Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

bajbaga

Moderator
 • Posty

  19 678
 • Dołączył

 • Dni najlepszy

  420

bajbaga last won the day on kwietnia 17

bajbaga had the most liked content!

Reputacja

2 136 Doskonały doradca

2 obserwujących

O bajbaga

 • Ranga
  bzykacz niepospolity vel sSiwy12.

Ostatnio na profilu byli

58 206 wyświetleń profilu
 1. Tylko i wyłącznie kiedy WZ jest na zabudowę zagrodową dla rolników. W WZ jest wszystko napisane . I jeszcze jedna sprawa - radzę w przypadku zakupu, uzależnić zakup, od przekazania (dokonania cesji) WZ na kupującego.
 2. Nowe budynki, te które zostaną wybudowane, mogą być ogrzewane nawet świeczkami. Stare, tzn. istniejące, na dziesiątki (a może i setki lat, zapewnią producentom kotłów (w tym pomp ciepła) stały zysk. Nowe budynki i nowe technologie to ułamek procenta do istniejących zasobów mieszkalnych.
 3. Tak sobie myślę ..................... Mając na uwadze to czym ten budynek ma być teraz i ewentualne w perspektywie na przyszłość, uważam że: 1. To powinien być budynek szkieletowy, tak aby można było bez większych problemów zmieniać (dowolnie) układ pomieszczeń. 2. Mając na uwadze pkt.1. powinien być sufit podwieszany. 3. Mając na uwadze pkt. 1 i 2 media powinny być prowadzone górą (między sufitem podwieszanym a stropem)
 4. W zgodzie z obowiązującymi przepisami: 1. W ścianie "kuchnia"/łazienka, pod sufitem, zrobić "przebicie" nie mniejsze niż 220 cm2. 2. Z obu stron ściany założyć kratki wentylacyjne (nie mniej niż 220 cm2 ), najlepiej z klapą zwrotną. 3. W drzwiach od łazienki zaślepić kratkę. 4. Nad kuchenką zainstalować pochłaniacz. 5. Finito.
 5. Istnieje kilka rozwiązań - bez potrzeby zgłaszania, projektów, zgody i innych dupereli. Najważniejsze jednak jest:
 6. Na tej/takiej działce wiata nie musi być wolnostojąca - może być "przedłużeniem budynku", ale to zawarte jest w projekcie (rysunek, rzuty, opis).
 7. Pytanie zasadnicze - czy to jest wiata ? Co i jak jest toto opisane w projekcie ? Piszecie o linii zabudowy, a wiata jako taka nie podlega takiemu rygorowi. Ps. I zwracam uwagę, że wiaty do 50m2 na działkach budowlanych na której stoi budynek mieszkaniowy (lub przeznaczonych pod takowe) nie podlegają nawet zgłoszeniu.
 8. Generalnie i trochę upraszczając, jest tak, że w przypadku kiedy obszar oddziaływania obiektu budowlanego/domu nie wykracza poza działkę, sąsiedzi nie otrzymują (nie muszą otrzymać) zawiadomienia o budowie/inwestycji - bez względu na to, czy budowa na zgłoszenie, czy na PnB.
 9. Te przepisy już od kilku lat są zmienione. Po drugie co ma piernik do wiatraka ? Tu nie ma żadnej nadbudowy. Pisałem o przepisach obowiązujących dziś i dla tego konkretnego przypadku. Dodam tylko, że odległości 4 i 3 m wynikają wprost z przepisów p.poż.
 10. Dla budynków istniejących dopuszcza się przyjmowanie odległości, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków, itp.
 11. W czymś innym może być problem. Nie chodzi o odległość - tylko o to, że wybicie nowego okna nie jest na zgłoszenie tylko na PnB (podstawa prawna PB, Art. 29.4.1a) dot. przebudowy i/lub Art.29.4.22a). dot. remontu). Ale. Ale jak się dobrze poszuka, to być może, okaże się że tam to okno był i zostało zamurowane .........
 12. Bo tam zapewne jest 4 metry. Ten dom nie wymaga nawet zgłoszenia zamiaru wykonania ocieplenia. Jeśli chodzi o dodatkowe okno, to może się okazać, że potrzebne będzie nawet PnB, bo wybicie otworu to ingerencja w ścianę konstrukcyjną/przegrodę zewnętrzną. Ale być może , tam kiedyś to okno było ............... I zostało zamurowane .......
 13. Te odległości od granicy, to skąd ?
 14. - Liczy się minimalną odległość ściany od granicy. - To jest budynek istniejący, a to powoduje, że grubość ocieplenia nie "przybliża" granicy. Odległość 3 m od granicy – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.
×
×
 • Utwórz nowe...