Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

bajbaga

Uczestnik
 • Posty

  18 952
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  392

Wszystko napisane przez bajbaga

 1. Tyle ile kupujący będzie chciał zapłacić - niestety. Kilka stówek powinno wpaść.
 2. Skoro jest PB, to jest w nim określony sposób ogrzewania.
 3. Jak dla mnie, akurat taka reakcja (pisanie po angielsku), była bardzo celnym i wysublimowanym żartem, w odpowiedzi na nieco kuriozalny wpis przedstawiciela Redakcji. Ps. Akurat za takie i to działanie, moim zdaniem, Karząca Ręka Sprawiedliwości i Sprawności forumowej, niepotrzebnie się "uniosła".
 4. Epizody? To zależy dla jakiej strefy klimatycznej. Dobór powietrznych PCi "trochę" się różni od doboru PCi gruntowych - z wielu powodów; - spora część użytkowników "preferuje" pracę PCi w taniej taryfie (i słusznie), ale tak się składa, że przypada to na noc, a co za tym idzie delta t może nawet przekroczyć 50 stopni (dla 35 stopni medium), - przy ogrzewaniu CWU delta jest jeszcze większa i osiąga ponad 70 stopni (dla temperatury CWU 55 stopni). Proponowana powietrzna PCi "wyrabia" ogrzewanie CWU tylko do temperatury zewnętrznej -7 stopni. Dane: https://programinstalator.pl/wp-content/uploads/3_APCVi_Dane_techniczne_PC__PanD_15_03_2018.pdf Trzeba jednak dodać, że Wasz przepływowy podgrzewacz CWU (zasilany grzałkami) jest bardzo skuteczny. Ergo. Przy założeniu, że ta (100-S) PCi ma ogrzać dom i PCi i ma być jedynym źródłem ciepła, jej minimalny koszt wyniesie około 30.000zł (tak jak pisałem w #3) i to tylko dla stref klimatycznych (polski) I i II. Dla stref powyżej II, koszt będzie jeszcze wyższy.
 5. Zakładając, że jakimś cudem wybudujesz tak jak chcesz - bez PB. Z tego co pisałeś wcześniej, to ma być, dla Ciebie rozwiązanie tymczasowe - tak więc prędzej czy później będziesz chciał toto sprzedać. Masz to na uwadze ?
 6. Kominek, nawet z PW, nie może być głównym ogrzewaniem, jeśli taki budynek ma być legalny - też przepisy. Ale to najmniejszy problem z nieprzestrzeganiem przepisów na własnej ziemi - bo wszystko wskazuje i tak na samowolę budowlaną, chyba że zgłoszenie dotyczyć będzie budowy domu mieszkalnego jednorodzinnego.
 7. A ja, jak zwykle, proponuję realnie podejść do tematu. Luknijcie: https://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brands/PL/Inne/Ekosystem/Prospekt_Ekosystem_Twojego Domu-Vitocal_100-S_2019_04.pdf/_jcr_content/renditions/original./Prospekt_Ekosystem_Twojego Domu-Vitocal_100-S_2019_04.pdf strona 4 - 6. No właśnie. Analizując dane techniczne wychodzi, że dla domu wybudowanego z godnie z dzisiejszymi wymogami energooszczędności, dopasować możemy tylko pompy ciepła od A12 w cenie od 24.600 + około 3.000 za obowiązkowe koszty przeglądów gwarancyjnych (kwota za 5 lat). Jeśli dodamy do tego CWU to koszt takiego interesu przekracza znacznie kwotę 30.000 zł. Ps. A co kupić jeśli temperatura zewnętrzna jest niższa niż -7 stopni ?
 8. A niby dlaczego wszyscy lokatorzy mają płacić za babola jakiegoś pseudo fachowca od kominów ? I tylko dodam, że niedopuszczalna jest zamiana funkcji komina dymowego/spalinowego z przewodem/kominem wentylacyjnym.
 9. Trzeba być ustawowym rolnikiem indywidualnym, który prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, hodowlane lub ogrodnicze lub gospodarstwo leśne.
 10. Ps. Zarządcę powiadomić pisemnie - nic na gębę. W piśmie wspomnieć o jego odpowiedzialności w przypadku zatrucia tlenkiem węgla.
 11. Stroną w tym "sporze" jest wspólnota (bo to są części wspólne), a konkretnie zarządca - czyli jego nękać. W zasadzie złamano wszystkie przepisy dotyczące wentylacji jak i przewodów spalinowych.
 12. Tyle, że akurat ja, nie doradzałam w tym temacie - raczej, sprostowałem niefortunne stwierdzenie. Ale uwaga teraz będę doradzał Niedaleko nas (od Rynku jakieś 8 km), w Unisławiu, jest coś takiego jak Lawendowe Sudety - Spółdzielnia rolnicza Unisław Sląski 97 www.facebook.com/lawendowesudety. Pogadaj z dziewczynami, doradzą, sprzedadzą własne ekologiczne wyroby (polecam mydło i sok), być może kupisz u nich sadzonki "przyzwyczajone" do naszego wałbrzyskiego klimatu.
 13. Minus dziesięć - powiadasz ? http://www.egzotycznyogrod.com/agawy.php Tak wiem ..................., ............................................, ..................................... . Ale: z https://poradnikogrodniczy.pl/agawa-ogrodowa.php
 14. Agave parryi ssp. parryi var. parryi odporna do -29 °C
 15. Nie bez przyczyny pokazałem akurat taką centralę - z uwagi na ciężar i wymiary może być podwieszona pod sufitem wewnątrz domku. Ps. Jakoś nie widziałem by zakwestionowano wcześniej grzejniki elektryczne akumulacyjne - to zabierają znacznie więcej miejsca.
 16. W tak małym domku - sens ma tylko ogrzewanie podłogowe elektryczne (kable lub maty). Drugim niezbędnym elementem jest rekuperacja. Zapomnij o tych rekuperatorach kanałowych, bo koszt wykonania prawidłowej wentylacji (z ułomną rekuperacją) przewyższy koszt wykonania wentylacji mechanicznej w oparciu o "normalną" centralę wentylacyjną z rekuperacją. Luknij: http://www.vents-group.pl/oferta/wentylacja-profesjonalna-centrale/centrale-wentylacyjne-z-odzyskiem-ciepla-do-1000-m3-h/vut-vue-100-p-mini . Koszt materiałów: centrala około 1.200zł + anemostat wywiewny (łazienka) + 2 anemostaty nawiewne (inne pomieszczenia) + czerpnia + wyrzutnia + kanały wentylacyjne = około 2.000 zł. Ps. Pozostała kwestia grzania CWU - istotna w tak małym domku, bo koszt CWU będzie wyższy niż koszt ogrzania powierzchni. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie najtańsza pompa ciepła do CWU - np: https://www.ceneo.pl/50307244#tab=spec
 17. W wielu gminach (raczej w większości) nowo wytyczone działki budowlane nie mogą być mniejsze jak 1.000 m2
 18. Dopowiem. Antresola - nie jest kondygnacją.
 19. Tyle, że takiego nie postawisz w trybie uproszczonym na zgłoszenie. Domek musi być parterowy - PB art.29.1.2).
 20. Tiaaaaaaa. Mieszkanie w bloku, czyli wysokość około 2,55 m. Proponowane rozwiązanie obniży sufit o co najmniej 0,15 m - a minimalna wymagana wysokość to 2,5 m. Brawo. Ps. Styropian EPS elastyczny Rw = 25 ±2 dB. Styropian akustyczny Rw 28 - 30 dB. Dla porównania - okno typowe Rw około 30 dB. Ps.2. Przykład okna podałem celowo, bo każdy okno ma i dostrzeże związek z tematem - no może, prawie każdy dostrzeże. Różnica akustyczna w pomieszczeniu z zamkniętym oknem i z (tylko) rozszczelnionym, jest duża - autor pytania ma "rozszczelnione" pomieszczenie. Trzeba je uszczelnić - poprawa powinna być znaczna (tak jak z oknem).
 21. I to jest najwłaściwsze rozwiązanie. Ps. I prawdą jest, że najlepsza izolacja akustyczna, to jest ta, która izoluje w miejscu emisji - czyli jak nie będzie znacznej poprawy po zaizolowaniu przepustów od CO, to następnym etapem powinna być izolacja sufitu u sąsiadki - np. kasetonami styropianowymi. Ostatnim etapem może być izolacja Twojej podłogi np. prawidłowo położoną podłogą z paneli. Warto też sprawdzić, czy na styku podłogi ze ścianą nie ma przypadkiem szpar.
 22. Te posty nie są merytoryczne. To jakieś ględzenie, wprowadzające w błąd, mniej kumatego czytelnika. Prawdy (normalnej, a nie objawionej) jest mniej niż w stwierdzeniu, że ja jestem atrakcyjnym szatynem.
×
×
 • Utwórz nowe...