Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

Brum

Uczestnik
 • Posty

  142
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  2

Reputacja

9 Neutralny

O Brum

 • Ranga
  Początkujący
 • Urodziny 17.07.1979

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  135
 1. Przyczyną jest najpewniej wilgoć, szeroki wachlarz temperatur. Ściana wilgotnieje, zamarza, odmarza i puszcza farba, kruszy się.
 2. W parametrach RCD są dwa prądy, jeden upływności przy którym zadziała (zazwyczaj 30 mA, selektywne mają więcej 100 - 300 mA). Drugi to taki, który można przez niego bezpiecznie przepuścić podczas normalnej pracy.
 3. Z hodowli nie zamierzam brać, Fiona też nie jest z hodowli. Znajomi koleżanki przygarnęli ciężarną i urodziło się stado niedźwiadków Fiona trochę kichała po wyjściu z budy i zadzwoniłem do weterynarz. Kichanie pojawiało się po zmianie temperatury z ciepłej budo do zimnego otoczenia, zaradziła rutonoskorbin i witaminę C. Miażdżyłem je w moździerzu i dodawałem do karmy. Jak miało być wyjątkowo zimno to miałem ją brać do domu i tam zrobiłem ostatniej nocy, została w chłodniejszym wiatrołapie.
 4. Racje, ale to raczej w przemyśle niż w budownictwie jednorodzinnym
 5. Może to pomoże http://www.mamkomputer.info/zamiana-na-klawiaturze-z-y-na-z/
 6. Zagrania marketingowe. Budownictwo idzie w kierunku energooszczędności a przy skrajnych przypadkach, czyli przy domach pasywnych okna połaciowe raczej nie występują.
 7. Jakim cudem żyła N jest najbardziej obciążona? Nie bardziej niż najbardziej obciążona żyła fazowa.
 8. U mnie jest podobny zapis, ale tam nie ma sprecyzowanego koloru a info o tym, by kolory dachów były zbliżone. W mojej najbliższej okolicy ja stawiałem dom pierwszy i mam brązową blachodachówkę. Sąsiedzi jakoś się nie przejęli tym zapisem bo teraz królują pokrycia szare/antracytowe.
 9. Gorąco polecam te elastyczne tworzywowe ukryte w stropie. Tylko, żeby nie dali Ci zamiast nich peszli Arot bo i o takich przekrętach słyszałem. Spiro na pierwszy rzut oka mogą wyjść taniej, ale jak doliczy się do tego kolanka, więcej pracy to te elastyczne tworzywowe wychodzą konkurencyjnie mimo, że trzeba doliczyć puszki sprężne i rozprężne. DO tego spiro nie schowasz w wylewce bo tam są średnice rzędu 125mm. Przy spiro możesz mieć efekt głuchego telefonu pomiędzy pomieszczeniami, przy elastycznych tego efektu nie ma albo jest dużo mniejszy. Co do wyboru centralki to polecam zainteresować się jeszcze marką Vallox.
 10. Odnosząc się do tematu tego wątku, o najtaniej wychodzi oświetlić żarówką LED. Okna to dziury w warstwie ocieplenia, mostki termiczne, świecenie energooszczędnym światłem wychodzi taniej niż dołożenie do ogrzewania, by zrekompensować straty a przez dach najwięcej ucieka. Inną sprawą jest to, że chodzi o fajne światło słonecznie, które jako ludziki lubimy je, do tego można łepek wychylić przez takie okno i popatrzyć na okolicę
 11. No co Ty, przecież są tam trzy przecinki
 12. Zakładają z grubsza (to jeszcze zależy od odległości), że każdym 1mm2 można bezpiecznie puścić 7-8A, to za pomocą 3x 10mm3 można podpiąć 210-240kW obciążenia. Dla 3x 4mm2 będzie to około 85-95kW. W obliczeniach pomijam indukcyjny albo pojemnościowy charakter obciążenia. Oczywiście mówimy tutaj o maksymalny teoretycznym obciążeniu równomiernie rozłożonym na trzy fazy. Mocy przyłączeniowej by nie starczyło, ale to wszystko zależy jeszcze od odległości bo na dłuższych odcinkach pojawiają się istotne spadki napięć. Kiedyś przez pewien czas na wczesnym etapie budowy domu był on podłączony dłuuuugim 2,5mm2 na jednej fazie. Teoretycznie przewód nie był przeciążony bo nic wielkiego się tam nie podłączało, ale pojawiały się duże spadki napięcia. Chodziło na tym trochę światła i hydrofor. Jak się pompa hydrofora włączała to światło przygasało. Bywały problemy z ruszeniem pompy, raz nawet się zjarała i myślałem, że to wina kondensatora. Teraz jak jest docelowe 5x 10mm2 to tych problemów nie ma. Zauważyłem, że wiele osób patrzy na przekrój przewodu tylko pod kątem mocy obciążenia a nie jego długości, np. przy zwykłym przedłużaczu. Od tamtego momentu wolę przesadzić z przekrojem niż go nieoszacować.
 13. Szukałem swego czasu dobrego i niedrogiego materaca, do tego jakiejś taniej ramy. Wolałem więcej wydać na materac niż na łóżko bo to od materaca zależy wygoda spania. Ramę łóżka kupiłem po taniości sosnową, bardzo prostą i jest spoko. Materac chciałem by był koniecznie kieszeniowy, szukałem długo w sieci i zdecydowałem się na "Pocket Posejdon" na https://materace-dla-ciebie.pl/ Dorzucili mi gratis dwa jaśki, z materaca jestem zadowolony.
 14. Solary na ciepłą wodę nie są takie cudowne. Najbardziej delikatne są te rurowe, mogą się rozszczelnić i stracić swoją sprawność. Trzeba zapewnić im stały odbiór ciepła bo od przegrzania można je uszkodzić. Wyjazd na kilka dni podczas ciepłego okresu i kto zadba o odbiór ciepłej wody? Klęska urodzaju, słyszałem, że ludzie zakrywają je jakimiś kocami bo nie grzały Fajna sprawa dla hoteli i tego typu miejsc, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest bardzo duże i jest ktoś kto potrafi zadbać o prawidłową eksploatację, w razie czego można nawet grzać nimi wodę w basenie Osobiście jestem zwolennikiem fotowoltaiki, mniej energii dają, ale ta energia jest przez cały rok i jest łatwiejsza do spożytkowania.
 15. W okresie grzewczym problemem są zanieczyszczenia PM 10 i PM 2,5 pochodzące z tzw. niskiej emisji, czyli z kominów, które są nisko położone, czyli w większości z zabudowy jednorodzinnej. Zanieczyszczenia motoryzacyjne są innego rodzaju i niewiele się zmieniają w ciągu roku. Może za komuny nie paliło się tak bardzo lichym węglem jak teraz, teraz często pali się miałem bo jest tani. Teraz dużo węgla jest z zagranicy, w innych krajach nie chcą go a Polak kupi bo wolno i jest tanio. Palnie śmieciami kiedyś też nie było tak złe bo śmieci były bardziej naturalne, teraz wszędzie są tworzywa sztuczne. Ja mam w tym interes, chciał bym oddychać czystym powietrzem bo teraz nawet jak jadę do pracy i przejeżdżam główną ulicą przez okoliczną miejscowość to czuję swąd z kominów, ma on charakterystyczny "zapach".