Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Instalacja elektryczna do altanki


Recommended Posts

Witam, mam zamiar w nowo wybudowanej altance podłączyć światło i gniazdo 230V. Do Altany mam już puszczony w ziemi kabel zasilający 3x2,5. Załączam schemat planowanej instalacji dotyczącej montażu jednego gniazda 230V wraz z pojedynczym włącznikiem, proszę o informację czy jest ok?

schemat.png

Link to postu
3 godziny temu, kamien13 napisał:

Witam, mam zamiar w nowo wybudowanej altance podłączyć światło i gniazdo 230V. Do Altany mam już puszczony w ziemi kabel zasilający 3x2,5.  

 

Jaki kabel? Opisz go. To raz. A dwa - gniazdek i oświetlenia nie instalujemy na jednym obwodzie. To łamanie prawa.

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/22547-wykonywanie-zewnetrznej-instalacji-elektrycznej

Link to postu
18 godzin temu, retrofood napisał:

 

Jaki kabel? Opisz go. To raz. A dwa - gniazdek i oświetlenia nie instalujemy na jednym obwodzie. To łamanie prawa.

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/22547-wykonywanie-zewnetrznej-instalacji-elektrycznej

Retro, w artykule przez Ciebie linkowanym nie ma ani słowa o tym, że niezgodne z prawem jest instalowanie w altance gniazdka i oświetlenia na jednym obwodzie. Co więcej, z tego co wiem, prawo nie zabrania stosowania takiej instalacji. Rozdziela się te obwody wyłącznie ze względów użytkowych, dla wygody, tak więc według mnie schemat przedstawiony przez kamien13 jest w porządku.

 

Jedyna rzecz, nad którą bym się zastanowił, to przekrój kabla: 1,5mm2 - taki jest w aukcji. Na schemacie za to jest kabel 2,5mm2.

Kabel 1,5mm2 zniesie bezpiecznie obciążenie do 10A, (można przyjąć, że odbiorniki mogą mieć łączną moc nie większą niż około 2kW)

kabel 2,5mm2 zniesie więcej, bo 16A (można przyjąć łączną moc odbiorników 3,5kW).

Jeśli się mylę, popraw mnie, proszę.

Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link to postu
57 minut temu, PeZet napisał:

Retro, w artykule przez Ciebie linkowanym nie ma ani słowa o tym, że niezgodne z prawem jest instalowanie w altance gniazdka i oświetlenia na jednym obwodzie.  

 

Nie ma też nigdzie zastrzeżenia, że nie wolno oddawać moczu na głównym skrzyżowaniu miasta.

Istnieją natomiast WT jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, 

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001065  

Oraz normy, do których WT się odnoszą.

48 minut temu, kamien13 napisał:

Rzeczywiście, źle oznaczyłem grubość kabla na schemacie, w rzeczywistości jest 1,5mm. W altance planuje podłączać czajnik elektryczny o mocy 3kW.

 

Dlaczego takie cienkie żyły? Jaka jest długość tego kabla? Przecież będziesz miał spadki napięcia i ograniczenie mocy pobieranej. Bezsens.

Link to postu
1 godzinę temu, retrofood napisał:

 

Nie ma też nigdzie zastrzeżenia, że nie wolno oddawać moczu na głównym skrzyżowaniu miasta.

Retro, z pełną świadomością nie napisałem, że nie wolno :). Co do reszty, nie będę zaglądał do przepisów, choć kiedyś wszystkie przeczytałem, podczas montażu instalacji. Teraz już szczegółów nie pamiętam.

 

kamien13 będziesz chciał, to się zapoznasz, na pewno warto wiedzieć te rzeczy w trakcie realizacji. 

 

Co do długości kabla, to bym się zbytnio tym nie martwił, przedłużacze mają 50mb i przekrój kabla 1,5mm2.

 

kamien13, ja bym na twoim miejscu będąc podłączył wyłącznik nadprądowy 10A (standardowy s301B) tak na kablu przed zakopaniem i podłączył czajnik, albo coś więcej i sprawdził, czy wywali bezpiecznik czy nie. KONIECZNIE PRZED ZAKOPANIEM KABLA. Znam te historie, prosta sprawa, ale potem sam kłopot, pracochłonny.

Link to postu
1 godzinę temu, PeZet napisał:

 Co do długości kabla, to bym się zbytnio tym nie martwił, przedłużacze mają 50mb i przekrój kabla 1,5mm2. 

 

Mają też przekrój żył 0,75 mm2. Do cholery na allegro. Bo jesteśmy wolnym krajem (jeszcze), nawet pętlę można sobie założyć na szyję bezkarnie. Nawet nie myć zębów codziennie, chociaż dentyści (i nie tylko) to zalecają. 

Ale to nie oznacza, że nie myjąc zębów (to nie jest karalne) robimy właściwie. Tak samo jak kupując chińskie badziewie, dlatego że taniej. 

 

W latach siedemdziesiątych czytałem reportaż pewnego polskiego rolnika (po studiach rolniczych) ze stażu w Szwajcarii. I on się bardzo dziwił, że Szwajcarzy budując drogi dojazdowe do pól i łąk, kładą cztery warstwy asfaltu. Pytał ich, dlaczego tak robią.

- Bo nie jesteśmy aż tak bogatym krajem, żeby kłaść jedną warstwę! - brzmiała odpowiedź.

 

Dlatego nie ma sensu dyskutować z tymi, którzy oszczędzają złoty osiemdziesiąt, aby narobić sobie kłopotów za stówkę. Przecież dla nich ziemia jest płaska i koniec dyskusji.

1 godzinę temu, PeZet napisał:

 kamien13, ja bym na twoim miejscu będąc podłączył wyłącznik nadprądowy 10A (standardowy s301B) tak na kablu przed zakopaniem i podłączył czajnik, albo coś więcej i sprawdził, czy wywali bezpiecznik czy nie.  

 

To nie jest właściwy test. Bo czajnik grzeje minutę, dwie i tyle. A długotrwała dopuszczalna obciążalność prądowa jest zupełnie czymś innym. I zależy od rodzaju i sposobu ułożenia przewodu/kabla. Te wartości są podane w tabelach, trzeba sobie poszukać.

Link to postu

Pamiętać jeszcze należy, że obowiązuje zasada wytrzymałości łańcucha. Czyli najsłabszego ogniwa. A więc pod uwagę bierzemy miejsce najmniej korzystne na całej długości przewodu/kabla, bo to ono będzie decydowało o jego dopuszczalnej obciążalności.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Od kilku lat sukcesywnie zmieniają się przepisy budowlane dotyczące współczynnika przenikania ciepła, zaostrzając normy obejmujące izolacyjność przegród. Ostatnia zmiana miała miejsce w styczniu 2021 roku. Dlatego wybierając odpowiedni materiał do ocieplenia, trzeba mieć pewność, że zagwarantuje on nam uzyskanie zgodnego z normą współczynnika przenikania ciepła - obecnie nie większego niż Uc = 0,15 W/(m2 × K). Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/przegrody/puls-branzy/52505-kalkulator-welny-online-oblicz-ile-materialu-potrzebujesz
  • Ja mam duży garaż dwustanowiskowy w bryle budynku, a w zasadzie to przyklejony do budynku - i to była bardzo dobra decyzja. Tak samo jak piwnica, ale to inny temat Mam sporo różnych znajomych - ci z domami bez podpiwniczenia i i garażem (jednostanowiskowym, bo tak jest najczęściej) - auta zostawiają na zewnątrz budynku, a garaż pełni funkcje magazynowe.    Sprawa podatkowa też ma znaczenie....Dom mam energooszczędny, nie widzę tutaj żadnych wad z tego tytułu, ściana garaż/dom jest dodatkowo ocieplona. Spalin ani paliwa nie czuję (może to dlatego, że jest wentylacja, a drzwi szczelne?) - a wjechanie do garażu samochodem i przejście do domu jest bardzo wygodne. 
  • Pewnie, ze tak. Ale w artykule wspomniana Pani nie daje żadnego argumentu podważającego moją tezę. Dlatego jestem pewien, że jej chodzi wyłącznie o pantofelki, bez liczenia się z kosztami czy innymi potrzebami. Na 100%.     Nie zgadzam się. Pomieszczenia typu "drobny warsztat" też potrzebują ogrzewania i dojścia do nich bez zakładania płaszcza i brania parasola. więc usytuowanie ich na końcu działki jest niecelowe. Natomiast koszty oddzielnego budynku... Pani Redaktor, na pewno Pani dobrze liczy? Mam wątpliwości. I proszę uwzględnić, że ani fundamenty, ani ściany garażu oddzielnego nie muszą mieć wytrzymałości dodatkowo uwzględniających dwie kondygnacje na górze (a co, jedno pięterko teraz, a drugie postawi syn albo zięć) O reszcie wymogów dla elementów obiektu typu strop, docieplenie, inne, zmilczę. Bo nawet daszek na garażu będzie inny niż dach na domu. Czyli nie te wymogi i nie te koszty. Proszę sprawdzić w praktyce.     PS. Generalna zasada jest taka: Droga ziemia - dom w gorę. Tania działka - po cholerę budować w gorę, to drogo w wykonawstwie i w eksploatacji. Lepiej budować szerzej i nisko.
  • Gość Czytelnik
   O czym mówi ten artykuł? "Koszt takiej rolety to 160 zł". Ale za co? Podejrzewam że za m2 ale przydałoby się to sprecyzować a nie liczyć na domysły czytelników. To tak jakby napisać napisać że mieszkanie można kupić za 8000 zł.
  • Oba produkty są bardzo podobne. Wysoki brodzik z siedziskiem ma sporo zalet, ale jeśli w łazience jest miejsce to zdecydowanie lepiej kupić wersję 90 x 90 cm. Ten 80 x 80 cm nie będzie komfortowy w użytkowaniu, zwłaszcza jeśli ma służyć też do mycia małych dzieci. Większa kabina i szersze wejście będzie wygodniejsze również dla dorosłych.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...