Skocz do zawartości

Jestem na wózku i muszę zbudować sobie dom


Gość Leszek4

Recommended Posts

Cytat

I właśnie ta zaleta powoduje, że pustak ceramiczny nie spełnia wymogów zgodnych z zaleceniami ITB dla budownictwa na szkodach górniczych (ilość otworów pionowych nie większa jak 25% ). Cóż... trudno przewidzieć jak potraktowano by ten sam pustak ceramiczny z wypełnieniem otworów perlitem - moim zdaniem też jest to rozwiązanie do obgadania z konstruktorem...



powiedzcie, czy musicie się tak mądrzyć, nawet w kwestiach w których nie ma macie bladego pojęcia??? (Irbis,Animus)
jak na jakiś temat nic nie wiem bo np. nie budowałem na szkodach górniczych, to się nie wypowiadam.....bo takie za przeproszeniem piiiiiiiiiiiiiiiiip przynosi więcej szkody niż pożytku.
Link do komentarza
Cytat

powiedzcie, czy musicie się tak mądrzyć, nawet w kwestiach w których nie ma macie bladego pojęcia??? (Irbis,Animus)
jak na jakiś temat nic nie wiem bo np. nie budowałem na szkodach górniczych, to się nie wypowiadam.....bo takie za przeproszeniem piiiiiiiiiiiiiiiiip przynosi więcej szkody niż pożytku.


Uuuuuuuuu - widzę, że kolega Adigg jeszcze drażliwy po zlocie...
a ja tę dyskusję traktuję jako impuls który może skłoni do refleksji...

Widzisz Adigg, ja nie czuję nieodpartej potrzeby aby poświęcać swój czas takim dyskusjom,
choć "przekręca" mnie kiedy słyszę o płycie na styropianie zastosowanym jako "odcięcie".
Cóż - skoro Ty wiesz co mówisz, a ja nie, to zostawię Ci pole do popisu,
z jedną wątpliwością, która w zasadzie mnie nie dotyczy, w kwestii "więcej szkody czy pożytku"...
Link do komentarza
Cytat

1.Bo tylko te dwa otwory są na wylot! Pozostałe mają ok. 4cm ściankę na górze - będziesz je przewiercał? Czy położysz bloczek otworami do góry zostawiając pełną część na dole?
Moim zdaniem nie ma tu idealnego rozwiązania - każde, nawet zastosowanie pustaka ceramicznego będzie miało jakieś wady, ale decyzję musi podjąć konstruktor tworząc jakąś rozsądną całość.

2.Jakie to ma znaczenie, że po miesięcznym zaleganiu na dachu śnieg zejdzie o jeden dzień szybciej z pokrytego blachą?

3.Cieszę się, że dałeś się przekonać co do mizernych właściwości blachy w kwestii stężania konstrukcji dachu.


ad1. Czyli otworów jest jednak więcej prawda ,a jak byś postawił dwa bloczki obok siebie to powstaną jeszcze dwa duże otwory po bokach . icon_lol.gif
ad2.Ma zasadnicze ,z blachy zleci w dół robiąc miejsce na następny opad śniegu ,a z dachówki nie zjedzie ,stopnieje przy długiej odwilży, lub dopiero na wiosnę. icon_lol.gif
ad3. Na pewno bardziej usztywnia niż dachówka .

Cytat

Widzisz tu pewna różnicę? icon_biggrin.gif


I co w tym dziwnego?
Belki stalowe (np. Heb) opiera się na jakim?... przecież nie na podłożu z tytanu czy irydu icon_biggrin.gif


Tak ten jest ceramiczny i słaby .
Belki stalowe opiera się na gazobetonie ? icon_eek.gif

Cytat

powiedzcie, czy musicie się tak mądrzyć, nawet w kwestiach w których nie ma macie bladego pojęcia???
jak na jakiś temat nic nie wiem bo np. nie budowałem na szkodach górniczych, to się nie wypowiadam.....bo takie za przeproszeniem piiiiiiiiiiiiiiiiip przynosi więcej szkody niż pożytku.

Nawet jakbyś postawił swój (jeden) dom na szkodach to mędrkiem też byś nie został.
Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Moje pytanie brzmi - co z dopasowaniem wymiarowym.
Pytanie do konstruktora - jakiej wytrzymałości na ściskanie potrzebuje materiał pierwszej warstwy przy jednokondygnacyjnej ścianie z silikatów?
Czy na pewno potrzebujesz aż 8 MPa.

PS. Pomijając rozwiązanie systemowe Heluz'a polegające na zasypywaniu szczelin pustaka perlitem,
to użycie perlitu w ogóle do zasypania pustych przestrzeni jakiekolwiek pustaka zmienia/poprawia jego przenikalność cieplną w pionie.
Link do komentarza
Gość Leszek4
Cytat

Moje pytanie brzmi - co z dopasowaniem wymiarowym.
Pytanie do konstruktora - jakiej wytrzymałości na ściskanie potrzebuje materiał pierwszej warstwy przy jednokondygnacyjnej ścianie z silikatów?
Czy na pewno potrzebujesz aż 8 MPa.


1) Wymiary różnią się nieco od ujętego w projekcie Thermoporu 25 cm.
- Heluz: 247 x 380 x 249 mm,
- Thermopor: 250 x 375 x 238 mm.

2) Thermopor ma 15 MPa.

Po prostu kombinuję czy nie lepiej zastosować fabryczne wypełnienia pustek od ręcznego. Również konstrukcja pustaka Heluz'a przemawia nieco bardziej do mojej wyobraźni, bo jest tam mniej ceramiki, a więcej pustek wypełnionych perlitem.

No i jeszcze nasuwa mi się jedna wątpliwość: chodzi o praktyczne odcięcie wilgoci od tej pierwszej warstwy. Żeby to, co jest w środku, było po wsze czasy suche. Z pewnością nie jedną osobę rozbawię, ale najchętniej to bym każdy pustak zalepił z obu stron smołą, albo papą termozgrzewalną.
Link do komentarza
Cytat

No i jeszcze nasuwa mi się jedna wątpliwość: chodzi o praktyczne odcięcie wilgoci od tej pierwszej warstwy. Żeby to, co jest w środku, było po wsze czasy suche. Z pewnością nie jedną osobę rozbawię, ale najchętniej to bym każdy pustak zalepił z obu stron smołą, albo papą termozgrzewalną.





to nie kombinuj zbyt wiele - zamiast polepszyć idzie wszystko ...ć.
wróć do poziomu 0 chudziaka
z tego co pamiętam jest nad gruntem.
a ławy czy płytę możesz zrobić z dodatkiem W i odpuścić sobie wszelką hydro oprócz pionowej przeciw chlapaniu deszczu icon_smile.gif
papa jest widoczna i waży co nie znaczy że jest najlepsza i niezastąpiona icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Wypadałoby nieco uaktualnić.
PnB uzyskałem w ub.r., ale nie spieszyłem się z budową. Postanowiłem zimę przeznaczyć na negocjacje z wykonawcami, a z budową wystartować na wiosnę tego roku.
Zakres robót:
- roboty ziemne, w tym przygotowanie podbudowy zjazdu z drogi gminnej oraz wycinka kilkunastu brzóz.
- budynek mieszkalny do SSO, w tym dach z pełnym deskowaniem, dachówką ceramiczną, ociepleniem stropu i obłożeniem płytami mfp,
- budynek gospodarczy (5mx7m) do SSO,
- drenaż drogi i wokół budynków.

Stanęło na 90 tys. zł. Cena nie obejmuje materiałów, koparki i geodety.
Na tej cenie zatrzymały się dwie firmy i uznałem, że nie ma sensu dobijać ich cenowo. Wybrałem tę, której szef jest totalnym wrogiem alkoholu i (ponoć) przestrzega trzeźwości swoich pracowników, jak oka w głowie. Sam ponoć w życiu nie wypił kieliszka wódki. No zobaczymy.

Teraz negocjuję ceny materiałów z kilkoma hurtowniami i tartakami.

Kierownikiem budowy będzie mój projektant-konstruktor.
Będzie też inspektor nadzoru, bo taki dostałem warunek w PnB.

Po poniesieniu nakładów związanych z zabezpieczeniem domu przed wpływem działalności górniczej, kierownik budowy przygotuje mi wystąpienie o zwrot tych nakładów.

Teraz kilka obrazków (w budynku mieszkalnym, w garażu doszedł kanał samochodowy).

[attachment=21109:A_1_rzut_parteru.pdf]

[attachment=21110:A_4_przekr_j_AA.pdf]

[attachment=21111:A_5_przekr_j_BB.pdf]

[attachment=21107:A_11_rzu...zyziemia.pdf]

[attachment=21108:A_13_przekroje.pdf]

A_11_rzut_przyziemia.pdf

A_13_przekroje.pdf

A_1_rzut_parteru.pdf

A_4_przekr_j_AA.pdf

A_5_przekr_j_BB.pdf

Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Stanęło na 90 tys. zł. Cena nie obejmuje materiałów, koparki i geodety.
Na tej cenie zatrzymały się dwie firmy i uznałem, że nie ma sensu dobijać ich cenowo. Wybrałem tę, której szef jest totalnym wrogiem alkoholu i (ponoć) przestrzega trzeźwości swoich pracowników, jak oka w głowie. Sam ponoć w życiu nie wypił kieliszka wódki. No zobaczymy.


To ja trzymałbym się od takiego z dala - ani kieliszka? icon_eek.gif icon_wink.gif

Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Znaczy się, on nie ma zostać moim kumplem, lecz wybudować mi chałupę. icon_mrgreen.gif
A nawet najlepszy fachowiec nie uniknie błędów, wykonując swoją robotę pod wpływem alkoholu.


Jeżeli mogę to zapytam bo o ile pamięć mnie nie myśli to zwróciłeś się do Irka aby jego firma wybudowała Ci dom.
Można coś więcej wiedzieć na ten temat jak się sprawy potoczyły?
Co do kieliszka, to powiem tak, u mnie dom stawiali różni wykonawcy i żaden w czasie pracy nie pił, o ile można powiedzieć wypicie piwa góra dwóch w czasie upałów. Oczywiście po zakończeniu pewnego etapu budowy był poczęstunek i tzw wieniec zakrapiany icon_biggrin.gif Dzisiaj szanująca się firma nie pozwoli sobie na picie w pracy aby nie stracić prestiżu, tym bardziej że w większości są to firmy lokalne i "dobre" wieści rozchodzą się z prędkością światła po okolicy.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Nie ma sprawy. icon_wink.gif
Irbis nie miał czasu na taki duży zakres, więc dobiłem targu z miejscowym wykonawcą.


Leszek, nie chce się cwaniakować ale tak też myślałem, że nie podejmie się wybudowania Twojego domku. Każdy pretekst jest dobry aby odmówić.
Ale nie będę wnikał nie chciał to nie chciał, ja mam troszkę inne zdanie.

Cytat

Jakoś sobie tak myślę, że raczej nie wypada o tym pisać - z różnych względów.


Wypada, choćby z tego powodu że opisuje realizacje z całej Europy a na własnym podwórku nie chciał budować?
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Znaczy się, on nie ma zostać moim kumplem, lecz wybudować mi chałupę. icon_mrgreen.gif
A nawet najlepszy fachowiec nie uniknie błędów, wykonując swoją robotę pod wpływem alkoholu.


Żartowałem z odżegnywania się nawet od jednego kieliszka w życiu!
Na budowie, podczas realizacji, alkoholu nie ma prawa być nawet w ilościach śladowych (te wspomniane przez mhtyl'a dwa piwa).
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Wypada, choćby z tego powodu że opisuje realizacje z całej Europy a na własnym podwórku nie chciał budować?


Jesteś na dobrym tropie - zastanów się dlaczego firma podejmuje się realizacji za granicą i będziesz miał 50% odpowiedzi
- pomyśl jakie są koszty zorganizowania budowy kilkaset km od siedziby firmy - lokalna firma (piszę o kraju) zawsze będzie bardziej konkurencyjna, a biorąc pod uwagę skalę zadania (dobre kilka miesięcy) masz kolejne 50%.
Na ten rok Patron zaplanował mały domek pod Szczecinem, w międzyczasie Francja, wypoczynek i Dania. Do tego kilkanaście serwisów i impregnacji - znajdź tu czas na realizację Leszka. Podobnie odżegnywał się od budowy Domu w Aksamitkach - raczej nie podejmujemy się realizacji jeśli nie jest zakończona strzechą. Wyszło tak, że Aksamitki budowaliśmy "w wolnych chwilach" i stoją, ale sam zobacz ile czasu to trwało... choć dwukrotnie mniejsze chyba od domu Leszka.






Link do komentarza
Gość mhtyl
Ależ to Twoja/Wasza decyzja, jak już wspomniałem mam inne zdanie ale to zachowam dla siebie, a Wam szczerze życzę jak najwięcej realizacji (w Polsce i w Europie) i wpływów do kasy.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

W tym tygodniu zostanie wbita pierwsza łopata.
Fundament domu:

[attachment=21239:fundamenty_zmiana.pdf]


No to Leszek trzymamy kciuki oraz pozostałe członki, że tak powiem za powodzenie dobry szybki start ważna sprawa. Jeżeli masz źródło finansowania inwestycji to zastanów się nad określeniem terminu zakończenia budowy, tak jak mówiłem to ważne. Nie ma co niepotrzebnie tego przedłużać tylko iśc za ciosem. Kiedyś liczyłem że każdy rok trwania budowy to około 20 tys, z tytułu kosztów samej b udowy jak i innych związanych z mieszkaniem (lub wynajmowaniem) obecnego lokalu. Poza tym obecny lokal można podnająć lub sprzedać i jest się do przodu. icon_wink.gif Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Piotrze, mam nad czym myśleć. A skłaniam się jednak ku temu, żeby wprowadzić się przed zimą tego roku (aczkolwiek moja młodzież jeszcze o tym nie wie!). No bo jeśli etap SSO zakończy się w okolicach maja, to na co czekać?
A skoro tak, to:
- nie mam ekipy do ogrzewania (możecie kogoś dobrego polecić?),
- nie zrobiłem żadnych kroków w kierunku kredytu, a będę musiał go uruchomić, jeśli chcę zrealizować swój plan. Tutaj czuję się nieco, jak dziecko we mgle. Może więc jakieś sugestie?

PS Dagmaro, trzymaj, trzymaj, bo szczęścia to ja będę potrzebował baaardzo dużo! icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Piotrze, mam nad czym myśleć. A skłaniam się jednak ku temu, żeby wprowadzić się przed zimą tego roku (aczkolwiek moja młodzież jeszcze o tym nie wie!). No bo jeśli etap SSO zakończy się w okolicach maja, to na co czekać?
A skoro tak, to:
- nie mam ekipy do ogrzewania (możecie kogoś dobrego polecić?),
- nie zrobiłem żadnych kroków w kierunku kredytu, a będę musiał go uruchomić, jeśli chcę zrealizować swój plan. Tutaj czuję się nieco, jak dziecko we mgle. Może więc jakieś sugestie?

PS Dagmaro, trzymaj, trzymaj, bo szczęścia to ja będę potrzebował baaardzo dużo! icon_wink.gif


No pierwsza wigilia w nowym domu to jest czelenge i warto na prawdę. Ogrzewanie połogowe wykonuje również Piczman. Tak że spoko. Co do kredytu to służę pomocą bo ćwiczyłem ten temat 2 lata temu.
Link do komentarza
Cytat

Mów więc Piotrze, mów! icon_biggrin.gif


Na tematy kredytowe to raczej na priv, ale powiem tak strzeż się doradców kredytowych bo nie zależy im na twoim dobru tylko na wyrobieniu prowizji. Ja spotkałem się po kolei 3 doradcami, i od razu wiedziałem że na pewno nie dam się wydymać, wziąłem kredyt bezpośrednio w banku. W moim przypadku ltv wyniósł 55% dlatego miałem po małych negocjacjach kredyt z marżą 1,4% w Deutsche Banku. Jestem zadowolony. Doprecyzuj czego potrzebujesz i jakie sa warunki brzegowe. Najkorzystniej lub inaczej mówiąc najmniej niekorzystnie , jest wziąć kredyt na okres do 20 lat.
Link do komentarza
Cytat

Piczman nie robi podłogówek. icon_cry.gif
Rozmawiałem z nim wczoraj. Chodzi o to, że nie poskłada kotłowni.
Pozostaliśmy więc na temacie WM.

Macie może jakieś pomysły?


Tak ułozymy Ci podlogówkę w czynie społecznym naszymi forumowymi rencami, A Ci powiem że to się uda bo Pzet sam u siebie układał to po 1 , a po 2 jest reżyserem z zawodu, więc nawet w gratisie film nakręcimy a może i serial co ty na to? icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Jestem na 'tak'. Świetny pomysł. Potrzebujemy zaplecza socjalnego, ekipy kilku osób pci obojga, bo to fajna praca i kamery. W wakacje, na przykład za rok. Mamy czas na przygotowanie merytoryczne, projektowe, logistyczne.
Tylko skorupę postaw - ściany z dachem, z ociepleniem. Elektryką. Wprowadź wodę do budynku.
No tak... to raczej będzie etap dość odległy.
Ale to dobrze. Jest czas.
Pomysł bardzo mi się podoba.
Link do komentarza
Cytat

Jestem na 'tak'. Świetny pomysł. Potrzebujemy zaplecza socjalnego, ekipy kilku osób pci obojga, bo to fajna praca i kamery. W wakacje, na przykład za rok. Mamy czas na przygotowanie merytoryczne, projektowe, logistyczne.
Tylko skorupę postaw - ściany z dachem, z ociepleniem. Elektryką. Wprowadź wodę do budynku.
No tak... to raczej będzie etap dość odległy.
Ale to dobrze. Jest czas.
Pomysł bardzo mi się podoba.


Jaki odległy icon_eek.gif , Leszek zmienił "front wyzwolenia " po zlocie w kwestii idei przeprowadzenia inwestycji i planuje wprowadzić się na ... tadam Boże Narodzenie anno domini 2015 icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Piczman nie robi podłogówek. icon_cry.gif
Rozmawiałem z nim wczoraj. Chodzi o to, że nie poskłada kotłowni.
Pozostaliśmy więc na temacie WM.

Macie może jakieś pomysły?


No trudno ale czy ma termin żeby Ci zainstalować wentylację?
Link do komentarza
Cytat

Szczerze mówiąc, ja się nie nadaję do wyścigów. Rekreacja - tak. Wyścigi - nie. icon_smile.gif


Znaczy się hulaszczy tryb życia - cacy, praca - be?!

DSC01446.jpg

icon_mrgreen.gif

Po zdjęciu humusu okazało się, że jest mocna glina. No to będziem lać ławy bezpośrednio do gruntu. Kierbud kazał ino dno wykopu wyłożyć jakąś tam folią.
Jutro od rana ryć będzie mała kopareczka gąsienicowa. We wtorek ma być ułożone zbrojenie i bednarka. W środę od rana beton (B25 - taki jest w projekcie).
Plan ma szansę powodzenia o ile nie będzie lało.

Po uzbrojeniu, a przed betonem, wrzucę fotki cobyście wrzucili tu swoje 3 grosze... icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Znaczy się hulaszczy tryb życia - cacy, praca - be?! [attachment=21350:n_peace.gif] icon_mrgreen.gif


Samba - no, trabajo - si.
A poważnie, ja amator jestem, nie wyczynowiec, w zasuwaniu terminarzowym, z innymi ekipami na plecach, to jest poważna sprawa, a nie takie pitu jak ja sobie sam na budowie klecę.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Po zdjęciu humusu okazało się, że jest mocna glina. No to będziem lać ławy bezpośrednio do gruntu. Kierbud kazał ino dno wykopu wyłożyć jakąś tam folią.


Ja tam jestem sobie tylko facet od słomy, a co mi tam - w końcu zasłużeni elektrycy forum zaraz mnie poprawią...
Przemyśl kwestię wykładania dna wykopu folią przy jednoczesnym wykonywaniu uziomu fundamentowego!


Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Po zdjęciu humusu okazało się, że jest mocna glina. No to będziem lać ławy bezpośrednio do gruntu. Kierbud kazał ino dno wykopu wyłożyć jakąś tam folią.




Cytat

Ja tam jestem sobie tylko facet od słomy, a co mi tam - w końcu zasłużeni elektrycy forum zaraz mnie poprawią...
Przemyśl kwestię wykładania dna wykopu folią przy jednoczesnym wykonywaniu uziomu fundamentowego!


Przecież Leszek pisał o foli, czyżbyś nie doczytał?
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Przecież Leszek pisał o foli, czyżbyś nie doczytał?


To może pomyśl przez chwilę - zastanów się czy ja jestem papugą, czy też radzę przemyśleć kwestię, która może umknęła kierownikowi budowy...

Jak znam życie, to może w projekcie nie ma w ogóle uziomu, a jak jednak jest, to na pewno nikt nie zaprojektował go w otulinie z folii, która może uczynić z niego bezużyteczny gadżet. Było czytać patrona - pisał kiedyś o tym, ale Retro okrzyknął to herezją czy jakoś tak...

O jakości uziomu, jego skuteczności decyduje wilgotność środowiska w którym się znajduje.
Folię stosuje się dla odcięcia (skutecznego) od wilgoci. Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Te twoje wynalazki to sobie w leksykonie opisuj. Dla mnie możesz nawet uziom dać w koszulce igelitowej.
jak zwykle jesteś jasnowidzem wszystko wiedzącym , ty wiesz a inni nie , w tym przypadku kierownik Leszka.
I nie pisz Irku o sobie jako o patronie, no chyba że masz rozdwojenie jaźni.
Link do komentarza
Cytat

O jakości uziomu, jego skuteczności decyduje wilgotność środowiska w którym się znajduje.
Folię stosuje się dla odcięcia (skutecznego) od wilgoci.



Rzadko kiedy zabieram głos w dyskusjach - wolę czytać.
Ale teraz się odważę.
Miałem zrobione identycznie jak w pomyśle Leszkowego kier-buda
Folia do wykopu (żeby zaczyn cementowy nie spłynął) uziomy, bednarki na zewnątrz wykopu....
Nie zauważyłem problemów na razie w instalacjach - a mieszkam od lata 2006.
Tak że chyba lekko, ale sie nie zgodzę na wszelki wypadek....
Link do komentarza
Tak Strawman, kiedy napisałem o tej folii, to wtedy mnie tknęło - uziom!

Okazało się, że to nie kierbud kazał wyłożyć wykop folią, a wykonawca chciał zrobić krok przed orkiestrę.
Kiedy mu przypomniałem o uziomie, to przyznał, że chciał polepszyć, ale zrobi tak, jak kazał kierbud - wykopu nie wykładamy folią!

Bobiczek, bednarka wyprowadzona na zewnątrz do odgromów, a do wewnątrz do głównej szyny uziemiającej. :-)

Lanie ław przesunięte zostało na sobotę (miał być czwartek), bo pogoda zrobiła swoje.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Rzadko kiedy zabieram głos w dyskusjach - wolę czytać.
Ale teraz się odważę.


Bobiczek, heh - Ty wiesz co icon_biggrin.gif

Cytat

Miałem zrobione identycznie jak w pomyśle Leszkowego kier-buda
Folia do wykopu (żeby zaczyn cementowy nie spłynął) uziomy, bednarki na zewnątrz wykopu....
Nie zauważyłem problemów na razie w instalacjach - a mieszkam od lata 2006.
Tak że chyba lekko, ale sie nie zgodzę na wszelki wypadek....



Z czym się raczyłeś nie zgodzić??? icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Piszesz: folia do wykopu, uziomy i bednarki na zewnątrz wykopu - i o to chodzi!
A naszemu bystremu (a gdzieżby nie!) koledze zadedykuję fragment opracowania ... nie, nie z "Leksykonu",
ale nie mniej miarodajne, cytowane przez Patrona onegdaj:
Edward Musiał
Politechnika Gdańska
UZIOMY FUNDAMENTOWE I PARAFUNDAMENTOWE

[...] Badano wpływ folii polietylenowej używanej do innych celów. Chodzi o polietylenową folię
budowlaną, o grubości ok. 0,3 mm, układaną z niewielką zakładką (20 cm) na podłożu gruntowym
przed wylaniem fundamentów, aby chronić wylewaną mieszankę betonową przed zanieczyszczeniem
gruntem rodzimym i nadmiernym odwodnieniem bezpośrednio po wylaniu i w okresie pielęgnacji
świeżego betonu. Obecność tej folii trwale zwiększa rezystancję uziemienia uziomu fundamentowego
nawet dwukrotnie, jak wykazały pomiary sprawdzające w porównywalnych warunkach:
4,9÷6,5 ? z folią zamiast 3 ? bez folii [14].

[...] Projektując uziom fundamentowy elektryk nie może ignorować hydroizolacji budynku i sposobu
jej wykonania. Powinien rozpoznać, czy i w jakim stopniu może ona wpływać na skuteczność
projektowanego uziomu i co najważniejsze ? czy nie wymusza zmiany koncepcji jego wykonania.
Potrzebna jest współpraca w tym zakresie z konstruktorem budynku już na etapie projektowania.


Nie pisałem, że się nie da tego zrobić, ale zwróciłem uwagę na to, że można to zrobić źle... bo rozumiem, że folia wynikła już po wykonaniu projektu! Przy projekcie standardowym bednarka układana jest w ławie i mocowana do zbrojenia. Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Strawman
koniec wycieczek - miałeś rację i Leszek to wyprostował
więc zdejmij siodło i przestań ujeżdżać
Prezes
czyli masz uziom otokowy a nie fundamentowy niby detal
ale dodatkowe koszty ( zresztą Ty akurat masz oba albo i jeszcze więcej z racji innych )
Mhtylu - chyba się zapędziłeś ? Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Okazało się, że to nie kierbud kazał wyłożyć wykop folią, a wykonawca chciał zrobić krok przed orkiestrę.
Kiedy mu przypomniałem o uziomie, to przyznał, że chciał polepszyć, ale zrobi tak, jak kazał kierbud - wykopu nie wykładamy folią!
Lanie ław przesunięte zostało na sobotę (miał być czwartek), bo pogoda zrobiła swoje.

Jak nie ma folii to zrób ławy z cementu hutniczego jego właściwości są zupełnie inne. Jest to cement szczególnie odpowiedni do betonów, które narażone są na działanie wód gruntowych o niewielkiej agresywności .
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Strawman koniec wycieczek - miałeś rację i Leszek to wyprostował
Mhtylu - chyba się zapędziłeś?


MTW Orle... piszesz abym przestał rumakować... icon_cool.gif
i coś o racji, i o sprostowaniu...
Zauważyłeś, że nie mogłem znać wpisu Leszka, kiedy pisałem odpowiedź?!
Byłbym wdzięczny gdybyś nie przypisywał mi krwiożerczych instynktów... nie tym razem icon_cool.gif
Pozwolisz, że się oddalę i zajmę szklaneczką czegoś dobrego... bo osłupienie nie daje mi złapać oddechu blink.gif

Przepraszam za off topic - więcej nie będę...

Link do komentarza
Cytat

Jak nie ma folii to zrób ławy z cementu hutniczego jego właściwości są zupełnie inne. Jest to cement szczególnie odpowiedni do betonów, które narażone są na działanie wód gruntowych o niewielkiej agresywności .


bez sensu
po co miałby to robić?


olać folię i cement hutniczy
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...