Skocz do zawartości

Jak ograniczyć straty energii cieplnej?


Recommended Posts

Jak mogę ograniczyć straty ciepła w moim domu? Rachunki za gaz i energie nię są duże, ale skoro można płacić jeszcze mniej - to czemu nie. Mam na mysli coś, co nie pochłonie odrazu dużej ilości pieniędzy typu : wentylacja mechaniczna z odzywskiem ciepła (gdyż jest to trudne do wykonania w istniejącym już domu) i dużo kosztuje.
A może zwyczajnie ocieplic jeszcze dom z zewnątrz? Jest z Ytonga - nieocieplony (gdyż prawdopodobnie nie trzeba go ocieplać), ale mam mieszane uczucia co do tego.

Elektrownia wiatrowa to koszt 20 tys. zł. - ale można mieć własną energię - tylko czy to warto? czy zwrócą się koszty tej elektrowni?
Link do komentarza
Cytat

Jak mogę ograniczyć straty ciepła w moim domu? Rachunki za gaz i energie nię są duże, ale skoro można płacić jeszcze mniej - to czemu nie. Mam na mysli coś, co nie pochłonie odrazu dużej ilości pieniędzy typu : wentylacja mechaniczna z odzywskiem ciepła (gdyż jest to trudne do wykonania w istniejącym już domu) i dużo kosztuje.
A może zwyczajnie ocieplic jeszcze dom z zewnątrz? Jest z Ytonga - nieocieplony (gdyż prawdopodobnie nie trzeba go ocieplać), ale mam mieszane uczucia co do tego.

Elektrownia wiatrowa to koszt 20 tys. zł. - ale można mieć własną energię - tylko czy to warto? czy zwrócą się koszty tej elektrowni?




Może zacząć od najprostszych spraw:zadbać o efektywność systemu grzewczego, przede wszystkim ograniczyć straty ciepła przez przegrody zewnętrzne.
Link do komentarza
Cytat

Można przecież również ograniczyć straty ciepła przez okna montując okiennice lub rolety zewnętrzne. Przez okna ucieka około 25% ciepła, a przez ściany 20%. Myslę, że to może pomóc.



Cały czas trzymać zamknięte okiennice? To żadnego światła w domu by nie było.
Link do komentarza
Cytat

Można przecież również ograniczyć straty ciepła przez okna montując okiennice lub rolety zewnętrzne. Przez okna ucieka około 25% ciepła, a przez ściany 20%. Myslę, że to może pomóc.



Zgadzam się- okna powodują duże straty ciepła.W niektórych budynkach powierzchnia okien jest zbyt duża, tzn. wielkość okien nie wynika z potrzeby odpowiedniego oświetlenia mieszkania światłem dziennym, ale z mody architektonicznej wzorowanej na krajach o ciepłym klimacie.
Link do komentarza
Cytat

Zgadzam się- okna powodują duże straty ciepła.W niektórych budynkach powierzchnia okien jest zbyt duża, tzn. wielkość okien nie wynika z potrzeby odpowiedniego oświetlenia mieszkania światłem dziennym, ale z mody architektonicznej wzorowanej na krajach o ciepłym klimacie.



A klimat nam się konsekwentnie ociepla i niewykluczone że niedługo będziemy się zastanawiać nad energooszczędnymi systemami klimatyzacji.
Link do komentarza
Cytat

Można przecież również ograniczyć straty ciepła przez okna montując okiennice lub rolety zewnętrzne. Przez okna ucieka około 25% ciepła, a przez ściany 20%. Myslę, że to może pomóc.



Czytałem kiedyś,że straty ciepła można też wyeliminować w instalacjach zimnej wody.Ta wpływająca do domu ma zwykle temperaturę nie wyższą niż 10°C, zaś ogrzewa się w rurach i innych zasobnikach, np. w komorze spłuczki toalety,a to powoduje straty energii.
Link do komentarza
Cytat

Czytałem kiedyś,że straty ciepła można też wyeliminować w instalacjach zimnej wody.Ta wpływająca do domu ma zwykle temperaturę nie wyższą niż 10°C, zaś ogrzewa się w rurach i innych zasobnikach, np. w komorze spłuczki toalety,a to powoduje straty energii.


Ciekawa informacja. A jak to wyeliminować?
Link do komentarza
Chodzi o izolacje rur z woda cwu i zimna. Rury powinny isc w izolacji np. styropianowej lub piankowej wtedy nie oddaja lub pobieraja ciepla. Woda cwu oddaje cieplo do otoczenia (sciany, podloga) i wystudza sie, nastepnie musi zleciec zimna zeby mozna bylo skorzystac z cieplej wody. Jak widac straty sa oczywiste, szczegolnie jak ktos ma zrobiona i aktywna cyrkulacje, zimna natomiast nagrzewa sie od cieplyego otoczenia (sciany, podlogi) i w ten sposob wychladza pomieszczenia przez ktore przechodzi instalacja. Taniej jest zaizolowac rury na etapie budowy domu icon_smile.gif

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Chodzi o izolacje rur z woda cwu i zimna. Rury powinny isc w izolacji np. styropianowej lub piankowej wtedy nie oddaja lub pobieraja ciepla. Woda cwu oddaje cieplo do otoczenia (sciany, podloga) i wystudza sie, nastepnie musi zleciec zimna zeby mozna bylo skorzystac z cieplej wody. Jak widac straty sa oczywiste, szczegolnie jak ktos ma zrobiona i aktywna cyrkulacje, zimna natomiast nagrzewa sie od cieplyego otoczenia (sciany, podlogi) i w ten sposob wychladza pomieszczenia przez ktore przechodzi instalacja. Taniej jest zaizolowac rury na etapie budowy domu icon_smile.gif

Pzdr.


Ale które rury zaizolować? te które idą w podłodze?
Link do komentarza
Dla każdego domu można wykonać analicę cieplno-wilgotnościową i znaleźć miejsca oraz koszty dla poprawienia gospodarki cieplnej domu. To, że klimat się ociepla, nie jest pociechą, gdyż zimy mamy i mieć będziemy, a koszty energii będą wyłącznie rozsnąć! Wygra ten, kto już dzisiaj o tym pomyśli.
Bzdurą jest twierdzenie producentów, iż ich ściany nie wymagają ocieplania! To są chwyty reklamowe dla naiwnych - chwyty zabronione.

Pozdrawiam,
Link do komentarza
Cytat

Ekonomia ot co ,liczyć ,liczyć,liczyć.Czy rolety/cokolwiek innego/za 1000 zł dadzą oszczędność w ciągu np 10 lat na ogrzewaniu rzędu 1000zł?To tak jak z gazem do samochodu ,jak wydasz 3 tys na instalację i przejedziesz 5000km rocznie to ta inwestycja zwróci się ale do kieszeni następnego właściciela. Bob icon_biggrin.gif


z samochodami tak jest, ale rolety czy okiennice nie tylko ograniczą (w małym stopniu straty energii) ale przede wszystkim spowodują, że będziemy czuli się bezpieczniej - biorąc pod uwagę iż ostatnimi czasy pojawiają sie u nas bardzo silne wiatry zrywające dachy. No bo gdy w nesz okno uderzy jakiś przedmiot poderwany przez wiatr - to szyby potłucze - a gdy jest okiennica - to zabezpieczy nasze okna .
Link do komentarza
Cytat

z samochodami tak jest, ale rolety czy okiennice nie tylko ograniczą (w małym stopniu straty energii) ale przede wszystkim spowodują, że będziemy czuli się bezpieczniej - biorąc pod uwagę iż ostatnimi czasy pojawiają sie u nas bardzo silne wiatry zrywające dachy. No bo gdy w nesz okno uderzy jakiś przedmiot poderwany przez wiatr - to szyby potłucze - a gdy jest okiennica - to zabezpieczy nasze okna .



Zastanawia mnie czy nie czeka nas niedługo wymiana szyb na takie jak w samochodach - "nietłukące". A jak jest z energooszczędnością takich szyb?
Link do komentarza
Cytat

Nie ma szyb energooszczędnych - mogą być antywłamaniowe, ale energooszczędne? Jeśli ktoś twierdzi że takie są - to mu nie wierzę....


Wiara nie ma nic z tym wspolnego tylko technologia produkcji szkla okiennego. Oczywiscie ze sa szyby energooszczedne. Moga tylko byc wiecej lub mniej energooszczedne-to zalezy w jakiej technologii zostaly wykonane. Najprostrzym przykladem bedzie odleglosc miedzy szybami w ramie okiennej--czyli jaka jest "grubosc" powietrza miedzy szybami. Wlasnie powietrze pomiedzy szybami jest jedna z warstw izolacyjnych okna/szyby, czyniac ja energooszczedna. Ale wcale nie znaczy ze im grubsza ta odleglosc tym lepsza. Dla optymalnej energooszczednosci, odleglosc pomiedzy szybami nie powinna przekraczac odleglosci 2.5cm. Jesli odleglosc ta przekroczy 2.5cm , wytworzy sie kondensacja (rosa) pomiedzy szybami i odleglosc pomiedzy szybami nie zwieksza energooszczednosci szyby.
Inne metody i srodki stosowane w produkcji szkla/szyby w celu zwiekszenia energooszczednosci szyby:
1. wielokrotne powlekanie--moga byc dwie, trzy a nawet cztery powloki ktore zwiekszaja energooszczednosc szyby.
2. w nowoczesnych energooszczednych oknach, zamiast pozostawiac powietrze pomiedzy szybami stosuje sie jako wypelnienie przestrzeni pomiedzy szybami nisko-przewodzacy, gesty gas jak argon-Ar, karbon dioxite-CO2, hexafluoride-SF6, krypton-Kr i argon-krypton-mieszanke.
3. szyba powleczona specjalna powloka sciemniajaca-powloka ta jest na tyle cienka ze nie zmniejsza widocznosci przez szybe a jednoczesnie zmniejsza nagrzanie sie szyby przez slonce.
4. szyba powleczona powloka niskiego czynnika przenikania utraty ciepla- e. Szyba powleczona przezroczysta powloka srebra lub tin oxide nie zmniejsza widocznosci przez szybe ani nie zmniejsza ilosci swiatla przenikajacego przez szybe. Dziala na zasadzie odbijania swiatla slonecznego do pomieszczenia przez co zmniejsza sie utrate ciepla uciekajacego przez okna.
Z perspektywy energooszczednosci sugerowane jest montowanie okien z szybami powleczonymi zroznicowanym czynnikiem przenikania utraty ciepla-e w zaleznosci od kierunku (swiata) a tym samym w zaleznosci od ilosci swiatla slonecznego jakie bedzie przenikac przez szyby.
Link do komentarza
Cytat

przykladem bedzie odleglosc miedzy szybami w ramie okiennej--czyli jaka jest "grubosc" powietrza miedzy szybami. Wlasnie powietrze pomiedzy szybami jest jedna z warstw izolacyjnych okna/szyby, czyniac ja energooszczedna.


Ale wtedy są to okna energooszczędne, a nie szyby.

Czyli twoja propozycja dla edit - jak ograniczyc straty energii - jest taka, aby wymieniła wszystkie okna na takie z powlekanymi szybami??? hmmm...ciekawe - to bardzo ekonomiczne - wymienić wszystkie okna po to tylko aby płacic za energię np. 50zł mniej co miesiąc. Podoba mi się ten pomysł (sarkazm). icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Ale wtedy są to okna energooszczędne, a nie szyby.

Czyli twoja propozycja dla edit - jak ograniczyc straty energii - jest taka, aby wymieniła wszystkie okna na takie z powlekanymi szybami??? hmmm...ciekawe - to bardzo ekonomiczne - wymienić wszystkie okna po to tylko aby płacic za energię np. 50zł mniej co miesiąc. Podoba mi się ten pomysł (sarkazm). icon_biggrin.gif


Takiej bzurnej odpowiedzi mozna sie tylko spodziewac po kims takim jak Ty--mieszanka glupoty ze smiesznoscia. Nie znasz technologii--a na dodatek nie umiesz logicznie myslec. Zastanow sie dobrze zanim cos piszesz. Nie wciskaj sie wszedzie aby tylko sie wcisnac, nie zabieraj glosu i nie rob zamieszania jesli nie masz znajomosci tematu. Takie patetyczne odpowiedzi nie sa potrzebne na tym forum. Radze sie doksztalcic w wielu dziedzinach . Powodzenia!!
Link do komentarza
Cytat

Ale wtedy są to okna energooszczędne, a nie szyby.


"Marcyska"
To nie pierwszy Twoj post ktory czytam w ktorym brakuje logiki i znajomosci tematu. Zasmiecasz to forum pragnac byc wszedzie obecna i wszystkowiedzaca. Zazwyczaj nie odpisuje na takie brednie--to dziecinada i nie przynosi dla mnie zadnego pozytku--szczegolnie intelektualnego. Ale zrobie wyjatek dla Twojego dobra i poszerzenia Twojej wiedzy i zeby Ci wyjasnic to co juz dawno zostalo udowodnione.
OKNO- jest to produkt koncowy!!! na ktory sklada sie z wiele czesci/materialow!!. Glownymi materialami/czesciami sa szyba/szklo i framuga wykonana przewaznie w drewnie, PVC, aluminium i fiberglass--wlokno szklane-ten ostatni to najlepszy izolacyjny material!! w nim tez jest "zamkniete" powietrze . Wracajac do szyby/szkla. Kazda szyba w oknie jest energooszczedna--nawet ta najprostrza--pojedyncza, bez innych "dodatkow" --bo oddziela/izoluje nas od powietrza z zewnatrz-cieplego lub zimnego i pozwala nam zaoszczedzic energie potrzebna do ogrzania lub oziebienia danego pomieszczenia. Oczywiscie dzieki zastosowaniu wynalazkow i odpowiedniej techniki udoskonalamy ta szybe/szklo--zwiekszamy jej energooszczednosc/izolacyjnosc--miedzy innymi przez "zamykanie" powietrza pomiedzy dwoma taflami szkla a obecnie w nowoczesnych szybach "zamykamy" gazy. Poza tym stosuje sie inne, wymienione przeze mnie poprzednio technologie w celu zwiekszenia energooszczednosci szyby!!!!
Framuga okna tez jest energooszczedna. Kazdy zastosowany do jej budowy material jest energooszczedny--w mniejszym lub wiekszym stopniu-zaleznie od wlasciwosci materialu a takze zastosowaniu dodatkowej technologii(jak wypelnianie framugi pianka) Koniec mojego wyjasnienia. Ela.

Czyli twoja propozycja dla edit - jak ograniczyc straty energii - jest taka, aby wymieniła wszystkie okna na takie z powlekanymi szybami??? hmmm...ciekawe - to bardzo ekonomiczne - wymienić wszystkie okna po to tylko aby płacic za energię np. 50zł mniej co miesiąc. Podoba mi się ten pomysł (sarkazm). icon_biggrin.gif


To Twoja propozycja-nie moja. Ja tylko odpowiadam na temat: jak ograniczyc straty energii cieplnej i ze istnieja szyby energooszczedne. Czy ktos to zastosuje czy nie--to jego sprawa. Poza tym--skad jestes taka pewna ze "tylko" 50zl.? To zadanie dla eksperta--nie dla Ciebie. Poza tym dla wielu osob w POLSCE tak w POLSCE- 50 zl to spora suma.
Link do komentarza
Cytat

To Twoja propozycja-nie moja. Ja tylko odpowiadam na temat: jak ograniczyc straty energii cieplnej i ze istnieja szyby energooszczedne. Czy ktos to zastosuje czy nie--to jego sprawa. Poza tym--skad jestes taka pewna ze "tylko" 50zl.? To zadanie dla eksperta--nie dla Ciebie. Poza tym dla wielu osob w POLSCE tak w POLSCE- 50 zl to spora suma.


Prawdopodobnie oszczędność przy energooszczędnych oknach byłaby tylko taka j.w., gdyż jak wiadomo w domu z wentylacją grawitacyjną okna nie mogą być szczelne - gdyż wtedy nie działa wentylacja. Nie ma więc sensu stosowanie takich okien o którycha napisałaś. A skoro okna muszą być rozszczelnione - to i tak ciepło przez nie ucieka - dostaje sie chłodne powietrze z dworu - więc pomysł twój jest bez sensu.
Link do komentarza
Zrobiło się nieprzyjemnie, i po co? Nasze forum jest miejscem gdzie przychodzą ludzie z wiedzą lub bez wiedzy na tematy budowlane i pytają o to co potrzebne. Tak że wymaganie od nas ukończonych szkół to lekka przesada Elżbieto. Pytam skoro nie wiem, i wyciągam wnioski. A jeśli one są błędne to ludzie mnie poprawią. A po co sie obrażać? To nikomu nie pomaga.
Link do komentarza
Cytat

Zrobiło się nieprzyjemnie, i po co? Nasze forum jest miejscem gdzie przychodzą ludzie z wiedzą lub bez wiedzy na tematy budowlane i pytają o to co potrzebne. Tak że wymaganie od nas ukończonych szkół to lekka przesada Elżbieto. Pytam skoro nie wiem, i wyciągam wnioski. A jeśli one są błędne to ludzie mnie poprawią. A po co sie obrażać? To nikomu nie pomaga.



Zgadzam się z Tobą całkowicie. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Chodzi o izolacje rur z woda cwu i zimna. Rury powinny isc w izolacji np. styropianowej lub piankowej wtedy nie oddaja lub pobieraja ciepla. Woda cwu oddaje cieplo do otoczenia (sciany, podloga) i wystudza sie, nastepnie musi zleciec zimna zeby mozna bylo skorzystac z cieplej wody. Jak widac straty sa oczywiste, szczegolnie jak ktos ma zrobiona i aktywna cyrkulacje, zimna natomiast nagrzewa sie od cieplyego otoczenia (sciany, podlogi) i w ten sposob wychladza pomieszczenia przez ktore przechodzi instalacja. Taniej jest zaizolowac rury na etapie budowy domu icon_smile.gif

Pzdr.



Czym się różni izolacja styropianowa od piankowej? Chodzi mi zwłaszcza o zalety (lub wady) tej ostatniej.
Link do komentarza
Cytat

Zrobiło się nieprzyjemnie, i po co? Nasze forum jest miejscem gdzie przychodzą ludzie z wiedzą lub bez wiedzy na tematy budowlane i pytają o to co potrzebne. Tak że wymaganie od nas ukończonych szkół to lekka przesada Elżbieto. Pytam skoro nie wiem, i wyciągam wnioski. A jeśli one są błędne to ludzie mnie poprawią. A po co sie obrażać? To nikomu nie pomaga.


Popieram to co napisał/ła Bryskin.
Ta Elżbieta napisała o nas Polakach (na tym forum), że jesteśmy zaściankowi i zacofani itd., bo ona jest amerykanką i wie lepiej ... no cóż... icon_wink.gif teraz pisze, że nie mamy ukończonych odpowiednich szkół aby pisać na forum budowlanym... icon_wink.gif bez komentarza.
Link do komentarza
Cytat

Takiej bzurnej odpowiedzi mozna sie tylko spodziewac po kims takim jak Ty--mieszanka glupoty ze smiesznoscia. Nie znasz technologii--a na dodatek nie umiesz logicznie myslec. Zastanow sie dobrze zanim cos piszesz. Nie wciskaj sie wszedzie aby tylko sie wcisnac, nie zabieraj glosu i nie rob zamieszania jesli nie masz znajomosci tematu. Takie patetyczne odpowiedzi nie sa potrzebne na tym forum. Radze sie doksztalcic w wielu dziedzinach . Powodzenia!!


Żałosne.
Zero treści,za to inwektyw nie brak.
Cóż....,mogiem,bo ze samej Hameryki jezdem.
Link do komentarza
Cytat

Żałosne.
Zero treści,za to inwektyw nie brak.
Cóż....,mogiem,bo ze samej Hameryki jezdem.



A jo myślołech że za Ślunska. A może nam Hamerykany Ślunsk kupiły dla siebie tyle że my jeszcze o tym nie wiemy? Ehhh.. byłoby.... 280 millionów amerykanów ucieka na Sląsk przed recesją. I budują po domku - bo oni nie za bardzo lubią w blokach mieszkać.
Link do komentarza
Cytat

Mąż mówi że,styropianowa nie nadaje się do wysokich temp np rur grzewczych. icon_biggrin.gif


Ja mam wszyskie rury od centralnego i ciepłej wody w otulinie piankowej to takie gotowce ze sklepu.Hydraulik szef ekipy/inżynier/mówił że to standartowe wykonanie zwiększające efektywność centralnego . icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

czyli mogę taką otuliną piankową otulić rury w mieszkaniu,które nie są zabudowane?Czy to nic nie pomoże i straty będą nadal?



Ja wiem? Pewnie można. Tylko radzę rury jakoś zabudować bo to będzie wyglądało jak nieszczęście. A na straty ciepła powinno trochę pomóc.
Link do komentarza
Cytat

Faktycznie pianka na niezabudowanych rurach będzie nieefektowna.Ale czasem rur nie da się schować.


Dla większości ludzi taka otulina piankowa widoczna na rurach w salonie jest szpetna,toteż stosuje się ją w miejscach niewidocznych na codzień np w piwnicy,gdy rury można poprowadzić w ścianie i otynkować lub pokryć k-g/karton-gipsem/Może ktoś ma patenty jak taką rurę w otulinie cieplnej wykończyć i przyozdobić aby stała się estetycznym elementem wnętrza? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Dla większości ludzi taka otulina piankowa widoczna na rurach w salonie jest szpetna,toteż stosuje się ją w miejscach niewidocznych na codzień np w piwnicy,gdy rury można poprowadzić w ścianie i otynkować lub pokryć k-g/karton-gipsem/Może ktoś ma patenty jak taką rurę w otulinie cieplnej wykończyć i przyozdobić aby stała się estetycznym elementem wnętrza? icon_biggrin.gif


Widziałam u znajomych plastyków którzy mieszkają w kamienicy gdzie widać metalowe rury od centralnego /bez ocieplacza/takie rozwiązanie że obydwie rury były owinięte materiałem tak jak wąż oplata gałąż i ten materiał przechodził na drewniany karnisz tylko już lużniej zwisał.Całość znakomicie wyglądała i zdobiła w ciekawy sposób pokój. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Widziałam u znajomych plastyków którzy mieszkają w kamienicy gdzie widać metalowe rury od centralnego /bez ocieplacza/takie rozwiązanie że obydwie rury były owinięte materiałem tak jak wąż oplata gałąż i ten materiał przechodził na drewniany karnisz tylko już lużniej zwisał.Całość znakomicie wyglądała i zdobiła w ciekawy sposób pokój. icon_biggrin.gif



Szkoda że nie ma zdjęcia. Trudno mi wyobrazić sobie taką otulinę.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Najpierw sprawdź, czy ściany są opowiednio ciepłe (maja odpowiedni współczynnik).
Jeśli jest taka możliwość - dociepl je !
Następnie strop pod poddaszem (ostatni) - dociepl go - 0k 15 - 25 weny min. lub styropianu.
Okna i drzwi zewn. - uszczelnij, ale pamiętaj o potrzebnej wentylacji.
To są podstawy wg mnie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...