Skocz do zawartości

Sposoby walki ze smogiem w Polsce, czyli program Czyste Powietrze


Recommended Posts

103 mld zł - tyle rząd chce wydać na walkę ze smogiem do 2029 r. W ramach programu Czyste Powietrze, państwo dofinansuje: wymianę starych kotłów, docieplenie budynków, wymianę stolarki, montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wysokość dopłat została powiązana z dochodem na osobę w gospodarstwie domowym. Ogólne zarysy programu poznaliśmy w czerwcu, niestety, wielu szczegółów wciąż brak. A jak wiadomo - diabeł tkwi w szczegółach.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/22767-sposoby-walki-ze-smogiem-w-polsce-czyli-program-czyste-powietrze

 

Link do komentarza
Witam 1 oczekiwanie na warunki przyłączenia gazu 6 MIESIĘCY 2- umowa realizacja przez spółkę gazową do 16MIESIĘCY 3 - w trakcie nie mogą zmieścić się w DRODZE GMINNEJ HAHAHA , POTRZEBNA ZGOD SĄSIADÓW NA WKROCZENIE NA ICH TEREN 0,5M ZA SIATKĄ wiadomo że Polacy się nie zgodzą . trzeba zamontować Ś M I E C I U C H A ====== TO JEST CAŁA PRWDA WALKI ZE SMOGIEM POD WARSZAWĄ
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
2 minuty temu, Gość Henrych napisał:

Byłem palaczem całe życie w pracy i żyję mają c blisko 80 tki i nie choruję.A jak syn wyjeżdża sam. z posesji to pies 10 min. kicha. To jest szkodliwe dla zdrowia.

Ciekawe... A kiedyś po kichnięciu mawiano "Na zdrowie!" Co to się porobiło na świecie od tych nawozów sztucznych...

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Andrzej

Polak wrzuci do swojego starego pieca dosłownie wszystko co mu w ręce wpadnie – a fantazji nam nie brakuje – plastik to najmniejszy problem, w porównaniu do palonych opon, starych mebli, ubrań… Nie rozumiem tych, którzy zamiast wyrzucić takie odpady do śmietnika – palą je w imię źle pojętej oszczędności. Rakotwórczy i szkodliwy dym z takiego komina truje nie tylko jego właściciela, ale i wszystkich dookoła. U siebie w domu palę pelletem (mam automatyczny kocioł z podajnikiem paliwa) – jak komuś zależy na zdrowiu swoich najbliższych niech idzie w biomasę lub inne OZE. A w razie potrzeby – NIE BAĆ SIĘ zadzwonić pod numer 986 (do straży miejskiej) i zgłosić kopcący nie wiadomo czym komin sąsiada. Chyba że świadomie chcecie być TRUCI w dzień i w nocy – to nie dzwońcie… umrzyjcie „w spokoju” na raka, który funduje wam wasz sąsiad. I nie miejcie do nikogo o to pretensji…

Link do komentarza

Weźcie się za to co można zrobić >>>>W CIĄGU JEDNEGO ROKU <<<<  na badaniach technicznych, bez większego nakładu kosztów, tysiące samochodów jeżdżące po Polsce  z wyciętym filtrem cząstek stałych DPF i FAP (filtr montowany w układach wydechowych silników wysokoprężnych i benzynowych, oczyszczający gazy spalinowe z cząstek sadzy i popiołu), TRUJĄ NAS, WDYCHAMY TEN FENOMEN CWANEGO POLAKA, ZWŁASZCZA JAK STOIMY W KORKACH!  :zalamka:  :bezradny:

 

Najlepiej karać po 5.000 zł  za złapanie takiego pojazdu osobowego, a 10.000 za ciężarowe, budżet Państwa w ciągu roku wyjdzie na prostą.

 

 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

To nie kwestia wysokości sprzedaży, po prostu zimą zjawisko smogu doskwiera nam najbardziej, to zimą musimy ogrzewać mieszkania, a pogoda nie zawsze pomaga wentylować miasta. 

 

To zimą najwięcej chorujemy, mamy problemy z układem oddechowym, a brudne powietrze nie pomaga nam leczyć infekcji, więc trzeba własnie teraz tłumaczyć, skąd bierze się taka sytuacja i jak skutecznie się pozbyć takiego problemu jak smog. 

 

Edytowano przez Eksperci Viessmann (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Eksperci Viessmann napisał:

jak skutecznie się pozbyć takiego problemu jak smog. 

No,  jak? Jak to wytłumaczyć?

Jest wyjście - skutecznie zlikwidować tych, którzy smrodzą, tzn gatunek homo sapiens... Podobno sapiens, czyli podobno rozumny, a bardziej sapiący... myślący, że myśli...

Myślących nie wiadomo czym... jedni portfelem, inni załadowaną spluwą, inni krzyżem, inni penisem, czy waginą, bicepsem, czy łysą pałą...

To dla dobra Ziemi - planety...

 

Wilki, niedźwiedzie, czy pingwiny nie będą palić i dymić - dadzą sobie radę...

 

 

Tylko te małpy znowu mogą zleźć z drzew i wszystko rozpocznie się od nowa...

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 12.12.2017 o 21:04, Gość Andrzej napisał:

Polak wrzuci do swojego starego pieca dosłownie wszystko co mu w ręce wpadnie – NIE BAĆ SIĘ zadzwonić pod numer 986 (do straży miejskiej) i zgłosić kopcący nie wiadomo czym komin sąsiada.

Czyżby coś się zmieniło ?

Jak rok temu zgłosiłem do Straży Miejskiej sąsiada, który pali śmieciami , a smród i dym raki , że okna nie można uchylić - to powiedzieli ,że muszą się umówić z Inspektorem Ochrony Środ. , a przy interwencji muszę być obecny z dowodem os.

Pozdr

Link do komentarza
Dnia 19.01.2018 o 11:53, Eksperci Viessmann napisał:

To nie kwestia wysokości sprzedaży, po prostu zimą zjawisko smogu doskwiera nam najbardziej, to zimą musimy ogrzewać mieszkania, a pogoda nie zawsze pomaga wentylować miasta

 

To zimą najwięcej chorujemy, mamy problemy z układem oddechowym, a brudne powietrze nie pomaga nam leczyć infekcji, więc trzeba własnie teraz tłumaczyć, skąd bierze się taka sytuacja i jak skutecznie się pozbyć takiego problemu jak smog. 

 

Brawo, w końcu wygrała logika. Oczywiście są miasta na świecie, w których smog gości cały rok ale tam nie ma zimy czyli nie palą węglem. A ludziom wmawia się, że to kwestia opału (częściowo owszem) i intensywności emisji spalin z tego opału (owszem). Informacja o smogu jest jednak chaotyczna i nastawiona na sprzedaż innych technologii - wykluczających spalanie węgla w gospodarstwach domowych.

 

Dnia 24.01.2018 o 18:25, Gość Krakowiak napisał:

Decyzja o termoizolacji jest jak najbardziej dobrą decyzją która przyczyni się do polepszenia stanu powietrza. Należy jednak pamiętać by wybór styropianu poprzedzić sprawdzeniem producenta na listach GUNB

To dobra droga - termoizolacja czyli mniej opału, mniej opału to mniej spalin w atmosferze. Spaliny są jednak produkowane w dużych miastach na wiele sposobów.

Link do komentarza
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Informacja o smogu jest jednak chaotyczna i nastawiona na sprzedaż innych technologii - wykluczających spalanie węgla w gospodarstwach domowych.

 

Informacji jest przede wszystkim bardzo dużo i są nierzetelne, przeklejane z miejsca na miejsce. Kompleksowe opracowania można spokojnie wyliczyć. Sposobów walki z niska emisją jest wiele, ale taka jest tematyka forum, że o smogu piszemy w kontekście albo termomodernizacji albo wymiany systemów grzewczych. Taki sposób jest zresztą jednym z prostszych w wykonaniu, jeśli chodzi o gospodarstwa indywidualne. 

 

Link do komentarza
3 minuty temu, Eksperci Viessmann napisał:

Sposobów walki z niska emisją jest wiele, ale taka jest tematyka forum, że o smogu piszemy w kontekście albo termomodernizacji albo wymiany systemów grzewczych.

 

A prawda jest taka - że jesli nie będzie świadomości (a nie będzie) że spalanie bele czego jest złe - to walka jest skazana na porażkę

Link do komentarza
1 minutę temu, Eksperci Viessmann napisał:

Cały czas walczymy o to, by ta świadomość była jak najwyższa. Inną sprawą jest świadomość, a inną postępowanie zgodnie ze swoja wiedzą i sumieniem. 

 

Podkreśliłem w dwóch miejscach.

Nie miejmy złudzeń.

Świadomości wśród osób starszych nie zmienimy. Z powodu doświadczenia życiowego.

Doświadczenie życiowe powoduje, że stajemy się z wiekiem mentorem. Mentor swoje zdanie ma ugruntowane, właśnie z racji doświadczenia.

Jego doświadczenie i wiek podpowiada mu, że to co robił do tej pory, było ekonomicznym sukcesem. To ważny sukces.

Będzie się starał przy niedzielnym rosole rodzinnym przekazać go niedoświadczonym młokosom (generacja, cotamuznacie)

I teraz.

Teraz ważne jest - na ile porady dziadzi, tatusia - będą jako mentorów odebrane z wątpliwościami czy bez wątpliwości.

 

 

3 minuty temu, coolibeer napisał:

Za co? Za marne wypłaty? Nikt nie kupi czegoś drogiego a prawda jest taka ze "cos dobrego" kosztuje

Kasa, Kasa, Kasa.....

Też tak to widzę.

Chociaż czasami nie rozumię - bo emerytowany górnik, z talonami, smrodzi z komina.

Sprzedał talony?

Pali teraz beleco?

Może być!

Prawda jest jedna, rodzaj ludzki tak ma.

Nie do..., nie ujebiesz - nie będzie efektu!

Karać skutecznie, wjeżdżaĆ NA CHATE I ROZWALAĆ INSTALACJE

Link do komentarza
15 minut temu, bobiczek napisał:

Kasa, Kasa, Kasa.....

Też tak to widzę.

Chociaż czasami nie rozumię - bo emerytowany górnik, z talonami, smrodzi z komina.

Sprzedał talony?

Pali teraz beleco?

Może być!

Prawda jest jedna, rodzaj ludzki tak ma.

Nie do..., nie ujebiesz - nie będzie efektu!

Karać skutecznie, wjeżdżaĆ NA CHATE I ROZWALAĆ INSTALACJE

wiesz, na regionalnych forach czytam regularnie o starszej babci, emerytce, która sama mieszka w dużym domu i nie ma czym palić, bo drogi węgiel...tymczasem dużo częściej jest, że sprzedaje się deputat i kupuje najtańsze paliwo, bo zwyczajnie taniej. Z komina dym wali, a na placu 2-3 nowoczesne auta stoją...wszystko kwestia priorytetów w życiu....

Na szczęście kary są coraz surowsze...ale chyba dalej za niskie...

https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,surowa-kara-za-spalanie-mulu-rybniczanin-musi-zaplacic-1000-zlotych,wia5-3266-36459.html

 

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Podpatruję Czechów.

Zrobili u siebie tak.

Znajdą na składzie węgiel nie spełniający norm - posprzatane ma właściciel.

Milion koron (nigdy tego nie zapłaci) skład zamknięty - posprzątane.

U nas?

No co. Co takiego złego się przydarzy aby nie ryzykować.

Kiedy się przydarzy.

Kto to sprawdzi i kiedy

Jaka będzie kwota grzywny

I se działa, niestety

Link do komentarza
2 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

Cały czas walczymy o to, by ta świadomość była jak najwyższa. Inną sprawą jest świadomość, a inną postępowanie zgodnie ze swoja wiedzą i sumieniem. 

 

Oczywiście, nie zapominajmy też o kiepskiej jakości węglu na niektórych składach i niektórych kotłach na węgiel, które pamiętają jeszcze miniony ustrój. Można je przerobić w większości przypadków na pellet ale ostatnio rozmawiałem ze znajomymi i uświadomili mnie, że ceny pelletu nie zachęcają raczej do modernizacji lub kupna kotła na pellet. Czyli świadomość przegrywa z domowym portfelem.

2 godziny temu, bobiczek napisał:

Podkreśliłem w dwóch miejscach.

Nie miejmy złudzeń.

Świadomości wśród osób starszych nie zmienimy. Z powodu doświadczenia życiowego.

Doświadczenie życiowe powoduje, że stajemy się z wiekiem mentorem. Mentor swoje zdanie ma ugruntowane, właśnie z racji doświadczenia.

Jego doświadczenie i wiek podpowiada mu, że to co robił do tej pory, było ekonomicznym sukcesem. To ważny sukces.

Będzie się starał przy niedzielnym rosole rodzinnym przekazać go niedoświadczonym młokosom (generacja, cotamuznacie)

I teraz.

Teraz ważne jest - na ile porady dziadzi, tatusia - będą jako mentorów odebrane z wątpliwościami czy bez wątpliwości.

 

 

Kasa, Kasa, Kasa.....

Też tak to widzę.

Chociaż czasami nie rozumię - bo emerytowany górnik, z talonami, smrodzi z komina.

Sprzedał talony?

Pali teraz beleco?

Może być!

Prawda jest jedna, rodzaj ludzki tak ma.

Nie do..., nie ujebiesz - nie będzie efektu!

Karać skutecznie, wjeżdżaĆ NA CHATE I ROZWALAĆ INSTALACJE

Może za ostro z tym rozwalaniem instalacji. Wystarczy, że gmina da dobry przykład i tanio wymieni kocioł. To raczej marzenie ściętej głowy. Za dobrym przykładem można śmiało iść ale na chwilę obecną raczej nie ma za czym iść.

Link do komentarza
20 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 Czyli świadomość przegrywa z domowym portfelem.

 

A słyszeliście wypowiedź nowego pełnomocnika rządu ds. programu "Czyste Powietrze" Pana Piotra Woźnego? Wypowiadał się ostatnio o zapowiadanym programie termomodernizacyjnym i wyliczał: koszt pełnej termomodernizacji, wraz z wymianą źródła ciepła, to około 53 tys. zł. Zakładając, iż ok. 1,3 mln osób żyje w warunkach ubóstwa energetycznego, a ¾ z tych osób mieszka w domkach jednorodzinnych, potrzebnych jest na realizację tego celu około 50 mld złotych.

 

 

Link do komentarza
Dnia 26.03.2018 o 15:03, bobiczek napisał:

Podpatruję Czechów.

 

Rozmawiałem parę lat temu za Słowaczką u której wynajmowałem kwaterę będąc na nartach u nich, jak to się dzieje że u ich czyste powietrze, a na kwaterze cieplutko i kapać się było można o każdej porze, a nie tylko w godzinach kiedy gaździna bojler włączy?

Ze śmiechem mi powiedziała, że wie o czym mówię. Ona na koniec sezonu zgłasza do gminy swój kocioł do inspekcji. Jeśli się okażę że wszystko gra (podobno jakieś filtry miała założone, to po sezonie grzewczym dostaje zwrot całego podatku za gaz plus jeszcze jakaś dotacja.

Nie musi więc oszczędzać na ogrzewaniu narażając siebie i turystów na dyskomfort. Ot taki myk.

Zaznaczam że było to parę lat temu... znaczy się można.

 

Ale Słowacja węglem nie stoi - może dlatego.

Link do komentarza
19 godzin temu, Takiowaki napisał:

A pytaniem na pytanie to ładnie tak odpowiadać? ;)

Zadziałało - retrofood mnie uświadomił :)

Natomiast ustawy prorodzinnej z proekologiczną chyba nie uda się połączyć (chyba, że mowa o utylizacji zużytych pieluch albo dofinansowanie wczasów na łonie natury dla rodzin bezdzietnych :) ) - bez ustawy bank nic nie zrobi :)

 

I na wczasy jedziemy rowerem albo pociągiem  - samochód zostawiamy w garażu. Proekologicznie walczymy ze smogiem.

Link do komentarza

Moim zdaniem rodzinom, które są proekologiczne, postawiły na ograniczenie szkodliwych emisji, wymianę pieców itp można by refundować koszta w oparciu o faktury z załóżmy 5 lat wstecz.

A śmieciuchom palącym w "piecach" byle goooownem przyciąć program, odkładając np. część na fundusz "termoizolacyjny" ;) I w przyszłości będzie docieplenie domku/wymiana piecyka.

Dlaczego mają truć bezkarnie swoje i moje dzieci? A do tego dociążać mnie nowymi podatkami, skoro sam postąpiłem proekologicznie zawczasu?

Link do komentarza
5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 I na wczasy jedziemy rowerem albo pociągiem  - samochód zostawiamy w garażu. Proekologicznie walczymy ze smogiem.

Na Maderę pociągiem??? Daj żyć... :lol:

5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Zadziałało - retrofood mnie uświadomił :)

Natomiast ustawy prorodzinnej z proekologiczną chyba nie uda się połączyć (chyba, że mowa o utylizacji zużytych pieluch albo dofinansowanie wczasów na łonie natury dla rodzin bezdzietnych :) ) - bez ustawy bank nic nie zrobi :)

Możemy sobie tu opowiadać bajki jak to rząd wspiera obywateli i tworzy ramy prawne dla ograniczania smogu, ale teoria jedno, a realia to drugie. To jak potraktowano OZE, wiatraki, Puszczę Białowieską a ostatnio prosumentów Od 1 kwietnia istotne zmiany w przyłączeniach mikroinstalacji! daje mocne podstawy do twierdzenia, że nasi władcy mają głęboko w odbytnicy poważaniu problemy ekologii, smogu oraz zdrowie obywateli. Dlatego nie chce mi się już bajać sobie a muzom, bo i tak nic z tego nie będzie, a stanowisko pełnomocnika d/s walki ze smogiem jest tylko kolejnym powodem do przydzielania "należnych premii".

Howgh!

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość maniek

Ze smogiem trzeba walczyć cały rok a nie szukać rozwiązań w sezonie grzewczym. Najprostszym krokiem jest przerzucić się na rower i ocieplić dom. Teraz jest najlepszy moment na termoizolcję.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Widok tych dymiących kominów pokazuje, że w piecach pali się najgorszym węglem, miałem i innymi świństwami. A wystarczyło tylko zmienić opał na koks i nie byłoby widać, że cokolwiek leci z komina i nie byłoby smrodu i smogu.
Link do komentarza
4 godziny temu, Gość leo napisał:

Widok tych dymiących kominów pokazuje, że w piecach pali się najgorszym węglem, miałem i innymi świństwami. A wystarczyło tylko zmienić opał na koks i nie byłoby widać, że cokolwiek leci z komina i nie byłoby smrodu i smogu.

A żeby powstał koks to nie trzeba pozbyć sie tych świństw? Coś mi sie wydaje, że twoja pisanina ma jakiś inny podtekst.

Link do komentarza
Dnia 10.08.2018 o 18:30, Gość leo napisał:

Widok tych dymiących kominów pokazuje, że w piecach pali się najgorszym węglem, miałem i innymi świństwami. A wystarczyło tylko zmienić opał na koks i nie byłoby widać, że cokolwiek leci z komina i nie byłoby smrodu i smogu.

Sytuacja może się zmienić ponieważ Prezydent podpisał ustawę o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw. Wyznacza ona odpowiednie standardy jakości dla paliw stałych przeznaczonych do celów grzewczych w sektorze komunalno-bytowym. W ustawie zaproponowano wprowadzenie świadectw jakości, które mają określać niezbędne parametry paliwa stałego dla kupującego.

Link do komentarza
2 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

Sytuacja może się zmienić ponieważ Prezydent podpisał ustawę o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw. Wyznacza ona odpowiednie standardy jakości dla paliw stałych przeznaczonych do celów grzewczych w sektorze komunalno-bytowym. W ustawie zaproponowano wprowadzenie świadectw jakości, które mają określać niezbędne parametry paliwa stałego dla kupującego.

Czyli tłumacząc to na nasze należy spodziewać podwyżki cen paliw stałych.

Link do komentarza
Dnia 14.08.2018 o 18:38, mhtyl napisał:

Czyli tłumacząc to na nasze należy spodziewać podwyżki cen paliw stałych.

Nie mnie oceniać czy węgiel zdrożeje czy nie, od tego są inni specjaliści.

 

Dla niektórych klientów, którzy nadal palą węglem świadectwo jakości może być potwierdzeniem, że cena produktu jest adekwatna do jakości tego paliwa.

 

Niemniej jednak mam nadzieję, że kotły na węgiel będą zastępowane nowoczesnymi energooszczędnymi urządzeniami grzewczymi w modernizowanych budynkach a w nowym budownictwie wyeliminowane.

Link do komentarza
33 minuty temu, Eksperci Viessmann napisał:

Dla niektórych klientów, którzy nadal palą węglem świadectwo jakości może być potwierdzeniem, że cena produktu jest adekwatna do jakości tego paliwa.

Głęboko w to wątpię, znaczy się w dobrej jakości węgiel.

Bo tak na chłopski rozum, co pocznie się z węglem który nie spełnia wyśrubowanych norm? 

Link do komentarza

Nowoczesne i energooszczędne, ale za darmo ich nie dają...

Im nowocześniejsze i bardziej energooszczędne tym droższe, jak życie pokazuje.

:lol:

Nie są na węgiel....

To źle!

Akurat węgla mamy sporo i ceną nie zabija.

Nie da się zrobić takich tanich, nowoczesnych i energooszczędnych na węgiel?

Do tego - takich co nie smrodzą?

 

Wiem... pcham kij w szprychy... :lol:

Problem jak zwykle jest w kasie.

Jak mamy nadmiar to możemy być eko.

Może by popracować nad tym, abyśmy tę kasę mieli?

 

Adam M.

Link do komentarza
35 minut temu, adam_mk napisał:

Może by popracować nad tym, abyśmy tę kasę mieli?

Dla chcącego nic trudnego. Niebawem nastąpi uruchomienie programu Czyste Powietrze. Dofinansowania będą sięgać nawet 90%. Jego celem będzie poprawa efektywności energetycznej, zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Program obejmie m.in. kompleksową termomodernizację i wymianę źródeł ciepła starej kategorii. 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
4 godziny temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Śmieszna ta ciekawostka :) 

Nie śmieszna z powodu że ktoś wymyślił filtry bo to być może mądre rozwiązanie.  

Śmieszy mnie kilka stwierdzeń a mianowicie na wstępie artykułu podaje jeden z autorów  wynalazku, że filtry są bardzo tanie (a powinno być że być może będą , bo jak na razie ich jako tako ich nie ma) a na końcu artykułu mówi, że jeżeli znajdą wykonawcę który podejmie się produkcji na masową skale cena tego urządzenia wyniesie około 2 tys. I tu sie rodzi pytanie dla kogo jest to bardzo tanie?

A już tekst, że rozdawali ludziom nowe kotły niskoemisyjne za darmo a ludzie nieufni ich nie chcieli to już zakrawa na angielski czarny humor.

I jeszcze jedno stwierdzenie którego nie rozumiem 

Cytat

Nowy, niskoemisyjny kocioł wymaga wymiany instalacji w całym domu i jest kosztowny. 

co tu wymieniać? Wywala sie stary piec, podpina sie nowy i wszystko bo jakiego  wymieniać całą instalację?

Link do komentarza
13 godzin temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

to nie jest nowy pomysł. Czytałem, że na górnym śląsku niektóre miasta prowadziły nawet programy pilotażowe z filtrami. Jest jeden problem - branży kotlarskiej nie zależy na takim rozwiązaniu i będzie go zwalczać, co chyba się dzieje od samego praktycznie początku jak powstały pierwsze takie filtry.

@mhtyl 2tys to jest tanio w porównaniu do ceny kotła V klasy - zgodnie z decyzją sejmiku wojewódzkiego, a dodatkowo dochodzi modernizacja komina i ewentualnej modernizacji instalacji CO (w przypadku kotła V klasy)

8 godzin temu, mhtyl napisał:

co tu wymieniać? Wywala sie stary piec, podpina sie nowy i wszystko bo jakiego  wymieniać całą instalację?

no właśnie - komin na bank do modernizacji. A jak jest stara instalacja jeszcze na grubych przekrojach?

Link do komentarza

trzeba poszukać...słowo kluczowe "elektrofiltr"

ceny które się pojawiają w artykułach są różne (nawet do 4tys. znalazłem)...często też pisze, że jak się zwiększy zastosowanie i zwiększy produkcja to cena spadnie

wymieniać - nie wiem, ale na pewno niektóre trzeba okresowo czyścić.

akurat tutaj

https://www.rp.pl/Zycie-Slaska/312139855-Slaski-elektrofiltr-pokona-smog.html

pisze o cenie 2tys i automatycznym czyszczeniu....

Cytat

Elektrofiltr to alternatywa dla wymiany pieców węglowych. Jest na prąd, ma funkcję automatycznego samooszczyszczania się. Jego zaletą jest łatwy montaż, niska cena (ok. 2 tys. zł) i stałe odpylanie (urządzenie wyposażono w moduł automatycznego oczyszczania).

 

 

 

jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne. to  gdzie indziej pisze

Cytat

Jak podają twórcy urządzenia, koszt zużywanego prądu jest porównywalny do świecącej żarówki o mocy 40 W.

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
10 godzin temu, aaaa napisał:

@mhtyl 2tys to jest tanio w porównaniu do ceny kotła V klasy - zgodnie z decyzją sejmiku wojewódzkiego, a dodatkowo dochodzi modernizacja komina i ewentualnej modernizacji instalacji CO (w przypadku kotła V klasy)

Tylko zwróć uwagę, że to jest cena prognozowana, a nie wiemy jeszcze ile będzie kosztować utrzymanie takiego filtra aby był sprawny bo chyba nie jest to urządzenie perpetuum mobile.

10 godzin temu, aaaa napisał:

no właśnie - komin na bank do modernizacji. A jak jest stara instalacja jeszcze na grubych przekrojach?

Wszystko zależy jaki komin, murowany na pewno ale systemowy po co? Natomiast co o modernizacji instalacji mało kto już ma c.o. na grubych rurach ale choćby nawet to uważam że przekrój rur nie ma nic wspólnego  z jakością spalin, jedynie jaka jest różnica to przy rozruchu takiej instalacji bo  wiadomo szybciej zagrzejesz 100 l wody aniżeli 300 l.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...