Skocz do zawartości

Dom pasywny, kopuła Autorus


Recommended Posts

Cytat

Ściany przy pomiarach już były. Nie w pełnej wysokości jak obecnie, ale były.



Może inaczej powinny być rozstawione, lub są specjalne uchwyty umożliwiające ich montaż do ścian ,a konkretnie wieńca od wewnątrz z boku jako podwieszane elementy ,czy elementy są ponumerowane i jest jakiś rysunek zrobiony przez firmę -producenta wiązarów ,umożliwiający prawidłowy rozstaw ,montaż ,nie wierzę że tak rozjechały się ściany w pionie.

Podejrzewam że w projekcie jest jakiś rysunek uchwytów metalowych oraz sposobu montażu z boku wieńca od wewnątrz ścian nośnych zewnętrznych ,te kratownice musisz podwiesić a mur przechodzi dalej . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No nie wiem.
Te wiązary na drugim od dołu, w zasadzie wiszą w powietrzu, bo tych kilku gwoździ nie liczę.


Wątpliwości jak najbardziej uzasadnione. Wystarczy porównać powierzchnie płytek - części, która przypadała na słupek do tej pory i powierzchni, która powstała po połączeniu wspornika. A biorąc pod uwagę, że słupek pracuje teraz w innym schemacie, tj. przekazuje całkowitą reakcję i jest wyrywany ze wspomnianego połączenia (wcześniej był dociskany) wygląda to dziwnie.
Zażądaj projektu i wpisu do dziennika budowy projektanta z uprawnieniami konstrukcyjnymi, który zaakceptuje takie rozwiązanie.
Link do komentarza
Za 10-15 lat wszelki certyfikaty i wpisy można sobie w du.... wsadzić a to ma wisieć długo i tobie nad głową ja tego bym tak nie przyjął to od początku wygląda na łatanie badziewia badziewiem .Nawet jak się załamie to wszyscy są ubezpieczeni zapłaci ubezpieczalnia , a pytanie jest takie czy ty w tym czasie z dziećmi będziesz na Majorce czy akurat pod spodem tego nieszczęsnego dachu . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Przemyślałem sprawę i całość będzie dodatkowo wzmocniona. Pod 8 wiązarów na końcu dla bezpieczeństwa dam krokwie i przymocuję ją do ściany.

Może to by i wytrzymało ale jak mam tam chodzić dość często to nie chcę się za każdym razem stresować. Dodatkowe koszty mam zamiar przerzucić na wykonawcę wiązarów.
Link do komentarza
Cytat

Przemyślałem sprawę i całość będzie dodatkowo wzmocniona. Pod 8 wiązarów na końcu dla bezpieczeństwa dam krokwie i przymocuję ją do ściany.

Może to by i wytrzymało ale jak mam tam chodzić dość często to nie chcę się za każdym razem stresować. Dodatkowe koszty mam zamiar przerzucić na wykonawcę wiązarów.




Cytat

Za 10-15 lat wszelki certyfikaty i wpisy można sobie w du.... wsadzić a to ma wisieć długo i tobie nad głową ja tego bym tak nie przyjął to od początku wygląda na łatanie badziewia badziewiem .






wiessssssssszz przytyrpane do ściany to raczej nie to samo co leżące na ścianie masz architekta niech ruszy zadek i przyjedzie policzy i wyp. Łączenie ciesielki z tego com widział wygląda nieco inaczej bo taką deskę to se może na sławojce przybić
zaznaczam NIE ZNAM SIĘ ale mi się nie widzi i od mię szorowałby z tym w podskokach
Link do komentarza
Do tej pory nic nie idzie tak jak powinno. Przynajmniej się nie nudzę. icon_smile.gif

Deskowanie na dachu zrobione. Dziś brygada zasilona dodatkowym pracownikiem tymczasowym buduje ściany działowe.
Jak dojdą do wieńca to muszę zaplanować przepusty pod wentylację, żeby potem bezsensownie nie kuć.
Myślę nad włożeniem rurek pcv ale ile i jakiej średnicy nie mam pojęcia. Rurki do wentylacji planuję 75mm.
Czy do takich rurek są jakieś gotowe rozwiązania ?
Link do komentarza
Spotkałem się na działce z firmą robiącą natrysk piany. Plany to 10-15cm piany, jedna warstwa piany to ok 1,5cm wiec będą robić 10 warstw jak dobrze pójdzie. Na pianę idzie farba. W umowie jest wydłużenie gwarancji do 20l, pod warunkiem nakładania tejże farby co 5 lat na budynek.
Ogólnie zasady są jasne i przejrzyste. Firma regularnie od kilku lat jest na targach budowlanych. Ot i tyle w tym temacie.
Koszt od 140 - do 170zł netto za 1m2, w zależności od grubości natrysku
Link do komentarza
W dzienniku staram się także dodawać ciekawe interpretacje znalezione na forum Tutaj interpretacja Elfir odnośnie wentylacji mechanicznej dla kotłowni gazowej.

"Powiem ci w czym rzecz.
Chodzi im o ten przepis :
w § 154 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
"1. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, a także jeżeli powietrze do spalania dostarczane jest z zewnątrz bezpośrednio do paleniska z zamkniętą komorą spalania szczelnym kanałem, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.";
ROZPORZĄDZENIE


MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 30 września 1997 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. z dnia 28 października 1997 r.)

A teraz przeczytaj to co podkreśliłam. Tu jest haczyk jak na wieloryba. Widzisz go?
Wentylacja mechaniczna wyciągowa to nie jest to samo, co wentylacja mechaniczna wyciągowo-nadmuchowa, zrównoważona (czyli to co określamy popularnie wentylacją mechaniczną). To jest zwykły wentylatorek wyciągowy, jaki się kiedyś montowało w kuchni na kanale wentylacji grawitacyjnej, kiedy zima wdmuchiwała zimne powietrze do domu, zamiast wyciągać.



I rzeczywiście, to jest niebezpieczne, bo przy braku nadmuchu, szczelnych drzwiach i oknach, w kotłowni brak napływu świeżego powietrza.

Poza tym tam jest o kotle gazowym, który pobiera powietrze do spalania z zewnątrz, ale jak określono w przepisie wydalanie tego powietrza?
Grawitacyjnie. A jak wyrzucają spaliny kotły kondensacyjne? Ciśnieniowo, mają wymuszony przepływ spalin przez wentylatory!

A więc przepis nie dotyczy kotłowni z kotłem kondensacyjnym i zamkniętą komorą spalania oraz wentylacja mechaniczną zrównoważoną (nawiewno-wywiewną)"
Link do komentarza
Cytat

a w projekcie jak to jest?
masz projekt, czy budujesz z reklamy i na czuja?


Cóż, nie będę mądrzył się ogólnie, ale na przykład - w przypadku dachów krytych strzechą projekt wykonany przez architekta, który nie zna zakresu kątów nachylenia dachu dla takiego pokrycia (bardzo często pokrycie strzechą projektuje się w Polsce dla dachów z kątem nachylenia poniżej 45 stopni, co jest niezgodne ze sztuką budowlaną), jest tyle wart ile papier do jego wydrukowania, może z pominięciem jedynej, acz dwuznacznej, zalety - wydanie na jego podstawie pozwolenia na budowę. Jeśli architekt nie zna podstaw ogólnobudowlanych, to skąd miałby niby znać rozwiązania szczegółowe dla takiego pokrycia? W ciągu swojej praktyki spotkałem kilku (na palcach jednej ręki policzę) którzy mieli ogólne pojęcie.
W przypadku montażu wstępnego krycia dachu z płyt OSB jakie zadanie miałaby spełniać ta membrana paro przepuszczalna? Drenować kieszeń inwestora - innego zastosowania nie widzę, niezależnie od tego co jest w projekcie.
Link do komentarza
Cytat

Dach garażu już za deskowany na tych nieszczęsnych wiązarach.

Teraz pytanie co dalej:
- czy dajemy bezpośrednio płyty osb potem papę i koniec pieśni?
- a może ( jak sugeruje wykonawca) pomiędzy wiązarami a płyta osb dać folię paro przepuszczalną?

A jak to jest robione jest za deskowany teraz a na te dechy idą płyty osb bo nie łapię

A co z wentylacją izolacji cieplnej z pod papy ?

Cytat

W przypadku montażu wstępnego krycia dachu z płyt jakie zadanie miałaby spełniać ta membrana paro przepuszczalna? Drenować kieszeń inwestora - innego zastosowania nie widzę, niezależnie od tego co jest w projekcie.

W przypadku przecieku dachu folia wstępnego krycia zatrzymała by wodę, nie zmoczyła by warstwy izolacji oraz wydostającą się skondensowaną parę wodną z izolacji ,skieruje na zewnątrz budynku .Ta nie miała by kontaktu z płytą OSB jak się zastosuje kontrłaty na dźwigarach rozdzielające folię z płytą OSB woda spłynie pomiędzy dźwigarami trzeba zrobić tylko dla niej odpowiednie odprowadzenie na zewnątrz budynku . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Plan był taki aby na papę dać 3cm warstwę piany, co uszczelniłoby cały dach. Jednak wykonawca sugeruje aby tego nie robić gdyż dach mam małe spadki, wzdłuż 5% a do środka 5%. W zimie jak popada wypadałoby odśnieżyć dach a jeśli będzie tam pianka może ona ulec uszkodzeniu mechanicznemu.

Cytat

A jak to jest robione jest za deskowany teraz a na te dechy idą płyty osb bo nie łapię



Faktycznie źle to opisałem. Chodziło o łaty co 35cm mocowane na wiązarach. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Plan był taki aby na papę dać 3cm warstwę piany, co uszczelniłoby cały dach. Jednak wykonawca sugeruje aby tego nie robić gdyż dach mam małe spadki, wzdłuż 5% a do środka 2%. W zimie jak popada wypadałoby odśnieżyć dach a jeśli będzie tam pianka może ona ulec uszkodzeniu mechanicznemu.


a możesz wkleić przekroje tych stropodachów z projektu .

Cytat

Faktycznie źle to opisałem. Chodziło o łaty co 35cm mocowane na wiązarach.


czyli jest ołatowane w przeciwnym kierunku do wiązarów i na te łaty idzie OSB? Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A wiatroizolacja gdzie ?Powinna być za płytą GK
i wentylacja przestrzeni z wełną mineralną 30cm jak jest rozwiązana ?


Biję się w pierś - zmylił mnie niepełny opis (ja go odczytałem jako wyłącznie opis wstępnego krycia - deskowanie z płyt i papa, w domyśle przyjąłem, że dalej będzie właściwe pokrycie)!
W przypadku kiedy papa na płytach stanowi koniec przekroju dachu można by się zastanowić, jak to czyni wyżej "Animus", nad formą wentylacji ocieplenia i w zależności od tego nad zastosowaniem membrany paroprzepuszczalnej. Folia wiatrochronna stosowana jest zwykle w przypadku braku deskowania, dodatkowo nakrytego papą.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...