Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Eksperci Viessmann

Firma
 • Posty

  411
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

9 Neutralny

O Eksperci Viessmann

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Eksperci Viessmann

  Vitodens 100-W +Vitocell 100-W pytania

  Witam ,dziękuję za komentarz. Pozwól, że nie będę wchodził w dyskusje. Z mojej wiedzy wynika, że takie układy nie działają poprawnie, co napisałem w poście powyżej. Pozdrawiam!
 2. Eksperci Viessmann

  Vitodens 100-W +Vitocell 100-W pytania

  Witam, po pierwsze do ogrzewania podłogowego nie stosuje się regulatorów otwórz/zamknij. Ze względu na bardzo dużą bezwładność takie sterowanie jest bardzo niekomfortowe. Po osiągnięciu wymaganej temperatury zawory odcinają pętle podłogówki. Niestety rozgrzana podłoga nadal podnosi temperaturę w pomieszczeniu doprowadząjac do znacznego przegrzania. Następnie w końcu gdy temperatura zacznie spadać w końcu sterownik ponownie otworzy zawór ale zanim podłoga się rozgrzeje to pomieszczeniu już zostanie przechłodzone. Drugi problem wynikający z takiego sterowania to własnie taktowanie kotła. Kocioł aby mógł przekazać ciepło musi mieć zapewniony jego odbiór przez przepływającą wodę instalacyjną. Zamykając zawory powodujemy, że gdy spadnie temperatura na kotle to automatyka zmusi go oczywiście do pracy. Niestety zbyt mały przepływ powoduje, że mimo pracy na mocy minimalnej kocioł i tak szybko osiąga górną odchyłkę i się wyłącza. Kotły Vitodens 100W projektowane są do pracy z dt ok 20K co przy przepływie maksymalnym pompy w kotle daje nam maksymalną moc przenoszoną przez czynnik grzewczy 24kW (a moc kotła 19kW). Niestety ogrzewanie podłogowe pracuje na dt ok 7K co oznacza że przy przepływie 1000l czynnik grzewczy przeniesie już tylko raptem 8kW. Aby wyrównać przenoszoną moc po stronie ogrzewania podłogowego należy zastosować drugą pompę która będzie miała większy przepływ (skoro dt jest 3x mniejsza to aby przekazać tę samą moc przepływ musi być 3x większy). Oczywiście w przypadku gdy łączymy w układzie 2 lub więcej pomp musimy zastosować sprzęgło hydrauliczne by pompy "się nie zakłócały".
 3. Eksperci Viessmann

  Sterowanie zdalne Vitodens 200-W

  Witam, Sterownik Vitoconnect 100 OPTO1 można podłączyć do kotłów Vitodens 200-W wyposażonych w jeden z regulatorów pogodowych: HO1A - czarny regulator z menu głównym tekstowym HO1B - czarny regulator z menu głównym z "domkiem" HO2B - regulator kolorowy, dotykowy
 4. Hm.... czytając treść linku wydawać by się mogło, że PAS ocenia działania ze smogiem bardzo negatywnie - dziennikarze:) Czytałem cały raport, zresztą można go przeczytać na dedykowanej stronie - punkt po punkcie, podsumowanie po podsumowaniu. Nie jest aż tak źle... Oczywiście, zawsze mogłoby być lepiej, a organizacje takie jak alarmy smogowe mają za zadanie pilnowanie władz oraz motywowanie do lepszych działań co robią dość skutecznie Ale coś jednak się dzieje, wolno, bo wolno. Niezbyt idealnie, ale jednak!
 5. Poważnie, nabór jest wstrzymany ze względu na to, że muszą wnioski dostosować do ulgi podatkowej. Z dzisiejszych słów Pana Woźnego wynika, że do 1 lutego powinni uruchomić nabór na nowo.
 6. Program Czyste Powietrze zszedł na drugi plan... to pewnie dlatego, że zamknięto/wstrzymano nabór wniosków.
 7. Eksperci Viessmann

  Realny koszt pompy ciepła

  A mogę spytać do czego jest to komentarz? Po co Ci kocioł gazowy o mocy 34kW?
 8. Ceny prądu - przyszłość cen na rok 2019 bedzie wiadoma po dzisiejszych obradach... od 11:00 obraduje dzisiaj sejm - własnie o cenach energii!
 9. Eksperci Viessmann

  Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła?

  Zależy jaką masz pompę. Może to być 55-60 stopni. Niektóre modele mają nawet 65 stopni. Co z dolnym źródłem? To też zależy od pompy ciepła. Ale nie martw się... odpowiednio dobrany i zaprojektowany wymiennik - dolne źródło w przypadku pomp gruntowych jest w stanie pracować wydajnie bez efektu wychłodzenia, a jak masz opcje chłodzenia budynku w lecie, to nawet można źródło regenerować. Jak pytasz o pompę powietrzną, to to jak zachowa się dolne źródło za trzy lata to pytanie do meteorologów
 10. Myślisz, że 20 lat temu było mniej kominów? A skąd takie wnioski? Myślisz, że nieocieplone, duże, z marnej jakości przeszkleniami budynki spalały mniej węgla/smieci/drewna itd?
 11. No tak... to wiele wyjaśnia. Niby program Czyste Powietrze ma wspierać najuboższych energetycznie, ale też tych, którzy mają najniższe dochody. Tylko czasem trudno oddzielić to, co jest nam potrzebne na lata i patrzeć trochę w przyszłość, od tego co jest nam potrzebne w danej chwili. Niestety... dla tych najuboższych pierwsza potrzeba wygrywa. Po raz kolejny z dyskusji wynika, że jednym instrumentem nie jesteśmy w stanie wygrać ze smogiem.
 12. A próbowałeś po dobroci? Rozmowa? Herbatka? Merytoryczne argumenty?
 13. Tak, ale cały czas Pan Adam chce kocioł stałopalny... Niby chcemy walczyć ze smogiem, niby interesujemy się tematem walki o czyste powietrze, ale może czas sobie uświadomić, że to zależy nie od decydentów, nie od obrad na szczytach, nie od tego co powie Pani w telewizji, ale od nas. Od każdego z nas, od naszych decyzji, sposobu życia, naszych zachowań, nawyków. W następnej koleści od naszych dzieci, na których mamy (mniejszy lub większy) wpływ i możemy ich sporo nauczyć. Sprzyja nam rozwój technologii i dostępność do urządzeń, które bardzo pomagają w tej walce o czyste powietrze, o zdrowie i o życie.
 14. Rozumiem, To na żaden kocioł nie masz minimalnej ceny. Problem polega na kotłach zasypowych. Program Czyste Powietrze finansuje kotły stałopalne w ostateczności. Co więcej - muszą one być minimum 5 klasy czystości + certyfikat ekoprojektu/ecidesign - bardzo wysokie wymagania musi spełnić taki kocioł. Nie mogą to być kotły, które mają ruszt awaryjny. O jakim paliwie myślisz? Biomasa?
 15. Hm.... wiecie co? Nie za bardzo wiem jak to skomentować To, że pomysł jest skuteczny - pewnie zadziała. Ale czy aż do tego stopnia trzeba się posunąć, żeby coś do tych osób dotarło? Kiedyś była taka akcja z karteczkami/zawieszkami na drzwi - sąsiedzi zawieszali sąsiadom palącym śmieciami, żeby tego nie robili. Witaj, no nie do końca tak jest. Nie masz kosztów minimalnych na kocioł gazowy, tylko na całość kosztów kwalifikowanych. A więc... nigdy nie jest tak, że potrzebujesz kocioł i tylko kocioł - a system C.O. a robocizna? Przyłącze gazowe? Minimum wszystkich kosztów kwalifikowanych to 7 tysięcy.
×