Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  1504
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  63

Reputacja

269 Dobry doradca

O Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

33801 wyświetleń profilu
 1. sciany materiał kompromis?

  Silikat jak i BK mają swoje wady i zalety, a wybór uzależnia się od wielu czynników - technicznych, ekonomicznych, wykonawczych. W kwestii akumulacyjności - generalnie jest to korzystne choćby ze względu na lepszą stabilizację temperaturową i magazynowanie tzw. energii obcej jak i "chłodzenie" w okresie letnim. Wydatki na ogrzewanie w obu wariantach zależeć będą przede wszystkim od efektywności regulacji temperatury dostosowanej do wymagań użytkowników, ale przynajmniej teoretycznie tańszy będzie wariant z dużą bezwładnością cieplną ścian. Polecam artykuły: Z czego budować ściany zewnętrzne? Jakie właściwości ścian są najważniejsze? Budowa ścian z betonu komórkowego - poradnik praktyczny 13 błędów popełnianych podczas wznoszenia ścian z betonu komórkowego Instrukcja murowania z bloczków z betonu komórkowego
 2. Styropian na podłoge grafitowy czy zwykły

  Na podłogę styropian musi być przede wszystkim twardy - odmiany przynajmniej EPS 100 lub jeszcze lepiej XPS, ale dużo droższy. Szary czy biały? - podobno grafit poprawia ciepłochronność, ale to pojęcie względne i wymagałoby porównania konkretnych wyrobów.
 3. Czy można tak murować?

  Nie ma powodu robienia problemu z typowych rozwiązań i zarówno wieniec jak i zbrojenie komina nie są potrzebne. Dylatację między obmurówka a kominem należy rozumieć jako brak powiązania tych warstw - obmurówka spoczywa na stropie który może się uginać, a pustaki kominowe nie mogą być narażone na takie obciążenia.
 4. Pęknięcia ściany z cegły

  Widoczne na zdjęciach pęknięcia bezpieczeństwu domu nie zagrażają jeśli oczywiście nie ma innych uszkodzeń w konstrukcji budynku. Ze względu na lokalizację można spodziewać się pojawienia nowych pęknięć i przy znacznym ich nasileniu budynek powinien być monitorowany pod kątem stabilności konstrukcji.
 5. Ocieplenie fundamentów i podłogi

  Fundamenty stawia się do wysokości poziomej izolacji przeciwwilgociowej a nie cieplnej . Przy wyniesieniu poziomu O pod teren, w"dole" pod podłogą, przed wypełnieniem podsypem można włożyć dowolna grubość termoizolacji - przy braku ogrzewania podłogowego 10 cm wystarczy ale i 15 nie zaszkodzi. Nie chodzi o ocieplenie fundamentów, ale pewnie cokołu - na fundament w części podziemnej wystarczy 10 cm.
 6. Powiększenie parterowego tarasu

  Powiększenie tarasu formalnie traktowane jest jako rozbudowa domu i takie roboty trzeba zgłosić w starostwie. Potrzeba będzie prawdopodobnie uproszczona dokumentacja, a więc zaprojektowany rodzaj materiałów i technologia budowania. Przy braku nawet niewielkiego doświadczenia przy robotach budowlanych (co wynika z pytań) prace lepiej zlecić fachowcowi bądź pracować pod jego nadzorem.
 7. Odnowienie drewnianych okien

  O trwałości malowania decyduje nie tyle rodzaj użytej farby, co staranne przygotowanie podłoża. Okna powinny być oszlifowane do surowego drewna, zagruntowane i pokryte farbą nawierzchniową. Z opisu nie wynika, czy okna są pokryte farbą kryjącą (biała, brązowa itp) czy lakierowane na drewnie zabarwionym bejcą. Od tego zależy dobór odpowiednich materiałów malarskich rozcieńczalnikowych (olejnych) czy wodorozcieńczalnych, a dobre wyroby z reguły są znacznie droższe niż standardowe.
 8. Czy można tak murować?

  Obudowę komina od poziomu stropu można murować z dowolnych elementów ściennych, byle ich szerokość zapewniała oparcie dla klinkierowej obmurówki ponad dachem. Jest to typowy sposób wykończenia kominów systemowych, a oburówka zewnętrzna nie może być złączona z obudową systemową przewodu kominowego (dylatacja).
 9. Jeden kanał wentylacyjny w nowym domu - co dalej?

  Bez mechanicznej wentylacji- przynajmniej wywiewnej- raczej się nie obejdzie, a rury można poprowadzić np.pod sufitem i za ekranem z płyt g-k. Nawiewniki w oknach są niezbędne i zapewniają dopływ świeżego powietrza oraz regulację intensywności wietrzenia. Centralny wentylator można umieścić na poddaszu z wyprowadzeniem wywiewu poprzez dach. Warto jednak oddzielnie wentylować kuchnię (niezależne odprowadzenie oparów z okapu ) ze względu na tłuste zanieczyszczenia i dużą zmienność potrzebnej intensywności wymiany powietrza.
 10. Folia została ułożona prawidłowo chodź przy takim zastosowaniu nie ma to większego znaczenia - spełnia jedynie funkcję osłonową dla ocieplenia, a nie drenażową, gdy przylega bezpośrednio do fundamentu.
 11. Szczeliny między izolacją pionową (styropianem) a podbitką

  Nałożenie pianki nie zaszkodzi, ale praktycznie jest zbędne jeśli dach będzie ocieplony wełną mineralną, która wypełni szczeliny.
 12. Grunty chronione, a budowa domu

  Odrolnienie gruntu klasy III wymaga zgody ministra a koszty przekwalifikowania pewnie przekroczą wartość działki. WZ wydawane jest tylko na działki nie wymagające odrolnienia.
 13. izolacja wełną mineralną w ścianie trójwarstwowej

  Rozwiązanie teoretycznie poprawne, ale niepotrzebne i technicznie niewykonalne. Wełna mocowana jest kotwami podczas wznoszenia elewacji klinkierowej i równoczesne rozwijanie folii wymagałoby cyrkowych umiejętności.
 14. Solarne podgrzewanie wody

  Układ jest prawdopodobnie zapowietrzony - odpowietrzyć ręcznie lub sprawdzić działanie odpowietrznika automatycznego. Nie można też wykluczyć przyczyn mechanicznych (drgania spowodowane poluzowaniem się zamocowań).
 15. Podłączenie światła

  Pytania raczej do jasnowidza. Opis nie wystarczy do zorientowania się w układzie instalacji - potrzebny jest schemat tego fragmentu. Prawdopodobnie zamontowano łączniki schodowe zatem niezależne załączanie pojedynczych żyrandoli wymaga rozdzielenia obwodów.