Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Eksperci Hörmann

Firma
 • Posty

  19
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Eksperci Hörmann

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Bramy boczne HST spełniają dwie funkcje – bramy garażowej oraz drzwi wejściowych do garażu, dzięki czemu są bardziej funkcjonalne i z powodzeniem zastępują bramy segmentowe z dodatkowymi drzwiami przejściowymi. Poziomy układ bramy – ruch segmentów w kierunku poziomym – jest związany z zupełnie inną konstrukcja prowadnic, w których porusza się brama, w porównaniu do klasycznej bramy segmentowej, zachowując jednocześnie wysokie walory energooszczędności i bezpieczeństwa. Wielkość sprzedaży bram bocznych jest znacznie niższa niż tradycyjnych bram segmentowych. Te wszystkie argumenty wpływają na wysokość ceny bram bocznych HST firmy Hörmann.
 2. Aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi na pytanie o izolacje drzwi potrzebujemy szczegółowej informacji o jaki rodzaj izolacji chodzi- termiczną (cieplną), akustyczną czy może przeciwwilgociową?
 3. W sytuacji gdy garaż jest bezpośrednio połączony z domem, zawsze zaleca się montaż dobrze ocieplonej bramy garażowej. Segmenty bramy o grubości 42 mm z wypełnieniem z pianki poliuretanowej charakteryzują się efektywną izolacyjnością cieplną. Dodatkowo zastosowanie ciepłej ościeżnicy, która zapewnia termiczne oddzielenie od ściany budynku polepsza parametry cieplne bramy nawet o 15%. Dobra izolacja termiczna w krótkim czasie przełoży się na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku.
 4. Idealna – zalecana sytuacja – to montaż bramy garażowej jako elementu końcowego, po zakończeniu wszelkich prac budowlanych w pomieszczeniu garażowym oraz po wykonaniu docelowej posadzki i pokryć ścian wewnętrznych jak i zewnętrznych. Na etapie prowadzenia budowy stosować zamknięcie zastępcze tzw. „budowlane”. Stosując się do tej zasady mamy pewność, iż płyta bramy nie ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu, elementy mechaniczne nie będą podlegały przyśpieszonemu zużyciu na skutek kontaktu z pyłem, piaskiem Itp.
 5. Wymiar bramy segmentowej: 2900 x 2040 mm nie jest wymiarem znormowanym. Najbardziej zbliżony wymiar znormowany bramy segmentowej LPU 42 to 3000 x 2125 mm i wówczas cena takiej bramy wynosi 3051 zł netto. Podana cena dotyczy bramy z przetłoczeniami M, w kolorze białym, brązowym lub antracytowym i powierzchnią Woodgrain. W przypadku wyboru innego wzoru bramy, koloru i struktury powierzchni cena bramy ulegnie zmianie. Cena napędu SupraMatic E z jednym pilotem do bramy o tej wielkości wynosi 1502 zł netto. Podane ceny są cenami netto i należy do nich dodać podatek VAT w wysokości 8% lub 23%. Wysokość podatku VAT regulują przepisy podatkowe. Równocześnie zachęcamy do kontaktu ze sprzedawcą, ponieważ od kwietnia b.r. rozpocznie się sprzedaż bram segmentowych w cenach promocyjnych.
 6. W odpowiedzi na pytanie krótkie porównanie bram: Bramy segmentowe LPU - grubość segmentu 42mm, - możliwość zastosowania dodatkowych uszczelek ThermoFrame, - możliwość domontowania napędu w późniejszym czasie, - różnorodność powierzchni i wzorów, - korzystniejsze cenowo, - możliwość doboru prowadzenia w zależności od wysokości nadproża. Bramy rolowane Rollmatic - grubość profilu ok. 15mm, - różnorodność kolorów, - możliwość montażu na zewnątrz budynku, - wymagana mała głębokość zabudowy, Bramy segmentowe ze względu na dobrą izolacyjność cieplną i korzystną cenę są głównym produktem garażowym u nas w firmie. Generalnie można je stosować do min. 90% garaży. Natomiast gdy warunki zabudowy nie pozwalają na zamontowanie bramy segmentowej, możemy w to miejsce zamontować bramę rolowaną. Jednak przepaść we współczynniku przenikania ciepła pomiędzy tymi bramami powoduje, że większość klientów wybiera bramy segmentowe. Dla porównania współczynnika przenikania ciepła (wymiar 2500x2125 okleina Golden Oak z napędem) - brama segmentowa – współczynnik 1,5 W/m2K - brama rolowana – współczynnik 4,7 W/m2K Pozdrawiam! Zbigniew Kościelniak Dyrektor Przedstawicielstwa Hörmann Polska Sp. z o.o. w Poznaniu
 7. Są dwie "szkoły". Obydwie mają swoje wady i zalety. Formalnie zaś – nie ma to znaczenia. Montaż drzwi z ościeżnicą jest w tym sensie trudniejszy, bo cały element jest sporo cięższy. Trzeba bowiem zamontować jednocześnie i ościeżnicę i wiszące na niej skrzydło. Ponieważ całość jest cięższa, to trudniej ją dobrze ustawiać przed zabetonowaniem. Można jednak to zrobić, wstawiając odpowiednie podkładki dystansowe, zarówno pomiędzy skrzydłem drzwi, a ościeżnicą, jak i oczywiście odpowiednie kliny, kontrujące całość w ścianie (bezwzględna zasada: pion/poziom/ płaszczyzna montażu). Zdejmując skrzydło z ościeżnicy (wybijając sworznie zawiasów konstrukcyjnych) - montaż jest o tyle łatwiejszy, bo sama ościeżnica jest lekka. Jednak jej nieprecyzyjny montaż, nie uwzględniający ugięcia profilu ościeżnicy i ewentualnego jej odkształcenia, po późniejszym zawieszeniu skrzydła, to gwarancja nieudanego montażu. Taki montaż wymaga niezbędnej wiedzy, doświadczenia oraz odpowiedniego wcześniejszego "skontrowania" profili ościeżnicy przed zawieszeniem skrzydła. Chodzi w praktyce o to, aby po jego zawieszeniu, działające w dół ramię siły, związane z kilkudziesięciokilogramowym obciążeniem – nie spowodowało przemieszczenia się zamocowanych wcześniej na dyble, przy pomocy kotew, profili ościeżnicy. Można oczywiście, ościeżnicę zaraz po jej zadyblowaniu i odpowiednim precyzyjnymj ustawieniu - od razu zabetonować, ale nie rekomendowałbym tego, ponieważ nie będziemy mieli już później żadnego manewru w zakresie regulacji, gdyby coś nie poszło tak, jak trzeba. Dzięki odpowiedniemu skontrowaniu drzwi, przy pomocy dybli kotwiących ościeżnicę w murze, za pomocą odpowiednich klinów i podkładek dystansowych – powinniśmy uzyskać zamierzony efekt. Należy pamiętać o najważniejszej zasadzie, o której już wspomniałem wcześniej: podczas montażu należy zachować bezwzględnie piony, poziomy i płaszczyznę montażu. Druga ważna zasada, to taka, że skrzydło drzwi po jego osadzeniu w ościeżnicy, powinno znajdować się możliwie precyzyjnie w osi symetrii ościeżnicy, tzn. szczeliny z każdej strony powinny być niemal takie same. Uwaga! Drzwi HPL30- A-1 są drzwiami rewersyjnymi (prawo-lewymi). Po ustaleniu kierunku ich otwierania – dolny profil ościeżnicy 4-stronnej może być odjęty, tj. umiejętnie odcięty lub oderwany od pionowych słupków pionowych ościeżnicy. Do Siego Roku!
 8. Dokładny sposób montażu oraz wszelkie kroki, jakie należy przedsięwziąć, w celu zamontowania drzwi przeciwpożarowych HPL30 A-1, znajdują się w instrukcji montażu i konserwacji drzwi. Dokument ten znajduje się (wraz z uszczelką ościeżnicową, zwiniętą w kształt "ślimaka" w opakowaniu foliowym, przymocowanym bezpośrednio na blacie skrzydła drzwi. Na wszelki wypadek (gdyby dokument ten z jakiegokolwiek powodu się zagubił), przesyłam w załączeniu dokument "instrukcji" w wersji elektronicznej (w formacie PDF hormann_instrukcja_montazu_i_konserwacji.pdf). W instrukcji (w bardzo przystępnej i zrozumiałej formie, za pomocą piktogramów) znajdują się wszystkie poszczególne kroki (także w zakresie demontażu ościeżnicy, a tym samym „wybijania” sworzni zawiasów konstrukcyjnych), w celu zamontowania drzwi przeciwpożarowych w otworze budowlanym. Zwracam uwagę, że drzwi przeciwpożarowe, oprócz klasycznego ich zadyblowania, powinny zostać dokładnie zabetonowane (szczelina pomiędzy ścianą montażową, a ościeżnicą, powinna zostać wypełniona szczelnie zaprawą cementowo-wapienną, a nie np. pianką poliuretanową). W przypadku dalszych kłopotów z montażem drzwi, konieczne jest zwrócenie się o pomoc do lokalnego dystrybutora lub naszego regionalnego partnera handlowego (dealera). Dariusz Potrzebski Dyrektor sprzedaży produktów obiektowych w firmie Hörmann Polska sp. z o.o.
 9. Witam Podany wymiar bramy segmentowej: 5250 x 2100 mm nie jest wymiarem znormowanym. Cena bramy segmentowej LPU 40 (grubość segmentów 42 mm) firmy Hörmann w wymiarze specjalnym wynosi 5191 zł netto. Najbardziej zbliżony wymiar znormowany bramy segmentowej wynosi 5500 x 2125 mm i wówczas koszt zakupu tej bramy to 4414 zł netto. Podana cena dotyczy bramy z przetłoczeniami M, w kolorze białym, brązowym lub antracytowym i powierzchnią Woodgrain. W przypadku wyboru innego wzoru bramy, koloru i struktury powierzchni cena bramy ulegnie zmianie. Podane ceny są cenami netto i należy do nich dodać podatek VAT w wysokości 8% lub 23%. Wysokość podatku VAT regulują przepisy podatkowe. Pozdrawiam
 10. Witam, Załączam plik graficzny, na którym widoczne są 4 warianty. Mam nadzieję, że rysunek okaże się pomocny w rozwianiu wątpliwości.
 11. Szanowni Państwo Podczas montażu drzwi zewnętrznych przede wszystkim należy zwrócić uwagę na izolację pod progiem, żeby warstwy betonu na zewnątrz i wewnątrz były właściwie rozdzielone. Pod progiem musi zostać umieszczona specjalna konstrukcja o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. Firma Hörmann, oprócz drzwi oferuje również odpowiednie profile do wpuszczenia w posadzkę. Należy też pamiętać, że płaszczyzna montażowa musi być zgodna z płaszczyzną izolacji, a przestrzeń między otworem a drzwiami należy uszczelnić taśmą rozprężną. Analogiczna jest sytuacja podczas montażu bramy garażowej. Świadomi inwestorzy powinni umieścić w posadzce profil rozdzielający warstwę betonu. W ofercie bram garażowych firmy Hörmann takich profili jednak nie ma. Przygotowując posadzkę w garażu, należy również zwrócić uwagę na prawidłowe jej wypoziomowanie, które będzie gwarantowało odpływ wody na styku brama-posadzka. Unikniemy wówczas problemów związanych z zatrzymywaniem się wody i przymarzaniem uszczelki progowej. Z poważaniem Krzysztof Horała
 12. Szanowni Państwo Energooszczędność jest obecnie dominującym trendem w budownictwie jednorodzinnym. To efekt regulacji europejskich zaostrzających wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków i dążących do ograniczenia zużycia energii. Firma Hörmann nie tylko doskonale wpisuje się w ten nurt, ale nawet go wyprzedza. Dzięki innowacyjnym technologiom i najnowocześniejszym materiałom powstają produkty, których parametry techniczne znacznie przewyższają określone przepisami wymagania. Takie jak np. drzwi wejściowe ThermoCarbon, których współczynnik przenikania ciepła (UD nawet 0,47 W/m²K) prawie dwukrotnie przekracza wymagania stawiane drzwiom w domach pasywnych czy jedyny w swoim rodzaju system uszczelek ThermoFrame, który zastosowany w bramach segmentowych o blisko 30% poprawia ich izolacyjność cieplną. Na nic jednak zdadzą się bramy i drzwi o najlepszych nawet parametrach cieplnych, jeśli będą one niewłaściwie zamontowane. Konieczny jest FACHOWY MONTAŻ. Podczas montażu drzwi przede wszystkim należy zwrócić uwagę na izolację pod progiem, żeby warstwy betonu na zewnątrz i wewnątrz były właściwie rozdzielone. Pod progiem musi zostać umieszczona specjalna konstrukcja o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. Należy też pamiętać, że płaszczyzna montażowa musi być zgodna z płaszczyzną izolacji, a przestrzeń między otworem a drzwiami należy uszczelnić taśmą rozprężną. Montując natomiast dobrze ocieploną segmentową bramę garażową warto pamiętać o tym, aby ograniczyć powstawanie mostków termicznych, jakie tworzą się na styku ościeżnicy ze ścianą garażu. Najlepszym rozwiązaniem jest tu montaż zestawu ThermoFrame firmy Hörmann. Ten składający się z dodatkowych uszczelek na obwodzie bramy oraz z kątownika z tworzywa sztucznego zestaw eliminuje mostki termiczne pomiędzy murem a ościeżnicą, a tym samym znacząco wpływa na poprawę izolacyjności cieplnej bramy. Tak więc fachowy, profesjonalny montaż nie tylko pozwoli zachować wysoką termoizolacyjność nowoczesnych bram i drzwi, ale może ją nawet jeszcze poprawić. Z poważaniem Krzysztof Horała
 13. Eksperci Hörmann

  Czy ocieplać garaż w domu?

  Szanowni Państwo Montowanie drogiej dobrze ocieplonej bramy garażowej nie zawsze ma sens. Z uwagi na nieuniknione straty ciepła powstające podczas otwierania garażu, w domach pasywnych i energooszczędnych nie lokalizuje się go w bryle budynku. Jest on najczęściej odizolowany termicznie. Wystarczy wówczas lżejsza brama. Najtańsza będzie uchylna, ale dobrze sprawdzi się też segmentowa. Brama z blatem o zmiennej grubości od 20 mm do 42 mm jest pod względem przenikalności cieplnej wystarczająca. Jej współczynnik przenikania ciepła U wynosi 1,5 W/m2K, a mały ciężar oszczędza sprężyny, co gwarantuje długoletnią niezawodną eksploatację. Jednak tam, gdzie garaż umieszczony jest w bryle domu i ściśle przylega do części mieszkalnej, musimy maksymalne ograniczyć nieuniknione straty ciepła powstające podczas jego otwierania. W tym celu należy dobrze zaizolować przylegające do niego ściany i sufit oraz zamontować drzwi do części mieszkalnej charakteryzujące się niską przenikalnością ciepła, a także bramę segmentową o współczynniku przenikania ciepła około 1,3 W/(m2K). Po zastosowaniu specjalnej ościeżnicy ta wartość spadnie nawet do 1,1 W/(m2K). Warto bowiem pamiętać, że grubość blatu bramy w niewielkim stopniu wpływa na jej izolacyjność cieplną i może ją poprawić o około 0,2 W/(m2K). O energooszczędności bramy decydują głównie uszczelnienia. Największe straty ciepła ? co pokazuje kamera termowizyjna - powstają na łączeniach poszczególnych segmentów bramy oraz na styku płyty bramy z ościeżnicą, a także ościeżnicy ze ścianą garażu, gdzie tworzy się mostek termiczny. Zabezpieczając te słabe punkty, najskuteczniej ograniczymy ucieczkę ciepła z garażu. Dobrym rozwiązaniem jest tu właśnie zastosowanie specjalnego zestawu do ościeżnicy - ThermoFrame. Zestaw ten, składający się z dodatkowych uszczelek na obwodzie bramy oraz kątownika z tworzywa sztucznego eliminującego mostek termiczny pomiędzy murem a ościeżnicą, może znacząco wpłynąć na poprawę termoizolacyjności bramy - nawet o 15%. Z poważaniem Krzysztof Horała
 14. Eksperci Hörmann

  Napędy baram garażowych

  Wyposażenie bramy garażowej w napęd elektryczny sprawia, że nasze życie staje się wygodniejsze i bezpieczniejsze. Dlatego, aby uzyskać pełną satysfakcję z posiadania bramy z napędem, należy dobrać do bramy właściwy napęd. Na dobór napędu ma wpływ wiele czynników. Podstawowe z nich to: rodzaj bramy, jej wymiar, ciężar oraz częstotliwość użytkowania. Są to podstawowe parametry, które określają typ napędu. Dokonując dalszej weryfikacji, należy zwrócić uwagę jakie właściwości techniczne posiada napęd, tzn. jaka jest jego prędkość otwierania, czy zapewnia on niezawodne i bezpieczne użytkowanie, jaka jest oferta akcesoriów dodatkowych, pozwalających na dostosowanie sposobu otwierania bramy do potrzeb użytkownika. Ważnym kryterium decydującym przy wyborze urządzeń, z których korzystamy na co dzień, powinno być bezpieczeństwo. Dlatego wybierając napęd do bramy garażowej, każdy inwestor powinien sprawdzić, czy został on przetestowany i certyfikowany na zgodność z wysokimi wymogami normy europejskiej 13241-1 z zakresu bezpieczeństwa. Przed przypadkowym przytrzaśnięciem w bramach z napędem zabezpiecza mechanizm automatycznego odłączenia, który powoduje, że brama po napotkaniu na nagłą przeszkodę natychmiast zatrzymuje się. Innym elementem, który sprawia, że czujemy się bezpieczniej, jest automatyczne ryglowanie bramy w szynie napędu. Podczas zamykania brama automatycznie się rygluje, co bardzo skutecznie zabezpiecza przed podważeniem. Ten system ryglowania jest mechaniczny, a więc działa także w razie braku prądu! Stosując napęd do bramy w garażu bez drugiego wejścia, należy pamiętać o wyposażeniu napędu w awaryjne otwieranie bramy od zewnątrz, które umożliwi dostanie się do garażu np. w razie awarii prądu. Warto też pamiętać, że nawet jeśli garaż nie jest podłączony do sieci energetycznej nie trzeba rezygnować z komfortu posiadania bramy z napędem. Umożliwia to napęd z przenośnym akumulatorem. Można go łatwo transportować i naładować w ciągu kilku godzin. Jak w telefonach komórkowych: akumulator ładuje się przy pomocy ładowarki podłączonej do gniazda sieciowego. Praktycznym uzupełnieniem jest bateria solarowa, którą łatwo montuje się do ściany lub na dachu garażu.
 15. Eksperci Hörmann

  Wybór bramy garażowej

  Najważniejsze jest określenie, czy zależy nam na ograniczeniu strat ciepła. Jeśli zależy – wybieramy bramę segmentową z blatem o budowie warstwowej z pianką poliuretanową między warstwami z ocynkowanej stali. Współczynnik przenikania ciepła powinien być mniejszy od 1 W/m2K. Jeżeli nie zależy (np.: przy garażu wolno stojącym, lub dobrze wyizolowanym garażu w bryle) – możemy wybrać bramy uchylne lub segmentowe jednościanowe. Drugą kwestią jest ilość miejsca „przed” i „w” garażu. Bramy segmentowe pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń na podjeździe przed garażem. Najlepiej także wybrać bramę największą z możliwych do zamontowania. W przyszłości, po zakupie większego samochodu, możemy potrzebować większego wjazdu. Należy także uwzględnić miejsce potrzebne na zamontowanie zdalnie sterowanego napędu do otwierania i zamykania bramy.
×