Skocz do zawartości

Czym ogrzewać dom? Wszystkie rozwiązania dostępne na rynku


Recommended Posts

Grzejniki czy podłogówka? Jakie paliwo i jaki kocioł? A może pompa ciepła? Na takie pytania powinniśmy odpowiedzieć sobie jak najwcześniej, już na etapie planowania domu. Im wcześniej podejmiemy te decyzje tym lepiej, bo nasza swoboda wyboru będzie wówczas największa.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/8207-czym-ogrzewac-dom-wszystkie-rozwiazania-dostepne-na-rynku

Link do komentarza
Gość Przemysław Jakubiak

W całym zestawieniu zabrakło mi ogrzewania na podczerwień. Niby należy to do grupy ogrzewań elektrycznych ale sama idea działania jest zupełnie inna. W momencie stosowania taryfy G12w koszt eksploatacji nie jest jakoś przesadnie wyższy od innych rozwiązań, a sam koszt inwestycji jest dużo niższy niż jakikolwiek inny sposób ogrzewania. Dodatkowo nie potrzeba żadnych dodatkowych kominów. A nawet można całkowicie zrezygnować z kominów w domu korzystając z rekuperatora.

Link do komentarza
Gość Janek N.
Już przez dwa sezony ogrzewałem dom Infrapanelami na podczerwień, ale nawyk czytania forów sprzed budowy pozostał i wciąż porównuję i szukam nowości.Chciałem tu potwierdzić, że dokonałem dobrego wyboru i podzielić się moimi obserwacjami, że mając ogrzewanie elektryczne płacę 1/3 szacowanej ceny za grzanie gazem. Inwestycja w grzejące obrazy nie była droga, choć (nauczony doświadczeniem z innymi materiałami budowlanymi) nie wybrałem najtańszych dostępnych paneli, a niskie koszty eksploatacji są realną oszczędnością nawet przy klasycznej taryfie. Szkoda, że w artykule uwzględniającym niby wszystkie rozwiązania na rynku nie ma nic na temat ogrzewania na podczerwień, którego działanie różni się od pozostałych.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
  • 7 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesiące temu...
23 godziny temu, Tomitomi napisał:

Zapychają się, zbiera się tam wszystko, to zabójstwo dla alergików, nie polecam! Najlepsza jest podłogówka, czyli ogrzewanie niskotemperaturowe.

Bez sensu. Ktos inny powie, że podłogówka powoduje podnoszenie się pyłu, kurzu do góry - czyli zabójstwo dla alergików!

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
6 godzin temu, MałgosiaN napisał:

Kupiłam dom

Nic to mi nie mówi...

 

Jaki jest system grzewczy? podłogówka? grzejniki? (nisko- czy wysokotemperaturowy?

 

Pompa ciepła najekonomiczniejsza jest do podłogówki...

 

Przewidujesz jakieś większe remonty?

Link do komentarza

Kupiłam dom z ogrzewaniem olejowym, a takiego nie ma w artykule. Jedno wiem, że do najtańszych ono nie należy. Chciałabym wiedzieć coś więcej w tym temacie i na co, jeśli byłaby taka możliwość, mogłabym je zamienić. Pozdrawiam wszystkich. Gośka.

3 godziny temu, Elfir napisał:

Pewnie spokojnie możesz zamienić na piec gazowy. O ile masz gaz sieciowy w pobliżu. Bo przy kombinowaniu ze zbiornikiem na gaz płynny to nie wiem czy ma sens?

 

Możesz też pozbyć cię urządzeń spalających i postawić na pompę ciepła. Na pewno wyższy koszt instalacyjny.

Tu, gdzie mieszkam, nie ma jeszcze gazu z sieci, bo są to tereny wiejskie. Widziałam u sąsiadów na podwórkach, stojące zbiorniki na gaz płynny, ale mnie się osobiście to nie podoba, ponieważ szpecą cały teren, tym bardziej, że wynajmowanie ich, oraz kupowanie gazu od firmy, także nie będzie takie tanie. Z kolei pompa ciepła, zdałaby egzamin, gdybym była w trakcie budowy domu, teraz jak to się mówi, "jest już pozamiatane". Dom ogrzewany jest olejem opałowym, którego wielki zbiornik z nim, stoi w piwnicy, a we wszystkich pomieszczeniach, są założone kaloryfery. Dziękuję Ci,za zainteresowanie się moją sprawą. Gośka.

3 godziny temu, uroboros napisał:

Nic to mi nie mówi...

 

Jaki jest system grzewczy? podłogówka? grzejniki? (nisko- czy wysokotemperaturowy?

 

Pompa ciepła najekonomiczniejsza jest do podłogówki...

 

Przewidujesz jakieś większe remonty?

Dom ogrzewany olejem opałowym. We wszystkich pomieszczeniach, są kaloryfery. Remontu na razie nie planuję, bo nie ma takiej potrzeby. Już samo kupno, tak wielkiego domu, to ogromny koszt. Dobrze, że kompletnie nic nie musiałam wymieniać. Dziękuję Ci, za zainteresowanie się moim pytaniem. Gośka.

Link do komentarza
10 godzin temu, MałgosiaN napisał:

Kupiłam dom z ogrzewaniem olejowym, a takiego nie ma w artykule. Jedno wiem, że do najtańszych ono nie należy. Chciałabym wiedzieć coś więcej w tym temacie i na co, jeśli byłaby taka możliwość, mogłabym je zamienić. Pozdrawiam wszystkich. Gośka.

 

Cześć Małgosiu :) 

Po przeczytaniu wyżej co napisałaś mogę doradzić kupno pieca na ekogroszek lub pellet 5 klasy. Pytanie tylko  jak dużą masz powierzchnię użytkową i ocieplony dom bo na tej podstawie dobiera się moc pieca oraz jaki jest komin aby spełniał wymagania pieca.

Zapomniałem dopisać. - Piec oczywiście z podajnikiem.

Link do komentarza
11 godzin temu, MałgosiaN napisał:

Dom ogrzewany olejem opałowym.

Napisz coś o piecu, jaki masz zamontowany. Ile może mieć lat...

Nie mam znajomych, którzy tak ogrzewają swój dom, niewiele o takich instalacji się mówi - przynajmniej na tym forum - więc troszeczkę poczytałem... piece kondensacyjne, nowe konstrukcje palników jedno- i dwustopniowy, wentylatorowy wysokociśnieniowy...

Może wystarczy zmodernizować układ... i w dłuższym czasie będzie to bardziej ekonomiczne, niż zakup całkiem nowej instalacji...

 

11 godzin temu, MałgosiaN napisał:

kupno, tak wielkiego domu, to ogromny koszt.

Napisz coś więcej o tym wielkim domu.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość DamianSz
Do redakcji: Przydal by sie jakies artykul w ktorym mozna by opisac i porownac wszystkie ogrzewania elektryczne ktore tak mocno sa lobbowane a opin tak malo: Zwykly kociol elektryczny, folie na podczerwien, kociol indukcyjny pompa ciepla.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...

Pomyślimy nad tekstem o rodzajach ogrzewania elektrycznego. Nowe domy mają coraz mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, co mocno zmienia rachunek ekonomiczny (koszty inwestycji/eksploatacji). Chociaż od razu trzeba uprzedzić, że cudów nie ma. Ile kWh energii w sezonie będzie potrzebował do, tyle będziemy musieli pobrać z sieci.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Dnia 6.01.2020 o 08:56, Gość DamianSz napisał:

Do redakcji: Przydal by sie jakies artykul w ktorym mozna by opisac i porownac wszystkie ogrzewania elektryczne ktore tak mocno sa lobbowane a opin tak malo: Zwykly kociol elektryczny, folie na podczerwien, kociol indukcyjny pompa ciepla.

Jeśli chodzi o kocioł indukcyjny to jest to bezobsługowe rozwiązanie, którego zakup warto rozważyć w perspektywie dwóch dekad. 

Kocioł indukcyjny działa dzięki zastosowaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej.

Uzwojenie wtórne  transformatora (to, z którego odbiera się napięcie wyjściowe) przenosi energię elektryczną prądu przemiennego drogą indukcji bezpośrednio na wymiennik ciepła wykonany ze stali nierdzewnej. 

Zredukowano straty energii do minimum, dając tym samym wzrost wydajności urządzenia. W konstrukcji kotła π nie ma elementów ruchomych, które podlegają zużyciu. 

 

Katalog - kotły indukcyjne PI.PDF

Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
3 godziny temu, Gość JanT napisał:

@retrofood Ale z prądem będzie chyba podobnie. A ze względu na wiek rodziców biorę pod uwagę tylko opcje nie wymagające wysiłku fizycznego: a wiec kocioł gazowy i pompę ciepła. Lepiej pompę?

Gaz to przeżytek i to kosztowny, węgiel jest u mnie po 1600 zł i dojdzie di 2000 i bardzo dobrze skonczy się trucie Proponuje pompe ciepła w wersji niskonakładowej czyli klimatyzator. 

Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 24.10.2021 o 16:11, gawel napisał:

Gaz to przeżytek i to kosztowny, węgiel jest u mnie po 1600 zł i dojdzie di 2000 i bardzo dobrze skonczy się trucie Proponuje pompe ciepła w wersji niskonakładowej czyli klimatyzator. 

Dobra myśl z tym klimatyzatorem. Tu trzeba jednak pomyśleć o systemie multisplit. Niektórzy mają jednak obawy, co do działania w niskich temperaturach. To jednak może tydzień w sezonie grzewczym i to nie jednym ciągiem. W tych dniach można dogrzewać się kominkiem, grzejnikami elektrycznymi etc. Pozostaje jednak przygotowanie cwu.

Link do komentarza
27 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Dobra myśl z tym klimatyzatorem. Tu trzeba jednak pomyśleć o systemie multisplit. Niektórzy mają jednak obawy, co do działania w niskich temperaturach. To jednak może tydzień w sezonie grzewczym i to nie jednym ciągiem. W tych dniach można dogrzewać się kominkiem, grzejnikami elektrycznymi etc. Pozostaje jednak przygotowanie cwu.

Multisplit to niewypał bardzo awaryjny i drogi, jeżeli już w nowym domu to wymiennik kanałowy i rury w podłodze a w domach już istniejących nawet straych jak mój jeden klimatyzator załatwi temat + grzejniki w sypialniach w mrozy. 

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Marecki
obecnie chyba nie ma jednak idealnego rozwiązania - pompa super tylko inwestycja droga - a do tego zaraz przy nowych zasadach rozliczenia PV i to rozwiązanie nie będzie takie tanie w eksploatacji bo prąd tez idzie zabójczo do góry.... chyba jednak pellet - dopóki ma się siłę na dokładanie jego :):):):)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Komentarz dodany przez Andrzej:
Autor artykułu pisząc o sposobach ogrzewania nie odnosi się do norm WT 2021. Pytanie jakie stawiam. Czy w domu jednorodzinnym budowanym w 2023 moźna zaplanować ogrzewanie elektryczne jako jedyne źródło ogrzewania i podgrzania CWU. Czy taki projekt budowy domu z ogrzewaniem elektrycznym będzie miał szansę na akceptację i uzyskanie pozwolenia na budowę?
Link do komentarza
1 godzinę temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

Komentarz dodany przez Andrzej:
Autor artykułu pisząc o sposobach ogrzewania nie odnosi się do norm WT 2021. Pytanie jakie stawiam. Czy w domu jednorodzinnym budowanym w 2023 moźna zaplanować ogrzewanie elektryczne jako jedyne źródło ogrzewania i podgrzania CWU. Czy taki projekt budowy domu z ogrzewaniem elektrycznym będzie miał szansę na akceptację i uzyskanie pozwolenia na budowę?

prawdopodobnie niezbędnym elementem projektu instalacji grzewczej będą panele PV lub turbiny wiatrowe.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Wszystko zależy od Wskaźnika EP, czyli zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Sposoby na jego obniżenie są dwa - bardzo niskie zapotrzebowanie na ciepło i/lub zaspokojenie dużej części zapotrzebowania na energię elektryczną własną produkcją prądu z paneli PV. Przy tym liczymy wskaźniki w cyklu rocznym, więc nadmiar prądu możemy wytworzyć latem, zaś jego zużycie mieć głównie w zimie na ogrzewanie. 

Do rozważenia jest też wariant z pompą ciepła, gdyż tu zużycie prądu jest znacznie mniejsze, niż przy bezpośredniej zamianie energii elektrycznej na ciepło. Niestety pompa to dodatkowy wydatek.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...