Skocz do zawartości

KONSULTACJE REDAKCYJNE

Fora

  1. Podstawa domu

    Fundamenty, ściany, stropy, izolacje termiczne i akustyczne, okładziny ścienne. Zadaj pytanie ekspertowi.

    591
    postów
  2. Hydroizolacje

    Hydroizolacja fundamentów, tarasów. Usuwanie wilgoci i grzybów. Zadaj pytanie ekspertowi.

    153
    postów
  3. Pokrycia dachowe, więźba i rynny, okna dachowe

    Dach, pokrycia dachowe, konstrukcja dachu. Zadaj pytanie ekspertowi.

    376
    postów
  4. Okna fasadowe, drzwi, bramy, oranżerie

    Okna, drzwi, bramy. Zadaj pytanie ekspertowi.

    257
    postów
  5. Instalacje grzewcze

    Ogrzewanie domu, instalacja c.o. Zadaj pytanie ekspertowi.

    516
    postów
  6. Instalacje wodociągowe

    Instalacje wodne i wodociągowe. Zadaj pytanie ekspertowi.

    117
    postów
  7. Kanalizacja i odwodnienie

    Instalacja kanalizacyjna i sanitarna. Zadaj pytanie ekspertowi.

    176
    postów
  8. Wentylacja, klimatyzacja

    Klimatyzacja, wentylacja grawitacyjna i mechaniczna. Zadaj pytanie ekspertowi.

    210
    postów
  9. Systemy kominowe, kominki i piece

    Piece, kotły, kominki i systemy kominowe. Zadaj pytanie ekspertowi.

    245
    postów
  10. Instalacje elektryczne

    Instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym. Zadaj pytanie ekspertowi.

    230
    postów
  11. Centralne odkurzanie

    Odkurzacz centralny w domu jednorodzinnym. Zadaj pytanie ekspertowi.

    47
    postów
  12. Dom bezpieczny i inteligentny

    Inteligentny dom, domofony, system alarmowy. Zadaj pytanie ekspertowi.

    46
    postów
  13. Chemia budowlana

    Producenci chemii budowlanej odpowiadają na pytania. Zadaj pytanie ekspertowi.

    128
    postów
  14. Podłogi, posadzki

    Panele podłogowe, podłogi drewniane, parkiety. Zadaj pytanie ekspertowi.

    221
    postów
  15. Systemy zabudowy

    Sucha zabudowa z płyt g-k i g-w. Ścianki działowe. Zadaj pytanie ekspertowi.

    57
    postów
  16. Schody i balustrady

    Schody w domu jednorodzinnym, schody drewniane, balustrady. Zadaj pytanie ekspertowi.

    59
    postów
  17. Baseny, sauny, hydromasaż

    Basen ogrodowy, sauny, wanny z hydromasażem. Zadaj pytanie ekspertowi.

    38
    postów
  18. Otoczenie domu

    Mała architektura. Kostka brukowa. Taras. Zadaj pytanie ekspertowi.

    205
    postów
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
    • Dziękuję za opinię i wyedukowanie w temacie. Raczej przyjmę do serca, bo to oznacza dla mnie mniej roboty  
    • Nie ma żadnej potrzeby dokładania czegokolwiek. Powiem nawet więcej, wewnętrzne ocieplenie może stwarzać niechciane problemy, bo zmieni rozkład temperatur w ścianie i punkt zamarzania pary wodnej może przesunąć się na cegłę ściany i cegła będzie kruszała. Dlatego tynkuj spokojnie i nie zawracaj sobie głowy.       Nie. To tylko pozornie poprawi izolacyjność, ale powtarzam, może narobić wiele szkód. Wewnętrzne docieplenia w ogóle stwarzają wiele problemów, czego na Twojej trzcinie uniknięto, tynkując ją wapnem. Które dość skutecznie wychwytuje parę wodną. Ale nie warto w to wchodzić, skoro masz docieplenie na zewnątrz.
    • Cegła. Ceglana     Będę robił nowe tynki w całym mieszkaniu. Niby wiedziałem, że mogę te płyty zostawić, ale kilka rzeczy: - nie chciałem się rozdrabniać z tynkarzami - tą ścianę zróbcie, tej nie. - skuwanie starego tynku z tych płyt trzcinowych momentami łatwizna, momentami udręka, że pół płyty na ziemi na ziemi i robiły się „japy” - jakoś tak uznałem, że robię dla siebie to chce mieć funkiel nówka ładnie, a nie  częściowo 50 letnie tynki, gdzie ostatni mieszkaniec jarał nonstop.    Na suficie tam mam, że jest tynk z trzciną/słomą żeby się trzymał.    Ściany są równe, tynkarze nie będą mieli strasznej roboty.    Ja z tym wewnętrznym ociepleniem się zastanawiam głównie z powodu, że coś było, a teraz nie ma. Kilku znajomych mi doradza żeby coś dołożyć - xps-a, wełnę 3/5cm. Ja nie czuję się na tyle wyedukowany w temacie ocieplenia żeby samemu podjąć decyzję. Ogólnie to nie mam o tym pojęcia, stąd post tutaj.  Szczerze to nie chce mi się trochę z tym bawić - jeśli nie ma racjonalnej potrzeby dokładania tam czegoś. 🤷🏻‍♂️   jedyne co jakoś w miare na chłopski rozum dla mnie ma sens to dołożyć COŚ, ale tylko ze strony gdzie jest mało słońca(1,5m ściana w łazience, 4m ściana w sypialni). Ale tak jak mówiłem, zielony jestem. 
    • A z czego są ściany? Bo warstwy trzcinowe kładziono kiedyś również po to, że to na nich trzymał się tynk. Szczególnie wapienne tynki, bo zabezpieczały również trzcinę biologicznie żeby nie butwiała. Bo wapno i wysusza, i jest biobójcze. Dlatego teraz pytanie jak zamierzasz wykończyć ściany. Czy są równe (mniej więcej) po usunięciu trzciny? Będziesz kładł tynki czy płyty g/k? Bo rozumiem, że dla docieplenia ta trzcina jest teraz zbędna i masz teraz dowolność co w zamian dać i czy dasz w ogóle. Wg mnie możesz tutaj robić to, co dla Ciebie jest najwygodniejsze. I niczego nie musisz.   PS. Tych płyt nie musiałeś wyrzucać. 
    • Cześć,  Pacjentem jest mieszkanie środkowe, narożne w kamienicy 3 piętrowej. Budynek jest z +/- 1930, pierwotnie oczywiście nieocieplony, jednak w 2020 wyremontowano elewację i dołożono około 15cm ocieplenia zewnętrznego. Ja posiadam te mieszkanie od niedawna - w stanie do generalnego remontu. Aktualnie jestem na etapie wywalania z niego wszystkiego, tynki nie tynki itd. Na zewnętrznych ścianach mieszkania(nie te sąsiadujące z mieszkaniami, klatką schodową, tylko ze „światem zewnętrznym”) pod tynkami odnalazły płyty trzcinowe o grubości 3cm, które służyły jako ocieplenie, a aktualnie się ich pozbywam.  Tynki były położone w 1970, płyty może wtedy, może wcześniej. W każdym razie przed ociepleniem budynku.  Zastanawiam się czy w miejsca płyt trzcinowych nie powinienem czegoś dać w zamian? Jeśli tak to co? Jest w ogóle sens, skoro budynek ocieplili z zewnątrz?  Jakie jeszcze dane są potrzebne by podjąć dobrą decyzję? W mieszkaniu nie zaobserwowałem problemu z wilgocią, grzybem. Docelowe ogrzewanie to piec dwufunkcyjny. Wentylacja działa sprawnie.  Ślicznie proszę o dzielenie się przemyśleniami i dziękuje za pomoc 
    • Pytaj o rękawice podgumowane, a nie o wyroby. I sprawdź czy odpowiedź będzie taka sama.
    • @Michal85 znalazłeś odpowiedź? Albo rozwiązanie? Mi po ociepleniu też wyszły takie kropki co prawda tylko dwie ale jednak. Zrobiłem w tych miejscach otwór i było mokro aż do ściany (chociaż budynek ogrzewany). 
    • Ja ze względu na to że ściany piwnicy miałem całe mokre, bo drenaż był całkowicie zatkany, zaizolowałem tylko folią kubełkową, ściany wyschły w ciągu kilku miesięcy. A jak chodzi o izolację termiczną to stwierdziłem, że zwróci się to za 100 lat, więc zrezygnowałem i ocieplę tylko stropy w piwnicach. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • To zadaj mu pytanie: - czy wyroby gumowane to do pojemnika na  tekstylia wyrzucać?        Ja tak to rozumiem.     Do spalarni trafiają odpady, których nie można poddać recyklingowi, w tym zmieszane odpady komunalne oraz odpady z procesu sortowania, które nie nadają się do dalszego przetwarzania.    Odpady komunalne zmieszane: To odpady, które trafiają do "czarnego pojemnika".     
  • Doradcy redakcyjni i firmowi

×
×
  • Utwórz nowe...