Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  2 104
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  76

Wszystko napisane przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

 1. Prawdopodobnie budynek "istnieje" tylko do celów podatkowych - zgodnie z prawem budowlanym to nadal samowolka (brak pozwolenia, dokumentacji) i formalnie powinna więc być przeprowadzona legalizacja bądź rozbiórka. Ewentualna przebudowa na dom mieszkalny wymagać będzie "wyprostowania" zaszłości, uzyskania warunków zabudowy lub sprawdzenia zgodności z MPZP, opracowania dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę lub złożenie zgłoszenia.
 2. W miejscu zamocowania podłoże wygląda na betonowe - można użyć kołków fi 8 - 10 mm alternatywnie mocowanie na wylot np. prętem gwintowanym z podkładką i nakrętkami.
 3. Jeden zawór musi być otwarty przy korzystaniu z grzania prądem - inaczej rozszerzającą się woda rozsadzi grzejnik. Otwarcie nie wywoła jednak cyrkulacji na instalację – brak możliwości grawitacyjnego obiegu wody, zwłaszcza przy podłączeniu grzejnika od dołu.
 4. Na zdjęciach widać szacht instalacyjny, a z czego reszta ściany - nie wiadomo (raczej beton). Gdzie te lustro będzie ? 10 kg to nie ciężar.
 5. Zawór do grzejnika może być standardowy (kilkadziesiąt zł), a grzałka el. ma własny termostat i nic tam nie trzeba "mieszać".
 6. Nic nie wiadomo jakie to bloczki (wymiary), jakie ogrodzenie (wysokość) czy wymagana wytrzymałość więc i zbrojenie może być lub nie. Co do bramy - jak wisząca to fundament zbędny.
 7. Ta działka to 6 ha czyli gospodarstwo rolne, zatem możliwa jest zabudowa zagrodowa bez potrzeby odrolnienia pod warunkiem, że spełnione są inne wymagania określone w miejscowym planie zagospodarowania (MPZP) lub w warunkach zabudowy (WZ).
 8. PEN w bloku pewnie nie ma (przewód traki musi mieć z Cu przynajmniej 10 mm2), a z opisu wynika , że instalacja zabezpieczana jest przez zerowanie. W łazience można pomyśleć o własnym uziemieniu, choć po wymianie rur na plastik będzie z tym kłopot. W ostateczności można posłużyć się wariantem ogrodowym instalując różnicówkę bez uziemienia . Nie zapewnia to pełnej ochrony, ale w razie przebicia na obudowę najwyżej niegroźnie delikatnie porazi. W praktyce w warunkach wilgotnych czuła różnicówka np. 10 mA zadziała np. poprzez podłączenie pralki do wody i całkowicie chroni przed dotykiem bezpośrednim (np.włożenie palca do gniazdka), przecięciem przewodu czy utopieniem suszarki w wannie.
 9. Przedstawiony na rysunku układ może być niezwykle niebezpieczny, jeśli przewód PE nie będzie uziemiony, a brak szerszych informacji o instalacji w budynku. W przypadku przerwy w przewodzie neutralnym N (na zasilaniu) napięcie sieciowe pojawi się na bolcu ochronnym gniazdka - obwód zamknie się przez włączone inne odbiorniki w instalacji
 10. Woda demineralizowana w ogrzewaniu kapilarnym jest stosowana ze względu na uniknięcie odkładania się kamienia w niewielkich przekrojach i w efekcie całkowite ich zamknięcie. Natomiast kwestia ewentualnej korozji armatury wymaga zastosowania odpowiednich dodatków (np. inhibitorów korozji) wskazanych przez producenta osprzętu.,
 11. Baaaaaardzo precyzyjne pytanie - jaki to tynk, jaka farba, jak duże nierówności? Może wystarczyć zmywanie, gruntowanie i wyrównanie gładzią, a może potrzebne skrobanie, a nawet miejscowe skucie tynku. Alternatywne rozwiąznie na zniszczonych nierównych ścianach to tzw. suchy tynk z płyt g-k mocowanych na kleju gipsowym.
 12. Płytki na suficie to rozwiązanie troczę niebezpieczne. Obniżenia stropu nie można robić g-k pod opłytkowanie, bo w warunkach wilgotnej łazienki płytki mogą odpadać - gips w takich warunkach traci wytrzymałość. Potencjalnie do wykorzystania są płyty cementowo-włóknowe ale szczegóły technologiczne powinien opracować projektant budowlany.
 13. Pojęcie papa w dobrym stanie jest względne jak i nie wiadomo jaka to papa (rodzaj bitumu, posypka). O nowym pokryciu zgrzewanym decyduje głównie równość pokrycia (brak fałd, purchli ) i oczywiście stara papa asfaltowa, a nie smołowa. Po usunięciu zanieczyszczeń powierzchniowych nową papę można zgrzewać - najlepiej w układzie krzyżowy (prostopadle do starego układu).
 14. Z pewnością żadne zbrojenie nie jest tam potrzebne - wystarczy otulić rury izolacją termiczną (np. otuliną piankową) i bruzdę wypełnić zaprawą cementową.
 15. Papa na deskowaniu pod pokrycie z dachówek wymagana jest przy niewielkim kącie nachylenia połaci (ok. 25 stopni) tworząc "podwójne" pokrycie . Z kolei pod deskowaniem i papą powinna być utworzona pustka wentylacyjna, jeśli połać będzie ocieplana.
 16. "Snieżka grunt" to nie preparat gruntujący, ale farba podkładowa o dużej gęstości zwierająca dużo wypełniacza (talk, glina) i pełni raczej funkcję wygładzenia podłoża (taka ciekła szpachla). Na podłożach chłonnych pod doborowe malowanie na surowe podłoże stosuje się rzadkie, "wodniste" grunty, które głęboko wnikają w strukturę tynku wzmacniając go i wyrównując chłonność powierzchni.
 17. Ze względu na utrzymanie stabilnej izolacyjności płyt (z czasem zmniejszą się ich ciepłochronność) wskazane są pokrycia paroszczelne (folia aluminiowa).
 18. Stabilne osadzenie barierki najlepiej zrobić w konstrukcji stropowej, ale wymaga to użycia diamentowego wiertła koronowego. Słupek barierki osadza się w otworze na cement montażowy, a w warstwie styro i podłogi uszczelnia np. pianką i masa bitumiczną, silikonem. Montaż pd frontu na ocieplonej ścianie i w domyśle z bloczków betony komórkowego może nie zapewnić wystarczającej stabilności zamocowania - np. potrzebne będą zastrzały mocowane do powierzchni tarasu.
 19. Geodezyjne wydzielenie drogi w lesie wymaga "odlesienia" co wiąże się ze znacznymi kosztami (rekompensata) jak i procedurą. Na działce zalesionej zawsze można ustanowić służebność dojazdu rzecz nieruchomości zabudowanej - niezależnie od zmian ewentualnych właścicieli.
 20. Z podanych parametrów dokładnie nic nie wynika - wiadomo jedynie ile ciepłej wody dla całego budynku można przygotować. Ten zadawalający Pana strumień, to ile ma wynosić - 5 litrów/min. 10 litrów/min, a może 15 litrów/min. ? System c.w,u. prawdopodobnie pracuje w układzie wymiennikowym (wymienniki piętrowe, klatkowe lub lokalowe) i funkcjonalnie nie różni się od zasilania z sieci zdalaczynnej. Komfort rozbioru zależeć więc będzie od jednoczesności jej czerpania w obiekcie, przy czym może występować np. obniżenie temp. przy nadmiernym rozbiorze. Niezadowoleni z komfortu cwu mogą wyposażyć mieszkanie np. w zasobnikowy lub przepływowy podgrzewacz elektryczny.
 21. Malowanie wstępne np. białą farbą stosuje się w przypadku zmiany koloru wymalowania - z ciemnego na jasny, co zabezpiecza przed przebijaniem starej barwy (oszczędność drogiej farby kolorowej). Natomiast malowanie tanią farbą w celu wyrównania chłonności nie ma sensu - farba taka ma małe zdolności gruntujące, a utworzona powłoka może mieć gorszą przyczepności niż farba nawierzchniowa. Barwne malowanie przeprowadza się z reguły dwukrotnie, zatem po pierwszej warstwie można będzie ocenić równomierność pokrycia i ewentualnie domalować w wadliwych miejscach.
 22. To nie jest droga tylko dojazd do posesji przez własny las (tak to chyba trzeba rozumieć). Przy projektowaniu zagospodarowania działki architekt wyznaczy przecinkę na planie.
 23. Instalacja wykonywana jest według projekty opracowanego przez osobę uprawnioną i musi spełniać wymagania określone w przepisach budowlanych. Trudno na podstawie szczątkowych informacji ocenić - nawet w przybliżeniu - funkcjonalność instalacji zwłaszcza bez wskazania konkretnych parametrów np. c.w.u .
 24. Problem nie tyle z podatkiem, a raczej z możliwością sprzedaży ziemi rolnej. Samo wykształcenie rolnicze nabywcy nie wystarczy - trzeba być już rolnikiem z odpowiednim stażem i mieszkańcem tej lub sąsiedniej gminy. Są co prawda możliwości starania się o zezwolenie na sprzedaż z pominięciem niektórych wymagań, ale trzeba to odpowiednio uzasadnić.
 25. Na działki wymagające odrolnienia nie są wydawane WZ, zatem najpierw trzeba wystąpić od odrolnienie do starostwa, a na decyzję można czekać i kilka lat, która zresztą nie musi być pozytywna.
×
×
 • Utwórz nowe...