Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budujemy Dom - otoczenie domu

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  105
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

5 Neutralny

O Budujemy Dom - otoczenie domu

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Z metalowych ocynkowanych wanienek, konewek czy wiaderek można zrobić oryginalne kwietniki na balkon i do ogrodu. Pojemniki powinny mieć odpływ wody - jeśli dno jest szczelne, robimy w nim otwory. Na dnie warto umieścić warstwę drenażu – keramzytu czy drobnych kamyków. Po nasypaniu odpowiedniej mieszanki ziemi możemy sadzić rośliny. W przypadku jednorocznych kwiatów ozdobnych nie musimy martwić się ocieplaniem pojemnika. Donice metalowe czy z cienkiego plastiku nie ochronią roślin wieloletnich przed mrozem, a wręcz potęgują jego działanie (pod tym względem lepsze są wyroby z terakoty albo
 2. O ile kostka nie jest zaimpregnowana fabrycznie (wiele modeli teraz jest), warto ją od razu zaimpregnować. Później osłonić. Są też specjalne płyny do czyszczenia kostki z cementu i zabrudzeń budowlanych. Producenci deklarują, że są bezpieczne dla bruku. Jednak w przypadku kostki uszlachetnionej na pewno trzeba zachować dużą ostrożność.
 3. Budowa stacjonarnego basenu o powierzchni powyżej 50 m2 wymaga uzyskania pozwolenia.
 4. Za oknem mamy coraz więcej słońca i częściej wypoczywamy na tarasie. Planując jego zadaszenie (drewniane, albo metalowe – popularne przy domach o nowoczesnej bryle), warto pamiętać, że wizualnie powinno być częścią budynku, nie zakłócając jego proporcji. Belki przytwierdza się zwykle do tarasu przy użyciu nierdzewnych mocowań, a na górze układa wybrane pokrycie (poliwęglan, blachę czy gonty bitumiczne). Niektórzy wybierają opcję sezonową, np. markizę (zdjęcie powyżej), którą na zimę składa się do kasety.
 5. Jeśli nie dysponujemy dużym garażem, w którym moglibyśmy przechowywać narzędzia (czy to ręczne, czy kosiarkę, wykaszarkę itp), rzeczywiście warto zainwestować w zamykany domek narzędziowy i ustawić go np. w rogu ogrodu. Domki takie sprawdzają się też na działkach rekreacyjnych, gdzie brakuje zadaszonej przestrzeni - na półkach oprócz narzędzi można przechowywać akcesoria do wypoczynku czy grillowania. Konstrukcje drewniane czasem zastępują altanki. W sprzedaży dostępne są również produkty metalowe albo z tworzywa (w b. wielu kolorach).
 6. Malowanie proszkowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala uzyskać równomierną, gładką i trwałą powłokę farby. Zapewnia wysoką odporność na czynniki chemiczne i mechaniczne. Jednak żadna metoda nie zabezpiecza metalu na zawsze. Z czasem może zacząć pojawiać się korozja i wtedy konieczna jest renowacja powierzchni.
 7. Wybierając narzędzia, warto się do nich „przymierzyć” i dopasować je do własnych możliwości fizycznych, bo ich wymiary oraz ciężar bywają bardzo różne. Niektóre produkowane są z lekkiego tworzywa, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Najlepiej wybierać te ergonomiczne, pozwalające zredukować wysiłek podczas pracy. Projektowane są one tak, by minimalizować obciążenie kręgosłupa oraz powstawanie odcisków na dłoniach. Warto postawić na ich jakość i zainwestować w narzędzia z wyższej półki.
 8. Drewno z sinizną jest pełnowartościowe pod względem konstrukcyjnym, jednak ma nieestetyczne przebarwienia. Powierzchniowe zmiany tego typu wystarczy przeszlifować, a następnie odpylić i pomalować (najlepiej środkiem grzybobójczym). Jeśli mimo szlifowania drewno jest zszarzałe, bo grzyb wniknął głębiej, można użyć specjalnego preparatu do usuwania sinizny. Niestety jest on agresywny chemicznie (podobnie usuwa się pleśń i glony). Po jego wyschnięciu drewno jest gotowe do malowania. Najlepiej użyć w tym celu środka zawierającego pigmenty (dla zamaskowania przebarwień).
 9. Płyty onduline [faliste, bitumiczne] do dobry pomysł - są wytrzymałe i łatwe w montażu. Często znajdują zastosowanie na budynkach gospodarczych i obiektach małej architektury ogrodowej. Ich układanie należy zacząć od dołu połaci, kolejne rzędy mocuje się z przesunięciem.
 10. Altany metalowe (z kutej stali, giętych prętów, rur, kształtowników) wyglądają delikatnie i są doskonałymi podporami dla pnączy. Można też połączyć dwa rodzaje materiałów i np. wykonać szkielet z metalu, a ścianki z drewnianych kratownic. Trzeba pamiętać, że stalową konstrukcję altany również należy zabezpieczać przed wpływem czynników atmosferycznych.
 11. Trzeba też pamiętać, że przy zagęszczaniu warstwy kostki (po ułożeniu już jej na podbudowie), należy używać zagęszczarki z nakładką z tworzywa (założoną na płytę roboczą).
 12. Zgadza się - młode egzemplarze monstery mają pełne sercowate liście. Roślina lubi słońce. Radzi sobie też w półcieniu, ale wtedy liście mają mniej wcięć. Sadzonki nie powinny być wystawione na silne światło. Ostatnio wróciła moda na monsterę i inne tropikalne rośliny we wnętrzach. Pamiętajmy, że w stanie naturalnym jest ona dużym pnączem. Warto więc zaopatrzyć się w sporą donicę [nie lubi częstego przesadzania] i podpórkę. Na dnie donicy należy utworzyć warstwę drenażu. Ziemię powinno się wymieszać z perlitem w proporcji 2:1. Zakurzone liście przecieramy wilgotną ściereczką. Warto te
 13. To kostka, do produkcji której używa się kruszywa z dodatkiem substancji wykazujących luminescencję. Dzięki temu w ciemności widać świecące się drobinki. Kostka jest dekoracyjna, ale z powodzeniem można ją stosować podczas budowy trwałych nawierzchni. Wykorzystuje się ją do wykonywania dekorów - układa się z niej określone wzory albo stosuje na obrzeżach ścieżek czy podjazdów.
 14. Pozbycie się rdzy przy dużym zaawansowaniu choroby jest b. trudne, o ile w ogóle wykonalne. Przy wycinaniu porażonych pędów jałowca, rany powstałe w tych miejscach należy smarować maścią ogrodniczą z dodatkiem środka grzybobójczego. Zaletą środka Lecitec jest to, że jest bezpieczny dla środowiska. Zaleca się go stosować w okresie wegetacji.
 15. Tak, z tego względu służą głównie do dekoracji oraz oznaczania-podświetlania granic nawierzchni. Są łatwe w instalacji i włączają się automatycznie po zmroku.
×
×
 • Utwórz nowe...