Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  1632
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  66

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje last won the day on grudnia 1

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje had the most liked content!

Reputacja

284 Dobry doradca

O Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

35051 wyświetleń profilu
 1. problem z przedsciankami

  Lepiej zacząć od sufitu. Niepokój budzi aż takie nachylenie ścian bo albo źle zrobiony pomiar (np. wadliwa poziomnica) albo coś się dzieje z konstrukcją. Ściana nośna czy działowa?
 2. System kominowy Zapel ECO a ogrzewanie gazem

  Istniejący komin najlepiej potraktować jako kanał powietrzny, a spaliny odprowadzać wkładem o średnicy dostosowanej do wylotu z kotła (najczęściej 80 - 100 mm). Kotły gazowe są teraz najczęściej z zamkniętą komorą spalania (kondensacyjne bądź nie) i wymagają doprowadzenia powietrza bezpośrednio z zewnątrz. Wyprowadzanie spalin przez ścianę to rozwiązanie stosowane wtedy, gdy nie ma innych możliwości i nieeleganckie - choćby ze względu na brudzenie elewacji.
 3. Mieszanie materiałów ociepleniowych

  Ten pomarańczowy materiał to wełna czy poliuretan? Jeśli poliuretan nie ma kłopotu , ale przy wełnie mogą być problemy z dyfuzją, jeśli tynk będzie o małej paroprzepuszczalności. Inna spraw to nad prawidłowością prac powinien czuwać kierownik budowy - może tak jest w projekcie ? -bo samo zdjęcie nie wystarczy do oceny.
 4. Kominek dedykowany do domu z wentylacją mechaniczną

  To kwestia formalnego uzyskania szczelności komory spalania - te kominki nazywane są też "z zamkniętą komorą spalania". Problem w tym, że szczelność utrzymywana może być przez pewien czas użytkowania - później i tak prawdopodobnie nastąpi "rozszczelnienie" do poziomu standardowych wkładów . Utrzymywanie WM z niewielkim nadciśnieniem praktycznie zabezpiecza przed ewentualnym wnikaniem dymu nawet przez duże nieszczelności i "zwykłych " kominkach.
 5. ocieplenie klatki schodowej

  Niestety planowany zakres ocieplenia praktycznie nie daje żadnych efektów - straty ciepła następują głównie przez ściany zewnętrzne , a ucieczka ciepła przez klatkę schodową ma niewielki w tym udział.
 6. Problem z tarasem - olejowana deska ryflowana - modrzew

  Impregnat "zamknął" już strukturę drewna, zatem olej nie będzie wnikał w pory tworząc trwałą warstwę ochronną. Pozostaje więc technologia "lakiernicza" czyli uzupełnienie impregnatu i np. lakiero-bejca jako warstwa nawierzchniowa. Olejowanie będzie możliwe po zdjęciu "zamkniętej warstwy" - struganie cyklinowanie. Jeśli chodzi o wcześniejszą impregnację - to można przed olejowaniem użyć preparatów, które nie tworzą powłoki (impregnaty wodne).
 7. Problem z tarasem - olejowana deska ryflowana - modrzew

  Drewno zostało wcześniej impregnowane - nie wiadomo czym - zatem olej nie mógł głęboko wniknąć w strukturę drewna - co widać w postaci ciemnych plam. W efekcie na powierzchniach nieosłoniętych uległ wyjałowieniu, a impregnat nie zapewnił dostatecznej ochrony. Podłogę można prawdopodobnie odnowić tylko przy użyciu impregnatów barwiących - olejowanie wymagałoby bowiem odsłonięcia surowego drewna - w praktyce konieczne struganie.
 8. stara kamienica =centralne ogrzewanie

  Dorywczo poprawę powinien zapewnić grzejnik elektryczny (taki do 1 kW) i wentylacja kuchni, bo wilgoć pewnie bierze się z gotowania. Docelowo można założyć centralne ogrzewanie jeśli do budynku jest doprowadzony gaż ziemny.
 9. Stara studnia jako zbiornik na deszczówkę.

  Wykorzystanie studni jako zbiornika na deszczówkę wymaga jej uszczelnienia (zalania dna betonem) - bez tego będzie pełnić role studni chłonnej (uchłaniać wodę).
 10. Zdrapanie MP75 z regipsu

  W miarę bezpieczny sposób na usuniecie tynku to szlifowanie, ale jest problem z zapyleniem. Można próbować ściąć ostrym nożem - g- k łatwo później naprawić przez szpachlowanie.
 11. Co zmienić aby poprawić wentylację

  To normalne jak dom jest nieogrzewany - brak naturalnego ciągu, a nawiew i wywiew zależeć będzie od podmuchów wiatru.
 12. Zawilgocony pustak ceramiczny a dalsze etapy prac

  Prowadzenie dalszych robót przy zawilgoconych ścianach przed zbliżającą się zimą będzie ryzykowne - możliwość zamrożenia tynków. Prace można ewentualnie prowadzić jeśli pomieszczenia będą ogrzewane .
 13. Remont komina

  Szlamowanie komina to zabieg typu "wiązania drutem rozpadającej się bramy". Może pomóc na krótko, ale nie zastępuje naprawy poprzez wprowadzenie wkładu kominowego.
 14. Dlaczego grzejnik

  Piski w instalacji są efektem miejscowych zmian przekroju, a więc i prędkości przepływu. Mogą być spowodowane również drganiem np. luźno osadzonej uszczelki grzybka zaworowego (sprawdzenie wymaga wymontowania zaworu) . Zjawisko takie niczym nie grozi (oprócz hałasu) , a wyciszenie można uzyskać przez zmianę nastaw wstępnych na zaworze przygrzejnikowym (minimalnie) , wydajności pompy obiegowej (jeśli jest dwubiegowa)lub regulacji przepływu (zaworem) w tej części instalacji.
 15. Rozbiórka stropu w kamienicy z lat 50

  Takie pytania to najpierw do wspólnoty - czy wyrazi zgodę, a później dp projektanta, który oceni możliwości techniczne i przygotuje projekt potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę.
×