Skocz do zawartości

Za pompę ciepła z montażem zapłaciłem 30 000 zł


Recommended Posts

Beata i Mariusz zbudowali dom na działce o powierzchni 1500 m2 leżącej w pobliżu Warszawy. Posłużyli się gotowym projektem o nazwie „Bajkowy II”, w którym dokonano kilku drobnych modyfikacji (m.in. zwiększono powierzchnię salonu oraz podwyższono nieznacznie ściankę kolankową).


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/7511-za-pompe-ciepla-z-montazem-zaplacilem-30-000-zl

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Ja też mam pytanie o koszty. Podejrzewam, że porazka, gdyż prąd ostatnio poszedł do góry w samym 2008 roku o 100% w stosunku do cen z 2007 roku. A założenia do opłacalności z pewnością pochodziły z okresu projektowania instalacji. Ponadto, ceny prądu od stycznia 2009 są znów wyższe o ok.60% w stosunku do października 2008. Dlatego pytanie, czy to się jeszcze opłaca? Jaki Pan poniósł koszt za prad za ostatnie 2 mieisące?
Link do komentarza
Dośc dobry pomysł na reklame:). Założenia dośc dobre.
Ciekawi mnie jak gęsto jest rozłożona podłogowka skoro przy temp . zasilania 35C ma dac 21 C w pomieszczeniu. Dowiedz się czy to temp. na wejściu czy wyjściu z instalacji. COP 5? dośc ciekawe. Ogolnie dośc droga instalacja. Pompa jak pompa:). Koszt nie powinien przekraczac 40 tyś, więc i tak wzięli co chcieli.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Rafał
Dzwoniłem do tej firmy Arka z Płocka i okazało się , że Państwo Beata i Mariusz nie dodali do ceny podanej 30 000 zł. ceny wymiennika. Ja mam też dom o powierzchni 130 m kw. i wykalkulowano mi w przybliżeniu kwotę 45 000 zł. za pompę i wymiennik z montażem oczywiście bez ogrzewania podłogowego.
Link do komentarza
Ja w bajki nie wierzę. Niech powiedzą ile kosztowała kompletna instalacja pompa + wymienniki + osprzęt, nie mówiąc o instalacji c.o. i c.w.u. Poza tym zastanawia mnie po co im 2 kominy skoro mają tylko jeden kominek. Bo jeżeli mają wentylację grawitacyjną to nie wierzę w te 21 st. C przy podłogówce.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam czytam niektóre posty i zastanawiam sie jak niektorzy wykonawcy w żywe oczy okłamuja swych klijentow-inwestorów mając na uwadze swe deklaracje ofertowe a pózniej wykonawstwo ktore przez nieodpowiednie dobranie parametrów i błedy wykonawcze przedkładają się na koszty urzytkowania pompy ciepła tj wysokosc rachunku za energie elektryczną,a za przykład podam iż wysokosc rachunku za energie elektryczna w skali roku i dla domku o pow.ok180 m2z kolektorem pionowym i zapotrzebowaniu na CWU dla np 5 osob i wyizolowaniu budynku zgodnie ze sztuką budowlaną dla naszego regionu klimatycznego nie powinna przekraczać 1400-1600 zł a przy kolektorze poziomym ok 7-10%wyszym.Z wyrazami poszanowania ANDREASBAU.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Ja jestem na etapie wyboru pompy i prowadząc rozmowy z rożnymi wykonawcami stwierdzam, że za pompę do dolnego źródła nie ważne z jakim kolektorem i tak trzeba zapłacić ok 30-34 tyś brutto plus kolektor poziomy ok 8-12tyś zaś pionowy ok 20 tyś z materiałem i robocizną. Do tego dochodzą dodatkowe urządzenia do pompy jak bufor rozdzielacze itp., więc tak czy siak na taki prosty zestaw z montażem trzeba wyłożyć z miejsca min 45tyś plus do tego dochodzi podłogówka więc kwota zamyka się w granicach 55-60 tyś przy założeniu że znajdzie się w miarę taniego fachowca.

Jeśli nasz "bohater artykułu" zmieścił się lekko ponad 50 tyś to faktycznie się mu udało i gratuluję, choć domyślam się, iż musiał odbyć wiele spotkań z różnymi fachowcami co pewnie zaowocowało "tak niskimi kosztami", sam mam nadzieję się zmieścić w podobnym przedziale.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Widzę że niektórzy mają dane tylko nie wiem skąd je biorą pompy ciepla owszem ale jaki jest ich koszt faktyczny utrzymania i przede wszystkim kiedy się zwróci naklad na ich budowę piece na pelec minimum obslugi i cieplutko w domu 26-29 st. i woda wrzątek czekam na odp.
Link do komentarza
Psychika ludzka jest zdolna do niesamowitych rzeczy. icon_cool.gif
Człowiek wydaje na instalację grzewczą niedużego domku ponad 50 000 i się cieszy, że ma tanie źródło ciepła.
Jak rozgryźć takie rozumowanie?
Psychologia zna taką postawę, kiedy ktoś jawnie oszukany stanowczo broni oszusta.

(oczywiście nie insynuuję tutaj, że wykonawca tej instalacji jest oszustem. Chodzi mi tylko o pokazanie pewnej postawy)
Link do komentarza
Cytat

Dośc dobry pomysł na reklame:). Założenia dośc dobre.
Ciekawi mnie jak gęsto jest rozłożona podłogowka skoro przy temp . zasilania 35C ma dac 21 C w pomieszczeniu. Dowiedz się czy to temp. na wejściu czy wyjściu z instalacji. COP 5? dośc ciekawe. Ogolnie dośc droga instalacja. Pompa jak pompa:). Koszt nie powinien przekraczac 40 tyś, więc i tak wzięli co chcieli.
Pozdrawiam


no standartowo powinna byc co 10-12cm i spokojnie nawet do 23 dogrzeje przy takich parametrach
Link do komentarza
Cytat

Ale z drugiej strony... ten sam co wywala 50 000 na ogrzewanie oszczędza na izolacji dając jakieś symboliczne 20cm od gruntu czy budując ścianę 0.2W/m2 x K dwa razy gorszą niż dzisiejsze standardy (0.1W/m2xK) lub w dachu mniej niż 50 cm wełny! Jak to można wmówić, człowiekowi reklamami, ze istnieją energooszczędne systemy ogrzewania!

W wątku : https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=64409 napisałem ile w moim domu kosztowała kompletna instalacja z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi - 37500zł. Podałem też przewidywane zużycie energii - 52,3kWh/m2 rocznie na wszystko (będzie do zweryfikowania za rok).
Jest to realny istniejący dom, a nie jakaś fikcja, która ponoć zużywa 40kWh/m2 na wszystko.
Link do komentarza
Cytat

W wątku : https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=64409 napisałem ile w moim domu kosztowała kompletna instalacja z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi - 37500zł. Podałem też przewidywane zużycie energii - 52,3kWh/m2 rocznie na wszystko (będzie do zweryfikowania za rok).
Jest to realny istniejący dom, a nie jakaś fikcja, która ponoć zużywa 40kWh/m2 na wszystko.


O !!Szanowny Panie ! Nieładnie. To Pan pisze o wyliczeniach na podstawie (co już było dowiedzione) złych wzorów i o weryfikacji - to jest fikcja ! Ja piszę wyłącznie na podstawie praktyki i liczników. Gdyby zrezygnował Pan z zasobnika i cyrkulacji oszczędziłby Pan minimum 1500kWk gdyby dał Pan izolację od środka z folią zszedłby Pan do 50 kWh/m2 a tak to tylko marzenie nieznającego fizyki teoretyka.
Wywalanie ogromnych pieniędzy 30000 zł na pompę ciepła instalację w środku i solary po to by więcej płacić za prąd to pachnie masochizmem!
Link do komentarza
Cytat

O !!Szanowny Panie ! Nieładnie. To Pan pisze o wyliczeniach na podstawie (co już było dowiedzione) złych wzorów i o weryfikacji - to jest fikcja ! Ja piszę wyłącznie na podstawie praktyki i liczników. Gdyby zrezygnował Pan z zasobnika i cyrkulacji oszczędziłby Pan minimum 1500kWk gdyby dał Pan izolację od środka z folią zszedłby Pan do 50 kWh/m2 a tak to tylko marzenie nieznającego fizyki teoretyka.
Wywalanie ogromnych pieniędzy 30000 zł na pompę ciepła instalację w środku i solary po to by więcej płacić za prąd to pachnie masochizmem!

Sęk w tym, że nie piszę tego na podstawie obliczeń z OZC tylko pomiarów zużycia energii przez okres 1,5miesiąca, kiedy grzałem wyłącznie energią elektryczną.
Wiem dokładnie ile energii zuzyłem na ogrzewanie, przy jakich temperaturach zewnętrznych i wewnętrznych. Stąd już łatwo przejść do obliczenia zużycia energii do ogrzewania w całym typowym sezonie grzewczym.
Oczywiście są to tylko przewidywane przeze mnie wartości. Rzeczywiste zużycie energii podam za rok.
Stany liczników i wodomierzy opublikowałem tutaj : http://forum.muratordom.pl/post3783357.htm#3783357 , łatwo wiec będzie moją prognozę zweryfikować. Zresztą zamierzam podawać stany liczników i wodomierzy co miesiąc.

Pan pisze na podstawie liczników, których nikt nie widział, domów, które istnieją tylko w Pana wyobraźni.
Link do komentarza
Cytat

Jak u wędkarza, któremu ryba rośnie po wyjęciu z wody. Zużycie energii Panu spada w błyskawicznym tempie mimo że zawilgocenie ścian rośnie... z 90kWh + butle z gazem do 50...

Wyraźnie napisałem skąd brało się poprzednie 90kWh/m2 rocznie i skąd przewidywane obecnie 50kWh/m2 rocznie.
W swoim Dzienniku budowy : http://forum.muratordom.pl/post3787046.htm#3787046 pisałem np. o 700kWh rocznie na przygotowanie ciepłej wody licząc jej zużycie 35l/osobę przy temperaturze 55st. C. W tej chwili mam zamontowany wodomierz na ciepłej wodzie i wiem, że dziennie zużywamy przy 3 osobach 120l ciepłej wody podgrzewanej do 45st. C. Przy uwzględnieniu dostarczania części wody przez kolektory słoneczne wychodzi 450-500kWh rocznie.

Ile wyjdzie w rzeczywistości najlepiej pokażą liczniki. Czyżby bał się Pan ich wyników?
Link do komentarza
Cytat

Ściana bez paroizolacji przy zastosowane przez Pana grubości będzie z roku na rok wilgotniejsza . Z tym, że opieram to na praktyce nie „spodziewaniu” się.


Mieszkam półtora roku, to jaka wg Pana jest teraz wilgotność styropianu, i jak to wpływa na jego izolacyjność? Mam 22cm styropianu w ścianach.
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Te pompy ciepła to totalna bzdura. Wyczytałem że na dom 154 m2 potrzeba wydać na taką pompę ok. 50 tys. zł i roczne ogrzanie domu oraz wody dla 4 osób zużywa energii elektrycznej na ok. 2 tys. zł. Czyli wydaję kupę kasy na pompę i jeszcze bulę za prąd tyle na rok, jakbym kupował węgiel na ogrzanie takiego samego domu. Ktoś powie, że to ekologia. No tak, ale elektrownia by dostarczyć mi prąd na zasilanie takiej pompy też spala węgiel. Więc ekologia to pic na wodę.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość ivotex
Anty powiedz mi skąd wziąłeś ofertę? Bo za 50 tyś to chyba wszystkie instalacje hydrauliczne ( CO + CWU + kanalizacja oraz woda) w domu Cię wyniesie w tym pompa z mocą modulowaną, która zużyje o 30 % mniej energii ( czyli nie 2 tyś). Ponadto można uzyskać dofinansowanie na montaż odnawialnych źródeł energii. Więc nie wiem jak by liczyć to te 50 tyś to gruba przesada za montaż samej pompy ciepła.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie temu...
Pompa ciepła przy COP=4,4 zwraca się po 15 latach, pompa o COP=3,3 zwraca się po 23 latach na zero w stosunku do pieca gazowego lub ekogroszku.
Gdyby producent dał mi gwarancję na te 15 lat to bym pompę zamontował, mając pewność że nie strację, ale producenci dają gwarancję na 3 lata, a co potem jak padnie taka pompa? Piec jak mi padnie to każdy monter naprawi, a nowy kupię za 3000zł.

To jest tak jak z tymi hybrydowymi autami, duże ryzyko mały zysk.
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem co to za piec na ekogroszek z podajnikiem za 3kz, ale pewnie to taka sama okazja jakościowa jak auto Made in India.



Niekoniecznie.

Bo ten "podajnik" działa na zasadzie "Kola - dorzuć do pieca" icon_lol.gif
Tyle, że w takim przypadku, to Koli zwraca się ale, po spożyciu zielonego salcesonu. icon_mrgreen.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Piotr M.
Ile by mnie wyniósł całkowity koszt zainstalowanie pompy łącznie kompletny łącznie z nawiertami, ale bez instalacji ogrzewania podłogowego bo to już mam. Proszę o wiadomość. mój adres e-mail: piotr1mol10@poczta.onet.pl
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
przy 35 stopniach wody na podłogę to u mnie w domu przy temperaturze -15 na zewnątrz wewnątrz pomieszczenia będzie 25st.!!! ( 21 to dosyć mało jak na 35st ! chyba ze cos jest zle wykonane )
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Proponuje zainteresować się pompą powietrze woda, mam taką od 4 lat dziła do (-25c) i jest ok. Koszt instalacji jest dużo mniejszy. Roczny koszt ogrzewania około 1200 zł, przynajmniej u mnie (140m2) domu
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość brodnik
U mnie w domu jest zainstalowana od 3 lat pompa, która działa bez zarzutu. Roczny koszt ogrzewania to około 1500-1700zł, przy czym muszę zaznaczyć, że my lubimy ciepło i mamy w domu 23-24 stopnie. Dom ma 152 metry kwadratowe. Obecnie są dotacje na zakup i instalacje pomp ciepła, tak więc warto. Ja mam porównanie centralnego ogrzewania na gaz i pompy. W mroźnych miesiącach bywało, że płaciłem za gaz nawet 1200zł/msc :/
Link do komentarza
Cytat

U mnie w domu jest zainstalowana od 3 lat pompa, która działa bez zarzutu. Roczny koszt ogrzewania to około 1500-1700zł, przy czym muszę zaznaczyć, że my lubimy ciepło i mamy w domu 23-24 stopnie. Dom ma 152 metry kwadratowe. Obecnie są dotacje na zakup i instalacje pomp ciepła, tak więc warto. Ja mam porównanie centralnego ogrzewania na gaz i pompy. W mroźnych miesiącach bywało, że płaciłem za gaz nawet 1200zł/msc :/



Temat pomp ciepła jest poruszany w kilku działach na tym forum przy okazji rozmów o systemach grzewczych, oszczędnościach etc.
Zapraszam do czynnego udziału w dyskusjach.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Kryszkam
Przestrzegam wszystkich aby wybierali firmy instalacyjne, które mają doświadczenie, autoryzację producentów i osoby o odpowiednim wykształceniu technicznym (budownictwo, inżynieria środowiska), żeby później nie było żalów na forum, że coś nie działa i nie grzeje. Jak wybieracie najtańsze firmy, gdzie ludzie z łapanki próbują się uczyć na swoich błędach to tak później jest, że dom kiepsko izolowany 250m2 chcą ogrzać 7 kW pompą ! Absurd. Za niską ceną nigdy nie idzie odpowiednia jakość i związana z tym odpowiedzialność. Pozdrawiam wszystkich.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 5 miesiące temu...

Z przydomową oczyszczalnią nie ma szans na układ woda/woda dla pompy ciepła. Przede wszystkim problemem jest skład cieczy (ścieków) i ich zbyt mała ilość. Robi się za to duże instalacje pozyskujące ciepło ze ścieków, ale to skala kolektora ściekowego w sieci miejskiej :)

Ciepło ze ścieków da się jednak wykorzystać nieco inaczej. Robi się kolektor gruntowy poziomy pompy ciepła, a nad nim układa dreny przydomowej oczyszczalni. W ten sposób ścieki trafiają w strefę odbioru ciepła. Dodatkowo nawadniają grunt, co poprawia przewodzenie ciepła. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Zygmunt
Ciekawy wpis, zacząłem się interesować pompami ciepła po przeczytaniu notki na salonie24 o możliwych karach z UE - http://energia-odnawialna.salon24.pl/772517,energia-odnawialna-jedynym-ratunkiem-dla-polski-przed-karami-z-ue-energia-geotermalna-pompy-ciepla-fotowoltaika. Czy posiada ktoś informacje o tym jak w tym roku będą przebiegać możliwe dotacje na instalacje pomp ciepła? Czy jest jakiś podział na województwa? Jestem z okolicy Warszawy i chciałbym się jakby dowiedzieć więcej na ten temat. Może ktoś pomoże mi odnaleźć źródła?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość ekonomista
Zanim zdecydujecie się na pompy ciepła przeliczcie, czy jest to wogóle opłacalne - bo w moim przypadku między ogrzewaniem na pellet lub gaz - a pompami ciepła roczne oszczędności przy 120m domu wyn. ok. 800zł - zatem różnica inwestycji zwróciłaby mi się po 30-40 latach - DZIĘKUJĘ - NIE SKORZYSTAM:) http://ag-dar.vaillant-partner.pl/kalkulatory-on-line/kalkulator-kosztow-ogrzewania-domu-i-podgrzewania-cieplej-wody-uzytkowej/
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
2 godziny temu, Takiowaki napisał:

Ale będziesz też ogrzewał tym sposobem w dalszym ciągu?

Raczej tak, bo zmiana ogrzewania na PC byłaby fanaberią która raz że komplikowała  by układ grzewczy bo łatwiej jest ogrzewać bezobsługowo dom kilka miesięcy podczas nieobecności konwektorami, niż PC gdyż jest to jednak skomplikowane urządzenie. Poza tym na ogrzewanie wydaję ok 2 tys zł rocznie , PC poprawiłaby ten wynik o 500-700 zł więc szału  nie ma. Natomiast zakładam PC CUW powietrzną i w tym obszarze spodziewam się oszczędności. Z tym, że ta inwestycja będzie mnie kosztowała tylko 20% bo resztę dokłada UE.

Link do komentarza
8 minut temu, gawel napisał:

bo łatwiej jest ogrzewać bezobsługowo dom kilka miesięcy podczas nieobecności konwektorami, niż PC gdyż jest to jednak skomplikowane urządzenie. Poza tym na ogrzewanie wydaję ok 2 tys zł rocznie , PC poprawiłaby ten wynik o 500-700 zł więc szału  nie ma.

Masz może gdzieś opisany Twój układ ogrzewania? Posadzki, wykończenie, koszta instalacji? Chętnie poczytam od kogoś użytkującego wiele lat :)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...