Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

zenek

Uczestnik
 • Posty

  6 595
 • Dołączył

 • Dni najlepszy

  63

zenek last won the day on kwietnia 12

zenek had the most liked content!

Reputacja

987 Doskonały doradca

O zenek

 • Ranga
  uff....

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  3044

Ostatnio na profilu byli

25 951 wyświetleń profilu
 1. to co mu radzisz, skoro ma tą glinę i piwnica mu zacieka?. Masz jakiś sposób bez odkopania ścian? Jest tu pewna trudność - bo warunki ziemne i posadowienie budynku mają w wypadku drenów zasadnicze znaczenie. W związku z tym trudno jest z pewnością radzić i wyrokować, nie będąc na miejscu, bez odkrywek, itd.. Odpowiedzialnie. Ja się posiłkowałem podręcznikami, bo dreny to nie moja specjalność. W moim przypadku chodziło o wodę opadową , okresową. Grunt mam gliniasty - i zastane warunki budowlane - brak izolacji poziomej piwnicy. Ale dom stoi na lekkim stoku
 2. Jasne.... Wyrywasz z kontekstu jedno zdanie, zamiast odnieść się do całego postu. Dobre w polityce - tutaj bez sensu Kwestią jest, na jaką głębokość odkopujecie i jaki to grunt. Bo tak, jak napisałem, nie wolno z drenami zejść poniżej ławy. Potrzebna głębokość dla drenu, to poniżej izolacji piwnicy, muru fundamentowego. Tzn grubo powyżej podstawy stopy. Jednak realia bywają różne .... No to napisz, jak to dokładnie wygląda - nie reglamentuj, jak cukier na kartki. Co to jest ta strefa, jak wygląda... "najpierw odkopuje się jedynki zasypuje zagęszcza"
 3. Przecież izolacja polega na stosowaniu razem papy z lepikiem naprzemian. Stąd nazwa 2x papa na lepiku. wannę betonową się izoluje - więc nie nasiąka.
 4. 1. Pokaż przekrój A-A - szczególnie ze skosami dachu. 2. dla ilu i jakich osób ten dom ? Jak z odprowadzeniem wody ze skarpy? W którym kierunku?
 5. No właśnie -czyli prawdopodobne jest że woda obniża się najpierw tam gdze studnia - bo wyżej i studnia dodatkowo zbiera, natomiast z drugiej strony jest większe ciśnienie wody, bo w tamtą stronę naturalnie opada, ale nie tak szybko, bo studni niema i pompy. Ale to "być może" - bo nie wiemy tego z calą pewnością. Dlatego proponowałem cztery studnie z czterech stron.
 6. Nie wolno drenu robić poniżej poziomu podstawy fundamentu. To podstawowa zasada. Może spowodować podmycie fundamentu, a to grozi tąpnięciem i pękaniem konstrukcji. Powinno być powyżej, natomiast poniżej poziomej izolacjifundmentu, która zwykle bywa między ławą a ścianą - zarazem pod podłogą piwnicy. W razie czego można odprowadzić wodę na bok do studzienki - i wtedy dalej, i niżej - ale w bezpiecznej odległości od fundamentu.
 7. Trzeba pamiętać o tym, by woda wchodząca do drenu nie wymywała ziemi spod fundamentów. A więc: 1. albo przy fundamencie, ale nad jego spodem 2. albo poniżej fundamentu - ale wtedy kilka metrów od fundamentu. Rów z kamieniem i drenem powinien byc otoczony (cały wykop) geowłókniną, co chroni dren przed zamuleniem - a i nie pozwala na przemieszczanie ziemi (mułu).
 8. No to jeszcze takie rozwiązanie - dodać jeszcze studnie z każdej pozostałej strony. Wtedy woda będzie zlewać się do studni z całego sąsiedztwa domu. I wtedy opróżniać je jednocześnie. wiem że to koszt - ale nie widzę innego rozwiązania. jak wyżej Można by było zrobić dreny przy murach, gdyby dom był cały podpiwniczony. Ale jest część - więc być może radykalnie można by było ewentualnie pomyśleć nad otoczeniem opaską drenów w odległości kilku metrów od murow i odprowadzić wodę do studni. Niestety to duży koszt. Dlaczego w odległości od fundamentów? Bo trzeba o
 9. 1. Jest jeszcze kwestia może nachylenia terenu? 2. Poza tym jedna studnia niekoniecznie obniży poziom wody szybko na całej działce. zanim woda z działki spłynie do tej studni - to jednak najpierw się podniesie. Jeśli założysz ze woda spływa tez z przeciwnej strony - niż studnia. Żeby ta woda doszła do studni - musi jakby przejść przez dom. Takie dwa aspekty tutaj widzę - oba związane z kierunkiem przpływu wody gruntowej.
 10. A kto ci to poradził - i jaki podał powód? Zwykle nie jest potrzebny i niewskazany.
 11. Ale jednak wilgoć pokazuje się okresowo = co oznacza, że ta studzienka nie zbiera ccałej wody na czas. piszesz tak: Z powyższego opisu trudno ogarnąć, jak ta piwnica jest zlokalizowwana i która ściana przecieka. Moze narysuj, jak to konkretnie wygląda (może masz rzut) - i opisz a rysunku, która ściana przecieka. Narysuj też tą studnię.
 12. Moim zdaniem te uszczelnienia ściany mogą być tylko wtórne, bo same niewiele dadzą, gdy woda gruntowa się podnosi. Wanna by była radykalna, ale trudno robić wanne bez dużych kosztów pod stojącym budynkiem, w dodatku na jego części. Trudne i pracochłonne, polączone z kopaniem wposadzkach parteru, Być może dren koło ściany piwnicy z odprowadzeniem wodu do istniejącej studni z wydajną pompą działającą na automacie w każdym przypadku podniesienia się poziomu wody. Taki rów drenażowy zabezpieczony geowłokniną (żeby przeciwdziałać wymywaniu gruntu z sąsiedztwa drenu), wypełniony krus
 13. Opowiem jak u mnie zamierzam: 1. Chodzi mi o sinus i brak zakłóceń dla komputera + peryferii audio dla niego - karta muzyczna, procesory, przedwzmacniacze, monitory ( razem max ok.800vat - może 1000 w szczycie)) i podtrzymanie napięcia przez przynajmniej pół godziny w razie braku prądu. Tutaj UPS sinus musi działać na okrągło - myślę moc UPS ok 2000vat. 2. Do tego ewentualnie zasilenie pompy w kotle gazowym (co+woda). 3. Do tego zasilenie awaryjne światła - kilka punktów w domu - załączane awaryjnie automatem. Ale to osobny od instalacji w domu obwód z UPS (tutaj cz
 14. Osłaniają przed wiatrem (w zimie), chronią okna przed deszczem i śniegiem.
×
×
 • Utwórz nowe...