Skocz do zawartości

Dodatkowy obwód do oświetlenia łazienki


Recommended Posts

Chciałbym zamontować dodatkowe oświetlenie w łazience, umownie nazwę to "nocne", na jedną słabą żarówkę. Mam dwie możliwości, jedna z włącznika światła przy wejściu, gdzie założyłbym dwu pstryczkowy włącznik :

 

DSCN6802.thumb.JPG.ebaf510f3cb8a619fc39742679afdf56.JPG

 

a druga opcja to podwójna puszka w łazience z kablami do gniazda i kinkietu:

DSCN6771.thumb.JPG.e34f0c11397e393c71f240b90e3676fd.JPG

 

Moje pytanie to : czy jest możliwe zrobienie takiego dodatkowego obwodu na jeden punkt świetlny i bezpieczne podłączenie go do istniejących przewodów w obu wersjach (bo decyzji którą opcję wybieram jeszcze nie ma) i jeśli tak, to jak to zrobić ?

 

Dodam jeszcze, że w pojedynczej puszce włącznikowej są trzy kable bo jeden doprowadza prąd, drugi to oświetlenie w łazience a trzeci to połączenie oświetlenia w pokoju obok. Aby włączyć światło w łazience trzeba zewrzeć brązowe kable. 

 

Link do komentarza

1. Na tym górnym zdjęciu to po pierwsze trzeba jeszcze zdjąć kawałeczki białej izolacji ze wszystkich trzech przewodów 3-żyłowych (PRZEWODÓW A NIE KABLI!!!), bo robi Ci się mało miejsca. Tak jak to zrobione jest w podwójnej puszce. A po drugie - skróć żyły niebieskie i żółto-zielone. Te pozostawione końce są zbyt długie.

2. Wykonanie dodatkowego obwodu z pierwszej puszki jest możliwe, chociaż upychanie w niej jeszcze jednego przewodu wydaje mi się niepotrzebne. Lepiej chyba byłoby umieścić obok drugą puszkę.

3. Możliwość wykonania dodatkowego obwodu z drugiej (podwójnej) puszki zależy od tego, czy przewód do kinkietu jest już "po wyłączniku" czy "przed". Jeśli "przed" to nie ma problemu.

 

 

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
4 godziny temu, rett napisał:

Chciałbym zamontować dodatkowe oświetlenie w łazience, umownie nazwę to "nocne", na jedną słabą żarówkę. Mam dwie możliwości, jedna z włącznika światła przy wejściu, gdzie założyłbym dwu pstryczkowy włącznik :

 

DSCN6802.thumb.JPG.ebaf510f3cb8a619fc39742679afdf56.JPG

Moje pytanie to : czy jest możliwe zrobienie takiego dodatkowego obwodu na jeden punkt świetlny i bezpieczne podłączenie go do istniejących przewodów w obu wersjach (bo decyzji którą opcję wybieram jeszcze nie ma) i jeśli tak, to jak to zrobić ?

 

Dodam jeszcze, że w pojedynczej puszce włącznikowej są trzy kable bo jeden doprowadza prąd, drugi to oświetlenie w łazience a trzeci to połączenie oświetlenia w pokoju obok. Aby włączyć światło w łazience trzeba zewrzeć brązowe kable. 

 

Mam dodatkowe oświetlenie, umownie nazwane  "nocne", rozwiązane jest to w ten sposób, w puszce przy łączniku elektrycznym zwierasz na stałe jeden obwód, w przewodzie 3-żyłowym, a ten obwód w suficie steruje włącz/wyłącz czujnik obecności, ruchu i zmierzchu do LED, wstawiasz i zapominasz o oświetleniu nocnym, w puszce do sterowania oświetleniem mam łącznik pojedynczy od zewnątrz pomieszczenia, w łazience mam jeszcze dwa łączniki do sterowania kinkietów. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, animus napisał:

  rozwiązane jest to w ten sposób,  

 

Ja mam jeszcze bardziej prosto. Bo w gniazdko wetknąłem kupione za 5,99 PLN lampeczkę diodową z czujnikiem zmierzchowym i światło (moc jakieś 0,5 wata) świeci się, kiedy jest ciemno. Znaczy, w łazience mm okno, więc na dzień też reaguje.

Czyli żadnych przeróbek instalacji, tylko wydatek sześciu złotych. A licznik nawet nie reaguje na takie obciążenie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...