Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  1413
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  59

Reputacja

248 Dobry doradca

O Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

 • Ranga
  Profesjonalista
 1. Wszystko zależy od treści umowy przyłączeniowej z ZE. Standardowo zakład podłącza obiekty mieszkalne na zasadach ryczałtowych (przyłączenia planowe) i wykonuje przyłącze we własnym zakresie. W przypadku budowy przyłączenia na własny koszt ZE przyjmuje je do eksploatacji, ale właścicielem formalnie jest inwestor i do niego należy uregulowanie spraw przejścia przez obcy teren.
 2. Brak kanałów wentylacyjnych uniemożliwia funkcjonowanie skutecznej wentylacji grawitacyjnej. Problemu nie ma jeśli okna można uchylić dzięki czemu nastąpi naturalna wymiana powietrza. Przy zamkniętych oknach w garażu można zamontować okresowo załączana wentylacje mechaniczną - wentylator ścienny i wlot powietrza u dołu jeśli drzwi garażowe są szczelne. Kotłownia powinna być wentylowana oddzielnie - wystarczy przewiew dzięki kratce wywiewnej u góry ściany i np. nawiewnik okienny. Kocioł z zamkniętą komorą nie wymaga zapewnienia dopływu powietrza zewnętrznego, a wentylacja zapobiega jedynie gromadzeniu się gazu w przypadku wystąpienia nieszczelności.
 3. Całą przestrzeń nad sufitem raczej trudno wypełnić, ale grubsza warstwa wełny nie zaszkodzi. Konieczne będzie ułożenie folii paroizolacyjnej pod płytami g-k, która ochroni przed kondensacją wilgoci na powierzchni zimnego, starego stropu.
 4. Szacunkowo koszty będą większe proporcjonalnie do zwiększonej powierzchni przegród zewnętrznych - odpowiednio okien i ścian. Na złotówki nie da się tego łatwo przeliczyć, gdyż wpływ na jednostkowe koszty ogrzewania ma bardzo wiele czynników.
 5. Poproszę o jakiś rysunek. Czy i gdzie są kanały wentylacyjne?
 6. Para z kabiny rurkom nie zaszkodzi, a estetycznie i łatwo można je zamaskować panelami PCW.
 7. WZ wyraźnie określa warunki zabudowy - na starych fundamentach i taki powinien być nowy budynek. Można oczywiście wystąpić w nowe WZ - może to zrobić każdy zainteresowany - ale jakieś względy przemawiały za takimi ustaleniami i nowa decyzja pewnie tego nie zmieni. Co do lasu odległość przy zabudowie mieszkalnej to 12 m.
 8. Zakres przewidywanych robót wymaga zatrudnienia fachowca - inspektora nadzoru - oraz sporządzenia planów dla poszczególnych etapów. Nadzorować też będzie wykonawców pod kątem doboru właściwej technologii i materiałów. Dyskusja na forum bez znajomości konkretnych warunków mija się z celem i wprowadza niepotrzebny zamęt informacyjny. Budowanie to nie zakup telewizora, kiedy można zbierać opinie o takim czy innym modelu.
 9. Wytrzymałościowo to raczej nie problem, gorzej z wykonawstwem zwłaszcza w betonie. Przy takiej kumulacji osprzętu instalacyjnego stosuje się obudowy maskujące (z gips-kartonu) pod którymi zmieści się dowolna liczba wyłączników. Swoją drogą może lepiej przejść na bezprzewodowe sterowanie pilotem?
 10. Ad.1. Obowiązujące są zapisy MPZP, bo na ich podstawie powinny być projektowane obiekty budowlane. Ad 2 Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę wymaga uwzględnienia w projekcie wymagań MPZP a w tym przypadku rozbiórki budynku gospodarczego jako integralnego składnika całego przedsięwzięcia budowlanego. Żaden odpowiedzialny kierownik budowy nie podpisze zgłoszenia zakończenia budowy, jeśli nie zostanie wykonana rozbiórka określona na planie zagospodarowania działki.
 11. Nowe płytki można kłaść na strych przy użyciu klejów elastycznych np. CM17. Polecam też ten temat: Układanie płytek ceramicznych - krok po kroku
 12. Trzeba zacząć od sprawdzenia czy jest i co zawiera MPZP lub wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy. W dokumentach tych będą zapisy, co i gdzie można budować na tej działce - istotny jest też charakter zabudowy (zagrodowa czy mieszkalna). Zależnie od tych ustaleń budowę garażu można traktować jako rozbudowę (przebudowę) budynku mieszkalnego lub postawienie nowego obiektu na podstawie zgłoszenia.
 13. Piaskowiec jet skałą porowatą i usunięcie zabrudzeń może być bardzo trudne - najlepsze efekty daję piaskowanie na mokro - w kominku jednak trudne do wykonania.
 14. Filtr mechaniczny zatrzymuje jedynie osady, piasek i nie zmienia składu chemiczno-biologicznego wody. Można go zainstalować w dowolnym miejscu - bez znaczenia czy za czy przed zbiornikiem, a do analizy można oddać próbkę przed filtrem (badanie zmętnienia).
 15. Sposób odprowadzenia wody deszczowej zależy od wielu czynników lokalnych m.in. wielkości działki, jej ukształtowania, utwardzenia powierzchni, chłonności gruntu itd. Wdę deszczową można magazynować bądź usunąć do gruntu, naturalnych cieków wodnych, melioracji. W większości przypadków wystarczy rozprowadzenie wody na terenie działki, gdzie wsiąknie w podłoże. W warunkach małej przepuszczalności gruntu stosuje się studnie lub skrzynie chłonne, rowy retencyjne bądź odprowadza poza działkę (melioracja).