Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Jani_63

Uczestnik
 • Posty

  10 100
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  133

Wszystko napisane przez Jani_63

 1. I jedno i drugie jest tymczasowe, więc prowizorki są wieczne
 2. Normalnie zrobiłeś interes życia... przepłacając za garaż blaszany kilkukrotnie. Jest się czym chwalić. https://www.olx.pl/nieruchomosci/garaze-parkingi/slaskie/q-garaż-blaszany/
 3. co innego. Potwierdzam. Działania/oddziaływania przytoczonej analogii racji potrafią być bardzo kuszące. Racją jeszcze nikt mnie nie uwiódł... a tym bardziej później wykorzystał. To prawda... ta pierjwszo prawda
 4. Błąd. Z tych dwóch uszczelnień przy ciepłym montażu okna ważniejsza jest paroizolacja. W swoich rozważaniach bierzesz pod uwagę ilość wilgoci w domu już całkowicie odparowanym, a to może zająć i kilka sezonów. Po za tym taśma paroszczelna poprawnie zainstalowana też będzie wiatroszczelna.., choć to nie jej zadanie. Z zewnątrz uzyskasz lepszy efekt uszczelnienia ramy okiennej z ościeżem stosując taśmę rozprężną.
 5. To fakt. Tylko gdzie ty te płytki kolczaste wypatrzyłeś w tej konstrukcji ?
 6. Zdaje się że zapomniałeś że stoły bilardowe nie są przeznaczone do pomieszczeń nieogrzewanych, a takim będzie to pomieszczenie przez większość czasu w porze zimnej. Jeśli szkoda co 4000zł na zapewnienie w tym pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności i stałej temperatury >8 oC to Ogrzewanie takiego pomieszczenia używanego okazjonalnie powinno być dynamiczne, pozwalające w krótkim czasie na podniesienie temperatury, a... I tak takie pomieszczenie będzie trzeba rozgrzewać znacznie wcześniej nim zaczniesz z niego korzystać.
 7. Ale prąd już niekoniecznie. A będzie jeszcze gorzej/drożej. Choć w przypadku passive house to może mieć jak najbardziej rację bytu.
 8. Myślę, że dobrze by było gdyś swoje przemyślenia poparł wyliczeniami. Jeśli tego nie potrafisz - zleć tę pracę komuś z uprawnieniami konstruktorskimi. Ale nie przypuszczam żeby wyliczenia odbiegały od projektu, który zapewne zakłada ciężkie pokrycie dachowe, normy obciążenia wiatrem i śniegiem.
 9. Twój domek Cię kocha. Zakochani często się obrzucają śnieżkami jak za oknem biało i pięknie
 10. Albo wy bardzo przesadzacie Z XPS-em 300 przy budowie "kurnika", albo Legalett od 25lat wykorzystując w budownictwie jednorodzinnym na terenie Polski EPS100 nie wie co czyni.
 11. Żyję już na tyle długo, że żadne zapewnienia mnie nie przekonają - sprzątanie jest straszne. A wycieranie wszelkich zakamarków z kurzu - mega straszne
 12. Pisząc o izolacji i ekspozycji rur miałem raczej na myśli straty na przesyle. Awaria czujnika temperatury to w pierwszej kolejności brak obiegu cieczy - solar pusty; w drugiej - brak zatrzymania pompy - wychłodzenie zasobnika - kilkanaście kWh ciepła w atmosferę. Żeby doszło do zarznięcia i zniszczenia kolektorów potrzeba sporo czasu pracy instalacji pozostawionej całkowicie bez nadzoru (ciepło zgromadzone w zasobniku + ciepło przemiany fazowej). Ale można dla przezorności instalację zalać glikolem... tylko po co wtedy drain back?
 13. A kto napełnia zimny kolektor? System ruszy jak temperatura kolektora mimo temp. ujemnej na zewnątrz będzie wyższa niż temperatura w zasobniku. Sytuacja całkiem częsta w słoneczny acz mroźny dzień. Druga sprawa. Kolektor się nie napełnia i ruch wody ustaje do jej zarznięcia. Woda płynąca zamarza dopiero po "wyrównaniu" się temperatur otoczenia i wody lub bardzo dużej i długotrwałej różnicy temperatur. Ale wtedy wody już w kolektorze niema. Wcale nie. Czemu napisałem powyżej. Kolektor pusty nie zamarza obojętnie czy wcześniej był zalany wodą czy glikolem, a jak się rozgrzeje to powiadamia pompę że czas podać płyn . W tym układzie ważna jest izolacja rur podłączeniowych i możliwie krótka ich ekspozycja na czynniki zewnętrzne.
 14. Pytanie powinno raczej brzmieć: ile procentowo ludzi "popełnia" studia nad przyszłą inwestycją, a ile podchodzi do zagadnienia z marszu. Problem fachowców "panie od lat tak robię i zawsze było dobrze... będzie pan zadowolony" - pomijam.
 15. O ja gupi, a ja myślałem że ten syf co wisi za oknem i ludzie umierający na "duchoty" narzucają między innym zmianę sposobu myślenia. A ty rozumiem że mieszkasz w Jakucji i nikt Ci nie wmówi że ciepło z kominka otwartego to jest to co ci się od jedynego należy. Sprawdza, sprawdza. Jest jakiś przepis że każdy kto chce i nie cierpi na nadmiar gotówki musi mieć własny dom? I to najlepiej jeszcze przy okazji taki, żeby przyćmić sąsiada który się wybudował parę lat wcześniej. Że te programy są w większości pseudo... tu pełna zgoda.
 16. Panowie, spokojnie. W tamtym okresie odwiert z założenie sondy kosztował 120-150zł za metr w zależności od warunków gruntowych. Sama taka jednostka z zasobnikiem też była sakramecko droga, a typoszereg PCi dla zastosowań domowych osiągał moce 22kW. - takie rynek stawiał wymagania. Dom 220m2 trzykondygnacyjny, a więc o 1/3 większy i jedną kondygnację wyższy od "przeciętnego". Więc koszt podłogówki też parę tysi w górę szczególnie że podłogówka była kładziona przez firmę instalacyjną jako usługa kompleksowa. WM w tamtym okresie była pewnym novum na rynku, a rekuperatory obrotowe nie były najtańszą ofertą na rynku. Wydajność rekuperatora 10 lat temu firmy liczyły na poziomie 0,8-1,0 kubatury, więc jednostka pewnie silnie przewymiarowana, czyt. droższa od wymaganej. Myślę że koszt montażu samej WM mógł wynieść 25000-30000 tym bardziej jeśli był wykonany w oparciu kanały sztywne SPIRO. Hydraulika pewnie też nie była w gratisie Choć mogę się mylić, jeśli chodzi o inną hydraulikę niż tą, którą mam na myśli
 17. A jak niby ta różnicówka ma działać/zadziałać dla tego obwodu?
 18. Ja mogę za dwóch robić... a mnie podobnych przypuszczalnie jest kilku. A jak mawiała MO - trzech to już tłum. Więc nie kręć nosem. Kibel jak kibel. Wystarczy żeby nie był "zasłany" a będzie OK
 19. Ale u @bogo88 na stropie jest polepa. Gdyby ja wywalił i zastąpił wełną wtedy paroizolacja byłby najważniejszym problem. Przy polepie wilgoć podlega pewnej samoregulacji, a jej skład zapobiega rozwojowi grzyba. Oczywiście z paroizolacji po dociepleniu mimo że polepa jest zrezygnować nie można.
 20. Dokładnie. W przypadku folii refleksyjnej wymagana jest jeszcze pustka powietrzna aby mogła ona zadziałać zgodnie z przeznaczeniem. Wełnę dobierasz kierując się ilością miejsca na nią i współczynnikiem lambda wełny tak żeby uzyskać wymagany współczynnik przenikania ciepła. Jeśli za cel przyjmiesz normy które wejdą w życie w 2021roku to na pewno będzie dobrze.
 21. Myślisz że to właśnie ten jedyny w Polsce nieutwardzony dojazd do posesji na którym można się rozpędzić do prędkości maksymalnej. Szczerze wątpię.
×
×
 • Utwórz nowe...