Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Czy warto zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę i jaka powinna być jego pojemność?

Czy warto zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę i jaka powinna być jego pojemność? Mój ogród to prawie 1600 m2. Jeśli zbiornik z tworzywa, to jak zakotwić go w gruncie? No i jak połączyć zbiornik z odprowadzeniem wody z dachu?

Pełna treść pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/woda-i-kanalizacja/12958-czy-zamontowac-podziemny-zbiornik-na-deszczowke-i-jaka-powinna-byc-jego-pojemnosc

Metr sześcienny po 3 zł? Gdzie jest tak tanio? Biorę w ciemno. Obecnie metr sześcienny kosztuje 8-10 zł a z odprowadzeniem ścieków nawet 13 zł, więc budowa zbiornika na deszczówkę ma sens..

A co jak nie mam podłączenia do kanalizacji i ziemie na działce mam gliniastą. Z wodą opadową coś muszę zrobić, gdzieś ją zgromadzić lub wylać? Tu jedyna opcja to zbiornik na deszczówkę..

milo - nie wiem gdzie, ale u mnie jest woda po 1,9zł/m3. Ze ściekami chyba 5 zł. Dla ogrodu itp. jest oddzielny wodomierz....

Może i inwestycja mało opłacalna,ale sama świadomość ile wody opadowej marnuje się po każdym deszczu skłania do zastanowienia się icon_rolleyes.gif
Oczywiście przedstawiony tu schemat instalacji jest bardzo wygodny i estetyczny ale i drogi. W moim ogrodzie jest mało estetyczny "odzysk" deszczówki w postaci bardzo dużych zbiorników ustawionych po rynnami zarówno domu jak i garażu.Dzięki temu przynajmniej ta woda jest rozsądnie wykorzystana przez rośliny a nie wsiąka tam gdzie jej nie potrzeba.W trakcie w miarę wilgotnego lata wystarcza na podlewanie indywidualne drzewek owocowych, winogron czy rabat kwiatowych.Ze względu na to że wodę trzeba wybierać wiadrami-metoda ta polecana dla ochotników lekkiego wysiłku.Pomijam aspekt estetyczny-ale tu tez mozna sobie poradzić.Widziałam takie zbiornki obudowane deskami na kształt beczek.Można tez kupic gotowe drewniane beczki(400l) wykładane folią,które można składać na zimę-moża je też podobno łączyć uzyskując różne pojemności.
Mając pieniądze na taką inwestycję jak w artykule-oczywiście,że warto!Nawet dla własnej satysfakcji,że woda "z nieba" nie poszła na marne...

Cytat

milo - nie wiem gdzie, ale u mnie jest woda po 1,9zł/m3. Ze ściekami chyba 5 zł. Dla ogrodu itp. jest oddzielny wodomierz....

U nas ceny kształtują się podobnie icon_smile.gif

Oto przykładowe zdjęcie takiej beczki:

DSC01446.jpg

Ja miałem zakopywać beczkę 10.000 litrów na deszczówkę ale teren na jakim mam dom i działkę nie pozwala na to by ją zakopać. Teren podmokły. Więc wykopałem studnie do której spływa woda z dachu i rozprowadzam ja na ogród oraz do szklarni. Nadmiar jest odprowadzany wgłąb działki.

Co do wielkości zbiornika to ciężko powiedzieć. Czasem w jeden dzień napada tyleco w tydzeń.

Decydując się na zbiornik na deszczówkę powinno się brać pod uwagę powierzchnię dachu z którego będzie zbierana woda, ale również możliwe zużycie zgromadzonej wody.
IMHO 10m3 to takie optimum dla dachu o powierzchni około 200m2.
W trakcie nawałnicy, a te zdarzają się coraz częściej, potrafi spaść około 40l/m2.
Zbiornik 10m3 nawet jak nie będzie całkowicie pusty jest wstanie przyjąć praktycznie całą ilość wody z dachu.
Opady mniej intensywne nie są już tak groźne. Z nimi bez większych problemów radzi sobie chłonność gruntu, ewentualnie jak kto ma odprowadzenie burzowe.
Jak kto z kolei większą działkę i planuje większy rozbiór wody na cele gospodarcze, to chyba najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem będzie budowa zbiornika łupinowego.
Zbiornik o średnicy 5m i głębokości 1m jest wstanie pomieścić 20m3.

Nie wiem jak gdzie indziej, ale w moim rejonie woda ogródkowa (osobny wodomierz, bez kosztów kanalizacji) to niecałe 5zł/m3

Pzdr Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)

Cytat

Decydując się na zbiornik na deszczówkę powinno się brać pod uwagę powierzchnię dachu z którego będzie zbierana woda, ale również możliwe zużycie zgromadzonej wody.
IMHO 10m3 to takie optimum dla dachu o powierzchni około 200m2.
W trakcie nawałnicy, a te zdarzają się coraz częściej, potrafi spaść około 40l/m2.
Zbiornik 10m3 nawet jak nie będzie całkowicie pusty jest wstanie przyjąć praktycznie całą ilość wody z dachu.
Opady mniej intensywne nie są już tak groźne. Z nimi bez większych problemów radzi sobie chłonność gruntu, ewentualnie jak kto ma odprowadzenie burzowe.
Jak kto z kolei większą działkę i planuje większy rozbiór wody na cele gospodarcze, to chyba najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem będzie budowa zbiornika łupinowego.
Zbiornik o średnicy 5m i głębokości 1m jest wstanie pomieścić 20m3.

Nie wiem jak gdzie indziej, ale w moim rejonie woda ogródkowa (osobny wodomierz, bez kosztów kanalizacji) to niecałe 5zł/m3

Pzdr

Miałem kiedyś 2 zbiorniki ocynkowane po 2000 ltr każdy, do których zbierałem deszczówkę. Bardzo przydatne.

A czy zbiornik na deszczówkę musi być szczelny? Chodzi o to żeby zrobić go z kręgów.

I jeszcze jedna sprawa, czy jeśli mam wodę powierzchniową na małej głębokości to jest jakoś konflikt aby do studni zbierać wodę deszczową? Oczywiście wykorzystywaną tylko do podlewania ogrodu.

Autorus

mam na firmie zamontowany zbiornik 48 tys litr na deszczówke zakopany zasilenie z powierzchni dachowej 400 m jest idealne zastosowanie studnia głebinowa nie zdawała egzaminu wykopac druga i kolejne 6000 tys zł

W artykule jest karygodny błąd dotyczący opadów maj - wrzesień. W tym czasie dla Warszawy występują opady nie 60 mm ale 300mm!!! To zdecydowanie zmienia kalkulację. Zdecydowana większość opadów przypada właśnie na okres letni a nie jesienno zimowy kiedy to zbiornik jest nie potrzebny.
Zamontowałem zbiornik 6m3 betonowy ponieważ takie zbiorniki są najtańsze. Taki zbiornik można kupić z dowozem na miejsce o posadowieniem za 1200-1300zł Zbiorniki plastikowe są prawie dwukrotnie droższe o tej pojemności i jest z nimi problem polegający na tym że w czasie kiedy nie ma tam wody mogą się zapaść (jeżeli jakiś ciężki pojazd podjedzie zbyt blisko) albo jeżeli zbiornik jest pusty a jest wysoki poziom wód gruntowych może wypłynąć na powierzchnię. Tych problemów nie ma zbiornik betonowy w spełnia dokładnie te same zadania. Mam dach o powierzchni poziomej 220m2 co oznacza że okresie letnim przy 300mm deszczu zbiornik zapełni się 11 razy...Oczywiście część wody nie zostanie wykorzystana ale jeżeli nawet to będzie 60% wody to i tak to oznacza 42 m3 wody zużytej na podlewanie. W mojej okolicy nie mogę pobierać wody do podlewania trawnika bez kanalizacji (max 1,5m2 miesięcznie) wiec cena 1m3 wody to około 8zł co daje rocznie 1800zł oszczędności brutto (są koszty energii elektrycznej do podlewania ale to jest max 30zł na sezon) Jednym słowem w moim przypadku zbiornik zwróci sie w ciągu 2 lat.

Cytat

W artykule jest karygodny błąd dotyczący opadów maj - wrzesień. W tym czasie dla Warszawy występują opady nie 60 mm ale 300mm!!! To zdecydowanie zmienia kalkulację. Zdecydowana większość opadów przypada właśnie na okres letni a nie jesienno zimowy kiedy to zbiornik jest nie potrzebny.

Z tego zestawienia http://www.pogodynka.pl/polska/daneklimatyczne/ wynika, że w artykule nie ma błędu.
miesiąc - średnie sumy opadów miesięcznych (mm)
Styczeń - 26,5
Luty - 26,1
Marzec - 30,2
Kwiecień - 33,9
Maj - 54,6
Czerwiec - 69,8
Lipiec - 72,9
Sierpień - 62,9
Wrzesień - 47,3
Październik - 32,8
Listopad - 39,5
Grudzień - 35

W moim przypadku koszt zużycia 1 m3 wody jest jeszcze wyższy, ponieważ dochodzi koszt utylizacji śmieci liczony przez gminę od m3 zużytej wody. Razem woda, kanalizacja i śmieci dają cenę 1 m3 wody użytkowej w wysokości: 17,57 zł brutto, a w sezonie, gdy zwiększymy zużycie wody ponad limit przyznany przez urzędników, koszt 1 m3 kanalizacji kosztuje nas 9,75 zł brutto. Razem z wodą i śmieciami to koszt 19,44 zł brutto za 1 m3 wody. Trudno mi uwierzyć, że ktoś może liczyć wodę po 3 zł za 1 m3, może w mieście są takie ceny??? Proszę o odpowiedź kogoś mądrego w jakim czasie zwróci się koszt instalacji zbiornika o pojemności 3 m3. Sam zbiornik to około 3000 zł, ale pompa do niego zasilanie, filtry i sama pokrywa to chyba razem kolejne 3000 zł? A robocizna, dodatkowe 3000 zł? Czy się mylę?

Nie mam kanalizacji,cena wody nie jest powiązana ze śmieciami.
Teraz za metr wody płacę 3 zł i chyba 10 gr bez VAT-u.
Wieś pod dużym miastem w centralnej Polsce

Do Martin:

Nie licz ceny zbiornika 3 m3 - 3 tys zł. Zbiornik betonowy o takiej pojemności to około 900zł. Można go zastąpić jeszcze tańszymi zbiornikami po 1000 l. (kilka połączonych) używanymi często przez rolników - szwagier kupuje gdzieś z odzysku po 100 PLN/szt.

Cytat

(...) zbiornik na deszczówkę (...) Szczególnie przydatne jest to teraz, gdy jesienią jest coraz więcej opadów. (...)

Super. I co robisz z tą wodą teraz, jesienią?

U nas woda bez ścieków kosztuje ok 5zł/m3 netto (stan na 06.2016) do tego dochodzą ścieki które praktycznie podwajają tę kwotę. Analizując zużycie wody u nas w domu wynika że najwięcej wody ląduje ...w muszli klozetowej (~ połowa całego zużycia). Zużycie wody plasuje się średnio w granicach 4m3/os/mies. Jest to uważam baardzo dużo z czego połowa to klozet i zapewne spora ilość na jakieś podlewanie w ogrodzie czy opłukanie samochodu.

Uważam, ze zbiornik na deszczówkę byłby w naszym wypadku bardzo opłacalną inwestycją, szczególnie jeśli tę wodę wykorzystywalibyśmy także do spłukiwania toalety.

Ale macie wielkie zbiorniki na deszczówkę. Ja tam mam taki mały, kupiłam w Przydomu. Wodą z tego zbiornika podlewam tylko ogród. 

Deszczówka do kanalizacji? Wodociągi na to pozwalają?
Słyszałem, że nie wolno, ale może gdzieś wolno a gdzieś nie wolno. Słyszałem też, ze zdarzają się kontrole polegające na wrzuceniu do kanału kanalizacyjnego granatu dymnego i obserwowaniu z której rynny dym poleci. W takiej sytuacji zawór burzowy załatwił by sprawę, ale chyba mało kto je stosuje.

Ja na swojej działce mam glebę gliniastą i woda z dachu była dużym problemem, ale wkopałem trzy kręgi betonowe do głębokości piasku, każdy po 70cm wysokości i nie mam problemu. Wody nie zbieram, do wodociągów nie jestem podłączony, mam własną studnię.

Rozporządzenie w sprawie WT .........

Cytat

§ 28. 1. Działka budowlana, na której sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej.
2. W razie braku możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, dopuszcza się odprowadzanie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych.

§ 29. Dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości jest zabronione.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować