Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne.
Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.
Komentarz dodany przez analityk: Ponieważ rząd Morawieckiego zgodził się i podpisał ETS2 to podatek zapłacimy my wszyscy. Teza autora jakoby płacili tylko właściciele pieców węglowych i gazowych jest bałamutna. Zapłacą go pośrednio i właściciele pomp ciepła i korzystający z ogrzewania elektrycznego przy polskim miksie energetycznym opartym w zimie 80% na węglu.
Podczas wyborów prezydenckich wzmogła się dyskusja o unijnym Zielonym Ładzie. Rafał Trzaskowski twierdził, że już go nie ma, Karol Nawrocki zapowiedział, że nie zgodzi się na jego wprowadzanie. Jak to jest z tym Zielonym Ładem - jest wdrażany, czy może go odwołali?
Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/budowa-krok-po-kroku/a/116078-jak-zielony-lad-zmieni-domy-w-polsce
Cześć wszystkim! 👋
Chciałem się podzielić sprawdzonym rozwiązaniem, jeśli ktoś z Was ma problem z pękającymi końcówkami desek – szczególnie na tarasach, elewacjach czy przy okapach dachowych.
Osmo do końcówek , czoła desek – bezbarwny wosk specjalnie stworzony do zabezpieczania hirnholzu, czyli końcówek desek. Po zastosowaniu tworzy bardzo skuteczną barierę przed wodą i przesuszeniem, dzięki czemu drewno nie pęka tak łatwo od zmiennych warunków atmosferycznych.
Nakłada się pędzlem tylko na końcówki
Bardzo łatwy w użyciu – gotowy do aplikacji prosto z puszki
Na bazie naturalnych olejów i wosków, bezpieczny dla drewna
Pasuje do wszystkich gatunków – od Bangkirai, po modrzew czy sosnę
Po wyschnięciu warto resztę powierzchni zabezpieczyć np. olejem tarasowym Osmo
Ja zastosowałem go na świeżo dociętych deskach tarasowych z modrzewia i po jednej zimie zero pęknięć na końcówkach 👌
Jeśli ktoś buduje taras albo robi renowację, to serio warto – bo nawet najlepsze drewno będzie pękać od czoła bez zabezpieczenia.
Macie pytania? Chętnie pomogę.
Tak, wystarczy membrana, kontłaty mają być na tyle grube, żeby membrana po rozgrzaniu nie dotykała blachy. A przestrzeń ma być od dołu połaci aż po kalenicę. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
To dwa całkowicie różne systemy, Odmienne zarówno pod względem budowy, jak i pełnionych funkcji i możliwości. Trzeba chociażby brać pod uwagę jakie ma być podstawowe źródło ciepła w domu. Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Chociażby tutaj:
https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/669-kominek-z-dgp-i-plaszczem-wodnym-kiedy-zdecydowac-sie-na-dany-rodzaj-kominka
https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/23898-ring-5-roznic-miedzy-kominkiem-z-dgp-a-kominkiem-z-plaszczem-wodnym
Czy wystarczy tylko folia paroprzepuszczalna i kontrłaty, czy trzeba coś więcej, żeby dach „oddychał” pod blachodachówką? Jak duża powinna być przestrzeń wentylacyjna, jaka wysoka?
Załączam zdjecia. Może coś da się wywnioskować z tego. Całe szczęście że sąsiad postanowił postawić swoje ogrodzenie, jak poinformował będzie to „murek” cokolwiek to znaczy dla niego. Więc nawet ta usypana ziemia nie będzie opierać się na moim ogrodzeniu. Jak dla mnie może postawić ogrodzenie murowane po całości nawet i na 10m wzwyż. Pomiędzy moim ogrodzeniem a jego jest wolna przestrzeń jakieś 40cm- tu się okazało że ta przestrzeń jest „moja” bo deweloper postawił ogrodzenie nie po linii granicy. Na ostatnim zdjęciu widać wykop na moje oko nie mniej niż 1,5m do owego „murku” by ziemia się nie osuwała. No specem nie jestem ale na 99% wymaga to zgody kogoś z „góry”.
Doradcy redakcyjni i firmowi
Jarosław Antkiewicz
Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne
Zapytaj eksperta
Joanna Dąbrowska
Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza
Małgorzata Kolmus
Budujemy Dom - otoczenie domu
Zapytaj eksperta
Aleksander Rembisz
Budujemy Dom - budownictwo ogólne
Zapytaj eksperta