Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Czym ogrzewać dom? Wszystkie rozwiązania dostępne na rynku

Recommended Posts

Grzejniki czy podłogówka? Jakie paliwo i jaki kocioł? A może pompa ciepła? Na takie pytania powinniśmy odpowiedzieć sobie jak najwcześniej, już na etapie planowania domu. Im wcześniej podejmiemy te decyzje tym lepiej, bo nasza swoboda wyboru będzie wówczas największa.

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/8207-czym-ogrzewac-dom-wszystkie-rozwiazania-dostepne-na-rynku

Gość Przemysław Jakubiak

W całym zestawieniu zabrakło mi ogrzewania na podczerwień. Niby należy to do grupy ogrzewań elektrycznych ale sama idea działania jest zupełnie inna. W momencie stosowania taryfy G12w koszt eksploatacji nie jest jakoś przesadnie wyższy od innych rozwiązań, a sam koszt inwestycji jest dużo niższy niż jakikolwiek inny sposób ogrzewania. Dodatkowo nie potrzeba żadnych dodatkowych kominów. A nawet można całkowicie zrezygnować z kominów w domu korzystając z rekuperatora.

Gość Janek N.
Już przez dwa sezony ogrzewałem dom Infrapanelami na podczerwień, ale nawyk czytania forów sprzed budowy pozostał i wciąż porównuję i szukam nowości.Chciałem tu potwierdzić, że dokonałem dobrego wyboru i podzielić się moimi obserwacjami, że mając ogrzewanie elektryczne płacę 1/3 szacowanej ceny za grzanie gazem. Inwestycja w grzejące obrazy nie była droga, choć (nauczony doświadczeniem z innymi materiałami budowlanymi) nie wybrałem najtańszych dostępnych paneli, a niskie koszty eksploatacji są realną oszczędnością nawet przy klasycznej taryfie. Szkoda, że w artykule uwzględniającym niby wszystkie rozwiązania na rynku nie ma nic na temat ogrzewania na podczerwień, którego działanie różni się od pozostałych.

Gość Jarek

W moim domu mamy ogrzewanie gazowe. Bardzo wygodne rozwiązanie. Dla mnie chyba największa zaleta to właśnie ta automatyzacja i bezobsługowość.

Dnia 31.08.2018 o 22:10, Gość Jarek napisał:

Brak opisu ogrzewania geotermalnego

Centrala toruńska nie chciała przekazać dokumentacji - dyrektor zabronił. :icon_lol:

Grzejniki kanałowe, to największe "guano" jaki człowiek wymyślił. Zapychają się, zbiera się tam wszystko, to zabójstwo dla alergików, nie polecam! Najlepsza jest podłogówka, czyli ogrzewanie niskotemperaturowe.

23 godziny temu, Tomitomi napisał:

Zapychają się, zbiera się tam wszystko, to zabójstwo dla alergików, nie polecam! Najlepsza jest podłogówka, czyli ogrzewanie niskotemperaturowe.

Bez sensu. Ktos inny powie, że podłogówka powoduje podnoszenie się pyłu, kurzu do góry - czyli zabójstwo dla alergików!

Gość LiVtron
Brakuje rozwiązania Akumulatora Ciepła grzanego prądem w drugiej taryfie po 26 groszy za kWh.

Kupiłam dom z ogrzewaniem olejowym, a takiego nie ma w artykule. Jedno wiem, że do najtańszych ono nie należy. Chciałabym wiedzieć coś więcej w tym temacie i na co, jeśli byłaby taka możliwość, mogłabym je zamienić. Pozdrawiam wszystkich. Gośka.

Pewnie spokojnie możesz zamienić na piec gazowy. O ile masz gaz sieciowy w pobliżu. Bo przy kombinowaniu ze zbiornikiem na gaz płynny to nie wiem czy ma sens?

Możesz też pozbyć cię urządzeń spalających i postawić na pompę ciepła. Na pewno wyższy koszt instalacyjny.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)

6 godzin temu, MałgosiaN napisał:

Kupiłam dom

Nic to mi nie mówi...

Jaki jest system grzewczy? podłogówka? grzejniki? (nisko- czy wysokotemperaturowy?

Pompa ciepła najekonomiczniejsza jest do podłogówki...

Przewidujesz jakieś większe remonty?

Kupiłam dom z ogrzewaniem olejowym, a takiego nie ma w artykule. Jedno wiem, że do najtańszych ono nie należy. Chciałabym wiedzieć coś więcej w tym temacie i na co, jeśli byłaby taka możliwość, mogłabym je zamienić. Pozdrawiam wszystkich. Gośka.

3 godziny temu, Elfir napisał:

Pewnie spokojnie możesz zamienić na piec gazowy. O ile masz gaz sieciowy w pobliżu. Bo przy kombinowaniu ze zbiornikiem na gaz płynny to nie wiem czy ma sens?

Możesz też pozbyć cię urządzeń spalających i postawić na pompę ciepła. Na pewno wyższy koszt instalacyjny.

Tu, gdzie mieszkam, nie ma jeszcze gazu z sieci, bo są to tereny wiejskie. Widziałam u sąsiadów na podwórkach, stojące zbiorniki na gaz płynny, ale mnie się osobiście to nie podoba, ponieważ szpecą cały teren, tym bardziej, że wynajmowanie ich, oraz kupowanie gazu od firmy, także nie będzie takie tanie. Z kolei pompa ciepła, zdałaby egzamin, gdybym była w trakcie budowy domu, teraz jak to się mówi, "jest już pozamiatane". Dom ogrzewany jest olejem opałowym, którego wielki zbiornik z nim, stoi w piwnicy, a we wszystkich pomieszczeniach, są założone kaloryfery. Dziękuję Ci,za zainteresowanie się moją sprawą. Gośka.

3 godziny temu, uroboros napisał:

Nic to mi nie mówi...

Jaki jest system grzewczy? podłogówka? grzejniki? (nisko- czy wysokotemperaturowy?

Pompa ciepła najekonomiczniejsza jest do podłogówki...

Przewidujesz jakieś większe remonty?

Dom ogrzewany olejem opałowym. We wszystkich pomieszczeniach, są kaloryfery. Remontu na razie nie planuję, bo nie ma takiej potrzeby. Już samo kupno, tak wielkiego domu, to ogromny koszt. Dobrze, że kompletnie nic nie musiałam wymieniać. Dziękuję Ci, za zainteresowanie się moim pytaniem. Gośka.

10 godzin temu, MałgosiaN napisał:

Cześć Małgosiu :) 

Po przeczytaniu wyżej co napisałaś mogę doradzić kupno pieca na ekogroszek lub pellet 5 klasy. Pytanie tylko  jak dużą masz powierzchnię użytkową i ocieplony dom bo na tej podstawie dobiera się moc pieca oraz jaki jest komin aby spełniał wymagania pieca.

Zapomniałem dopisać. - Piec oczywiście z podajnikiem.

11 godzin temu, MałgosiaN napisał:

Dom ogrzewany olejem opałowym.

Napisz coś o piecu, jaki masz zamontowany. Ile może mieć lat...

Nie mam znajomych, którzy tak ogrzewają swój dom, niewiele o takich instalacji się mówi - przynajmniej na tym forum - więc troszeczkę poczytałem... piece kondensacyjne, nowe konstrukcje palników jedno- i dwustopniowy, wentylatorowy wysokociśnieniowy...

Może wystarczy zmodernizować układ... i w dłuższym czasie będzie to bardziej ekonomiczne, niż zakup całkiem nowej instalacji...

11 godzin temu, MałgosiaN napisał:

kupno, tak wielkiego domu, to ogromny koszt.

Napisz coś więcej o tym wielkim domu.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Z tego co wiem, to jest problem z metalowymi kotwami łączącymi płyty. Ale wg konstruktorów - do rekonstrukcji. Brak izolacji i szczeliny bywały takie, że sciany przemarzały, mimo gorących kaloryferów. Wiem, bo jako student, robiłem spis powszechny na nowym osiedlu - i mieszkańcy mi to pokazali, gdy poczułem, jak ciągnęło chłodem od ściany. Sam mieszkałem w bloku z cegły - tam ściany były typowe 38 cm. Ale na odmianę były piece pokojowe albo tzw ogrzewanie etażowe indywidualne. Potem zaczęto ocieplać styropianem ściany (a może od razu?) - najpierw 5 cm, potem więcej.  Na mieszance kleju z cementem i piaskiem.  Trzeba pamiętać że energia była stosunkowo tania, czy to węgiel, koks, więc grzejniki parzyły dłonie, a kotłownie były państwowe lub spóldzielcze. Windy typowo nadal są raczej od 4 czy piątego piętra - w niższych chyba nadal nie ma.    
    • Co sądzicie o szkle z grafiką jako ściana prysznicowa?
    • ładne To ja polecę taką mieszanką fantazji i historyzmu - takich fascynatów kreskówki i muzyki midi - takie filmy robią:   Polecam inne filmy tych autorów - synchronizacja muzyczki i obrazu oraz wyobraźnia i obrazki imponujące - ale trzeba znaleźć w sobie trochę dziecka 
    • A ja bym zostawił ten modrzew, a wyrzucił to piętro, wyglądające dla mnie, jak kawałek więzienia, albo maszynowni. Nie chciałbym też, żeby życie mojej rodziny, czy moje osobiste było aż takie publiczne, dzięki takiemu przeszkleniu. Chyba że działka ma kilka ha. Elfir pewnie zrobi ci wykład nt kosztów grzania w takim domu (i słusznie) (nie mówiąc o tej nadbudówce - pewnie ze schodami ) Jak widzisz mamy swoje subiektywne zastrzeżenia. Jesli to ma być wzorzec - to na projekt typowy. To ładny dom, elegancki i nowoczesny w formie (oprócz tego piętra). Mnie się podoba. Ale osobiście nie mieszkałbym w takim z powodu nadmiernego przeszklenia i braku prywatności - znowu subiektywne wrażenie. 
    • Ale przecież dla ciebie liczy się tylko nowoczesność, sam to napisałeś. Przynajmniej się tego nie wypieraj i bądź konsekwentny. Ludzkość wypracowała wiele wzorców piękna i wykluczały sie one często z pokolenia na pokolenie, czy stylu na styl. Kto teraz przejmuje sie zlotym podziałem, czy np. proporcjami kolumny doryckiej. I ty też tego nie tolerujesz, jako stare i mało ambitne - NIE NOWOCZESNE.   ty zaledwie możesz zrozumieć dawne klimaty, sam to piszesz. I OK. Tylko że współczesna architektura, jak i sztuka ogólnie zazwyczaj jest w opozycji do starych stylów.  No to wymień te cechy, prawidła nowoczesnej architektury na które, wg ciebie i są stosowane teraz, pokaż przykłady, konkretne wzorce, wzory, definicje - do których stosują się teraz wielcy architekci. Wzorce i konkrety - a nie subiektywne gust i smak.  Chyba że powodujesz się tylko smakiem i gustem osobistym - ja np. sie tym posługuję. Ale ja nigdy nie powiem nikomu, że jego twórczość to szajs - powiem najwyżej, że mnie się nie podoba.  Tylko mnie i wcale nie przesądza to owartości jego projektu. Może to wziąść pod uwagę, mogę mu pokazać, co mi się nie podoba, co bym zmienił, pokazać przykłady, które mi sie podobają. Może równie dobrze powiedzieć, że ma inne poczucia harmonii, proporcji, piękna i ma do tego prawo. I nie impotuję mu, że jest niedouczony, nie ma gustu, jest idiotą, czy emerytem myślącym o trumnie.   I proszę, piszesz mhtylowi: widzisz i czujesz - to się zgadza. Ale to subiektywne postrzeganie - każdy ma inaczej. Pokaż mi budynek, obraz, rzeźbę - który podoba się bez zastrzeżeń każdemu, ba - każdemu krytykowi, czyli wyksztalconemu.  Natomiast słowo wie wskazuję na konkretną wiedzę - no to podaj tę konkretną wiedzę. Wg mnie  nie ma takiej w stosunku do formy współczesnej - są tylko odczucia. Są konkrety odnośnie funkcji, ale formy nie. Architektura to forma + funkcja.   Na koniec przykład z samochodami - tak samo sztuka użytkowa jak dom w kwestii formy. Na pewno jedne ci się podobają, inne zupełnie  nie - też je widzisz i czujesz - chodzi mi o formę, nie o technikę (funkcję). A przecież tworzą je wykształceni styliści za ciężkie pieniądze.  Bo chodzi o to że to klienci mają różne gusty i wyobrażenia - i nawet każda potwora znajdzie swego amatora - tak one są różne.   Na koniec - to do Elfir też. Nasze tutaj spory są subtelne i delikatne w stosunku do tych, którzy toczą miedzy sobą artyści, nie mówiąc o krytykach. A oni nic nie robią tylko w tym siedzą i naprawdę często wiedzę mają encyklopedyczną w temacie.   Co chce przez to powiedzieć? że to są bardzo indywidualne odczucia, dlatego trzeba być ostrożnym z mentorskim tonem w stosunku do innych, a przede wszystkim tolerancyjnym. 
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...