Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

leszko

Uczestnik
 • Posty

  251
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O leszko

 • Ranga
  Bywa

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Podpowiadałbym jeszcze pewna dozę uniwersalności. Tzn. nie dom na 100% moich dzisiejszych marzeń, ale jeszcze z pewnym marginesem (i funkcji, i mozliwości aranżu wnętrza, itd). Nie tylko marzenia - ale i potrzeby sie zmieniają!
 2. Rzeczywiście nierówno! Ale czy w trakcie roboty nie można było tego zauważyć?
 3. A oto nowe wieści nt nowego prawa budowlanego: Poczytajcie sobie fragmencik z Onetu: "Odpowie projektant i inwestor Projekt nowelizacji prawa budowlanego przewiduje istotne zwiększenie roli i odpowiedzialności inwestora. Będzie on odpowiedzialny m.in. za: • sprawdzanie wykonania projektu budowlanego pod względem zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi, • zapewnienie nadzoru nad robotami budowlanymi przez inspektora nadzoru inwestorskiego oraz • dokonanie wymaganych odbiorów robót budowlanych w trakcie realizacji inwestycji i przed zgłoszeniem do rejestracji zakończonych prac. " To macie te udogodnienia. Jak ktoś narzekał na obecne prawo, to dopiero zobaczy jak będzie za nim tęsknił. I za cenami usług budowlanych, projektowych i nadzoru. A częśc będzie tęsknić płacąc grzywny lub siedząc za kratkami (chyba że ma znajomych w sądzie). Prawo ma naprawiać rzeczywistość - wt ym przypadku ją zepsuje do końca. Ogłaszam gorzko: PUSZKA PANDORY ZOSTANIE OTWARTA !!! a to link do cytowanego artykułu: http://biznes.onet.pl/5,1508512,prasa.html a to pierwsze komentarze z listy: [/size]niczego nie trzeba zmieniać w prawie budowlanym ale [1] 22.09.2008 16:06 w głowach tempaków z władzy to że na chodniku lub ścieżce ... ~oll Idiotyzm goni idiotyzm! 22.09.2008 16:03 Może i chęci mają szczere, ale dobrymi chęciami to piekło ... ~Olo [size="2"]I będzie drożej dla wszystkich [1] 22.09.2008 16:00 Po pierwsze każdy projektant podniesie drastycznie ceny ... ~projektant I co wy na to ???! Nadal uważacie że jest OK ???
 4. No to poczytajcie sobie fragmencik z Onetu: "Odpowie projektant i inwestor Projekt nowelizacji prawa budowlanego przewiduje istotne zwiększenie roli i odpowiedzialności inwestora. Będzie on odpowiedzialny m.in. za: • sprawdzanie wykonania projektu budowlanego pod względem zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi, • zapewnienie nadzoru nad robotami budowlanymi przez inspektora nadzoru inwestorskiego oraz • dokonanie wymaganych odbiorów robót budowlanych w trakcie realizacji inwestycji i przed zgłoszeniem do rejestracji zakończonych prac. " To macie te udogodnienia. Jak ktoś narzekał na obecne prawo, to dopiero zobaczy jak będzie za nim tęsknił. I za cenami usług budowlanych, projektowych i nadzoru. A częśc będzie tęsknić płacąc grzywny lub siedząc za kratkami (chyba że ma znajomych w sądzie). Prawo ma naprawiać rzeczywistość - wt ym przypadku ją zepsuje do końca. Ogłaszam gorzko: PUSZKA PANDORY ZOSTANIE OTWARTA !!! a to link do cytowanego artykułu: http://biznes.onet.pl/5,1508512,prasa.html
 5. Rolety chronią stolarkę przed warunkami atmosferycznymi, są zabezpieczeniem (słabym) przed włamaniem, wyciszaja wnętrze, zacieniają, ocieplają (o jakieś najwyżej 10%). Jeśli zależy ci na prawdziwym ociepleniu okien, załóż okiennice (jeśli to blok - to wewnętrzne) . Powinny lepiej spełnić to zadanie. Musisz tylko uważać, by nie zaparować przestrzeni między oknem a okiennicą wewnętrzną. ale jeśli zrobisz szczeliny wentylacyjne, powinno być OK.
 6. Też uważam że internet i opinie w nim są cenne. Zwracam uwagę jednak na jeszcze jedną rzecz. Nie tylko otoczenie i warunki budowania są inne dla każdej budowli. Zmienia sie też inwestor, jego gusty, potrzeby nie są stałe -zazwyczaj co parę lat sie zmieniają. I wtedy dom, który zbudował - nagle przestaje w pewnym zakresie spełniać oczekiwania !!! Co wy na to ????[/color]
 7. leszko

  Okablowanie

  W przybliżeniu możesz to określić, patrząc na poziom puszek pod sufitem. Dokładniej za pomocą wykrywacza przewodów (koszuje ok 20 zł chyba). Ale i tak trzeba być ostrożnym!
 8. I jeszcze raz. Twierdzę: Nie ma budynków bez błędów! (a jeśli są wyjątki, potwierdzają regułę!) Dlaczego? Bo po pewnym czasie okazuje się, że jednak coś jest nie tak. Inaczej rozwój nauki w tym temacie byłby zakończony - jak coś jest doskonałe, to nie może być jeszcze lepsze! Jednak tak jest, że po pewnym czasie pokazują się wady, i na te wady ulepszenia, czy wręcz nowe technologie. Co nie znaczy, że w danym czasie trzeba starać się zrobić najlepiej, jak się da. Dlatego: ZAINTERESUJMY SIĘ SZCZEGÓŁAMI METOD OCIEPLENIA, ICH WADAMI I EWENTUALNYMI NOWYMI TRENDAMI - BYĆ MOŻE SŁUSZNYMI (JAK FASADY WENTYLOWANE I SZCZELINY WENTYLACYJNE MIĘDZY ŚCIANĄ ZEWNĘTRZNĄ A OCIEPLENIEM!)! .....jedni naukowcy twierdzą, że para wodna jest prawie całkiem (97%) usuwana przez wentylację, w związku z czym "ściany nie oddychają". Inni im odpowiadaja, że pozostałe 3% wystarczy ,by zawilgocić a nawet zagrzybić budynek! To odnośnie 100-procentowych pewników i założenia nieomylności. Pozdrawiam leszko
 9. Miły Kolego! Przecież nie robię sobie jaj, tylko staram się zgłębić temat - i traktuję cię super poważnie! Knauf to nie jakiś cymbał na budowie, tylko znana firma. Murator też. Więc daje tam linki - i proszę cię poczytaj. Jeśli znajdują pod styropianem grzyba, jeśli okazuje sie że zamaka i nie wysycha - i są na to dowody, jeśli w końcu tworzą nowe technologie - to chyba warto na to zwrócić uwagę. Wiem że zdania są podzielone - ale ja np. zrobię tę warstwą wentylowana u siebie i sprawdzę. Bo zawsze ją mogę zlikwidować, natomiast jak jej nie zrobię, to potem już jej, choćbym chcciał - nie osiągnę. I uważam , że robię rozsądnie. A jeśli idzie o ruszt - to na ruszcie mocują wełnę - znacznie to lepsze niż pchanie w ścianę bez dostępu powietrza 9 ale za to z dostępem pary dyfuzyjnej. To jest SERIO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PROSZĘ CIE - PRZECZYTAJ SOBIE TE LINKI , KTÓRE DAŁEM W POPRZEDNIM POŚCIE I TAKŻE TE KTÓRE DAŁEM W TEMACIE: knaufblog.pl/index.php/2008/07/21/jak-dzialaja-fasady-wentylowane/ ekoenergia.polska-droga.pl/content/view/97/73/ www.muratorplus.pl/technika/budownictwo-drewniane/konstrukcje/ocieplanie-domow-szkieletowych-styropianem,17076_1633.htm Ten ostatni artykuł przeczytaj do końca - jedni naukowcy twierdzą, że para wodna jest prawie całkiem (97%) usuwana przez wentylację, w związku z czym "ściany nie oddychają". Inni im odpowiadaja, że pozostałe 3% wystarczy ,by zawilgocić a nawet zagrzybić budynek! To wiąże się bezpośrednio z tematem wentylowanej szczeliny między ścianą a ociepleniem. Naprawdę warto! Dla własnej wiedzy.
 10. Witaj! Przepraszam, ale byłem na wakacjach bez internetu. Dzisiaj tylko jedena odpowiedź, ale ważna .Zeby były jakieś konkrety. Przeczytaj sobie u Knaufa o szczelinie wentylacyjnej między ścianą a warstwą ocieplenia i jak ona wpływa na ciepło. Tu daję tylko frag: "Fasady wentylowane, czyli posiadające szczelinę powietrzną między ścianą a izolacją to coraz popularniejsze rozwiązanie w budynkach nowych jak i modernizowanych. Można je stosować zarówno w domach murowanych, o konstrukcji żelbetowej oraz szkieletowej. Fasada wentylowana sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy trzeba dopasować formę architektoniczną obiektu do już istniejącej zabudowy. Jak to działa? Wolna przestrzeń między konstrukcją budynku a jego pokryciem pozwala na swobodny ruch powietrza, co znacznie poprawia izolację termiczną budynku. Szczególnie latem, gdy południowa elewacja nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych, nagrzane powietrze unosi się ku górze a w jego miejsce napływa chłodniejsze. Ten naturalny ruch powietrza sprawia, że konstrukcja budynku nie nagrzewa się. Podobnie jest w przypadku wilgotnego powietrza. Dzięki szczelinie wentylacyjnej para wodna, która wydostaje się z budynku przez ściany (dyfuzja) jest odprowadzana na zewnątrz. Oczywiście do właściwego działania wentylacji fasady u podstawy budynku i przy krawędzi dachu powinny być zrobione szczeliny z otworami zapewniającymi nawiew i wylot powietrza." Resztę poczytaj na : http://knaufblog.pl/index.php/2008/07/21/j...dy-wentylowane/ Pozdrawiam
 11. Wydaje mi sie że najważniejsza jest umowa - jeśli napisane było bez zastrzeżeń, że deweloper ma wykonać to, co w planie - to sytuacja jest jasna. Sprawdzasz projekt i weryfikujesz z wykonaniem. Jeśli są braki to jesteś w stanie wymusić sądownie naprawę tych braków.
 12. Sam piszesz, że są koszmarki. I racja - na zachodzie też nie wszystko jest OK. Mnie sie zdaje że jednak podstawą jest racjonalność. A nie zapominaj - że to głównie my mamy tych zabytków mniej (przez wojny i zaniedbania) - więc tym są cenniejsze. Bo słusznie piszesz: A Choć myślę, że do bogactwa moze dojść (tylko czy o to chodzi by byc bogatym chamem?). Dalej piszesz: To przecież państwo powinno dać odpowiednie prawa ku temu, by można było je odbudować. A co załatwiło: 22% VAT na materiały budowlane. W obliczu bumu budowlanego i potrzeb w Polsce. Zobacz ile Vatu mają np. Niemcy (a oni zbudowali już chyba wszystko). Pat jest. Z głupotą - i to wysoko, najwyżej.
 13. Zwykle producent mebli ogrodowych zabezpiecza je odpowiednimi impregnatami. Niestety zwykłe impregnaty np do płotu będą plamic ubranie i długą "pachną".
 14. W lecie: W dzień zwykle jest cieplej na zewnątrz, niż w nocy - często 10-15 st różnicy. W związku z tym budynek w dzień się nagrzewa , a w nocy oziębia. I jeśli jest materiał akumulujący (kamień, ceramika, itd) to oziębi się on do niższej temp., niż panuje na zewnątrz w dzień - to chyba proste. Jak dodatkowo wpuścisz to zimne powietrze (nocne do domu) to nasilisz ten proces (jeśli nie wpuścisz, to przy ocieplonym budynku temp murów nie zmieni się, a w dzień zamiast z o kilka stopni niższej tem (wystudzonych muów), wzrośnie od wyższej. To też chyba zrozumiałe. 1. poczytaj sobie ten link: www.muratorplus.pl/technika/budownictwo-drewniane/konstrukcje/ocieplanie-domow-szkieletowych-styropianem,17076_1633.htm , także taki: knaufblog.pl/index.php/2008/07/21/jak-dzialaja-fasady-wentylowane/ i jeszcze (ale do końca): ekoenergia.polska-droga.pl/content/view/97/73/ i inne tego typu wiadomości. Jeśli Niemcy i Amerykanie sprawdzili, że pod styropiane (i in. ociepleniami) zachodzi groźba tworzenia się grzyba, a przy ociepleniu wełną min. warstwa wentylacyjna jest obowiązkowa (przy 3-wartwowych murach też) - to nie mów o durnym pomyśle i po cholerę ocieplać ścianę - tylko przeanalizuj to, co piszą znane firmy i wtedy krytykuj. A po cholerę wpuszczać zimne powietrze? Przykład: Ubierz się szczelnie (zewnętrzny materiał nieprzepuszczający pary wodnej (czyli guma?) i spróbuj wytrzymać w nim przez kilka dni - zobaczysz, że będziesz przepocony i te wszystkie warstwy ubrania do zewnętrznej też. Czy mokre będą cię chronić przed zimnem? Czy będziesz się w tym czuł komfortowo? To samo jest z budynkiem. Styropian jest niskoprzepuszczalny dla pary (wychodzącej z wnetrza budynku - i trzeba ją wypuścić. To nie jest kwestia dużej ilości powietrza cyrkulującego, tylko danie mozliwości parze nieskraplania sie w styropianie, tylko danie możliwości jesj ulotnienia się - przez minimalny napływ powietrza szczelinką lub otworami w dolnej strefie i wyjścia w górze ściany (cyrkulacja grawitacyjna). Zauważ że i szczelne okna mają nawiewy - bo inaczej para skrapla sie na szybach (wewnątrz). Problem jest - natomiast nie jestem pewny rozwiązania (np wielkości przepływu tego powietrza). Pozdrawiam i proszę cie o przeczytanie tych i in. wiadomości nt. wentylowanych elewacji, ociepleń.
 15. Jeśli dom masz na piasku - to dren by chyba nie działał, bo woda i tak by szła w dół. Więc chyba dobrze zrobiłeś. Chyba że masz poziom wody gruntowej zmienny (i czasem podnosi się - ale przecież poziomą izolację masz?? i chyba parter jest nad poziomem ziemi.). Dren jest potrzebny (tak mi sie wydaje) tam gdzie musi odprowadzić wodę z danego poziomu (obniżyc poziom miejscowo wody grunt. stałej, albo czasowej, napływowej, albo osuszyć grunt, bo nie ma izolacji (w starszych budynkach) i polepszyć klimat piwnic).
×
×
 • Utwórz nowe...