak dziś nie jest to koniecznością). Drzwiczki takie mogą być przejrzyste lub mleczne, barwione lub lakierowane.
 15. Aby łatwiej było utrzymać kabinę prysznicową w czystości, można wybrać model ze specjalną powłoką, dzięki której woda nie zostawia śladów na szkle. Powłoka ta nazywa się różnie u różnych producentów. Spływająca po niej woda tworzy strumienie, które nie pozostawiają zacieków i jednocześnie zbierają część zanieczyszczeń. Warto pamiętać, że warstwa ta może się zetrzeć. Jej trwałość zależy m.in. od twardości wody. Mniej więcej co 4-5 miesięcy powinno się ją odnawiać przeznaczonym do tego środkiem.
×
×
 • Utwórz nowe...