Skocz do zawartości

Jak zmienić prąd budowlany C11 na G11 w domku letniskowym ?


Recommended Posts

Mam pytanie . Wystąpiłam do ENEI o zmianę taryfy z C11 ( prąd budowlany ) na G11 ( prąd zwykły ) , dostałam odpowiedź odmowną . Mam domek na zgłoszenie 35m. Chcą ode mnie zaświadczenie o zakończeniu budowy ale w przypadku domku na zgłoszenie nikt mi takiego zaświadczenia nie wyda . Co robić ?

Link do komentarza
5 godzin temu, Ursyn napisał:

Mam pytanie . Wystąpiłam do ENEI o zmianę taryfy z C11 ( prąd budowlany ) na G11 ( prąd zwykły ) , dostałam odpowiedź odmowną . Mam domek na zgłoszenie 35m. Chcą ode mnie zaświadczenie o zakończeniu budowy ale w przypadku domku na zgłoszenie nikt mi takiego zaświadczenia nie wyda . Co robić ?

 

Do użytkowania domu jednorodzinnego (niezależnie od tego, czy budowa była realizowana w oparciu o pozwolenie czy na zgłoszenie) można przystąpić co do zasady po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.

 

Do zawiadomienia o zakończeniu budowy domu do 70 m2 należy m.in. dołączyć, (jeżeli nie wyznaczono kierownika budowy), dwa oświadczenie inwestora:

o dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku i poszczególnych lokali mieszkalnych, w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia o szczegółowym zakresie i formie projektu budowlanego,

zgodności wykonania budynku z projektem budowlanym oraz przepisami techniczno-budowlanymi.

 

 

Dotyczy domu do 70 m2 zabudowy. Do zawiadomienia  o zakończeniu budowy obiektu budowlanego budując  lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć m.in. protokoły badań i sprawdzeń przyłączy i instalacji, zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności lub osoby.

Link do komentarza

1. Najpierw w tym domku musi być wykonana instalacja elektryczna. Przede wszystkim z wymaganymi zabezpieczeniami, ale generalnie musi spełniać takie same wymogi jak i w większym obiekcie. 

2. Elektryk sporządza oświadczenie o stanie instalacji. 

3. Występujemy do zakładu energetycznego (operatora systemu) z wnioskiem o zmianę taryfy, co wymaga sporządzenia nowej umowy. Ewentualnie może być konieczne wykonanie nowego przyłącza - zakładam, że tu nie jest. 

4. Najlepiej pojechać osobiście i wyjaśnić, że w tym przypadku, czyli budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2 wybudowanego na podstawie zgłoszenia zamiaru budowy, prawo nie przewiduje obowiązku zgłoszenia zakończenia takiej budowy. W związku z tym nikt nie wydaje też jakichkolwiek zaświadczeń o zakończeniu budowy. 

5. Warto od razu zgłosić w urzędzie gminy, że taki budynek już jest, gdyż musi zostać uwzględniony przy obliczaniu wysokości podatku od nieruchomości. Ewentualnie można nawet poprosić nie tylko o decyzję ws. wymiaru podatku, ale też o jakieś zaświadczenie, że na działce jest taki budynek istniejący. To dla wyjątkowo uciążliwego zakładu energetycznego. 

6. Jeżeli racjonalne argumenty wreszcie trafią do zakładu energetycznego to przyjadą ich elektrycy i sporządzą protokół z opisem tego jaka instalacja elektryczna jest na miejscu, jakie są ewentualne urządzenia o większej mocy, jaki jest przewidywany pobór energii, czy przyłącze jest wystarczające itd. 

7. Na tej podstawie zakład energetyczny przygotuje nową umowę. 

 

Od razu uprzedzam, że w praktyce często panuje totalna samowola ze strony energetyki. Wszystko zależy więc od tego czy trafimy na rozsądnych ludzi. Jeżeli pojawią się jakieś żądania to proszę od razu pytać na jakiej podstawie są one wysuwane. Często takiej podstawy nie ma w ogóle lub jest mocno naciągana. Klient indywidualny jest przy tym traktowany niczym kłopot sam w sobie. 

W ostateczności pozostaje zwrócić się do Urzędu Regulacji Energetyki. Ale to dopiero, gdy nie uda się porozumieć i będziemy mieć oficjalnie, na piśmie, dlaczego zakład energetyczny dalej odmawia.

Link do komentarza
41 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 Od razu uprzedzam, że w praktyce często panuje totalna samowola ze strony energetyki.  

I to jest właściwe wyjaśnienie wszystkiego. Państwowi monopoliści odzyskują pozycję, jaką za Gomułki i później miała kolej. Samowola i sobiepaństwo rządzą w kraju już chyba wszędzie. A miały te organizacje służyć społeczeństwu... 

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...