Skocz do zawartości

Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji


Recommended Posts

Gość Sławek
Przecież podstawowym celem miała być wymiana starego pieca i pod tym warunkiem n.p. wykonanie termomodernizacji. Z ww. artykułu wynika że ten, kto ma piec spełniający wymogi rozporządzenia będzie mógł wymieniać okna, drzwi i ocieplać dom?
Link do komentarza

W sumie logiczne - najpierw nie zanieczyszczamy, palimy wydajnie i w miarę ekologicznie, potem docieplamy żeby tego paliwa zużyć jak najmniej. Poza tym wymiana pieca (kotła ale użyłem tej samej nomenklatury co Przedmówca) na nowszy i sprawniejszy to mniej opału. Cena kotła i modernizacja instalacji/komina jest niższa niż koszt ocieplenia.

 

 

Link do komentarza

Tylko czemu to nie dotyczy nowych budów/domów.
Jak ktoś zatem nie ma funduszy na super ciepłe okna i drzwi to powinien wstawić najpierw zwykle o marnym współczynniku, a potem po oddaniu budowy złożyć wniosek o wymianę. I te praktycznie nowe okna do wywalenia :]
Paranoja

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
13 minut temu, ravhtc napisał:

To nie jest uczciwie
 

Nie chodzi tu o żadną uczciwość, bo sprawa jest jasno przedstawiona i nie ma żadnych szwindli. 

Można też na to spojrzeć inaczej.

Właśnie ten który budował ileś lat temu nie dość że wydał raz kasę na kiepskie okna musi teraz drugi raz płacić żeby je wymienić, więc ktoś uznał że warto takim pomóc i ich zachęcić do podjęcia wysiłku modernizacyjnego. Tak wysiłku, bo nie jest to całkiem za darmochę.

Może to nie jest sprawiedliwe w ocenie wielu ludzi, też Twojej, ale kto powiedział że takim ma być.

W tym programie nie chodzi o żadną sprawiedliwość ale o czyste powietrze, proste.:icon_biggrin:

 

Link do komentarza

Skoro zmieniamy garderobę, to nie tylko buty albo dziurawe buty a nowy płaszcz itd itp. :) Możliwe, ze nie wszyscy będą z tego powodu zadowoleni albo dopatrzą się w tym programie niesprawiedliwości dziejowej. Najwięcej będą prawdopodobnie mieli to powiedzenia Ci, którzy nic nie zrobią.

 

Poza tym - stać nas na inwestycję w "postaci" nowego domu a chcemy w nim zastosować najtańsze okna. Ciekawe podejście.

Link do komentarza
Dnia 18.10.2018 o 12:33, swochn napisał:

Wczoraj złożyłem wniosek elektronicznie, dzisiaj byłem w Funduszu potwierdzić i złożyć wersję papierową.

Kilka dni temu dostałem z Funduszu list z informacją, że przyznano mi dotację i mam oczekiwać na kontakt pracownika z propozycją umowy. Coś drgnęło.

Link do komentarza
Dnia 31.01.2019 o 13:11, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

W sumie logiczne - najpierw nie zanieczyszczamy, palimy wydajnie i w miarę ekologicznie, potem docieplamy żeby tego paliwa zużyć jak najmniej. Poza tym wymiana pieca (kotła ale użyłem tej samej nomenklatury co Przedmówca) na nowszy i sprawniejszy to mniej opału. Cena kotła i modernizacja instalacji/komina jest niższa niż koszt ocieplenia.

 

 

Taka jest filozofia programu, ale nie jest to zgodne z tzw. "sztuką".  Najpierw powinno się  docieplić i do takiego budynku, w którym zmniejszone jest zapotrzebowanie na ciepło dobierać urządzenie grzewcze. Inaczej urządzenie mamy przewymiarowane.  

Program ma jednak nieco inne priorytety, jak wiadomo i tym sposobem ma szansę wpłynąć na jakość powietrza .... Dlatego własnie walka ze smogiem ma szansę przynieść efekty. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Cóż, w takim razie niektóre firmy będą musiały wyczyścić magazyny w inny sposób i nazywać kotły na węgiel niższej klasy - podgrzewaczami do wody. Widziałem taką ofertę w e-sklepie producenta :)

 

Poza tym, gdy tylko istnieje możliwość podłączenia budynku do gazu i zmiany źródła ciepła na gazowe, trzeba to robić bez zastanowienia.

Po pierwsze wydajność wynikająca ze zjawiska kondensacji, po drugie stałopalność i bezobsługowość a nawet zdalny monitoring.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Cóż, w takim razie niektóre firmy będą musiały wyczyścić magazyny w inny sposób i nazywać kotły na węgiel niższej klasy - podgrzewaczami do wody.

Też takie widziałem i niestety, ale czytałem nawet, że cieszą się wzięciem.....smutne to....

Link do komentarza
Gość mhtyl
Dnia 5.02.2019 o 14:23, Eksperci Viessmann napisał:

Taka jest filozofia programu

To jakie jest dofinansowanie gdy np koszt PCi i fotowoltaike wynosi 70 tys, ile dostanie inwestor dofinansowania? albo inaczej spytam, ile procentowo jest dofinansowania do wydanej kwoty?

Link do komentarza
Dnia 12.03.2019 o 17:37, mhtyl napisał:

To jakie jest dofinansowanie gdy np koszt PCi i fotowoltaike wynosi 70 tys, ile dostanie inwestor dofinansowania? albo inaczej spytam, ile procentowo jest dofinansowania do wydanej kwoty?

Koszty kwalifikowane do programu nie mogą przekraczać 53 tysięcy. Przypominam, że fotowoltaika nie wlicza się do programu do tej kwoty, bo można na nią uzyskać jedynie pożyczkę. 

Procentowo - zależy jaki średni dochód na osobę w rodzinie. Od  2019 roku procentowe poziomy to od 30% do 90% 

Link do komentarza
Gość mhtyl
4 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

Od  2019 roku procentowe poziomy to od 30% do 90% 

Mój sąsiad który się buduje za płotem chciał uzyskać to dofinansowanie w tym roku, ale tylko poprzez bank bo nasza gmina tym się nie zajmuje. Przy jego dochodach wyszło że dostałby tylko 10%, a doliczyć jeszcze koszt kredytu to musiałby do interesu dołożyć, nie będę powtarzał jak on to skomentował.

Więc jak państwo taki ma program i tak walczy o czyste powietrze to tylko pogratulować. Nikt nie będzie sobie głowy zawracał dostarczając tony papierków aby dostać lub nie śmieszne dofinansowanie.

Link do komentarza
4 godziny temu, mhtyl napisał:

to dofinansowanie

Chyba sąsiad musiał mówić o innym dofinansowaniu. W programie "Czyste Powietrze" nie bierze udziału żaden bank czy gmina (w starszych programach tak faktycznie było). Nawet pożyczki wypłacane mają być bezpośrednio przez Fundusz.

 

PS. Mój wniosek doczekał się umowy (tzn. dostałem zaproszenie do jej podpisania). Czekam tylko na oświadczenie Kierownika Budowy i w przyszłym tygodniu mam zamiar podpisać tę umowę.

4 godziny temu, mhtyl napisał:

dostarczając tony papierków aby dostać lub nie śmieszne dofinansowanie

Te tony papierków to na tę chwilę:

1)      Oryginały faktur + dane techniczne urządzeń + certyfikaty;

2)      Ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie rozpoczęcia robót budowlanych – dot. Budynków nowobudowanych;

3)      Protokół odbioru prac podpisany przez wykonawcę i inwestora;

4)      Charakterystyka energetyczna budynku / projekt budowlany  wraz z oświadczeniem kierownika budowy, że przegrody w nowobudowanym domu spełniają wymagania techniczne dla przegród określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 1422 z póź. zmianami.

 

A dofinansowania mam mieć 30% kosztów kwalifikowanych, czyli równo 9000,00. Nie są to śmieszne pieniądze. Nie dla mnie.

Link do komentarza
8 godzin temu, swochn napisał:

Chyba sąsiad musiał mówić o innym dofinansowaniu. W programie "Czyste Powietrze" nie bierze udziału żaden bank czy gmina (w starszych programach tak faktycznie było). Nawet pożyczki wypłacane mają być bezpośrednio przez Fundusz.

 

PS. Mój wniosek doczekał się umowy (tzn. dostałem zaproszenie do jej podpisania). Czekam tylko na oświadczenie Kierownika Budowy i w przyszłym tygodniu mam zamiar podpisać tę umowę.

Te tony papierków to na tę chwilę:

1)      Oryginały faktur + dane techniczne urządzeń + certyfikaty;

2)      Ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie rozpoczęcia robót budowlanych – dot. Budynków nowobudowanych;

3)      Protokół odbioru prac podpisany przez wykonawcę i inwestora;

4)      Charakterystyka energetyczna budynku / projekt budowlany  wraz z oświadczeniem kierownika budowy, że przegrody w nowobudowanym domu spełniają wymagania techniczne dla przegród określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 1422 z póź. zmianami.

 

A dofinansowania mam mieć 30% kosztów kwalifikowanych, czyli równo 9000,00. Nie są to śmieszne pieniądze. Nie dla mnie.

trochę sie zmieniło, zostały wprowadzone progi dochodowe(od nowego roku)....doczytaj...



Zmienić również mają się zasady programu. Chodzi konkretnie o wysokość dofinansowania dla najlepiej zarabiających - informuje "Gazeta Wyborcza". Osoby, które zarabiają powyżej 1600 złotych miesięcznie, ale dochód rodziny nie przekracza 85 tys. rocznie, otrzymają 18 proc. dotacji. Natomiast ci, którzy zarabiają od 85 do 120 tys. dostaną jedynie 15 proc. dotacji.

taki link znalazłem, ale to wszystko jest już zatwierdzone.
czyli już nie 30%, ale 18%, 15% lub wcale (jak masz dochód większy niż te około 125tys)
to co zrobiono z tym programem, trudno nazwać inaczej niż kastracja.

Link do komentarza

Porządkując nieco:

Za realizację Programu Czyste Powietrze odpowiadają Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Bank Ochrony Środowiska.

Wnioskodawcy, którzy nie mogą skorzystać z wprowadzonej od 1 stycznia 2019 ulgi termomodernizacyjnej oraz budujący nowe domy, dostaną dopłaty w wysokości ustalonej, gdy ruszał program. Dotacja na poziomie 90% należy się więc inwestorom, których miesięczny dochód nie przekracza 600 zł netto na osobę w gospodarstwie domowym. Każde dodatkowe 200 zł na osobę obniża poziom finansowania o 10%. Przy dochodach powyżej 1600 zł netto/os., dotacja wynosi maksymalnie 30%.

Jeśli wnioskodawca (rozliczając się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem), może skorzystać z nowej ulgi termomodernizacyjnej, rzecz się komplikuje. Dwie grupy o najniższych dochodach (do 600 i do 800 zł netto/os. w gospodarstwie domowym) nadal otrzymają dotację odpowiednio do 90 lub 80%. Pozostałym dotacja spada, ale stratę (w porównaniu z tabelą sprzed zamian) ma wyrównać ulga podatkowa. Przy dochodach powyżej 1600 zł/os. robi się jeszcze bardziej zawile: dotacja może wynieść 15 lub 18%, albo nie przysługuje wcale, w zależności od dochodów rocznych.

Obowiązująca od 1 stycznia 2019 r. ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od dochodu do 53 tys. zł, wydanych na termomodernizację budynku jednorodzinnego. Mogą z niej skorzystać podatnicy opłacający PIT według skali, przedsiębiorcy płacący liniowy PIT, a także ryczałtowcy. Ulga przysługuje tylko przy remoncie, nie da się z niej korzystać, budując nowy dom.

Dokładniej piszemy o tym tutaj:

https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/22767-sposoby-walki-ze-smogiem-w-polsce-czyli-program-czyste-powietrze

 

Link do komentarza
21 godzin temu, mhtyl napisał:

Więc jak państwo taki ma program i tak walczy o czyste powietrze to tylko pogratulować. Nikt nie będzie sobie głowy zawracał dostarczając tony papierków aby dostać lub nie śmieszne dofinansowanie.

Ja to widzę niestety nieco inaczej i powiem szczerze że bardzo przykro sie czyta takie komentarze - to Państwo ma walczyć o czyste powietrze samo? Czy to nie w interesie obywateli jest dbać o otoczenie? Czy to nie my jesteśmy odpowiedzialni za to, gdzie i w jakich warunkach żyjemy?

To, że są pieniądze i najwięcej dofinansowania dostają najbiedniejsi to chyba dobrze. Tyle, że nam Polakom ciągle mało. Dzisiaj pieniądze i programy dotacyjne są. Jutro może ich nie być. Jedno jest pewne - jak sami się nie zabierzemy za działania, to zrobimy na złość tylko sobie nawzajem..... 

Link do komentarza
Gość mhtyl
19 godzin temu, swochn napisał:

Chyba sąsiad musiał mówić o innym dofinansowaniu. W programie "Czyste Powietrze" nie bierze udziału żaden bank czy gmina (w starszych programach tak faktycznie było). Nawet pożyczki wypłacane mają być bezpośrednio przez Fundusz.

Jak spotkam sąsiada to dokładnie dopytam ale z tego co pamiętam to właśnie mówił o programie "Czyste powietrze" a kredyt musiałby wziąć z banku Ochrony Środowiska.

 

3 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

Ja to widzę niestety nieco inaczej i powiem szczerze że bardzo przykro sie czyta takie komentarze - to Państwo ma walczyć o czyste powietrze samo? Czy to nie w interesie obywateli jest dbać o otoczenie? Czy to nie my jesteśmy odpowiedzialni za to, gdzie i w jakich warunkach żyjemy?

Niestety rzeczywistość jest całkiem inna, gro ludzi patrzy na takie programy tylko przez pryzmat pieniędzy a samą ideologią jak nie ma się pieniędzy i czystym powietrzem nazwijmy ich biednymi ludźmi rodzin oni nie wykarmią.

9 godzin temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał:

Ulga przysługuje tylko przy remoncie, nie da się z niej korzystać, budując nowy dom.

No właśnie, a dlaczego nie? Wychodzi na to że trzeba wybudować nowy dom z aby spełniał min normy a potem wołać o dotacje aby polepszyć  parametry domu. czym sie różnią ludzie budujący od remontujących? maja inne żołądki, maja inne zapotrzebowania? są gorszego sortu?

Link do komentarza

Pisałem już o tym też wcześniej.
Ja buduje więc mnie stać na ciepłe okna i mury i mi się nie należy dotacja na zakup tych ciepłych okien czy murów. Mógłbym właśnie zrobić to taniej z gorszym parametrem, a później szarpać to np. szkło i do kosza by wstawić takie na które dostałbym dotacje.
Taki dziwny nieco ten program.
Dla nowego domu przysługuje mi wyłącznie dotacja na piec i instalacje gazową.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Dnia 12.03.2019 o 09:43, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Poza tym, gdy tylko istnieje możliwość podłączenia budynku do gazu i zmiany źródła ciepła na gazowe, trzeba to robić bez zastanowienia.

 

Mój sąsiad grzał gazem przez 3 sezony. W roku 2016 zakręcił zawór i kupił piec na pellet. Mówi ludziom, że do gazu nie wróci, bo by zbankrutował. Zwariował?

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
Dnia 12.03.2019 o 09:43, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Poza tym, gdy tylko istnieje możliwość podłączenia budynku do gazu i zmiany źródła ciepła na gazowe, trzeba to robić bez zastanowienia.

:icon_eek: Nigdy w życiu, gaz za kilka lat gaz tak pójdzie do góry że będziesz odwoływał to co dzisiaj piszesz o gazie, a nawet i dzisiaj jest wiele źródeł tańszych od gazu.

Bez urazy, ale bez zastanowienia to można narobić ...

Dzisiaj co by się nie robiło trzeba dobrze policzyć, przeliczyć, przekalkulować, nie sposób jest wyrzucić "pieniądze w błoto", no chyba że nie są to nasze pieniądze.

Link do komentarza
15 godzin temu, ravhtc napisał:

Pisałem już o tym też wcześniej.
Ja buduje więc mnie stać na ciepłe okna i mury i mi się nie należy dotacja na zakup tych ciepłych okien czy murów. Mógłbym właśnie zrobić to taniej z gorszym parametrem, a później szarpać to np. szkło i do kosza by wstawić takie na które dostałbym dotacje.
Taki dziwny nieco ten program.
Dla nowego domu przysługuje mi wyłącznie dotacja na piec i instalacje gazową.

To ty jesteś jakiś dziwny, a program ma na celu termomodernizację - wiesz co to znaczy ? 

To nie są dopłaty do nowo budowanych domów.

Nie ma co zazdrościć i bidować że oni mają a mnie to się nie należy. Oni już kiedyś wydali kasę i teraz muszą ponownie wchodzić w koszty i robić w domu sajgon, bo nawet przy dofinansowaniu nic nie jest za darmo.

Jak czujesz się pokrzywdzony to wstaw byle jakie okna, a po czasie staraj się o dotacje i wymieniaj na ciepłe. Tylko że pewnie wyjdzie to drożej niż gdybyś od razu kupił "ciepłe" okna, a do tego z programu dofinansowania mogą już być tylko wspomnienia.

Jeszcze tego by brakowało żeby żeby do nowych domów dopłacać, to może najlepiej żeby z naszych podatków państwo pokryło koszty całej budowy, bo ty chcesz mieszkać w nowym domu.

Ciesz się że masz do pieca dotację. 

 

 

Link do komentarza
Dnia 16.03.2019 o 12:22, mhtyl napisał:

:icon_eek: Nigdy w życiu, gaz za kilka lat gaz tak pójdzie do góry że będziesz odwoływał to co dzisiaj piszesz o gazie, a nawet i dzisiaj jest wiele źródeł tańszych od gazu.

Bez urazy, ale bez zastanowienia to można narobić ...

Dzisiaj co by się nie robiło trzeba dobrze policzyć, przeliczyć, przekalkulować, nie sposób jest wyrzucić "pieniądze w błoto", no chyba że nie są to nasze pieniądze.

O prądzie też już krązyły informacje "z przecieków" i jakoś nie poszliśmy z torbami.

Co zatem sugerujesz? Jakie źródło ciepła zapewni nam spokój na lata i w miarę niskie rachunki za ogrzewanie?

Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

O prądzie też już krązyły informacje "z przecieków" i jakoś nie poszliśmy z torbami.

Gratuluję optymizmu i aby późniejszy prysznic nie okazał się nazbyt zimny, proponuję zapoznanie się z tym materiałem: 

Tak się kończy gospodarczy cud

Stare pszczoły powiadały, że nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca. Warto o tym pamiętać.

Link do komentarza

Ja nie chwalę, nie widzę katastrofy. Idąc tym dekadenckim tokiem myślenia mamy taki scenariusz:

gaz nie bo źle przeanalizowałem albo wcale

prąd nie bo pszczoły wiedzą lepiej

pompy ciepła nie bo są zasilane na prąd czyli patrz punkt wyżej.

Czyli wracamy do węgla i tzw. eko paliw z przeróbki trocin.

Gratuluję dalekowzroczności.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Ja nie chwalę, nie widzę katastrofy. Idąc tym dekadenckim tokiem myślenia mamy taki scenariusz:

gaz nie bo źle przeanalizowałem albo wcale 

Olek, zastopuj! Nie wypowiadałem się na temat gazu, ani o tym czym mamy palić. Zwróciłem jedynie uwagę, że Twoja radość z powodu sztucznego ograniczenia tegorocznych cen energii jest pyrrusowa. Prowadź rzetelne analizy ekonomiczne, a nie wydumki w stylu ekonomii socjalistycznej, gdyż takowej nie ma. Ekonomia jest jedna.

 

PS. W czasie kiedy studiowałem elektrotechnikę, popularny był dowcip:

- Czym się różni ekonomia socjalistyczna od ekonomii?

- Tym samym czym krzesło elektryczne od krzesła.

Link do komentarza
10 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

To było moje podsumowanie, a o gazie wspomniałem nawiązując do wypowiedzi mhtyl.

I stad moja wyliczanka - gaz NIE, prąd NIE to czym tu ogrzewać? Pytanie bardzo poważne jako temat do poważnej dyskusji.

Czytajcie chociaż kilka postów do góry :) ja tu  żadnych wycieczek osobistych nie uprawiam.

Czytałem, bez obaw, i też nie uprawiam wycieczek osobistych, jednak nie lubię demagogii. A Ty do mojego postu przestrzegającego przed radością z zamrożenia cen energii dołączyłeś nie wiadomo dlaczego pompy ciepła. Że prąd? To co, że prąd? Prąd możesz mieć z dachu i to niezbyt drogo. Dlatego nie żądaj ode mnie jednoznaczniej wypowiedzi 

Cytat

 Jakie źródło ciepła zapewni nam spokój na lata i w miarę niskie rachunki za ogrzewanie?

Złożone. Takie, jakie w danej sytuacji (geograficznej, ekonomicznej i nie wiem jeszcze jakiej innej) będzie optymalne. Na dziś i na dzisiejsze warunki, optowałbym za pompą ciepła zasilaną w powiązaniu z fotowoltaiką. Zapasowym źródłem ogrzewania byłby u mnie kominek. Taki trend widzę dzisiaj, co nie znaczy, że jutro będzie on równie przekonujący.

Link do komentarza

O to mi chodziło. To znaczy o taki post z rozwinięciem. Oczywiście nasza "demagogia" jest niestety wyznacznikiem obaw Wszystkich, którzy muszą ogrzewać dom. Jeszcze długa droga zanim świadomość wzrośnie w Narodzie. Dobrze, że są dofinansowania na wybrane źródła i nie mówię o Czyste Powietrze. Ludzie zaczną się interesować, pytać i tak to się rozniesie wieść, że nie samym węglem Polska stoi.

11 minut temu, retrofood napisał:

Czytałem, bez obaw, i też nie uprawiam wycieczek osobistych, jednak nie lubię demagogii. A Ty do mojego postu przestrzegającego przed radością z zamrożenia cen energii dołączyłeś nie wiadomo dlaczego pompy ciepła. Że prąd? To co, że prąd? Prąd możesz mieć z dachu i to niezbyt drogo. Dlatego nie żądaj ode mnie jednoznaczniej wypowiedzi 

Złożone. Takie, jakie w danej sytuacji (geograficznej, ekonomicznej i nie wiem jeszcze jakiej innej) będzie optymalne. Na dziś i na dzisiejsze warunki, optowałbym za pompą ciepła zasilaną w powiązaniu z fotowoltaiką. Zapasowym źródłem ogrzewania byłby u mnie kominek. Taki trend widzę dzisiaj, co nie znaczy, że jutro będzie on równie przekonujący.

Jeszcze słowko: pompa ciepła to kilka KW czyli na samo urządzenie dla mocy szczytowej trzeba te 3-4 KWp zapewnić. Po to źródło z różnych dofinansowań sięgnie pewno z 20 procent tak szacuję. Po pierwsze - odpowiedni dach, po drugie możliwość zamrożenia gotówki zanim oddadzą (bo różnie z tym bywa i bezgotówkowo raczej się sporadycznie da to załatwić a i tak trzeba dopłacić) itd. itp. Także moja niby demagogia (mniejsza o definicję) ma jednak jako takie podstawy.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 Jeszcze słowko: pompa ciepła to kilka KW czyli na samo urządzenie dla mocy szczytowej trzeba te 3-4 KWp zapewnić. Po to źródło z różnych dofinansowań sięgnie pewno z 20 procent tak szacuję. Po pierwsze - odpowiedni dach, po drugie możliwość zamrożenia gotówki zanim oddadzą (bo różnie z tym bywa i bezgotówkowo raczej się sporadycznie da to załatwić a i tak trzeba dopłacić) itd. itp. Także moja niby demagogia (mniejsza o definicję) ma jednak jako takie podstawy.

No właśnie. 20% bo dach nie w tę stronę, bo nie ta gmina, bo bank, bo... Dlatego wspomniałem o sytuacji geograficznej i innych, które wszystkie w kupie i tak wymuszają analizę jednostkową każdego obiektu.

 

PS. O demagogii wspomniałem w kontekście tegorocznych cen energii elektrycznej, już nie dopisuj do tego coraz więcej.

Link do komentarza
Gość mhtyl
7 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

O prądzie też już krązyły informacje "z przecieków" i jakoś nie poszliśmy z torbami.

Co zatem sugerujesz? Jakie źródło ciepła zapewni nam spokój na lata i w miarę niskie rachunki za ogrzewanie?

Nie wypowiadałem się nigdy przeciw energii elektrycznej i taką też nieraz polecałem, bo bez gazu można żyć, bez prądu nie da się. Więc po co płacić dwa rachunki i opłaty abonenckie jak można płacić tylko jeden.

Link do komentarza

Witam szanownych kolegów.  

 

Przepraszam, że przerywam waszą gorącą dyskusję, ale pozwolę sobie wrócić do tytułowego wątku jakim jest program czyste powietrze. 

Czy ktoś z was ma jakiekolwiek informacje dotyczące etapów rozpatrywania wniosków?

Swój wniosek złożyłem 31 października. Tydzień temu w rozmowie telefonicznej z wfośigw dowiedziałem się, że mój wniosek przeszedł właśnie pozytywnie pierwszy etap weryfikacji (najprawdopodobniej był to etap 'formalny') i teraz oczekuje na weryfikację 'merytoryczną', która to może trwać ok dwa miesiące.  

Z tego co pamiętam to wnioski miały być rozpatrywane do 90dni roboczych i jak sami widzicie, w moim przypadku trwa to o wiele dłużej. 

Czy ktoś z was miał podobne doświadczenia? 

 

Serdecznie Pozdrawiam 

Tomasz 

Link do komentarza
Dnia 15.03.2019 o 15:50, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

No tak, tylko problem jest taki, że każdy widzi tylko czubek swojego nosa.

Bardzo dobrze powiedziane.

A korzystając z okazji... 

Ważna informacja dla osób, które chcą złożyć wnioski w ramach Programu Czyste Powietrze po 1 lipca 2019 roku.

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej osoby, które chcą skorzystać z pomocy finansowej na zakup nowego źródła ciepła lub wymianę nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i termomodernizację domu w ramach Programu Czyste Powietrze i złożą swoje wnioski po 1 lipca 2019 roku muszą pamiętać, że koszty przedsięwzięcia nie mogą zostać poniesione przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie z wyłączeniem dokumentacji projektowej i audytu energetycznego, które mogą być wykonane wcześniej.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Tomasz Sobczak napisał:

Czy ktoś z was miał podobne doświadczenia?

U mnie idzie opornie, ale zgodnie z terminami. Wniosek złożyłem w październiku, w grudniu dostałem info, że zaakceptowany (musiałem tylko złożyć małą korektę, bo machnąłem się w obliczaniu dochodu). W lutym dostałem list, że Zarząd przyznał mi dofinansowanie. 

 

Dzisiaj wreszcie podpisałem umowę!!! 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Ciąg dalszy:

pod koniec kwietnia miałem telefon z Funduszu w sprawie kontroli, umówiłem się, przyjechał pan, porobił zdjęcia, wypełnił protokół, podpisaliśmy. Proszę czekać na wypłatę, nie wiem kiedy będzie - powiedział i pojechał. Mówił, że jestem jednym z pierwszych kontrolowanych, na co sam nr umowy wskazuje. Moja umowa ma nr 10.

Czekam spokojnie za przelewem i w sobotę 11 maja telefon z Funduszu, że nie mogą mi wypłacić dotacji bo brakuje jednego zdania na oświadczeniu kier-buda. No rzesz kurła, tyle razy było sprawdzane i niby wszystko OK. Nic, poprawiłem oświadczenie, w środę wysłałem skan i....

 

 

YES!!! YES!!! YES!!! dzisiaj pieniądze na koncie.

 

Trochę to trwało, ale załatwione skutecznie. Wszystkim innym wnioskującym życzę równie pozytywnego zakończenia.

Link do komentarza
Dnia 16.05.2019 o 22:42, swochn napisał:

YES!!! YES!!! YES!!! dzisiaj pieniądze na koncie.

 

Trochę to trwało, ale załatwione skutecznie. Wszystkim innym wnioskującym życzę równie pozytywnego zakończenia.

Fajnie sie czyta takie posty! Niech się zatem posypią takie komentarze :)

 

A z tej okazji może warto przytoczyć kilka statystyk na co Polacy składają wnioski - jakie urządzenie grzewcze jest najpopularniejsze we wnioskach?

Otóż z danych na 5 kwietnia wynika, że złożono już wnioski na:

 

3125 pomp ciepła typu powietrze/woda do CWU

2894 pomp ciepła typu powietrze/woda do CO i CWU

1541 gruntowych pomp ciepła typu solanka/woda

157 pomp ciepła typu powietrze/woda do CO

6075 kotłów węglowych

7337 kotłów na pelet.

Ze wszystkich rozpatrzonych wniosków, 29% dotyczyło nowych obiektów, a 71% budynków istniejących.

 

Co o tym myślicie? 

 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...