Skocz do zawartości

Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji


Recommended Posts

2 godziny temu, MrTomo napisał:

Ojojoj

Coś mi się zdaje, ze lepiej mi kupic kocioł od producenta i nie bawic się w te dotacje. Troche na zdrowiu wlasnym zaoszczędzę

 

Kocioł jaki chcę mogę chyba jeszcze kupić? Jeszcze?

 

Czyste Powietrze to program krajowy ale są niezależne programy w gminach. Trzeba popytać, poszukać.

Link do komentarza

Najlepiej czekać aż listonosz przyniesie - ale moi drodzy - to nie renta ani emerytura. To są te pieniądze, które leżą na ulicy ale trzeba się przejść tą ulicą prosto do urzędu.

20 minut temu, aaaa napisał:

ja mam mieszane uczucia po tym co bajbaga napisał...

Wpiszcie w wyszukiwarce

"dofinansowanie do wymiany kotłów gminy"

Zwrotnie dostaniecie listę gmin na chybił-trafił. Np w Gminie Sanok jest ciekawy formularz, w którym już podano gotowe rozwiązania ale trzeba 15 procent wyłożyć. Program już raczej się skończył - czas upłynął w sierpniu ale to trzeba śledzić. Takich gmin zamożnych w kraju mamy multum.

http://gminasanok.pl/wp-content/uploads/2018/07/DEKLARACJA.docx

http://gminasanok.pl/wp-content/uploads/2018/07/DEKLARACJA.pdf

Ja zaczynałem tak:

"Na likwidację starego kotła i zainstalowanie nowego niskoemisyjnego ogrzewania możesz uzyskać dofinansowanie.

Zapytaj w swoim Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy o program ograniczania niskiej emisji i jego szczegółowe zasady."

To cytat z tego linkowania poniżej.

https://powietrze.malopolska.pl/zmien-piec/dofinansowanie/

Są tu również linki do wszystkich programów w Małopolsce - przyznam, że w miarę ładnie to rozpisane.

 

Ps. tak na marginesie  - chyba trzeba założyć odrębny temat związany z dofinansowaniami innymi niż "Czyste powietrze"

Link do komentarza
11 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

To są te pieniądze, które leżą na ulicy ...................

Tylko mogą leżeć w wielkim goownie.

Trzeba dobrze skalkulować, czy opłaca się (mnie) sięgnąć po nie tak aby się nie ubrudzić i osmrodzić.

 

Prawda jest taka, że im droższy system chcemy zainstalować, tym goowno mniej brudzi i mniej śmierdzi - a może i fajnie pachnieć mamoną.

Link do komentarza

Zgadza się - tak było i w moim przypadku i koszty całkowite to około 2x cena samego kotła ale kocioł mam dofinansowany z UM. Hydraulik wchodzi po 20.10 bo nie ma czasu się po d...e podrapać. Szkoda, że nie skalkulowałem, jak słusznie prawisz, i nie wziąłem droższego kotła z zaimplementowanym złączem do Wi-Fi ale cóż. Tak też jest OK.

Link do komentarza

Najpierw trzeba przejść jedną z dróg czyli skorzystać z jakiegoś programu. Po takiej procedurze, przynajmniej ja sam, mam już rozeznanie w tym jednym, konkretnym programie dofinansowania. Nic nie traciłem, starając się o dofinansowanie, najwyżej bym został w punkcie wyjścia w momencie niepowodzenia, rezygnacji, etc. I tak musiałem dokonać modernizacji przed zimą więc, jak już wspomniałem, nic nie traciłem.

Oczywiście trzeba mieć pewne środki własne i poświęcić trochę czasu żeby zacząć i kalkulować siły na zamiary.

 

 

 

 

Link do komentarza
Dnia 9.10.2018 o 10:57, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Interpretacja linków jest oczywista. Informacje n/t Czyste Powietrze chyba wszystkim wyjdą na dobre. Natomiast "kupujcie nasze kolektory - i tu link" w ramach programu Czyste Powietrze - będą podlegać regulaminowi. Co tu więcej tłumaczyć ?

@ceb zamiast kokietować, że nie rozumiesz, może lepiej powiedzieć coś na temat audytów w Polsce południowo-zachodniej/wschodniej. Czy Klienci już się zgłaszają?

 

PS. Proszę nie rozwodzić się tu na temat regulaminu, są inne wątki.

Aleksander pisałem też kluczowe informacje które zmieniają się i te kluczowe informacje na bieżąco uzupełniam na swojej stronie, więc wklejam link żeby nie przepisywać całego internetu na to forum. Pisałem też ze audyt jest nie obowiązkowy więc to mi nie przysparza dodatkowej pracy. Pomimo tego tej pracy jest tyle że na obecną chwilę jest nie do przerobienia na długi okres. Myślcie sobie co chcecie i co Wam wyobraźnie podsunie o moim zachowaniu, każdy ocenia według siebie. Program według mnie i tak nie jest dopracowany i ma wiele mankamentów ale nie będę Wam umniejszał zasług profesjonalizmu. Internet jest oparty na linkach po to żeby nie przepisywać w 100000 miejsc tego samego. Ale co ja będę to tłumaczy Wy i tak wiecie lepiej. Ja to nazywam forum tzw. "Wielepów"

Pozdrawiam i życzę samych sukcesów.

Edytowano przez ceb (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 8.10.2018 o 21:30, mhtyl napisał:

Bo dalej jesteś albo udajesz głupiego za przeproszeniem. Ktoś kto zamieszcza link np do wp.pl nie jej jego właścicielem ani w żaden sposób z ta strona powiązany i nie czerpie z tego żadnych korzyści Rozumiesz różnicę? Jak nie rozumiesz to idź sobie na FM, tam szybko cie wyprostują z twojej reklamy, no chyba że wykupisz płatny profil to wtedy będziesz mógł sobie popisać czytaj reklamować się.

 

No i tu się mylisz szeryfie (przepraszam ale nie znam Twojego imienia) np. ten cytowany portal wp.pl (Właściciel Wirtualna Polska Holding Spółkę stworzyły trzy firmy:

  1. Orfe S.A., której właścicielem jest Jacek Świderski
  2. 10x S.A., której właścicielem jest Michał Brański
  3. Albemuth Inwestycje S.A., której właścicielem jest Krzysztof Sierota)

jest prywatnym portalem oczywiście że jednym z największych portali w Polsce na domenie PL. W nim są umieszczane za grubą kasę tzw. artykuły sponsorowane które omawiają w miarę profesjonalnie dane zagadnienia a pomiędzy tekstem są wplecione linki do stron (firm), które taką usługę zamówiły. A jeżeli ten wklejony na tym forum artykuł pomiędzy tym tekstem nie ma linka do takiej strony która wykupiła taką usługę to wp.pl jest tak dobrze podlinkowana wewnętrznie że tam ten przyszły klient wcześniej czy później trafi. Więc to Ty nie rozumiesz różnicy. Bo ten ów opisywane przez Ciebie niezarabiający portal zarabia ogromne pieniądze na takich naiwniakach jak Ty. Udajesz wszechwiedzącego a prawda jest z goła inna. Różnica jest taka że ty wspierasz olbrzymów nieświadomie a ja ich świadomie nie wspieram.

A co do stronniczości to nadal uważam że moderujący jest stronniczy. Bo skoro regulamin mówi tak i tak to traktuje go z równą starannością i małych i dużych traktuje na równi wszystkie prywatne strony. A tu jest inaczej takie Polskie prawo buszu, kto silniejszy to może więcej :)

Edytowano przez ceb (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
47 minut temu, ceb napisał:

Pisałem też ze audyt jest nie obowiązkowy więc to mi nie przysparza dodatkowej pracy

Tiiiiiiiaaaaa - to jest tak samo prawdziwe jak przytoczona informacja o opodatkowaniu dotacji w 2018 r i brakiem takowego podatku od 2019 r.

 

Stan obecny i potrzeby budynku, mają być określone w audycie energetycznym lub przedstawione w uproszczonej analizie energetycznej.

A taką uproszczoną analizę wykonuje .......................... 

 

 

Ps.

1 godzinę temu, ceb napisał:

Program według mnie i tak nie jest dopracowany i ma wiele mankamentów

Prawdziwe stwierdzenie. :icon_mrgreen:

Link do komentarza
2 godziny temu, ceb napisał:

Aleksander pisałem też kluczowe informacje które zmieniają się i te kluczowe informacje na bieżąco uzupełniam na swojej stronie, więc wklejam link żeby nie przepisywać całego internetu na to forum. Pisałem też ze audyt jest nie obowiązkowy więc to mi nie przysparza dodatkowej pracy. Pomimo tego tej pracy jest tyle że na obecną chwilę jest nie do przerobienia na długi okres. Myślcie sobie co chcecie i co Wam wyobraźnie podsunie o moim zachowaniu, każdy ocenia według siebie. Program według mnie i tak nie jest dopracowany i ma wiele mankamentów ale nie będę Wam umniejszał zasług profesjonalizmu. Internet jest oparty na linkach po to żeby nie przepisywać w 100000 miejsc tego samego. Ale co ja będę to tłumaczy Wy i tak wiecie lepiej. Ja to nazywam forum tzw. "Wielepów"

Pozdrawiam i życzę samych sukcesów.

Zbędne emocje, lepiej się przysłużyć wiedzą. Program nie jest dopracowany, racja. Twórcy programu pewno też zmierzyli się z tym faktem. Prawdopodobnie z kolejnymi złożonymi wnioskami wypłyną kolejne wątpliwości.

Link do komentarza
3 godziny temu, ceb napisał:

No i tu się mylisz szeryfie 

Ale po co ta napinka? Przyjmij na klatę jak prawdziwy facet a nie użalasz sie jak rozpuszczone dziecko i pisz merytorycznie bez obrażania forumowiczów a będzie ok.

3 godziny temu, ceb napisał:

przepraszam ale nie znam Twojego imienia

Henryk.

Link do komentarza

Jestem po wymianie pieca węglowego na piec gazowy.Mam potrzebne dokumenty.Chciałbym się starać o dotację z programu czyste powietrze,ale jest jakiś problem z wnioskiem.Data zakończenia nie może być wcześniejsza,niż data zakończenia wniosku.O co chodzi skoro można składać koszty od 1 stycznia 2018.Uwaga!
Rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest jako
poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego
związanego z realizacją zadania poniesionego
po 01.01.2018 r.Ktoś wie o co chodzi ? Wpisałem datę zakończenia inwestycji z września to mi wskoczyło ok.Czy w ten sposób mogę wysłać wniosek z tą datą wrześniową?

 

Link do komentarza

Od 19 września, ale, moim zdaniem, bezpieczniej jest wpisanie daty po 20 września.

Oni w oddziałach (NFOŚ) nie są przygotowani do obsługi, ani nie mają pracowników merytorycznych.

 

Uważam też, że w przypadku urządzeń gazowych, datą kończącą inwestycję jest protokół uprawnionego gazownika 

 

Dla przypomnienia ostatni (w omawianym zakresie) zapis (obowiązujący) brzmi:

Cytat

Kwalifikowalność wydatków
1. Okres kwalifikowalności kosztów: od 01.01.2018 r. do 30.06.2029 r., z zastrzeżeniem że,
a. przedsięwzięcie nie zostało zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie

 

Czyli przy wypełnianiu wniosku nie można wpisywać daty zakończenia - chyba że chodzi o datę przewidywanego zakończenia inwestycji.

Przewidywana (i podana) data zakończenia inwestycji musi być późniejsza niż data złożenia wniosku.

Link do komentarza
2 godziny temu, bajbaga napisał:

Oni w oddziałach (NFOŚ) nie są przygotowani do obsługi,

Myślę, że potrzeba kilku miesięcy, żeby było jasne, jak ten program naprawdę działa.

Bo na razie to nawet odpowiedź na proste - wydawałoby się - pytanie postawione przez @MrTomo :

"Ostatecznie gdyby akurat nie miał gotówki na upatrzony kocioł to na jakiej podstawie dostanie ten kredyt na 2,5% i na jaką sumę? Całą czy pomniejszoną o dopłatę?"

jest dość trudna. Bo jak się wczytać w Ogłoszenie o naborze, to jest napisane:

"Warunki dofinansowania (...)
3. Dotacja i pożyczka mogą być wypłacane zarówno po zrealizowaniu etapu, jak i całości przedsięwzięcia."

Czyli wychodziłoby, że żeby dostać pożyczkę, trzeba najpierw zapłacić za kocioł i robotę ?!

Zapytałem o to w NFOŚiGW, czekam na odpowiedź.

Link do komentarza
10 minut temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał:

Czyli wychodziłoby, że żeby dostać pożyczkę, trzeba najpierw zapłacić za kocioł i robotę ?!

Niekoniecznie - jest furtka.

Dalszy akapit pkt.3.  to wyjaśnia:

Cytat

Środki mogą być przekazane na rachunek bankowy wykonawcy, a jeżeli dowody księgowe zostały przez Beneficjenta opłacone – na jego rachunek bankowy

Ale pamiętać też należy o tym, że warunkiem dopłacenia/zapłacenia jest także odbiór przez pracownika WONFOŚ wykonanych robót.

Link do komentarza

Ale w tym wariancie

37 minut temu, bajbaga napisał:

Niekoniecznie - jest furtka.

trzeba by chyba znaleźć wykonawcę, który zechce kredytować inwestora, bo z zapisu

Cytat

Dotacja i pożyczka mogą być wypłacane zarówno po zrealizowaniu etapu, jak i całości przedsięwzięcia.

wynika, że jakaś część robót musi być zrealizowana przed rozliczeniem.

Link do komentarza

Wracając do mojej sprawy, dodzwoniłem się[pół godziny czekania na konsultanta] do tego funduszu i gościu powiedział mi żebym jeszcze dodatkowo miał fakture vat na choćby jeden grzejnik.[wniosek 4-80]Powiedzmy że grzejniki miałem wymienione w zeszłym roku.No i dla kogo jest ten program czyste powietrze jak robią ludziom pod górkę.Jest to program nie do końca przeanalizowany,tak że co z tego że wymieniłem 3 tygodnie temu piec na ekologiczny[gazowy kondensacyjny] skoro nie mogę skorzystać z dopłaty.To jest jakieś chore,a oni myślą ile to milionów ludzi skorzysta z tego programu.

Edytowano przez waldek00 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Wczoraj złożyłem wniosek elektronicznie, dzisiaj byłem w Funduszu potwierdzić i złożyć wersję papierową. Z tego co się dowiedziałem wynika, że wnioski przyjmują, ale jeszcze ich nie rozpatrują (mają na to 90 dni). Pani nie potrafiła mi odpowiedzieć, kiedy będzie i jak wygląda wizyta przedstawiciela Funduszu, bo jeszcze żadnej nie było.

Generalnie mogę robić (montaż pompy 5 listopada) tylko mam zrobić dokumentację fotograficzną przed rozpoczęciem prac.

WFOŚiGW w Łodzi.

Link do komentarza
19 minut temu, swochn napisał:

mam zrobić dokumentację fotograficzną przed rozpoczęciem prac.

 

Proponuję taki tok postępowania wszystkim - bez względu na to czy miejscowy oddział tego wymaga, czy też nie wymaga.

 

Jest to dobry dupochron - tak na wszelki wypadek.

 

Dokumentacja fotograficzna powinna obrazować wszystkie etapy realizacji przedsięwzięcia. 

Link do komentarza
11 godzin temu, Kondziu 13 napisał:

No a jak obecnie mam tzw kopciucha żeby dostać dofinansowanie w programie czyste powietrze musze wymienić na piec gazowy bo gaz mam w ścianie Ale ja chcę piec na ekogroszek czy jak na wiosnę kupię sobie kocioł 5 klasy za własną kasę i będzie spełniał wymagania projektu to mogę złożyć wniosek o dofinansowanie na ocieplenia domu dachu itp.?

W wersji dokumentacji 1.4 (z 22.VIII.2018 - dostępna na stronie mazowieckiego WFOŚiGW) jest taki zapis:

Cytat

c. Jeżeli w budynku (...) jest zainstalowany kocioł na paliwo stałe spełniający co najmniej 5 klasę normy europejskiej EN 303-5:2012 lub nowszej, a zgoda na rozpoczęcie budowy została uzyskana przed wejściem w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia

2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 1422, z późn. zm.) tj. do dnia 15 grudnia 2002 r., w ramach przedsięwzięcia mogą być realizowane również działania wymienione w punktach od A.III do A. VIII

Działania z punktów od A.III do A.VIII to m. in. docieplenie przegród.

Czyli wychodziłoby, że jeśli w budynku będzie kocioł na paliwo stałe klasy 5, to dofinansowanie do docieplenia przysługuje, o ile pozwolenie na budowę zostało wydane przed 15.XII.2002.

Ale w wersji dokumentów 1.6 (z 19.IX.2018 - dostępna na stronie NFOŚiGW) takiego zapisu nie widzę. Pozostaje zatem pytać w swoim Wojewódzkim FOŚiGW.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...

Dokładnie. Chyba, że się szuka funduszy w Warszawie - teraz są dopłaty max 15 tysięcy do inwestycji na PV.

 

Ps. wracając do samych instalacji PV - namawiam do zapoznania sie z materiałem filmowym n/t PV w kilku odsłonach. Materiał obejrzałem 2 razy - krótko ale na temat. Na początek wystarczy nawet sceptykom.

 

Jest 7 filmów opublikowanych na https://www.youtube.com/user/budujemydom/videos

3-4 miesiące temu.

 

PV_filmy.jpg

Link do komentarza
23 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Chodzi mi o to, że teraz możesz służyć pomocą w kwestii poprawnego wypełniania wniosku.

Wniosek składałam na pompę ciepła do budynku nowego nie było aż tak trudno wypełnić wniosek wystarczyło kilka razy zadzwonić do urzędu tam wszystko powiedzą😁😁😁

Link do komentarza

Ostatnio zadałem pytanie - czy poprawne złożenie wniosku jest w zasadzie promesą do otrzymania dofinansowania? Jak to teraz rozwiązać z firmą wykonawczą - zapłacić część lub całość zgodnie z warunkami umowy i czekać na refundację czy liczyć na bezgotówkowe uregulowanie płatności. NFOŚiGW->Wykonawca z wniosku. Czy jest taka możliwość i czy wykonawcy "pójdą na taki układ". Coś na zasadzie likwidacji szkody komunikacyjnej w trybie bezgotówkowym.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

pierwszy post więc witam Wszystkich

Sam program w założeniach jest ok, ma pomagać przeciętnemu Kowalskiemu w modernizacji, a nam wszystkim poprawić powietrze.

Niestety aby skorzystać z programu trzeba mieć środki na całą inwestycję i dopiero potem ubiegać się o zwrot. Oczywiście w teorii jest, że można bezgotówkowo ale jaki instalator, monter, ..... będzie chciał czekać na niepewne dla niego pieniądze ? jaki podpisze z nami umowę na wykonanie usługi bez kasy? po co mu takie problemy? no chyba ze na jego "warunkach". Tak więc określenie, że jest to program dla każdego uważam za naciągactwo. W necie pełno szumu, że znowu rozdają kasę dla biedaków, kolejne 500+.... uwierzcie , ten biedny nie mam za bardzo możliwości skorzystania z programu, bo nie ma za co!!!! Nawet gdyby chciał wziąć kredyt w banku aby zrealizować przedsięwzięcie i uzyskać dotację to nie uzyska kredytu.

Kolejna sprawa. Fotowoltaika. Można wziąć kredyt ale najpierw trzeba wymienić źródło ciepła!!!! co ma piernik do wiatraka. Na fv jest tylko pożyczka, nie ma dotacji więc po co robić taki problem? niech to działa niezależnie!! Niestety nie można. Jak zakładać fv do najkorzystniej na wiosnę ale nie można, bo najpierw kocioł a ten jeszcze musi grzać.

Tyle moich obserwacji.

Link do komentarza

Owszem ale: i tu można tych ale wymieniać przez 10 minut.

Ale jako pozytyw - ten kto ma wymienić i tak wymieni i zmodernizuje a w tym przypadku dostanie mniejszy lub większy zwrot inwestycji.

Ci, którzy nie mają zamiaru zmienić nic z różnych przyczyn niezależnych i tak nie złożą wniosku i możliwe, ze przy okazji będą narzekać i narzekać.

Jest jednak szansa, że taki program będzie pozytywnym bodźcem do działania.

Są też programy gminne niezależne. Przykładowo w Warszawie można ubiegać się o 15 tysięcy dofinansowania na "elektrownię" PV.

Czytałem ostatnio artykuł, w którym przedstawiono liczbę zamontowanych pomp ciepła i instalacji PV w Europie w ostatnim roku. Jest wzrost i przy okazji maleje zanieczyszczenie powietrza.

Zaczęło się niewinnie od jakiegoś programu dofinansowania.

Link do komentarza

W gminie trzeba pytać. Możliwe, ze biedniejsze gminy nie mają nic ale miasta powiatowe już powinny mieć. Sam tak znalazłem pod Warszawą w Legionowie. O Warszawie wspomniałem ponieważ widziałem reklamę w TV oraz znajomy mieszka na rogatkach i "zaklepał" już PV. Nie jest tak różowo i zawsze coś na start trzeba mieć ale 15 tysięcy piechotą nie chodzi.

 

Wracając do Warmii i Mazur. Proszę zapytać tu

https://rpo.warmia.mazury.pl/artykul/1/skorzystaj-z-programu

http://www.wmarr.olsztyn.pl/s/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=61&lang=pl

 

 

Na stronie UM Olsztyn był program ze składaniem wniosków do kwietnia a teraz trzeba zapytać o kontynuację na 2019 rok

https://www.olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/zloz-wniosek-i-wymien-piec.html

I tak trzeba śledzić programy gminne, które powstają i znikają sezonowo - zależnie od popularności czyli kwoty przeznaczonej na realizację danego programu.

 

I jeszcze tu zapraszam - pobieżnie przeczytałem  - niby świeże dane ale ogólnie. Na końcu jest kontakt

https://www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/artykul/6-krokow-do-uzyskania-nawet-20-000-zl-dofinansowania-do-wymiany-pieca/

 

 

 

Link do komentarza

Mieszkaniec Gliwic chciał wymienić w domu instalację grzewczą. Miał dostać na to dotację w ramach programu "Smog stop". Urzędnik uznał, że mu się nie należy.

Bronisław Galiczek kupił w Gliwicach dom ogrzewany węglem. W piwnicy był zainstalowany stary „kopciuch”.

Do domu nie jest doprowadzony gaz. Mieszkaniec zorientował się, że jedyną instalacją, którą może w budynku zamontować, jest hybrydowa kotłownia z kotłem na biomasę. Koszt całej inwestycji wynosił 40 tys. zł.

Firma postawiła kocioł, a kopciucha wywiozła na złom

Galiczek złożył wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który prowadził program „Smog stop”. Przyznano mu 5,2 tys. zł, a on wynajął firmę, która zajęła się wymianą instalacji. – Od początku wiedziałem, jakie dokumenty będą najważniejsze do rozliczenia dotacji. Byłem w kontakcie z urzędnikami z funduszu. Mojej uwadze umknął jednak jeden z dokumentów, który – jak się okazuje – jest kluczowy dla sprawy – przyznaje mieszkaniec.

Był wdzięczny wynajętej firmie, że ta zabrała i wywiozła jego stary kocioł. Gdyby nie to, Galiczek sam musiałby kogoś do tego wynająć. Firma wywiozła kocioł na złomnicę i otrzymała dokumenty, że został on zezłomowany. Na tym samym dokumencie szef firmy złożył potwierdzenie, do kogo ten kocioł należał.

– Taki dokument dostarczyłem do funduszu. Po pewnym czasie otrzymałem informację, że dokument jest nie do zaakceptowania, bo jest na firmę, a nie na mnie. A niedługo później dowiedziałem się, że na tej podstawie dotacja została mi cofnięta – dziwi się Galiczek.

O powody decyzji zapytaliśmy w katowickim WFOŚiGW. Dostaliśmy e-mail z taką informacją: „Beneficjent mimo kilkakrotnej prośby o uzupełnienie dokumentacji nie dostarczył do Funduszu imiennego potwierdzenia zezłomowania kotła – karty przekazania odpadu – dokumentu niezbędnego do przedłożenia w przypadku likwidacji źródła ciepła” – czytamy.

 

Zlikwidował kopciucha, miał dostać dotację. Urzędnik orzekł, że nic się nie należy

Link do komentarza

Widzę jak znajomy się szarpie z papierologią i urzędnikami ......:zalamka:

Przez moment myślałem żeby u siebie piec wymienić ale na razie odpuszczę , to nie na moje nerwy ...

Mam alergię na wszelkiej maśći papierki i biurwy biurowe...

Poczekam aż procedury może się zmienią na łatwiejsze ..

Link do komentarza
8 godzin temu, Takiowaki napisał:

Dadzą przecież po 8tys na wymianę kotłów za Necko, tylko nie wiadomo kiedy 😁

Wczoraj facet u którego robię zlecenie dostał pisemko że będzie musiał z własnej kieszeni wybulić jeszcze 6 tysi , z papierologią walczy już ponad trzy miesiące..

W skrócie skomentował to mniej więcej tak że on to ,, pier.....li ''..

I nic nie będzie wymieniał .

To drugi człowiek rozczarowany całym programem .

Link do komentarza

Drodzy Forumowicze, przygotowaliśmy cykl pytań i odpowiedzi na temat programu Czyste powietrze. Na pytania odpowiada Anna Ewa Król - zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Pytania:
- W jaki sposób mam zweryfikować zasadność modernizacji kotłowni czy inwestycji w ocieplenie?
- Na jakie urządzenie grzewcze mogę wymienić stary kocioł-kopciuch?
- Jak składać wniosek? Czy trzeba się spieszyć?
- Jakie zaświadczenie o dochodach muszę przedstawić?
- Czy można otrzymać dofinansowanie w trakcie budowy domu?
- Czy można otrzymać dotację na kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne?
- Czy można starać się o dotację, jeśli korzystało się z innych programów dofinansowania?
- W jaki sposób rozliczyć inwestycję, w jaki sposób zostanie sprawdzony efekt modernizacji?

Zapraszamy do obejrzenia. Zadawajcie pytania, postaramy się na nie odpowiedzieć w kolejnych filmach!

Link do komentarza

Ja też czekam na kontakt z ich strony,wniosek pozytywnie rozpatrzony.Teraz czekam aż ktoś przyjedzie na wizytę,a do 23 lutego 2019r.ma się całość skończyć.W 2019r.będę składał wniosek po raz drugi,na docieplenie przegród budynku.W związku tym mam takie pytanie.20 lat temu ociepliłem dom 5cm. styropianu.W tym roku założyłem piec gazowy,no i trochę za szybko mi się wychładza w domu.Średnio teraz bierze mi ok.10-12 kubików gazu.[duży dom 200m.+woda--na obecną pogodę]A pytanie mam takie.W wniosku nie mogę docieplić domu styropianem 10cm.bo wyskakują mi okienka na czerwono[nawet przy zmianie lambda]Natomiast przy 15cm.jest ok.Chciałbym docieplić [dołożyć]10 cm i wtedy mam 15.Jak dołożę 15cm to będę miał 20cm,i mi się wydaje to za dużo.Wiem na 100% że muszę mieć 15cm.Czy to idzie jakoś przeskoczyć,chciałbym docieplić 10-ką żeby mieć 15-kę.Czy jest taka możliwość?

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...

Co się zmieniło?

Pojawiła się nowa kategoria uprawnionych do dopłat - właściciele lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, wydzielonych w budynkach jednorodzinnych.

Ubiegających się o dotacje podzielono na 2 główne grupy: pierwsza to ci, którzy nie mogą skorzystać z wprowadzonej z początkiem roku ulgi termomodernizacyjnej oraz budujący nowe domy, druga - ci, którzy (rozliczając się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem) mogą skorzystać z ulgi.

Grupę pierwszą obowiązuje tabela dopłat sprzed zmian.

W przypadku grupy drugiej rzecz się komplikuje - inwestorom o najniższych dochodach (do 600 i do 800 zł netto/os. w gospodarstwie domowym) nadal przysługują dotacje odpowiednio do 90 lub 80%. Pozostałym dopłata spada, ale stratę (w porównaniu do tabeli sprzed zamian) ma wyrównać ulga termomodernizacyjna. Przy dochodach powyżej 1600 zł/os. robi się jeszcze bardziej zawile: dotacja może wynieść 15 lub 18%, albo nie przysługuje wcale, w zależności od dochodów rocznych.

Obie tabele w Załączniku o zmianach ze strony NFOŚiGW:

http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1359,nabor-wnioskow-w-programie-czyste-powietrze-wznowiony.html

A gdy idzie o ocieplenie:

dopłata przysługuje tylko do docieplenia budynku już użytkowanego, pod warunkiem wymiany źródła ciepła na spełniające wymogi Programu.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...