Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

PeZet

Uczestnik
 • Posty

  6209
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  46

Reputacja

308 Dobry doradca

1 obserwujący

O PeZet

 • Ranga
  __________Piotr___________
 • Urodziny 26.06.1969

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  1460

Ostatnio na profilu byli

15300 wyświetleń profilu
 1. To jest iglak, choinka, zielona jeszcze i albo wypuści nowe igły, albo zbrązowieje i wyłysieje. Możesz ją trzymać taką brązową: nie wymaga pielęgnacji, podlewania, z czasem może zgubić igły i wtedy już nie kłuje. A jeśli wypuści młode pędy, to wiesza się na nich bombki.
 2. Obróbki chcę mieć w tym samym kolorze co blachę trapezową. Kolor RAL 7016, matowy. Blachę wezmę z blachotrapezu, ich wymiary arkusza najbardziej mi odpowiadają i mają opatentowaną warstwę magnezu i czegoś tam, co zwiększa wytrzymałość - gwarantowane 25 lat, więc raczej będę miał spokój. nazywają to EcoProtect i, mniemam, odpowiednikiem tego pomysłu jest to co chyba finco i inni nazywają puralem. Nieważne. Cena pokrycia wzmocnionego jest niższa niż krycie najlepszym gontem. Doliczając wszystkie szykany w rodzaju gwoździ, łat i kontrłat. ... tak mi się przynajmniej wydaje i tak mi wychodzi z szacunków, choć nie wykluczam, że uprawiam księgowość kreatywną i gdybym zdecydował się na gont bitumiczny, wtedy szacunki pokazywałyby zdecydowaną przewagę gontu nad blachą. Hłe, hłe. Bezkonkurencyjnym argumentem na rzecz krycia blachą jest montaż łat i kontrłał. Powody są dwa: 1. zasłonię wentylację połaci 2. będę bez problemu łaził po dachu - po łatach i kontłatach 2. wyrównam lekko dach 2. lekko zmieni się wizerunek chałupy, bo stary mi się znudził.
 3. Połać mam 2x80m2. Mam projekt orynnowania: 125x90 (125 - rynna, 90 - rura). Haki wezmę więc 4 więcej, żeby zagęścić przy łączeniach. Kładziesz gont? Ja się bardzo, bardzo wahałem, przecież okno i wywietrzniki mam osadzone pod gont, ale jednak nie chcę papy na dachu, choćby nie wiem jak grubej. Literatura ważna sprawa.
 4. Nie pomyślałbym, że woda w nich stoi. Zrobię większy spadek. Czy rynny to w ogóle jest problem? Czy raczej nie? Kurtka na wacie! Haki to kosztowny element orynnowania! Co 40cm to bardzo gęsto. Piszą: 70cm. Sam nie wiem co myśleć.
 5. A mimo że wypłowiały i że przeciekają, uważasz, że lepsze byłyby plastiki czy metale? Plastiki są droższe. Rozumiem już, po twoim wpisie, o co chodzi z tyn przeciekaniem rynien. Są taki epatenty ze śniegołapami na blasze na rąbek: rurkę się wstawia. Może coś takiego na na przykład NITY??? niby przecieknie przez nit, ale tyle co nic.
 6. Tak, planuję z wyłazu przygotować komunikację do komina - łapy i ława. O śniegołapach raczej nie myślę, choć może powinienem. Nie.
 7. Do nich właśnie planuję JUTRO się udać osobiście! W okolicach Janek, czyli około 20km ode mnie mają fabrykę. Interesuje mnie Twoja opinia o tych blachach, o tych zabezpieczeniach. Co jest to warte? Chciałbym móc dopłacić te kilka zł do m2 i naprawdę mieć spokój na 30 lat. Czy to faktycznie ma sens? Czy może po prostu kupić ocynk z powłoką farby i już?
 8. Dzięki, wielkie dzięki, mhtyl-u, za uwagi, na ciebie można liczyć! Rozstaw łat: 50cm tyle DZIŚ usłyszałem i kilka dni temu również: u producenta i u mistrza dekarza. Może jednak dla spokoju policzę rozstaw łat 40cm. Różnica kosztów znikoma. O rynnnnnnnnnach dumam, czy metalowe - takie wolę - czy plastikowe - trwalsze chyba. Nie wiem tego!!! Dach: tak, położę łaty i wtedy zrobię obmiar. Jest już was dwóch: Ty i Retrofood, więc chyba coś w tym jest, że dach warto obmierzyć, he, he... Wkręty: skrót myślowy - te krótkie mają być do łączenia na grzbietach blachy, po długości, ale jak tak przyglądam się moim połaciom, to raczej będę dążył do tego, by ciągnąć jeden płat od okapu po kalenicę. Nie zastanawiałem się, czym będę mocował obróbki blacharskie. Czym radzisz? Jaki wymiar wkrętów zastosować?
 9. Aktualizacja: KRYCIE DACHU KONTRŁATY 2,5x5 nieimpregnowane: 275mb (w tym zapas 10%), w rozstawie co 0,8m ŁATY 4x5 nieimpregnowane: 400mb (w tym zapas 10%), w rozstawie co 0,5m WKRĘTY FARMERSKIE Do mocowania blachy, z podkładką EPDM, 4,8x35mm 6-9szt/m2: 1800szt WKRĘTY FARMERSKIE do mocowania na zakładach (grzbiety), z podkładką EPDM, 4.8x20 2szt/mb: 100szt OBRÓBKI BLACHARSKIE (z zakładem 15cm) obróbka przyścienna lukarny i komina: 4mb + 6mb = 10mb gąsior kalenicy dużej i małej: 12mb + 4mb = 16mb kosze: 2x5mb = 10mb wiatrownica górna: 9mb (N) + 1mb (front) + 8mb (W) + 8mb (S) + 8mb (E) = 34mb wiatrownica dolna: 9mb (N) + 1mb (front) + 8mb (W) + 8mb (S) + 8mb (E) = 34mb pas podrynnowy: 12mb + 6mb + 6mb = 24mb pas nadrynnowy: 2 x 12mb = 24mb Blacha płaska do obrobienia kozubka i pasów nad kominkami wentylacyjnymi: 4m2 Na deskę czołową wykorzystam zwykłą szalówkę szerokości 15cm. RYNNY: 125mm 4mb - 3szt 3mb - 4szt Haki co 0,7m: 35szt Sztucery: 3szt Dekle lewe: 3szt Dekle prawe: 3szt Łączniki do rynien: 4szt RURY 90mm: 3 x 4mb = 12mb albo łańcuchy lub co innego cokolwiek
 10. Tak. Pod blachą ukryję wentylację połaci. Lepik? Po co? Skrętne lub karbowane, do wyboru wedle uznania. Impregnat nie może być solny, a nie ufam impregnatorom. Ponadto pod blachę łacimy drewnem bez impregnatu.
 11. Czym mocujesz kontrłaty do połaci? Gwoździe skrętne czy karbowane? Czy może wkręty? jakie wymiary? Do kontrłat: gwoździe ciesielskie karbowane 4x100 w rozstawie co 30cm: 1000szt Do łat: te same w rozstawie 0,8m: 680szt razem: 1700szt gwoździ, czyli 17kg
 12. Nie zawsze zamawia się na wymiar co do centymetra. Ale tu się kłócił nie będę, bo zamówienie zrobię dopiero po zamontowaniu łat i kontrłat.
 13. Brawo, chciałbym mieszkać w twoim kraju. U nas jest inaczej.