Skocz do zawartości

HenoK

Uczestnik
 • Posty

  1 612
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  5

HenoK last won the day on marca 22 2012

HenoK had the most liked content!

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  134

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

HenoK's Achievements

Ostoja forum

Ostoja forum (4/4)

37

Reputacja

 1. Wiesz ile to jest 1/500 od 9,54m ? Mi wychodzi 19 mm. Przy ściankach o wysokości 2,80m daje to rozciąganie jej o ponad 5 mm. Jesteś pewien, że przy takim rozciągnięciu ścianka nie pęknie ? Zauważ, że to ugięcie ma przeciwny kierunek niż strop. W przypadku stropu rozciągany jest dół ścianki, w przypadku tej płyty fundamentowej jest to góra, gdzie w przypadku otworów drzwiowych w nadprożach jest najsłabszy punkt. Tam właśnie pojawiły się największe pęknięcia. Budowy domu nie traktuję jako zabawy.
 2. Formalną podstawą było moje oświadczenie: Dosyć długo trwała wycena szkody, ale sprawa dla inwestora zakończyła się pozytywnie.
 3. Jest jednak spora różnica pomiędzy : "należy", a "zaleca się" . Jeżeli inwestor chce za jakieś badanie zapłacić, to można je wykonać nawet wtedy, gdy nie jest ono zalecane.
 4. Tylko gdzie oni znajdą kilkanaście tysięcy inwestorów, którzy w ten sposób chcą zainwestować swoje pieniądze. Nieco zmodyfikowane zostały wytyczne dla domów NF15 i NF40 : http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/d...rytetowego.html Nadal jednak program jest mocno ułomny. Celnie wypunktowane to zostało tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...l=1#post6146063
 5. Tak wykonana ściana ma jeszcze jedną zaletę - w istotny sposób poprawia samopoczucie właściciela domu. W ścianie z Ytonga co prawda pojawią się pęknięcia, ale właściciel bardzo długo nie będzie o nich wiedział. W gazobetonie także pojawi się strefa rosy, a wraz z nią grzybki, ale o tym też właściciel nieprędko się dowie. Można więc powiedzieć, że to idealne rozwiązanie (oczywiście dla firmy Xella) .
 6. To nie moja działka. Wbrew pozorom wcale nie była tania, ale za to w cichej i spokojnej miejscowości niecałe dwa kilometry od morza. Ta woda jest na poziomie ok. 1m nad poziomem morza.
 7. Czuję się inwigilowany ;). Na razie chyba nie ma obowiązku odpowiadania na wszelkie zapytania. Zresztą w ostatnim czasie byłem mocno zajęty i na Forum zaglądałem tylko dla "złapania oddechu". Jeżeli chodzi o posadowienie płyty na wilgotnym gruncie, to ja nie widzę przeciwwskazań. Należy tylko zadbać o zastosowanie izolacji termicznej odpornej na długotrwałe działanie wilgoci, np. styrodur. Przy bardzo wysokim poziomie wody gruntowej można nad izolacją termiczną dać dodatkową izolację przeciwwilgociową. Oczywiście najlepsze właściwości ma izolacja cieplna, gdy jest sucha, dlatego jeżeli jest to możliwe, należy zastosować odpowiednio dobraną podsypką żwirowo-piaskową połączoną z drenażem. Tu masz przykład wykopu pod płytę fundamentową : Wierzchnią warstwę stanowiły grunty nienośne (namuły). Pod spodem zalegały warstwy piasków średnich. Poziom wody gruntowej jak widać był bardzo wysoki. Po usunięciu namułów została wykonana podsypka z pospółki zagęszczana warstwami o grubości ok. 1m. Wokół budynku został wykonany drenaż opaskowy. Na zagęszczonej podsypce ułożone zostały dwie warstwy styroduru po 10cm każda i wykonana płyta fundamentowa.
 8. Natura nie znosi próżni ... Na FM zaczął się udzielać TB, który pompami ciepła zajmuje się już od ponad 20 lat ;). Niech tylko zauważy, że w tej dziedzinie nikt się nie wypowiada, to na pewno udzieli wyczerpujących wyjaśnień ;).
 9. Nie ma to jak zadowolenie z dobrze wykonanego obowiązku : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...l=1#post5972608 Chciało by się dodać : Idź na całość, idź na całość ...
 10. Dosyć stare dzieje : https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...st&p=115672
 11. Ten fragment wyraźnie świadczy, kto jest sponsorem tych badań. Świetlówki starego typu są złe, ale nowego już nie? Proponuję przeprowadzić takie same badania dla świetlówek "nowego typu". Nie zmienia to faktu, że tradycyjne żarówki są pod tym względem najbardziej ekologiczne.
 12. I pomyśleć, że kiedyś zastrzegał się, że Murator ma u niego dożywotniego bana .
 13. Są też przykłady odwrotne. Zabanowani na forum BD zaczynają produkować się na Forum Muratora .
×
×
 • Utwórz nowe...