Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Eksperci Rockwool

Firma
 • Posty

  147
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

8 Neutralny

O Eksperci Rockwool

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Eksperci Rockwool

  Jak ocieplić poddasze?

  Czy mamy dyskutować z botem ? W pierwszej kolejności sprawdzenie parametrów danego materiału - deklaracje, aprobaty, certyfikaty. Trzeba przeczytać zalecenia producenta i branżowe np. Instrukcją ochrony zdrowia i bezpieczeństwa gospodarki produktami dla natryskowej pianki poliuretanowej https://sipur.pl/wp-content/uploads/2018/07/61_1_.pdf Skoro nazywa się "doskonała" to warto się doskonale z tym produktem zapoznać :-)
 2. Ciężar wełny SUPERROCK 15 cm to 5,7 kg/m2 więc nie przesadzałbym z tymi obawami o konstrukcje rusztu pod płyty g-k. Ogólenie o właściwościach cieplnych można poczytać na stronie https://miwo.pl/porownania/wlasciwosci-cieplne/ Chcesz aby dana wełna była najlepszą termoizolacją? Szukaj takiej która ma największy opór cieplny R. Na każdej etykiecie znajdziesz podaną wartość oporu cieplnego R.
 3. Jeżeli ma coś zapobiegać przed intensywnym przepływem powietrza pod deskowaniem to powinna być to wiatroizolacja. To są membrany paroprzepuszczalne, a folie aluminiowe mają bardzo duży opór dyfuzyjny. Dlatego są stosowane od wnętrza pomieszczeń jako paroizolacje. Wywiewanie wełny to problem z produktami do ocieplenia o bardzo małej gęstości.
 4. Eksperci Rockwool

  Czy ściana oddycha?

  A może zamiast "oddychania" będziemy rozmawiać o występowaniu kondensacji pary wodnej we wnętrzu przegrody i braku możliwości jej odsychaniu. Warunki Techniczne w § 321 oraz załączniku nr 2 są dość precyzyjne i warto stosować analizę wg PN-EN ISO 13788:2013-05. Wówczas widać czy dana warstwa w takiej analizie coś zmiania czy jest tylko na wszelki wypadek ...
 5. A ile lat przewidujesz, że to poddasze będzie nieużytkowe ? Efektywniejsze jest ocieplenie stopu nad pomieszczeniem ogrzewanym, a za parę lat wełnę ze stropu przekładasz do skosów. Ocieplenie poddasza nieużytkowego o stropie masywnym Folia pod dachówką ma Sd = 0,02 m więc możesz użyć wełny o grubości 18cm.
 6. Eksperci Rockwool

  Docieplenie stropu problemy

  Bardzo prostym rozwiązaniem będzie rozścielenie wełny w rolce np. TOPROCK SUPER http://bit.ly/2wdQwar np. 2 x 150 mm na mijankę … opcjonalnie taki rozwiązanie można również wykonać poprzez nadmuch izolacji z wełny skalnej GRANROCK. Niemniej tutaj już jest potrzebny specjalny agregat do nadmuchu. Dlatego jeśli będzie Pan to robił sam to pierwsze wspomniane rozwiązanie jest najlepsze.
 7. Lepiej zastosować FASROCK LL, który jedynie przyklejasz do betonu bez konieczności kołkowania. Później zaprawa zbrojąca z siatką i tynk elewacyjny.
 8. Pozostaw szczelinę 1 - 2 cm pomiędzy podłogą a wełną bo pewnie to poddasze nieogrzewane czyli deski podłogowe (OSB) będą "zimne".
 9. Jeżeli ściana nie ma zewnętrznego ocieplenia to najlepiej jak pozostanie szczelina powietrzna pomiedzy wełną a cegłami. Taka 12 cm ścian z cegły przemarza więc bezpiecznie jest pozostawić wentylowaną szczelinę powietrzną. Dodatkowo od wewnątrz zastosować paroizolację.
 10. Eksperci Rockwool

  Ocieplenie strychu, poddasza

  W pierwszej warstwie najlepiej sprawdzą się zrolowane maty TOPROCK SUPER https://www.rockwool.pl/produkty/toprock-super/ z uwagi na róże rozstawy między krokwiami ... jeśli są powyżej 1000 mm wtedy rolka sprawdzi się najbardziej bowiem można docinać pod konkretny wymiar w świetle miedzy krokwiami. Natomiast w drugiej warstwie polecam płyty SUPEEROCK https://www.rockwool.pl/produkty/superrock-7f3a59b3/ z uwagii na łatwość pracy wymiar 1000 x 610 mm. Warto wziąć pod uwagę grubości około 30 cm, które z jednej strony spełnią już wymagania techniczne na 2021 względem współczynnika przenikania ciepła, i tym samym tworzą nam przegrodę wymaganą pod kątem ubiegania się o dotację z programu "czyste powietrze". https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/o-programie/
 11. Prawidłowe wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej poddasza jest szczególnie ważne przy adaptacji go do celów mieszkalnych z kliku, mniej lub bardziej oczywistych powodów. Przestrzeń strychu jest dużo bardziej wystawiona na wychładzanie zimą i przegrzewanie latem, niż pozostałe kondygnacje. Dodatkowo pomieszczenia znajdujące się na poddaszu są szczególnie narażone na hałasy zewnętrzne, szczególnie te związane z opadami atmosferycznymi. Jest to wyjątkowo odczuwane w przypadku pomieszczeń pokrytych dachem wykonanym z blachy. Dlatego kluczowe jest staranne wykonanie izolacji termicznej, z dedykowanych do tego materiałów, która zapewni mieszkańcom nie tylko komfort termiczny, ale także akustyczny. https://www.rockwool.pl/aplikacje/poddasza/
 12. Eksperci Rockwool

  dach

  Docieplenie dachu skośnego od zewnątrz można również obejrzeć w krótkim filmie w 6 odcinkach:
 13. Eksperci Rockwool

  Czarna wełna mineralna

  Wydaje mi się, że jest to ocieplenie od środka ściany zewnętrznej. W takich przypadkach bardzo ważna jest szczelność folii paroizolacyjnej od wewnątrz! Ta przezroczysta folia ze zdjęcia nie wygląda na super paroizolację, a brak przyklejanie jej do dolnych profili to fuszerka. Moim zdaniem wymiana wełny na sztywniejszą, którą można precyzyjnie dociąć aby nie było szczelin i zamontowanie w prawidłowy sposób paroizolacji powinno problem rozwiązać. A jaka grubość jest tego pionowego ocieplenia ? Jak wygląda ścian po wyjęciu wełny ?
 14. Eksperci Rockwool

  jaka grubość wełny

  To w sumie ile ma być tego ocieplenia na stropie? 20 cm wełny na stropie + wełna 13 cm między krokwiami ? A może łatwiej jest zastosować układ 8 cm + 5 cm = 13 cm - też są dwie warstwy wełny a grubości łatwiejsze do kupienia.
 15. polecam poczytać http://smog.rockwool.pl/
×