Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

zenek

Uczestnik
 • Posty

  1905
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  8

zenek last won the day on stycznia 27

zenek had the most liked content!

Reputacja

48 Neutralny

O zenek

 • Ranga
  uff....

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  1772

Ostatnio na profilu byli

9183 wyświetleń profilu
 1. Ale jaki klej? Bo jeśli taki sam jak na styropian - to wydaje mi się że może naciągać wodą. Dlatego przy zostawieniu kleju na jakiś czas producenci radzą stosować odpowiedni płyn nakładany wałkiem - ale jest to skuteczne przez pół roku, może trochę dłużej. Koszta są rzeczywiście mniejsze, bo 1-3mm tynku tyle samo kosztuje co najmniej - ile klej z siatką pod nim. Ale tynk zapewnia ochronę przed wilgocią i trwałość oraz twardość. Ciekaw jestem opinii na ten temat.
 2. zenek

  Czy każdy dom można i warto ocieplić?

  A ja lubię świeże powietrze prosto z ogrodu - nieocieplone i tłoczone przez rury - tylko świeże z ogrodu. Dlatego u mnie sposób wietrzenia jest ważny. Oczywiście rekuperator też jest potrzebny. Zawsze wieczorem przed snem to robię - ale niekoniecznie tyłem do okna ☺️
 3. zenek

  Czy każdy dom można i warto ocieplić?

  Dzięki za uwagę, bo już chcialem zdzierać styropian ze ścian, żeby polepszyć ten stosunek. Kurcze - w życiu bym się nie domyślil. Wracajac do wietrzenia - sposób jest też ważny. Norma, normą, - a sposób może dawać mniej lub więcej strat.
 4. Czyli nie ma planu miejscowego. Ja bym, na waszym miejscu, napisał podanie o pozwolenie na "wasz" kierunek kalenicy ze względu na specyficzne ustawienie granicy frontowej działki i na ustawienie budynkow naprzeciw , te prostokąty - warunkują kierunek kalenicy). Warunkują też w zasadzie ustawienie waszych budynkow - bo przy WZ bierze sie pod uwagę ustawienie już istniejących budynków w sąsiedztwie (kwestia ładu urbanistycznego). Jeszcze jedno - nie wiem, jak z wysokościami waszych budynków i zastosowaniem gospodarczego - ale jeśli byście połączyli dachy obu budynkow - to najdłuższa kalenica będzie dokładnie równoległa do lini frontu waszej działki - a to oznacza koniec klopotów. Dokładnie: Kalenica nad bud. mieszk. - prostopadła do granicy dluższej; kalenica nad budynkiem gosp. - równoległa do dłuższej granicy; I kalenica łącząca obie poprzednie kalenice - równoległa do frontu działki. I wszystko harmonijne i i ładne, modny kształt 'L'. widzę że się zgadzamy w meritum 😉
 5. zenek

  Czy każdy dom można i warto ocieplić?

  Ok - rzeczywiście - teraz, kiedy sprawę uściśliłeś - to rzeczywiście twierdzę inaczej. Tym bardziej, że super ocieplony dom zakłada również odpowiednie zabezpieczenie wentylacji przed ucieczką ciepła, więc normatywne wietrzenie nie powinno dawać takich strat. Jeśli idzie o ostatne zdanie - jest niegrzeczne. Dziecinada. To tyle.
 6. Jak napisał, to co ja pod nim - to dobrze napisał. Brawo! Nie ogarnąłem lapidarności myśli może .... Patrz - dwa słowa - a mnie trzeba było trzech punktów. I nie tylko... Sztuka ważenia słów nie dla mnie. Ty też dobrze napisałeś.
 7. 1. Wg zapisów miejscowego planu. 2. Wg budynków sąsiednich, lub naprzeciw, w okolicy, podobnych działek (tu jest taka - wydaje mi sie naprzeciw sytuacja). 3. Wg zasad logicznego zagospodarowania działki - w tym racjonalne wykorzystanie miejsca, nasłonecznienie, usytuowanie budynków wobec siebie jako układ urbanistyczny. W tym wszystkim nadrzędną rolę stanowi plan - jeśli jest i ma taki zapis. Ten zapis musi odnosić się bardzo radykalnie. Jeśli np. pisze "powinno" coś tam zaistnieć - to jednak jest furtka i można to wykorzystać. Szczególnie jeśli jest to uzasadnione. Tutaj jest gabarytem i kształtem działki - co zresztą zostało zaimplementowane w istniejącym zestawie budynków naprzeciw. Reasumując - chcesz dobrze, logicznie i typowo. Moim zdaniem sprawa do wygrania - potrzebujesz projektanta, który to załatwi w urzędzie.
 8. zenek

  Czy każdy dom można i warto ocieplić?

  No przecież napisałem to: Dokładnie to samo, co ty!
 9. zenek

  Czy każdy dom można i warto ocieplić?

  Problem w tym - że Każdy ma swój przykład - a kwestię trzeba rozpatrzyć wg danego (jednego) modelu. To, że portal o wentylacjach pokazuje straty ciepła budynku 51% - i to przez komin (a przecież wiadomo, że wentylacja przez komin tto tylko część wentylacji budynku poza skrajnymi przypadkami) - to to jest wg mnie zakres tzw. delikatnie mówiąc reklamy własnego tematu (produktów?). A ogólnie: wiele zależy np. od ilości kondygnacji - im więcej, tym mniej strat przez dach (liczymy oczywiście stosunek pow. dachu do pow. łącznej kondygnacji. Ponieważ tu temat glównie dot. budynków jednorodzinnych - no to straty są duże przez ostatni strop (a czasem jest to jedyny strop). Dlaczego więcej przez dach - bo ciepło idzie w górę głównie kolokwialnie mówiąc. Wentylacja - tu też jest kwestia, na ile zwentylowane są pomieszczenia i jakie, jaki jest ciąg w tych wentylacjach, jak często wietrzymy pomieszczenia - jaki jest nawiew. Ale w 50% ucieczki ciepła przez komin nie uwierzę, chyba że ktoś ma super ocieplony dom i wietrzy, ile wlezie - czyli napędza tzw. ciąg. Natomiast jesli to liczy wg. normalnej infiltracji powietrza z zewnątrz + wietrzenie pomieszczeń przez okna - w domu energooszczędnym - gdzie lubi się codziennie otworzyc okna dla naturalnego powietrza - to tak. Ale tam ogólne straty są małe. Rolety. Mam. Chronią przed deszczem, wiatrem - w tym sensie przed ucieczką ciepła. Tu jest zalezność od stron świata -wiatrów. A więc u mnie od zachodu jest jakieś 80% mocnych wiatrów. Tu też jest zależność, gdzie i ile jest powierzchni okien w ścianach. Ale rolety to nie jest jakaś wydajna termoochrona - poza skrajnymi przypadkami. Reasumując : Wg mnie schemat pokazany przez Elfir w #8 (i podobne wskazania) są najbliższe prawdy ogólnie - i takie najczęściej widziałem w opracowaniach dot. termomodernizacji. Dot. przeciętnego budynku, z typowych materiałów, o typowych przekrojach (grubościach) i typowych parametrach cieplnych.
 10. Bo wbudowują go w gniazda - też szanują ciepło.
 11. Tutaj jest taki piękny obiekt i ścian i stropu zarazem autonomicznego ( czyli konstrukcji niezależnej budowli wewnątrz) - w kształcie kuli Fullera: Montreal Biosphère na Île Sainte-Hélène (Montreal), zaprojektowane przez Buckminstera Fullera https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopuła_geodezyjna#/media/File:Mtl._Biosphere_in_Sept._2004.jpg Bardziej prymitywne i pospolite zadaszenie autonomiczne - to np. przekrycie placu targowego pod którym znajdują się niezależne budynki sklepów, usług, itp. Inne to np przekrycia stacji benzynowych (oczywiście nie wszystkich). Itd, itp.... Dodam jeszcze, że każda konstrukcja zdylatowana od innej też jest autonomiczna. W domku może to być np. balkon poza izolacją ściany zewn. domu (czyli słupy + strop płyty balkonu). Itd, itp.
 12. zenek

  Wieniec z nadprożem

  Ani dodatkowego nadproża.
 13. Są w kolorze - i nie maluje się ich.
 14. To podstawowe wiadomości o stropie żelbetowym. Wieniec jest częścią stropu żelbetowego. Oczywiście wieniec może być też samodzielny. I oczywiście podstawą konstrukcji dachu, stropodachu jest strop pod nim (a jeśli go nie ma, to na innych elementach konstrukcji). To raczej logiczne - wyjątkiem może być strop na autonomicznej konstrukcji opartej poza budynkiem. Są jeszcze pewnie inne wyjątki. Żeby kurs oparcia stropu dopełnić, to oczywiście strop oparty jest na murach, słupach - a te na fundamentach. Fundament leży na podłożu. uff....
 15. Jeśli masz murowane ściany - to daj strop żelbetowy. I tak powinieneś dać wieniec żelbetowy - bo on spina wszystkie ściany konstrukcyjne, stabilizuje konstrukcję. Stropy są uzupełnieniem jego uzupełnieniem (wieniec jest cząścią stropu), strop żelbetowy jest dodatkowo niepalny, trwaly i silny. To że ciężki - to zaleta, np w razie wichur, jednak coraz częstszych i mocniejszych. jest też znakomitą podstawą dla dachu, stropodachu. Ja bym wybrał żelbet. A jaki - to już wtórna decyzja.
×