Skocz do zawartości

Jestem na wózku i muszę zbudować sobie dom


Gość Leszek4

Recommended Posts

Gość Leszek4
Witajcie.
Jestem na etapie podpisywania umowy na wykonanie projektu indywidualnego na budowę domu.
Mam ten kłopot, że poruszam się na wózku elektrycznym, więc chałupa musi to uwzględniać.

W założeniu ma to być dom piętrowy. Na piętrze mam mieszkać moja córka z rodzinką, na parterze ja. Oczywiście chciałbym też wykombinować coś, co będzie pozwalało mi też wydostać się na piętro. Mam pewne pomysły.
Ma być też oszczędny jeśli chodzi o energię.
Wstępnie zakładam, że zrobię mury z silki 24 cm, ocieplone 20 cm wełny, dach 30 cm, pod ziemią 20 cm.
Ogrzeję gazem, a zwentyluję mechanicznie z rekuperacją. Wodę (do)ogrzeję powietrzną pompą ciepła.

1) Tutaj jednak liczę na Wasze sugestie.

Dom ma mieć w bryle garaż 2-st., a prócz tego ma powstać budynek gospodarczy o pow. do 30 mkw z wiatą garażowo-grillową.

2) Doprojektować instalację odgromową/przepięciową czy zrobić to samemu, szukając wiedzy w necie?
3) Do projektu kosztorys skrócony czy pełny? A może bez?

Link do komentarza
Gość Leszek4
Cytat

To maja byc dwa niezalezne mieszkania, czy na pietrze tylko pokoje/ lazienka, a wspolna kuchnia na dole?

Dlaczego uparliscie sie na pietrowy dom? Dzialka jest duza, mozna pokombinowac z parterowka icon_smile.gif

p.s. ale ja sie nie znam icon_wink.gif


Młodzież chce piętrusa i tyle. Ja to bym wolał parterówkę, ale nie chcę tyranizować. ;)
W zasadzie wychodzi mi dom dwurodzinny, kuchnie i tu, i tu. Nad garażem częściowo taras.
Na dole łazienka tak z 8 mkw - dla mnie.
Link do komentarza
No to teraz jest jeszcze kwestia, czy ten piętrus ma mieś wydzieloną klatkę schodową z indywidualnymi wejściami do dwóch mieszkań, czy tylko na piętrze będzie dołożone dodatkowe pomieszczenie pod przyszłą kuchnię, a cały dom będzie schodami spięty w całość z jednym wejściem głownym?
Link do komentarza
Gość Leszek4
Cytat

No to teraz jest jeszcze kwestia, czy ten piętrus ma mieś wydzieloną klatkę schodową z indywidualnymi wejściami do dwóch mieszkań, czy tylko na piętrze będzie dołożone dodatkowe pomieszczenie pod przyszłą kuchnię, a cały dom będzie schodami spięty w całość z jednym wejściem głownym?


Jedno wejście główne. Klatka schodowa blisko tego wejścia, żeby można było wejść na górę bez szwendania się po chałupie.
Link do komentarza
Cytat

Witajcie.
Jestem na etapie podpisywania umowy na wykonanie projektu indywidualnego na budowę domu.
Mam ten kłopot, że poruszam się na wózku elektrycznym, więc chałupa musi to uwzględniać.

W założeniu ma to być dom piętrowy. Na piętrze mam mieszkać moja córka z rodzinką, na parterze ja. Oczywiście chciałbym też wykombinować coś, co będzie pozwalało mi też wydostać się na piętro. Mam pewne pomysły.
Ma być też oszczędny jeśli chodzi o energię.
Wstępnie zakładam, że zrobię mury z silki 24 cm, ocieplone 20 cm wełny, dach 30 cm, pod ziemią 20 cm.
Ogrzeję gazem, a zwentyluję mechanicznie z rekuperacją. Wodę (do)ogrzeję powietrzną pompą ciepła.

1) Tutaj jednak liczę na Wasze sugestie.



Widzę, że koszty związane z budową i uzytkowaniem nie są Twoim problemem icon_biggrin.gif .
Założenia wyglądają logicznie.
Mam tylko pytanie wynikające z ciekawości - dlaczego ściany wolisz ocieplać wełną niż styropianem?


Cytat

Dom ma mieć w bryle garaż 2-st., a prócz tego ma powstać budynek gospodarczy o pow. do 30 mkw z wiatą garażowo-grillową.

2) Doprojektować instalację odgromową/przepięciową czy zrobić to samemu, szukając wiedzy w necie?



Koszt doprojektowania w porównaniu z resztą inwestycji znikomy , zrzuciłabym to na elektryka projektującego i wykonującego instalację.

Cytat

3) Do projektu kosztorys skrócony czy pełny? A może bez?



Kosztorys niezbędny tylko do banku (kredyt) , a i tak nijak sie taki ma do realiów.
Jeśli chcesz żeby projektant zrobił na Twój użytek , to strata kasy (jeśli projektant wymaga za to dopłaty).
Możesz sobie taki kosztorys zrobić sam i bedzie chyba bardziej rzetelny - choćby z powodu podstawowego - to Ty wybierasz materiały (dachówka, kamienie na ściany ... co producent to inna cena). Wahania między realną kwotą budowy a kwotą z kosztorysu mogą się wahać nawet o kilkadziesiąt procent.
Link do komentarza
Gość Leszek4
Dlaczego wełna? Na zasadzie, bo kolega buduje i powiedział mi, że wybrał ją, bo wełna jest zdecydowanie lepsza od styropianu. Hmmm... nawet tego nie zweryfikowałem. icon_biggrin.gif

Kosztorys? Będzie potrzebny dla banku, w którym młodzież kiedyś tam zaciągnie kredyt, by dociągnąć inwestycję do końca. Nie sprawdzałem jeszcze jaka wersję kosztorysu należy przedłożyć.

Instalację odgromową/przepięciową faktycznie zlecę do kupy elektrykowi od instalacji wewnętrznej. Będzie potrzebna chyba już na etapie budowy fundamentu?

Pytanie: z uwagi budowy na Górnym Śląsku (rejon działalności górniczej) rozważam płytę fundamentową. A jeśli tak, a chcę mieć ogrzewanie podłogowe, to:
1) płyta grzewcza,
2) czy konstrukcyjna, a potem na niej izolacja termiczna i podłogówka?
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego wełna? Na zasadzie, bo kolega buduje i powiedział mi, że wybrał ją, bo wełna jest zdecydowanie lepsza od styropianu. Hmmm... nawet tego nie zweryfikowałem. icon_biggrin.gif



To poczytaj i rozeznaj temat. Ja miałam styropian, nie narzekałam .
Czy przypadkiem do ocieplenia ścian wełną nie trzeba jakiegoś stelaża? :scratching: Pojęcia nie mam , tak się zastanawiam.


Cytat

Kosztorys? Będzie potrzebny dla banku, w którym młodzież kiedyś tam zaciągnie kredyt, by dociągnąć inwestycję do końca. Nie sprawdzałem jeszcze jaka wersję kosztorysu należy przedłożyć.



W takim razie musi być to kosztorys specyficzny .
Poczytaj tutaj:
https://forum.budujemydom.pl/Kosztorys-dla-banku-t4402.html
I pamiętaj o jednym - jesli trafisz na bardzo skrupulatny w swych obowiązkach bank , to musisz z kosztorysu sie wywiązać i nie ma że boli . Dlatego większą część transz przeznacz na stan przeddeweloperski , bo jeśli na etapie okien okaże się, że masz niewymiarowe i droższe , a zabraknie ci kasy z transzy i nie będziesz mógł tego etapu skończyć , to bank nie wypłaci ci kolejnej transzy i jesteś w ciemnej d.... icon_wink.gif

Cytat

Instalację odgromową/przepięciową faktycznie zlecę do kupy elektrykowi od instalacji wewnętrznej. Będzie potrzebna chyba już na etapie budowy fundamentu?



Tak .

Cytat

Pytanie: z uwagi budowy na Górnym Śląsku (rejon działalności górniczej) rozważam płytę fundamentową. A jeśli tak, a chcę mieć ogrzewanie podłogowe, to:
1) płyta grzewcza,
2) czy konstrukcyjna, a potem na niej izolacja termiczna i podłogówka?



Taniej i chyba lepiej wyjdzie normalna standardowa płyta i ogrzewanie podłogowe. Oczyma wyobraźni widzę jak w tej grzewczej coś się krzaczy po latach - czaisz rycie do płyty w podłogach? ;) . No i na pietrze przecież i tak będziesz musiał zrobić standardowe ogrzewanie podłogowe, bo płyta fundamentowa obejmuje tylko parter.
Ale ja się nie znam ... niech się mądrzejsze głowy wypowiedzą.
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Wstępnie zakładam, że zrobię mury z silki 24 cm, ocieplone 20 cm wełny, dach 30 cm, pod ziemią 20 cm.
Ogrzeję gazem, a zwentyluję mechanicznie z rekuperacją. Wodę (do)ogrzeję powietrzną pompą ciepła.



bez sensu jest posiadając gaz, inwestować dodatkowo w grzanie CWU pompą ciepła tylko do CWU - tylko niepotrzebnie zwiększysz sobie w ten sposób koszty
albo kocioł gazowy do CO+CWU albo Pompa ciepła (gruntowa lub powietrzna) do CO+CWU
jeśli wszędzie ogrzewanie podłogowe i/lub ścienne, to może być to i to. Jeśli chcesz grzejniki - to zostaje gaz.

Cytat

Dlaczego wełna? Na zasadzie, bo kolega buduje i powiedział mi, że wybrał ją, bo wełna jest zdecydowanie lepsza od styropianu. Hmmm... nawet tego nie zweryfikowałem. icon_biggrin.gif


jeden z mitów - pewnie chodzi o to że "oddycha"


Cytat

Pytanie: z uwagi budowy na Górnym Śląsku (rejon działalności górniczej) rozważam płytę fundamentową. A jeśli tak, a chcę mieć ogrzewanie podłogowe, to:
1) płyta grzewcza,
2) czy konstrukcyjna, a potem na niej izolacja termiczna i podłogówka?



zorientuj się na kopalniach - bo płyta fundamentowa (pod nią oczywiście styropian) jest najlepszym rozwiązaniem na szkodach górniczych(i najlepiej izoluje od gruntu). W twoim przypadku jeszcze ci do tego sporo dopłaci kopalnia - tylko zorientuj się czy do płyty fundamentowej też - różne kopalnie różnie podchodzą do tematu(niektóre nie chcą dopłacać do płyt - ale już twojego projektanta w tym głowa, żeby wyszło że musi być płyta). Arturo robił w ten sposób - na III kategorii szkód - i dobrze na tym wyszedł...
zrób płytę z izolacją od spodu, a ogrzewanie podłogowe w wylewce(jest tylko trochę problem z przymocowaniem rurek - bo już syropianu nie dajesz, ale fachowcy dadzą sobie radę)
Link do komentarza
Gość Leszek4
Cytat

bez sensu jest posiadając gaz, inwestować dodatkowo w grzanie CWU pompą ciepła tylko do CWU - tylko niepotrzebnie zwiększysz sobie w ten sposób koszty
albo kocioł gazowy do CO+CWU albo Pompa ciepła (gruntowa lub powietrzna) do CO+CWU
jeśli wszędzie ogrzewanie podłogowe i/lub ścienne, to może być to i to. Jeśli chcesz grzejniki - to zostaje gaz.



Wszędzie chcę podłogówkę. No może w łazienkach dodatkowo jakieś grzejniki drabinkowe.
A z tą pompą powietrzną, to tak sobie wymyśliłem, że będę nią grzał wodę w okresie wiosna/lato. Ale jeśli to nie ma większego sensu (koszt nie warty efektu), to zostanę przy samym gazie.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Czy jest sens wspomagania rekuperatora jakimś gruntowym wymiennikiem ciepła?

Cytat

zorientuj się na kopalniach - bo płyta fundamentowa (pod nią oczywiście styropian) jest najlepszym rozwiązaniem na szkodach górniczych(i najlepiej izoluje od gruntu). W twoim przypadku jeszcze ci do tego sporo dopłaci kopalnia - tylko zorientuj się czy do płyty fundamentowej też - różne kopalnie różnie podchodzą do tematu(niektóre nie chcą dopłacać do płyt - ale już twojego projektanta w tym głowa, żeby wyszło że musi być płyta). Arturo robił w ten sposób - na III kategorii szkód - i dobrze na tym wyszedł...
zrób płytę z izolacją od spodu, a ogrzewanie podłogowe w wylewce(jest tylko trochę problem z przymocowaniem rurek - bo już syropianu nie dajesz, ale fachowcy dadzą sobie radę)


Już sprawdziłem. Na razie nieformalnie. Oficjalne pismo z zapytaniem pójdzie po niedzieli.
Dostanę odpowiedź, że od kilkunastu nie ma tam już lat eksploatacji, a osiadanie gruntu jest żadne lub znikome.
Rozważam jednak dalej płytę, bo nikt mi nie da gwarancji, że za ileś tam lat eksploatacja nie zostanie wznowiona. Jeśli więc koszt płyty byłby nieistotnie większy, to chyba się na nią zdecyduję.

Czyli izolacja pod płytą, a nie na niej. Potem rurki i doklejka betonu.
Dużo tego betonu w sumie wyjdzie? Bo niepokoi mnie trochę jego ilość - nim instalacja zacznie ogrzewać dom, będzie musiała ogrzać taką ilość betonu. A jak przestanie grzać, to rozgrzany beton chyba długo jeszcze będzie oddawał ciepło.

Ocieplenie styropianem wyjdzie znacznie taniej?

Są jakieś praktyczne przeciwskazania dla silki?

Będę robił badania geotechniczne. No i teraz naszła mnie myśl o studni wierconej. Hmmm... Zimna woda z wodociągu tylko do punktu czerpalnego w kuchni, a ze studni do całej reszty (ciepła i zimna)?

Dużo pytań, ale skoro jestem na etapie tworzenia projektu koncepcyjnego, to próbuję już teraz dokonać wyboru czego od tej chałupy oczekuję.
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Czy jest sens wspomagania rekuperatora jakimś gruntowym wymiennikiem ciepła?


To zależy ile taki gruntowy wymiennik ma kosztować...latem pewnie niewiele ci pomoże, ale zimą nie będzie ci zamarzać rekuperator (te bardziej topowe modele nie mają z tym problemu) - kwestia do dyskusji - wszystko zależy od kosztu gwc i typu rekuperatora

Cytat

Już sprawdziłem. Na razie nieformalnie. Oficjalne pismo z zapytaniem pójdzie po niedzieli.
Dostanę odpowiedź, że od kilkunastu nie ma tam już lat eksploatacji, a osiadanie gruntu jest żadne lub znikome.
Rozważam jednak dalej płytę, bo nikt mi nie da gwarancji, że za ileś tam lat eksploatacja nie zostanie wznowiona. Jeśli więc koszt płyty byłby nieistotnie większy, to chyba się na nią zdecyduję.


która kategoria szkód górniczych? - to kluczowe. Dla 0 kategorii nie ma dopłat. Ale np. znam region (mam tam działkę icon_biggrin.gif) gdzie eksploatacja skończyła się w 1995r. i cały czas jest III kategoria szkód. jak przybliżysz rejon (priv) być może będę w stanie odpowiedzieć, czy eksploatacja będzie ;) Bo są takie rejony, że na pewno juz nie będzie ;)
jak jest 0 kategoria, to nie wiem czy bym się porywał na płytę bez dopłaty z kopalni, bo to spory dodatkowy koszt.

Cytat

Czyli izolacja pod płytą, a nie na niej. Potem rurki i doklejka betonu.
Dużo tego betonu w sumie wyjdzie? Bo niepokoi mnie trochę jego ilość - nim instalacja zacznie ogrzewać dom, będzie musiała ogrzać taką ilość betonu. A jak przestanie grzać, to rozgrzany beton chyba długo jeszcze będzie oddawał ciepło.


sporo. Będziesz mieć bardzo dużą akumulacyjnośc. Silka to dodatkowo spotęguje. I trzeba to będzie porządnie wygrzać. Ale to nic złego - a wręcz przeciwnie. Znam sporo osób, co robi grubsze wylewki żeby mieć lepszą akumulacyjność, bo planują grzać tylko w taniej(nocnej) taryfie. Wtedy ta akumulacyjność jest ważna. Przy grzaniu gazem nie będzie to miało aż takiego znaczenia....

Cytat

Ocieplenie styropianem wyjdzie znacznie taniej?


sprawdź ceny styropianu, sprawdz ceny welny i będziesz mieć odpowiedź. robocizna wyjdzie tyle samo.

Cytat

Są jakieś praktyczne przeciwskazania dla silki?


jak każdy materiał ma wady i zalety. Poczytaj...ściana będzie trochę "zimniejsza", ale za to będzie miała dużo większa akumulacyjność niż np ściana z betonu komórkowego.

Cytat

Będę robił badania geotechniczne. No i teraz naszła mnie myśl o studni wierconej. Hmmm... Zimna woda z wodociągu tylko do punktu czerpalnego w kuchni, a ze studni do całej reszty (ciepła i zimna)?


na teraz to tylko dodatkowe koszty...studnię zawsze będziesz mógł zrobić, a instalację wody w domu możesz przygotować pod to jak piszesz wyżej. Jeszcze możesz pomyśleć o odzysku ciepła z szarej wody, jak masz tak dalekosiężne plany...a zresztą różnych wynalazków które można zrobić, jest bez liku....tylko to wszystko ekstra kosztuje



Link do komentarza
Cytat

Witajcie.
Jestem na etapie podpisywania umowy na wykonanie projektu indywidualnego na budowę domu.
Mam ten kłopot, że poruszam się na wózku elektrycznym, więc chałupa musi to uwzględniać.

W założeniu ma to być dom piętrowy. Na piętrze mam mieszkać moja córka z rodzinką, na parterze ja. Oczywiście chciałbym też wykombinować coś, co będzie pozwalało mi też wydostać się na piętro. Mam pewne pomysły.
Ma być też oszczędny jeśli chodzi o energię.
Wstępnie zakładam, że zrobię mury z silki 24 cm, ocieplone 20 cm wełny, dach 30 cm, pod ziemią 20 cm.
Ogrzeję gazem, a zwentyluję mechanicznie z rekuperacją. Wodę (do)ogrzeję powietrzną pompą ciepła.

1) Tutaj jednak liczę na Wasze sugestie.

Dom ma mieć w bryle garaż 2-st., a prócz tego ma powstać budynek gospodarczy o pow. do 30 mkw z wiatą garażowo-grillową.

2) Doprojektować instalację odgromową/przepięciową czy zrobić to samemu, szukając wiedzy w necie?
3) Do projektu kosztorys skrócony czy pełny? A może bez?


Ja proponuję jednak parterówkę ,w lecie na poddaszu nie ma takiego komfortu jak na parterze dzieci nie wiedzą co czynią ,w dodatku dźwig z klatką schodową zajmie sporo miejsca, wiec taniej wyjdzie parterówka ,najlepiej na dwóch płytach zdylatowanych , oddzielna płyta na garaż dwustanowiskowy bez styropianu pod posadzką garażu ,garaz odizolowany cieplnie od budynku mieszkalnego .Rury od wentylacji mechanicznej rozprowadzone w przestrzeni dachowej . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Leszku a może najpierw należałoby podać kwotę jaka dysponujesz i jaki kredyt uzyskasz bo na razie to piszesz z zapałem i z rozwiązaniami, nie twierdzę że złymi ale bardzo kosztownymi.
Dużo razy wspominasz , że "sam zrobisz" ale wybacz ,powiedz jak? Ty za wszystko będziesz musiał płacić, w Twoim przypadku nie ma mowy o systemie gospodarczym bo uważam , że jest to nierealne a na pewno będzie bardzo uciążliwe.
Ale podziwiam Ciebie za zapał i zaangażowanie w budowę wymarzonego domku.
Link do komentarza
Cytat

Ja proponuję jednak parterówkę ,w lecie na poddaszu nie ma takiego komfortu jak na parterze dzieci nie wiedzą co czynią ,w dodatku dźwig z klatką schodową zajmie sporo miejsca, wiec taniej wyjdzie parterówka ,najlepiej na dwóch płytach zdylatowanych , oddzielna płyta na garaż dwustanowiskowy bez styropianu pod posadzką garażu ,garaz odizolowany cieplnie od budynku mieszkalnego .Rury od wentylacji mechanicznej rozprowadzone w przestrzeni dachowej .


popieram!

trza corke przekonac! icon_mrgreen.gif

Leszku, zawolaj ja tutaj, my juz jej wszystko powiemy co i jak icon_wink.gif Edytowano przez solange63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Nie zgadzam się z takim poglądem - da radę.


Rysiu, da radę tylko za jaka cenę. Nie ujmując Leszkowi ,że jest osobą niepełnosprawną, to tu dochodzi kwestia poruszania się. Ja budowałem systemem gospodarczym to wiem z czym to się je.
A On jeszcze chce budować z użytkowym poddaszem. Tez uważam, że w jego przypadku parterowy domek zdałby lepiej egzamin, aniżeli z użytkowym poddaszem czy piętrówka.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Kosztorys? Będzie potrzebny dla banku, w którym młodzież kiedyś tam zaciągnie kredyt, by dociągnąć inwestycję do końca. Nie sprawdzałem jeszcze jaka wersję kosztorysu należy przedłożyć.


Leszku , jeszcze mi się tak nasunęło na myśl.
Nic nie piszesz (albo ja nie doczytałem) o wielkości działki na której chcesz się budować.
Nie wspomniałeś czy dla tej działki jest MPZP.
Po tak jeszcze wpadłem na pomysł , zamiast piętrówki wybudować parterowego bliźniaka.
I jeszcze kwestia kredytu, piszesz że młodzież zaciągnie kiedyś kredyt . Tego nie rozumiem, to ile lat ma ta Twoja młodzież? i budowa jest na Ciebie czy na tą młodzież?
I piszesz ,że "kiedyś" a potem w drugim zdaniu , że nie wiesz jaka wersję przedłożyć, komu i kto ma przedkładać?
Czyli w pierwszym zdaniu chodzi o czas przeszły a w drugim o teraźniejszy, wiec który tak na prawdę będzie?

Cytat

Heniu, system gospodarczy to nie tylko budowa samemu. To wynajmowanie pracownikow, do poszczegolnych etapow robot (by bylo taniej, niz w przypadku kompleksowej uslugi jednej firmy).


Ewa wiem o tym bo tak budowałem. Wszystko trzeba samemu zorganizować, materiał , ekipę, itd. Dla przykładu przy robieniu instalacji c.o. byłem przy niej obecny i kilka razy jeszcze jeździłem do hurtowni dobierać materiał.
Dochodzi jeszcze rozładunek materiału, bo firma jak przywiezie czy kurier to jemu nikt nie płaci za rozładunek.
Oj przykładów można mnożyć i mnożyć.
Link do komentarza
Cytat

Rysiu, da radę tylko za jaka cenę. Nie ujmując Leszkowi ,że jest osobą niepełnosprawną, to tu dochodzi kwestia poruszania się.



Widzisz w tym problem - ja nie.
Porusza się tak jak każdy - w poziomie i pionie icon_mrgreen.gif
Być może będą jakieś utrudnienia, ale da radę, bo w "normalnym" świecie ma większe ograniczenia dostępności.

Co do tego pięterka - jakie to ma dla Niego znaczenie?
Wszak nie będzie to jego, tylko oddzielne i samodzielne lokum dla młodych.
Ma to swoje plusy - nie będzie się im naprzykrzał swoja obecnością, to tak jakby mieszkali w innym mieście. icon_mrgreen.gif (lub np. na 3 piętrze bez windy).

Dla Niego i Jego sytuacji, nie ma to znaczenia - dla siebie, buduje parterówkę przystosowana do jego potrzeb.

Heniu - nie ulegaj stereotypom. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Widzisz w tym problem - ja nie.
Porusza się tak jak każdy - w poziomie i pionie icon_mrgreen.gif

Heniu - nie ulegaj stereotypom. icon_mrgreen.gif


Rysiu, ciężko psica i wytykać czyjąś słabość spowodowana złośliwością losu.
Ale trzeba jasno sobie powiedzieć i stwierdzić ,że poruszanie jest bardziej powolne osoby na wózku w stosunku do osoby pełnosprawnej fizycznie.
Nie ulegam stereotypom, porostu prawda jest taka , że Leszkowi przyjdzie wylać więcej potu icon_biggrin.gif
Kiedyś widziałem reportaż o osobie która była niewidoma a pomimo wybudowała dom.

Cytat

Ty budowałeś!
Ty!!!
icon_smile.gif

Przyjeżdża chłop koniem na bazar i krzyczy:
- ludzie, ludzie kartofle przywiozłem
A koń się obraca i gada:
- Tak Ty przywiozłeś.


icon_biggrin.gif
Znałem ten kawał, dobry jest.
Link do komentarza
Cytat

Nie ulegam stereotypom, porostu prawda jest taka , że Leszkowi przyjdzie wylać więcej potu icon_biggrin.gif



Ulegasz, ulegasz - bo On na tym wózku Cię przegoni, w try miga (nie tylko na prostej). icon_mrgreen.gif

A potu i kasy wyleje zapewne mniej, bo to kumaty gość, a jak wiadomo siła nie w rękach (nogach) leży. icon_cool.gif

Link do komentarza
Gość Leszek4
Działka ma nieco ponad 14 arów, w zasadzie kwadratowa.
Młodzież ma po 21 lat, ale uparta na tego piętrusa jak stary... ech nie napiszę co, bo będą to czytać. icon_mrgreen.gif
Bryła budynku, to coś w rodzaju tego: http://extradom.pl/projekt-domu-e-122-WAX1024
Jestem na etapie tworzenia koncepcji.
MPZP jest.

Winda. Obecnie mam platformę przyschodową. Potem ją przeniesiemy, ale nie do klatki schodowej. Kombinuję nad zabudowaniem jej na elewacji (wyjazd na poziom tarasu). Problem jednak w tym, że nie chcę by urządzenie stało "pod chmurką". Miejsca postoju muszę jakoś zadaszyć.
Można jeszcze pomyśleć o podnośniku pionowym sfinasowanym z dopłatą PFRON. Problem jednak w tym, że nie dopłacają do budowy nowego domu, lecz do likwidacji istniejących już barier architektonicznych. Musiałbym więc najpierw oddać budynek do użytku, a potem złożyć wniosek o likwidację powstałej bariery... Głupie, ale prawdziwe.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Ulegasz, ulegasz - bo On na tym wózku Cię przegoni, w try miga (nie tylko na prostej). icon_mrgreen.gif

A potu i kasy wyleje zapewne mniej, bo to kumaty gość, a jak wiadomo siła nie w rękach (nogach) leży. icon_cool.gif


Dlatego zadałem mu pytanie jaka kwotą dysponuje na ten domek? bo z jego założeń to tak jakby kasy miał w brud.
I oczywiście jak zapłacisz to masz lżej icon_biggrin.gif ja poddasze prawie 80m2 ocieplałem sam i kładłem regipsy, zajęło mi to trzy miesiące po godzinach swojej pracy to robiłem ale zaoszczędziłem kilka tysięcy a jak bym wynajął firmę to w dwa tygodnie i było by po robocie.
Link do komentarza
Cytat

Można jeszcze pomyśleć o podnośniku pionowym sfinasowanym z dopłatą PFRON. Problem jednak w tym, że nie dopłacają do budowy nowego domu, lecz do likwidacji istniejących już barier architektonicznych. Musiałbym więc najpierw oddać budynek do użytku, a potem złożyć wniosek o likwidację powstałej bariery... Głupie, ale prawdziwe.



się potem w emigracyjnym świecie wszyscy dziwią że Polacy to odporni są na wszystko, nie mają problemów w pracy, z aklimatyzacją.....
No jak może być inaczej - jak się całe życie hartują u siebie!

Dziękuję Ci Polsko!

Link do komentarza
Cytat

Dziękuję Ci Polsko!



Trochę w obronie PFRON.

Przepisy w Polsce (i cywilizowanym Świecie) nakazują budowę (już na etapie projektowania), tak aby obiekt był przystosowany dla niepełnosprawnych - nie dotyczy budownictwa jednorodzinnego, bo to wolny kraj.
Z założenia fundusz likwiduje "zastane" bariery.
Logicznie rzecz biorąc, budując dla siebie, nie wybuduje (w takiej sytuacji) domu piętrowego, z założeniem niedostępności piętra.
Może wybudować parterówkę - problemu nie będzie. icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Trochę w obronie PFRON.

Przepisy w Polsce (i cywilizowanym Świecie) nakazują budowę (już na etapie projektowania), tak aby obiekt był przystosowany dla niepełnosprawnych - nie dotyczy budownictwa jednorodzinnego, bo to wolny kraj.
Z założenia fundusz likwiduje "zastane" bariery.
Logicznie rzecz biorąc, budując dla siebie, nie wybuduje (w takiej sytuacji) domu piętrowego, z założeniem niedostępności piętra.
Może wybudować parterówkę - problemu nie będzie. icon_cool.gif



Ale to przecież nie jest jedyny i podstawowy warunek aby móc go swobodnie i bez barier użytkować przez osobę taką jaką jest Leszek!
Do adaptacji potrzeba o wiele wiele więcej.
I tutaj akceptacja pomysłów i zaprojektowanych podstawowych , ważnych i wymaganych zmian w projekcie nie powinna budzić żadnych wątpliwości przy składaniu wniosku o dofinansowanie przez PFRON
O tym ja!
Że trzeba dostosować się w sposób durny do przepisów, które w momencie ich publikowania powinny w tych konkretnych, przewidywalnych i nie budzących wątpliwości sprawach, być przyjazne i doprecyzowane.
Żeby nie trzeba było tak jak w przypadku Leszka niekoniecznie je omijać, ale dostosowywać się do nich w takiej materii jaką sobie ustawodawca wymyślił i żąda ich ( tych przepisów) aprobaty!

Cytat

Zapewne Leszka już wciągnąłeś na listę członków icon_lol.gif




Cytat

A nie do kółka, naszych członków? icon_cool.gif



jest uczestnikiem aktywnym, w kółku naszych zainteresowań - tym samym pełnoprawnym członjkiem!

PS:
Leszek!
Szykuj kaskę na składki!
I na Zlot Letni Forumowiczów się szykuj!

icon_smile.gif Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

jest uczestnikiem aktywnym, w kółku naszych zainteresowań - tym samym pełnoprawnym członjkiem!

PS:
Leszek!
Szykuj kaskę na składki!
I na Zlot Letni Forumowiczów się szykuj!

icon_smile.gif


A jednak jak zwykle chodzi o kaskę icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witajcie.
Jestem na etapie podpisywania umowy na wykonanie projektu indywidualnego na budowę domu.
Mam ten kłopot, że poruszam się na wózku elektrycznym, więc chałupa musi to uwzględniać.

W założeniu ma to być dom piętrowy. Na piętrze mam mieszkać moja córka z rodzinką, na parterze ja. Oczywiście chciałbym też wykombinować coś, co będzie pozwalało mi też wydostać się na piętro. Mam pewne pomysły.

1) Tutaj jednak liczę na Wasze sugestie.




znaczy
pomieszczenia większe z założenia żebyś mógł się wózkiem poruszać bez kombinowania
a do przedostania się na piętro możesz pomyśleć o windzie hydraulicznej
dźwig hydrauliczny

z 20 lat temu były fajne projekty budynków 2 rodzinnych z częścią dla osoby niepełnosprawnej - typowy bungalow
ładne i funkcjonalne
nim kupiłem działkę już wycofali :(
ale bardziej bym poszperał
wszelkiego rodzaju dźwigi to zawsze koszty przeglądów okresowych - pomijając awarię czyli eksploatacja rośnie nawet jak nic się nie dzieje.
a przy okazji
tupania małych bosych stup obok tak nie słychać jak z piętra wyżej icon_smile.gif Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Leszek4
Dźwigi osobowe to fajna sprawa, ale trzeba mieć dużo pieniędzy. Ja nie mam. icon_smile.gif

Budowa nawet parterówki w wersji dla os. niepełnosprawnej ruchowo będzie zawsze droższa od normalnej.
Zaczynając od podjazdu do domu, poprzez garderobę (odpowiednia konstrukcja szaf - wyjazd wieszaków na poziom wózka), łazienkę, wc (uchwyty przy kibelku, krzesełko prysznicowe), kuchnię (sięganie do tego, co na półkach, w szafkach), na sypialni kończąc (pochwyt przy łóżku).
Metrażowo chałupa również większa, by nie drzeć o ranty na każdym zakręcie. W garażu również trzeba mieć miejsce na manewrowanie, przesiadanie i wjeżdżanie wózkiem do auta.
Piec powinien być również bezobsługowy, by opał stały nie stał się udręką.

To wszystko można i trzeba przewidzieć na etapie projektowania. Finansowanie bez wsparcia PFRON-u. Ale nie narzekam. Dam sobie radę! icon_mrgreen.gif

MTW, najlepszy byłby podjazd np. z kratownicy ocynkowanej. Koszt jednorazowy i bez zagrożenia awarią.
Szkopuł tylko w tym, że aby dostać się na poziom tarasu (jakieś 3 metry) wjazd na ten podjazd musiałby się zaczynać jakiś kilometr od chałupy. icon_mrgreen.gif

Czytałem tutaj o płytach fundamentowych kontra ławom. Mam trochę mętlik, bo posiadacze tych pierwszych twierdzą, że wcale nie kosztują drożej, a mają niemal same zalety. Jedyne co mnie powstrzymuje przed płytą, to właśnie niepewność kosztów. Nie chcę zaczynać od wejścia na ścieżkę rozrzutności, bo środki własne skończą się szybcikiem.

PS. O co chodzi z tym klubem? No i jaki jest numer konta klubowego? icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Dźwigi osobowe to fajna sprawa, ale trzeba mieć dużo pieniędzy. Ja nie mam. icon_smile.gif

Budowa nawet parterówki w wersji dla os. niepełnosprawnej ruchowo będzie zawsze droższa od normalnej.
Zaczynając od podjazdu do domu, poprzez garderobę (odpowiednia konstrukcja szaf - wyjazd wieszaków na poziom wózka), łazienkę, wc (uchwyty przy kibelku, krzesełko prysznicowe), kuchnię (sięganie do tego, co na półkach, w szafkach), na sypialni kończąc (pochwyt przy łóżku).
Metrażowo chałupa również większa, by nie drzeć o ranty na każdym zakręcie. W garażu również trzeba mieć miejsce na manewrowanie, przesiadanie i wjeżdżanie wózkiem do auta.
Piec powinien być również bezobsługowy, by opał stały nie stał się udręką.

To wszystko można i trzeba przewidzieć na etapie projektowania. Finansowanie bez wsparcia PFRON-u. Ale nie narzekam. Dam sobie radę! icon_mrgreen.gif

MTW, najlepszy byłby podjazd np. z kratownicy ocynkowanej. Koszt jednorazowy i bez zagrożenia awarią.
Szkopuł tylko w tym, że aby dostać się na poziom tarasu (jakieś 3 metry) wjazd na ten podjazd musiałby się zaczynać jakiś kilometr od chałupy. icon_mrgreen.gif

Czytałem tutaj o płytach fundamentowych kontra ławom. Mam trochę mętlik, bo posiadacze tych pierwszych twierdzą, że wcale nie kosztują drożej, a mają niemal same zalety. Jedyne co mnie powstrzymuje przed płytą, to właśnie niepewność kosztów. Nie chcę zaczynać od wejścia na ścieżkę rozrzutności, bo środki własne skończą się szybcikiem.

PS. O co chodzi z tym klubem? No i jaki jest numer konta klubowego? icon_mrgreen.gif



płyta kontra ławy
zależy od terenu
im mniej stabilny tym płyta bardzie pożądana
względnie im bardziej mokry tym bardziej pożądana
ławy wyszły mnie tyle co strop +/-
czyli ile powinna wyjść pyta ?
zależy od jej grubości i zbrojenia nikt zaocznie nie poda rzędu wielkości różnic .
a zalety płyty pod względem np hydroizolacji nie do przecenienia .

co do wymogów obiektu .
znając własne potrzeby funkcjonalność określisz najlepiej sam - zdrowemu jednak ciężko dopasować wszystkie elementy
co do podjazdów to z 10 stron wcześniej był taki olimpijski wieloetapowy na stosunkowo małej powierzchni .
jednak nie sądzę by był to szczyt marzeń .

moja wiedza praktyczna ogranicza się do faktu iż za drzwiami musimy jeszcze mieć poziomo - by je swobodnie zamknąć dopiero potem zjazd / podjazd to dodatkowo jeszcze wymaga zwiększenia straty miejsca czyli jednak doradzam coś na jednym poziomie

np

bliźniak
przy czym na Twojej części można zrobić dach płaski
będący dla młodzieży tarasem

albo

tu

moja propozycja
najpierw przejrzeć katalogi
wybrać co wam się podoba
a potem nanosić zmiany w/g waszych potrzeb
i na bazie wytycznych zrobić indywidualizację projektu
wiadomo że jest to dodatkowa kasa ale dostajesz co chcesz i co potrzebujesz


a klub
to zjazdy integracyjne
sama przynależność do klubu jest darmowa i nieobowiązkowa
choć mile widziana icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Dźwigi osobowe to fajna sprawa, ale trzeba mieć dużo pieniędzy. Ja nie mam. icon_smile.gif

Budowa nawet parterówki w wersji dla os. niepełnosprawnej ruchowo będzie zawsze droższa od normalnej.
Zaczynając od podjazdu do domu, poprzez garderobę (odpowiednia konstrukcja szaf - wyjazd wieszaków na poziom wózka), łazienkę, wc (uchwyty przy kibelku, krzesełko prysznicowe), kuchnię (sięganie do tego, co na półkach, w szafkach), na sypialni kończąc (pochwyt przy łóżku).
Metrażowo chałupa również większa, by nie drzeć o ranty na każdym zakręcie. W garażu również trzeba mieć miejsce na manewrowanie, przesiadanie i wjeżdżanie wózkiem do auta.
Piec powinien być również bezobsługowy, by opał stały nie stał się udręką.

To wszystko można i trzeba przewidzieć na etapie projektowania. Finansowanie bez wsparcia PFRON-u. Ale nie narzekam. Dam sobie radę! icon_mrgreen.gif

MTW, najlepszy byłby podjazd np. z kratownicy ocynkowanej. Koszt jednorazowy i bez zagrożenia awarią.
Szkopuł tylko w tym, że aby dostać się na poziom tarasu (jakieś 3 metry) wjazd na ten podjazd musiałby się zaczynać jakiś kilometr od chałupy. icon_mrgreen.gif

Czytałem tutaj o płytach fundamentowych kontra ławom. Mam trochę mętlik, bo posiadacze tych pierwszych twierdzą, że wcale nie kosztują drożej, a mają niemal same zalety. Jedyne co mnie powstrzymuje przed płytą, to właśnie niepewność kosztów. Nie chcę zaczynać od wejścia na ścieżkę rozrzutności, bo środki własne skończą się szybcikiem.

PS. O co chodzi z tym klubem? No i jaki jest numer konta klubowego? icon_mrgreen.gif


Dźwigi osobowe zasilane prądem ,będą działać tylko z prądem i go dodatkowo pobierać .
Nie namawiam Cię na paliwo stałe ,choć sam tam mieszkać nie będziesz, a kotły na paliwa stale wystarcza obsługiwać raz na kilka dni -tydzień.
Powinieneś tak budować ten dom ,żeby w kotłowni stanęła pompa ciepła i żeby potem nie było wykrętów że kasy już nie mam na nią .
Co do płyt fundamentowych co szkodzi żebyś zorientował się w twojej okolicy jaki to koszt za m2 ,piętrówka to oczywiście większy nacisk na mniejsza powierzchnię ,a jak na niej staną ściany strop i dach z ciężkich materiałów to jeszcze więcej zbrojenia , betonu .
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Czytałem tutaj o płytach fundamentowych kontra ławom. Mam trochę mętlik, bo posiadacze tych pierwszych twierdzą, że wcale nie kosztują drożej, a mają niemal same zalety. Jedyne co mnie powstrzymuje przed płytą, to właśnie niepewność kosztów. Nie chcę zaczynać od wejścia na ścieżkę rozrzutności, bo środki własne skończą się szybcikiem.

PS. O co chodzi z tym klubem? No i jaki jest numer konta klubowego? icon_mrgreen.gif


Na płycie budował kolega arturo72 zajrzyj do jego dziennika to zobaczysz jak to wygląda w praktyce.
Wspomniałeś , że budujesz na oddziaływaniu szkód górniczych czy coś w tym rodzaju, z tego co pamiętam to arturo72 dostał jakieś dofinansowanie z kopalni na ten cel.
Zajrzyj sobie tu https://forum.budujemydom.pl/Dazenie-do-spe...ia--t15819.html
Link do komentarza
Cytat

PS. O co chodzi z tym klubem? No i jaki jest numer konta klubowego? icon_mrgreen.gif



Hahaha ... taaaaa icon_biggrin.gif
Mamy tu dział Hyde Park , w którym jest wątek "Panel dyskusyjny ......", oto link:
https://forum.budujemydom.pl/Panel-dyskusyj...nym-t10771.html

Jest to wątek , w którym spotykamy się i rozmawiamy , żartujemy , dzielimy się troskami i radościami albo po prostu odstresowujemy się przy piwie wieczorem icon_wink.gif . Ten wątek to taka "rozmówinica" o wszystkim i niczym icon_smile.gif .
Ponieważ Redakcjia bardzo ceni sobie nas i nas lubi (mam nadzieję icon_lol.gif ) - więc raz do roku organizuje letni zlot (przeważnie jest to czerwiec) dla AKTYWU forum - mogą wziąć udział wszyscy forumowicze icon_smile.gif , jest także mnóstwo osób pracujących w Wydawnictwie AVT , którego częścią jest Budujemy Dom. Zawsze na tym zlocie jest około setka ludzi i jest rewelacyjnie , są rozmaite atrakcje , Redakcja dba żeby nam się nie nudziło .... w ubiegłym roku o ile dobrze pamiętam rzucałam ytongiem icon_eek.gif icon_biggrin.gif . W tym roku będzie pewnie zlot letni tam gdzie zwykle - w Ruścu pod Warszawą w gospodarstwie agroturystycznym Pani Teresy Osińskiej (rewelacyjna atmosfera tam jest) . My , aktyw na zloty jeździmy w piatek i wracamy w niedzielę ... oficjalna częśc imprezy jest w sobotnie popołudnie i wieczór .
Świetna inicjatywa - odbyło sie zlotów oficjalnych już kilka , i kilkanaście takich które to my organizujemy jako forumowicze i Redakcja na nich bywa w składzie "tylko naszym" , czyli Redaktor Marcin plus obstawa icon_biggrin.gif .
Warto jeździć ... atmosfera jest niepowtarzalna zawsze icon_smile.gif .
Poniżej masz link do wszystkich działów zlotowych - letnich , jesiennych i zimowych. Letnie zawsze w okolicach Wawy , zimowe w górach , jesienne różnie.
https://forum.budujemydom.pl/IPZ-Instytut-P...towej-f173.html
Przemyśl i zapraszamy zarówno na zloty jak i do wątku pierdołopisaczy icon_wink.gif .
Link do komentarza
Gość Leszek4
MTW, fajna alternatywa z tymi bliźniakami.... zobaczymy, choć nie wierzę w zmianę pierwotnego planu.

Mhtyl, dzięki za namiary budowy Arturo72. Przydatna lektura.

Animus, już miałem pytać o koszt mkw płyty w moim rejonie, ale coś mnie tknęło. Chodzi o garaż w bryle budynku.
Izolowana termicznie płyta także pod garażem? Tylko że wtedy, zdaje się, musiałbym garaż ten ogrzewać (i to 2-stanowiskowy!), zamiast korzystać z ciepła zmagazynowanego w ziemi pod garażem...

Daga, no teraz to rozumiem! Szkoda, że nie ma tutaj takich emotek, jak na forum piwnym, bo bym najodpowiedniejszą zapodał... (kiedyś warzyłem piwo, no i ze skromności wspomnę o Grand Prix konkursu Żywiec 2007 icon_mrgreen.gif)

3of5, ciągle czytam i przerażają mnie moje braki wiedzy nt. budownictwa i związanych z nią branż pokrewnych...
Ale dam sobie rady! icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

MTW, fajna alternatywa z tymi bliźniakami.... zobaczymy, choć nie wierzę w zmianę pierwotnego planu.


Nieskromnie dodam, że ja tez pisałem o bliźniaku icon_razz.gif




Cytat

Daga, no teraz to rozumiem! Szkoda, że nie ma tutaj takich emotek, jak na forum piwnym, bo bym najodpowiedniejszą zapodał... (kiedyś warzyłem piwo, no i ze skromności wspomnę o Grand Prix konkursu Żywiec 2007 icon_mrgreen.gif)


Spokojnie możesz emotke możesz tu umieścić, trzeba ja porostu wkleić w okienku "Wstaw obrazek", nie musi ona występować w zbiorach forum.
Np taka

albo taka
Link do komentarza
Cytat

Animus, już miałem pytać o koszt mkw płyty w moim rejonie, ale coś mnie tknęło. Chodzi o garaż w bryle budynku.
Izolowana termicznie płyta także pod garażem? Tylko że wtedy, zdaje się, musiałbym garaż ten ogrzewać (i to 2-stanowiskowy!), zamiast korzystać z ciepła zmagazynowanego w ziemi pod garażem...

Cóż można dodać, bogatemu wolno ogrzewać nawet garaż 2-stanowiskowy. icon_lol.gif
Link do komentarza
Gość Leszek4
Cytat

Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź jaki dach jest "obowiązkowy" na tym terenie - bo jeśli stromy, to budowa piętrusia jest dodatkowo uzasadniona przyczynami ekonomicznymi.


MPZP - Geometria dachów: dowolna, w przypadku dachów stromych nachylenie połaci dachu powinno wynosić nie więcej niż 45 st., z wyjątkiem dachów mansardowych.

Mhtyl, tak Ty byłeś pierwszy!

DSC01446.jpg



A co do ogrzewania garażu. Pytanie pewnie głupie, ale w sprawach budownictwa mądry to ja nie jestem:
Nie robi się jakichś takich cudów, jak płyta f. dzielona, dwukomorowa, czy nie wiem jak to nazwać? Pod chałupą ocieplana, a pod garażem nie. Albo jakaś taka hybryda - płyta pod dom, a pod częścią garażową ławy?
Jakoś nie bardzo to widzę. Za dużo kombinuję.
Pozostanie chyba więc fundament tradycyjny - ławy.

Link do komentarza
Cytat

..

Daga, no teraz to rozumiem! Szkoda, że nie ma tutaj takich emotek, jak na forum piwnym, bo bym najodpowiedniejszą zapodał... (kiedyś warzyłem piwo, no i ze skromności wspomnę o Grand Prix konkursu Żywiec 2007 icon_mrgreen.gif)



Ha!
Wielki_B!
Sto lat temu kupiłem od Ciebie lekko podrasowany kociołek lidlowy. Wciąż działa
Pozdrawiam Edytowano przez nocturnus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A co do ogrzewania garażu. Pytanie pewnie głupie, ale w sprawach budownictwa mądry to ja nie jestem:
Nie robi się jakichś takich cudów, jak płyta f. dzielona, dwukomorowa, czy nie wiem jak to nazwać? Pod chałupą ocieplana, a pod garażem nie. Albo jakaś taka hybryda - płyta pod dom, a pod częścią garażową ławy?
Jakoś nie bardzo to widzę. Za dużo kombinuję.
Pozostanie chyba więc fundament tradycyjny - ławy.


Link do komentarza
Leszku4
wrzucę swoje groszy dwoje w kwestię projektu.

Pomyślałem o scenariuszu sytuacji mało prawdopodobnej ale możliwej.
W domu piętrowym, gdzie parter jest przystosowany dla osoby na wózku, na piętrze żyje niezależnie część rodzinki.
I zdarza się pewnego dnia, że ktoś na górze może potrzebować pomocy, a na dole jesteś tylko Ty.
Jakaś masakra.
Namawiam cię - buduj parterówkę, z osobnymi wejściami, może bliźniak. Zapomnij o poddaszach.
W ogóle pietrowe domy są pomyłką. Wszystko trudniej idzie, budowa jest droższa i bardziej skomplikowana. POdobnie z remontami.
Płaska parterówka.
Pozostaje, naturalmento, kwestia powierzchni działki.

Pozdrowienia
P.

edit: powieliło Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...