Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Deggial

Uczestnik
 • Posty

  272
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Deggial

 1. Witaj bajbago po latach. W praktyce wygląda to tak, że PINB nie przyjmie Ci zgłoszenia bez pieczątki z ostatecznością. Także mniej więcej 3 tyg. od dnia kiedy otrzymałeś decyzję goń do Starostwa po pieczęć przy okazji rejestrując dziennik a potem do PINBu. Pozdrawiam.
 2. Jesli mnie pamięć nie myli to w 96 roku nie było jeszcze starostw i wszelkie sprawy załatwiały urzędy gmin. Także starostwo nie mogło wydac takiego zaświadczenia. Po pierwsze udałbym się do urzędu gminy i dowiedział się czy akta sprawy sa jeszcze w gminie czy są już przekazane do starostwa (gminy miały obowiązek przekazania akt starostwom ale w związku z b......lem jaki panuje w większości gmin nie zrobiły tego). A potem wystąpił na piśmie o informację czy taka budowa została zakończona i o wydanie stosownego zaświadczenia.
 3. Barbossa ależ proszę bardzo, namiary: PINB w Oławie ul. 3-go Maja 1 woj.dolnośląskie telefon znajdź sobie w necie żebyś nie pomówił mnie o jakieś układy lub podkładanie się kogoś. Ale będę taki uprzejmy i żeby nie marnować twojego czasu, proszę: Starostwo Oława PINB Powodzenia.
 4. Skoro sam twierdzisz, że nie jesteś alfą ani betą w pewnych kwestiach to proszę nie wypowiadaj się w nich albo chociaż przedstaw jakie masz podstawy merytoryczne to udzielania się w zakresie budownictwa. Ja już znałem kilku takich "czego to oni nie wiedzą i nie robili" tylko ci panowie spalili się w momencie kiedy zażądałem konkretnych przykładów - czytaj dowodów materialnych w postaci budynku lub podobnych.
 5. A tak mnie teraz naszło: Sytuacja hipotetyczna, ale po stanowisku i radach Barbossy może mieć miejsce. Dostaję WZ, linia zabudowy obowiązująca 8m od drogi, nie pasi mi ja chcę 11 m, ale nic siedzę cicho, robię projekt na podstawie WZ i dostaję PnB. A potem buduję sobie dom tam gdzie mi się podoba i pan projektant mi wpisuje że jest to zmiana nieistotna ???????????????????????? Sorry, ale to jakiś absurd !!!!!!
 6. Wracając do tematu po kilkudniowej nieobecności (sprawy zawodowe) i po wykonaniu telefonu do PINB - podejrzewam, iż szanowni koledzy nieuczynili tego kroku sądząc po braku wpisów na ten temat, pragnę niniejszym oswiadczyć, iż są szanowni koledzy w błędzie ponieważ po rozmowie z PINB, inspektor (w dodatku prawnik) potwierdził moją opinię, tu cytuję: i co następuje jeśli taka zmiana będzie miała miejsce - PINB wydaje decyzję negatywną co do zgłoszenia zakończenia robót i wszczyna postępowanie naprawcze, które wiąże się z wykonaniem kompletnie nowego projektu tak jak do pozwolenia na budowę
 7. Barbossa jest mi Cię żal. Twoje posty coraz bardziej utwierdzają mnie w przekonaniu że nie masz pojęcia o wykonawstwie choćby nawet domków jednorodzinnych oraz bardzo nikłe o PB i o procesie budowlanym. Jak już jesteś taki mądry to powiedz mi w jaki sposób nadzór stwierdzi zmianę konstrukcji dachu ? Poza tym jakbyś miał pojęcie jak się robi więżbę to wiedziałbyś, że przy szczytach daje się dodatkowe krokwie w cely ich usztywnienia a nie widzę w tym przypadku żadnej ISTOTNEJ zmiany. Czy niewykonie ścianki działowej albo wręcz przeciwnie dostawienie nowej, której nie ma w projekcie to też zmiana
 8. Panowie ust. 5.1 wyraźnie mówi, że zmiana jest nieistotna jeżeli nie dotyczy "1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu" a przesunięcie domu o 1 metr jest zmianą "zagospodarowania działki lub terenu" czyli automatycznie jest zmianą istotną i tu nie jest kwestią czy projektant stwiedzi tak czy siak. Natomiast ust. 6 mówi również o zmianie nieistotnej. Tu mamy pewien automat, jeżeli macie wątpliwośći polecam telefon do najbliższego PINB'u. Coby nie być gołosłownym też taki telefon w dniu jutrzejszym wykonam i podzielę się wiedzą. P.S. Barbossa n
 9. To jest bardzo prosto napisane, szkoda że tego nie rozumiesz, ale cóż już tak niektórzy mają. DLatego też uważam, iż dalsz dyskusja na ten temat z laikiem jest bezcelowa.
 10. Nie wiem co w twoim mniemaniu jest nadinterpretacją ale widać, iż nie masz za wiele wspólnego z Prawem Budowlanym ani budownictwem z zakresu wykonawstwa. Ja na szczęście nie musiałem wszczynać takiego postępowania ze względu na to, iż na każdej swojej budowie pilnuję spraw formalnych bo w razie W to ja dostanę po d..., niestety byłem świadkiem takiej sytuacji w PINB kiedy to właśnie pani miała przesuniętą jedną ścianę o ok. 1 m nie ze względu na swoje widzimisie ale na sytuację do której doprowadził jakiś "wielki" wykonawca z polecenia. W razie dalszych wątpliwości odsyłam do PB art.
 11. W wielkim skrócie: zmiana posadowienia budynku względem PZT jest zmianą istotną i wymaga zmiany pozwolenia. PINB wyłapuje te różnice na wstępie sprawdzania zgłoszenia zakończenia robót. Na dzień dobry decyzja negatywna i tzw. postępowania naprawcze związane z projektem zamiennym, dużym mandatem dla kierownika i jeszcze kilkoma innymi kwestiami równie bolesnymi co kosztownymi.
 12. Też dobry sposób ale mocno pracochłonny (problem z "laniem" betonu na skosie), daje nam ramę i na pewno jest to dobre usztywnienie ściany. Tak na prawdę to decyzja należy do inwestora przy aprobacie kierownika. Jeżeli projekt nie przewiduje takich wzmocnień to znaczy, że nie są one niezbędne. Ktoś pod projektem się podpisuje a ktoś adaptuje i bierze za to odpowiedzialność a i tak najczęściej dostaje po d.... kierownik.
 13. W projekcie masz wyraźnie napisane jaką klasę mają mieć pustaki ścienne i nie wolno ci zastosować nic słabszego. Poza tym wszytskie wyroby, które stosujesz muszą mieć stosowne aprobaty i deklaracje zgodności. Z tego co piszesz sąsiad takowych nie posiada. Poza tym kierownik budowy w oświadczeniu zakończenia budowy oświadcza (99% PINBów tego wymagają), że wszystkie materiały wbudowane posiadają dopuszczenie do obrotu na rynku i certyfikat. Także na twoim miejscu bym nie ryzykował bo ty tam będziesz mieszkał.
 14. Nie wiem jak sobie kierownik wyobraża ten wieniec, chyba że na skosach szczytów po wywiązce. Wieniec na wysokości ścianki kolankowej (ca. 1m) na całym bydynku niewiele da. Poza tym z reguły cieśle robią dach w taki sposób, iż więźba "wspiera" ściany. W swojej karierze nie spotkałem się jeszcze żeby ktoś robił wience skośne, a domy stoją (mój z resztą też a szczytówkę mam ok. 5,5 m).
 15. Jeżeli kolego Barbossa nie wiesz co robi nadzór przy stwierdzeniu, że inwentaryzacja geodezyjna nie zgadza się z PZT to sorki ale nie doradzaj więcej nikomu.
 16. Jasne, a potem istotna zmiana - niezgodność z PZT, przesunięcie budynku i jazda na całego. Barbossa jak masz takich rad udzielać to lepiej się nie wypowiadaj.
 17. Droga Redacjo, zmiany istotne wymagają zmiany pzowolenia na budowę a nie tylko stempelka proj. Stempelek załatwia zmiany nieistotne.
 18. Nakaz dostaliście z administracji czy z Nadzoru Budowlanego ? Jeżeli z adm to bym ich olał, taki nakaz może nałożyć tylko PINB po stwierdzenie iż coś jest niezgodne z prawem i sztuką budowlaną.
 19. Marcin123 jeżeli ponad 60 zł miesięcznie to nie jest dla ciebie dużo to życzę powodzenia. Ja ostatnio zapałaciłem rachunek za prąd budowlany za 2 m-ce przy zużyciu 0 kWh wynióśł ponad 130 zł.
 20. Luksfer to luksfer a pustak szklany to pustak szklany - nie mylić pojęć. Obecnie ciężko jest dostać luksfery ale za to wybór pustaków szklanych jest porażający. Przepis przytoczony powyżej dotyczy BUDOWY a nie wstawiania okien w budynkach istniejących.
 21. Jeżeli nastąpił podział dzialki należy wystąpić o nowe warunki zabudowy. Ale teraz powinno być szybciej bo de facto warunki już istnieją.
 22. Ad. 1. Raczej nie, wydzielenia to trochę inna bajka. Ad. 2. Z tego co wiem to tak ale notariusz udzieli dokładnych informacji.
 23. Co za bzdura że jak nie ma piwnicy to nie trzeba ścian fundamnetowych izolować termicznie. Redakcja miała na myśli izolację poziomą przeciwwilgociową - ja uważam że powinna być zastosowana, chociaż przy wylewaniu ścian monolitycznych jej nie ma i jakoś to zyje. Odnośnie izolacji przeciwwilgociowej ścian należy je zabezbieczyć np. dysperbitem od wewnątrz i zewnątrz tak żeby nie było żadnych przebić ani prześwitów. Na to dopiero styropian (do samej ławy) z siatką a na to można dać folię kubełkową i obsypać. Odnośnie wieńca, jeżeli rozstaw ścian jest znaczny i nie ma ścian poprzecznych przewiązu
 24. Nie do zgłoszenia a do pozwolenia na budowę. Wszelkie zmiany konstrukcji (podniesienie ścanek kolankowych, ruszanie fundamentu) a przedze wszytskim adaptacja poddasza (zmiana sposobu użytkowania) wymagają projektu i pozwolenia na budowę. Jeżeli nie ma MPZP to będą jeszcze potrzebne warunki zabudowy.
×
×
 • Utwórz nowe...