Skocz do zawartości

Wylewanie fundamentów samemu, czy z gruszki?


Gość

Recommended Posts

Napisano
Witam

Moje pytanko jest związane z wylaniem fundamentów, proszę mi powiedzieć co jest bardziej opłacalne, czy wylewanie fundamentów samemu , czy zamówienie gruszki z gotową zaprawą?

Pozdrawiam
Napisano
Taniej wychodzi wylanie fundamentów samemu jak się ma kilkoro ludzi do pomocy. Najlepiej policzyć sobie koszty robocizny ,piachu oraz betonu wraz z wodą i porównać z kosztem gotowego betonu. icon_biggrin.gif
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Beton z gruszki = ilość m3 x cena za m3, do wylewania nie potrzeba nikogo zatrudniać, można samemu wyrównać powierzchnię fundamentu - czas trwania robót ok. 1 godziny.

Beton z betoniarki = piasek + żwir + cement + transport + rozładunek cemenu + woda + energia elektryczna + co najmniej dwóch robotników + dłuższy czas wykonania.

Mnie wyszło taniej z gruszki (tym bardziej, że udało się kupić beton bez faktury i VAT-u).
Napisano
  Cytat

Mnie wyszło taniej z gruszki (tym bardziej, że udało się kupić beton bez faktury i VAT-u).

Rozwiń  


Chwal się tak dalej to będziesz miał kontrolę z Urzędu Skarbowego

z co do lania betonu - to lepiej z gruszki.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Jakościowo beton wykonany w wytwórni będzie miał lepsze parametry techniczne i użytkowe niż beton wykonywany na placu budowy.
Z drugiej zaś strony za godzinę pracy gruszki trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych i niekiedy dojazd w jedną stronę to kilkanaście kilometrów - niesprzyjających warunkach może znacznie podrożyć koszt 1 m3 betonu.
Wszystko jest kwestią kalkulacji
Obecnie z uwagi na możliwość przyspieszenia prac stosuje się beton z wytwórni
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
Myślę że nie trzeba dużego wysiłku żeby stwierdzić że:
- z gruszki jest(drożej, szybciej, beton jest lepszy)
- z betoniarek(taniej, bardziej pracochłonny, beton nieco gorsze parametry)
Każdy z nas musi wybrać to co będzie dla niego najlepsze ja wybrałem z betoniarek!
Napisano
Betoniarka - policz piasek + transport, żwir + transport, cement + transport, woda + (ew. transport jeśli nie masz na budowie), prąd, betoniarkę, pracę ludzi, stratę czasu, jakość wytworzonego na budowie betonu i wtedy odpowiesz sobie co jest taniej.
Beton z wytwórni B-20 cena ok. 190 zł/m3, transport do ok. 15 km gratis (całej gruchy oczywiście a nie np. dwóch kubików icon_biggrin.gif )
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Jestem na etapie wykonywania fundamentów i przy powierzchni zabudowy 200m² nie jestem w stanie wykonać fundamentów (1,5m głębokości) z betoniarki w 1 dzień. W wytwórni betonu za 1m³+transport+stetter = 200zł. Do fundamentów potrzeba mi ok 50m³ betonu.
Jaką betoniarką i ile taczek trzeba by zrobić i ile osób zaangażowac do pracy aby te fundamenty wykonać icon_eek.gif
Jak najbardziej beton z wytwórni! (tak mi sie wydaje) Na taką ilość betonu mam już zgromadzony kamień do wypełniania ok 20m³. Czyli musze miec jakieś 30m³ betonu.
I jeszcze jedno szalunek to tylko z płyty ACRO....u mnie za wypożyczenie na 14 dni na taki fundament zawołali 1000zł. A sciany proste, i łatwo pomalować izolacje pionową, i glanc pod izolacje poziomą już jest gotowy, i rogi wystawione do kąta prostego.
....a może sie mylę? może ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?
Napisano
witam! jestem zupełnie początkujaca w temacie budowy domu i chciałabym aby ktoś podpowiedział mi jakma wyglądać fundament pod 11m komin na 2 kominki?
Napisano
kaja- to nie jest tak prosto wybudować komin....najlepiej porozmawiaj w tym temacie z projektantem najlepiej konstruktorem....musi on wyliczyć ile to waży, jakie odchyłki od pionu bedzie robić, a jeżeli ma być wewnątrz domu to kierownika budowy zapytaj....za coś wreszcie bierze pieniądze...
komin wolno stojacy mam wysokości 12m i fundament 2,5mx2,5m głęboki na 2m...
Napisano
fundament pod komin jest częścią projektu budowlanego i nigdy nie należy do dowolności kierownika budowy

Kierownik budowy nie ma prawa do podawania własnych wymiarów kominów jak i fundamentów
Napisano
Co do komina to podstawowe pytania:
- czy jest wolnostojący
- czy wmurowany w ścianę ( i z czego)
- czy opiera się na nim strop. czy jest od niego zdylatowany
- wysokości komina pomiędzy stropami
- przekrój komina - jaki?
Napisano
2metry głęboki fundament pod komin to chyba lekka przesada kto to zaprojektował? Komin przechodzi przez 3 kondygnację ma miec osobny fundament i nie jest wogóle połączony ani ze stropem ani z żadną ścianą. Między stropem a kominem ma być minimalna odległość. Materiał pełna cegła. 9szt na warstwę 2 kanały tylko całe cegły 1 cegła pomiędzy kanałami.
Napisano
Tak jak piszesz to twój komin ma 38x64cm

więc pod taki komin, przy założeniu, że masz normalny grunt wystarczy fundament 60x80cm i gruby na 30cm. Traktuj to jako szacunek - trzeba te wymiary skorygować uwzględniając nośność gruntu, wymiary sąsiednich fundamentów, oraz głębokość posadowienia.

Co do głębokosci - jeśli jest to komin stojący wewnątrz budynku to wystarczy go posadowić poniżej warstwy humusu i gruntów nasypowych i poniżej planowanej posadzki. Jeżeli stoii na zewnątrz to trzeba opsadowić min 1,0m poniżej terenu (dla Warszaway).
Napisano
witam trafiłem tu przypadkiem. pytanie do Sławka - jak na kominie może opierać się strop? jest to zabronione! wymiary fundaentu można przyjąć ale nie obędzie się bez siatki. druga sprawa to głębokość posadowienia. fundamenty powinny znajdować się na tym samym poziomie lub pod kątem nie większym niż 30 stopni. DUŻO WIE icon_lol.gif
Napisano
  Cytat

witam trafiłem tu przypadkiem. pytanie do Sławka - jak na kominie może opierać się strop? jest to zabronione! wymiary fundaentu można przyjąć ale nie obędzie się bez siatki. druga sprawa to głębokość posadowienia. fundamenty powinny znajdować się na tym samym poziomie lub pod kątem nie większym niż 30 stopni. DUŻO WIE Laughing

Rozwiń  


- strop można opierać na kominie - oczywiście nie na dymowym ani spalinowym, ale na wentylacyjnym owszem.
- zbrojenie fundamentu w tym przypadku potrzebne jest ale wystarczy przeciwskurczowe - czyli minimalne - ale nie o to było pytanie
- co do głębokości to masz racje - ale ja pisałem o minimalnych wymaganiach. A dodatkowo jak masz komin wolnostojący wewnątrz i ściny zewnętrzne 1,0m poniżej terenu to wystarczy max 1.5m aby go wypłycić o 50cm - a tyle podałem (jak uwzględnisz grubość ławy min30cm + styropian+posadzka to łącznie da ok 50cm, czyli mamy posadowiony 50cm wyżej) - więc nie rozumiem w czym masz problem?

- co do szczegółów to i tak w projekcie musi to zatwierdzić projektant, inwestor nie ma takiego prawa. Przedstawiane tutaj uwagi są raczej wskazówkami do rozmów z projektantem jeżeli próbuje wcisnąć komuś kit.


  Cytat

powinno byc DUZO PISZE a nie DUZO WIE Very Happy

Rozwiń  


co do DUŻO WIE i DUŻÓ PISZE - to napis obok znaczy tyle co dużo pisze. Jednak nie piszę o czym o czym nie mam pojęcia piszę to co wiem, a nie to co mi się wydaje że wiem, dodatkowo jak wyrażam swoją opinie to zawszę to zaznaczam i żadnych głupot bezpodstawnie nie piszę.

pozdrawiam i wesłołych świąt
Napisano
OPIERANIE STROPU NA KOMINIE JEST ZABRONIONE!! czy to wentylacyjny czy spalinowy. komin ZAWSZE powinien być wolnostojący! w fundamencie występują naprężenia wew jak i zewnętrzne ale zbrojenie przeciwskurczowe daje sie w budynkach o silnych zmianach temp a nie w ławie.
głębokości dalej mieszasz - pod komin styropian!!!
DUZO PISZESZ
Napisano
Przeprasza ale nie masz racji
kominy nie zawsze są wolnostojące, często daje się je wbudowane w ścianie i wtedy bardzo trudno nie oprzeć na nich stropu, a na wolnostojących wentylacyjnych można opierać stropy, co nie znaczy że trzeba.

Zbrojenie przeciwskurczowe daje się aby przeciwdziałać skurczowi betonu (podczas wiązania) i zabespieczyć się przed możliwościa powstania z tego powodu rys

co do styropianu - to miałem na mysli styropian w posadzce - obok komina. przecież nie zrobisz ławy czy stopy równo z posadzką. robi się ławy i stopu, na to daje się zagęszczony piach, styropian i warstwy posadzkowe - między innymi izolacje (oczywiście układa się to na odsadzkach, a nie pod ścianą, śłupem czy kominem)

co do głębokości to narysuj sobie linie pod kątem 30 stopni i zobaczysz, że komin posadowiony na 50-60cm, a nawet 40cm (to raczej niemożliwe) poniżej terenu zawsze będzie poniżej tej lini (bo przecież nikt nie stawia wolnostojącego komina blisko ściany zewnętrznej - kiepski układ funkcjonalny, Jeżeli komin jest blisko ściny zewnętrznej to się go najczęściej łączy z tą ściną.

  Cytat

DUZO PISZESZ

Rozwiń  

A co przeszkadza ci to?

A generalnie to nie rozumiem dlaczego próbujesz mnie obrarzać - jeśli czegś nie rozumiesz napisz to ci wyjaśnie - a jak potrzeba to mogę zrobić ci również szkic.

pozdrawiam i życzę więcej spokoju i wyrozumiałości ,a szczególnie w święta
Napisano
ludzie widać z waszej jałowej dyskusji, że obaj nie macie pojęcia o czym piszecie - zamiast toczyć jałowe dyskusje zasiądzcie do wielkanocnego stołu, a sprawy konstrukcji budowlanych powierzcie uprawnionemu konstruktorowi budowlanemu.
Napisano
- podstawowy błąd komin w ścianie powinien być zdylatowany od niej.
- ciekawa koncepcja na temat zbrojenia w ławach. poczytaj tę książke jeszcze raz.
- co do głębokości to myślisz że wszystkie ławy są obsadzone na poziomie 40 - 60 cm?
co do Gościa - zawsze wiesz z kim rozmawiasz?
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
  Cytat

Witam
Moje pytanko jest związane z wylaniem fundamentów, proszę mi powiedzieć co jest bardziej opłacalne, czy wylewanie fundamentów samemu , czy zamówienie gruszki z gotową zaprawą?
Pozdrawiam

Rozwiń  

he he- a ile masz pieniazkow , jakie zapotrzebowanie - dzis sie nic nie ołaca robic samemu
  • 5 tygodnie temu...
Gość Gość
Napisano
ja zdecydowałem się na wylanie fundamentów z gruszki, koszt zamówinego betonu B20 minimalnie mniejszy niż bloczki betonowe, szalunek zbiłem sam, miałem ok. połowy potrzebnych desek, resztę tanio dokupiłem (1,5 m3), czas trwania robót: szalunek ok. tygodnia, wylanie betonu (dwie gruszki) ok. 1 godziny, robocizna - tylko praca własna (bezcenna)
Gość Gość
Napisano
wylewanie fundamentów w szalunkach zbijanych samodzielnie jest bez sensu, szalunki są nierówne, po wlaniu betonu rozchodzą się i nie ma potem jak ocieplić takich nierównych powierzchni, z bloczków wymuruje się równiótko i też szybko
  • 1 rok temu...
Napisano
  Cytat

Witam
Moje pytanko jest związane z wylaniem fundamentów, proszę mi powiedzieć co jest bardziej opłacalne, czy wylewanie fundamentów samemu , czy zamówienie gruszki z gotową zaprawą?
Pozdrawiam

Rozwiń  

Zależy co rozumieć przez opłacalne.Moim zdaniem fundament to najważniejszy element domu ,jakość betonu z wytwórni jest gwarantowana,zawsze można pobrać próbkę gdy coś nie tak i dochodzić roszczeńicon_smile.gif
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
  Cytat

Witam
Moje pytanko jest związane z wylaniem fundamentów, proszę mi powiedzieć co jest bardziej opłacalne, czy wylewanie fundamentów samemu , czy zamówienie gruszki z gotową zaprawą?
Pozdrawiam

Rozwiń  

Zdecydowanie polecam beton z betoniarni - dostarczą na miejsce - wleją - potrzebna jest tylko 1 osoba przy wylewaniu betonu. Wszystko odbywa się sprawnie i szybko no i mamy pewność że beton jest odpowiedniej klasy.
Napisano
  Cytat

Zależy co rozumieć przez opłacalne.Moim zdaniem fundament to najważniejszy element domu ,jakość betonu z wytwórni jest gwarantowana,zawsze można pobrać próbkę gdy coś nie tak i dochodzić roszczeńicon_smile.gif

Rozwiń  

Oczywiście - można zbadać tzw, stożek opadowy. Wystarczy zamawiając beton powiedzieć, że chcemy to zbadać u siebie na placu budowy - kierowca betonowozu może przywieźć proste urządzenie do mierzenia stożka.
Napisano
Beton z betoniarni jest robiony w jakimś standarcie podczas gdy my sami możemy rozliczać te proporcje i zawsze się gdzieć pomylić. Lepiej niech przywiozą.
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
  Cytat

Jaka jest dobra cena z godzinę pracy betoniarki? chcą ode mnie 43 zlote za godzine.

Rozwiń  


43zł za godzinę pracy betoniarki? To drogo - ile betonu zdążą wykręcić w tej betoniarce przez godzinę? Na twoim miejscu nie zastanawiałabym się tylko zamówiła beton z betoniarni - tam przynajmniej produkcja betonu jest nadzorowana - są jakieś normy które muszą spełniać - a beton robiony na budowie ......... różnie z nim może być - może się kruszyć lub pękać - gdy proporcje nie będą dobre.
  • 3 lata temu...
Gość Andami
Napisano
Ja osobiście polecam przygotowanie mieszanki betonowej we własnym zakresie, w betoniarce, ale z surowym przestrzeganiem pewnych zasad. pisaliście wcześniej, że beton zamówiony jest lepszej jakości, a ja myślę, że w naszej "polskiej rzeczywistości" może być rożnie. I jestem wierny zasadzie, że jak sam nie dopilnujesz, to wiele stracisz.
Napisałem kilka zasad jakie należy przestrzegać przy przygotowywaniu mieszanki betonowej i podczas betonowania.

- dozowanie składników powinno odbywać się w sposób możliwie dokładny a nie ?na oko?, gdyż nie ma wtedy gwarancji uzyskania wymaganej wytrzymałości,
- w miejscach gdzie jest to możliwe warto układać beton o możliwie gęstej konsystencji i zagęszczać ręcznie lub mechanicznie, gdyż uzyskuje się wtedy beton o lepszych właściwościach,
- mieszanka betonowa powinna być zużyta w ciągu 2 godzin od momentu połączenia składników,
- beton po wylaniu należy utrzymywać w stanie wilgotnym przez 5-7 dni przez częste polewanie wodą lub przykrycie folią,
- przy spadkach temperatury powietrza poniżej 0°C, należy dodawać preparaty przeciwmroźne do mieszanki betonowej, a świeży beton trzeba ochronić przed zamarznięciem przez otulenie materiałem izolacyjnym

Napisano (edytowany)
  Cytat

- dozowanie składników powinno odbywać się w sposób możliwie dokładny a nie ?na oko?, gdyż nie ma wtedy gwarancji uzyskania wymaganej wytrzymałości,
ODP: Czyli co na wagę ? Na łopaty ? Na łopaty sie zgodze ale czy to jest sposób możliwie dokładny ?
- w miejscach gdzie jest to możliwe warto układać beton o możliwie gęstej konsystencji i zagęszczać ręcznie lub mechanicznie, gdyż uzyskuje się wtedy beton o lepszych właściwościach,
ODP: My tu mówimy o posadzkach czy fundamentach ? Jak o fundamentach to co ile mam zagęszczać ? Wibratorem ? Jaki koszt wynajęcia ?
- mieszanka betonowa powinna być zużyta w ciągu 2 godzin od momentu połączenia składników,
ODP - czyli cały fundament mam wylać w dwie ( 2 ) godziny ? W miarę dokładnie mierzyć składniki, wylewać itp ?
Na ile betoniarek to ma być ? Chyba że nie chodzi o standardową stopiędziesiatke..

- beton po wylaniu należy utrzymywać w stanie wilgotnym przez 5-7 dni przez częste polewanie wodą lub przykrycie folią,
ODP: tu się zgodzę.
- przy spadkach temperatury powietrza poniżej 0°C, należy dodawać preparaty przeciwmroźne do mieszanki betonowej, a świeży beton trzeba ochronić przed zamarznięciem przez otulenie materiałem izolacyjnym
ODP: - środki mrozoodporne sprawdzają się do -8`C, można dawać przyspieszacze do betonu. Ale jak to dokładnie odmierzać kiedy du.. marznie ? icon_smile.gif
A fundamenty mnie uczyli by przykrywać słupkami siana.. dobry materiał izolacyjny ?

Rozwiń  


Sorry kolego. W dwie godziny to można co najwyżej słupy betonowe wylać a nie fundamenty pod cały dom.
Chyba że masz TAAKą betoniarkę pod ręką że ci 3m3 za jednym razem robi..
Nie powiem - że tak nie robią nawet 150-tkami - ale czy ja bym później chciał stawiać dom na takim fundamencie ?
To są pozorne oszczędności moim zdaniem. Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
  • 1 rok temu...
Napisano
Dziś wyliczyłem materiały z dowozem na miejsce budowy i wyszło, że robiąc samemu b20 można zafakturowane zrobić za 140 zł / m3 (bez robocizny łopaciarza, taczkowego i pomocnika). Cena bez pompy i przywozu 1m3 betonu z cementowni to 235zł. Przy zbliżającej się budowie wyszło 27m3 betonu b20 czyli ok 90ton materiału do przerzucenia. a betoniarkami dwiema 150l daje to 180 betoniarek do zrobienia. Czas na jedno urobienie (woda, cement potem piasek na zmianę ze żwirem) to ok 5-10 min w zależności od sprawności ekipy co daje 22 roboczo godziny na betoniarkę jak się doda przerwy to wychodzą dwa dni. Przy tych ilościach można spokojnie odmierzyć każdą betoniarkę dokładnie posługując się odpowiednimi wiadrami.

Biorąc pod uwagę cenę pompy i przywozu pompy (cena betonu wliczona w transport do 20km) za 1m3 wyjdzie ok 260 zł. Różnica na 1m3 to będzie 120zł czyli w moim przypadku mam na robociznę na miejscu 27*120=3240zł. Nawet jakbym miał lać 2 dni za pomocą 6 ludzi (3 do jednej betoniarki na zmianę) to nie "spalę" 3240zł a co najwyżej 1200zł. dokładne dozowanie materiału ( woda, cement, piasek, żwir) odbywać się ma poprzez zastosowanie "miarek" czyli wiader w stylu wiadro wody, 2,5 worka cementu, 3 wiadra piasku i 3 wiadra żwiru - różne wiadra do różnych materiałów ale małe odstępstwo do 10% w żwirze i piasku nie sprawi zbyt wielkiej różnicy natomiast trzeba pilnować iloci cementu. Niestety moja obecność albo majstra, któremu można zaufać (a z tym jest najgorzej bo każdy wie lepiej) jest konieczna.

Proszę mnie uświadomić w czym się mylę i wyprostować jeśli moja pomyłka jest większa od "minimalnie". Z chęcią wysłucham argumentu na betoniarnię bo w sumie tak zamierzałem ale po przeczytaniu postów powyżej zdecydowałem się policzyć.

pozdro
Napisano
Lejąc z pompy masz zaoszczędzony czas i zdrowie , ja tez sam lałem ale z pompą , gdybym mial to robic z betoniarki to wolałbym dalej mieszkac w bloku . Lałem i ławy i sciany fundamentowe , 2 razy po szesnaście metrów , 2 razy 45 minut to zajęło , i nawet kropli potu na czole , mamy dwudziesty pierwszy wiek.
Napisano
  Cytat

Proszę mnie uświadomić w czym się mylę i wyprostować jeśli moja pomyłka jest większa od "minimalnie". Z chęcią wysłucham argumentu na betoniarnię bo w sumie tak zamierzałem ale po przeczytaniu postów powyżej zdecydowałem się policzyć.

pozdro

Rozwiń  

Na papierku wszystko ładnie ale praktyka co innego. Na beton z betoniarni masz certyfikat i przede wszystkim zalejesz wszystko na raz a nie kawałkami co ma też duże znaczenie. Tak jak napisał vega nie umieszasz betonu b15 czy b20 z betoniarki i nie chodzi tu o cenę ale o jednolitość i jakość mieszanki.
Napisano
umieszać umiesza, ale nie w tej cenie. No i trzeba wiedzieć jak. Do betonów konstrukcyjnych, potrzebne są domieszki zmniejszające ilość wody z mieszance uplastyczniające ją. Bez nich ani rusz.


Niniejszym kręcenie betonu w betoniarce na spore elementy żelbetowe to - pomyłka.
Napisano
  Cytat

umieszać umiesza, ale nie w tej cenie. No i trzeba wiedzieć jak. Do betonów konstrukcyjnych, potrzebne są domieszki zmniejszające ilość wody z mieszance uplastyczniające ją. Bez nich ani rusz.


Niniejszym kręcenie betonu w betoniarce na spore elementy żelbetowe to - pomyłka.

Rozwiń  

Dokładnie to miałem na myśli pisząc ,że cena jak cena ale jakość i zalewanie takich elementów to tylko w całości. Kruszywo też jest odpowiednie do różnej klasy betonu, a nie tylko piasek i żwir z pierwszej lepszej żwirowni.
Napisano
kiedyś domy budowano z pomocą tylko betoniarki lub nawet wanny (w tym rozrabiano beton) i łopaty (tym mierzono i rozrabiano) i te domy nadal stoją
Napisano (edytowany)
Kiedyś, nasi przodkowie "namchujadali" icon_cool.gif

A tak na marginesie, jak ten co był przed nami, to nasz przodek, to kim jest ten za nami ? icon_mrgreen.gif



dopisałem:

Używano nie wanny, tylko szaflika - oczywiście mając na myśli fachowców. icon_razz.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Napisano
  Cytat

kiedyś domy budowano z pomocą tylko betoniarki lub nawet wanny (w tym rozrabiano beton) i łopaty (tym mierzono i rozrabiano) i te domy nadal stoją

Rozwiń  
dziś konstrukcjom stawiane są wyższe wymagania. Dziś już nie wystarczy że "będzie stał".
Napisano
  Cytat

A ja myślałem że szaflik to duża miska,
a do mieszania betonu/zaprawy był kalfas icon_razz.gif icon_cool.gif

Wesołych i pogodnych Świąt Wszystkim czytającym icon_biggrin.gif

Rozwiń  

A u mnie to mieszali w kaście beton icon_smile.gif
I Tobie tez zdrowych ,pogodnych Świąt i smacznego karpika icon_biggrin.gif
Napisano (edytowany)
  Cytat

. Przy zbliżającej się budowie wyszło 27m3 betonu b20 czyli ok 90ton materiału do przerzucenia. a betoniarkami dwiema 150l daje to 180 betoniarek do zrobienia.
pozdro

Rozwiń  


Po pierwsze - 150l betonu to osiągniesz chyba jak betoniarkę pionowo ustawisz.
Po drugie - 90 ton do "przerzucenia" w 2 dni daje po 45 ton/dzień - mówisz, że dasz radę ?
Po trzecie - do betonu potrzebujesz oprócz cementu i piachu też żwir - a on tani nie jest.
Po czwarte - musisz to z betoniarki wylać na taczki, przewieźć do wykopów, wlać i rozprowadzić i z 90 ton robi ci się ciut więcej nie tylko ilościowo ale i czasowo o jakości mimo wszystko nie wspominając.

Moim zdaniem gra absolutnie nie warta zachodu, ale jak już chcesz i masz czym przywieźć te 90 ton na budowę, to jedź do betoniarni, tam ci komputerowo przygotują suchą mieszankę, którą rozrobisz sobie na budowie z wodą.
Albo jak masz miejsce na budowie by gruszka mogła podjechać do wykopów, to pompy nie potrzebujesz - beton będą ci prosto z gruszki lać do wykopu a resztę rozprowadzisz łopatami już w wykopie ( nawiosłować się tez trzeba będzie ) Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Każda inwestycja budowlana czy instalacyjna, niezależnie od jej skali, powinna być prowadzona w sposób zgodny z prawem, zasadami sztuki budowlanej i dobrymi praktykami branżowymi. Jednym z absolutnie kluczowych elementów takiej realizacji jest rzetelna dokumentacja z prowadzonych prac.   W Raccoon 24 Home od początku naszej działalności przykładamy do tego ogromną wagę. Bo dla nas liczy się nie tylko to, co widoczne na zewnątrz, ale też pełna transparentność i pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem, normami i oczekiwaniami inwestora.   Co powinna zawierać dokumentacja robót instalacyjnych?   Podczas prowadzenia prac instalacyjnych — czy to przy ogrzewaniu, klimatyzacji, wentylacji czy instalacjach wodnych — dokumentacja powinna obejmować: Dziennik budowy lub robót — w przypadku instalacji realizowanych w ramach zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Protokóły z wykonanych prób szczelności — instalacji wodnych, gazowych, wentylacyjnych. Protokoły odbioru częściowego i końcowego — dla każdej wykonanej instalacji. Protokół uruchomienia instalacji — potwierdzający poprawną pracę systemów. Protokół pomiarów i testów eksploatacyjnych — np. wydajności wentylacji, ciśnienia w instalacji C.O., parametrów pracy klimatyzacji. Dokumentację powykonawczą — czyli aktualny rysunek/schemat instalacji z naniesionymi zmianami wykonawczymi.   Kartę gwarancyjną i instrukcję użytkowania urządzeń oraz instalacji. Brak tych dokumentów to nie tylko problem w przypadku awarii czy reklamacji, ale też ryzyko przy odbiorach technicznych i problematyczne rozliczenia z inwestorem czy deweloperem.     👉 Pobierz wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych (PDF)   Dlaczego dokumentacja jest tak ważna dla Ciebie jako inwestora?   Masz pełen wgląd w zakres wykonanych prac i potwierdzenie, że wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką.   Łatwiejsze serwisowanie i eksploatacja — protokoły i dokumentacja powykonawcza pomagają w późniejszych modernizacjach i naprawach. Bezpieczeństwo prawne i techniczne — w przypadku kontroli, odbiorów czy ewentualnych sporów. Możliwość dochodzenia gwarancji — na podstawie podpisanych protokołów i kart gwarancyjnych.   W Raccoon 24 Home masz to w standardzie W naszej firmie każda instalacja objęta jest kompletną dokumentacją powykonawczą i protokolarną. Niczego nie robimy na słowo. Po zakończeniu robót klient otrzymuje komplet dokumentów, w tym:   protokół odbioru końcowego protokół prób szczelności protokół uruchomienia instalacji dokumentację powykonawczą   Dzięki temu masz pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem i przepisami.   Do pobrania — wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych Aby ułatwić inwestorom i wykonawcom właściwe prowadzenie dokumentacji, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy, uniwersalny blankiet protokołu odbioru robót instalacyjnych.       Możesz go wykorzystać przy każdej inwestycji — niezależnie, czy zlecasz nam instalację, czy współpracujesz z inną ekipą. To bezpłatne narzędzie, które pomoże Ci uporządkować dokumentację i zabezpieczyć swoje interesy.   Pamiętaj: instalacja to nie tylko urządzenia i rury w ścianie. To również dokumenty, które chronią Twój budżet i bezpieczeństwo budynku na lata.   W Raccoon 24 Home nie musisz o to prosić — u nas kompletna dokumentacja to standard, a nie dodatkowa opcja.         Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl                       e0bdea_5761a534884c4d0988db213df10adb7f.pdf.pdf
    • Dziś niemal każdy inwestor prywatny i biznesowy, planując budowę domu, halę czy modernizację budynku, zadaje sobie jedno pytanie: kiedy zacznie się zwrot z inwestycji w instalacje? Koszty energii rosną, a systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i zasilania to nie tylko kwestia komfortu, ale też realnego wpływu na domowy i firmowy budżet. Problem w tym, że większość firm wykonawczych, kiedy słyszy od klienta hasło „zwrot z inwestycji”, zaczyna dopytywać, kalkulować, wyceniać wersję „podstawową” i „wzmocnioną”, a często finalnie proponuje rozwiązania na styk — takie, które formalnie spełnią wymogi projektu, ale realnie nie zapewnią maksymalnych oszczędności i bezawaryjności przez długie lata.   W Raccoon 24 Home nie pytamy, czy chcesz mieć instalację zoptymalizowaną pod szybki zwrot inwestycji. My od razu robimy instalacje w wersji wzmocnionej. Zawsze. Bez wyjątków. Co to znaczy wzmocniona instalacja?   W praktyce oznacza to, że każdą instalację, jaką wykonujemy — czy to ogrzewanie podłogowe, centralę wentylacyjną, instalację wodną czy systemy zasilania odnawialnego — projektujemy i montujemy w taki sposób, by:   zwiększyć jej trwałość wydłużyć bezawaryjny okres działania zminimalizować straty energii przyspieszyć zwrot inwestycji dzięki oszczędnościom na eksploatacji     Jak to robimy? Na przykład:   W ogrzewaniu płaszczyznowym stosujemy więcej rur niż minimum technologiczne. Dzięki temu system szybciej nagrzewa pomieszczenia, pracuje przy niższych temperaturach zasilania, co zmniejsza zużycie energii i przedłuża żywotność źródła ciepła. Montujemy przewymiarowane emitery ciepła, czyli większe grzejniki lub pętle podłogówki, niż wynika to z obliczeń na styk. Efekt? Lepsza wydajność przy niższym koszcie eksploatacji. System grzeje krócej, rzadziej się załącza, a Ty oszczędzasz na rachunkach.     W instalacjach wodnych i kanalizacyjnych stosujemy większe średnice rur tam, gdzie to ma sens dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W wentylacji zawsze przewymiarowujemy kanały i stosujemy lepsze izolacje, co zmniejsza opory przepływu, poprawia wydajność i ogranicza koszty pracy rekuperatora. Po co to wszystko? Żeby Twoje rachunki równały się zero.   W Raccoon 24 Home nie traktujemy instalacji jako zbędnego kosztu, tylko jako realny składnik Twojego domowego lub firmowego bilansu energetycznego. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym i wykonanym instalacjom możesz osiągnąć bilans niemal zerowy albo znacząco ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci. Wielu wykonawców ogranicza się do minimum wymaganego w projekcie lub normach. My wiemy, że warto pójść dalej. Bo im bardziej wydajna i trwała instalacja, tym mniejsze jej koszty eksploatacji i większe oszczędności dla Ciebie.   Zwrot z inwestycji — jak go przyspieszyć?   Kluczem jest odpowiedni mix energetyczny, który nie tylko zapewni Ci niezależność, ale też pozwoli zredukować rachunki praktycznie do zera.   W naszej ofercie możesz połączyć:   pompę ciepła — jako główne źródło ciepła i chłodzenia fotowoltaikę — która zasili pompę ciepła, dom i magazyn energii przydomową elektrownię wiatrową — jako uzupełnienie bilansu w okresach niskiego nasłonecznienia   Taki zestaw pozwala na uzyskanie maksymalnego efektu energetycznego i finansowego. A dzięki temu, że instalacje wykonujemy w wersji przewymiarowanej i wzmocnionej, działają one stabilnie, bez awarii i z wyższą wydajnością przez wiele lat.       Dlaczego inne firmy tego nie robią? Bo liczą na krótkoterminowy zysk i klienta, który nie zadaje pytań. Większość wykonawców chce wykonać usługę możliwie najniższym kosztem własnym, z minimalną ilością materiału, by zwiększyć swoją marżę. My w Raccoon 24 Home patrzymy inaczej. Dla nas liczy się długofalowa relacja i rekomendacje zadowolonych klientów, a to można osiągnąć tylko dzięki jakości i uczciwemu podejściu.     Podsumowanie Jeśli chcesz mieć instalacje, które: działają stabilnie i bezawaryjnie są przewymiarowane, a nie robione „na styk” realnie przyspieszają zwrot z inwestycji pozwalają ograniczyć rachunki do zera to zapraszamy do Raccoon 24 Home.   U nas nie pytamy, czy chcesz mieć wzmocnioną instalację — bo każdą robimy w wersji premium już w standardzie. Tak pracują wykonawcy, którzy naprawdę rozumieją inwestycję w energię i komfort.   Chcesz sprawdzić, jak może wyglądać Twój domowy bilans energetyczny? Skontaktuj się z nami i poznaj propozycję systemu szytego pod Twoje potrzeby.   Usługi Raccoon 24 Home   Instalacje C.O. Instalacje centralnego ogrzewania (C.O.)   Ogrzewanie Ogrzewanie grzejnikowe Ogrzewanie podłogowe   Pompy ciepła Pompy ciepła dla Twojego domu   Kotły gazowe Kotły gazowe kondensacyjne   Klimatyzacja Klimatyzatory Split Klimatyzatory Multi-Split Systemy klimatyzacji VRF Klimakonwektory Przeglądy okresowe klimatyzacji Serwis klimatyzacji   Wentylacja Rekuperacja Wentylacja mechaniczna Kanały wentylacyjne — rodzaje Serwis wentylacji Wentylatory wyciągowe Systemy odciągowe dla hal i garaży   Sterowanie Sterowanie ciepłem   Cennik usług Cennik usług instalacyjnych   O firmie O nas   Kontakt Formularz i dane kontaktowe     Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl
    • W świecie usług budowlanych i instalacyjnych od lat funkcjonują dwa zupełnie różne podejścia do kwestii wycen i rozliczeń z klientami. Z jednej strony mamy wykonawców, którzy nie boją się jasno przedstawiać swoich stawek, otwarcie informują o kosztach poszczególnych usług i uczciwie tłumaczą, z czego wynikają konkretne ceny. Z drugiej — wciąż istnieją firmy, które wyceniają „na oko” przez telefon, a na końcowym etapie realizacji zaskakują klienta dodatkowymi pozycjami na fakturze lub tłumaczą nieuzgodnione wcześniej koszty jako „nieprzewidziane prace dodatkowe”. Ten podział doskonale zna każdy inwestor, deweloper, zarządca nieruchomości czy zwykły klient prywatny, który choć raz zlecał wykonanie instalacji wodnej, elektrycznej, wentylacyjnej czy gazowej. Dlatego w Raccoon 24 Home od samego początku postawiliśmy na pełną przejrzystość i uczciwe zasady współpracy z klientem.     Dlaczego przejrzystość cenowa w usługach instalacyjnych jest tak ważna?   W odróżnieniu od wielu branż, w których ceny można łatwo sprawdzić w cennikach online czy porównać na popularnych porównywarkach, w usługach instalacyjnych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Każda inwestycja ma swoją specyfikę, zakres prac często ustala się indywidualnie, a ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju budynku, zastosowanych materiałów, stopnia skomplikowania instalacji czy lokalizacji inwestycji. To sprawia, że niektórzy wykonawcy wykorzystują tę niepewność na swoją korzyść. Podają orientacyjne stawki bez szczegółów, nie pokazują klientowi dokładnego kosztorysu, a podczas realizacji pojawiają się „niespodzianki”, które trudno później zweryfikować. Dlatego uważamy, że uczciwy wykonawca nie ma powodu, by ukrywać swoje ceny. Przeciwnie — powinien udostępniać je w przejrzysty i dostępny sposób, aby klient od samego początku wiedział, ile zapłaci za usługę i z czego wynika dana kwota.   Jak to wygląda w praktyce? Transparentny kalkulator usług instalacyjnych   Właśnie z myślą o klientach stworzyliśmy na stronie Raccoon 24 Home kalkulator usług instalacyjnych. To proste i wygodne narzędzie, które pozwala w kilka chwil sprawdzić orientacyjny koszt wykonania wybranej instalacji lub prac modernizacyjnych. Dzięki temu klient ma możliwość porównania cen różnych usług jeszcze przed kontaktem z naszym doradcą technicznym i może zaplanować swój budżet inwestycyjny bez obaw o późniejsze „niespodzianki”. W kalkulatorze jasno przedstawiamy, jakie elementy składają się na cenę usługi — od kosztów materiałów, przez robociznę, aż po ewentualne dodatkowe prace towarzyszące. Dzięki temu klient wie, za co płaci i może świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnej usługi czy zakresu prac.   Czym różni się uczciwy wykonawca od nieuczciwego?   Różnic jest wiele, ale najważniejsze to: Jasne i przejrzyste wyceny jeszcze przed rozpoczęciem prac. Brak ukrytych kosztów, które pojawiają się na końcowej fakturze. Szczegółowe kosztorysy przedstawiane klientowi do akceptacji. Przejrzyste warunki współpracy, które określają, co wchodzi w zakres usługi, a co wymaga dodatkowych ustaleń.   Stała komunikacja z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji.   W Raccoon 24 Home klaklulator właśnie według takich zasad prowadzimy każdą realizację. Naszym celem jest nie tylko wykonanie instalacji na najwyższym poziomie technicznym, ale również zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa u klienta.   Wiemy, że inwestorzy i klienci prywatni mają dość niejasnych wycen, niedomówień i kosztów, które nagle pojawiają się w trakcie realizacji zlecenia. Dlatego pokazujemy pełen kosztorys jeszcze przed podpisaniem umowy, informujemy o wszystkich możliwych dodatkowych opcjach i pozwalamy klientowi samodzielnie sprawdzić ceny w naszym kalkulatorze. Dlaczego inne firmy wciąż boją się udostępniać swoje ceny?   Bo często ich polityka cenowa opiera się na „polowaniu” na nieświadomego klienta. Bez przejrzystego cennika można manipulować wyceną w zależności od sytuacji, nastroju klienta, lokalizacji czy konkurencji w danym rejonie.   My w Raccoon 24 Home uważamy, że takie praktyki powinny zniknąć z rynku. Klient ma prawo wiedzieć, ile zapłaci, a wykonawca, który jest pewny jakości swoich usług i uczciwie kalkuluje koszty, nie ma żadnego powodu, by ukrywać stawki.     Podsumowanie   Jeśli szukasz wykonawcy instalacji budowlanych, który: gra w otwarte karty nie boi się pokazać cen swoich usług oferuje transparentny kosztorys pozwala Ci sprawdzić wycenę jeszcze przed pierwszym kontaktem   to zapraszamy do Raccoon 24 Home. Na naszej stronie znajdziesz transparentny kalkulator usług instalacyjnych, dzięki któremu możesz od razu oszacować koszt planowanych prac i sprawdzić, jak wygląda uczciwa wycena w tej branży.   Nie warto ryzykować współpracy z firmami, które unikają konkretów i nie potrafią jasno określić ceny. Wybieraj wykonawców, którzy szanują Twój czas, pieniądze i nerwy.  
    • Nie zastanawiałbym się nad tym ale już zdążyłem przygotować pole pod ten garaż z kostki brukowej i teraz musiałbym to wszystko robić na nowo.    Jakie byłyby koszty starania się o pozwolenie?
    • Tak Rury wodnej podłogówki prowadzi się w warstwie wylewki. Rury pozostałych instalacji (woda, kanalizacja), także kanały wentylacji mechanicznej układa się w warstwie styropianu. Grubość warstw styropianu można dobrać do średnicy rur - to a propos optymalnej grubości styropianu. To rozstrzygnie instalator. Dylatacje wykonują fachowcy od wylewki, powinny być też zaplanowane w projekcie ogrzewania. Zwykle i tak wykonuje się je w otworach drzwiowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...