Skocz do zawartości

Dom pasywny, kopuła Autorus


Recommended Posts

  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Takich domków jest mnóstwo. Technologie są różne. Kiedyś myślałem ze moja technologia jest najlepsze teraz mi przeszło, bo wiadomo z każda technologią wiąże się nierozerwalnie jakiś mniejszy lub większy problem icon_smile.gif



mnóstwo, ale nie w polsce chyba
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dziwola...pule_12508.html
Cytat

Domy-kopuły są bardzo popularne zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Stoją tam całe osiedla takich domków. Budują je samorządy dla biedniejszych mieszkańców. Pełnią rolę budynków socjalnych. W środku takiego osiedla stoi np. szkoła czy bank. Konstrukcje mogą też być wykorzystywane jako magazyny, przechowalnie owoców i warzyw, hale fabryczne i sportowe. Siedzibę w formie kopuły ma również radio RMF.



tutaj faktycznie jest w innej technologii

www.zumi.pl/,,,18.496154750000002,50.0827656,2,1b,namapie.html?userMapPointText=igloo&userMapPointX=18.496143500000002&userMapPointY=50.082833 Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Na budowie spokój, jeden Pan Tomasz tynkuje, drugi Pan Tomasz podłączył właśnie "dom do prądu". Teraz czekamy jeszcze na kolegę kangaxx na rozprowadzenie przewodów do rekuperacji.

Pies pilnuje całości icon_smile.gif Pomaga mu Solid ;)

Z mniej ciekawych info to płyta główna Nexwell poszła do wymiany , ma jakąś wadę i nie chce się łączyć z panelem ściennym. Zwolniło to trochę prace w rozdzielni.
Link do komentarza
Cytat

Przyjrzyj się barierkom ze stalowej linki. Byłem w domu, gdzie schody były stalowe - ażurowe, a barierki z linki.
Wizualnie bardzo lekka konstrukcja.

W sensie - wypełnienia między poręczą a schodami - z linki.



Znalazłem tez firmę którą robi schody z prefabrykatów.

http://aprudschody.com.pl/galeria.html







Napisałem do nich, ciekawe co odpiszą. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dziś dotarł fotel do kuchni. Fajny jest to tyle, , że całkowita wysokość to ok 70cm, czyli można dość wygodnie siadać i nie wsuwać się. Inn fotele są już wysokie ponad 85cm. Na tą chwilę największą frajdę mają dzieciaki. Jak przejdzie test i wytrwa to będzie wiadomo co zakupić icon_smile.gif









Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
szukam i szukam i kurcze same definicje :( Nie ma gdzie tego zakupić do testów. Możliwe ze nie chcą tego sprzedawać bo kiepsko się na tym zarabia i lepiej te spieki po 500zł/m2 opylać.
Ewidentnie świat schodzi na marketingowy śmietnik.

Pozdrawiam kolegę vizslar który mnie złapał na priv icon_smile.gif Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ponieważ jest cieplej niż zazwyczaj w tym okresie, elektryk postanowił dokończyć jedną szafę. I w sumie całkiem dobrze mu idzie.

Odnośnie posadzek to na piętrze w jednej kopule idzie 4cm styro a w drugiej 6.Na parterze nie idzie nic ale za to grubość posadzki jest w okolicach 12cm. Na piętrach ok 6-7cm. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Schody zamówione, montaż 17marca.

Z ciekawszych rzeczy ponieważ nie ma jeszcze czujników włączających światło ani paneli sterujących aby się ratować i móc włączać jednak światło, na razie system będzie działam na ....sms. Czyli liczby od 1 do 20 wysyłane do systemu będą odpalały konkretne źródła światła. Załączenie alarmu z automatu wszytko gasi jakby się zapomniało wyłączyć.
Link do komentarza
Dziś byłem na budowie, a ponieważ meteorolodzy wieszczą koniec zimy sprawdziłem stan plandek. Ogólnie to obraz nędzy i rozpaczy. Plandeka zewnętrzna niebieska to są obecnie jakieś szczątki. To samo byłoby gdyby nie siatka na ptaki. A i tak pomimo siatki wiatr poderwał srebrną plandekę. Ale przy najmniej jest cała. Nie zrobiłem fotek bo raczej nie chciałbym zachować tego widok dla potomnych.

Link do komentarza
Wiem że to nie związane z budową ale właśnie dostałem sms z Lwowa od kumpla który studiuje medycynę.

Dziś ostrzelali jego szpital, nikomu się nic nie stało. Budynki policji i prokuratury zostały wczoraj podpalone. Także w rękach demonstrantów jest 10tys szt broni. Chodzi o Lwów.

Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
W tym roku zależy mi najbardziej na opiankowaniu budynku. Jak to przeżyje finansowo co wcale nie jest pewne to oczywiście zrobię co się da A wstępny koszt piankowania przekracza 100kzł. Na dodatek takiego piankowania nie można zrobić kiedy się chce, muszą być odpowiednie warunki pogodowe, oczywiście sucho, oczywiście tez wysuszana powierzchnia. Oj już od jakiegoś czasu mi się to śni w konwencji horroru. Niby byłem przy piankowaniu, widziałem jak to wygląda a i tak dalej sobie tego nie wyobrażam.









Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Szukam styropianu z naklejona folia do podłogówki. Ale chciałbym aby grubość była inna niż 3cm jak w standardzie.




Zgodnie z zaleceniem kolegi TEKA będę dawał 2 warstwy styropianu, jedna zwykłą aby pochować rurki, a drugą właśnie od razu z naklejoną folią.
Tylko, że całkowita grubość dla styro to w jednej kopule 4cm a w drugiej 6cm.
Jak dam 3cm z folia to do tego musiałbym dać 1cm innego styro a w nim rurek nie pochowam bo są za grube
Link do komentarza
Co wy na to aby po wejściu do domu z głośnika szło powitanie? Najlepiej głosem waszego dziecka icon_smile.gif Zero problemów.
Mogą być też komunikaty odnośnie np zalewania, pożaru itd itp. Ale to nie jest żadne science fiction. To będzie na pewno u mnie.

Inna sprawa to komunikaty odnośnie aktualnego czasu , pogody, temperatury, to trzeba by było załatwić przez syntezator mowy i to już łatwe nie będzie. Raczej śpiew przyszłości.

Podoba mi się też inne opcje, jeśli będzie pożar, czujki coś złapią to reku włącza się na podciśnienie, wyrzuca powietrze na zewnątrz, nie pompuje do środka.
Inaczej jest jeśli odpalamy kominek. reku wdmuchuje do środka i nie wydmuchuje na zewnątrz aby zrobić nadciśnienie.
A jeśli czujnik w czerpni wyłapie dym, gaz itp wyłącza reku.

Kurczę, możliwości jest na prawdę sporo. Ale za tym idzie następne 600m skrętki, i 300m przewodu wysokonapięciowego.
Link do komentarza
Co do zrobienia podciśnienia... lepiej zamiast je robić, to wpompuj tam jakiś niepalny gaz, tak jak robią to strażacy (ciśnienie będzie to samo, więc kopuły nie zapadną się do środka, a nie bedzie tenu, który by podsycał ogień).
Tylko weź pod uwagę jeszcze jedną opcję: pożar wybucha, gdy ktoś jest w domu.

Ale koniec rozważań abstrakcyjno-teoretycznych... Najprostszą i najtańszą metodą jest po prostu wyłączenie wentylacji.

W budynkach przemysłowych stosuje się instalację oddymiania - nie powstrzymuje ona pożaru, lecz znacznie ułatwia ewakuację ludzi z budynku (jest mniej dymu i związków szkodliwych dla ludzi).
http://www.instalator.pl/index.php?option=...158&lang=pl

Link do komentarza
Cytat

... 300m przewodu wysokonapięciowego.




a jaki to przewód ??????


Cytat

Co do zrobienia podciśnienia... lepiej zamiast je robić, to wpompuj tam jakiś niepalny gaz, tak jak robią to strażacy (ciśnienie będzie to samo, więc kopuły nie zapadną się do środka, a nie bedzie tenu, który by podsycał ogień).
Tylko weź pod uwagę jeszcze jedną opcję: pożar wybucha, gdy ktoś jest w domu.



a wytworzenie takiego podciśnienia żeby się kopuły złożyły






noooo
to czarna dziura musiałaby być icon_smile.gif


Cytat

Ale koniec rozważań abstrakcyjno-teoretycznych... Najprostszą i najtańszą metodą jest po prostu wyłączenie wentylacji.

W budynkach przemysłowych stosuje się instalację oddymiania - nie powstrzymuje ona pożaru, lecz znacznie ułatwia ewakuację ludzi z budynku (jest mniej dymu i związków szkodliwych dla ludzi).
http://www.instalator.pl/index.php?option=...158&lang=pl




ale tylko na klatkach schodowych
Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale koniec rozważań abstrakcyjno-teoretycznych... Najprostszą i najtańszą metodą jest po prostu wyłączenie wentylacji.

W budynkach przemysłowych stosuje się instalację oddymiania - nie powstrzymuje ona pożaru, lecz znacznie ułatwia ewakuację ludzi z budynku (jest mniej dymu i związków szkodliwych dla ludzi).
http://www.instalator.pl/index.php?option=...158&lang=pl


W wysokościowcach (Burj Khalifa, Taipei 101, Petronas Towers) drogi ewakuacyjne są utrzymywane w nadciśnieniu żeby dym się nie mógł do nich przedostać.
Ma się nijak do wyłączenia wentylacji, ale też skala problemu jest jakby inna.
Są też systemy gaśnicze (suche) oparte na szybkiej wymianie/zastąpieniu powietrza dwutlenkiem węgla do poziomu kiedy tlen nie podtrzymuje już procesu spalania.
Ale to też nie jest system dla domu jednorodzinnego. Przynajmniej ja nie słyszałem żeby takie coś ktoś sobie zafundował.

Sorry OT.
Link do komentarza
Cytat

W wysokościowcach (Burj Khalifa, Taipei 101, Petronas Towers) drogi ewakuacyjne są utrzymywane w nadciśnieniu żeby dym się nie mógł do nich przedostać.
Ma się nijak do wyłączenia wentylacji, ale też skala problemu jest jakby inna.
Są też systemy gaśnicze (suche) oparte na szybkiej wymianie/zastąpieniu powietrza dwutlenkiem węgla do poziomu kiedy tlen nie podtrzymuje już procesu spalania.
Ale to też nie jest system dla domu jednorodzinnego. Przynajmniej ja nie słyszałem żeby takie coś ktoś sobie zafundował.

Sorry OT.


w zasadzie ogólnie należy się pochylić nad zasadnością budowy DSO w domu jednorodzinnym
gdzie punktowy czujnik dymu /czadu/czy co tam jeszcze/wraz z sygnalizatorem w zasadzie załatwia sprawę.

ALEeeee

oprócz DSO można jeszcze wykonać kontrolę dostępu z identyfikacją na skan linii papilarnych czy źrenicy , głosowej nie polecam bo są problemy przy chrypie. można co się zachce i na co wyobraźni starczy
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...