Skocz do zawartości

synagoga

Uczestnik
  • Posty

    17
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez synagoga

  1. Stach - Fenixs pisze że ma podlicznik. Czyli na podstawie jego wskazań, rozlicza się z właścicielem. Mam nadzieje że stawka za KWh jest państwowa. Bo jeżeli dolicza sobie jeszcze jakieś tam boki... to robi to nielegalnie, bo odsprzedaje energię elektryczną, a od takiej czynności powinien zapłacić podatek, i wystawić fakturę VAT. Współczuje Fenixowi.... Kiedyś też tak miałem - ale z gazem za CO. Ale w pewnym momencie zorientowałem się o co biega i znalazłem nowe mieszkanie. I skończyły się moje problemy...
  2. Moje interesy maja się całkiem dobrze. Spokojna głowa.
  3. Fenixs- jak właściciel nie wyraża zgody na ingerencje elektryka w Twoją część instalacji, to wydaje mi się że podkrada Tobie prąd, i Ty płacisz mu za jakiś pobór. Zmień mieszkanie na inne. Szkoda nerwów.
  4. Przeczytaj treść pierwszego posta a będziesz wiedział o czym piszę. W nim jest zawarta cała madrość inwestora i fachowca elektryka. Bo jak można inaczej określić pytanie: czy jest sens zakładać drugą rozdzielnie? kiedy jest jedna? Jeżeli to pytanie zadawał inwestor kompletny laik elektryk, to się nie dziwię. Ale ktoś mu tą instalacje wykonał i odebrał. Fachowiec elektryk? Jeżeli taki to robił.. to powinien właścicielowi dać dokumentacje elektryczną. Na temat gustów się nie dyskutuje. Każdy ma to co lubi. O moje interesy nie musisz się martwić. Mają się dobrze.
  5. Działa już ta instalacja? Zadawanie pytania... "czy jest sens zakładania drugiej skrzynki bezpiecznikowej", jest tak samo nie na miejscu, jak wątpienie w cel i sens prowadzenia rury wodociągowej i kanalizacji do łazienki i kuchni. No bo przecież woda jest w studni na podwórku, a sikać można w wychodku za stodołą. Nie wiem dlaczego właściciele domów jednorodzinnych, boją się wykonywania WLZ zgodnie wg przepisów budowlanych. WLZ nie wykonuje się tylko w budynkach wielorodzinnych ...inaczej nazywanych blokami, tylko WLZ to jest skrót od Wewnętrzna Instalacja Zasilająca, która powinna spełniać odpowiednie wymagania... minimalny przekrój, trasa prowadzenia .... a podstawa to projekt i schemat instalacji wykonany na podkładzie - projekcie budowlanym. Inwestorzy chyba ze skąpstwa bo na pewno nie z oszczędności wykonują instalacje jako podpięcie do istniejącej - bez WLZ co nie jest poprawnym wykonaniem, a już całkowicie ręce opadają, kiedy na budynku, jest jedna rozdzielnia w której jest zamontowana jedna różnicówka na cały budynek, i po jednym bezpieczniku dla światła i gniazdek. Pytając o powód takiego wykonania... zawsze jest argument... bo tanio. Niestety... praca elektryka jest niewdzięczna, bo nie widać tej roboty. Murarz jak stawia ścianę, to widać jak jej przybywa... a u elektryka... robi... robi i efektów nie widać. Mentalność inwestorów jest taka. Kupi płytki do garażu za 500zł/m2, pyta o wykonanie instalacji inteligentnego domu, aby mu światła świeciły kiedy go nie ma, podłączenie całego domu do internetu, sterowanie żaluzjami... bramy na pilota, sadzawka w ogrodzie z oświetleniem i regulowanym przepływem wody..... a poprawnej i bezpiecznej instalacji elektrycznej nie wykona bo nie ma się czym pochwalić sąsiadom. Tego nie widać. We wszystkich przypadkach w jakich przychodzi do mnie inwestor pytać o koszt instalacji elektrycznej, proszę o projekt budynku, aby zrobić schemat instalacji i policzyć wszystkie parametry. Na zachodzie gdzie takie instalacje wykonuję, to jest podstawa. Bez dostarczonego projektu nie rozpoczyna się nawet rozmów o instalacji. A kiedy elektryk nie pyta o projekt... to inwestor idzie do konkurencji. A w Polsce?... ręce załamać... 90% inwestorów na moja prośbę o dokumentacje, puka się w czoło i idzie do pana Józka bo mu zrobi bez mecyi. A potem to pytania... dlaczego to nie działa? a czemu tu nie ma gniazdka? A poprawi pan? Oczywiście że nie odmawiam... ale najpierw projekt. Każdy inwestor - od co najmniej 10 lat, kupując projekt domu, ma już go wykonany w AUTO Cadzie, albo innym programie. Wystarczy poprosić projektanta o dostarczenie też wersji elektronicznej. A jak nie ma... i robi się byle jak.... mamy potem takie cuda .... https://forum.budujemydom.pl/Licznik-zagadka-t24141.html zabezpieczone całe piętro światło, gniazda, pralka, lodówka, mikrofala, komputery... na 1 bezpieczniku 32A.
  6. Jeżli jesteś na etapie projektowania, wykonania, rozbudowy czy wymiany instalacji elektrycznej, to jest to dobry moment aby zastanowić się nad doborem zabezpieczeń. Ze względu na ciągły brak miejsca w skrzynce rozdzielczej - a każdy elektryk zmaga się z tym problemem, warto zastosować wyłącznik mini L+N który ma szerokość 1 modułu czyli 18mm, można go zamontować w każdej rozdzielni tej nowej i już eksploatowanej. W jednym urządzeniu w zależności od potrzeb mamy wyłącznik przeciążeniowy o max prądzie roboczym 32A albo wyłącznik różnicowo-prądowy z członem przeciążeniowym. Dlaczego polecam montowanie tego modelu? Powodów jest kilka... oszczędność miejsca w rozdzielni, oszczędności na wydatkach, no i wykonanie instalacji selektywnej, która zabezpiecza tylko wybrane obwody. To proste... jeżeli w jakimś obwodzie wystąpią problemy, to zostanie wyłączony tylko ten jeden. Pozostałe będą nadal działały. Stosowanie jednego zabezpieczenia przeciwporażeniowego o dużym prądzie roboczym dla całej instalacji nie ma sensu. Bo w przypadku wystąpienia upływności i zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego zostanie odłączone wszystko co jest za wyłącznikiem, pozbawiając sprawne urządzenia zasilania. Dodatkowo o czym każdy elektryk wie, tylko odłączenie obwodu L i N gwarantuje nam nieobecność napięcia na przewodach. Wszystkich zainteresowanych dokładniejszymi informacjami proszę o kontakt email: special@interia.pl Oczywiście wystawiamy faktury VAT. Dla instalatorów atrakcyjne rabaty. Aparaty elektryczne NONARC to jakość za rozsądną cenę. Wszystkie wyłączniki posiadają homologację na terenie UE oraz 12miesięczna gwarancje producenta bezawaryjnej pracy. Dostępne wartości to 6,10,16,20,25,32A oraz 30mA 100mA i 300mA klikając na poniższe linki można te wyłączniki obejrzeć: widok bezpiecznika L+N widok wyłącznik różnicowoprądowy L+N
  7. PeBe... bardzo dziękuje za odpowiedź. Teraz z Twojego wyjaśnienia widzę, że projektant po prostu zrobił to co musiał zrobić. Takie własnie minimum. I tutaj mam do niego żal, że w momencie podpisywania umowy, nie powiedział mi o tych niuansach. Gdyby poinformował mnie że w zakresie opracowania będzie tylko minimum, a za pełny projekt trzeba zapłacić extra, to nie miałbym do niego żalu. Ale oczywiście każdy kto przychodzi do biura projektowego, zna wszystkie obowiązujące przepisy prawa budowlanego, i zaraz na pierwszej rozmowie informuje Pana inż. arch. że będzie potrzebował oprócz minimum wymaganego przez urząd, jeszcze to, i to i owo. No bo oczywiście inwestor nie robi nic innego, tylko czyta rozporządzenia, prawo budowlane, i robi nie tylko jedna budowę, ale co najmniej 10, i dzięki temu jest biegły w tych sprawach. No niestety, drogi Panie Barbossa, na studiach oprócz matematyki która jest niezbędna do wykonania projektu budowlanego oraz co najważniejsze - do obliczenia należnego honorarium - aby dobrze wydoić - do dna, powinni nauczyć szacunku dla klienta który buduje dom jeden raz w życiu, prawdopodobnie ostatni. Prawie zawsze, klient - czy to w urzędzie czy to w innym biurze, jest traktowany jak intruz... "to pan nie wie o takich oczywistych sprawach? A skąd mam wiedzieć? Wydaje mi się, że podstawową zasadą tego forum, jest wyjaśnienie laikowi - nie każdy jest z wykształcenia "budowlańcem" - zawiłości prawa budowlanego i innych przepisów.
  8. Barbossa.... chciałbym wiedzieć jak powinien wyglądać profesjonalnie wykonany projekt budowany. Co powinien zawierac? Jeżeli moje wymagania co do opisu wykonania np dachu budynku są zbyt wygórowane. Czy projekt wykonany przez profesjonalnego architekta ma zawierać tylko obliczenia na wytrzymałość materiałów?
  9. Widzę ze rozmowa nasza schodzi na niewłaściwy temat Czekam jednak na odpowiedz co w takim wypadku zrobić. Domagać się uzupełnienia dokumentacji, czy jakieś inne wyjście.
  10. jak mu wygodnie ... mialem na mysli aby zrobic minimum wymagane, a jak chcesz szczegóły i troche więcej to płać. Bo jak budujesz dom, to pieniędzy masz jak lodu, i trzeba cie oskubać. To Polska własnie. Ja jak mam do wykonania jakis projekt, to muszę w dokumentacji wszystko opisać, z najmniejszymi detalami. A polski niedouczony inzynier tylko zagląda na kasę nie dając w zamian profesjonalnie wykonanej usługi. Ręce załamać.
  11. Retrofood: dziękuje za linka, ale sam wiesz że każdy człowiek interpretuje sobie przepisy jak mu wygodnie. ja znalazłem taki fragment: .... § 12. 1. Część rysunkowa, o której mowa w § 11 ust. 1, sporządzona z uwzględnieniem § 7, powinna przedstawiać: (...) 2) rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów obiektu budowlanego, w tym widok dachu lub przekrycia oraz przekroje, a dla obiektu liniowego – przekroje normalne i podłużne (profile), przeprowadzone w charakterystycznych miejscach obiektu budowlanego, konieczne do przedstawienia: a) układu funkcjonalno-przestrzennego obiektu budowlanego, b) rozwiązań budowlano-konstrukcyjnych obiektu budowlanego i jego powiązania z podłożem oraz przyległymi obiektami budowlanymi,.... Wg mnie to wszystkie szczegóły powinny być opisane nawet rodzaj i ilość gwoździ użytych do przybijania deski na dachu. A co jak projektant będzie się upierał o dodatkowy projekt? Że podstawowy nie przewiduje aż takich szczegółów?
  12. Witam wszystkich. Mam mały problem z projektantem. Co powinien zawierać projekt budowlany. Czy brak szczegółów konstrukcji dachu jest błędem? Wg projektanta: Projekt budowlany powinien zawierać schematy konstrukcji oraz wyniki obliczeń. Nie ma w nim miejsca na omawianie, opisywanie lub rysowanie jakichkolwiek szczegółów. Do tego rodzaju szczegółów wykonuje się projekt wykonawczy.. Wydaje mi się że projektant chce mnie naciągnąć na dodatkową kasę. Proszę biegłych w tych sprawach o odpowiedz. pozdrawiam synagoga
  13. Nie widze powodu aby ZE nie podłaczył Twojego budynku do sieci. Jeżeli przez ZE został zatwierdzony projekt WLZ na odcinku przyłacze napowietrzne - licznik, i masz to na papierze - ich zgode, a WLZ wykonany jest zgodnie z projektem - to pisz skarge do dyrekcji. Odpowiedziec ci musza.
  14. Wcale tak nie jest. Nawet na chwile kiedy zapalisz swiatlo, licznik sie kreci. Ja mam w domu wszystkie zarowki energooszczedne. W sklepie kupilem je po 20zl za sztuke. i jestem bardzo zadowolony. A powod mojego zadowolenia? Na taka zarowke mam 2 lata gwarancji. W tym czasie kiedy zarowka przestanie swiecic tzn sie przepali biore paragon, zarowke w oryginalnym opakowaniu i udaje sie do sklepu gdzie za darmo dostaje taka sama nowa. Wystarczy zachowac paragon i opakowanie. Kiedy kupowalem takie zarowki po raz pierwszy musialem za nie zaplacic dosc sporo - mam ich w domu 20 szt, ale teraz mam zawsze nowe i troche mniej oplat za prad. Przepraszam za brak polskich ogonkow.
  15. wydaje mi sie ze poprawne warstwy to: bloczek+zaprawa wodoszczelna+dysperbit+klej do styropianu+folia kubełkowa+ziemia no i oczywiscie drenaż opaskowy. styropian to styrodur 10cm. dysperbit dawałeś też od środka? a po co? ja stosowałem do przylepienia styropianu klej w aerozolu taki do pistoletu. klej ma tylko trzymac styropian aby nie odpadł. Jak masz czas to zrobisz to sam. Zadne mecyje. Najwiecej czasu zajmuje poprawne ułożenie zaprawy wodoszczelnej, a dysperbit to nakłada sie pedzlem. ja układałem 130m2 jeden tydzień .solo.
  16. kaja- to nie jest tak prosto wybudować komin....najlepiej porozmawiaj w tym temacie z projektantem najlepiej konstruktorem....musi on wyliczyć ile to waży, jakie odchyłki od pionu bedzie robić, a jeżeli ma być wewnątrz domu to kierownika budowy zapytaj....za coś wreszcie bierze pieniądze... komin wolno stojacy mam wysokości 12m i fundament 2,5mx2,5m głęboki na 2m...
  17. Jestem na etapie wykonywania fundamentów i przy powierzchni zabudowy 200m² nie jestem w stanie wykonać fundamentów (1,5m głębokości) z betoniarki w 1 dzień. W wytwórni betonu za 1m³+transport+stetter = 200zł. Do fundamentów potrzeba mi ok 50m³ betonu. Jaką betoniarką i ile taczek trzeba by zrobić i ile osób zaangażowac do pracy aby te fundamenty wykonać Jak najbardziej beton z wytwórni! (tak mi sie wydaje) Na taką ilość betonu mam już zgromadzony kamień do wypełniania ok 20m³. Czyli musze miec jakieś 30m³ betonu. I jeszcze jedno szalunek to tylko z płyty ACRO....u mnie za wypożyczenie na 14 dni na taki fundament zawołali 1000zł. A sciany proste, i łatwo pomalować izolacje pionową, i glanc pod izolacje poziomą już jest gotowy, i rogi wystawione do kąta prostego. ....a może sie mylę? może ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?
×
×
  • Utwórz nowe...