Skocz do zawartości

Które obiekty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę?


Recommended Posts

  • 2 tygodnie temu...
Dnia 22.02.2021 o 09:03, Gość Jola napisał:

Witam a jesli planuje przystawic przybudówke do domu pod uzytek na kotłownie jakie warunki trzeba spełnic i czy sa potrzebne plany - pozwolenia????

Przede wszystkim zastanowić się nad sensownością kotłowni bo to krew w piach wobec zmian i tak będzie zakaz palenia paliwami kopalnymi może PC monoblok bez kotłowni. 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość wolność to nie przywilej
Chory kraj, na swojej własności powinna być swoboda w zabudowie, święte prawo własności i urzędasom nic do tego. Najpierw rzucają kłody pod nogi a gdy już wybudujesz, wydasz ciężko zarobione własne pieniądze od których zapłaciłeś podatek dochodowy, następnie 23% vatu w materiałach, to na koniec zgłosi się urząd który wcześniej rzucał ci kłody pod nogi, po haracz w postaci podatku od nieruchomości.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Gość Agnieszka
Napisaliście państwo że na 500m2 można zbudować dom nie większy jak 35m2, a czy jeśli ktoś ma działkę ponad 1000m2 to może zbudować dwa domki 35m2 ale jeden koło drugiego i połączyć je np korytarzem?
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość Agnieszka napisał:

Napisaliście państwo że na 500m2 można zbudować dom nie większy jak 35m2, a czy jeśli ktoś ma działkę ponad 1000m2 to może zbudować dwa domki 35m2 ale jeden koło drugiego i połączyć je np korytarzem?

Najpierw trzeba ustalić czy i co można tam budować (ustalenia w MPZP lub wystąpienie o WZiZT) bo zwolnienie od uzyskiwania pozwolenia i zgłoszenia nie oznacza, że  można budować w dowolnym miejscu. 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
a jak traktować budynek gospodarczy w którym są 2 pokoje , kuchnia , łazienka i który łączy się płynnie z głównym domem . Stanowi poprostu część mieszkania w głównym domu. Traktujemy to łacznie ?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 6 miesiące temu...
Gość Rajmund
Ja postawiłem garaż drewniany miał być blaszak dostałem zgodę z gminy na postawienia garażu typu blaszak ale postawiłem typu drewno i zebrałem podpisy z bloku lokatoruw wydali wszyscy zgodę a inspektor nadzoru budowlanego każą rozebrać jest takie prawo chociaż do końca nie z ignorowałem urzędu gminy
Link do komentarza
24 minuty temu, Gość Rajmund napisał:

Ja postawiłem garaż drewniany miał być blaszak dostałem zgodę z gminy na postawienia garażu typu blaszak ale postawiłem typu drewno i zebrałem podpisy z bloku lokatoruw wydali wszyscy zgodę a inspektor nadzoru budowlanego każą rozebrać jest takie prawo chociaż do końca nie z ignorowałem urzędu gminy

 

Ale od poniedziałku prawo się zmieniło. Budowlane też.

Link do komentarza
10 minut temu, podczytywacz napisał:

 

I jak już dostał nakaz rozebrania obiektu, to to nowe prawo go przed rozbiórką uchroni?

 

Nie wiem, jeszcze nie czytałem, trzeba sprawdzić. Ale w prawie jest tak, że jeśli nowe jest korzystniejsze, to obowiązuje do starych wydarzeń. Jeśli nie jest, to nie obowiązuje.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesiące temu...
Gość Jadwiga
A co w takim przypadku - na działce na jeziorem mam mobilną saunę (można ją przesunąć w inne miejsce), która wygląda jak mały domek. Nadzór upiera się, że to samowola budowlana. Ma rację?
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
7 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

Komentarz dodany przez Marcin:
A jak zinterpretować jurtę czyli namiot

 Art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego, namiot zaliczany jest do tymczasowych obiektów budowlanych, który w myśl art. 28 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy nie wymaga pozwolenia na budowę.

Ale!

Specyfika namiotu może nie wypełniać definicji tymczasowego obiektu budowlanego, jeżeli  istnieje dłużej niż 120 dni.

 W WINB  wobec obiektów namiotowych, zaliczanych do tymczasowych obiektów budowlanych, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12, uzupełnionym art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, istnieje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę albo dokonania zgłoszenia, zależnie od tego, jak długo inwestor zamierza użytkować obiekt w danym miejscu. Jeżeli zamierza to robić w okresie krótszym niż 120 dni, to może wybudować go na podstawie zgłoszenia. Z kolei, gdy będzie to okres dłuższy, to należy uzyskać pozwolenie na budowę.

 

Cytat

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Z kolei przez tymczasowy obiekt budowlany w ,yśl art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego należy rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.

 

Dnia 30.08.2022 o 11:52, Gość Jadwiga napisał:

A co w takim przypadku - na działce na jeziorem mam mobilną saunę (można ją przesunąć w inne miejsce), która wygląda jak mały domek. Nadzór upiera się, że to samowola budowlana. Ma rację?

Musiałbyś przed upływem  120 dni przemieścić się z nią na inną odrębną  działkę i tak w kółko.

Nie wystarczy przemieszczać się o kilka metrów, musisz przejechać granicę  działki.  

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
13 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

Komentarz dodany przez Ansset:
"wolno stojące" - tyle mi wystarczy, aby wiedziec, ze tę TFUrczość powinno sie omijac szerokim lukiem. Piedzieleni analfabeci..

 

Jeśli krytyka dotyczy tego wpisu, to jest jak najbardziej zasadna:

 

Dnia 7.06.2021 o 09:38, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Dom musi być wolno stojący, dlatego nie może być połączony z innym.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...