Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  1567
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  65

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje last won the day on października 16

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje had the most liked content!

Reputacja

279 Dobry doradca

O Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

34419 wyświetleń profilu
 1. Wentylator w bloku

  W kwestii formalnej - na wszelkie modernizacje mogące mieć wpływ na inne lokale bądź cześć wspólną niezbędne jest uzyskanie zgody zarządcy, a w przypadku wentylacji również opinii uprawnionego kominiarza. Wentylacja wyciągowa w przypadku użytkowania kotła z otwartą komorą spalania grozi zatruciem w przypadku niedostatecznego dopływu powietrza zewnętrznego. Zawilgocenie nie koniecznie musi wynikać z niedostatecznej wentylacji - może to być np. efekt ocieplenia domy i "zamknięcia" wilgoci w niewysuszonych ścianach bądź niedostatecznego ogrzewani . Problem wilgoci technologicznej można rozwiązać przez czasowe wstawienie osuszaczy powietrza, jeśli zawilgocenia nie powoduje normalne użytkowanie mieszkania.
 2. Jak włożyć nowy wkład do istniejącego komina?

  Pewnie chodzi o wstawienie wkładu do kotła kondensacyjnego? Rura spalinowa do niego (wewnętrzna) ma małą średnice ok, 60 - 80 mm zatem bez problemu powinna się zmieścić w nawet dość krzywym kanale kominowym, a doprowadzenie powietrza można zapewnić przez ścianę instalując na kotle adapter rozdzielający kanały (spalinowy i powietrzny) . Teoretycznie można też wykorzystać wolny kanał kominowy, ale gdy jest zanieczyszczony to również wymaga wstawienia wkładu. Oczywiście powyższe informacje trzeba traktować jako wskazanie pewnych możliwości, a ich realizacja wymaga fachowej oceny konkretnej instalacji i oczywiście dopełnienia wymaganych formalności.
 3. Dojazd do działki przez cześć działki LS

  To nie jest problem do rozwiązania na forum. Brak całościowej informacji o tej sytuacji i faktycznym stanie prawnym nie pozwala na sensowną radę, a do sądu zawsze można.
 4. Dojazd do działki przez cześć działki LS

  Znaczy to, że jakaś gmina przy sporządzaniu MPZP uzyskała zgodę na zmianę przeznaczenia zaznaczonego na dołączonej mapie obszaru na cele nieleśne. Jeśli działka jest na tym obszarze to nie powinno być problemu z odlesieniem na drogę.
 5. Sieć TN-C Rozdzielenie PEN pytanie

  Rozdzielenie przewodu PEN na PE i N powinno być zrobione w złączu sieciowym bo wymagany minimalny przekrój przewodu PEN to 10mm2Cu lub 16 mm2Al. Oczywiście przewód PE trzeba uziemić aby zapewnić skuteczne działanie wyłącznika różnicowo-prądowego. Przy remontach jako uziom można wykorzystać instalacje wodociągową, gdyż wartość rezystancji uziemienia może być przy takim zabezpieczeniu relatywnie duża.
 6. Buderus Logamax GB162 zapach gazu

  Nos choć czuły na zapachy nie jest przyrządem pomiarowym. Zawsze mogą wystąpić jakieś nieszczelności w instalacji gazowej - wezwać gazownika z miernikiem i sprawa się wyjaśni.
 7. III klasa gruntu

  Stan prawny na dziś (w uproszczeniu). Gmina nie wyda warunków zabudowy jeśli - oprócz innych wymagań - konieczne jest odrolnienie gruntu. W starostwie prawdopodobnie mówili o wyłączeniu działki z produkcji rolnej, a to zupełnie co innego. Teoretycznie, odrolnienie III klasy gruntu jest możliwe jeśli działka znajduje się w obszarze zwartej zabudowy spełniającej określone wymagania, bądź na podstawie decyzji ministra rolnictwa.
 8. Grzyb na ścianie

  Oprócz nieszczelności w instalacji nie można wykluczyć przenikania wody np. z wanny, jeśli stoi nad pionem instalacyjnym i jest obudowana. Charakter zacieku wskazuje j na okresowe zalewanie, ,więc to raczej nie rury instalacji wodociągowej i c,o, Przed rozkuwaniem warto sprawdzić, czy jest możliwe ściekanie wody do kanału instalacyjnego z podłogi górnej łazienki.
 9. Ponieważ jest to budynek wielorodzinny wszelkie ingerencje w elewację budynku wymagają uzyskania zgody zarządcy. W kwestii funkcjonowania wentylacji - jeśli zapachy przenikają z innych mieszkań, to wentylacja własnej kuchni niewiele pomoże. Trzeba ustalić przyczyny tego zjawiska i ewentualnie zmodyfikować jej funkcjonowanie w całym pionie.
 10. Ogrzewanie w starym domu wielorodzinnym

  Niestety w takich warunkach możliwości zmiany ogrzewania są ograniczone i praktycznie pozostaje tylko wykorzystanie prądu jako źródła ciepła. Niezależnie od sposobu ogrzewania (wkład grzejny do piec, grzejniki akumulacyjne czy konwektorowe) tu również mogą być ograniczenia ze względu na stan i obciążalność instalacji elektrycznej. Oczywiście znacząco wzrosną też koszty ogrzewania (2 - 3 krotnie w porównaniu z węglem).
 11. proszę o poradę co do ogrzewania gazowego

  Pewnie połowa tego wyposażenia nie wpłynie jakoś istotnie na zmniejszenie zużycia gazu, ale dokładniejsza ocena wymaga poznania schematu tej instalacji i lokalizacji poszczególnych elementów. Znajomi maja rację - im więcej elementów tym większa szansa na awarie systemu.
 12. Przebudowa domu w granicy dzialki

  Szans na taka rozbudowę raczej nie ma bo potrzebna zgodę sąsiada ( oddziaływanie na teren sąsiedni) jak i ze względów urbanistycznych (nieprzekraczalna (linia zabudowy )
 13. sprzedaż domu

  Obrotem nieruchomościami zajmują się wyspecjalizowane agencje i większość transakcji odbywa się za ich pośrednictwem. Tam też uzyska się informacje na zadane pytania.
 14. Hydroizolacja tarasu

  Hydroizolację tarasu - niezależnie od tego czy będzie ocieplany od wewnątrz czy też nie - trzeba dostosować do aktualnego stanu wierzchniej warstwy tarasu. Bazowy stan to gładka, stabilna betonowa powierzchnia z ukształtowanym spadkiem na zewnątrz ok. 1,5 %. Na takie podłoże nakłada się zaprawę hydroizolacyjną dwuskładnikową o grubości 2 - 3 mm i ewentualnie wzmocnioną siatką z włókna szklanego. Jest to standardowy podkład pod okładzinę z płytek ceramicznych. W przypadku złego stanu nawierzchni tarasu konieczne będzie utworzenie warstwy renowacyjnej - cienkowarstwowej z odpowiednich zapraw gdy chodzi tylko o wyrównanie lub grubowarstwowych w przypadku konieczności utworzenia spadku.
 15. Tynk gipsowy i ocieplenie budynku.

  Wietrzenie przez otwieranie okien to nie sposób na osuszenie - powinna funkcjonować normalna wentylacja w sposób ciągły, a w domu chyba jakaś będzie? Ogrzewać można w sposób bez wprowadzania wilgoci - ogrzewacze gazowe więc odpadają , jeśli nie mają odprowadzenia spalin do komina. Ocieplenie można odłożyć do wiosny, jeśli i tak dom nie będzie normalnie użytkowany,, a wewnątrz utrzymywana temperatura na poziomie 8 - 10 st C.
×