Skocz do zawartości

jaki wykrywacz (detektor) przewodów elektrycznych


Recommended Posts

  Dnia 11.03.2018 o 18:32, retrofood napisał:

To zależy ile masz pieniędzy.

Zależność jest krótka. Im więcej kosztuje tym jest lepszy. Większym problemem jest jednak wiedza, której się nie kupi. Elektrykowi z jajami do wielu sprawdzeń i prac wystarcza neonówka. Laikowi nawet wypasiony miernik nie pomoże.

Rozwiń  

Kwesta jest taka - że chodzi o wykrycie, ktorędy prowadzone są przewody w tynku - bo widać tylko włącznik światła, gniazdko i żarowka. Nawt puszkę chyba zatynkowano - a opukiwanie nie skutkuje. A trzeba zwiększyć ilość punktow. Stąd pmyślałem o detektorze - zamiast kuć wzdluż istniejących rurek. 

Link do komentarza
  Dnia 11.03.2018 o 20:14, elpapiotr napisał:

Od lat używam detektor SKIL 550 i nie narzekam.

Gorzej z sytuacją, gdy przewody są umieszczone stosunkowo głęboko w tynku.

Można się zawieść.

Rozwiń  

Dzięki za odpowiedź. Skil 550 biorę  pod uwagę w takim razie.

  • Ale co to znaczy "stosunkowo głeboko"? Mam przewody w rurkach plastkowych giętkich Peszla (spolszczając) - 2 - 5 cm pod licem tynku. 

Będę szedł od punktu do punktu (o gniazdka, przełącznika do puszki - itd) - ale idzie o to by jednak nie zgubić przewodu.

 

  • 2. Są też takie wykrywacze z sondą  - jeden segment nadaje sygnał, drugi odbiera - jak sądzisz - czy to rozwiązanie może być lepsze?

 

tu takie przyklady:

najpierw podobny do twego:

http://domitech.pl/product-pol-49-Bosch-GMS-120-Wykrywacz-detektor-przewodow.html

pol_pl_Bosch-GMS-120-Wykrywacz-detektor-

i takie wykrywacze na sygnal znalazłem - dość tani, ale czy dobry:

https://www.conrad.pl/p/tester-i-lokalizator-przewodow-basetech-bt-300-wt-zasieg-1-km-1010088?&utm_source=Ceneo&utm_medium=Price_comparison&utm_campaign=1010088_Ceneo&vat=true

 

image.jpg

i taki:

https://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=04070

image_zoom.php?hash=04070&typ=zoom

ten ostatni niestety drogi - jak dla mnie i na moje osobite tylko potrzeby - ale docelowo chcialbym jednak zinwentaryzować całą instalację w domu i wszędzie mam stare tynki - a jasność tylko w dwóch pomieszczeniach. Więc w razie czego te 200 zł może opłaca się więcej dać?

Co radzicie?

 

Tu jeszcze taki jeden znalazłem niedrogi:

https://www.conrad.pl/p/multimetr-cyfrowy-voltcraft-lsg-4-z-testerem-i-lokalizatorem-kabli-400-m-100879?&utm_source=Criteo&utm_medium=Remarketing&utm_campaign=100879_Criteo&vat=true&utm_content=100879_Urządzenia+pomiarowe

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  Dnia 14.03.2018 o 17:33, joks napisał:

 

Rozwiń  

Uuuuuuuu, no brachu teraz to zrobiłeś wejście smoka,:icon_lol: ale takiego smoka bez łeby.:zalamka:

Niestety w swej bezgranicznej prostolinijności jak zwykle nie załapałeś że z mojej strony to nie była żadna tam porada, lecz zwykły prześmiewczy pastisz.

Jednak powinieneś wysilić się i zapoznać ze wszystkimi wypowiedziami w temacie, a dopiero potem machać cepami na lewo i prawo bez opamiętania.

Czytanie ze zrozumieniem nie boli, naprawdę.:icon_idea:

 

Link do komentarza
  Dnia 14.03.2018 o 17:23, demo napisał:

Może zamów "elektryka z jajami"

Rozwiń  

Gdybym mial brać  elektryka - to bym nie pytał o detektor.

 

  Dnia 14.03.2018 o 19:06, uroboros napisał:

Mam i taki - w większości przypadków - wystarcza

Rozwiń  

Rzeczywiście - wiele możliwości i tani - sprawdzę. Ma jeden błąd - prewod musi być pod napięciem - a ja chce znaleźć wszystkie.

 

Więc nadal przyjmę jakieś sugestie, albo opinie nt wymienionych w #5 przykładów.

Link do komentarza

Wybór jest ogromy  - między najtańszym za 64 PLN

http://allegro.pl/detektor-multifunkcyjny-brennenstuhl-i6715165200.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=plaean_dom&ev_adgr=Dom&ev_ln=PRODUCT+GROUP&gclid=EAIaIQobChMIioT71ujw2QIVXGQZCh187AQOEAQYASABEgIPn_D_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CMv6v-Lo8NkCFUaEsgodHk0KYA

 

.....a takim za prawie 4 tysiące

http://pl.farnell.com/fluke/fluke-2042/detector-cable-2-5m-400v-ac-dc/dp/1018352?mckv=MqphSfg2_dc|pcrid|161780950270|&gross_price=true&CATCI=pla-22942789695&CAAGID=39629580234&CMP=KNC-GPL-GEN-SHOPPING-Fluke&CAGPSPN=pla&gclid=EAIaIQobChMIioT71ujw2QIVXGQZCh187AQOEAQYAiABEgJq1fD_BwE&CAWELAID=120185870000966737

 

Czy teraz rozumiecie, że czasami wystarczy najtańszy model do detekcji przewodów. Skoro są takie jako dodatkowe wyposażenie wiertarek i podobno są skuteczne, to czemu najpierw nie sprawdzić skuteczności najtańszego urządzenia? (np. wskazany przez uroborosa fazer 777. Chyba głębiej niż 0.5 m nikt nie chowa przewodów?

 

Taki np. wykrywacz

https://www.blackanddecker.pl/pl-pl/products/equipment/detectors/detektor-rur-i-przewodw-elektrycznych-pod-napiciem/bds200

jest na wyposażeniu niektórych młotowiertarek Hitachi.

Link do komentarza

Według mnie te tanie detektory potrafią tylko wprowadzić w błąd. Mam taki chyba za 60 zł więc przy tym fazerze 777 to już bardziej wypas i pokazuje przewody nawet gdy ich nie ma, albo tylko jak są bardzo cienko pod tynkiem i nie głębiej niż 0,5 ale cm.  A już jak czytam że takie cuś za trzy dychy działa na 0,5 metra, to normalnie śmiech na sali.

Może to jakaś kosmiczna technologia, dziwne tylko że tak tania, chyba jednak trza będzie to sprawdzić.:icon_biggrin: Trzy dychy nie majątek. 

 

Link do komentarza
  Dnia 16.03.2018 o 11:41, zenek napisał:

Gdybym mial brać  elektryka - to bym nie pytał o detektor.

Rozwiń  

Założenie:  W rurce pod tynkiem biegną 3 osobne żyły lub jest tam zwyczajny podtynkowy przewód 3-żyłowy. Jedna żyła w każdym z tych przypadków jest przerwana. Tylko jedna! Pozostałe są pod napięciem.

 

Koszt miernika, który jest w stanie to wykryć, znacznie przewyższa wykucie i ponowne ułożenie tego odcinka. Takiego miernika nie ma nawet mój znajomy, który zajmuje się na co dzień pomiarami skuteczności zerowania i tego typu robotami (bo jemu wystarcza neonówka).

Natomiast zatrudnienie doświadczonego elektryka daje szansę, że nie rozwalisz niepotrzebnie połowy chałupy. Ale za niego też trzeba zapłacić.

Prosty detektor plus neonówka i mostkowanie w puszkach. A jak nie, to wstawka nowego odcinka.

Link do komentarza
  Dnia 16.03.2018 o 19:43, Leszek4 napisał:

Założenie:  W rurce pod tynkiem biegną 3 osobne żyły lub jest tam zwyczajny podtynkowy przewód 3-żyłowy. Jedna żyła w każdym z tych przypadków jest przerwana. Tylko jedna! Pozostałe są pod napięciem.

Rozwiń  

Nie  - zalożenie jest takie:

 

  Dnia 12.03.2018 o 09:30, zenek napisał:

docelowo chcialbym jednak zinwentaryzować całą instalację w domu i wszędzie mam stare tynki

Rozwiń  

Więc nie chodzi o kucie i jeden odcinek, ani awarię  - chodzi o zinwentaryzowanie przebiegu niewidocznych rurek i puszek z instalacją elektryczną bez kucia po ścianach. 

Mogę to zrobić za pomocą przyrządu lub elektryka. 

Pytanie jest o przyrząd. Najlepiej taki, ktory też wykrywa przewody bez napięcia - bo przecież nie wiem, czy wszystkie są pod napięciem, skoro są ukryte. 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Włączasz urządzenia i znajdujesz przebieg przewodów pod napięciem - w ten sposób inwentaryzujesz dokładnie i drogę przewodów i ich przeznaczenie.

Co z tego, że znajdziesz jakiś przewód bez napięcia, skoro nie będziesz wiedział skąd i dokąd prowadzi i po co on istnieje... Czy to nie jest przypadkiem np. pręt zbrojeniowy, gdzieś tam, po coś  dodany przez "myślącego" budowlańca...

A z tym fazerem 777, to w opisie podana jest możliwość znalezienia przewodu w ścianie na głębokości do 10 cm...

Nie analizowałem zamieszczonego cytatu - mój błąd - ale faktycznie pół metra to kosmiczna przesada - odnajdowałbym przewody w mieszkaniu sąsiada...

Wniosek - należy czytać, czytać opisy i karty techniczne...

Link do komentarza
  Dnia 17.03.2018 o 21:01, uroboros napisał:

Co z tego, że znajdziesz jakiś przewód bez napięcia, skoro nie będziesz wiedział skąd i dokąd prowadzi i po co on istnieje.

Rozwiń  

Sprawdzę fazer 777, jednak...mogę nie naleźć tych drutów bez prądu.

Jeśli idę od gniazdka do puszki, czyli od punktu do punktu - to zbadam każdy przewód - prawda? Również ten niepotrzebny. Ale może być  przewód ( rurka z przewodem) bez napięcia, który mnie może zaprowadzi do następnego punktu. Dlatego chcę mieć możliwość wykrycia przewodu bez napięcia też. Gdy będę miał gniazdka i puszki odkryte, i wyznaczone - wtedy mogę decydować, jak to wykorzystać. lub ewentualnie co jeszcze potrzebuję dodać - rurkę, puszkę, gniazdo, przewód. 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  Dnia 18.03.2018 o 00:31, zenek napisał:

Sprawdzę fazer 777, jednak...mogę nie naleźć tych drutów bez prądu.

Rozwiń  

Powodzenia w wykrywaniu tych "drutów", bez prądu na bank nie znajdziesz, ale nic to bo pewnie za to znajdziesz też wiele nieistniejących. Dowodzą tego opinie takie jak ta :

Nie polecam. bardzo duży błąd pomiaru -wykrywa kable tam gdzie ich nie ma, a czasami nie wskazuje tam gdzie są. Szkoda pieniędzy!!!

Link do komentarza
  Dnia 17.03.2018 o 18:25, zenek napisał:

chodzi o zinwentaryzowanie przebiegu

Rozwiń  

Dobre. :icon_mrgreen:

Nudzi się fest, co?

 

A ta inwentaryzacja to jest potrzebna na wypadek awarii czy wbicia gwoździa?

Bo w obu tych przypadkach wystarczy prosty detektor i/lub znajomość zasad układania przewodów instalacji elektrycznych.

Polecił Ci wcześniej elektryk detektor SKIL 550. I co, zły?

Link do komentarza
  Dnia 18.03.2018 o 15:54, MrTomo napisał:

Też tak myślę.

Nie ma co robić z czasem, to zinwentaryzuje to i owo. :)

Rozwiń  

Bywa że takie czynności są koniecznością, bo ludzie robią takie lewizny że głowa boli i właśnie całkiem niezgodne z zasadami, szczególnie w domach po wielu przebudowach i zmianach w instalacjach elektrycznych, lub przed planowanymi remontami z wywalaniem ścian itp.

To tak trochę w obronie Zenka.:icon_biggrin:

 

 

Link do komentarza
  Dnia 18.03.2018 o 13:25, bajbaga napisał:

Najszybciej takim czymś:

http://allegro.pl/wykrywacz-metali-detektor-metalu-cobra-ct-1066-i7088086941.html

Przydatny także w innych "dziedzinach".

Rozwiń  

Dzięki - ale to jest do szukania skarbów w ziemi - a ja szukam drutów i puszek.

  Dnia 17.03.2018 o 21:01, uroboros napisał:

Co z tego, że znajdziesz jakiś przewód bez napięcia, skoro nie będziesz wiedział skąd i dokąd prowadzi i po co on istnieje

Rozwiń  

Jak znajdę przewody i puszki - to zrobię inwentaryzację. A do czego służy inwentaryzacja - to na tym forum chyba wiadomo.

  Dnia 18.03.2018 o 15:17, Leszek4 napisał:

Nudzi się fest, co?

 

A ta inwentaryzacja to jest potrzebna na wypadek awarii czy wbicia gwoździa?

Rozwiń  

No to wytłumaczę. Inwentaryzacja przedstawia stan aktualny - dzięki czemu mogę coś dodać lub poprawić bez zbędnych kosztów,  a w przyszłości w razie awarii nie kombinować i się domyślać, tylko łatwiej poszukać usterki.

Wcześniej wyjaśniałem, że modernizuję pomieszczenia - więc inwentaryzacja jest wg mnie OK. Po modernizacji naniosę sobie poprawki i finito.

  Dnia 18.03.2018 o 17:56, demo napisał:

Bywa że takie czynności są koniecznością,

Rozwiń  

Właśnie - pisałem wyżej, że zatynkowane są puszki - więc nie jestem pewien dokładnego przebiegu przewodów - i tyle. I aż tyle.

 

W ogóle to mnie dziwi to,  że niektórzy się z tego wyśmiewają. To lepiej nie wiedzieć, jaką się ma instalację elektryczną - i w razie awarii po omacku szukać, co i jak? Albo kuć w tynkach - mimo że są rurki? Inwentaryzacja - to jest coś niepotrzebnego, wstydliwego dla inwestora? Lepiej nie ośmieszać sie przed elektrykiem - niech szuka i już w razie awarii? Może rzeczywiście inwentaryzacja to niepotrzebna robota? 

Teraz też mam olać to co jest w ścianie i ładować nowe rurki, nawet jesli sie zdublują?

Ciekaw jestem waszych opinii...

Link do komentarza
  Dnia 18.03.2018 o 18:26, zenek napisał:

W ogóle to mnie dziwi to,  że niektórzy się z tego wyśmiewają

Rozwiń  

Nie bierz sobie do serca :D

Inwentaryzacja oczwiście na miejscu.

Dobrze wiedzieć jakie przewody w jakim obwodzie i w jakim stanie. Nie wiem czemu ale rozbawiło mnie to podejście z wykrywaczem metalu :$

Powodzenia w poszukiwaniach

:D

Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  Dnia 12.03.2018 o 09:30, zenek napisał:

wszędzie mam stare tynki - a jasność tylko w dwóch pomieszczeniach.

Rozwiń  

I na podstawie tych 2 pomieszczeń wiadomo, jak była instalacja wykonywana w pozostałych (o ile każdego nie robił kto inny) i czy jest sens grzebać w tym, nie mając wyraźnej potrzeby.

Ale to Twój dom i możesz sobie robić co Ci się żywnie podoba. Zinwentaryzowałeś już rurki wodne i kanalizacyjne?

Link do komentarza
  Dnia 19.03.2018 o 23:29, wojciech_pi napisał:

A może nie warto już dalej ciągnąc ten wątek

Rozwiń  

podałeś Boscha - i :14_relaxed: Podziękować!

Ale co szkodzi wyczerpać temat. Tym Boschem - jesli dobrze zrozumiałem instrukcję - nie wykryję przewodów bez napięcia. Więc jeśli znajdę przyrząd, który mi to ułatwi - jestem skłonny dodać parę groszy na taką opcję.

A dygresję o sznurkach sąsiada możesz pociągnąć - jak założy ktoś temat o "sygnalistach" - tam rożnego rodzaju sprzęt inwigilacyjny będzie jak najbardziej w temacie. Mnie interesuje mój dom - i nadal się dziwię, że inwentaryzacja własnej chałpy budzi kontrowersje. Chyba że ktoś lubi przy pierwszej lepszej awarii demolkę własnego lokum - ale to inna bajka.

Albo płacić "fahofcom" za szukanie żelastwa w ścianach :takaemotka: - i cieszyć się z "fahowego" ich znalezienia :yahoo:mimo kupy gruzu

Link do komentarza
  Dnia 20.03.2018 o 10:28, zenek napisał:

 Tym Boschem - jesli dobrze zrozumiałem instrukcję - nie wykryję przewodów bez napięcia.

 

Mnie interesuje mój dom - i nadal się dziwię, że inwentaryzacja własnej chałpy budzi kontrowersje.

 

Rozwiń  

Jak nie wykryjesz - jak wykryjesz :

http://www.bosch-professional.com/pl/pl/detector-gms-120-131501-0601081000.html

Może na własne potrzeby nie ma sensu kupować , są wypożyczalnie, sam zdecydujesz 

 

Inwentaryzację własnej chałupy jak najbardziej popieram i się nie dziwię , że to chcesz zrobić.

Sam to robię i zawsze dodaję  fotki przy każdej zmianie czy modernizacji.

 

Pozdr

Wojtek

 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...