Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

aaaa

Uczestnik
 • Posty

  997
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  8

Reputacja

54 Neutralny

2 obserwujących

O aaaa

 • Ranga
  Aktywny
 1. pomysł dobry...na pewno robili tak ludzie, którzy planowali w przyszłości robić DZ pod PC - na etapie fundamentów robili przepusty i wkładali rurę o odpowiedniej średnicy, żeby na późniejszym etapie budowy oszczędzić sobie pracy. Nie wiem tylko, czy jest konieczność nabijania tego azotem(no ale twój przypadek jest inny niż przy DZ). Twoja sytuacja jest trochę inna, ale skoro jesteś na 100% zdecydowany, to po co w przyszłości dewastować teren.... Aha, jak chcesz kłaść już rury na gotowo, to gdzieś wyczytałem, że do PC stosuje się inne otuliny niż do klimatyzacji (czytaj - droższe) - i że różnie z tym bywało u wykonawców
 2. litości..... źle odczytałeś....a pisze wyraźnie dom 100m2 - całkowity koszt=210tys. zł, czyli koszt 1m2=210/100=2,1tys. zł dom 150m2 - całkowity koszt=300tys. zł, czyli koszt 1m2=300/150=2,0tys. zł różnica pomiędzy oboma wariantami, to 50m2 i 90tys zł, czyli ten każdy dodatkowy 1m2 kosztuje 90/50=1,8tys. zł
 3. @gosianka - niemożliwe, żeby to co wkleiłaś tyle kosztowało....(tym bardziej, że to jeszcze nie jest skończone!) zerknij do linka poniżej - porównanie kosztów dla domu 100m2, 140m2 i 200m2 z piwnicą https://kb.pl/porady/koszt-budowy-domu-2017-domy-100-140-i-200-m2/ dla 100m2 koszt fundamentów(materiały+robocizna) - 27-28tys dla 140m2 koszt fundamentów(j.w.) - 19-20tys i nawet nie chodzi o konkretne kwoty (dla większego domu jest mniej, bo inna jest powierzchnia fundamentów) - zwróć uwagę na to: czyli wg tego kosztorysu, to fundament powinien kosztować około 28-29tys. (nie wiem ile dokładnie jest fundamentu, więc przyjąłem do obliczeń powierzchnię zabudowy) Ewentualnie trochę więcej, jeśli były jakieś dodatkowe prace wykonywane, które nie są związane z samym fundamentem wierzyć mi się nie chce, że nie ma tego załącznika, bo w tej umowie co wkleiłaś nie pisze nigdzie, że stan surowy zamknięty (czy też stan surowy otwarty) tego domu ma kosztować 150tys....na podstawie takiej umowy jak wyegzekwować cokolwiek, skoro nie ma tego załącznika??
 4. proponuję pogrubić izolację. Ja miałem kilka lat 20cm styropianu i bez tynku zewnętrznego. Zrobiłem rolety, dodałem bonie właśnie i tynk. Bonie zrobiłem nie ze względów estetycznych, ale bardziej praktycznych (żeby poprawić newralgiczne miejsca, gdzie ucieka najwięcej ciepła)
 5. ale to przecież nie ma znaczenia, skoro zakładamy taki sam standard wykończenia w obu tych domach. Oba Kosztorysy są prawdopodobnie z tego samego katalogu tej samej firmy - więc dla celów porównawczych można je wykorzystać. Gdyby wybrać z tego samego katalogu dom o powierzchni np. 230m2 - to koszt całościowy wzrośnie, a cena za 1m2 prawdopodobnie jeszcze się trochę obniży.
 6. super, że jest umowa. Ale dla takiego domu fundamenty i roboty ziemne 82tys? czyli ponad połowę całkowitych kosztów? tutaj na stronie https://planz.pl/projekt-domu-z269-z500 stan surowy zamknięty tego projektu wycenili na 156tys. - czyli te 150tys. za całość jest ok. Ale tak jak napisałem wyżej - 82tys za fundamenty to dużo za dużo...tak jak napisał bajbaga - zapis w umowie jest jasny - rozliczenie za etap na podstawie faktur. Super byłoby, gdybyś można było zobaczyć zdjęcie z aktualnego stanu budowy - czy przez przypadek nie jest więcej wybudowane.... Nie pasuje mi inna rzecz - umowa pisze o stanie surowym zamkniętym - czyli z dachem,oknami i drzwiami zewnętrznymi - natomiast córka pisze, że okna i drzwi kupią sobie sami. Widzę tutaj sprzeczność... a co dokładnie pisze w załączniku nr 1? nie jest tak czasem wyszczególnione, jakie jest wynagrodzenie za konkretny etap??
 7. niekoniecznie w tym artykule https://kb.pl/porady/dom-100-150-m2-porownanie-kosztow/ jest porównanie kosztów budowy do stanu deweloperskiego domów o powierzchni użytkowej 100m2 i 150m2. Ten 100m2 kosztuje 2100/1m2 pu, a ten 150m2 kosztuje 2000/1m2 pu. (oba domy parterowe bez piwnicy) Dane wzięte z kosztorysów.
 8. diabeł tkwi w szczegółach...jaki dom - konkretnie projekt...itp, itd. Dom 80m2 jakby trochę się różni od np. 200m2. Tak samo jeden dom 150m2 może kosztować duuużo więcej od innego domu 150m2 (bo to będzie zupełnie inny projekt, z detalami drogimi do wykonania) podaj więcej szczegółów(link do projektu, rzuty,wizualizacje - co masz) - to spróbujemy doradzić... napisz też, co dokładnie wykonano za te 82tys - najlepiej ze zdjęciem/zdjęciami aktualnego stanu budowy jak masz wątpliwości, to chyba możesz poprosić o jakieś faktury za materiały które wcześniej zostały kupione? rozumiem, że była umowa na wybudowanie domu, jak wyglądają szczegóły tej umowy??
 9. tak się składa, że też znam takiego gościa co budował dom podpiwniczony. właściwie, to częściowo podpiwniczony - bo pod garażem nie ma piwnicy. I ten gość, bardzo długo wpisywał każdą pierdołkę do excela. I dokładnie wie ile go kosztowało SSZ. Przestał skrupulatnie notować dopiero później. zakładam/zaokrąglam, że poszło w sumie 160000. W przybliżeniu - piwnica,parter i poddasze mają po 75m2 ,garaż 50m2. Czyli cena 1m2 wyszła 581,8 i chyba jak napisałem "No i przeliczając na etapie stanu surowego koszt 1m2 w przypadku domu z piwnicą wyjdzie taniej niż w przypadku domu bez piwnicy" - to chyba jasno z tego wynika, że chodzi o cenę 1m2, a nie o cenę całości
 10. @mhtyl - małe porównanie, domy nawet trochę podobne dom podpiwniczony 142,8m2 pow. użytkowej, 281,1m2 pow. netto http://www.archeton.pl/projekt-domu-majarexgrota_1033_opisogolny koszt SSZ 327330zł, czyli 1164,5/m2 netto dom bez podpiwniczenia - 140,1m2 pow. użytkowej, 195,9m2 pow. netto http://www.archeton.pl/projekt-domu-galalux_1008_opisogolny koszt SSZ 239321zł, czyli 1221,6/m2 netto kwoty wzięte z kosztorysu ze strony, bez weryfikacji pamiętam, że jak byłem na etapie budowy, to ta różnica była dużo większa tzn cena 1m2 u mnie była dużo niższa, niż w przypadku domu bez piwnicy. A to, że cena całościowa jest w przypadku domu podpiwniczonego wyższa(w normalnym terenie), to chyba oczywiste i prośba - mógłbyś mnie nie obrażać?
 11. nie sądzę
 12. tutaj wyjątkowo zgodzę się z zenkiem - w moim przypadku jest tak jak zenek pisze. spadek terenu to około 1,5-1,7m na 10m budynku. Dodatkowy koszt piwnicy to w moim przypadku - proszę mnie poprawić jeśli coś pominąłem - strop nad piwnicą (odjąć koszt piasku którym musiałbym to zasypać, gdyby piwnicy nie było) - ściana fundamentowa mogłaby być minimalnie niższa gdyby nie było piwnicy - schody do piwnicy i dodatkowe schody z zewnątrz - instalacja elektryczna,wod-kan w piwnicy,dodatkowy koszt tynków,wylewek, 3 pętle ogrzewania podłogowego,dodatkowy rozdzielacz,dodatkowa pompa obiegowa - płytki IV gatunek na podłogę - 5 małych okien - dodatkowe drzwi zewnętrzne - na razie dodatkowe drzwi najtańsze drzwi zewnętrzne(piwnica/klatka schodowa) które kiedyś były jako wejściowe na budowę - więcej drzwi wewnętrznych na razie nie ma, kiedyś może będą (4 szt.) - koszt najtańszego WC i umywalki dopiero teraz będę tę piwnicę wykańczać w zamian mam: - osobną pralnię i suszarnię - "kotłownię" - gdzie stoi sobie PC,zasobnik CWU, rekuperator (docelowo ma być jeszcze odkurzacz centralny i zostanie jeszcze sporo miejsca) - przez to że była piwnica dużo prościej było mi wprowadzić pętle DZ bezpośrednio do piwnicy i wyprowadzić kanalizację(ale to detal) - pomieszczenie gdzie już wkrótce będzie tzw. kuchnia polowa - pomieszczenie gdzie nie ma OP, gdzie są składowane przetwory - w sumie mam około 75m2 powierzchni o wysokości 2,2m - te dodatkowe wyjście na ogród z piwnicy właśnie, którym z założenia miał być wynoszony popiół to dla mnie duży plus, wychodząc na podwórze to tylko z niego praktycznie korzystamy - jedno duże pomieszczenie które czeka na zagospodarowanie Nie wyobrażam sobie mojego domu bez piwnicy, albo z jakimś małym pomieszczeniem gospodarczym. Rozmawiałem jakiś czas temu z bratem na temat budowania - stwierdził, że gdyby miał budować, to parterówkę, ale koniecznie z piwnicą (nawet na "normalnej" działce) No i przeliczając na etapie stanu surowego koszt 1m2 w przypadku domu z piwnicą wyjdzie taniej niż w przypadku domu bez piwnicy
 13. bajbaga - właśnie w takich momentach tylko utwierdzam się w przekonaniu, że miałem rację...i baśka też
 14. też się przyłączamy do podziękowań i do zobaczenia następnym razem