Skocz do zawartości

Sposoby walki ze smogiem w Polsce, czyli program Czyste Powietrze


Recommended Posts

Cytat

 

Dwa lata temu rząd ogłosił 15 punktowy program, którego celem miało być rozwiązanie problemu smogu w Polsce. Polski Alarm Smogowy wysyłając zapytania do ministerstw sprawdził jak wygląda realizacja rządowych obietnic. Do oceny wykorzystano pięciostopniową skalę od: prace nierozpoczęte, do: obietnica zrealizowana. To już trzecia ocena antysmogowych działań polskiego rządu.

Pierwsza, opublikowana w listopadzie 2017 r., była bardzo niekorzystna. W ciągu 11 miesięcy w roku 2017 rządowi udało się doprowadzić do zaawansowania prac jedynie nad jednym punktem. Druga ocena zaprezentowana w kwietniu 2018 r. prezentowała się nieco lepiej, chociaż wynik 13:2 dla smogu nie napawał optymizmem.

Na podstawie obecnej, trzeciej oceny, można powiedzieć, że choć w części punktów poczyniono postępy, nadal konieczne są daleko idące zmiany, dzięki którym przyjmowane prawo czy programy finansowe przełożą się na poprawę jakości powietrza.

Na 15 punktów tylko dwa działania są zaawansowane - wprowadzanie standardów emisyjnych dla kotłów oraz wprowadzanie mechanizmów zachęt dla transportu niskoemisyjnego. W sześciu przypadkach postęp oceniono jako umiarkowany, w czterech jako niedostateczny, a w trzech obszarach nie rozpoczęto żadnych prac.

Co istotne, w niektórych działaniach antysmogowych widać też ruch wsteczny. PAS zdecydował się obniżyć wcześniejszą ocenę w dwóch obszarach: kliny napowietrzające miasta oraz kontrola i dokumentacja jakości spalin samochodowych. W każdym z tych działań sytuacja jest gorsza niż dziewięć miesięcy temu. Skandaliczna jest rezygnacja z przyjęcia przepisów zaostrzających karanie za wycinanie filtrów DPF, czy zaniechanie prac nad uszczelnieniem kontroli i dokumentacji jakości spalin samochodowych.Gdybyśmy oceniali postęp rządowego programu jedynie po zmianach zapisów ustaw czy rozporządzeń nasza ocena programu wypadłaby dużo lepiej - powiedział Andrzej Guła, lider PAS.

Niestety, w rzeczywistości sytuacja wygląda tak, że przyjmowane prawo i tworzone programy finansowe nie działają tak, jak powinny. Dobrym przykładem są przepisy określające normy emisyjne kotłów i przepisy w zakresie norm jakości węgla.

Rząd wprowadził zakaz sprzedaży pozaklasowych kotłów tzw. "kopciuchów", ale luki w prawie i brak mechanizmów kontroli przez Inspekcję Handlową sprawiają, że "kopciuchy" są wciąż dostępne w obrocie handlowym.

Podobnie jest z normami jakości węgla. Wprawdzie Sejm nałożył obowiązek wystawiania świadectw jakości węgla, mimo tego wielu sprzedawców ignoruje nowe przepisy. Dopuszczenie do sprzedaży węgla brunatnego czy miałów marnej jakości utrudnia natomiast realizację uchwał antysmogowych. Analogicznie jest z programem dopłat do ocieplenia domów i wymiany źródła ciepła, nazwanym Czyste Powietrze.

To bardzo ważny i potrzebny program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Niepokój PAS budzi fakt, że program ten zaprojektowano w sposób, uniemożliwiający szybkie tempo wymiany kotłów. Jednym z poważnych zarzutów jest to, że dystrybucję powierzono 16 Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska, które nie są przygotowane do obsługi setek tysięcy beneficjentów.

Znacząco utrudnia to szybkie złożenie wniosku. Mamy więc dobry program, który na skutek niewydolności urzędów nie będzie działał zgodnie z zamierzeniami rządu. Od września do końca 2018 r. do programu Czyste Powietrze złożono ponad 20 tys. wniosków. Jeśli porównać tę liczbę z liczbą kopcących domów (blisko 4 miliony) to jest to kropla w morzu potrzeb.

Rząd zakłada, że program dopłat funkcjonować będzie przez 10 lat - oznacza to, że programem powinno być objęte co najmniej 400 000 domów rocznie. Wyniki z pierwszego kwartału wskazują, że liczba wymienionych kotłów w pierwszym roku funkcjonowania programu CzP nie przekroczy 100 tysięcy. Oznacza to, że program obsłuży głównie tych, którzy i tak wymieniliby kocioł ze względu na jego techniczne zużycie.

Na pozytywną ocenę zasługuje natomiast wprowadzenie ulgi podatkowej dla tych, którzy chcą wymienić kocioł czy ocieplić dom. Również pozytywnie oceniamy uruchomienie pierwszego programu wspierającego osoby najuboższe - Stop Smog.Ogromnym niedopatrzeniem jest to że program dotacyjny oraz ulga przeznaczone są jedynie dla domów jednorodzinnych.

Osoby mieszkające w domach wielorodzinnych i używające paliw stałych (zazwyczaj w piecach kaflowych) zostały pozbawione wsparcia przy wymianie źródła ogrzewania. W wielu województwach jest to poważny problem społeczny. Na koniec należy wspomnieć o wielkim nieobecnym działań rządowych, a więc braku mechanizmów egzekucji prawa. Widać to w różnych obszarach, począwszy od rynku sprzedaży węgla, poprzez handel kopciuchami, skończywszy na braku kontroli spalania odpadów czy iluzorycznej kontroli wśród przedsiębiorców zanieczyszczających środowisko. Jedyną dobrą wiadomością w tym obszarze jest upoważnienie straży miejskich do kontroli uchwał antysmogowych.

 

https://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/antysmogowe-dzialania-rzadu-nie-przynosza-efektow,2598813,4199

 


 

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
8 godzin temu, retrofood napisał:

Rząd wprowadził zakaz sprzedaży pozaklasowych kotłów tzw. "kopciuchów", ale luki w prawie i brak mechanizmów kontroli przez Inspekcję Handlową sprawiają, że "kopciuchy" są wciąż dostępne w obrocie handlowym.

Do 1 stycznia 2020 r. zostanie ograniczony obrót kotłami na biomasę niedrzewną oraz służących tylko do podgrzania wody użytkowej.

https://www.rp.pl/Ochrona-srodowiska/304259980-Od-2020-r-ograniczenia-w-obrocie-kotlami-na-biomase-niedrzewna.html

Link do komentarza

 Patologia zaczyna się gdy ten bogaty, którego na coś stać narzuca coś biednemu, którego na to nie stać. Unia ( czyt kraje w większości o łagodniejszym klimacie morskim - benelux, spora część francji) występuje z zaleceniami (jak głosi treść rozporządzenia UE). Nasi rządzący łykają to jak młody pelikan. Nie zważając na to, że owszem holender kupi kominek na pellet i pelet z polski i przy swoich srogich mrozach -1oC nie może się nacieszyć jakie to dobre i tanie. W naszych warunkach to się nie sprawdza. My tanio i ekologicznie domów nie ogrzejemy. Owszem nowoczesna termomodernizacja jest to jakieś wyjście, ale kto ma taki nadmiar gotówki przy budowie domu aby móc śmiało w to pójść? WT2021 znacznie podnoszą koszt budowy domu, wsparcie ze strony państwa, które na takie warunki przystało i narzuca je obywatelom - żadne. Pseudo programy nabijające kieszeń bankom i sprzedawcom. Współczuję budującym się w 2021r. gdy wszelkie zaostrzenia nabiorą mocy prawnej a nie pojawi się żadna pomoc ze strony ustawodawców.

Link do komentarza
9 minut temu, robo@t napisał:

 Patologia zaczyna się gdy ten bogaty, którego na coś stać narzuca coś biednemu, którego na to nie stać. Unia ( czyt kraje w większości o łagodniejszym klimacie morskim - benelux, spora część francji) występuje z zaleceniami (jak głosi treść rozporządzenia UE).

 

O ja gupi, a ja myślałem że ten syf co wisi za oknem i ludzie umierający na "duchoty" narzucają między innym zmianę sposobu myślenia.

9 minut temu, robo@t napisał:

Nie zważając na to, że owszem holender kupi kominek na pellet i pelet z polski i przy swoich srogich mrozach -1oC nie może się nacieszyć jakie to dobre i tanie.

 

A ty rozumiem że mieszkasz w Jakucji i nikt Ci nie wmówi że ciepło z kominka otwartego to jest to co ci się od jedynego należy.

9 minut temu, robo@t napisał:

W naszych warunkach to się nie sprawdza. My tanio i ekologicznie domów nie ogrzejemy.

 

Sprawdza, sprawdza.

9 minut temu, robo@t napisał:

Owszem nowoczesna termomodernizacja jest to jakieś wyjście, ale kto ma taki nadmiar gotówki przy budowie domu aby móc śmiało w to pójść? WT2021 znacznie podnoszą koszt budowy domu, wsparcie ze strony państwa, które na takie warunki przystało i narzuca je obywatelom - żadne.

 

Jest jakiś przepis że każdy kto chce i nie cierpi na nadmiar gotówki musi mieć własny dom?
I to najlepiej jeszcze przy okazji taki, żeby przyćmić sąsiada który się wybudował parę lat wcześniej.

9 minut temu, robo@t napisał:

Pseudo programy nabijające kieszeń bankom i sprzedawcom.

 

Że te programy są w większości pseudo... tu pełna zgoda.

Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, robo@t napisał:

 Patologia zaczyna się gdy ten bogaty, którego na coś stać narzuca coś biednemu, którego na to nie stać. Unia ( czyt kraje w większości o łagodniejszym klimacie morskim - benelux, spora część francji) występuje z zaleceniami (jak głosi treść rozporządzenia UE). Nasi rządzący łykają to jak młody pelikan.   

Wiesz co? Bardzo mi się podobał tekst pewnego gościa, który tak skomentował podobnego typu pierdoły: Warto pamiętać, że nieważne czy w samolocie siedzisz w klasie ekonomicznej, czy w klasie business. Bo jeśli samolot spadnie, to każdy zakończy tak samo i w tym samym momencie. 

Część ludzi już wie, że jako ludzkość poszliśmy o wiele za daleko i niewiele lotu zostało. Wszystkim. Niezależnie od nacji i kontynentu. Dlatego twierdzenie, że my niczemu niewinni, my nie kradli jak ci w business klasie na rozkładanych fotelach z koniakiem w dłoni i teraz nasza kolej aby otworzyć okna w samolocie by się przewietrzyć, jest gorzej niż zbrodnią. Bo to naiwność i głupota.  

A rajska równość będzie w niebie, na Ziemi oczekują jej jedynie półgłówki.

 

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
13 minut temu, MrTomo napisał:

A jednak kuwwa, ta rajskość to ... w kategorii "jak już nie zostanie nic innego"... 

Ale może to i dobrze, bo dawno by to wszystko "jepło"

 

Problem polega na tym aby odróżniać to, gdzie można rywalizować od tego, gdzie rywalizacja jedynie przyspiesza koniec. I ciągle wielu ludzi nie rozumie, że ta tematyka właśnie do tych drugich należy.

Link do komentarza
Dnia 13.01.2019 o 10:29, retrofood napisał:


 

Hm.... czytając treść linku wydawać by się mogło, że PAS ocenia działania ze smogiem bardzo negatywnie - dziennikarze:)

Czytałem cały raport, zresztą można go przeczytać na dedykowanej stronie - punkt po punkcie, podsumowanie po podsumowaniu. Nie jest aż tak źle... Oczywiście, zawsze mogłoby być lepiej, a organizacje takie jak alarmy smogowe mają za zadanie pilnowanie władz oraz motywowanie do lepszych działań co robią dość skutecznie :) Ale coś jednak się dzieje, wolno, bo wolno. Niezbyt idealnie, ale jednak!

Link do komentarza
20 godzin temu, Eksperci Viessmann napisał:

  Ale coś jednak się dzieje, wolno, bo wolno. Niezbyt idealnie, ale jednak!

Wiesz co? Piszesz jak niektórzy piewcy dawno minionego ustroju nauczali przed laty. Że "widocznie socjalizm przecież nie taki zły! Fabryki rozkwitają, budują coraz to nowe domy, nowe osiedla, drogi powstają, analfabetyzm zlikwidowaliśmy" i tak dalej. Wszystko było faktem, więc nie można było zaprzeczyć. A że Zachód w tym samym czasie budował dziesięć razy więcej? Na to było lekarstwo. Szlabany na przejściach granicznych a drut kolczasty poza nimi. Żeby nie było skali porównawczej!

Patrz, nawet w OZE jest sukces! To nic, że daleko nam do realizacji planów, ale coś jest! Mało, ale jest!

 

udzial_oze_w_polsce_2020_2019.png

 

Ale trza truć ludziom doopę, że milion elektrycznych samochodów, że smogu prawie nie ma, że my są bardziej ekologiczni niż najbardziej ekologiczni... itp., itd., przecież ciemny naród to kupi.

Link do komentarza
3 godziny temu, retrofood napisał:

Ale trza truć ludziom doopę, że milion elektrycznych samochodów, że smogu prawie nie ma, że my są bardziej ekologiczni niż najbardziej ekologiczni... itp., itd., przecież ciemny naród to kupi.

No i nic nowego pod słońcem, cały naród ciemny i jeden oświecony.

Link do komentarza
A jak wyglada doplara w wypadku gdy wlasciciel musi pracowac za granica za najnizsza w danym kraju i nie stac go na wymiane pieca w Polsce. W domu w Polsce mieszkaja rodzice wlasciciela z emeryturka rolnicza.
Link do komentarza
Dnia 20.01.2019 o 12:50, Gość Olam napisał:

A jak wyglada doplara w wypadku gdy wlasciciel musi pracowac za granica za najnizsza w danym kraju i nie stac go na wymiane pieca w Polsce. W domu w Polsce mieszkaja rodzice wlasciciela z emeryturka rolnicza.

Olam, podstawą przy określaniu dochodu jest oświadczenie Wnioskodawcy, które osoby tworzą z nim gospodarstwo domowe. Jesteś właścicielem budynku, więc twój dochód powinien być wliczony w dochody, Tym bardziej, że podatnicy, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski), są zobowiązani do rozliczenia tych dochodów również w Polsce i mogą przedstawić odpowiedni dokument PIT. Podatnik może również wystąpić do właściwego urzędu skarbowego o zaświadczenie o uzyskanych dochodach. Wszelkie wątpliwości w tej sprawie powinny być wyjaśnione z właściwym urzędem skarbowym.

 

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Monika

Bardzo fajny jest ten program szkoda, że go nie było wcześniej jak kupowałam kocioł ekologiczny na pellet, na pewno bym skorzystała z nie go , ale udało mi się kupić fajnej cenie , więc nie żałuję

Link do komentarza
Dnia 8.05.2019 o 14:30, Gość Monika napisał:

Bardzo fajny jest ten program szkoda, że go nie było wcześniej jak kupowałam kocioł ekologiczny na pellet, na pewno bym skorzystała z nie go , ale udało mi się kupić fajnej cenie , więc nie żałuję

No własnie o to chodzi, że otrzymanie w tym programie dofinansowania na kocioł stałopalny jest ostatecznością, więc jeśli masz możliwość do inwestycji w pompę ciepła czy kocioł gazowy, to te rozwiązania byłyby dla Ciebie preferowane i zalecane. 

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...

Dotacja do modernizacji budynku ok ale karanie ludzi za kopciuchy bo w okresie grzewczym wytwarzają smog żeby przetrwać okres zimowy to przesada z tym że pojedyncze gospodarstwo musi się zastosować i przyjąć karę jedna druga aż do skutku ślepy debilizm i nekanie jednostek dla statystyk...!!! Podam na własnym doświadczeniu mieszkam koło huty nie przez sezon grzewczy przez cały rok 24/h idzie smog codziennie rano przed wyjazdem z domu chwilę trzeba poświęcić na zmycie hucianego eko smogu z szyby samochodu po miesiącu ten eko pyłek już jest nie do usunięci!!! Dom ma ok 7 lat dach był czarny jest pomarańczowy dosłownie!!! Elewacja plac wokół domu ZABAWKI DZIECKA cała roślinność wszytko wokół przez cały rok jest uzdatnianie eko pylkiem o którym nikt nie mówi nikt nie pilnuje i nikt za to zdrowe rakotworcze cało roczne w celach zarobkowych trucie setek ludzi wokół nie karze!!! Dym z opału sąsiada drzewo węgiel nie robi przez 20 sezonów tego co ta Huta przez tydzień.. Ale ważne są statystyki jest dotacja i winny nie winny ma być w normie i hu..

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Dnia 13.01.2019 o 19:31, robo@t napisał:

WT2021 znacznie podnoszą koszt budowy domu......Współczuję budującym się w 2021r. gdy wszelkie zaostrzenia nabiorą mocy prawnej a nie pojawi się żadna pomoc ze strony ustawodawców.

Może nie będzie tak źle, teraz już wiemy, że jest wsparcie i czarne scenariusze wyglądają raczej różowo. W domu gotowym na WT2021 warto zainstalować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Na filmie Iglotech przedstawiono proces montażu takiej wentylacji. Właściciel domu prognozuje, że ta decyzja przyniesie mu 40% oszczędności na ogrzewaniu. Bardziej już chyba nie da się ocieplić domu. Teraz trzeba odzyskiwać energię na wszystkie możliwe sposoby.

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Tomek
Wszędzie głośno, ale jak zaczniecie się o to starać okaże się, że to wydmuszka. Złożyłem wniosek już 4 miesiące temu, żadnej reakcji z Wlkp. urzędu, nic, ani słychu, ani papierka, ani maila, widocznie skończyły się propagandowe miliardy. Do tego wnioskuję o porażające 15%, wiadomo zarabiam ciut ponad porażająco wysoki próg 1600 zł.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
złożyłem wniosek (Gdańsk) we wrześniu 2019. teraz mam gdzieś u notariusza podpisać umowę i odesłać(z uwagi na wirusa), pożyczkę dają jak zrealizujesz inwestycję, właśnie idę do banku bo teraz potrzebuję pieniędzy a nie za rok, biorę więc pożyczkę pod hipotekę a z tej preferencyjnej pewnie zrealizuję. Większość prac w praktyce wykonuję bez rachunków bo taniej a zwrot pieniędzy niepewny, w efekcie końcowym może będę miał 2-3 tys zwrotu, gdyby było normalnie miałbym ok 9 tys.. 2 tysiące piechotą też nie chodzą ale biorąc pod uwagę męczarnię składania i wypełniania dokumentów, teraz notariusz...chyba nie zaczynałbym, wielka ściema,
Link do komentarza
11 godzin temu, Gość Piotr napisał:

złożyłem wniosek (Gdańsk) we wrześniu 2019. teraz mam gdzieś u notariusza podpisać umowę i odesłać(z uwagi na wirusa), pożyczkę dają jak zrealizujesz inwestycję, właśnie idę do banku bo teraz potrzebuję pieniędzy a nie za rok, biorę więc pożyczkę pod hipotekę a z tej preferencyjnej pewnie zrealizuję. Większość prac w praktyce wykonuję bez rachunków bo taniej a zwrot pieniędzy niepewny, w efekcie końcowym może będę miał 2-3 tys zwrotu, gdyby było normalnie miałbym ok 9 tys.. 2 tysiące piechotą też nie chodzą ale biorąc pod uwagę męczarnię składania i wypełniania dokumentów, teraz notariusz...chyba nie zaczynałbym, wielka ściema,

Teraz rzeczywiście wiele osób ma podobne dylematy i problemy, a pandemia już dodatkowo nie ułatwia zadania. Dobry jest to, że NFOŚ właśnie testuje nowe wnioski, ma byc  łatwiej, szybciej... zobaczymy :)

 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Dnia 24.06.2020 o 10:15, Gość kaz napisał:

Myślałem o założeniu instalacji fotowoltaicznej, ale ponieważ uczciwie ewidencjonuje swoje dochody nie dostanę dotacji, zostaje wiec przy starych kopciuchach

A co ma fotowoltaika do ogrzewania? Kopciucha możesz wymienić - może na Czyste Powietrze się kwalifikujesz :) A fotowoltaika przy następnej okazji :)

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

a w domach i firmach oczyszczacze powietrza? to jest dobra inwestycja, my mamy oczyszczacz i świetnie działa nie liczymy na żadne programy które mają małą skuteczność, oczyszczamy powietrze u siebie i wiemy że mamy wpływ na swoje zdrowie sami

Link do komentarza
2 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

Dziś został uruchomiony podwyższony poziom dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Dzięki temu, osoby których dochód miesięczny nie przekracza 1400 zł/ os będą mogły uzyskać nawet 37 tys. dofinansowania wymieniając kocioł węglowy na pompę ciepła z fotowoltaiką

:takaemotka:

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Niie wiem, czy to nie daleko idąca nadinterpretacja. Rodzina złozy razem zeznanie, nie przekroczy kwoty, a na dachu pojawią się panele PV. Sąsiad spadnie z krzesła bo przecież dobrze wie, że tylko jedna osoba pracuje, a na podwórku 4 samochody i jeszcze elektrownia na dachu. Niby z czego i za co? :)

 

Link do komentarza

Pewnie tak jest, ale są również rodziny, które bez dotacji nie zdecydują się na wymianę źródła ciepła i będą kopcić dopóki będą mogły. Oczywiście są uchwały antysmogowe, które mają zmusić do wymiany prędzej czy później, ale wiemy też jaki jest poziom informacji...

Niemniej jednak, fakty są jasne: 3 miliony kopciuchów do wymiany, a na razie zainteresowanie programem średnie. Dlatego liczę, że podwyższony poziom dofinansowania doprowadzi do przyspieszenia  

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Gość Renia45

Bardzo dobrze bo szczerze mówiąc już nie mogę wytrzymać tego w okresie grzewczym. Mieszkam pod Krakowem i o ile w samym Krakowie jest już o wiele lepiej, o tyle w okolicach jest dalej tragicznie. Mam nadzieję, że jak najprędzej wszyscy wymienią kotły.

Link do komentarza

Przejeżdżałem z miesiąc temu przez Jordanów, w pewnym momencie tam jest nisko między już sporymi górami. Naprawdę ciężko się oddychało. Nie mam problemów z tym na codzień, ale wtedy było naprawdę kiepsko. Szyby już w samochodzie nie otworzyłem. Natomiast tam, gdzie normy podobno 6cio krotnie są często przkroczane, czyli np Wadowice czy Kalwaria, tam nie jest to praktycznie w ogóle odczuwalne.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...